Twinstar Nano
Asi jsem se tím zapojením špatně vyjádřila. Chtěla jsem tím říct, že byl zapojen v síti cca 36 hodin. Během té doby se spínal a vypouštěl bublinky cca 3x do hodiny. Nastaveno bylo na rostliny a objem nádrže 90-120l. Nenapadá mě zkrátka jiný důvod, proč k úhynu došlo. Po odpojení ze sítě a výměně části vody se zbylé rybky poměrně rychle vzpamatovaly. Mrtvolky byly modré tzn., z logiky věci mi vyplývá nedostatek O2.
Funguje přesně opačně, elektrolýzou rozkládá molekuly H2O a tím vzniká kyslík, který prokysličuje vodu, což má omezovat růst řas. Kdyby to bylo tak nebezpečný zařízení, tak všichni místní uživatelé včetně mně, by o tom už dávno tady reportovali. Doctor mně v jednom akváriu běží půl roku a ve druhým čtvrt roku, ze začátku se na to ryby zvědavě dívaly, teď to prostě ignorují.
Může být špatně nastavený na mnohem větší objem vody, určitě nemá běžet nonstop, ale pouští se po několika minutách. Voda může mít příliš velkou vodivost, ale o tom se píše přímo v manuálu. Nebo je ta membrána prostě vadná. A nebo je problém prostě někde jinde a tohle je pouze shoda okolností.
Hezký den,
Chtěla bych si dotazem ověřit svou teorii.
V akváriu před zapojením doctora 10 razbor, 5 teter, 3 ancici.
Kvůli řasám jsem si do akvária zapojila doctora. Běžel od nedělního poledne do úterního brzkého rána.
Nejen, že mám podezření, že mi to oddělalo polovinu ryb

, ale i část rostlin, těch plovoucích,
V úterý ráno se zbytek osádky mačkal v protějším rohu u filtru a byl skoro bez barvy.
Plovoucí rostlinky bez kořínků. Ryby tedy neměly dostatek kyslíku?!?
Dokáže mi někdo vysvětlit, jak doctor chihiros funguje? A jak je možné, že se něco takového prodává, pokud je to pro živé organismy nebezpečné?
Něco jsem ve vláknu četla, ale chtěla bych mít nějakou jasnější představu.
Omlouvám se za dotaz a předem děkuji
Ahoj.
Díky, také sám stále hledám. Našel jsem třeba tuto stránku:
www.shrimpoly.com/…
Tam jsou v tabulce uvedeny jednotky, tak to tak snad bude.
Mára
TDS by mělo být v ppm. Siemens je jednotka vodivosti, která s TDS souvisí, ale pokud chtějí TDS, tak by se to mělo zadávat ppm bych řekl.
Z popisu toho produktu:
Nastavení aplikace:
Nejprve nastavte jeden z módů:
Plants - pro podporu růstu rostlin a odstranění řas
Fish - pro dezinfekci vody od parazitů (odstranění nemocí) a odstranění řas
Shrimp - pro úpravu vody pro sladkovodní krevety a odstranění řas
Následně nastavte vodivost (TDS) Vaší akvarijní vody. V aplikaci lze nastavit v rozmezí od 50 do 500 ppm.
Ahoj.
Pořídil jsem si Chihiros doctor mate.
Chodí to pěkně, ryby ani krevety to neleká.
Chci se zeptat, v nastavení aplikace, kterou se to řídí a nastavuje se vkládají dvě hodnoty, jedna je TDS a druhá objem nádrže. Objem je jasný i z popisu, jednotkou jsou litry, ale v jakých jednotkách se zadává TDS, vodivost. Měřáčky dodávané za bratru do 200,-Kč ukazují v jednotkách poměru častic na milion - ppm, ale jsou i jednotky "mikrosiemensy". Otázka zní, v jakých jednotkách správně zadávat TDS do Chihirose. Existuje jednoduchý vzorec pro vzájemný přepočet, ppm x 1,56 = přibližně "mikrosiemens", ale i tak je potřeba vědět co správně zadat.
Na YouTubu je pěkné video, kde to pán nastavuje, ale je to po Francouzsky. Je tam slyšet zřetelně "siemens", tak se lze domnívat, že to tak bude.
Když by někdo věděl lépe, předem díky.
0 01.03.2020 19:17 zdzd Tak jsem to zkusil a abych řekl pravdu, tak se nic zásadního nestalo.
Ale na druhou stranu to dělá úplně dokonalou vodní mlhu, takže jako dizajnovou záležitost doporučuji

Někde to tu nebo na ,,jůtůbku,, bylo, nemůžu si vzpomenout, ale asi špatná vodivost. Nebo upravovali napětí - jiný zdroj. Fakt už nevím.
Caute borci, kupil som twinstar nano plus, jede to, ale zhruba po trech dnech se twinstar vypne a musim ho tlacitkem znovu zapnut. Dela vam to taky tak?
zdzd napsal: vůbec nemám tušení co to dělá s vodou v nádrži
Takových je nás víc... až hodně.

0 04.04.2019 12:18 zdzd Vyrábíme si vlastní elektrolytické zařízení a zatím jsme zkoušeli titanovou mřížku pozlacenou a po pár hodinách nonstop provozu se zlato oloupalo (večer zapnuto, ráno to již nebublalo). Ale je fakt, že to nebylo nové. Takže budu zkoušet s platinou.
Zkusím jednu katodu a dvě anody, snížit napětí, čímž by nemělo vznikat tolik ozónu.
Jak je velká ta originál mřížka, co ji používáte ?
A ještě mám takový dotaz, chci to používat hlavně jako výrobu jemné mlhy pro efekt. Sopka, případně mlha stoupající z kamenitého pole. Vadí, kdybych to nechal puštěné několikrát za den řádově minuty až deset minut během jedné hodiny ?
Akvárko 600 litrů a mřížka má 10x10 cm a vůbec nemám tušení co to dělá s vodou v nádrži
Aj keď sa mení polarita,tak je to len na spomalenie zanášania sa membrány.Zanášať sa bude tak či onak v závislosti od vodivosti vody.Niekomu behom týždňa,niekomu stačí čistiť membránu raz za rok.Ako napr.mne.

Internetový zdroj(už presne stránku nenájdem)
Z kladnej elektrody uniká kyslík a zo zápornej zas vodík 2H2O--el.----> 2H2 + O2.
Proces je vlastne zložitejší pretože voda sa nerozkladá priamo ale rozkladá sa hydroxid sodný, ten je v roztoku disociovaný na sodný katión Na+ a hydroxidový anión OH-
Na katóde: 2Na+ + 2e ----> 2Na - každý sodný katión prijme po jeden elektrón a sodík sa vylúči elektrolýzou na katóde (-) ale skôr ako sa stihne usadiť, už ho okolitá voda rozpúšťa: 2Na + 2H2O ----> 2NaOH + H2
Na anóde: 2OH- - 2e -----> 2OH každý hydroxidový ión odovzdá jeden elektrón sodíku, ale hydroxidový katión nemôže samostatne existovať a preto si vezme z molekuly vody jeden atóm vodíka aby vytvoril vodu: 2OH + H2O ----> 2H2O + O a kyslík uniká do okolia, medzitým sa samozrejme zlúči s iným atómom O a vznikne O2.
Vzniká pritom traskavý plyn,viac vodíka ako kyslíka.
To by se asi nemělo stávat, pokud se elektrody přepólovávají, ne?
Ale možná některé ionty (vápenné?) jdou snadněji "tam" než "zpátky"...
No uvidím, jsem jenom na začátku.

Na snímku zasolení membrány po cca deseti dnech,vodivost 270 µS/cm,teoreticky se domnívám,,že zisk plyne do kapes výrobců optické iluze a současně do kapes výrobců hnojiv.
Asi lepší nápad

dej vědět jak to dopadlo.
Já jsem naopak uvažoval o mineralizaci
bez chloridů. Deionizovaná voda je mizerný vodič, a tak napětí mezi elektrodami možná nestačilo k tomu, aby se něco dělo. Když jsem dal do vody s vyšší vodivostí, začaly se dělat bublinky. Ale jsou tam mj. chloridy.
Takže zkusím vodu s podobnou vodivostí, ale bez chloridů. Co?

Pokud můžu doporučit test zkusil bych do vody z RO dát velmi malé množství NaCl. Zároveň si zkus vyhledat pojem chlorator mohlo by to fungovat podobně.
0 03.04.2019 20:59 Maq Díky laskavosti Tojsouvěci (děkuji!) jsem se stal majitelem věcičky Chihiros Doctor a začal jsem ji opatrně očichávat.
Napřed jsem to dal do akvárka, kde shromažďuji RO vodu. Vodivost 2-3 µS/cm. Nevznikaly prakticky žádné bublinky.
Potom jsem ji dal do vody s vodivostí 54 µS/cm - směs běžných iontů - a bublinková mlha je zřetelná.
Co to znamená? Upřímně, necítím se povolaný vyslovovat nějaké závěry. Snad se najde někdo, kdo nám to vysvětlí.
Já jsem jenom trošku googlil, a narazil jsem na jednu zajímavou věc: Na přeměnu chloridových iontů na chlor prý snad většinou stačí nižší napětí, než na rozklad vody. A vzniká při tom kyselina chlorná (HClO), která se používá jako bělidlo a oxidant. A desinfekce, protože pěkně zabíjí mikroorganismy. Je to možné? A pokud ano, není zrovna tohle hlavní účinek tohodle krámu? (Docela dobře bych totiž chápal, že se výrobci nechce zrovna tohle akvaristům říkat - že jim chloruje vodu...)
Druhá věc, která mi vrtá hlavou, je ten zřejmý rozdíl v "efektu" kvůli rozdílné vodivosti. Předpokládám tedy, že čím vyšší vodivost, tím víc tenhle krám udělá "něčeho". Ať už rozkládá vodu nebo něco jiného. V návodu ani nikde jinde jsem ale nenašel zmínku, že by na to uživatel měl brát nějaký zřetel.
Opakuji, nechci šířit žádnou paniku, pomluvy, atd. Nic netvrdím. Něco jsem pozoroval, a teď uvažuji, a hlavně se ptám povolanějších.
A máte-li návrhy, jsem ochoten s tím nějak experimentovat.
H2SO4 nemôže vzniknúť, pokiaľ sú vo vode akékoľvek (hydrogen-)uhličitany - ihneď by zreagovali za vzniku síranu a uvoľnenia CO2. A ak by aj neboli... ono je to vždy rovnováha rozpustených solí. Napr. nech je vo vode len K2SO4, žiadne uhličitany. "Pláva" tam v rovnováhe 2K+ a SO4--. Ak by niečo rozbilo túto väzbu (elektrolýza) a z nejakých dôvodov by sa na SO4- pripojili vodíky 2H+ na H2SO4, zvyšné 2K+ by zreagovali s vodou za vzniku 2KOH a uvoľnil by sa späť vodík 2H+, teda sa to vráti späť. Smer reakcie je: H2SO4 + KOH -> K2SO4 + H2O a nie naopak, resp. reálne v roztoku: -> 2K+ + SO4-- + H2O
Chloridy sú iné v tom, že kým SO4-- nemá ako uniknúť z vody (zreagoval by s vodu za uvoľnenia kyslíka), pri elektrolýze ide Cl- do plynu, katión (napr. K+) zreaguje s vodou za uvoľnenia H+ a späť sa to nevráti (možno časť, to neviem, ale elektrolýzou chloridov som si kedysi vyrábal vodík i chlór zvlášť).
Počet molekul vodíka na katode je 2x väčší ako počet molekul kyslíka na anóde.Podľa mňa stúpa k hladine viac vodík ako kyslík. Ch.doktor polaritu strieda a nikdy nepracuje v súmerných rovnakých cykloch.Plynný ,,voľný,, vodík sa vylučuje a na SO4 sa viaže časť vodíka - vzniká H2SO4.Čiste teoreticky ale vo vode môže byť menej kyslíka pretože ten sa naviaže na iné prvky.
Spomenutý problém nebadám,ale zrejme preto,že ja na noc vzduchujem.
Pokud by tato teorie fungovala,tak by se Twinstary a Chichirosy používaly k okysličování vody,místo vzduchování a čerpadel.K pokusu Ti stačí tři kbelíčky o stejném objemu vody a shodným množstvím ryb,první kbelíček pouze s hladinou vody bez pohybu a rybami,druhý s přidáním vzduchování a třetí s Chichirosem.Jsem zvědav na výsledky bádání,v kterém případě dojde ke snížení volně rozpuštěného kyslíku ve vodě,který stačí k pokrytí jeho spotřeby k dýchání ryb.Pokus by sice byl v extrémních podmínkách,ale ověřil by zmatečné informace o výrobě kyslíku Chichirosem,aniž by se snížil jeho obsah ve vodě.
Jsou dva "kyslíky". Jeden je kyslík rozpuštěný ve vodě. Druhý je kyslík vázaný v molekule vody. Ten druhý se nijak dýchat nedá.
Pokud se hydrolýzou rozbije molekula vody, vznikne nový kyslík k dýchání, který tam předtím nebyl. Pokud i všechen unikne, jsme zpátky u původní situace, nejsme na tom stran obsahu kyslíku ve vodě o nic hůře, než předtím.
Problém bude spíš v tom, nač poukázal zervan: ve vodě právě neplave jen voda, a Chihiros je schopen rozbít molekuly i dalších látek, ne jen H2O. Další podrobnosti si netroufám rozvádět, nevím.
Ale nevěřím, že je problém v tom, že vyprchá kyslík, který by tam jinak vůbec nebyl.
Jsem Don Quijote de la Mancha,právě jste vyrobili Perpetuum mobile.V akváriích,kde není intenzivní pohyb hladiny,nebo vzduchování, se vyžene kyslík v podobě mikrobublin vytvořených elektrolýzou na membráně, prosím o vysvětlivku,jak je kyslík ve vodě doplňován,nehledě na množství jeho celodenních živočišných konzumentů a v noci i rostlinných,že by proudem z elektrárny?Čemu věřím ,je že mřížka na sebe navazuje veškeré elektrovodivé soli (nevím co tomu říkají aplikotáři hnojiv,na druhou stranu může tyto látky odbourávat i u zanedbaných nádrží) a může likvidovat bakterie (které,škodlivé nebo prospěšné).V předchozích komentářích je zmiňován Chichiros v rostlinném akváriu s minimálním počtem ryb,podle mne to fungovalo před půl stoletím, bez efektů a chemie u nádrží Holandského typu.Jsem trošku Nature,tak pokud máš zájem a chceš testovat Chichiros v souvislosti s kyslíkem ve vodě,tak Ti jej rád daruji (Top stav,konstrukční nedostatek na tělese nové mebrány jsem zatěsnil lepidlem),můžu dodat i HCl na regenaraci membrány.

Tojsouvěci napsal: Chichiros nevyrábí kyslík,ale elektrolýzou štěpí H2O na vodík H a kyslík O2,kyslík v podobě mikrobublinek vystoupá k hladině a tím se jeho obsah ve vodě snižuje
Nezpochybňuji Tvoji zkušenost s Chihirosem. Sám mám k tomu výrobku nedůvěru právě proto, že nevím přesně, co všechno může v akvárku udělat. (Registruji náramně zajímavý zervanův postřeh, že generuje chlor z chloridů!)
Ale to co píšeš o úbytku kyslíku je prostě omyl.
0 18.03.2019 20:33 - Ch.doctor nie je proti riase.Je v akvárku na to aby sa niektoré prvky stali prístupnejšie rastlinám.Lepšie fungujúce rastliny rovná sa fungujúca nádrž.
No práveže mám dosť skúseností aj s originál Twinstar, aj s Chihiros Doctor (veď som toto diskusné vlákno pred 5 rokmi založil) a nikdy mi nič nedychčalo a práve naopak - rybky sa preháňali živo rovnako ako po výmene vody. No pokiaľ je vo vode viac chloridov, uvoľňuje sa chlór (čo som postrehol aj čuchom, keďže som pridával chloridy do vody, potom som si dával už pozor, aby som nemal chloridy a zároveň elektrolýzu).
K účinnosti sa ťažko vyjadriť - niekde to spravilo priam zázrak (opisoval som tu pred rokmi), niekde nič a niekde skôr rozhodilo rovnováhu. Chihiros sa mi po čase pokazil, Twinstar ide dodnes (len zriedka vytiahnem).
kluci, na "teorie" už nedám, řídím se podle činů. Aktuálně mám totálně, ale TOTÁLNĚ zařasené akvo. Mám řasy na parvule, na každém listu hnědovky křídlaté, na všech sklech, mám řasu i na řase. Z toho usuzuji jediné - přebytek kyslíku. Když je moc kyslíku bují řasy!!! Pouštím z bomby CO2 a Chihiros mi dělá kyslík. Tyhle dvě věci jdou hlavou proti sobě. CHihiros měří mikrokontrolérem stav vody a podle toho se řídí, takže dokáže vlastně přebít ručně nastavené sycení CO2 z bomby.
Edit: Když jsem Chihirose zavedl. Hnědovka křídlatá přestala mít černé skvrny na listech a začaly být světle zelené bez vady. Za čas ale nastoupila řasa na listech a to i přesto, že sytím z bomby a dolévam co2 tekuté.
Magistru Kellymu,někteří věřili,že z olova udělá zlato,tak se nedivím,že někteří věří Číňanům,že elektrolýzou do vody přidají kyslík. Plži pod hladinou,uhynulé a hynoucí krevetky,ryby z abnormálně zrychleným dýcháním se do toho stavu dostaly z předávkování kyslíkem ?Po vypnutí zázraku a zvýšení pohybu hladiny,se vše srovnalo během pár hodin do normálu. Tímto ukončuji diskuzi,vlastní seznámení z realitou mi stačí.

Obsah čoho sa vo vode znižuje, kyslíku? Prečo by sa mal? Práveže rozkladom vody vznikne vodík i kyslík, časť kyslíka sa rozpustí a vo vode pribudne. Možno to badať aj na tom, že pri nasadenom Twinstar rastliny začnú bublať skôr - koncentrácia kyslíka vo vode je vyššia a ďalší kyslík z rastlín sa už nechce rozpúšťať.
Chichiros nevyrábí kyslík,ale elektrolýzou štěpí H2O na vodík H a kyslík O2,kyslík v podobě mikrobublinek vystoupá k hladině a tím se jeho obsah ve vodě snižuje, rostliny navíc v noci vydechují kysličník uhličitý CO2 a ryby se prakticky mohou udusit.
Kyslík při přímém styku řasy likviduje,ale na to je vhodnější cílená aplikace přímo na řasy slabší koncentrací peroxidu vodíku H2O2.
Opětovně,je vhodnější řešit původce zařasení (světlo,živiny,biomasu a odpadní produkty ve vodě a vytvořit tzv.biologickou rovnováhu,žádná technika,živočichové,nebo chemie si s tím trvale neporadí,je to trošku o trpělivosti a nabývání zkušeností,jak to v celku funguje.
Chichiros doctor se schovává za reklamu optického efektu,ale praktický význam nemá žádný a z výše uvedených důvodů,jej považuji za nevhodný výrobek,který může být v akvarijním prostředí přímo škodlivý.
Ahoj, zkuste vyhledat google výraz "Chihiros Doctor kill". Lidé tam vinní tenhle přístroj z toho že jim zabíjí rybičky. Pak si zkuste sáhnout prstem když bude Chihiros právě dělat mlhu a uvidíte že vás to pěkně zabrní do prstu. Neřešíte taky náhodou divný uhyn ryb přes noc ?

3 27.02.2019 16:46 - – chihiros doktor
Dnes u mňa skapal.Ešte v záruke ,no zapotrošil som faktúru.Po kontrole elektordy ok.Do prístroja ide väčšie napätie ako na výstupe priamo na elektrody.Zrejme po konzultácii s kolegom akvaristom, v prístroji doslúžil tranzistor.No Čína,mohol som to čakať.Videá o zdrojoch pre chirosa ste videli.U mňa palec dole a nechcem vidieť nič tejto značky.
PS: Komplet rozobraté,nakoniec nedostatočne zaizolované presne v mieste kde sa vodič spája s elektródou,korozia medzi vodičom a sieťkou.(pája sa to strášne zle).Aj keď sa zdalo,že je elektróda ok.Zajtra to skúsim poriadne zaizolovať a hádam to trocha ešte vydrží.Dať 1/3 ceny celého chihiros za novú elekódu je až nekresťanská suma.
Pokud chceš srovnávat konduktivitu různých vzorků vody , musí mít vzorky stejnou teplotu (doporučuje se tuším 20°C) i když má většina moderních přístrojů takzvanou kompenzaci teploty , stejně při různých teplotách ukazuje rozdílné hodnoty - zřejmě i proto ty neadekvátní rozdíly v měření
Koukal jsem do údajů co má moje voda a mS/m. Je doporučeno 125 a naměřeno 92,1. Z tabulky co uvádí VAK Vyškov na netu, máme vodu z prameniště Dědice
www.vakvyskov.cz/… Uvádí se že když ty mikrosimenci vydělíš 32 tak dostaneš celkovou tvrdost Gh.Nesedí to vždy na stupeň ale + - jo.Ta tvoje studniční je nepoužitelná.Za tu tvou řádovou bych vraždil.
Rekl bych, ze pokud se takto vypina, je zkrat na mrizce. Pokud je novy, tak reklamovat.
Čauky, zkus se poptat tady (dole) a na podobných stránkách. Třeba poradí.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Prý to také ovlivňuje vodivost vody?
0 22.01.2019 21:48 maja012 – Video
Tak jsem zjistila, že chihiros III restartovat nejde a zkusila jsem adaptér kde se dají měnit Volty podle videa a taky to nepomohlo

tak už jen při výměně dolovat destilkou... Ale nechápu že teda na doktora je voda tvrdá, ale vodní kámen se mi nikde nedělá

To jsou dobrý videa, hned to doma vyzkouším

děkuju moc
Tady video, jak se dělá reset. Je to pro verzi 1 a 2. Snad to bude stejné i pro 3. Zkusil bych to.
www.youtube.com/…
Samovolné vypínání:
www.youtube.com/…
Nebo bude chyba v té mřížce, je tam více videí
A mohla bych poprosit odkaz, já než to najdu
No dneska jdu koupit TDS metr, ale nemyslím si, že by voda byla tvrdá. A zkoušela jsem podle těch tabulek v manualu dát všelijaké nastavení nádrže a stejně...
Zrejme máte dosť tvrdú vodu.Je potreba znížiť napájanie.


