Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Bór v akváriu

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Bór v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2017 21:31 Muž @ zervan [952] - baví ma skúšať náročnejšie rastliny – Bór vo vodovodnej vode
Dosť ma prekvapilo, keď v článku manicbotanix.com/… spomínajú, že na Slovensku sa nájde v minerálnych vodách aj 9 mg/l bóru. Otázka je, koľko ho tu kde je vo vodovodnej vode?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.11.2017 17:33 Muž @ zervan [952] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: Maq
Áno, pozoroval som deficit bóru a pridával som kyselinu boritú, problém zmizol. Bolo to niekedy v 2014, keď som ešte nemal reverznú ozmózu, teda bola dosť tvrdá voda (16 °dGH) a v zmesi mikroprvkov MicroMix Plus vtedy bolo bóru menej (asi polovica) oproti iným zmesiam - v 2014 bola táto zmes aktualizovaná a zvýšený bór. Mladé listy na viacerých rastlinách boli zvlnené, vrátane Echinodoru. Odvtedy som si namiešaval hnojivo mikroprvkov už s pridanou kyselinou boritou, až kým som nezačal používať novú zmes mikroprvkov.

Problém bóru je, že jeho toxicita sa prejavuje skoro rovnako ako nedostatok. Preto sa dosť ťažko s ním hrá. Napr. u mňa táto Ludwigia vyzerá bežne skoro rovnako, no nie je to nedostatkom bóru, už som to skúšal: classicalaquascaping.wordpress.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 22:39 Muž @ larix [709] - miniryby, rastlinyRe: Maq
Maq napsal: Nóó, ta fotka, to se mi zdá, že by to opravdu mohl být nedostatek bóru.
Co říkáš, larixi?

Netrúfam si podľa fotky spoľahlivo určiť, o ktorý z deficitov išlo. Ak sa s vápnikom nelaborovalo a pomohlo navýšenie mikroprvkov, pokojne to ten bór mohol byť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2017 22:37 Muž @ larix [709] - miniryby, rastlinyRe: Magic
V prípsevku som myslel toxicitu pre rastliny.

Inak, mimo témy ešte k tomu vápniku - nejde o absolútny deficit z pohľadu výživy rastlín, vo vode 7°dGH je ho samozrejme z tohoto pohľadu dosť. Išlo o relatívny deficit, bohužiaľ stále neviem vzhľadom na obsah čoho alebo ako presne to funguje. Skrátka navýšenie vápnika často s deformáciami pomôže.
Obávam sa, že presný mechanizmus ani nie je vnašich silách objasniť. Buď vápnik pôsobí priamo (bunková membrána), prípadne podporuje alebo naopak blokuje príjem niečoho, čo tie deformácie spôsobuje alebo dokonca podporuje/blokuje príjem niečoho, čo ďalej blokuje/podporuje príjem niečoho ďalšieho, čiže sa ten efekt môže aj reťaziť.

PS: V predposlednom príspevku mám chybu, kyselina boritá je H3BO3, ako si správne napísal ty, no už to nešlo editovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:32 Muž @ Magic [281] Re: Maq
O toxicite bóru viem akurát v súvislosti s konzumáciou, ohľadom rýb netuším. Kľudne hoďte link na ďalšie čítanie. :-)

Ale je to mikroprvok, toho budeš dávkovať minimálne množstvá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:42 Muž @ Maq [2020] Re: Magic
Nóó, ta fotka, to se mi zdá, že by to opravdu mohl být nedostatek bóru.
Co říkáš, larixi?

(Špatně jsem se vyjádřil: Je mi jasné, že se o bór zajímáš, ale praxí jsi dospěl ke stavu, že ho přidáváš s mikroprvky a dále nemáš potřebu se jím zabývat.)

Magic: "Nebál bych se to sypat přímo do vody." No, já mám načteno to co psal larix, totiž že dosáhnout toxické koncentrace bóru je snadné. Takže bych s ním byl opatrný.
Ale je pravda, že nevím o nikom, kdo by u sebe rozpoznal toxickou koncentraci B. Je možné že se to stává a nikdo to s bórem nespojuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2017 20:11 Muž @ Magic [281] Re: Maq
Fotka k příspěvku Nedostatok bóru som vyhlásil, keď hygrophila pustila pokrčené zakrpatené nové listy a nelepšilo sa to.
Nedostatok vápnika pokladám za nemožný vo vode 7°dGH.

Riešil som to však len čisto doplnením mikroprvkov.

Inak H3BO3 je veľmi slabá, nebál by som sa to sypať rovno do vody. Pri pKa vyše 9 to bude v akvarijnej vode ledva disociovať. Nota bene pri tvojom kyslom pH...

Edit. Vyhrabal som fotku, ako to vtedy spočiatku vyzeralo...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:06 Muž @ larix [709] - miniryby, rastlinyRe: Maq
Nie, že by som sa oň nezaujímal ale s pridávaním je to tak, ako píšeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:38 Muž @ Maq [2020] Re: larix
Čili od té doby přidáváš bór je ve směsi mikroprvků a víc se o něj nezajímáš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2017 19:25 Muž @ larix [709] - miniryby, rastlinyRe: Kubaa
Ja som pri výskyte deformácií mladých listov počítal v prvom rade práve s bórom, až neskôr som overoval vápnik. V tom čase sa totiž o tých deformáciách na internete nedalo nájsť veľa, dnes je to o niečo málo lepšie.

Pridávanie bóru u mňa nemalo žiadny viditeľný efekt - ani pozitívny ani negatívny.
Presné dávkovanie si už nepamätám ale nešiel som veľmi vysoko, keďže rozdiel medzi užitočnou a toxickou koncentráciou je údajne veľmi malý.
Hnojil som 0,6% roztokom H3BO4.

To je asi všetko, čo viem k bóru v akváriu napísať.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:37 Muž @ Kubaa [203]
OT: Zkušenosti s borem mám akorát z přípravy pufru pro elektroforézu. Sice také akvarijní experimenty, ale trošku jiného ražení :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2017 17:05 Muž @ Maq [2020] – Bór v akváriu
Myslím že bór si zaslouží samostatné téma. Za současného stavu se jen velmi obtížně hledají zmínky o případech, kdy někdo zaznamenal jeho nedostatek nebo nadbytek.
Bór je při určitých problémech občas nabízen jako možné řešení, ale mě by zajímalo, zda někdo s rozumnou jistotou nedostatek bóru zaznamenal, dokonce snad vyfotografoval, jak k situaci došlo a jak ji řešil.
A nadhazuji otázku, kterou aktuálně zvažuji: Občas se mi na některých stonkovkách (ammannia, rotala, ludwigia, hygrophila) objevují pomačkané a někdy zakrnělé vrcholové lístky. První domněnkou je obvykle nedostatek vápníku. A co takhle nedostatek bóru?
Ještě by mě zajímalo toto: Hnojíte všichni bórem pouze ve formě směsí mikroprvků, anebo si někdo hrál s dávkováním bóru ve formě čisté kyseliny borité?
A vůbec, jaké kdo máte zkušenosti s bórem?

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 220x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/19587-bor-v-akvariu