Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Poměr Ca:Mg (vápník:hořčík)

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Poměr Ca:Mg (vápník:hořčík)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.09.2017 20:56 Maq Re: tonof
Myslím že moje rostliny neuměly močovinu asimilovat, a v takovém případě je močovina (foto)toxická. Přitom jsem do vody přidal nikl, tj. klíčový prvek enzymu ureázy, který za asimilaci močoviny odpovídá. Možná si ty rostliny od té doby ureázu syntetizovaly, ale ještě jsem se nedostal k tomu, abych znovu pokoušel štěstí.
Jsou to ovšem jen moje domněnky. Vím však celkem jistě, že problémem byla močovina, protože jakmile jsem ji vysadil, věci se daly rychle do pořádku.
=
V každém případě, pokud chceš hnojit dusíkem a nepřehánět to s KNO3, doporučím raději NH4NO3 a Ca(NO3)2. Obojí používám bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 20:22 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Maq
Aké problémy Ti robila močovina? Môže mi robiť problém 0,1g močoviny týždenne na 50 L akva pri Ph 6,8 a CO2=10mg/L. Ostatné hnojivá KNO3=0,6g...KH2PO4=0,1g...Tenso Coctail=0,1g.Vstupná voda má Mg=10mg/L...Ca=40mg/L...NO3=5mg/L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.09.2017 21:43 Maq - RostlinyRe: zervan
HCl: Snad, ale háclem taky přidáváš protony, tedy snižuješ pH, tedy... jak jsem psal.
Hnojení: V zahradnictví se dá levně koupit tzv. "ledek vápenatý" (snad je to slovensky stejně). Má trochu složitý vzorec: 5 Ca(NO3)2 . NH4NO3 . 10 H2O. Takže je malinko makačka na bednu spočítat dávkování. Čistota je solidní (ač v různých pytlích, je to pravděpodobně jediný výrobce, snad v Norsku).
(Čistý Ca(NO3)2 totiž při 40°C taje, a to farmáři nemohou potřebovat. Dá se koupit jen jako laboratorní, a je dost drahý.)
Je to poslední dobou jediné vápenaté hnojivo, které používám. Pokud jde o dusík (kromě uvedeného), používám NH4NO3. (Močovina mi bůhvíproč způsobila vážné problémy.)
Poměr NH4:NO3 hýbe se vším. Z hlediska množství totiž dusík absolutně převládá nad součtem všech ostatních živin. Takže je náramný rozdíl, dáváš-li dusík jako kation (NH4) nebo anion (NO3). Začínal jsem s poměrem 1:1, teď se mi zdá lepší spíš poměr 1:2 (= víc dusičnanů), ale to je bez záruky, zatím stále zkouším.
Podstatné ale je toto: Když máš dojem, že v hnojení něco falíruje, nemusíš nutně přidávat něco, ale můžeš jen pozměnit poměr NH4:NO3. Když hnojíš amoniem (močovinou), to je kation, a příjem ostatních kationtů je tím potlačený. Rostlina se v zásadě, velmi přibližně, snaží přijímat stejně kationtů jako aniontů, protože tak se jí lépe reguluje pH a vůbec všechno.
Chybí-li tedy vápník, ledek vápenatý je dvojnásob vhodné řešení: přidáš vápník, a zvýšíš podíl dusičnanů na celkovém dusíku (protože pochopitelně současně ubereš močoviny).
=
Pokud jde o každodennost... No asi ano, především kvůli tomu dusíku, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2017 21:10 Muž zervan [1097] - RostlinyRe: Maq
Pokiaľ teda uhličitany nejako prekážajú príjmu vápnika, moje pridávanie HCl do vody (v miere, ktorá jej alkalitu zníži na cca 60%) by malo byť v tejto veci prínosné, však? Je to podobné, ako by som dal menej vodovodnej vody (voči RO) a do nej pridal CaCl2 a MgCl2.