Na „jůtubku“ je video kde opravil týpek vypínající se Twinstar. Třeba je to tvůj případ. Jinak za 78,- korun,(cena nerez síta) jsem si udělal něco podobného. 1-2x za týden tam pustím bublinky. Ale jestli je to důvod, proč zatim nemám řasu, to fakt nevím.
0 21.01.2019 21:06 maja012 – Docturek se vypíná
Ahoj, zrovna dovezli doktora chihirose 3 a když se zapne pustí jednou páru bublin a pak zhasne kontroler. Nevíte cim by to mohli být? Děkuju

nikdy to nespadlo a bylo čištěno 3x. Každé další čištění způsobilo méně bublinek z menší plochy membrány.
Napadá ma, či to nespadlo alebo sa to inak mechanicky nepoškodilo. Je možné že tam nastal skrat (medzi tými dvoma mriežkami) a tým pádom elektrina prúdi priamo z jedného na druhý bez prechodu cez vodu. To by znamenalo žiadne bublinky

vzhledem k tomu, že je tam umělá hmota, tak by mě rozhodně nenapadlo to ohřívat. V octu to bylo cca 2 hodky s občasným promícháním. Rozpustilo to veškerý kámen. Prostě dvě vodivé plochy s mezerou by měly zustat vodivé a fungovat. Předpokládám, že princip není založen na tom, že to má nějaký přesně daný povrch. Ja nechci čekat, jestli se něco změní bez doktora, když jsem ještě nevyzkoušel, co se změní s doktorem.
A 1000 za membránu není rozhodně pakatel.
Osobně membránu pro Chihiros čistím taky v octu při normální teplotě. Nechávám to namočené třeba půl hodiny. Všechen nános se rozpustí. Nikdy jsem neměl problém.
Když jsi to čistil v octu, to si to vařil? Jinak ten ocet moc toho vápníku neodstraní. Jestli se to nepodělalo kvůli teplotě. Kov se stahuje a roztahuje a poté i praská, třeba jsou pod tím plastovým rámem narušeny kontakty. Když voda (i voda s octem) vaří, proniká i do jinak vodotěsných míst (které nejsou hermeticky uzavřeně - tedy pro vzduch neprostupné).
Stejně když to nefunguje nic jiného nenaděláš, než že si objednáš náhradní spirálu. Zas tak drahé nejsou. Počkal bych ale jestli to vůbec budeš potřebovat, zda se něco v akváriu změní, poté co to nefunguje.
Nesúhlasím.Mám to doma a funguje.
bohužel už jsem to čistil v octu a nejdou prakticky žádné bublinky

.
Přitom si myslím, že doporučovaný přípravek je jen něco extra předraženého.
A několik názorů na ten jejich přípravek bylo, že to kámen téměř nerozpustilo.

Čisti to v kyseline citrónovej.
SlavekB napsal: mřížka je z platiny nebo nerezu
Pokud vím, výrobce uvádí, že je z titanu.
Ale jak tomu může ublížit ocet, není mi jasné.
Ahoj, mám Chihiros doctor III a moc se zanáší. Čistil jsem ho octem. Kámen krásně rozpustilo. Ale po čištění se zmenšila plocha ze které jdou bublinky. Po několika čištěních už jdou bublinky jen z jednoho místa. Na Rostlinná akvária mi to zdůvodnili tím, že se snížila účinnost právě proto, že byla mřížka čištěna octem.
viz jejich odpověď:
"Dobrý den,
pro čištění membrány doporučujeme spíše používat "Přípravek pro čištění membrán přístrojů", který doporučujeme přímo výrobce a není tak agresivní jako ocet. Ocet totiž může způsobovat snížení výkonu membrány. Osobně si tak myslím, že se jedná o konec životnosti membrány."
Odpověď mi nedává moc smysl. Možná se mýlím, ale předpokládal jsem, že mřížka je z platiny nebo nerezu a tudíž mi nedává logiku, aby neprobíhala elektrolýza jen proto, že ocet byl agresívní. Mřížka na pohled není poškozená.
Jak to tedy je?
0 10.11.2018 19:24 vlka – twinstar
freem1 napsal: V akváriu mám a používam Twinstar - vytlačený na 3D tlačiarní a podomácky vyrobený... ... A presne v akych intervaloch?
Mám podomácku vyrobený rum. Kolik
přesně ho mám vypít, abych měl špičku?

Dva krát sa mi to opäť počítať nechce a presne si to už nepamätám.Je to približne 2-3x za minutu a mení sa to,niekedy až po 2 či 5 minútach.Interval sa predlžuje i skracuje.
A presne v akych intervaloch?
Spúšťa sa to v nepravidelných intervaloch a oveľa častejšie ako máš nastavené.
0 30.10.2018 11:15
Marcelko [-3] - Rostliny V akváriu mám a používam Twinstar - vytlačený na 3D tlačiarní a podomácky vyrobený - kúpený cez
www.bazos.sk - spušťa sa každé 3 hodiny na 2 minúty.
Má význam ho vôbec používať a mám to spúšťanie dobre nastavené alebo to mám zmeniť?
Ďakujem.
0 26.10.2018 15:29 vlka – strilizátor
Přeji hezký den, máte prosím někdo zkušenost se sterilizátorem? Třebas podomácku doslova „za babku“ udělaným?
www.youtube.com/…
0 15.06.2018 11:27 Nimh – Skusobna elektroda
Aha, tak titan, no to bude asi určitě lepší, o tom cínu nemluvě - to mi nedošlo. No ještě popřemýšlím, asi koupím tu mřížku a napájení dodělám. Jelikož budu mít u akva stejně arduino, tak dopsat pár řádek do kódu a připojit zdroj s relátkem by neměl být problém.
Mel jsem homemade a chihiros. Vyrobeny na spinacich hodinach jsem zapinal asi na minutu co tri hodiny. Vysledek byl stejny.
Ja jsem bud to cele vyrobit, nebo cele koupit. Pokud koupis za 500 mrizku, tak za 900 to mas cele bez starosti.
Konkrétně Ti asi odpoví jen někdo, kdo vyzkoušel obojí ve stejných podmínkách. Nevím zda se někdo takový najde.
Ale obecně, ten originál je z titanu, který jinak těžko seženeš. To by oproti nerezu (bůhvíjakému) mělo udělat dost výrazný rozdíl.
Další rozdíl je zřejmě v pájení/izolaci. Kdosi tady onehdy zmiňoval, že to pájel cínem. Cín, zejména v takhle náročném prostředí, je pro vodní organismy jedovatý.
Mriežka nerezová.Nespína to ani po 20-30 min a ani minutu raz za pol hodiny.Funguje to úplne inak čo som doma na to pozeral.
no dobře, tak to se dá nastavit, co jsem koukal tak nejvíc se psalo těch 20-30 vteřin 1x za hodinu. Kdo má spínací hodiny tak dával 1 min. tak po 3 hodinách apod. Jedná se mi ale teď o tu mřížku, jestli se s tím pachtit doma, nebo se vyplatí těch pár stovek dát...
Na Chichiros je spínanie v úplne inom -nepravidelnom cykle.
Co mas na mysli tim 'voda mirne probiji'? Jak/cim to zjistujes? Sahnes tam rukou a dostanes ranu?

0 09.04.2018 19:31 leo – domácí twinstar
Dobrý den, chci se zeptat. Vyrábím si to doma twinstar podle podle návodu ze surpanblogu. Ale voda pi pořád mírně probíjí. Je to velice málo, ale nevím co by to udělalo rybám Nevím jestli sem to nějak špatně zaizoloval, ale logicky, když mám v jedné síťce kladný a v druhé záporný náboj, tak to voda propojí. Předěm děkuji
0 07.04.2018 09:34 Nimh – Elektroda oprava
Díky za info tak nějak to mám nastavené
Originál však takto nefunguje.
Většinou to mají zapnuté 1 minutu každé 2-3 hodiny takže to chce digitální spínačky.

jung napsal: Jede mi to cely den mimo noc. Prosím, muze se neco stat s akva? Rybam, apod?
Myslím že může. Jak já tomu rozumím, ta hydrolýza má biocidní účinky. Když to přeženeš, asi to nadměrně poškodí akvarijní mikroživot, a to je určitě nebezpečné.
Není asi bez důvodu, proč se tovární twinstary dělají o něco dražší díky zařazení časového spínače.
Chcelo by to minimálne dáky programovateľný spínač.
Ne není to originál je to vyrobené
Ak máš originál,tak to môžeš mať pustené stále - zopína sa to samo.
Na originále je presný ciklus dvoch časov spínania.Nikdy to nebeží nonstop.
0 03.04.2018 18:47 Ferda Zdravím na jak dlouho bych mněl zapínat twinstar v akva 300l
Díky za info
Výstup z nabíjačky telefónu nemá 220-230V.

Myslím, že pouštět do vody elektriku je naprosto bezpečné. Tím spíš, že je to podomácku vyrobené

Zdravim. Udelal jsem si twinstar. Zdroj nabijecka mobil. Jede mi to cely den mimo noc. Prosím, muze se neco stat s akva? Rybam, apod? Dekuji za odpoved.
Aký je cca priemer membrany, 7,5cm nebude moc?
Smrťovačka ale neřeší problém s kontaktem, zatím mě napadlo koupit bužírku, protáhnout jí ocelovej zemnící drát z FTP kabelu a kontakt dát do dutinky. ani měď, ani cín.

No vidiš to, zajímavej postřeh... Budu muset vymyslet ten přívod jinak, zkusim to dát do něčeho jako "dutinka".

0 13.02.2018 12:05 Maq Cín je taky nebezpečný. A ten atomární kyslík hned vedle hodně pomůže ve tvorbě oxidu a bůhvíjakých dalších sloučenin.
A co měď z toho drátu, ta se nemůže dostat do vody?


Jo, ale to víc sletuju máslem

Jinak zdroj jsem neodprásknul, strčil jsem do zsuvky místo něj kabel od pájky :P Mám hotovou druhou verzi (to co nevypadá jako citrón)
Dnes se už dělá ten slavnej chlupatej bezolovnatej cín.
0 13.02.2018 06:48 Kočičák – -
Já to zbastlil včera večer z nerezu a super, jen jsem si holt odprásknul trafo. Jinak jedna připomínka, v cínu je dost olova, takže to dneska zkusim jen navázat, za to ale na mřížku z titanu. ;)
diky za duveru, ale tipuji, ze by me tady nejaci elektro nadsenci, nedejboze profici, ukamenovali

navodu krok za krokem se min. na youtube vali hned nekolik...
seic napsal: a zkusil neco zbastlit...
Vypadá to tak prostě, že i já, tupec a kolenovrt, jsem v pokušení něco podobného zkusit. Mohl bys to podrobněji vylíčit třeba v článku, ne?

50Hz už je "příliš vysoká frekvence". Já měl namysli tak 1Hz, to je "vysoká frekvence"

Ale to by chtělo vyzkoušet, možná by opravdu stačilo těch 15s.
Při cca 30s intervalech to dělalo šupinky, které pak lítaly po akváriu. Používaná metoda hnojení byla EI.
Muj pocit z chihirose je, ze meni polaritu 1x za cyklus, tj, tak po 15s (ale nemeril jsem). Kdybys to chtel delat s "vysokou frekvenci", muzes zkusit pouzit 50Hz rovnou odnekud z trafa, co to bude delat netusim...
Bude asi zalezet hodne na vode. Ja jel doma homemade twinstar nekolik mesicu a byl jako novy. Doctor 2 po roce a pul taky jako novy. Ale ten uz ma mozna tu zmenu polarity..
Tu polaritu by to chtělo měnit s vysokou frekvencí. Jinak se na mřížce vysráží minerály a při změně polarity se uvolní a začnou ti plavat po akváriu.Pokud se ale polarita nemění, tak se mřížka ucpe velice rychle. Někde v téhle fázi pokusy s elektrolýzou skončily a přestálo mě to zajímat.
dam info... zmena polarity? nejni prece problem dat nekam nahoru na privodni kabel 2 pary jacku...

No hlavne pak napis, jak dlouho ta mrizka vydrzela. Delalo to na me dojem, ze neuslechtile materialy pomerne rychle eroduji. A co se z toho vymejva za mikroprvky, tezko rict, asi to nemusi byt jen relativne neskodne zelezo...
Rychle sa zanáša i originál v tvrdšej vode a ani zmena polarity tomu nezabráni.
A změnu polarity řešíš jak? Bez toho se ti ta mřížka bude rychle zanášet.
jasne, to uz je ale brnkacka... nekde se mi ten minutovy casovac vali... ale co je dobry, ze diky nizke voltazi to nema ten "brutalni" vykon jak original... pekne jemne to pomalu bubla, takze zadne zavoje mlhy jak na youtube...
tim padem bych nemusel mit obavy, pokud to s dobou spinani trochu prezenu...
Akurát musíš poriešiť časy spínania.

a zkusil neco zbastlit... zdroj od staryho mobilu 6,4V, mrizka z mechoveho obdobi, kus staryho pidifiltru, kleste, nuzky a trochu silikon lepidla ...

a heureka! ono to funguje... pomer cena/vykon absolutne bez konkurence...
0 11.01.2018 11:47 - Nech si nikto od toho nesľubuje zázraky.Ak v akvárku nie je všetko v rovnováhe,tak podobné
zariadenia nič nezachránia.
Klady: prvky prístupnejšie rastlinám - pekne začnú zakoreňovať i odnožovať/podpora rastu/ voda čírejšia/
Podporou rastu sa môžme ale nemusíme zbaviť rias ak s nimi máte problém.Takže ak si niekto od podobného zariadenia sľubuje likvidáciu rias,tak nech na to hneď zabudne ak neporieši ostatné veci v akvárku.Svetlo - živiny - voda atď.
To tedy nějak rozpojí molekulu vody na jednotlivé prvky a pak to pošle zpátky do nádrže?
Už pomalu začínám chápat, jak funguje reverzní osmóza, ale tohle je pro mě další hlavolam

Ne vzduchu, ale vodíku a kyslíku.
ahoj kucí,naký dobrý článek o elektrolyze?delka a prumer vodicu,síla napetí,délka elektrod atd.děkuji za tipy.
Ahoj, zkoušel někdo rozdělat ten plast na mřížce?asi to bude chtít debonder.
Je mozne, ze niektore rastliny su citlivejsie na oxidanty, ktore twinstar produkuje. Konkretne napr. Monte Carlo nie velmi dobre znasa pouzitie peroxidu vo svojej blizkosti.
Kasli na twinstar a radsej ries pricinu ako nasledok.
samicku jsem dnes kupil ako protikus s dratmi v elektre,ale aj tak,asi po pol minute to odpalilo nabijacku k notebooku.takže som odcvakol koncovku,pripojil k srarej nabijačke na nokiu output 5v 890mA a funguje to.
mřížku pokapat v místě pájení kapalinou na nerez,přicínovat a pak olepit tycinkou z tavné pistole.
Chci se zeptat, jak řešíte el. přívod na nerez mřížku, zda nějak letujete (a čím) nebo používáte nějakou svorku ?
Mě se buď rozpadne letovaný spoj a nebo přívodní lanko, což je špatně... začali mi taky podezřele vylézat šneci, což mě vede k myšlence, že se tou elektorlýzou dostaly do vody těžké kovy z letovaného přívodu a měděného kablíku...
Mám jen na čas půjčeného chihirose s homemade nerez mřížkou, abych si vyzkoušel zda u mě zafunguje.
Chihiros doctor super II. Vnější průměr 2,45mm. Vnitřní průměr cca 0,9 až 1. Těžko říct nemám kalibr jen posuvku. Délka konektoru 10,5. Objednano z Číny přes ebay, nevím jestli je víc variant (kopii).
To můžu ale neznam rozmery konektoru. Nemam chihoros doctora.

0 17.05.2017 17:32 rubehe – konektor
Nevíte jaký to je konektor u Chihiros doctor, kterým se připojuje membrána k řídící jednotce?
Mě začalo ráno svítit boční stěnou do akvária sluníčko a taky se začala na písku dělat slabá vrstva sinice. Tak nechávám ráno na východní straně zatažené žaluzie + jsem trochu zvýšil NO3 a sinice byla za pár dní pryč. Mám dojem, že to zvýšení NO3 mělo možná větší efekt, než zastínění, ale dál jsem s tím už neexperimentoval, jsem rád, že je pryč

Nemám odpoveď, ale len upresním, že ani glutaraldehyd na sinicu nezaberá (resp. nie v koncentrácii, ktorá by nezničila aj rastlinu). Lenže peroxid je na sinicu veľmi účinný a ak ide o kyslík, prečo nie aj Twinstar? Tiež by ma to zaujímalo, no takýto je môj postreh (žiaľ, sinica sa mi na Cabombe vyskytuje už veľmi dlho - dlhé roky som poznal sinicu len z čítania, až raz sa objavila u mňa a odvtedy ju v malej miere mám stále). Podeľte sa však o svoje skúsenosti aj iní.
To je zajímavé. Jakpak to je možné? Uměl by to někdo z přítomných vysvětlit?
Podľa mojich skúseností na sinicu nemá vplyv.
Tvrdá voda má větší vodivost, vlastně ti elektrody zkratuje když to přeženu.

Už když sis hrál v uhláku na horníka jsem říkal, že z Tebe jednou vyroste šikovnej kluk.

3 22.03.2017 19:49 laKatos – :-)



musim se pochlubit
muj uspesny prvni test twinstaru domaci vyroby (totalni bastl) je v prezentaci (nebo tady
www.youtube.com/… ) .....(zatim velikost pro 500litrove akvarium ale chce to jeste mirne zvetsit) . ted uz jen doresit s jardou62 zastavbu ze silonu a prvni 4 kusy pro kolegy jsou na svete... ..
1 13.03.2017 16:00 Nimh – čistenie
Tak a som tu aj s videom co som sluboval o cisteni
youtu.be/… dalsie video bude pitva
Mám Chihiros. U mě běží furt. Po vypnutí a zapnutí ze zásuvky (spínacíma hodinama) se sám nezapne.
Nějak nevidím moc důvodů, proč ho vypínat. Ani kladných, ani záporných.
A hlavně mám takový pocit, že se sám nezapne.
Ano podobne aj mne. Na boku pukol a dostala sa ku napojeniam na elektrodu voda a proste sa tam odpalil. Ak sa mne bude chcet tak natocim video. Len sa mne musi do toho chcet pustit a musim mat aj cas
Já ho taky koupal v octu a v pohodě... Filip666 ho v octu vaří a taky funguje. Nemohl se nějako poškodit kabel?
0 04.10.2016 14:10 Milan – Chihiros doktor životnosť membrány
Zdravým,
Mám Chihiros cca 3 mesiace,fungoval ako má.Po namočení do octu na odstránenie kameňa prestal fungovať.Svetielko bliká, kalibrácia funguje ale membrána je nefunkčná.
Má niekto s tým skúsenosti? Ďakujem
0 10.07.2016 12:37 NIMH – Riesenie nedavneho problemu
Nedavno som tu uviedol video s problemom ze sa doktor offol. Uvadzam vam dalsie riesenia
youtu.be/… Kedysi som tu svoje skúsenosti opisoval - boli veľmi pozitívne. Lenže som ho skúšal v menších akvárkach, možno proste Twinstar "nestíha".
Toto presne. Čo ak twinstaru krivdím a bez neho by boli riasou porastené aj ryby?

No jo, řasy jsou prevít...

