Bór v akváriu
zervan napsal: Dodávateľ vody je www.povs.sk, vodný zdroj Pružina. Myslím, že tu u nás sa informácie tohoto druhu nezverejňujú - našiel som len NO3, Fe, Mn a tvrdosť: www.povs.sk/… Skúsim im napísať.
Tak som napísal a som príjemne prekvapený - bez problémov mi poslali veľmi podrobnú analýzu. Pri bóre je uvedené <0,01 mg/l, teda nejakého nadbytku sa báť nemusím. Zato zinok.. ale to už je iná téma (napíšem tu do susednej diskusie).
Starší reakce
"In the other words, localization of Ca in cell wall leads to decrease cell wall boron permeability." ...
notulaebotanicae.ro/…
Results and discussions
- Mgr. Renata Komendová, Ph.D. by vás vyškolila
-hledejte -třeba
Název bakalářské práce:
Problematika boru ve vodách
Číslo bakalářské práce: FCH-BAK0710/2012 Akademický rok: 2012/2013
Ústav: Ústav chemie a technologie ochrany životního prostředí
Student(ka): Helena Šípková
Studijní program: Chemie a chemické technologie (B2801)
Studijní obor: Chemie a technologie ochrany životního prostředí (2805R002)
-
-jen poznámka ,všimněte si ,že studijní obor je chemie a zde jsme na rybičkách ,kde běžný uživatel nikdy nevyužije tak široký spec.náhled
Pánové, odkud se bere ta souvislost bóru s vápníkem? Já si nevzpomínám, že bych to někdy někde četl. Můžete dát odkaz na pramen?
Problém je z hlediska kytek a navíc v závislosti na poměru s vápníkem, jestli tomu dobře rozumím. Obávám se, že norma na pitnou vodu k tomu nemá co říci (ta ostatně povoluje nebezpečné hodnoty některých látek i z hlediska ryb).
- Současným platným právním předpisem o kvalitě vody je vyhláška 252/2004 Sb. Ministerstva
zdravotnictví, která se stanovuje hygienické poţadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a
rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů (vyhlášky 187/2005 Sb. a 296/2006
Sb.).
-Podle platných předpisů je limitní hodnota boru v pitných vodách stanovena na 1 mg∙l-1.
U boru jde o tzv. nejvyšší mezní hodnotu (NMH), při jejímţ překročení je vyloučeno pouţití
vody jako pitné.
-Pro vody určené k výrobě pitné vody ,tzv.surové ,vody platí podle vyhlášky 120/2011, kterou se mění vyhláška 428/2001 Sb., limitní hodnota boru 1 mg∙l-1. Tento limit je stejný pro všechny kategorie jakosti surových vod.
-Podle nazíření vlády č. 61/2003 Sb. platí pro povrchové vody určené pro vodárenské
účely, koupání osob, lososové, kaprové vody tzv. norma enviromentální kvality NEK-RP,která by neměla přesáhnout 0,3 mg∙l-1 ve výše uvedených
vodách dle NEK-PR
- navíc hodnoty v Brazílii jsou několikanásobné ,nemluvě o Bolívii či Chille a ryby tam plavou
Kolik si myslíš, že je nebezpečná koncentrace? V řídké vodě s minimem vápníku? Jestli se mám s borem stresovat nebo ne...
Zaujalo mě, že Hanna v té orientační tabulce uvádí, že bór <0,5 mg/L je OK, a teprve nad 2,0 mg/L je to vyložená pohroma. Pravda, to je údaj pro vodu používanou pro zavlažování.
Já jen že moje "standardní" denní dávka (tj. při předpokládané spotřebě 1 mg NO3/L.d) je 0,0003 mg B/L.d.
zervan napsal: * bór pôsobí toxicky, ak ho je príliš veľa (hlavne v pomere k vápniku?)
Myslím že vliv má spíš pH. Ale mohu se mýlit.
Jinak souhlasím, bór může být takový neviditelný faktor, který ovlivňuje mnohé aniž to víme.
Pri kremičitanoch som skúšal merať vodu z RO a nenameral som žiadne, na rozdiel od vodovodnej vody. Inak je to veľmi mrzuté, pokiaľ spojíme viac faktov:
* niekto môže mať vo vodovode vysokú úroveň bóru;
* bór pôsobí toxicky, ak ho je príliš veľa (hlavne v pomere k vápniku?);
* bór prejde cez RO;
* bór si nevieme zmerať svojpomocne.