Takže to moje pridávanie močoviny je kontraproduktívne? Šlo mi hlavne o to, aby som zabránil kumulácii K, ktorá sa mi diala pri pridávaní KNO3. V súvislosti s vápnikom by teda malo byť vhodné pridávať Ca(NO3)2. Malo by zmysel takto pridávať vápnik každodenne? (pri dusičnanoch je to žiadúce, lebo spotreba rastlín je príliš vysoká) Nebude sa hromadiť? Podľa meraní nebadám, že by tvrdosť vody v priebehu času nejako klesala, preto som vápnik i horčík vždy pokladal za prvky, ktoré proste vo vode trvalo sú a neminú sa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.09.2017 20:13 Maq - RostlinyRe: zervan
Z hlediska výživy rostlin, přesněji obsahu elementů v jejich sušině, je poměr Ca:Mg [hmotnostní] asi 2,5:1 u dvouděložných (většina stonkovek), a podstatně nižší, snad 1,5:1 u jednoděložných (většina růžicových rostlin).
Vhodný obsah vápníku v akvarijní vodě ale nemůžeme odvozovat pouze ze vztahu s hořčíkem. Podle toho co jsem četl, vápník je zrovna ten kation, který snadno "předbíhají ve frontě" ostatní kationty.
Přednostně je přijímán pochopitelně draslík, a jeho nadbytek omezuje příjem Na, Mg a Ca.
Veliký význam má forma dodávaného dusíku. Amonium omezuje příjem všech kationtů, a vápník stojí na konci řady. (Týká se i močoviny.)
Jako kation se v této souvislosti chová i proton, H+. Což znamená, že při nižším pH bychom měli mít ve vodě víc vápníku.
A ač to vypadá paradoxně, zdá se, že na příjem kationtu vápníku nepříznivě působí vyšší koncentrace uhličitanových aniontů. Přesněji ne na příjem, ale na transport z kořenů do prýtů. Nezapomeň že rostliny neumějí vyvázat a znovu použít vápník, který již jednou použily a někam umístily. Tzn. že speciálně příjem vápníku musí být nerušený, nepřerušovaný.
---
Vím jaký řešíš problém a vím že máš ve vodě vápníku "dost". Přesto pokládám za možné, že souhra popsaných i dalších možných faktorů může způsobit, že vápník je rostlinami špatně přijímán - a nebo špatně transportován z kořenů do prýtů - a že se to projeví deformacemi růstových vrcholů.
A larixova zkušenost s přidáváním přednostně "síranového" vápníku se zajímavě shoduje s tím, co jsem četl a zde zmínil o uhličitanech. Čili že pokud bys přidal vápník ve formě CaCO3, mohl by ten uhličitan do jisté míry negovat přínos z přidaného vápníku. Síran zřejmě tolik nevadí, přinejmenším do té doby, než se někde dočtu, že vadí taky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2017 16:18 Muž zervan [1097] - Rostliny – pomer Ca:Mg (vápnik:horčík)
Nikde som tu nenašiel ucelenú diskusiu o vhodnom pomere Ca:Mg, tak som si dovolil otvoriť toto diskusné vlákno.

Aký je podľa vás vhodný pomer Ca:Mg, prípadne od čoho je závislý? Bude tento pomer iný v prípade tvrdej vody a iný pri veľmi mäkkej vode? Alebo bude iný v závislosti od pH?

Vo vodovodnej vode máme cca 3,5:1, čo je podľa väčšiny zdrojov pomer priam ideálny, preto ho nijako neupravujem. Je však možné, že rastliny majú nedostatok vápnika. Pri riedení 1:1 s RO dosahujem v absolútnych číslach cca 35 mg/l Ca a 10 mg/l Mg.

Svoje názory, odkazy na zdroje (ideálne aj s komentárom / súhrnom), výsledky experimentov a podobne prosím uvádzajte tu pivo

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 287x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/19583-pomer-ca:mg-vapnik:horcik