Já zjistil, že čím víc jsem to řešil, tím to bylo horší. Ale pořád mně zajímá, jestli by ti nebylo bez Twinstary ještě horší. Uvidíme půjde při záběhu do 10L...
P.S. Jinak mně od zelené řasy pomohlo přidat fosfor... Hnojim denně, víc v popisu nádrže...
Ako čakal som viac. 2-3x do týždňa mením 30-50% vody, hnojím už iba podľa prejavov na rastlinách a síce som sa zbavil tej divnej čiernej riasy a sinice ale momentálne sa celé akvárko zazelenalo vláknitou riasou.
Jediné čo nie je zelené je membrána twinstaru a to je podľa mňa moc lokálny účinok za tie peniaze

Snad každý přístroj má určité hranice a mantinely, ve kterých funguje relativně obstojně. Twinstaru je ve své podstatě elektrolyzér, který při elektrolýze produkuje kyslík a vodík, a v malém množství i nějaké radikály. Velké množství vodíku, které přitom vzniká snižuje dost výrazně redox vody. Zároveň se ale při elektrolýze okysličuje voda. Elektrolytická voda má dezinfekční účinky a dělali se s ní i nějaké pokusy v chovu ryb, kde to mělo podle všeho vesměs pozitivní účinky. Nikdo ale zatím (pokud vím) nezkoumal dlouhodobý vliv elektrolytické vody na živočichy. Hodně bude asi záležet na frekvenci používání elektrolyzéru a také materiálu, z něhož jsou elektrody vyrobeny (při použití nevhodného materiálu se mohou do vody uvolňovat toxické látky). Nejúčiněji by měl podle mě ničit především jednobuněčné řasy (tj. hlavně ty, které se vznáší ve vodním sloupci, a pak jemné prachové). U složitějších, mnohobuněčných organismů (např. ruduch nebo zelených vláknitých řas) nemusí být účinek tak dramatický. Záleží určitě i na celkové stabilitě akvária. Pokud bude akvárium nestabilní, nebude v něm dobře fungovat koloběh látek a častými nešetrnými zásahy bude docházet k narušování vývoje mikroflóry, nebo se tam budou ve zvýšené míře hromadit odpadní látky, pak bude Twinstar bojovat neustále s něčím, co vlastně nemá šanci vyhrát. Že by tedy vyloženě nefungoval, to si nemyslím, ale má své hranice.
Ty jo, mám taky takový pocit... Jak už bylo hodně krát psáno, když se nezvládne hnojení, Twinstar nic nezachrání... Každopádně mně nezbavil GDA ani zelené vláknité (takový žabinec)... Jediné co my zabralo na zelenou řasu byla úprava hnojení a přidání fosforu do mého systému hnojení...
Zahrávam se s myšlenkou že ho na čas přesunu do Nano Cube 10 po založení, třeba že začátku bude k něčemu...
Když si vzpomenu jak vypadala že začátku nádrž v prodejně Profiplants.cz kde byly 2 Twinstary, tak si myslím , že je celkově značně přeceňován jeho vliv na řasy. Věřím že nejaky, spíše desinfekční efekt mít může, ale až takový zázrak to nebude.
prosím prosím, tuhle firmu raději vynech pokud to nechceš reklamovat nebo nechceš vyhořet...
Dneska jsem odtud po 4 letech brigád a roku HPP odcházel, více kdyžtak SZ.
A SMR-B už vubec ne, tam je toho tolik co se může po... a pose... časem, ale jediné ze SMR řady má na výstupu relé. Jediné co bych od týto firmy schválil je CRM, to je slušné, jak UNI tak 230V verze, ty jsou roky prověřené, ale neříkám, že neodchází.
Myslím, že na SMR-B nejde nastavit dva různé časy, myslím tím čas vypnutého a čas sepnutého stavu. Musel bys zkombinovat 2ks abys po uplynutí času na tom prvním aktivoval ten druhý. (Doufám, že je tomu rozumět

) Oprav mě, pokud se pletu.

Nestačil by SMR-B /230V (je lacnejší)?

Vidíš, tohle mně nenapadlo, a přitom to tady řešil AleK... U mně to na zelenou moc nezabírá, nebo ji drží na uzdě, nevím... Ale zelenou vláknitou (takový žabí sliz) mi to neodstraní. Pořád se objevuje v koberečku, tam to ale připisuji špatnému proudění. No a na zelenou na listech a na sklech taky nezabírá. Tohle bych ale připisoval nedostatku fosforu, jelikož mi začal dost tmavnout až černat kobereček...
0 26.06.2016 08:59 NIMH Na par problemou ktore som poodstranoval je to super. Riadne badat ze cierna riasa sedne a sama sa odlupuje. Zelena ta dlha taktiez sa sama odlupuje a vo vode doslova sem tam plavaju odlupnute zelene sople. Voda je krajsia taka priezracnejsia ako po ozone.
0 25.06.2016 19:06 NIMH Tak uz som dosiel aj na problem preco ho mne offne. Problemom je voda a jej vodivost. Reaguje ako na videu
youtu.be/… riesil to prepojkou ku elektrode s odporom. Tak ak niekto bude mat problem ako ja tak hadam najde riesenie podobne.
Mně se samovolně nevypíná.
0 24.06.2016 13:39 NIMH Este mam jednu otazocku. Sem sam sa mnena tommojom doktore stane to ze zacne normalne penit a zrazu pipne a uplne sa offne tak ze prestane aj svietit. Myslel som ze je zanesene sitko tak som ho precistil ide. Ale sem tam sa uplne sam offne.
Je to mix este zo stareho akvarka. Je to taka jemna drt. Zrno nejake 3mm pieskovec, kremen cca 50%, vapencova drt na spodku plus ked sa zakladalo tak som tam daval koralovu drt. A vo filtri mam staru hrdzavu podkovu. Proste mix co som mal dobru skusenost co mne aj zelen dobre rastla a tak. Stale sa mne drzalo KH na 6-7 a ani ras sa mne nestalo to co teras ze tak zrazu padlo uplne dole.
Jaký máš substrát? Amazonie od ADA tyhle hodnoty snižuje, ale ne tolik. KH mi snížilo z 5 na 2. Ale ze 7 na 0 je dost masakr...
Teď po 3 měsících mám KH na 4 a PH kolem 6. Přidávám ale PH/KH Plus na zvýšení.
Ano uz som tam dal sodu a dal som to na PH5. Kusok pockam ci bude padat dole a zajtra pocas dna budem pokracovat. Zrejme to bola fest nahoda ze co sa mne udialo a zrejme urcite to nebolo instalaciou toho zariadenia. No moja osoba je zvedava ako bude zaberat na riasu ten doktor
Určite by som v takejto situácii pridal sódu (ak nie je po ruke nejaký vhodnejší uhličitan) do vody na zvýšenie alkality, je nebezpečné nechávať nulu. Každopádne, mne Twinstar neznižuje alkalitu, aspoň nie badateľne.
Nie apsolutne nemam tam ziadnu raselinu nic. Ano KH mam uplne nulu. Na toto som zabudol na margo toho som to ani nebral v uvahu ze posledne bolo 7. Idem sa do toho pustalit. Momentalne PH sa ustalilo na 4,73.
Nič?? Akože 0°dKH? Potom sa nemožno diviť prepadu pH. Ale kam sa alkalita podela? Áno, na Twinstar sa tvoria usadeniny vodného kameňa, ale zase nie toľko, aby stiahol 7°dKH na nulu. Nie je v akváriu niečo kyslé, či rašelina alebo nejaké prídavky?
Ano dnes som meral KH. Posledne meranie pred danim doktora bolo 7 dnes nenameralo nic.
Zásadná otázka: aká je alkalita (KH) vody? Nie je príliš nízka?
0 23.06.2016 14:59 NIMH – PH
Akurad som dosiel s worku a PH merac ukazuje 4,75 cize zas pokles. Premeral som aj PH metrom co som si pozical od znameho a jeho ukazuje zhruba rovnako 4,79. Idem offnut toho doktora ci to bude stupat.Bohuzial je to tak a u mna sa to aj tak deje. Aj lakmusou papierik ukazuje forbou na stupen 4. Permanent test ako dropceker je skor na kontrolu obsahu co2 ak by som v extra nadobe namiesal kyselinu chlorovodikovu a dal tam PH na dajme tomu 3 a bublal bublacom a nie co2 tak ajtak by bol do modra. Dropceker nedokaze reagovat na kyselinu vo vode lebo je mimo a ani na mocovinu ten reaguje na vymenu plynu v tom zvonceku takze sa nemozem drzat podla neho ale musim uprednostnit merac. Dva merace sa zhoduju. A dropceker je len informativne na oshad mnozstva co2
Chihiros Doctor II mám i já... PH mi taky docela kleslo ale to bylo Amazonii od ADA, zůstalo to na hodnotě 6 - 6.5. Nemyslím si že by to mohl ovlivnit právě Chihiros...
Jak už poznamenal LangMaster barvy na permanentním testu tmavě zelená až do modra značí PH nad 7 a klidně až k 8. A ne pod 6.
0 23.06.2016 05:23 HIMH – PH
No cez noc PH padlo na 4,8. Droceker uplne do modra. Poziadal som znameho nech donesie svoj merac na kontrolu nech si premeriam. Momentalne idem do prace a len dufam ze mam vadnu sondu a ze nedojde ku katastrofe nez sa vratim poobede s prace. Osadenstvo v akvrku mam vsetko co znasa dobre nizsie PH. Ale ako som tam doktora dal tak PH pada dole.
Ahoj hele tak u mě PH nepadá musím ho stále držet na hodnotách 6,5 Co2 automatikou ale hlavně jestli máš permanentní test modrej tak podle mě ho máš vysoký to PH to znamená tak počítám 7,5.NIMH napsal: Ahojte pani mam doma chihiros doctor super s a ako som ho tamzapol tak zacalo kesat PH momentalne sa ustalilo na PH5 jeto mozne ze to sposobuje on? Zadva dni ako ho tam mam kleslo na PH5 a mal som v akvarku PH 6,5. Uz nedavkujem ani CO2 adopcheker ci ako sa to pise je uplne do tmavomodra. Takliez som aj kalibroval merac ale po ajtak merac zbehol na rovnaku hodnotu. Je to mozne? Do akvarka nic nevlievam. Proste ide dole ako som tam dal toho doktora.
0 22.06.2016 22:24 NIMH – PH
Ahojte pani mam doma chihiros doctor super s a ako som ho tamzapol tak zacalo kesat PH momentalne sa ustalilo na PH5 jeto mozne ze to sposobuje on? Zadva dni ako ho tam mam kleslo na PH5 a mal som v akvarku PH 6,5. Uz nedavkujem ani CO2 adopcheker ci ako sa to pise je uplne do tmavomodra. Takliez som aj kalibroval merac ale po ajtak merac zbehol na rovnaku hodnotu. Je to mozne? Do akvarka nic nevlievam. Proste ide dole ako som tam dal toho doktora.
Ja to dávam do bežného octu na noc, keď je to treba.
Zdravím pánové, mám pro vás dvě otázky. Musím resetovat Doctora po každé výměně vody? U Doctora verze 2 je opravdu odstraněné zanášení elektrody? Díky
skus pobuchat po sitku, ak je tam vzduch tak nebublinkuje.
0 04.05.2016 17:42 Qweket – Chihiros Doctor
Zdravím mám Chihiros Doctor Super a jedem to pátý den tak ještě nemůžu říct jestli to funguje.Ale přijdeme ze to děla málo bublinek aspoň ve srovnání videí co jsem viděl.
-má někdo stejný problém ?
-a jak ho vyrešit?
Děkuji
0 18.04.2016 23:00 rubehe Jak je reseno "přepínání polarity" u mřížek aby se tak rychle nezanášely?
Tak to potom funguje správne. Díky
Hele to určitě ne. Mám sice Chihiros, ale princip bude stejný. Mně to sepne 4-5x za hodinu, délka elektrolýzy 10-15 vteřin. Nastavený mám režim do 60L, nádrž má 35L...
daren napsal: Preji ti, aby ti to ciste akvarium vydrzelo, ale myslim, ze 2 tydny je na nejake doporucovani hodne kratka doba
Jinak co se tyce toho efektu - stoji ti vedle na stole stejne akvarium, ktere se lisi jen tim, ze tam neni TS, abys ten efekt posoudil? Toto diskusné vlákno som založil pred takmer 2 rokmi a odvtedy som i originál Twinstar i čínsky klon použil tak veľa ráz nie iba v jednom akváriu, že s určitosťou môžem tvrdiť, že naozaj funguje ;) Na Twinstar sa mi ulomila jedna nožička, mohli to spraviť pevnejšie. Ale to je tým, že vždy som nasadil len na krátku dobu a potom zase zabalil do krabice, čiže opakovane dával dole prísavky, tie stvrdli a dosť zle idú...
membrána u 1ky mě přestala fungovat po 1/2 roce až 3/4 ... kupil jsem 2kr z rostlinných za 2300,- tak jsem dal 400,- na víc ale zase druhý den doma a jak se to po tak to v klidu vrátím .... je fakt že jsem mohl koupit jen membránu ale až ušetřím zkompletuji i druhý set a pak jeden pustím ... důležité je že to opravdu funguje a řasy to drží mám to vyzkoušené ...
Tak ono úplně levné to není... Mně vyšel na 1.900,- z eBaye, tak doufám, že vydrží co nejdéle. Iluze si však nedělám...
Co se týče zanášení, tak počítej s tím, že ve větší nádrži bude v provozu delší dobu. A když ještě bude tvrdší voda, tak to tomu taky nepomůže. Ono na netu se dají objevit i mraky fotek Twinstaru který je po 2 týdnech zralý na několika hodinovou koupel v octu (savu)...

Super. Díky
Na chihirosa vol.3 čas nemám tak vezmem tiež tú 2ku a ak to bude s ňou zlé tak za 2 roky kúpim twinstar


Kamilstrom napsal: "NO2 a NO3 mám na nule, takže to nitrifikační bakterie taky zvládají."
No jestli mas NO3 na nule,tak jak ti potom rostou rostliny a taky jak potom hnojis,kdyz je NO3 0 ppm?
Hele úplně jednoduše, nádrž je čerstvě založená.. Prvních 10 dní jsem nehnojil vůbec. Po deseti dnech jsem začal přidávat draslík (denně v 1/2 dávce) a CO2 (taky minimalně, viděl bych to na 1/4 dávce). O víkendu jsem začal přihnojovat s Complete Plus od Profiplants (1/2 denní dávky). Takže proto ty hodnoty na nule. To co tam dám se spotřebuje. A ty 4 otíci toho moc nenahnojí...
A teď k věci.
@konrad... Mám Chihirose Doctor II (nová verze). Je v provozu pouze 16 den, ale membrána je absolutně bez zanesení (viz. foto). Ale jak bylo již napsáno, zanášení značně ovlivňují hodnoty vody.
Co se týče materiálu membrán, tak někdo tady ve vlákně psal (myslím, že Lukáš Bureš), že to složení je skoro stejné z velké části titan. Jak u Twinstaru tak u Chihirosu.
Taky jsem někde postřehl že nejnovější verze Twinstaru mění v půlce průběhu elektrolýzy póly a že prý díky tomu se tak nezanáší... Možná to už okopčili Čínané (když né, tak v další verzi to už bude) a taky bude měnit polaritu...

"NO2 a NO3 mám na nule, takže to nitrifikační bakterie taky zvládají."
No jestli mas NO3 na nule,tak jak ti potom rostou rostliny a taky jak potom hnojis,kdyz je NO3 0 ppm?

DaveLister napsal: Taky se mi nelíbí. A proto to nepoužívám. Jenže je to realita. Je to trošku složitější proces, než jak se učí na základní skole: www1.lsbu.ac.uk/…
Krasne stranky, ze kterych clovek snadno nahledne, ze cely proces je nesmirne komplikovany, ovlivnovany mnoha faktory a ma spoustu prostoru pro firemni know-how. Nerozumim valne casti toho, co se tam pise, ale kdybych mel vybrat par veci, ktere pro nasi diskuzi mohou byt zajimave, tak napr.:
'Tin oxide anodes have proved useful for the production of O3, particularly if doped with Sb and Ni, as they bind both oxygen molecules and hydroxyl radicals to facilitate the O3 production. Decomposition of ozone gives rise to several strong oxidants including hydroxyl radicals (·OH); an extremely strong oxidizer capable of killing viruses, amoebae, algae and dangerous bacteria, such as MRSA and Legionella.'
- ve strucnosti, pri reakci muze vznika ozon (mnozstvi se da do znacne miry ovlivnit slozenim elektrod, napetim a dalsimi faktory), ktery ma silne sterilizacni ucinky
'With smaller bubbles a pressure is exerted by the surface tension is in inverse proportion to their diameter and they may be expected to collapse. However, as the nanobubble gas/liquid interface is charged, an opposing force to the surface tension is introduced, so slowing or preventing their dissipation. Electrolytic solutions have been proven to contain very large numbers of gaseous nanobubbles'
- pri reakci vznikaji nanobublinky plynu, ktere okem nebudou videt, nebudou utikat k hladine a vyprchavat, tudiz zusnanou ve vode dlouho po vypnuti samotne eletrolyzy; co je dle meho zajimave je, ze tlak v takove bublince je tim vyssi, cim je mensi a kolapsu bublinky brani elektricky naboj v plynu; ma detska predstava je, ze to je proste mina plujici vodou a cekajici na to co roztrha
Jinak hezke pojednani o nanobublinkach je treba zde
www1.lsbu.ac.uk/…, ke zmineni treba:
Water containing nanobubbles can be used in water treatment and as a surface cleaning material (for example in toilets) without the need for additives or detergents and with low water usage.
Ovsem mnozi sarlatani se take casto ohani slozitymi vedeckymi studiemi, takze to prosim berte jen jako par postrehu, ktere mohou a nemusi byt relevantni k tematu

a keď sa to porovná (materiál membrány, striedavý/jednosmerný prúd) pri twinstare a chihirose je tam nejaký podstatný rozdiel? Hlavne adekvátny rozdiel v cene 100€
Zanaseni membran je podle vseho opet velmi individualni. Zavisi urcite na materialu, ze ktereho je membrana vyrobena, zpusobu elektrolyzy (stejnosmerny vs. stridavy vs. pulsni proud) a v neposledni rade na kvalite vody. Napr. vicekrat jsem cetl, ze velke davky Fe pri hnojeni dokazou elektrody velmy rychle znicit. Narozdil od bezneho zanaseni vodnim kamenem ve tvrde vode (coz je asi take opruz to porad cistit) bohuzel nevratne.
Máš original twinstar?
Síce 2 týždne je krátka doba ale nezanášajú sa membrány?
chuanvaldes napsal: Teď záleží v jakém množství ozón vzniká... Kdyby byl Twinstar na trhu měsíc, dva, tak neřeknu... Ale nějaký ten rok ho již značné množství lidí používá. A efekt to má značný, nádrž mám čerstvě založenou (2tydny) a zatím absolutně bez řas... A nemyslím si že je to pro osazenstvo škodlivé. NO2 a NO3 mám na nule, takže to nitrifikační bakterie taky zvládají.
Nikomu ho nenutím, když se ale někdo zeptá na názor tak s radostí ho doporučim...
Preji ti, aby ti to ciste akvarium vydrzelo, ale myslim, ze 2 tydny je na nejake doporucovani hodne kratka doba

Jinak co se tyce toho efektu - stoji ti vedle na stole stejne akvarium, ktere se lisi jen tim, ze tam neni TS, abys ten efekt posoudil?
Mnoho lidi pise, ze nasadili TS a neco se za mesic stalo, ale ja TS nemam za behem mesice se mi casto take neco stane

A casto vubec nedokazi rict proc. Udelal jsem o vymenu vody navic? Venku zacalo byt hezky, tak ma akvarium o trochu vic svetla? Jednu bakterii ve dne vylacila jina?
Jinak ale souhlasim s tim, ze z toho co jsem zatim cetl, ti co TS vyzkouseli vesmes nezaznamenali posun k horsimu. Nekdo na nej neda dopustit, jiny nezaznamenal zadny rozdil a je pochopitelne nepotesen, ze vyhodil nekolik tisicu zbytecne. Nejspis to bude, jako vetsina veci v akvaristice, znacne idividualni. Treba je ten rozdil i v ruznych ocekavanich - 'pomuze mi to snizit frekvenci udrzby ze 3x na 2x tydne' vs. 'zbavi me to ras'.
Tak samozřejmě máš pravdu. Ono Twinstar není zařízení které zázračně ukočíruje jakoukoli nádrž. Když se nezvládne hnojení, tak ani 10 Twinstaru nepomůže. Jak již bylo psáno je to spíše pomocník než všelék.
Osobně bych třeba nešel do homemade Twinstaru. Myslím si že Twinstar i Chihiros Doctor spínají dle nějakého algoritmu nebo měření. Někdy se spustí 3x za hodinu, někdy 4x... Někdy na 15 vteřin, jindy pouze na 10... Pouštět to 8x denně na 3-4minuty, to už je docela o držku...
Trh s výrobky pro lidi je také plný nesmyslů, které škodí zdraví, a lidé je nadšeně kupují, to není argument. A některé věci se mohou projevit až za dlouho. I u milionkrát víc sledovaných věcí se na škodlivé účinky často přijde pozdě, až když zabijí a zmrzačí spoustu lidí (DDT, Thalidomid, kouření, radioaktivita...).
Pro mě jde také o princip, proč lít do akvária jedy, když to jde bez nich? Je to kus přírody.
Teď záleží v jakém množství ozón vzniká... Kdyby byl Twinstar na trhu měsíc, dva, tak neřeknu... Ale nějaký ten rok ho již značné množství lidí používá. A efekt to má značný, nádrž mám čerstvě založenou (2tydny) a zatím absolutně bez řas... A nemyslím si že je to pro osazenstvo škodlivé. NO2 a NO3 mám na nule, takže to nitrifikační bakterie taky zvládají.
Nikomu ho nenutím, když se ale někdo zeptá na názor tak s radostí ho doporučim...

jamro27 napsal: ..... sa stratil z akva jeleni paroh, zelena vlaknita riasa a prestala sa robit riasa na skle a korenoch............
Podle všeho co jsem o tom četl na vláknitou řasu nefunguje. jsi první co čtu, že mu tyto účinky přisuzuješ.
Jelení paroh se dá bez problémů za pár týdnů z akvária dostat při správné údržbě.
Řasa na skle a kořenech by mohla být asi zelená přisedlá a ta se taktéž při správné údržbě vytratí sama.
Prostě je to berlička bez které se dá bez problémů fungovat. Bude to stejné jako u použití různých "tekutých uhlíků". Taky jsem jeden zkusil (CO2 Vital od Rataje) a vláknitá a trochu černé štětinky také nezlikvidoval. Ale to jsem zkoušel lahvičku za pár desítek korun. Twinstar či levnější variantu zkoušet nebudu. Trochu drahá sranda na to že výsledek je víc než nejistý. A do samovýroby se nepustím, když "je v tom elektrika" a dává se to do vody

Taky se mi nelíbí. A proto to nepoužívám. Jenže je to realita. Je to trošku složitější proces, než jak se učí na základní skole:
www1.lsbu.ac.uk/… Třeba ten ozón se mi nelíbí. A vlastně ani ten chlór ...
Díky, vím docela přesně co je elektrolýza vody. Co se ti nezdá na tom, co jsem napsal?
Přečti si diskuzi a budeš vědět o tom víc...