Potom sa ľahko môže stať, že niekomu niektoré rastliny nechcú rásť, nech robí čokoľvek a niekomu rastú bez nejakého snaženia. Alebo niekto môže dôjsť k záveru, že určitá rastlina mu rastie len v tvrdej vode (veľa vápnika, toxicita bóru sa neprejaví), ale v mäkkej (riedenej vodou z RO) nechce. Záver, že niektorá rastlina potrebuje tvrdú vodu môže byť len dôsledkom tohoto problému.
Pokúsim sa zistiť informácie o mojej vode, no dosť pochybujem, že uspejem. Nevedel som zistiť ani Ca, Mg a K. Pretože dostupné analýzy sú zdravotnícke (mesto povinne dáva robiť) a tam sú akurát dusíkaté látky, Fe, Mn, Cl a rôzne biologické (baktérie rôzne).
Dodávateľ vody je
www.povs.sk, vodný zdroj Pružina. Myslím, že tu u nás sa informácie tohoto druhu nezverejňujú - našiel som len NO3, Fe, Mn a tvrdosť:
www.povs.sk/… Skúsim im napísať.
Řešil bych to dotazem u dodavatele. Pokud bere vodu z jednoho zdroje, obsah bóru by neměl sezónně kolísat.
Jinak souhlas s tím co napsal Kubaa. Podobně se chová křemík.
Ještě doplním, že z literatury (Pitter - Hydrochemie) vím, že to opravdu může být různé a nedá se to odhadnout z ostatních parametrů. Bór si jede po svém.
PVK (pražské kanalizace a vodárny) bór v rozboru uvádějí. Pokud tvoje vodárny ne, zkus jim napsat, třeba to jen nezveřejňují ale měří. Jinak je spousta akreditovaných laboratoří co dělají rozbory pitné vody a ty bór měřit umí - jen za to dáš přes tisícovku v českých.
Např. namátkou zde máš bor v balíčku za 1290,-
www.vzlab.cz/… ale třeba by ho někdo udělal i jednotlivě.
Jinak odstranit lze špatně proto, že je ve vodě přítomen jako kyselina boritá, která je slabá, tedy nedisociuje a netvoří ionty - osmóza dobře odstraňuje nabité nebo velké částice a kyselina boritá není ani jedno. A protože to není iont, nepomůže asi ani dočištění iontoměničem.
Co by ale mohlo pomoci je zvednout pH vstupní vody a tím donutit kyselinu boritou disociovat. Ale nevím, nakolik je to prakticky proveditelné, je to jen nápad.
Edit:
www.sciencedirect.com/…
umím případně stáhnout fulltext, kdyby tě to zajímalo do hloubky
0 14.02.2018 08:19 zervan [1123] - Rostliny Má niekto možnosť merať bór? Alebo viete, kde ho možno zmerať za poplatok? Zaujímalo by ma, koľko je vo vodovodnej vode a či prejde cez RO, lebo podľa príspevku
www.plantedtank.net/… áno. Neviem ako s DI jednotkou za RO.
Starší reakce
Dosť ma prekvapilo, keď v článku
manicbotanix.com/… spomínajú, že na Slovensku sa nájde v minerálnych vodách aj 9 mg/l bóru. Otázka je, koľko ho tu kde je vo vodovodnej vode?
Starší reakce
Áno, pozoroval som deficit bóru a pridával som kyselinu boritú, problém zmizol. Bolo to niekedy v 2014, keď som ešte nemal reverznú ozmózu, teda bola dosť tvrdá voda (16 °dGH) a v zmesi mikroprvkov MicroMix Plus vtedy bolo bóru menej (asi polovica) oproti iným zmesiam - v 2014 bola táto zmes aktualizovaná a zvýšený bór. Mladé listy na viacerých rastlinách boli zvlnené, vrátane Echinodoru. Odvtedy som si namiešaval hnojivo mikroprvkov už s pridanou kyselinou boritou, až kým som nezačal používať novú zmes mikroprvkov.
Problém bóru je, že jeho toxicita sa prejavuje skoro rovnako ako nedostatok. Preto sa dosť ťažko s ním hrá. Napr. u mňa táto Ludwigia vyzerá bežne skoro rovnako, no nie je to nedostatkom bóru, už som to skúšal:
classicalaquascaping.wordpress.com/… Maq napsal: Nóó, ta fotka, to se mi zdá, že by to opravdu mohl být nedostatek bóru.
Co říkáš, larixi?
Netrúfam si podľa fotky spoľahlivo určiť, o ktorý z deficitov išlo. Ak sa s vápnikom nelaborovalo a pomohlo navýšenie mikroprvkov, pokojne to ten bór mohol byť.
V prípsevku som myslel toxicitu pre rastliny.
