Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 pomocí reakce vápence a octa

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

CO2 pomocí reakce vápence a octa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2015 07:14 Muž RBeil [174] Re: Kyd
Na tu sodu s k.citronovou jsem se taky díval, ale za tu cenu si už udělám nenáročný CO2 set s bombou. Já mam doma tunu vápencových šutrů tak to chci nějak zužitkovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2015 22:52 Muž Kyd [43] – co21 pomocí reakce kyseliny citronové a jedlé sody
200 g kyseliny citronové prášek nebo ocet
200 g jedlé sody prášek

www.youtube.com/…

www.aquario.cz/…

maximální spokojenost ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 09:37 Muž RBeil [174] Re: jamajcan
Tak v burčáku se zas tvoří ethanol a taky se odpařuje a ryby se z toho neopijou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 09:09 jamajcan Re: RBeil
Ono, když je látka silně aromatická, tak bude nejspíš i prchavá ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2015 08:16 Muž RBeil [174] Re: zervan
Kyselina to je, ale spíš mi připadá silně aromatická než prchavá, protože jsem žádný razantní úbytek nezaznamenal a ph v akva mi taky nijak dramaticky nekleslo. Bublám s tím přez 2 měsíce a na rybách nejde poznat že by jim to vadilo....K te reakci, mno ono je to u burčáku to samé. Dáš hodně droždí a reakce je rychlá a bouřlivá, dás málo a reakce je slabší, ale dlouho trvající. S tim octem taky, čim vic šutru tam na začátku dáš tím rychleji to vybublá. Já reakci reguluji tak že tam cca co 4 dny hodim 2-3 šutry. Pozor tu se reakce taky odvíji na celkové ploše kamene. Jeden velký kámen bude mít menší plochu, tudiž pomalejší reakci než hromada malých kamínku a stejné hmotnosti jako byl velký kámen, protože jejich celková reakční plocha je větší = rychlá bouřlivá reakce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 08:05 Muž RBeil [174] Re: Flid ®
Upraviš láhev stejně jak na burčák, vezmeš ocet a budeš do něj hazet kaminky vápence, toč vše...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 07:28 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Flid ®
Tento spôsob nepokladám za dobrý z dvoch dôvodov:

1. Kyselina octová je prchavá kyselina (stačí si čuchnúť k fľaši), čiže sa cez výpary dostáva aj do akvária (stačí si čuchnúť k hadičke, čo ide do akvária). Je to kyselina, takže bude znižovať alkalitu vody a ak je nízka, môže spôsobiť kolaps pH. No a je to organická látka, ťažko predvídať dôsledky na živé osadenstvo.

2. Ak sa dá dostatok kamienkov naraz, reakcia bude prudká a krátka, pretože maximálne množstvo reaktantov je hneď v úvode a časom sa len znižuje. Kdežto pri kvasniciach je kvasenie postupný proces spôsobený živými organizmami - kvasinkami. Ak sa budú kamene postupne pridávať, tak sa zbytočne plytvá plynom pri otváraní fľaše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 07:13 Muž Krevetkov [1] - NeocaridinaRe: RBeil
Nevíš, jestli je tady na fóru návod jak tímto způsobem bublat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2015 18:58 Muž RBeil [174]
Tak podle mých propočtů a měření jsem během 2 měsíců vyrobil cca 29g CO2 a to z 1l octa 8% (cca 1029g) a 58g CaCO3 ve formě vápencových kamenů. Reakce byla tak dlouhá protože jsem dával menší množství kamenů v dlouhé časové ose, kdybych dal více kamenů najednou tak reakce může probýhat i jen 14 dní. Stejný princip jak u cukru s droždím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 15:45 Muž RBeil [174] Re: Johan
Já už tím bublám a dávám tam vápencové šutry co se protáhnou hrdlem láhve. Dokud šutr nevyšumí na prach (octan vápenatý) tak to bublá furt...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 15:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: RBeil
Musel by se použít vápencový prach a něco, aby nesesedl a kapalina se k němu dostala. Protože po chvíli se obalí solí a ocel či HCl se k němu nedostane a tak to přestane bublat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 15:25 Muž RBeil [174] – CO2 pomocí reakce vápence a octa
Ahoj lidi, psal jsem sice do fóra "Netradiční zdroje CO2", ale tam se k tomu nikdo nevyjádřil a hned se to schovalo za ostatní příspěvy. Má tady někdo zkušenosti s výrobou CO2 pomocí octa a vápence ? Popřípadě jestli na tom někdo bublá a co dává jako vápencovou složku (prášek, šutry či něco jiného). ahoj pivo

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 452x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19487-co2-pomoci-reakce-vapence-a-octa-