Spís ozon než atomární kyslík. Takže směs ozónu, aktivního chloru a různých radikálů. A ještě do toho nalít pentadial a je to komplet. Not my style.
Ja dlouho jsi to googlil?

Dej tomu chvili. Pri elekrolyze vznika i atomarni kyslik, ktery zrejme nez se navaze do neceho neskodneho (treba O2) chvili bloudi a je celkem agresivni. Mozna skodi i hodnym vecem, ale ve vetsi mire tem ktere v akvariu vetsinou nechces. Alespon to tvrdi vyrobce. Koukni se do historie tohohle vlakna, jak se to osvedcilo/neosvedcilo lidem co to maji, to je asi nejlepsi reference.
Jinak se daji najit i pomerne vedecky vyhlizejici pojednani na tema 'vliv velikosti bublinky na jeji reaktivitu', 'vliv slozeni mebrany na to a ono' apod. Pokud nejsi zrovna kvantovej chemik, tezko se v tom zorientujes.
Pokud je magie ve velikosti bublin, tak by ty podomaci kopie asi měly být méně účinné, protože mají pravděpodobně jinou geometrii těch elektrod, nebo ne? Ale moc tomuhle vysvětlení nevěřím.
Osobně mám problém s jakoukoliv magii, která je zalozena na sterilizaci v akváriu - ozon, twinstar, glutaraldehyd... Protože žádný sterilizační prostředek nepozná hodne organismy od zlých a v akváriu ty hodne potřebujeme.

To ano. Ale zajímalo by mě, jak to funguje. Pokud funguje. Při elektrolýze ciste vody vzniká vodík a kyslík. Vodík asi nehraje žádnou roli a kyslík, toho by v akváriu mělo být dost. Ale třeba je to jen předražené vzduchovani.
Voda v akvariu ale není čistá a za funkci přístroje může být zodpovědná nějaká z běžných příměsí ve vodě. Nabízí se chloridy, že kterých by při elektrolýze mohl vznikat aktivní chlor. Čímž by vlastně šlo o předražené Savo.
Ale třeba je to sofistikovanější. Používat to nehodlám ale funkce mě zajímá. Jsem nervózní, když nevím, jak něco funguje.
Twinstar dela elektrolyzu vody. Bublinky kysliku maji byt tak sikovne velke, ze maji mit sterilizacni ucinek (vice viz treba
twinstar-europe.com/… ) Vice napr. najdes v tomto vlakne vyse.
Nazory akvaristu na toto zarizeni se dost ruzni, z toho co jsem naznal mi prijde, ze nejaky efekt zrejme mit muze, ale zazracne vsespasne to rozhodne neni. Zda to stoji za ty penize musi kazdy zvazit sam (neni to jen porizovaci cena, ale i provozni naklady jsou nezanedbatelne - membrany se musi pravidelne menit a stoji cca polovinu celeho zarizeni).
No ja myslim,ze hlavni funkce tohoto zarizeni je premistit penize od zakaznika k prodavaci!

(OT)
Ví se, jaký je princip funkce? Okysličení vody? Aktivní chlor?
Já bych řekl, že pravděpodobně v membráně. Hodně lidí si stěžuje, že Chihiros se zanáší. Ale tam to asi bude i hodnotami vody a velikosti nádrže. Já Chihiros Doctor mám, novou verzi II. Dnes je to 2 týdny co jsem zakládal nádrž a membrána je naprosto čistá. Jenže je pravda, že já mám malou nádrž a kH a gH hodně nízko...
není to ani tak vychytávka, jako spíš berlička - proti řasám

přesně tak, není, jde spíš o vychytávku navíc. Mám akvária už hodně dlouho a do teď jsem Twinstar nepoužíval. Teď bude v jednom a to jen kvůli testování možností.
Jsem začátečník s akváriem a nevim co to je twinstar?je to nutné mít v akva?
Tak jsem si také zkusil ze zajímavosti sesmolit Twinstar. První pokus nevyšel, mřížka byla hliníková, což fungovalo asi 1,5 hodiny v nádobce s vodou, než se mřížka rozpadla. Druhá je už nerez a jede krásně. Máte zkušenosti s ovlivňováním pH? Co vlastně vzniká při této elektrolýze? Četl jsem už hodně spekulací, ale zatím mě nic nepřesvědčilo. Návod, jak jsme dělali na Twinstaru jsem dal zde:
surpanblog.cz/…
Kdyby Vás něco napadlo, jak vylepšit, dejte prosím vědět. Díky

Já to napájím zdrojem na notebook 19V;4,5A.Po 2 hodinách,1 minutu,8 cyklů.
Nemám ho nasadený stále - len príležitostne, keď je stav zlý - ale ak si dobre spomínam, na GDA mi nezabral. No zabrala bežná "škrabka" na sklo ;)
Vďaka

Malo by aj na tu. Nemam skusenost ale co som sa docital na inych forach tak hej.
Mechanické aj digitálne sa dajú nastavovať na spínanie každej hodiny zvlášť.
Pohladam tie lepky, vyrobene v cine, distribucia firma z CZ.
Kdyz prilozite k nerezu magnet, tak se nepritahne. Pocinovanej kov jo. Vemte magnet, jdete do domacich potreb a vyberte.

Ty me houpeš jaká Čína když si psal příspěvek tak jsim tam dal tuto fotku a ty samé sitka jsem koupil taky jsou česká jak se na nich píše a nejsou nerezová.říkali tak s jen ptám ty si tam dal ty na obrázku ty česká ne nerezová
tie co som kupil su cina.
Majú často len povrchovú úpravu - vrstvičku,rádovo niekoľko desatiniek,stotiniek mm.Rovnako ani napríklad bubon z práčky nie je nerez.Po čase to skôr či neskôr pri opotrebovaní začne hrdzavieť.

Takto jsem to udelal funguje ale teďcse bojím aby to bylo nerez
Ok chápu.ty sitka na tvojich fotkách jsem přesně koupil ale prej nejsou nerez.ty je tam ale máš.vyrábí je česká firma.jak tedy
Nerez proč nerez na předchozích fotkách jsou sitka která jsem dnes koupil a prodavačka říkala že nejsou z nerezu .jak je to tedy proč nerez ? A kolik voltů
0 16.03.2016 18:21 rubehe – Nerez
Jakou nerez sitku a hlavne kde ji sehnat. Nejsem si moc jisty ze vsechna sitka na caj jsou z nerezu.
0 16.03.2016 18:11 jirkasedlon
tak to nevím zda zvládnu ... zase si tak s elektrikou netykám

... máte nějaký návod jak to udělat díky
ještě jsem to natočil ..
www.youtube.com/… tak to nevím zda zvládnu ... zase si tak s elektrikou netykám

... máte nějaký návod jak to udělat díky
0 19.02.2016 11:38
jamro27 [40] - krevetky
0 08.02.2016 12:01 xBenkju – Kde a za kolik
Ahoj, mám dotaz. Vzhledem k tomu že mám akva 400L koukla jsem se možnosti Twinstar Yota+ ale podle popisu to není určeno primárně na řasu jako Nano+.
V jak velkých akva to používáte a kde a za kolik jste to kupovali? Na ebay to mají teď za 4100kč.
Díky za info. Honza
Jestli on neměl na mysli NANO+

Kde sa da tento zázrak kúpiť? Vopred dakujem za linky
2 14.12.2015 10:51
Burik [727] - Aquascaping Takže, už měsíc mi v akva běží nový model Twinstar NANO+ vylepšená membrána oproti první generaci je znát.Vespod se nedrží bubliny, díky kterým první generace membrán měla problémy.
Membránu jsem teprve po měsíci vyčistil, spíš ze zvědavosti, jelikož jsem tam žádné nánosy usazenin neviděl.
Takže já jsem maximálně spokojený.Už nemusím čistit každé 4 dny, jako čínský šmejd

Zdravím ve spolek tak mě tak napadlo zda by mělo význam použít Dr.Chhiros do akvária o objemu 600L a více???
Jí mám oba Twinstar i Chihiros a membrány čistím u obou tak jednou za 14 dní a bublají stále (po vyčistění trochu více), ale mám je ve vodě která má Gh jen 6, možná i proto ta delší výdrž...
to jo a navíc ta membrána je dost nepraktická na údržbu. To takovej kytarovej snímač funguje úplně stejně a nezanáší se ...

0 21.09.2015 21:44 Pavel – Zkouška membrány
Zdravím všechny. Pár lidi se ptá jak vyzkoušet zda funguje membrána. Pokud je z obou stran kovový tak jednoduše voltmetrem, nebo 12V žárovkou, páč jsou to dvě kovová sítka, do kterých je puštěn proud. Zdá se mi ale zbytečné, dat tolik peněz za něco, co si trošku zručný kutil doma vytvoří za pár stovek.
reklamuj, sice to do číny stojí šest stovek, ale furt se to vyplatí.
To jde teď mimo ...právě jsem asi přišel o 4tis na aliEx.

teda spíš koupil zmetek

si počkám na další dvě generace a bude stát jako Chihiros

Já jsem u origa čistil taky v intervalu větší, než týden, bohužel u číny musím po 3-4 dnech čistit, jinak už to nebublalo.
Ty nové stojí asi o litr méně, než první generace.
U Chihirose čistím membránu 1x týdně a ani nějak moc zadělaná

ale těším se pokud najdeš nějakou vychytávku u originálu

zvláště pokud se bude týkat ceny

0 07.09.2015 17:47
Burik [727] - Aquascaping Tak dnes jsem poslal Chihiros Doctor do světa a objednal jsem opět origo Twinstar.
Už mě nebavilo čistit každých pár dní membránu.
Bude to ten nový NANO + jsem zvědavý, jak se zlepšila membrána od minulé řady NANO

Jsem ti to říkal, že to je špatně zatlačený konektor

Měl jsem to samé
Tak jsem to ani nezkousel, protoze kdyz jsem zahejbal z kabelem co vede do membrany a zatlacil ho trochu dovnitr takk to najednou zase slo. Takze asi nejake blbe zpracovani. Snad to vydrzi
Ja patrím k tým, u ktorých Twinstar (i Chihiros Doctor) fungujú, a to tam, kde som nečakal: na ruduchy, aj jelení paroh. Pravdu povediac, vplyv na GDA som nepozoroval, lebo zo zvyku každý týždeň sklo zotriem (a keď som zabudol, Twinstar v akváriu nebol - nasadím ho len zriedka).
Rovnako fungoval aj v inom akváriu, kam som ho požičal. Pred pár dňami som požičal ďalšiemu záujemcovi, tak som zvedavý. On však nemá ruduchu - vlastne momentálne nemá veľa žiadnych rias, lebo šiel v takmer low-tech režime po údajnom zariasení pri prechode na hi-tech. Teraz chce opäť skúsiť a ak sa objaví riasa, nasadí...
To,ze o tom lidi nevedi je pravda,nejaka reklama by asi nebyla na skodu,nebo ze by meli strach se nejak vice zviditelnit?

Neříkám, že je jen pro aquascaping, nicméně si myslím, že drtivá většina prodejů je z řad aquascaperů.
Jen malé procento uživatelů si to koupí do low-tech nádrže.Těm řasy nevadí.
A co tak pozoruji na fb v pár akva skupinách, tak hodně lidí ani neví, že něco takového vůbec existuje.
Tak ja jsem od toho moc necekal,v podstate jsem chtel jenom zkusit jestli to neco udela s GDA ,ktere se mi tvori na skle(ne moc,ale nemusim ji)jinak ostatni rasy viditelne nejsou,ale nezaznamenal jsem absolutne zadnou zmenu,taky me prekvapil nezajem lidi tady(a to je celkem velky trh)o tenhle vyrobek.Nejak mi nedoslo proc je Twinstar apod. urcen jen pro aquascaping?
Beru to dle letošního IAPLC, kde se z USA přihlásilo 13 lidí.Z ČR 16.I Nepál a Mexiko je před USA.V Jižní Americe je to mnohem lepší.
Ostatní evropské a asijské země jsou na tom mnohem lépe.
Ani jsem pořádně neviděl nějakou kvalitní aquascapingovou nádrž z USA.
Ale zpět k tématu, jestli jsi od obou verzí čekal zázraky, tak to nebude chyba výrobků, já jsem třeba spokojen s originálem ale víc.
No to,ze by v USA aquascaping "nefrcel" bych si dovolil pochybovat,ale rozdil mezi kopii a originalem asi bude to ano(hlavne v zanaseni),ale ve vyslednem efektu nevim.
Tak v Americe zrovna aquascaping moc nefrčí...Hlavní trh je Asie.
Srovnávat šunt membránu od Chihiros s origo Twinstar taky moc nejde. Měl jsem oboje a je to nebe a dudy.
Melo by to byt levnejsi,ja nevim sice jak velke prodeje maji ve svete,ale v USA to skoro nikdo nekupuje,protoze to nema skoro zadny efekt(a za ty penize

).Ja jsem sam koupil Chihiros Doctor a po skoro dvou mesicich,jsem zaznamenal akurat zvysenou spotrebu octa,nic vic bohuzel a nemohu to prodat ani za $40,nikdo nema zajem.

jo udelal bych to jak pises ..plus do dirky a minus na objimku..
Mě se stalo totéž (už jsem objednal novou a hned dvě) mám doktory Chihiros dva a tak jsem membrány prohodil a ta druhá jede čili funguje, takže je asi něco s tou membránou. Moc se v tom nevyznám tak nebudu nic zkoušet. Možná ji vezmu na setkání akvaristů, aby mi ji někdo přezkoušel, jinak nevím co s ní...
Diky. Vecer zkusim a budu informovat
nemelo by se tomu stat nic ..vetsinou jsou membrany napajeny 12V.. jestli to ma klasicky jack tak dej plus na tu spicku ...dej si membranu treba do vedra s vodou.
tak ji zkus nejak napojit treba na baterii z auta, jestli nemas moznost zmerit napeti z krabicky na membranu.
Není membrána zanešená?Máš domáčknutý konektor?
Jestli se někdo snaží narvat 30V do akvária ... no nevím. Ať zaúřaduje Darwin. A jinak ano - pokud tam vrazíš víc voltů, tak tam poteče víc proudu. Jen tak dát víceampérový zdroj, tak jak jsi navrhoval je blbost. To, že to možná chápeš správně ještě neznamená, že jsi to také tak napsal.
0 19.06.2015 17:45
samboo [3] - Rostliny 



Myslel sem to jako můj postřeh z testovaní hometwinstaru.. Našel sem par návodu na výrobu a zjistil, že né všichni používají stejné hodnoty zdrojů. Original Twinstar má 15V 2A a Chihiros 18V 2A. Homade verze používají od 12V do 32V a od 1A do 4,5A. tak sem začal testovat, protože zdrojů mam doma opravdu spoustu. Testoval sem 12V 1A, 1,5A a 2A pak 16V 1A, 2A, 4A pak 20V 1A 2A 5A a ještě 32V 1,5A... všechny zdroje pod 1A se ukázaly jako nevhodné, reakce byla slabá. Jako nejlepší se ukázal 20V 2A (který už teď testuji v akva, půvudně sem testoval v 10l kýblech a vždy jen s jednou rybkou, nechtěl sem si je povraždit), je to skoro totožné s chihirosem. Není třeba tak často čistit membránu, s rostoucíma ampérama se membrána zanáší rychleji a je i viditelně vetší reakce, ale bojím se aby to už nebylo moc. Ještě přemýšlím o koupi ORP metru a chci změřit jak rychle klesá redox při různém příkonu...
a k otázce od ludvik: Pokud k nějakému výrobku připojím místo doporučeného 2A zdroje např. průmyslový 10A, tak výrobkem protéká 10A?
výrobkem 10A neprotéká, ale zdroj pracuje značně neefektivně a pokud by to bylo obráceně, tak ten zdroj odpálíš.. zatímco u elektrolýzy se se stoupajícím výkonem proces "reakce" urychluje... tak sem to myslel, ale mam pocit že sem to tak v podstatě napsal, tak snad je to v pořádku

Ja bych ho tam nedaval. Nebudes tusit jestli je zaneseny, budes muset kvuli kontrole zbytecne rozebirat filtr.
Ahoj, napadl mě teďkom takovej nápad, mám tento filtr
www.ebay.de/… - dole na fotce je foto zevnitř. Napadlo mě, že do té volné komory pod čerpadlem bych strčil twinstar (nevím jestli tam vleze, ale na stojato asi jo)??? Může to mít nějaké nevýhody ? Podle mě by se tak lepé roznesli bublinky a hlavně by byl schovaný a nešel vidět ... co vy na to ?

A jak dlouho je máš?

A mají je také obyčejní lidé? A kolik typů počítačů obsahuje proudové zdroje? Na ně byla mířena odpověď ...
Já mám doma také pět obrazovek na osobu a netvrdím, že je to běžně rozšířené.
A co výkonové LED? Pak že není rozšířená, doma mám skoro 10 proudových zdrojů.
A v různé elektronice je takových obvůdků taky hodně, ale nemůžu všecko pitvat.
PS: čekal jsem kdo zmíní proudový zdroj

Proudový zdroj je poměrně speciální aplikace a jako taková není ani moc rozšířená.
ludvik napsal: Pokud k nějakému výrobku připojím místo doporučeného 2A zdroje např. průmyslový 10A, tak výrobkem protéká 10A? 
Pokiaľ je to prúdový zdroj, tak áno (ak výrobok nezhorí

) To len tak pomimo, inak samozrejme súhlasím...
Neuraž se ... ale tuto teorii bych fakt chtěl osvětlit. Ono je to totiž vcelku dané. Má to nějaký odpor, já tam pouštím nějaké napětí (které je taky poměrně jasně dané, jelikož se to dává do vody) - a proud je jaksi výsledek.
Takže ano, mohu tam narvat víc, ale napětím. Což docela riskuji úraz ... už originál má 15V (ale zjevně bude dost měkký). Odpor nezměním, neboť to je vlastně voda ... Vzdálenost membrán se moc lišit nebude a i kdyby, s odporem to moc hýbat nebude.
Tedy by mě zajímalo, čeho dosáhnu lepším a výkonnějším počítačovým zdrojem.
Mimochodem pokud použiješ zdroj méně výkonnější, než vyžaduje spotřebič, se vší pravděpodobností shoří. Minimálně pojistka v něm ...
A pokud použiji o pětset procent výkonnější, tak dosáhnu tak maximálně plýtvání, neboť účinnost je v krajních případech malá.
A jen tak jako poslední věc: twinstar není spotřebič? Čím se liší např. od topného tělesa? Nebo audio zesilovače? Zákony platí vždy (tedy ty fyzikální), ne podle typu výrobku.
U spotřebiče ne, ovšem v případu twinstaru domácí výroby ano. Zdroj se většinou doporučuje o 20% výkonnější než je skutečný odběr spotřebiče.

Pokud k nějakému výrobku připojím místo doporučeného 2A zdroje např. průmyslový 10A, tak výrobkem protéká 10A?