Inak, mimo témy ešte k tomu vápniku - nejde o absolútny deficit z pohľadu výživy rastlín, vo vode 7°dGH je ho samozrejme z tohoto pohľadu dosť. Išlo o relatívny deficit, bohužiaľ stále neviem vzhľadom na obsah čoho alebo ako presne to funguje. Skrátka navýšenie vápnika často s deformáciami pomôže.
Obávam sa, že presný mechanizmus ani nie je vnašich silách objasniť. Buď vápnik pôsobí priamo (bunková membrána), prípadne podporuje alebo naopak blokuje príjem niečoho, čo tie deformácie spôsobuje alebo dokonca podporuje/blokuje príjem niečoho, čo ďalej blokuje/podporuje príjem niečoho ďalšieho, čiže sa ten efekt môže aj reťaziť.
PS: V predposlednom príspevku mám chybu, kyselina boritá je H3BO3, ako si správne napísal ty, no už to nešlo editovať.
O toxicite bóru viem akurát v súvislosti s konzumáciou, ohľadom rýb netuším. Kľudne hoďte link na ďalšie čítanie.
Ale je to mikroprvok, toho budeš dávkovať minimálne množstvá...
Nóó, ta fotka, to se mi zdá, že by to opravdu mohl být nedostatek bóru.
Co říkáš, larixi?
(Špatně jsem se vyjádřil: Je mi jasné, že se o bór zajímáš, ale praxí jsi dospěl ke stavu, že ho přidáváš s mikroprvky a dále nemáš potřebu se jím zabývat.)
Magic: "Nebál bych se to sypat přímo do vody." No, já mám načteno to co psal larix, totiž že dosáhnout toxické koncentrace bóru je snadné. Takže bych s ním byl opatrný.
Ale je pravda, že nevím o nikom, kdo by u sebe rozpoznal toxickou koncentraci B. Je možné že se to stává a nikdo to s bórem nespojuje...
Nedostatok bóru som vyhlásil, keď hygrophila pustila pokrčené zakrpatené nové listy a nelepšilo sa to.
Nedostatok vápnika pokladám za nemožný vo vode 7°dGH.
Riešil som to však len čisto doplnením mikroprvkov.
Inak H
3BO
3 je veľmi slabá, nebál by som sa to sypať rovno do vody. Pri pKa vyše 9 to bude v akvarijnej vode ledva disociovať. Nota bene pri tvojom kyslom pH...
Edit. Vyhrabal som fotku, ako to vtedy spočiatku vyzeralo...
Nie, že by som sa oň nezaujímal ale s pridávaním je to tak, ako píšeš.
Čili od té doby přidáváš bór je ve směsi mikroprvků a víc se o něj nezajímáš?
Ja som pri výskyte deformácií mladých listov počítal v prvom rade práve s bórom, až neskôr som overoval vápnik. V tom čase sa totiž o tých deformáciách na internete nedalo nájsť veľa, dnes je to o niečo málo lepšie.
Pridávanie bóru u mňa nemalo žiadny viditeľný efekt - ani pozitívny ani negatívny.
Presné dávkovanie si už nepamätám ale nešiel som veľmi vysoko, keďže rozdiel medzi užitočnou a toxickou koncentráciou je údajne veľmi malý.
Hnojil som 0,6% roztokom H3BO4.
To je asi všetko, čo viem k bóru v akváriu napísať.
Zkušenosti s borem mám akorát z přípravy pufru pro elektroforézu. Sice také akvarijní experimenty, ale trošku jiného ražení
2 19.11.2017 17:05 Maq – Bór v akváriu
Myslím že bór si zaslouží samostatné téma. Za současného stavu se jen velmi obtížně hledají zmínky o případech, kdy někdo zaznamenal jeho nedostatek nebo nadbytek.
Bór je při určitých problémech občas nabízen jako možné řešení, ale mě by zajímalo, zda někdo s rozumnou jistotou nedostatek bóru zaznamenal, dokonce snad vyfotografoval, jak k situaci došlo a jak ji řešil.
A nadhazuji otázku, kterou aktuálně zvažuji: Občas se mi na některých stonkovkách (ammannia, rotala, ludwigia, hygrophila) objevují pomačkané a někdy zakrnělé vrcholové lístky. První domněnkou je obvykle nedostatek vápníku. A co takhle nedostatek bóru?
Ještě by mě zajímalo toto: Hnojíte všichni bórem pouze ve formě směsí mikroprvků, anebo si někdo hrál s dávkováním bóru ve formě čisté kyseliny borité?
A vůbec, jaké kdo máte zkušenosti s bórem?
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 542x