Membrána se zasírá už z podstaty principu elektrolízy, čím silnější příkon (kolik tam peru miliampér), tím rychleji se zanese..
Nemám fotku, nie je to u mňa akvárko a na návšteve som len zobral Twinstar späť, lebo už neplní úlohu. Áno, to akvárium môže mať veľmi zlé podmienky, nedávno tam boli nulové živiny, tak som naordinoval nejaké hnojenie, ale nekontroloval som zatiaľ stav. No nie je to prvý raz, čo na tento druh riasy Twinstar nezabral. Ak máte niekto nejaké skúsenosti, napíšte.
Hoď fotku

Je taky možné že je někde něco megašpatně a řasa má tak dokonalé podnínky k růstu že ani twinstar nepomůže.....
No hej, len toto je iná situácia - komplet celé akvárium je zahltené touto urastenou riasou, vyzerá to apokalypticky. Twinstar na ňu zjavne neúčinkuje.
Už jsem narazil na vícero fotek kdy Twinstar zlikvidoval vše v nádrži, ale sám byl zelený jak mužik



Tak s touto riasou si Twinstar nevie rady - do akvária som ho požičal kvôli jeleniemu parohu, ktorý zmizol, ale následne sa rozmohla táto dlhá zelená vláknitá riasa, pravdepodobne Cladophora.
Měl jsi mu říct, že se jedná o elektrolyzér, tj. zařízení na elektrolýzu vody a její dezinfekci. Pokud by mu to pořád nestačilo, tak mu pošli tenhle odkaz:
www.prirodni-akvarium.cz/… (to už by mělo uspokojit i ty největší šťoury).
Pánové nevím jak jste to měli Vy,ale jak mám celníkovi vysvětlit jak pracuje Dr.Chihiros to vážně nechápu k čemu mu to je

Napsal jsem že to je el.zařízení na potlačení řasy v akváriu,ale tento popis mu nevyhovuje

...už se tomu opravdu jen směju
paráda,opravdu se to dá sepnout/vypnout jen 8x denně,až to budeš mít vychytané byl bych rád za radu jak na to,protože je celkem iritující že nemyslí na mini akva

jestli jsem to dobre pochopil tak je to sice po vterinach ale sepnes to jen 8x denne..ale mozna se pletu..
zervan napsal: Pred týždňom som pridaním HCl zvýšil chloridy a znížil alkalitu. ... Vykonal som preto kontrolné meranie vody - veľmi ma prekvapilo, že alkalita sa znížila len nepatrne, tak teraz neviem, či bola riedená kyselina už čiastočne vyprchaná alebo je v akváriu nejaký zdroj uhličitanov (a možno aj preto sa na disku zariadenia usadzuje vodný kameň). Alebo vari zariadenie nejako produkuje uhličitany? Žeby elektrolýza uvoľňovala napr. chlór a na ich miesto by katióny brali rozpustený CO2? Až taký chemik nie som, aby som to vedel posúdiť.
Na vyššie citované som už aj pozabudol, ale dnes som odoberal z akvária Salviniu (plávajúcu rastlinku) do iného. Keď som ju mal v tégliku, som si pričuchol a cítil chlór! Najskôr som myslel, že asi je ten téglik od niečoho, zakryl som akvárium (mám krycie sklá) a neriešil. Teraz po pár hodinách som po miernom odklopení skla pričuchol k akváriu a naozaj tam slabo cítiť chlór, čo asi nie je dobré. Zjavne sa pri elektrolýze (momentálne Chihiros Doctor Nano, ale asi to bude rovnako aj s Twinstar, vtedy som si nevšimol) rozkladajú aj chloridy. V akváriu ich mám momentálne viac kvôli tomu pridaniu HCl, kedy sa časť uhličitanov zamenila za chloridy (inak by ich bolo len stopové množstvo, naša voda obsahuje málo a riedim ju ešte s RO).
Pri elektrolýze chloridov vzniká chlór a teoreticky alkalický prvok (napr. Na / K), ktorý však zreaguje s vodou za vzniku hydroxidu a vodíka, hydroxid zase zreaguje s voľným CO2 za vzniku (hydrogén-)uhličitanu. To by mohlo vysvetľovať aj ten vodný kameň.
Každopádne zariadenie pri prevádzke spôsobuje 2 problémy:
* odoberá chloridy (tie síce moc netreba, ale asi aspoň malé množstvo áno) a teoreticky vytvára uhličitany (vodný kameň, prípadne zvýšenie alkality);
* ak tam chloridy ešte sú, vytvára sa nebezpečný chlór.
Test na chloridy, ani na chlór žiaľ nemám k dispozícii. Pozoroval niekto tento jav? Asi nie je rozumné pridávať chloridy počas nasadenia Twinstar / Chihiros. Lenže dlhodobé nasadenie spôsobí nedostatok chlóru a tým možno chlorózu?
Časovej spínač na krátké časy mají v GM,je to sice spatlej si sám,ale myslím že za dobrou cenu
www.gme.cz/… Pridám ešte nejaké postrehy z testovania Chihiros Doctor Nano: Som si akosi neuvedomil, že Cladophora aegagropila (riasová guľôčka) je vlastne tiež riasa. No a pri dnešnej údržbe som si všimol, že odumierajú, hnednú, musel som ich vybrať von.
Na druhej strane, asi pred mesiacom som požičal môj originál Twinstar do jednoho akvária, ktoré sa pokazilo (všakovaké riasy, hlavne jelení paroh). Dnes som bol pozrieť jeho stav a bol som dosť prekvapený: Jelení paroh síce zmizol, ale vznikla iná pohroma - apokalyptickým spôsobom sa rozrástla dlhá vláknitá zelená riasa (Cladophora), teda aspoň tak som ju identifikoval mojim neodborným pohľadom. Zjavne na ňu Twinstar neúčinkuje, ale prečo teda účinkuje na riasovú guľôčku? A prečo sa tak rozmohla? Dalo by sa azda aj povedať, že je stav ešte horší ako bol pred nasadením Twinstar. Meranie ukázalo vyčerpanie dusičnanov a fosforečnanov na nulu, zostalo len železo (resp. mikroprvky) a trochu draslíka. Domnievam sa, že po nasadení Twinstar začali rastliny viac rásť, zvýšili spotrebu živín, vyčerpali ich a využila to riasa. Odporučil som hnojenie (vypočítal a dodal), tak som zvedavý.
Ale späť k môjmu akváriu a Chihiros Doctor Nano... V podstate mi vymizli skoro všetky riasy (hoci pred 4 dňami sa mi to ešte nejako nezdalo), nejaké zbytky som v rámci dnešnej údržby odstránil aj s listami, tak uvidím po týždni, či sa neobjavia nové. Ale na zelenú prachovú riasu (GDA) to zjavne neúčinkuje, tá mi každý týždeň dosť zazelení sklo.
Pri dnešnej údržbe som zistil ešte jednu vec: Opäť bol Chihiros od vodného kameňa, tentokrát už poriadne. Pomohol 2-hodinový pobyt v octe, ale predtým mi to Twinstar nerobil - asi ho skúsim nasadiť len kvôli overeniu tohoto javu.

Tak vzhledem k zelené řase, která se mi začala dělat v ohybu akvária, jsem se rozhodl vyrobit si ¨twinstar¨.
Tedy lépe řečeno jeho levnou variantu, která mě vyšla na 0 Kč. Použita špulka od teflonu, nerez síťky ze starého cedníku a stará nabíječka k noťasu.
Ještě mě čeká sehnání spínacích hodin, které budou programovatelné na vteřiny a může začít testování....
www.youtube.com/…;...
0 14.05.2015 17:36 host –
Re: Mesiac po nasadení čínskeho Chihiros Doctor Nano je už možné posúdiť... Najskôr nebolo badať žiadne zlepšenie, ale ukázalo sa, že sa stále míňajú dusičnany až k nule a že rozptyl bubliniek je veľmi chabý. Po odstránení problémov (zvýšenie dávky dusičnanov a zmena prúdenia) sa už netvoril zelený povlak na hladine, ale stále to nebolo presvedčivé, bubliniek sa nedostával dostatok. Všimol som si, že sa disk dosť rýchlo zanáša vodným kameňom - s Twinstar v minulosti sa to nedialo. Neviem, či je to zariadením (sa mi akosi nezdá) alebo sa mi zmenili podmienky v akváriu (alevodu tvrdšiu nemám). Kvôli tomu sa mi zdalo bubliniek málo, a tak som prepol na režim 2.
Postupne zmizla krátka vláknitá zelená riasa a zdalo sa mi, že jelení paroh odumiera - bledne, videl som aj uvoľnené opadané chumáče. Priebežne som pri údržbách odstraňoval zničené listy a na rozdiel od minulosti som začal nad ruduchami víťaziť - situácia sa zlepšovala. Nezmizli však všetky - hlavne klasická štetinková nízko pri substráte sa vcelku drží, tam sa samozrejme dostane najmenej bubliniek. Z hľadiska rias je však situácia viditeľne lepšia, no celkovo nebolo použitie zariadenia tak presvedčivé, ako keď som dávnejšie testoval Twinstar. Možno to bolo kvôli tým chybám v začiatku, neviem. Stav rastlín sa nijako viditeľne nezlepšil - azda až na Limnophilu, ktorá je o dosť širšia. Ale Alternanthery sú stále chcíplé, Ludwigie stále v útlme.
Pred týždňom som pridaním HCl zvýšil chloridy a znížil alkalitu. ... Vykonal som preto kontrolné meranie vody - veľmi ma prekvapilo, že alkalita sa znížila len nepatrne, tak teraz neviem, či bola riedená kyselina už čiastočne vyprchaná alebo je v akváriu nejaký zdroj uhličitanov (a možno aj preto sa na disku zariadenia usadzuje vodný kameň). Alebo vari zariadenie nejako produkuje uhličitany? Žeby elektrolýza uvoľňovala napr. chlór a na ich miesto by katióny brali rozpustený CO2? Až taký chemik nie som, aby som to vedel posúdiť.
59$ ebay.com doprava zdarma
Hromadná objednávka se ti nevyplatí pač přesáhnout 150€ z jiných zemí než EU se neoplatí kvůli clu. Takhle platíš jen necelou stovku poště pokud nejsi pražák a pak doplácíš ještě DPH.
PS: já jen pro ostatní
0 09.05.2015 18:42 dan – Chihiros Doctor
Mám možnost koupit Chihiros Doctor za 1390 Kč vč poštovného do ČR. Ale muselo by se nás najít aspoň 5 lidi. Pokud byste měli zájem, napište mi na sansan@seznam.cz a uděláme hromadnou objednávku. Dan
sinceresell.wordpress.com/… Na eBay sa vždy platí vopred, typicky (a ideálne) cez PayPal.
Netusite nekdo jaky je rozdil mezi variantami Chihiros doctor FOR PLANTS, FOR FISH a FOR SHRIMP? Vzdyt to musi fungovat uplne stejne.
Objednával jste na dobírku nebo pladbou předem?
Zdravím ve spolek poslal by prosím někdo přesný a ověřený odkaz odkud jste kupovali na Ebay Dr.Chihiros? Díky
U mňa po 2 týždňoch prevádzky Chihiros v režime 1 bola vrchná mriežka čiastočne zanesená vodným kameňom, už šli väčšie bubliny. Po vyčistení zubným kartáčom v octe je to OK. Originál Twinstar tuším vydržal dlhšie, ale ten som mal šikmo, nie vodorovne.
Celková tvrdost 12, Kh 4. Vodou to není, když origo membrána vydrží měsíc bez potřeby čištění.
Jak tvrdou vodu mas v te nadrzi?
vaaclav napsal: Já u tebe vidím jeden velký problém a to je malé NO3. Léty mám vyzkoušené že pro mě neměřitelných tvých 5mg/l je málo. Súhlasím, že ich držím netypicky nízko, ale mám dojem, že napr. Rotala je vtedy najkrajšia. V poslednej dobe sa však pohybujem vyššie, napr. 3. 4. som nameral až 30 mg/l. Ťažko povedať, či to je príčina alebo dôsledok problémov, skôr asi dôsledok (stagnovanie = menšia spotreba). Podstatné je, že v mojom prerybnenom akváriu je neustály prísun dusíka.
Problém se zahnívajícím dnem to je poměrně dost velký malér, protože jsi musel něčím pozabíjet nitrifikační bakterie. Nevýhodou je potom zásobní substrát protože musíš hnilobu odstranit. Nitrifikácia zrejme funguje - amoniak ani dusitany nenameriam žiadne. To bude iný problém. Alebo žeby baktérie pokapali preto, že rastliny im stihnú zlikvidovať všetok amoniak? Dosť mi chýba možnosť zaslať cez internet vzorku zápachu

Dobre viem, ako páchne amoniak aj sírovodík, ale necítim v tom ani jedno, je to taký zápach trošku pripomínajúci ropu, ja ho nazývam "bakteriálny", cítiť možno niekedy z kanalizačných rúr (nemyslím tým stoku). Mám prerybnené akvárium, detritu je veľmi veľa, v substráte ho rozkladajú nejaké červy. Ide o nejaké anaeróbne procesy, nie je v tom humuse kyslík. Lenže kým humus nebol, tak mi napr. Rotala macrandra nerástla ani za svet. A aj keď som nedávno odkalil pod Rotalou, prestala rásť a začala mať smiešne úzke listy škaredé. Už sa však zotavuje...
Možno by bolo dobré túto debatu presunúť niekam pod hnojenie alebo kam. Já u tebe vidím jeden velký problém a to je malé NO3. Léty mám vyzkoušené že pro mě neměřitelných tvých 5mg/l je málo. Měl jsem v akváriu 50mg/l a někdy i více. To jsem poslední dobou trochu stáhl. Ne že bych byl úplně bez řas ale ruduchu nemám. Alternathea ti při tak malém NO3 asi neporoste. Já jí co 14dní musím zkracovat. Problém se zahnívajícím dnem to je poměrně dost velký malér, protože jsi musel něčím pozabíjet nitrifikační bakterie. Nevýhodou je potom zásobní substrát protože musíš hnilobu odstranit.
Poslední dobou používám jednou týdně UV lampu a docela se mě to líbí protože jsem mohl ubrat na dávce KNO3. I když mám testy od sery a teď i JBL na NO3 tak mám pořád potíže určit kolik ukazují.
Pokud jde o fotky tak stránky je samozřejmě zmenšují a zakulacují v náhledu rohy, pak může být problém něco z nic vyčíst. Musíš udělat asi větší detail.

Ja by som povedal, že ionizovaná voda sprístupnila rastlinám nejaké živiny, napr. rozkladom chelátových väzieb a pod.
vaaclav napsal: Fotky se mě zdají být v pořádku. Ani nie, mali vyzerať takto:
www.dropbox.com/… (hlavne na adaptéroch vidno, musia byť čitateľné)
Kde jsi přišel k takové sbírce řas když máš tak propracovaný a změřený systém hnojení.
Ono je to tak... Väčšina ľudí sa drží hesla nešpárať do niečoho, čo funguje. Ale ja rád skúšam a pozorujem, tak mi to nedalo pokoj. Niekedy však neviem, čo spôsobí problém. Spravil som 3 podstatnejšie zmeny:
* hĺbkovo som odkalil dno pod stonkovkami (tam, kde bežne nie), lenže pri tom sa trochu uvoľnilo aj skryté hnojenie (hnojivové tablety alebo zásobný substrát, proste biely kal asi na 2 miestach);
* zaviedol som poludňajšiu prestávku svietenia a o jej čas predĺžil celkový čas svietenia;
* zmenil som zmes mikroprvkov - pôvodne som mal starý MicroMix Plus, ktorý som obohacoval o bór, zamenil som za novú verziu s upraveným zložením, ktorú som pre zmenu obohatil o mangán.
A zrejme niečo z toho spôsobilo kolaps (a možno niečo iné, čo si neuvedomujem). Z posledných dvoch zmien som vycúval, ale nezabralo.
Prečo som vlastne skúšal zmeny? Jednak riešim problém páchnucého dna v určitých miestach (v podstate len na prízemí, lebo o poschodie sa stará veľký Echinodorus svojimi mohutnými koreňmi po celej dĺžke). Ďalej pátram, prečo mi nechce dobre rásť Alternanthera, ešte mi nikdy poriadne nerástla dlhší čas. A predĺžili sa dni, tak som chcel optimalizovať svietenie.
Večer som nechcel posielať ešte zmienku o niečom, čím som si nebol istý, tak som počkal do rána a už som si istý: Z nejakých dôvodov zariadenie vyvoláva bublanie rastlín, a to mimoriadne výrazné. Svietim veľmi silno, keď som prvý raz spustil nové svetlá, rastliny bublali, ale postupom času prestali - ako keby si zvykli (alebo niečo kyslík začalo spotrebovávať).
Popoludní prvého dňa nasadeného zariadenia (teda včera) sa začali objavovať bublinky na listoch, večer boli veľmi výrazné:
rybicky.net/nadrz/19205/d125116.jpg Teraz ráno nie sú žiadne. Čiže to nie sú "usadené" bublinky zo zariadenia, ale bublinky vyprodukované rastlinami. Otázka je, že prečo. Domnievam sa, že voda bola dosť nasýtená kyslíkom, no a ako čas svietenia bežal a rastliny produkovali kyslík, už bola voda presýtená a ďalší kyslík sa už horšie rozpúšťal. Alebo ich vari zariadenie vyburcovalo k vyššej aktivite?
Fotky se mě zdají být v pořádku. Kde jsi přišel k takové sbírce řas když máš tak propracovaný a změřený systém hnojení.


Ešte tie krabičky.. Inak systém nejako mrzačí fotky, v prípade záujmu sprístupním originál, podstatne ostrejšie.
Čo sa ceny týka - číňan je čestný a uviedol reálnu cenu na colnú deklaráciu, takže colníci nemali na výber a museli vybrať DPH (10,87 €) a za colný servis som dal pošte 3,60 €.
Už ho mám dva mesiace, ale konečne dostal príležitosť - stále čosi skúšam a podarilo sa mi dosť po##ať akvárium, konkrétne v ňom možno nájsť tieto riasy:
*
klasická štetinková ruducha (BBA) v malom množstve na končekoch listov, ale i na skle, tú mávam prakticky vždy);
*
jelení paroh (staghorn) - a to riadne urastený, viac ako 5 cm dlhé chumáče: hlavne na koncoch listov veľkého Echinodora a Vallisnerie (teda pod svetlom), popoludní sa na nej zachytávajú maličké bublinky kyslíka z bublajúcich rastlín, vyzerá to exoticky;
*
zelená krátka vláknitá: na listoch väčšiny rastlín, na ňu by pomohla Neritina, ale nemám už, prísavníci ju akosi ignorujú;
*
zelená prisadlá fliačková riasa (GSA): na skle i listoch (hlavne Samolus);
*
zelená prachová riasa (GDA): na skle (a možno i hladine?);
*
zelený povlak na hladine - pôvodne "slepá hladina", ale potom sa tam asi chytila nejaká riasa, možno (práchová?) a povlak zozelenel.
Celkom fajn situácia, tak som ho včera nasadil. Keď som dávnejšie testoval Twinstar, bol som z neho nadšený (skúsenosti som tu opisoval), tak hádam lacnejší čínsky klon nesklame, dám vedieť...
pro urychlení stačí ocet ohřát, třeba v mikrovlnce j, reakce se mnohonásobně zrychlí ,
Zatiaľ som mal nasadený len originál TwinStar a čistiť bolo treba až po pár mesiacoch používania, aj to nebol žiaden "kameňolom", tak ma to prekvapuje. Držal som sa odporúčaní a na čistenie som použil ADA Superge. Ale smrdí to ako Savo, je to asi len proti bakteriálnym povlakom a nie proti vodnému kameňu (ten sa mi ani netvoril).
Momentálne sa mi po dlhej dobe objavila riasa - snažím sa prísť na dôvod, ale ak naň neprídem, konečne zapojím čínsky Chichiros na otestovanie.
Ocet používám taky a v pohodě, ale čištění po 3 dnech je i na mě dost... Jakou máš frekvenci čištění? Pavel
Podle toho, co jsem tak četl na různých fórech, tak nejúčinnější a zároveň nejšetrnější by měl být obyčejný ocet. Savo prý může být příliš agresivní (z tohoto důvodu od jeho používání upustili údajně i profesionální uklízecí firmy => může prý časem narušit strukturu některých keramických povrchů). Korejský výrobce Chihiros Doctor ale i tak doporučuje platinovou mřížku čistit ponořením na 5 hodin do roztoku Sava naředěného vodou v poměru 1:50. Já osobně používám ten ocet a jsem spokojený.
neni ucinne cisteni jako CO2 difuzoru? tedy ponorenim do Sava?
Zdar, jak často čistíte membránu u chihirose nebo twinstaru a v čem. Já mám už po 3 dnech od vyčištění membránu zase jak z kamenolomu a výkon je podstatně nižší - posuzováno pouze opticky na bázi hutnosti bublinek

. Díky za info. Pavel
máte někdo zkušenost zapnutím v tahu DIY twinstaru delší dobu třeba 24 hodin ?
Chihiros Doctor Mini má 3 režimy: první pro akvária 40-60L, druhý pro akvária 60-90L a třetí pro akvária 90-120L. Takže na nic menšího než 40L bych ho nepoužíval.
Zdravím ve spolek,mám dotaz zda-li by se Twinstar či jeho
Čínský kolega dal použít do mini akva do 20L objemu?U všech nejmenších co jsem našel píší že jsou do nádrží do 120L...PS: přesněji za by to bylo vhodné použít jelikož použít se dá cokoliv kdekoliv

Nano bych tam nedával, nebude to mít už žádný vliv.
Já ho mám taky a taky mi ho vyhmátli celníci. Koupil jsem rovnou dva a zaplatil clo cca 600 Kč. nyní ho porovnám s tím co jsem koupil u nás a který je super. Dal jsem ho do silně zařaseného akvárka a po měsíci řasa nikde ani v mechách. je pravda že jsem začal přidávat i EasyLife Algexit, ale řasy nejsou a to je důležité. Ty dva nové pujdou do dvou chystaných akvárek.
Já se hlásím. Po dvou letech mám najednou plné akvárko dlouhé vláknité - žabího vlasu. A nestíhám ani namotávat

2 26.02.2015 13:43 Marcel G –
Re: Sid Pokud se mohu připojit k diskuzi, tak zkuste mrknout na oddíl "Současná vědecká debata o účincích elektrolyzované vody" v tomto článku:
www.prirodni-akvarium.cz/… . Elektrolyzovaná voda může mít (zdá se) na rostliny i ryby v některých případech kladné až blahodárné účinky. Je ale jasné, že by bylo lepší to podrobit nějakému intenzivnějšímu zkoumání, pokud bychom chtěli mít jistotu. Podle mého názoru má Twinstar (a podobné elektrolyzéry) na řasy poměrně prokazatelné destruktivní účinky (pozitivní zkušenosti řady akvaristů jistě nelze šmahem shodit ze stolu jako neopodstatněné). Buď pomocí radikálů, které při elektrolýze vznikají, nebo přímo pomocí elektrického napětí mezi titanovými mřížkami. Volný chlór a ozón mají například velmi silné dezinfekční účinky (prakticky všechny přípravky proti plísním obsahují chlór - např. Savo). Při elektrolýze jich určitě nebude vznikat moc, ale nějaké to množství tam asi bude (spolu s malým množstvím H2O2), což všechno pak může v přiměřeném množství působit ve vodě dezinfekčně (obzvláště pak na jednobuněčné organismy, proti kterým je to cíleno primárně). Složitější (mnohobuněčné) řasy jako třeba ruduchy tím asi půjdou zlikvidovat jen obtížně. Což je asi také jedním z důvodů, proč to prý moc nefunguje na již přemnožené řasy. Dokážu si také představit, že nanobublinky kyslíku mohou "obalit" různé povrchy v akváriu (vč. listů, dekorací, skla), a zárodky řas se pak na ně mohou hůře přichytávat => resp. může jim to ztěžovat uchycení. Bublinky v řádu nanometrů vydrží také ve vodě mnohonásobně déle.
Řasy jsou s tímto substrátem běžnou věcí v drtivé většině nádrží. Je to známá věc. Dle péče jsou tam ve větším, či menší míře. Ale jsou. Twinstar je efektivně eliminuje.
V likvidaci řas v již zabehlem akváriu je to těžší. Pokud jsou podmínky pro růst řas příznivé, tak s tím ani Twinstar nehne.Hodne lidi si to myslí.
...píši, že tam má být spousta řas a nejsou tam. Díky Twinstaru...
Teď zase nerozumím já vám.
Problém je v té hypotéze,
že tam má být spousta řas. I kdyby mělo více lidí negativní zkušenost se zabíháním podobně poskládaného akvária, jak chcete vyloučit, že jiným by se problémy se zařasením nemohly vyhnout. A to mohl být i váš případ.
...Vždyť je to na prevenci proti řasám, nevím, co jiného bych od toho měl čekat...
Asi jsem špatně pochopil poslání Twinstaru. Myslel jsem, že nejde jen o prevenci řas, ale i schopnost jejich likvidace v řasami již napadených nádržích.
Čekám, až mi tahle čínská srandička dorazí, pak nějakou tu praktickou zkušenost udělám. Teď už jen najít nějaké to akvárium s řasami...

nějak nerozumím..píši,že tam má být spousta řas a nejsou tam.Díky Twinstaru,to je snad praktická zkušenost,ne?
Vždyť je to na prevenci proti řasám, nevím, co jiného bych od toho měl čekat.

...nyní měl být s tímto substrátem velký nárůst řas v prvních týdnech...
Takže praktická zkušenost vlastně žádná, hypoteticky prevence řas...
Ano, myslel jsem to rozšířené nastavení, a to, že jako první mysleli i na uživatele menších akvárií.
Marceli,jake je vylepseni toho cinskeho Ch.Doctor oproti originalu? Pomineme-li cenu,to ze to ma 3 ruzne nastaveni v jedne verzi?
Koukni na mé akva, nyní měl být s tímto substrátem velký nárůst řas v prvních týdnech.Hlavne rozsivky a zelená vlaknita řasa je běžná. A akva je bez řas, myslím, že hlavně díky Twinstaru.
Jsem spokojen
A jak jste spokojený s funkčností?
Díky za cennou informaci! Takže buď originál korejská titanová verze za 5.400,- Kč nebo vylepšená čínská titanová verze za 1.700,- Kč. To ať mi nikdo neříká, že původní prodejce nebere zákazníky na hůl, když se dá to samé vyrobit a prodávat za třetinovou cenu (a to z toho ještě musí mít ty Číňani nějaký zisk, takže výrobní náklady budou jistě nižší). Samozřejmě do toho korejci vrazili nějaký čas a chvíli jim asi trvalo, než to odzkoušeli, ale i tak...
0 25.02.2015 00:08 alimir Tak už brzy taky bude doma čínský Twinstar, akorát že mi ho vyhmátli celníci.
no někde na webu toho číňana se píše vyměnit membránu po 14 měsících, u mě to ale vypadá, že budu pucovat týden co týden

To nevím,jen mi kamarád psal,že funguje..je to stejné

Burik napsal: Jinak,kdyby měl někdo originální Twinstar, tak může s klidem použít náhradní membránu z Chihiros
Take 'platinova', nebo z sulfankove voceli?
PS: Ne, ale opravdu by me to zajimalo, jestli se treba zanasi/oporebovava stejne, uvidime jake budou zkusenosti.
já nemám přímo tu včelařskou ale skoro přesně tu, která je tam, někde jsem toho kupoval metr, ale už nevím kde...
Marcel G napsal: Na tvrdosti vody záleží u elektrolýzy opravdu hodně. Pokud má někdo hodně tvrdou vodu, budou se mu na mřížce tvořit sraženiny vápníku mnohem rychleji než v měkké vodě. To je také důvod, proč výrobce silně nedoporučuje používat ho v mořských akváriích.
A nemuze ten duvod znit: NaCl + H2O -> Cl2 + 2 NaOH ?
Ta mřižka na mechy,je včelařské pletivo a to se dělá buď z nerezu nebo pozinku.Na ty mechy se používá to nerezové.
nevím, nejsem odborník na kovy, ale přišlo mě to úplně stejný jako nerezová mřížka co jsem si kdysi koupil na mechy a mám ji ještě v garáži

, řekl bych i ta samá rozteč.
Na tvrdosti vody záleží u elektrolýzy opravdu hodně. Pokud má někdo hodně tvrdou vodu, budou se mu na mřížce tvořit sraženiny vápníku mnohem rychleji než v měkké vodě. To je také důvod, proč výrobce silně nedoporučuje používat ho v mořských akváriích. Takže u originál Twinstaru to dělá taky. Akorát by mě zajímalo, z čeho je ta mřížka. U Twinstaru je údajně z platiny. U Chihiros Doctor o tom ale nic nepíšou (nebo jsem to aspoň nezaregistroval).
Pozdravujem, ja už mám asi týždeň tiež tento "čínsky Twinstar", ale žiaľ ochorel som, tak som ešte neskúšal. Ale vyzerá skoro rovnako, prípadne môžem aj nafotiť originál vs. čínska napodobenina. Na originálnom sa mi však rozhodne nevytvorila usadenina po pár dňoch, možno tak po pár mesiacoch. Ale asi záleží aj od vody.
díky, ocet jsem použil a je to dobrý, akorát nechápu, jak se to zaneslo za 5 dní, fakt je, že máme tvrdší vodu, ale jestli to bude na čištění jednou týdně, tak abych si pořídil zásoby octa

. Uvidíme jaký pozitivní vliv to bude mít na akva. Stálo to 63 dolarů. večer kdyžtak zkusím dát fotku do prezentace.
Můžu se zeptat,kolik jsi za něj dával peněz?
Octem

Edit:udělal bych octový roztok,ponořil a nechal běžet,než se ten kámen nerozpustí.Jinak,ten nápad se mi moc líbí

tak jsem dnes koukal na síťku a je totálně zanesená vodním kamenem, je v akva 5 dní, nevím jestli je to normální a teď čím to vyčistit, poradí někdo?
Tak dneska dorazil chichiros a je v akvárku tak uvidíme, už je tam. Jediná řasa která mě štve je ruducha, tak uvidím, jestli to bude mít nějaký vliv, ostatní podmínky nechávám stejné...
Tohle už je jiná káva!

toto již vypadá podstatně lépe

Spinat na minuty umi bezne digitalni spinaci hodiny, takze pokud je to na cas cigarka, asi by nemel byt problem to jimi cele spinat.
ja jsem to taky tak dělal , asi po tydnu mně to přestalo bavit a koupil jsem ten časovač
replikant33 napsal: máš to perfektní krasně ti to bublá,, čím to časuješ ?
Zatím ničím. Přijdu zapnu, dám cígo, vypnu. Přiznám se, už to běželo i hodinu a ryby v pohodě.
Jinak trafo 12V/4,5 A , šuplíková zásoba.
máš to perfektní krasně ti to bublá,, čím to časuješ ?
No pokud tam nemas destilovanou vodu, tak ano. Otazka je, co si od toho slibujes. (asi se da pouzit i pri lecbe ryb, ale v diskuzich jsem narazil spis na debaty kolem prevence/likvidace ras, tak nevim, jake jsou s tim zkusenosti)
0 02.02.2015 15:28 miwi – twinstar
Chlapi, a bude to fungovat i v nádrži bez rostlin???
7 01.02.2015 20:49 alimir Já bych to taky v nádrži nechtěl.
je to experiment (jestli to funguje), a prototyp ( na dalším se pracuje ).
Holt někteří umějí jenom kritizovat.
Samo že origo

z Ebay je objednán.
Na estetiku bych se v tomhle případě nekoukal, vždyť je to vlastně prototyp

a já moc designově povedených prototypů neviděl

.
Priserne/nepriserne, na to nekoukej, kdyz se neco zkousi, o vzhled nejde, a hlavne se dela neco jineho, nez ze se vecne studuji ceny. Vsechny palce nahoru uz jen za snahu experimentovat

.
v nádrži bych to mít nechtěl, vypadá to příšerně


aha
Burik napsal: vypadá to hrozně..jo a vyndej z akva tu rostlinku, s bílým okrajem na listech..není to akvarijní rostlina
Náhodou rostlinka pěkně roste, jelikož je to tapeta.

Burik napsal: jo a vyndej z akva tu rostlinku, s bílým okrajem na listech..není to akvarijní rostlina
jen jestli to nebude jen tapeta...
vypadá to hrozně..jo a vyndej z akva tu rostlinku, s bílým okrajem na listech..není to akvarijní rostlina

ak to nemas z antikoru (nerezu) tie sitka s ktorych si to vyrobil , tak to bude pekne korodovat v kratkej dobe. A pekne špiniť vodu .
13 31.01.2015 23:41 alimir
no bola to startovacia cena na zaciatku predaja (trvalo to velmi kratko) ziadna nahradna obruč(elektroda), ale kompletne zariadenie v tejto sume 26,99 USD . A teraz ju predavaju za $62.99 oproti 186.67 € v nemenovanom obchode je to aj tak cenova Bomba.

Gamo1 napsal: CENA $26.99 BOLA STARTOVACIA NA ZACIATKU TERAZ JE CENA $62.99 .
Neviem, či bola štartovacia - tých 26,99 USD je cena náhradného disku (elektróda). Jasné, že sa podelím so skúsenosťami, len aby som mal nejaké riasy, kde to budem môcť testovať

Momentálne mám v hlavnom akváriu výrazne zvýšené svetlo a znížené hnojenie - rastliny bublinkujú a rastú, ale rias niet. Ale v rozplávačke mám zapojený Twinstar, skôr preventívne, tak ho prípadne skúsim vytiahnuť a kým dorazí čínska napodobenina, sa tam zrejme rozrastie ruducha a jelení paroh, sú tam na to ideálne podmienky.
i tak je ta cena jeste stale prizniva ... proti jinym obchodum. kdyby to fungovalo jak ma, tak bych do toho take asi sel.
CENA $26.99 BOLA STARTOVACIA NA ZACIATKU TERAZ JE CENA $62.99 .
Tak tak taky jsem zvědavý a za ty prachy z ebay bych do toho šel, pokud to bude fungovat jako originál

Pak nezapomeň sem napsat potřehy, spousta lidí je zvědavých

Ja som objednal, hoci mám aj originál Twinstar.
A budete toho číňana někdo kupovat?

ten Chichiros kopíruje všechno, v nabídce maj kompletní sortiment ADA

0 22.01.2015 10:36 jamajcan –
Re: Sid Díky.Nevšiml jsem si toho.
diky

Chihiros Doctor je super nazev

aspon nazev te china vecicky

0 22.01.2015 09:30 jamajcan Zdravím!Neměl by prosím někdo link,na ten čínský Twinstar?Díky předem.
na fb to probírali a prej funguje totožně ...
0 22.01.2015 08:38 JiMi – čínský TWS
Má někdo zkušenosti s tím čínským Twinstarem? Je to naprogramované tak, aby to jen vypadalo, že je to inteligentní jednotka, nebo to opravdu měří vodivost a na základě toho to "dávkuje" ?
mám ten dojem že jsi to trošku poplet , toto zařízení neslouží k dodávání CO2 do akvária
Twinstar není náhrada za CO2, nemá to s tím nic společného.Takže používat obojí
Tie bublinky nie sú CO2 a ani s ním nemá nič spoločné.
k jeho funkci nemusí být voda v akváriu sycena CO2 ...
no jo ale musi tam byt nejaky privod CO2 nebo odkud ho bere z elektriny asi ne

Twinstar sa napája elektrikou a nie plynom

0 21.01.2015 17:35 JiMi – regulace
Ještě mně napadlo, že by se pro jednoduchou regulaci vodivosti v akva dalo použít tohle + vodivostní čdlo. Cca 1500,- celkem (prodává to i Conrad)
www.fonetip.cz/…
0 21.01.2015 17:33 JiMi – síto
Dělal jsem teď pokus. Na kus plastové tyče jsem namotal dva separátní závity (spirály) drátu vzdálené od seba cca 5mm. Celková délka asi 20cm závitu. Připojil na každý závit +/-, dal do vody a vyrábí to jemnou mlhu. Takže si myslím, že diskuze o jemnosti či hrubosti síta zde, se minula účinkem. Já myslím, že vliv na velikost bublinek bude mít právě vzdálenost mezi plusem a mínusem a také napětí a proud. Pouším tam 12V / 4,5A. Co vy na to?
no ale to už je věc elektroniky, 200µm už je tak strašne jemné že v kombinaci s povrchovím napětím vody už přez to neprojde nic
a nejde snad o to aby ty bublinky byly cim jak nejmensi???
ta cena je dvojnásobná oproti metráži což v je tak malém množství pochopitelné a pro tvoji potřebu i vyhodné.. osobně bych bral tu jejich 30 a 40 ale 50 višší čísla bych už nebral,, osobně mám 200 a je to moooc jemné
to vypadá dobře když bys objenával vzal bych si asi taky

tak dneska jsem našel toto :
www.ebay.com/…
tady by se asi už dalo vybrat to správné oko
zervan napsal:Teraz sme spravili pokus - bolo treba Twinstar vyčistiť a dohodli sme sa, že si ho aspoň na týždeň nechám na skúšanie a budeme sledovať, či sa u nej znovu rozmôže riasa. Je to skoro týždeň a zatiaľ nehlási problémy, tak uvidíme... Tak dnes mi referovala, že v akváriu sa začína objavovať riasa, zrejme ruducha. Ja som dúfal, že Twinstar to tam tak prečistil, že nezostali ani zárodky, ale oni zostali... I tak nechápem, prečo ruducha, veď je tam len pár rybiek, teda čisto - akurát sa intenzívne buble z fliaš biokvasu. Ale to je na inú debatu...
Pomáha to, veľmi výrazne - svoje skúsenosti som tu opisoval krátko po tom, čo som založil túto diskusiu

Ale v krátkosti: Keď som nasadil do svojho akvária, kde ma trápili i zelené riasy, i ruduchy, všetky riasy zmizli a rastliny začali rásť ako nikdy predtým (asi preto, že ich už "nedusili" riasy). No a potom som svoj TwinStar dlhé mesiace ani nevidel, pretože som ho požičal a pre veľký úspech mi nechcel byť vrátený

Bol v Miminom akváriu (
rybicky.net/nadrze/19970 - neaktuálne), ktoré bolo extrémne napadnuté jelením parohom (tým extrémne myslím naozaj extrémne, vyzeralo ako z apokalyptického filmu), pretože ona má mimoriadne silné svetlo (viac ako 1 W/l, keď to chceme v takomto nepresnom vyjadrení). Jelení paroh to zničilo tak prudko, že všade bola napadaná odumretá riasa, upchával sa tým filter a spôsobilo to nástup nálevníka (ako keď dáme slamu do vody), kým bola pár dní preč.
S Twinstarom sa Mimine akvárko celé mesiace držalo napriek silnému svetlu.. ale objavilo sa i jedno sklamanie, ktorému nechápem: Dal som jej môj koreň obrastený machom Fissidens fontanus (dosť bol biedny, ledva žil), ktorý som mal napadnutý dlhou vláknitou zelenou riasou s tým, že veď tak to Twinstar vyrieši. Mach u nej začal krásne rásť, asi vďaka silnému svetlu, lenže i tá riasa - alebo nejaká iná, celé zelené klbá . Dala sa síce ľahko odstraňovať, ale dosť som nechápal, prečo na ňu Twinstar neúčinkuje. Takže sa zdá, že existujú typy rias voči Twinstar imúnne, ale jednoznačne to funguje.
Teraz sme spravili pokus - bolo treba Twinstar vyčistiť a dohodli sme sa, že si ho aspoň na týždeň nechám na skúšanie a budeme sledovať, či sa u nej znovu rozmôže riasa. Je to skoro týždeň a zatiaľ nehlási problémy, tak uvidíme...
Dusane a jake z toho mas dojmy? Jsi bez ras, pomaha to castecne nebo je to placebo

Správa z môjho akvária, kam som dal na začiatku týždňa Twinstar: okrem toho pokusu s režimom 2 ho mám samozrejme v režime 1, kde bublal každú polhodinu. Ale od včera mi začal bublať po štvrťhodine! Neviem, na základe čoho sa tam rozhodol. Možno to súvisí s dobou od poslednej výmeny vody? Uvidím, keď vymením vodu.
jo, má to zpětnou vazbu na základě vodivosti. Viz článek Marcela G, uvedený níže.
Nemyslím si, že by si nějakým způsobem měřil vodivost.
Teraz som dal Twinstar do svojho akvária a buble ešte inak v režime 2 - v časoch (zaokrúhlene) 0; 15, 17; 30; 45, 47; 60; 75, 77; 90 - čiže každú 1/4-hodinu, ale striedavo raz a dva razy. Tým sa potvrdzuje, že si automaticky reguluje počet bublaní v akváriu podľa nejakého parametra. Možno vodivosť?
Marcel G napsal: Dušane, pokud budeš mít čas a chuť chvíli ten tvůj Twinstar sledovat, a zjistit, v jakých invervalech se spíná, tak ti samozřejmě budu vděčný. O tom, že se v režimu M2 zapíná 2x po sobě, mi už říkal i kamarád, od kterého jsem ho měl půjčený, ale u mě v akváriu to během testování nedělal (a to jsem ho resetoval). Takže těžko říct, jak ten algoritmus přesně pracuje. Každopádně tam pod tabulkou uvádím, že ten algoritmus v tabulce odpovídá mému měření. Pokud zjistíš něco jiného, tak to když tak do tabulky přidám.
Tak sa mi to konečne podarilo zistiť (Twinstar nie je u mňa, už dlho je požičaný a zatiaľ mi nechýba, riasy mi nejako zmizli i bez neho): v režime 2 najskôr 58 s buble, 58 s pauza, 58 s opäť buble a potom 11:37 pauza. Zdá sa, že má nepresný kryštál, asi to má byť v minútach 1 / 1 / 1 / 12, ale má odchýľku 3%. Ak to teda zaokrúhlime na celé minúty, bublal v časoch: 0, 2, 15, 17, 30, 32
EDIT: Pozeral som Tvoj článok a zdá sa, že treba ešte zistiť, či zapne po 45 minútach. Ale mám dojem, že on podľa niečoho, nejakého parametra nastavuje - môže napr. zapnúť za hodinu 4× (každých 15 minút) alebo len 3× (jedno vynechá), možno niekedy len 2× (ale to už je režim 1) a ak je treba, vie i viackrát, keď zdvojí dávku ako u nás, teda i 8× za hodinu a podobne.
to je to samé označení těch 400 ale už je tam i uvedena jemnost ok 21micrometru což je brutálně jemné. přez to už ani nepototeče voda.
tohle by bylo asi lepší,
www.mkuchyne.cz/…
1 24.10.2014 20:20 mithofer Tak po měsíčním provozu mohu potvrdit, že Twinstar Nano funguje. Peněz sice nelituji, ale je to opravdu dosti předražené. Jak to funguje? Laicky řečeno 15V elektronické trafo (2A) napájí stejnosměrným proudem krabičku, která spíná elektrodu v akváriu. Napětí na elektrodě je o asi 0,5V menší než napájení přivedené do programátoru. Časy popsal již kolega přede mnou velmi pěkně zde-
www.prirodni-akvarium.cz/… . Již druhý den po zapnutí je voda jasnější, a to velmi viditelně. Důležité je, aby byla v akváriu dostatečná cirkulace vody, aby bublinky byly distribuovány po celé nádrži. Tam, kde tomu tak nebude, budou mít řasy šanci. A dohady o střídavém proudu mohu jednoznačně vyvrátit. Když totiž spojíte stejnosměrný napaječ přímo s reaktorem, bublinky jdou úplně stejně jako přes programátor. Takže další si již udělám pro svou potřebu sám.

asi jo.ale nevím 100% zda to číslo 400 označuje velikost ok ale pokud ano tak 400µm (0,4mm) je málo,, chce to větší oka .
nejaký "čas" to sloučení určitě trvá a pokud do doby sloučení stihne kyslík přijít do styku s nějakou organikou nedojde k sloučení ale k reakci. nevím no já osobně to chápu jako když bych hodil do nádoby směs magnetů, ocelovích kuliček a dřevěných kuliček, některé magnety se spoji spolu některé zase s ocelí a jiné se nespojí protože mezi bude moc dřevěných kuliček hodně zjednodušeně řečeno...
Tak muze to tak byt, ale jisty si nejsem, proto se ptam. Nejak jsem zil v tom, ze samoty atom kysliku se okamzite vezme za rucicku s brachou vedle a vybubla do vzduchu; ze by prebehnul cele akvarium a tam zabil rasu na kameni - no mozne to je

přesně tak to píši - prvně o - atomární a potom o2 - molekulární...
neboj, já su už taky jen na baterky....

no já nejsem nějaký extra chemik ale nevniká tam nahodou nejprve O a až následně O2?? Chápal bych že O muže mí nějaké učinky ale O2 má už stejné učinky jako provzdušnovaní kompresorkem. takže tlačit tam O2 z láhve není nic jiného než efektyvní provzdušnení .
trošku do toho skočím.... přímo kyslík z láhve by asi nic nezlepšil... pokud to funguje dle Marcela, velkou roli hraje to, že kyslík z elektrolýzy je nově vzniklý, atomární, a než vzniknou molekuly je mnohem více reaktivní...
Kdyz jsem ti procetl vsechna pro a proti, prijde mi, ze jedine pozitivum jsou mikro/nano bublinbky O2. Vsechno ostatni - vysoka cena, neprehlednutelnost v akvariu, zamaskovani redoxu, elektrika ve vode, caste opecovavani, atd. mi prijde jako minus.
Napada me hrisna myslenka (a divil bych se, kdyby nenapadla nekoho prede mnou), jestli by nebylo lepsi vzit osvedceny CO2 set s el.mag. ventilem a difuzerem, a bombu s CO2 jen nahradit bobmou s kyslikem. Spinac ktery nekolikrat za den na minutu sepne se da koupit za par korun hobbymarketu.
Otazka je, zda to nageneruje bublinky spravnych rozmeru v dostatecnem poctu, ale za pokus by to mozna stalo...
Dušane, pokud budeš mít čas a chuť chvíli ten tvůj Twinstar sledovat, a zjistit, v jakých invervalech se spíná, tak ti samozřejmě budu vděčný. O tom, že se v režimu M2 zapíná 2x po sobě, mi už říkal i kamarád, od kterého jsem ho měl půjčený, ale u mě v akváriu to během testování nedělal (a to jsem ho resetoval). Takže těžko říct, jak ten algoritmus přesně pracuje. Každopádně tam pod tabulkou uvádím, že ten algoritmus v tabulce odpovídá mému měření. Pokud zjistíš něco jiného, tak to když tak do tabulky přidám.
Pokud jde o tu sterilizaci, tak ono je to trochu ošidné. K sterilizaci totiž na 100% dochází (i když samozřejmě nevím, v jak velké či malé míře => to by se musel dělat nějaký chemický rozbor vlastností vody nebo alespoň několikadenní monitoring hladiny rozpuštěného kyslíku, což bohužel není v mých silách). Časem bych si rád pořídil přístroj na měření O2 se záznamem dat, ale to je hudba budoucnosti. Kromě toho TWS hladinu kyslíku určitě dost výrazně zvyšuje, takže teoreticky by měl jít vlastně redox nahoru ... jenže ten kyslík tam není sám! Je tam i vodík, a toho tam vzniká 2x více než kyslíku, a proto redox klesá. Ale to neznamená, že se prostředí zhoršilo. Naopak, kyslíku výrazně přibylo, což bude mít jistě pozitivní účinek minimálně na aerobní bakterie (co přesně může za potlačení řas, si nejsem jistý). Voda se tedy díky TWS opravdu pročistí (při elektrolýze dochází ke koagulaci některých organických nečistot, které se pak vysrážejí (buď na hladině nebo je odchytá filtr).
Testovali jsme Twinstar Nano (na web už jsem to doplnil).
No konecne informace o TS, po kterych jsem touzil

Klobouk dolu a dekuji.
A ešte mi napadla ďalšia otázka: Bolo pri pridaní NaCl cítiť chlór? Lebo veď kedysi som si elektrolýzou slanej vody vyrábal chlór a vodík (+ ako odpad vznikal hydroxid sodný). Aj vodovodná voda obsahuje trochu soli a som premýšľal nad tým, či sa tam nebude tvoriť chlór. Alebo, keďže sú elektródy tesne pri sebe, sa neoodelí a naspäť zreaguje? Môže byť problém, pokiaľ zmením vodorovnú polohu (kedy sa produkty jednotlivých elektród musia stretnúť) na polohu zvislú? (kedy môžu nezávisle od seba prebublať hore)
Vďaka za podrobné informácie!
Jedna vec mi však nesedí: V režime M2 sa Twinstar Nano u mňa správal tak, že bublal vždy 2× krátko po sebe, potom bola dlhá pauza, to v tom grafe nikde nevidno. Neviem teda, či mám inú verziu alebo to robí až po čase (vraj sa má algoritmus časom meniť, aby sa pustil od začiatku, treba spraviť RESET). Teraz ho nemám doma, ale viem to preveriť presnejšie...
No a som zaskočený tým redox potenciálom - ja som bol v tom, že Twinstar vodu sterilizuje, teda keď ja mám v akváriu veľké organické znečistenie (nízky redox), Twinstar ho zvýši, vodu "vyčistí". Ale teraz sa dozvedám, že práve naopak, on ho zníži ešte viac? Uf, no tým padá moja teória o vplyve na ruduchy - myslel som, že Twinstar ju zničí proste tým, že "vyčistí" vodu. Ale ono to tak nie je, zničí ju iným vplyvom.
A ešte jedna vec: nejako som nepostrehol (alebo prehliadol?) rozlíšenie dvoch verzií - normálnej a "S" (Super S alebo Mini S). Vraj je to dosť zásadný rozdiel v miere sterilizácie, ktorá sa vlastne testovala?
8 15.10.2014 12:08 Marcel G – Twinstar
Tak si dovoluji oznámit, že jsem konečně aktualizoval údaje o Twinstaru na svých stránkách:
www.prirodni-akvarium.cz/… . Velký dík patří Františkovi (RoFr) za pomoc s technickým rozborem !
Jakkoli s tvym nazorem souhlasim, nemohu nezapolemizovat kolik 'vzdelanych' akvaristu na konci toho procesu bude a jak dlouho takove vzdelani bude trvat.
Ja mam akvarium vic jak rok, a porad resim jednoduchou otazku - mam svetla moc, nebo malo? Mohu si poridit parmetr nebo svetlo od renomovaneho vyrobce, ale kolik stoji? Pak budu resit vodivost, ORP,... Jako kdybych mel akvagalerii budiz, ale mam 30l akvarium

Ale mozna k tomu casem dojdu, ze je levnejsi si ty merici pristroje nakoupit misto vodicek, skrabatek, cistitek a promocenych odpoledni.
Jinak nekteri TS neprezentuji jako 'prostredek na vsechno', ale jako neco, co usnadni udrzbu. Divil bych se, kdyby to fungovalo pausalne vsem, na druhou stranu, proc to nezkusit - zvlast kdyby se to dalo vyrobit z cedniku a 12V trafa.
Jak už jsem psal, může se nakonec ukázat, že TWS bude mít na všechno skutečně jen pozitivní dopad. Jak už jsem ale uvedl, o účincích elektrolyzované vody na rostliny a živočichy neexistuje zatím žádná solidní studie. Výrobce se honosí tím, že byl TWS testován v nějakém akreditovaném výzkumném institutu ohledně jeho sterilizačních účinků na různé nemoci ryb. To je konec konců také asi to jediné, v čem lze TWS nějak hmatatelně testovat. Zkoumat pozitivní účinky na rostliny už je o dost složitější. Podobně nám to nic neříká ani o tom, zda může mít TWS na organismy také nějaké negativní účinky. Tyhle věci si zcela jistě v laborce na 100% testovat nenechali, protože jinak by se tím nezapomněli pochlubit na svých stránkách. Je to rozhodně inovativní výrobek, ale bohužel s neprověřenými účinky. A my všichni (resp. naše akvária) jsme prostě pokusní králíci. Tenhle přístup se mi prostě moc nezamlouvá.
Druhá moje výhrada k přístroji je čistě subjektivní a spočívá v tom, že i když tento přístroj spoustě akvaristů pomůže dosáhnout stavu, ke kterému nejsou schopní se dostat přirozenou cestou (nebo jim to pomůže překonat počáteční problémy s přemnožením řas při záběhu akvária), tak je připraví o možnost pochopit, jak co v akváriu funguje. Já jsem velkým zastáncem myšlenky, že správný akvarista by se měl o své akvárium zajímat a snažit se pochopit, co se v něm odehrává, jak spolu co souvisí apod. To mu pak pomůže snáze se vypořádat s různými problémy a zajistit většině organismů v akváriu kvalitní životní prostředí. Vzdělaný akvarista se také tak snadno nenechá napálit a nemusí si kupovat jen samé drahé pomůcky, protože bude umět posoudit, co je opravdu důležité, na čem se vyplatí nešetřit, a co je naopak zbytečné. Twinstar podle mě některé problémy jednoduše zamaskuje. Máš třeba problémy s organickým odpadem nebo špatným prokysličením vody, tak nasadíš Twinstar, a je to. Vyřešila se ale příčina toho problému? Těžko. Podle mě je prostě lepší naučit se řešit příčiny. Jsou prostě dva druhy akvaristů: Jedni se ženou za cílem a druzí za poznáním. Ti první jsou závislí na spoustě udělátek a na tom, co jim kdo poradí; a pokud mají štěstí, tak dosáhnou cíle rychleji. Ti druzí dosáhnou cíle automaticky, na základě logických kroků a poznatků, které získali; a málokdy se jim stane, že si s něčím nebudou vědět rady. Já se snažím dosáhnout cíle tímto druhým (i když třeba pomalejším) způsobem.
Marcel G napsal: Zajímavé třeba je, že výrobce nedoporučuje používat TWS NANO/mini u krevetek ... takže nějaký negativní vliv to asi při jejich testech mělo. Alebo je to len praktický problém elektrického šoku - všimli sme si, že keď je krevetka na Twinstar a ten sa spustí, tak vyľakane uskočí. Ešte väčší problém je s Neritinou, ktorá sa stiahne a už nevylezie, pokiaľ zostane na platni Twinstar - kvôli nej som dával platňu nie vodorovne, ale zvislo.
Marcel G napsal: ... Já osobně bych to ve svém akvárku mít delší dobu nechtěl. Marcel, dosť si vážim Tvoje závery a vyhodnotenia, máš taký "vedecký prístup"

O to viac by ma zaujímalo nejaké vysvetlenie vyššie citovaného - v čom by mohol byť problém mať Twinstar v akváriu dlhšiu dobu? Mne to pripadá ako ideálne riešenie napr. pre moje akvárium - mám veľké organické znečistenie, ruduchám (i jeleniemu parohu) sa to páči, po nasadení Twinstar problémy zmiznú. Teraz je môj Twinstar práve tú "dlhšiu dobu" (už pár mesiacov) požičaný v inom akváriu s extra silným svetlom, kde to bez neho nijako nefungovalo a odkedy je tam, je všetko stále OK, sa ho bojíme dať preč

Zatiaľ sme nejaké negatíva nespozorovali.
EDIT: Príspevky sme písali súčasne, takže odpoveď už vlastne mám...
Počítám, že dneska večer (nebo během zítřka) aktualizuju informace o Twinstaru na svých stránkách (
www.prirodni-akvarium.cz/… ). Měl jsem Twinstar na 14 dní půjčený, a tak jsem měl možnost ho pořádně odzkoušet a leccos proměřit. Ten TWS prostě při elektrolýze rozkládá vodu nejen na kyslík, ale také na 2x tolik vodíku (při elektrolýze totiž vzniknou na každou molekulu O2 dvě molekuly H2). Kyslík redox zvyšuje, ale vodík ho zase snižuje, a protože vodíku vzniká 2x tolik, tak při používání TWS redox ve výsledku rapidně klesne. V rostlinném akváriu mi klesnul z +400 mV zhruba na +100 mV. Ve stejně velkém prázdném akváriu bez rostlin a substrátu mi klesnul až k -50 mV. Samo o sobě to s největší pravděpodobností ničemu nevadí (plynný vodík není v tomto smyslu nebezpečný, a navzdory tomu se díky elektrolýze zvýší v akváriu i obsah kyslíku, což živočichům a bakteriím bude jistě ku prospěchu). Každopádně ale ten vodík (tím, že srazí redox) zamaskuje případné problémy v akváriu, které by jinak měření redoxu odhalilo. Klesající redox totiž obvykle signalizuje problém s organickým znečištěním (např. rapidní snížení stavu aerobních bakterií, nebo nadměrnou produkci organických látek, nebo uhynulou rybu, která se někde bez povšimnutí rozkládá). Kdo ale redox neměří, tak mu to může být samozřejmě fuk. Redox je tedy podle mě dobrý (možná vůbec nejlepší nám dostupný) ukazatel kvality vody a fungování akvária. Používáním TWS se o tento ukazatel připravíš. Největší nebezpečí elektrolyzované vody ale vidím v tom, že její přesné účinky na rostliny, živočichy a bakterie zatím nebyly zkoumány. Spekuluje se sice o tom, že minimálně na růst rostlin má dobrý vliv, ale zatím to nebylo nijak prokázáno. Používání TWS z dlouhodobého hlediska je proto tak trochu risk. Zajímavé třeba je, že výrobce nedoporučuje používat TWS NANO/mini u krevetek ... takže nějaký negativní vliv to asi při jejich testech mělo.
Marcel G napsal: Po zapnutí Twinstaru spadne prostě hodnota redoxu na nějakou hodnotu v rozmezí +100 až -50 mV (přesnější rozmezí bude asi záviset na konkrétní vodivosti), a tuto hodnotu pak přístroj udržuje.
...
PS: V příloze je graf průběhu ORP (redoxu) v akváriu s Twinstarem. Před zapnutím přístroje jsem tam měl něco přes +300 mV. Po zapnutí to rapidně kleslo někam k +50 až +70 mV, a na těchto hodnotách už se to víceméně udržovalo.
Marceli prosim te, jeste se zeptam mozna trochu blbe, protoze tomu redoxu fakt moc nerozumim (navic ho nemam doma cim zmerit, takze nevim, zda ma smysl s nim zkouset nejak hybat), ale na svych strankach uvadis, ze optimum redoxu je mezi 280-400, tady to najednou vypada, ze TS udela neco vyrazne nizsiho, co je v te tve tabulce uplne mimo rozsah, tj. cekal bych fatalni. Nebo neco prehlizim?
s tím raspberry se teda zapojím, mám to jako bakalářku a budu tam mít ORP a pH sondy a z toho snadno jde dodělat kontrolér. Samozřejmě pár relátek navíc. Takže ještě přidat sondu na tu konduktivitu a případně alkalitu a bylo by to supr a komplet pro každý akva. S dotazy k tomuhle se teda ještě objevím v jiném foru až to bude aktuální, kolem vánoc bych to měl mít s HW v kupě, tj za měsíc objednat zbytek součástek a udělat tu desku s relátky převodníkama pro sondy.
No pro technicteji orientovane by asi stacilo nejake Arduino (mini na ebay za 60Kc) nebo Raspberry (nekolik stovek). Ale je u toho letovani a programovani, neni to pro kazdeho...
na cedníky jsem se už taky díval nebo se prodavají takové sítky na plyn sporák. pouštím tam 16V a 800mA
Našel jsem hotovou věc na ovládání toho sítka s nastavením - jen ta cena
www.conrad.cz/…#
A která stavebnice přesně?

Na tom videu to vypada super-mlzne. Co zkusit rozloupnout sitko na caj nebo nejaky cednik, je o poznani hrubejsi, ale prijde mi pomerne dostupne... BTW: Jakou voltaz do toho poustis?
tady maji ty ocelová síta
www.weststeel.cz ceny jsou od 600 do 1200kč za m3 dle jemnosti
a tady jsem koupil tu elektroniku ( ale pozor jsou to stavebnice !! )
www.gme.cz/…
Super
Hoď odkaz kde se dá koupit ta nezez mrížka ideálně v nějaké metráži.
Chtěl bych tuto mřížku umístit do nějaké průtokové trubky aby bublinky byly unášeny proudem filtrace rovnou do roztřikovací rampy. Tato trubka nebo těleso musí být v dostatečném průměru aby nedocházelo k zanesení a voda mohla klidně obtékat kolem mřížky.
Tato trubka by měla těsnění a nějaké dvířka na otevření - čištění a výměnu mřížky. Tím bych docílil zamaskování tohoto pomocníka mimo nádrž a zároveň cirkulaci bublinek.
Elekronika na spínání a měření vodivosti vody se doladí nebo okopíruje.
Když nic tak to koupím a šoupnu celého twinstára do té trubky mimo akvárko. (nechci to v nádrži)
Dík za upozornění na rozdíl ozonu a twinstáru jsem to nějak popletl

Podle toho, co naměřil RoFr osciloskopem, tak ten přístroj měří vodivost (nedokonale), a podle toho reguluje proud a napětí na elektrodách tak, aby výkonová ztráta v kapalině (akvarijní vodě, elektrolytu) byla konstantní při různé vodivosti kapaliny. To je asi jediná možnost, jak mít tu elektrolýzu pod kontrolou. Protože na elektrolýzu má vliv především obsah solí (resp. vodivost).
programování které mám omezené jen na periodiku dle nastavení , mněnění hodnot v pruběhu 24 hodin nejsem schopný napodobit. V podstatě umí jen časovou smičku s přesností 1 sec. některé druhy řas zmizeli ale nekteré se stále drží. Vyzkoším to na pár dnu vypnout jestli se třeba znovu neobjeví.
)jinak co se tyče té mřížky tak používam nerezovou sítku s oky 200micornu. ta oka jsou tak strašně malá že žádná bublinka neprojde , proto mám sítku nastříhanoun na 1cm proužky posazené vedle sebe s mezerama 2-4mm . to je nejučínější zpusob při tomto materialu. povrchová procha těchto mřížek je díky jimnosti obrovská a jemných bublinek to vytvářy velké množství
tohle je jedna z prvních verzí,, pokud bude čas natočím i tu nejnovější
www.youtube.com/… A nemuze mit ten kontroler nejakou zpetnou vazbu? Treba ze by podle proudu, ktery proteka elektrodama, menil intervaly zapnuti/vypnuti. Prijde mi, ze naprogramovat to nejak univerzalne pro kazde akvarium neni uplne snadne. Uz treba jak to pozna, kdy je den a kdy noc

Narizuji se tam nejake hodiny?
Neda se ten kontroler nejak odkapotovat, a vyfotit co je tam za obvody? Hadam, ze elektroniky znali kolegove by nam pak rekli, jak velkou chytristiku od toho ocekavat...

Ty intervaly bych rád ještě nějak vysledoval. Nepravidelné (ve smyslu náhodné) určitě nejsou. Nějaký řád to má, a rozhodně to nebude nic extra sofistikovaného. Ten výrobce prostě a jednoduše sledoval se zapnutým ORP metrem (a možná ještě O2 metrem) hladinu redoxu a kyslíku, a podle toho pak ten přístroj naprogramoval, aby držel +- vyrovnané hodnoty. Já to teď sleduju pomocí ORP metru, a hodnoty jsou víceméně konstantní. Po zapnutí Twinstaru spadne prostě hodnota redoxu na nějakou hodnotu v rozmezí +100 až -50 mV (přesnější rozmezí bude asi záviset na konkrétní vodivosti), a tuto hodnotu pak přístroj udržuje. A jelikož všechny parametry akvarijní vody v průběhu 24 hodin nějakým způsobem kolísají (i redox a hladiny kyslíku), tak je celkem logické, že to výrobce v naprogramování toho přístroje zohlednil - tj. že přes noc (kdy bývá kyslíku méně), se bude přístroj zapínat častěji. To všechno se dá ale snadno napodobit (pokud by o to někdo stál). Je také možné, že se budou tyto intervaly nějak mírně lišit třeba i po několika týdnech, ale to už je spíše kosmetická záležitost. Ten výrobce samozřejmě nemůže nijak zohlednit konkrétní podmínky ve vašem akvárku. Prostě jen vysledoval nějaké obecné zákonitosti, a tomu přizpůsobil program. Nic zas tak světoborného na tom není.
PS: V příloze je graf průběhu ORP (redoxu) v akváriu s Twinstarem. Před zapnutím přístroje jsem tam měl něco přes +300 mV. Po zapnutí to rapidně kleslo někam k +50 až +70 mV, a na těchto hodnotách už se to víceméně udržovalo.
Fungovat to zcela jistě bude, pokud použiješ přibližně stejný proud a stejné intervaly jako má Twinstar. Při elektrolýze vody prostě vznikají bublinky, mikrobublinky a nanobublinky kyslíku a vodíku (i když bude asi záviset i na hustotě mřížky elektrod a jejich vzdálenosti od sebe). Pokud ti to bude fungovat správně, tak by se měly z vody vysrážet různé nečistoty (měla by být na pohled čistší, průzračnější); a mělo by to účinkovat na některé řasy (to se dá ověřit celkem snadno).
těžko říct zda jsou učinky znatelné.muj názor je že pokud to nějak neporovnam ve dvou stejných nádržích tak tvrdit zda to funguje nebo ne jsou jen spekulace
taktak, O3 účinně degraduje mikroprvky, zabijí i užitečné bakterie atd, je to síla, to už radči UV-C, způsobuje to samé v menší míře a jen cca 2cm od zdroje.
Filip666 napsal: Protože to funguje na elekrolíze a na dezinfekci uvažuji radši o OZONIZÁTORU.Rozhodně si nespleť ionizátor s ozonizátorem! Zatímco ionizátor je v podstatě obyčejný elektrolyzér (dělá elektrolýzu, tj. produkuje vodík a kyslík), ozonizátor vyrábí ozón (O3). A ozón - to už je úplně jiný kafe! S tím bych byl v akvárku hodně opatrný.

Než kupovat něco co vypadá opravdu hnusně tak to nějak musím nahradit
Protože to funguje na elekrolíze a na dezinfekci uvažuji radši o OZONIZÁTORU
Našel jsem:
www.spa-studio.cz/…
Nemusí se nic strkat do nádrže a je to mimo akvárko. Bublinky dostanu do akvárka přes hadičku která nebude ani vidět a o to mi de
TWINSTÁR mi v akvárku bude zavazet - sice asi funguje ale za tu cenu a cenu hnusu ho nechci!
Pokud mě nenapadne jak ho umístit aby nebyl absolutně vidět a nepřekážel tak určitě nebude a zainvestuju do OZONIZÁTORU.
PS: Mám 2x IONIZÁTOR VZDUCHU IONIC CARE SILVER a funguje v místnosti skvěle - Když si u něj prdne pes a to je opravdu smrad

je ten prd v mžiku fuč a není nic cítit (když to bude fungovat i na řasu ve vodě bude to super)

No a za ty dva mesice - jake jsou dojmy? Pozorujes nejaky ubytek ras?
ta nerezová sítka mi drží víc jak dva měsíce a nepozoruji žadné poškození. s jedíným čím mám problém je připojení kontaktů.
2 09.10.2014 20:26 Marcel G – Twinstar
Když 1-2 týdny vydržíte, tak k tomu zázraku jménem Twinstar zveřejním na svých stránkách kompletní informace. RoFr už ho přeměřoval na osciloskopu. Já ho teď testuji ORP elektrodou, a příští týden budu testovat jeho vliv na hladinu kyslíku. Už teď je ale jasné, že je to obyčejný elektrolyzér (tj. zařízení na elektrolýzu vody). Prakticky na stejném principu fungují i tzv. ionizátory - zařízení na výrobu "živé vody" (stačí zagooglit) → jen s tím rozdílem, že v těch ionizátorech se produkty vznikající na katodě oddělují od produktů vznikajících na anodě (což v akvárku dost dobře [naštěstí] nejde). Já osobně bych to ve svém akvárku mít delší dobu nechtěl.
Tak pak napis, kolik cyklu to nerezove pletivo vydrzi, docela by me to zajimalo. Doporucuji to konstruovat tak, aby se dalo snadno menit... Kdyz udelas elektrody zelezne, mozna to bude dokonce prihnojovat.

Nebuď škrt..do akva vrazíš tisíce,tak si kup origo

Tak už to někdo vyrobte a já si to pak v klidu udělám taky 4500kč za to dávat nechci
JDU do toho:
www.youtube.com/… Pozdravujem a pridávam novú skúsenosť: Žiaľ, Twinstar si akosi nevie rady s dlhou zelenou vláknitou riasou ("žabí vlas"). Do Miminho čistého akvária s mimoriadne silným svetlom, kde Twinstar pomohol zničiť všetky riasy, som si trúfalo dovolil presunúť koreň obrastený machom Fissidens fontanus, lebo v machu bola táto riasa, že veď tam chcípne. Lenže sa tak nestalo a vďaka tomu silnému svetlu sa vcelku úspešne riasa rozrástla aj mimo mach. Pravda, i mach sa dosť rozrástol, ale ledva ho v tej riase vidieť. Dosť ma to prekvapilo, na túto riasu by tuším mal fungovať (na druhej strane, na ruduchu nie, ale tú spoľahlivo zničil, aj jelení paroh).
Doplním, že v akváriu už neboli žiadne živočíchy (sú presunuté ku mne) - iba menšie množstvo nechceným malých slimákov.
Při údržbě to vypínám,ale pokud Twinstar spustí,když třeba mám ruku v akváriu tak to štípe,když máš řeznou ránu

Asi tak nějak,pokud si do rány naliješ třeba peroxid vodíku
Dess: někdy to zkusím přeměřit,zatím jsem to nezkoumal
Burik napsal: Tak jsem zjistil jsem, že pokud máte na ruce nějakou řeznou ranku,nebo třeba záděru a strčíte ruku k Twinstaru, který zrovna běží, tak to docela štípe a bolí 
Odporúčam Twinstar pri údržbe radšej vytiahnuť zo zásuvky. U mňa som síce žiaden problém nespozoroval, no v inom akváriu, kde je nad ním klasické svietidlo s T5 trubicami, to niekedy "skope", keď má človek ruku vo vode a zároveň sa dotkne kovovej - uzemnenej časti svietidla.
jak je tam velka mezera mezi sitky zhruba?? a velikost ok v sitce??
0 24.09.2014 17:21
Burik [727] - Aquascaping Tak jsem zjistil jsem, že pokud máte na ruce nějakou řeznou ranku,nebo třeba záděru a strčíte ruku k Twinstaru, který zrovna běží, tak to docela štípe a bolí
Jinak Twinstar mi běží přes týden a voda je taková čistší, průhlednější, prostě hezčí
Přestaly se tvořit řasy na sklech..trocha štětičky,co byla na trávníku z Eleocharisu je taky pryč..
Rostlinky začaly mnohem rychleji fotosyntetizovat, neměnil jsem intenzitu světla, ani nic jiného.Prostě rostou lépe.
Jsem zatím spokojen
Burik napsal: A přitom jsem všude v popisu četl,že na štětičkovou řasu to nefunguje
Zajímavé,že ti ji to zničilo Tomu som sa tiež divil, ale asi to bude tou Marcelovou teóriou, že Twinstar zlepšuje redox potenciál (zatiaľ nepreverené meraním). Nemusí to fungovať vždy za každých okolností.
A přitom jsem všude v popisu četl,že na štětičkovou řasu to nefunguje

Zajímavé,že ti ji to zničilo
Koukal jsem na youtube a je tam několik návodů, jak si ho vyrobit, nezkoušel to někdo z vás?. Náklady na tu výrobu vypadají v řádu stokorun. A mají tam homemady a fungují i s osádkou..
Burik: super, som zvedavý!
Skúsili sme ťažký test Twinstaru: akvárium 80 × 24 × 27 cm (veľmi nízke), svetlo 2× 24 W trubice s reflektorom (inak povedané: extra silné svetlo vzhľadom na objem a hlavne výšku), momentálne bez akýchkoľvek živočíchov, ale veľa rastlín, nasadený Twinstar (pôvodne proti štetinkovej ruduche a jeleniemu parohu, tie zničil, hoci rozptyl nanobubliniek je vzhľadom na malú výšku mizerný), výdatné hnojenie, ale vypadnuté CO2 asi na týždeň (permanentný test modrý).
Výsledok: jelení paroh sa neobjavil, ale objavila sa hojne akási chumáčová zelená riasa, s ňou si Twinstar už neporadil.. ale táto riasa šla potom veľmi ľahko odsať pri výmene vody, nebola prichytená. No a Anubiasy trochu skameneli (biogénne odvápnenie).
Tak tohle jsem už taky zjišťoval,již brzy by membránu měli do nabídky zařadit na Rostlinna-akvaria.cz
tak je to ten druhý případ zapne se to jede to 1min, vypne,2min nic a pak zase 1 min jede, vypne 11 min nic a pak se to opakuje porad takhle.
On sa spočiatku zapína častejšie a postupne uberá. Algoritmus predpokladá, že keď sa nasadí do akvária, je ho tam treba viac a potom neskôr už len udržiavať.
Ešte je tu druhá možnosť - ak je zapnutý v Mode 2, tak tam sa zapína 2 razy krátko po sebe, potom dlhšia pauza a zase 2 razy krátko po sebe, nebude to tento prípad?
0 20.08.2014 16:05 Radek1552 – Twinstar
Mám takový problém s Twinstarem NANO no nevím jestli je to problém ale někde jsem četl že by se měl zapnout 1x za 10 - 30min na dobu 15 sec. ale mě se zapíná po dvou minutách asik na 15 sec.
Nevíte někdo co stím?
Díky za rady.
Proste takove nastaveni neni to, co dela zivot prijemnejsim. Tak snad Te to aspon odmeni funkcnosti.
tak už to mám zapájené zase tak strašné to nebylo horší bylo naprogramovat cyklus ,, protože v návodu jak v AN tak českem je stisknete tlačítko a poté potvrdte stiskem tlačítka tlačítka jsou dvě a bez označení, při programovaní časovače se musí celý cyklus spustit tlačítkem projít,zastavit tlačítkem a potvrdit tlačítkem takže nastavení 20ti minutového cyklu trvá pul hodiny dělal jsem to asi na 8x

než jsem přišel které tlačítko je spouštěcí a které ukládací obě dvě se projevují stejně ale pokud se poplete pořadí jede se od začátku. nastavil jsem 20min OFF a 25s ON . od včera to jede takže až se to nějak projeví zase dám vědět .
V Praze by stacilo s tim dobehnout a nez si das kafe, mas to i umyte...

jo je to stavebnice možná proto ta cena. koukám že GM jich tam mají opravdu velké množství
www.gme.cz/… Ty bláho,oni to prodávají jako stavebnici?
no paráda..... jdu se picnout to relé přišlo jako stavebnice rozebraný do šroubku :(
Tak som čosi zmeral, všetko v tégliku s vodou, bál som sa púšťať Twinstar na suchu: Tesne pred začatím bublinkovania som nameral medzi elektródami cca 27 V striedavých, vzďaľovaním sa od oboch elektród napätie klesalo. Pri kontrole voči zemi som nenameral nič ani na jednej elektróde. Zhruba v polovici intervalu bublania napätie zmizlo, nenameral som nič, ale bublinkovanie pokračovalo rovnakou intenzitou.
trochu jsem v tom zase vrtal mezi dva kroužky jsem nalepil jemné síťky, ponořil do vody pustil 12V a po chvilce bublání koukám že mezi mřížkou není voda,, říkám si a vzduchová bublina vymáčknu ji. když jsem přitlačil prsty na mřížky dotkly se a skratík se promněnil na malou explozi.
jinak při malé ploše to bublá i na 6 V stačí dva kousky síta 1x1cm a dělá to jemnější bublinky
Tak lacinym multimetrem bys mohl zkusit zda nameris nejake napeti mezi mrizkami v dobe cinnosti. Nebude to dokonale, teoreticky muze napeti kmitat kolem 12V misto kolem nuly, ale byl bys prvni, co vubec neco zkusil zmerit. Ono to take muze nejak reagovat na mnozstvi protekajiciho proudu apod, ale jak rikam nekde se zacit musi. (ale kdyby te to u toho melo zabit, tak to mi prijde zase jako prilisna obet vede
Co se kopani tyce - zkus vzit obycejnou fazovku, a pichni ji do vody, jestli tam nekudy neproteka 220V. Podobnou zkusenost jsem ziskal, kdyz jsem mel spatne topeni. Vsechno bylo ok, dokud jsem se pri cisteni akvaria loktem/druhou rukou nekde neuzemnil, pak jsem dostal ranu. Na zivot rybicek ani funkci rostlinare to nemnelo vliv ;)
zervan napsal: Mima ma upozornila ja problém: Vraj ju už 2 razy "skopalo", keď mala ruku vo vode a zároveň sa dotkla kovového držiaka osvetlenia. Pritom bol Twinstar vypnutý (len vypínačom, zostal v zásuvke). Pred jeho nasadením sa jej to nikdy nestalo. Skúsim tam zájsť a premerať rozdiel potenciálov a zistiť, v čom je problém.
Dnes som tam bol pozrieť a zistil som, že kovový držiak osvetlenia je uzemnený cez ochranný vodič a medzi vodou a zemou je nízke napätie - nameral som cca 0,2 V striedavého napätia. Toto napätie je prítomné aj keď Twinstar práve nebublinkuje, zmizne až pri odpojení zo zásuvky. Nezdá sa mi, že by to mohlo "skopať", ale teraz mi napadlo, že som meral medzi hladinou vody a zemou, asi by som mal merať medzi mriežkou Twinstar a zemou.

Som sa tomu venoval len okrajovo, hlavný dôvod bolo objavenie sa bieleho zákalu nálevníka. Jediné vysvetlenie, ktoré mi napadlo je to, že sa vytvoril z masy odumretých rias, ktoré Mima v posledných dňoch neodstraňovala z predfiltra, lebo bola preč - po návrate tam bol už nálevník.
Zrejme tento môj príspevok nijako nepomôže v bádaní ako to funguje - no, osciloskop nemám dostupný a môj lacný multimeter toho veľa nevie.
KarlosS napsal: na co potřebuješ pro měření V a A osciloskop? Kvůli časovýmu průběhu? To odsleduješ i z multimetru za stovku ...
Uff, nejak nevim, jak multimetrem za 100Kc zmeris frekvenci stridaveho proudu, a uz vubec netusim, jak zjistis 'tvar' vlny, ale je mozne, ze dneska jsou multimetry chytrejsi nez za mych studentskych let...
jenom takový blbý nápad... je možnost, že působí vznikající kyslík. Vzniká jako atomární, jen O, a je hodně reaktivní, měl by ihned reagovat a vytvářet O2 molekuly...
1. může mít vliv ten atomární kyslík, který má mnohem větší snahu nějak reagovat, a může působit např. na řasy....
2. nějakým způsobem přece jenom přibývá ve vodě O2, který může mít poněkud jiné vlastnosti...
Nebijte mne, teoretizuji....
Jeste pro uplnost, dva clanky v anglictine, z toho prvniho
www.technology.matthey.com/…
jsem naznal, ze jsme s pokusama naslepo nekde na zacatku 19. stoleti, a ze nektere reakce na elektrodach vytvari produkty, co sice cisti vodu a ve dodarne budou supr, ale vodnim zivocichum asi prilis prospivat nebudou (napr. ruzne slouceniny chloru).
Ten druhy ukazuje, ze cela vec nemusi byt tak jednoducha, jak se zda na prvni pohled i obrazkama:
www1.lsbu.ac.uk/…
Muj zaver z toho je, ze ja bych byl s pridavanim dvou derovanych plechu na 12V baterii do akvaria dost zdrzenlivy, zejmena pokud jsou v nem nejaky zivocichove.
OK, pokladam se za odbornika na diskuze bez realnych argumentu

Tak budu chvili hrat vasi hru. Dejme tomu, ze je to jen obycejna elektrolyza, ktera ma za ukol vyrobit O2. Pokud by tomu tak bylo, za ty prachy co to stoji bych si koupil 2l bombu s kyslikem + druhy difuzer + el.mag.. ventil. Nemusel bych se prasit s odvapnovanim elektrod, nemusel bych je kazdy rok menit (stroji tusim kolem 50E), zivotnost plynu by byla v podstate vecna.
Ale mam pocit, opakuji jen pocit, ze to tak proste neni.
Zajimavy mi prijde treba tento prispevek:
www.ukaps.org/…
ze ktereho je patrne, ze cela problematika ma spoustu stupnu volnosti, a pokud by chtel nekdo udelat sofistikovane zarizeni, muze. Pochopitelne muzete si udelat nekolik mezinarodich patentu, predstirat roky vyzkumu a publikaci a pak prodat zoufalcum zarizeni z dilu za par korun za stonasobek hodnoty a dobre se bavit.
No porad nejjednodussi by bylo ten kontroler rozebrat a podivat se, nebo alespon zmerit, co je na vystupu. Ale chapu, ze pitvat tak drahou vec se nikomu nechce
OK KED TO PRIDEM POZREM CO SA DA ROBIT A DAM FOTO
tak bylo by to jasně vidět, a třeba to jde rozdělat jen na pár šroubků a nikdo nic nepozná, stejně jako u řady notebooků a podobných zařízení.
No a pochybuju že dotyčný má osciloskop. Ale tak třeba má známého s osciloskopem.

stačilo by změřit kolik V a A jde do disku. rozdělávat nic nedoporučuji padla by tak záruka.
a nechtělo by se ti pak rozdělat obal elektroniky a hodit fotku? Někteří by z toho byli o hodně chytřejší.

předpokládám že je to kvůli životnosti. protže pokud by proud šel pořád stejně... + by se zanášelo víc než - a přestalo by to fungovat za 1/2 doby, další možnost je že při otočení dojde k ukončení procesu tvoření bublinky a tak dosažení určité velikosti( ale to se mi moc nezdá protože by bylo jednodušší obvod přerušovat .
opravdu nevim jak to original má jestli to -+ otáčí třeba po 0,3s nebo po celých cyklech.
A rozumí někdo z vás tomu, proč je na každou mřížku napojen drát se dvěma kabely? (na horní mřížku je podle toho popisu patentu přiveden drát + a drát -, a na spodní mřížku také drát + a -). Při normální elektrolýze se přece pracuje většinou jen se dvěma dráty, ale u Twinstaru jsou podle všeho celkem 4 dráty (2 na horní mřížku a 2 na spodní mřížku). PS: Sorry za možná hloupej dotaz.
Na elektrode s kladnym napetim (anoda) kyslik, druhe (katoda) vodik.
EDIT: Kdyz je budes do neceho jimat, mas smes vodiku a kysliku, ktera sama od sebe nebouchne, ale nepotrebuje moc k tomu, aby se tak stalo.
s těmi oky jsem měl problém hned ze startu kdy jsem použil dvě sítky s velikosti ok 100 micronu a bublinky měli nulovou šanci projít myslím že ani né tak kvuli velikosti bublinek jako spíš kvůli viskozitě vody a nedostatečnému proudění, jinak bublinky se tvoří především jen na jednom polu (už si nepamatuji který to byl večer to když tak zkusím)
to za silikonování spojů je VELMI důležité protože při použití např. měděních drátku při procházení proudu dochází k rychlé a masivní oxidaci, nasledné uvolňování kovu do vody a obalovaní z jedné elektrody.ne všechno se nachytá na elektrodu a velké množství mědí popřípadě oxidu mědi zůstane ve vodě.
Díky za info! Ten patent jsem si ještě důkladně prostudoval, a taky si už myslím, že se nejedná o nic jiného, než prostou elektrolýzu vody. Pro zajímavost jsem hodil na svoje stránky schéma jednotlivých dílů toho přístroje s českými popisky (
www.prirodni-akvarium.cz/… → až úplně dole). Jsou tam opravdu jen dvě titanové síťky potažené platinou, které jsou od sebe oddělené plastovým mezikusem. Zajímavé ještě je, že horní síťka má prý o trošku větší oka, než ta spodní → kvůli lepšímu průchodu bublinek, které vznikají na spodní síťce (mřížce). Na každou síťku je přiveden kablík s kladným (+) a záporným (-) drátkem. Spoje jsou samozřejmě zalité silikonem, protože je to celé ve vodě. Ovladač, který je mimo akvárium, ovládá přísun proudu do sítěk v určitých intervalech.
Jinak pokud jde o ty patenty, tak si to ta firma nechala patentovat jak v USA (
www.google.com/… ), tak i v EU (
www.google.com/… ).
je to jen a jen elektrolíza jediný rozdíl bude v efektivitě a životnosti materialů , Velikost bublinek není závislá na proudu ani napětí ale na proudění vody okolo mřížek, z pokusu jsem zjistil že ve sklenici kde voda neproudí se bublinky tvoří velké kdežto např. v AQ u výstupu z filtru to tvoří jen mlhu protože bublinka která se začne tvořit je ihned stržená proudem vody a vzniká tak mlha,(efekt rozlitého mléka). dokonce postačí jemné klepání při chodu.
Při chodu vzniká předevsím HHO tedy z vody (H2O) dvě molekuly vodíku a jedna kyslíku. na elektrodách by se měli usazovat soly a kovy rozpuštěné ve vodě.
S patentem bych si hlavu nelámal, nikdo to nechceme masově vyrábět a tohle forum slouží jen jen k vzdělávaní a k pochopení tohoto přístroje. A pokud by to mělo pro někoho sloužit jako návod. tak pokud má někdo takové kapacity a zdroje pro seriovou či masovou výrobu jistě si dokáže sám přístroj rozebrat a dokonale zkopírovat.
elektrolíza vody výroba HHO není nic nového, je to staré snad jako elektřina sama, v dnešní době se pozornost obrací hlavně k tvz. efektivní elektrolíze která by šla využít k pohánění motorů. při snaze vyrábět velké množství plynu se naráží na řadu problému, jako teplota a odběr el. k pohonu motoru 50ccm je zapotřebí asi 50L HHO/min. což je tak obrovské množství že se voda dřív uvaří . Daji se zakoupit nebo vyrobit moduly schopné vyrábět dostatek plynu, na to aby učině snižovaly spotřebu i o několik L na 100KM
Ja se priznam, ze me je celkem jedno, jak ten patent pravne funguje, jsem z generace, co nema problem usnout po shlednuti filmu stazeneho z netu

Mne zajima, jak to funguje.
Co by laikovi mi prijde, ze cislo patentu EP2656732A1 naznacuje tema dvema pismenama na zacatku, ze je to evropsky patent, a CR je tam uvedena jako 'Designated contracting state', cili tak nejak pocitove mi prijde, ze jakousi ochranu to poziva i u nas. Ale jak rikam, trapil bych se tim, az bych chtel prodavat podobne zarizeni, do te doby je mi to nejak jedno.
A jestli je to technicky nezajimave muzeme prohlasit az vezmes nejaky osciloskop a promeris, co z toho kontroleru leze. Treba je to 70V na 12.5kHz s pilovitou stridou v pulzech po 0.3s
Tim vubec nerikam, ze 12V DC na zelezne mrizce nemuze fungovat podobne dobre, ale dokud to nekdo nezmeri, tak mi prijde, ze porovnaveme jablka s hruskama...
Z ceho jineho tam mohou vznikat bublinky? Rozklada se voda na vodik a kyslik, nehledal bych za tim nic jineho a ani sloziteho. Cele je to jen o tom, co si jeste mohu dovolit a jaky to pak ma vliv, coz je jedine, o cem to cele je, technicky je to jinak nezajimave.
A mimochodem, on ne kazdy patent plati v ramci "Smlouvy o patentove spolupraci", takze kdyz je jen pro urcitou zemi a nebo nekolik konkretnich... Casto je patent jen strasak pro nekoho, kdo se poradne nepodiva, co a kde vlastne chrani, a ma casto vetsi roli v tom nekoho odradit (staci jen ten napis na krabici, ze je neco chraneno patentem).
Já to myslel tak, že při tom v malé míře vzniká i ozón, ale ten redox zvyšuje pravděpodobně hlavně kyslík. Ozón tam údajně vzniká jen v opravdu zanedbatelné míře.
no nevim nevim jak moc v malé míře ovlivňuje O3 redox. Můj test s UV-C lampou dopadl bezvýsledně-jen světlo, ale když jsem oddělal kryt, posvítil jen minutu na asi půllitrovou nádobu, samozdřejmně na haldinu, odhaduju plochu kolem 1-1,5dm2, tak redox šel z nějakých 250 na 350mV. Což je dost.
Po osvícení jsem nevířil vzduch v místnosti, ale jen promíchal špejlí vodu a efekt byl znatelný.
Sonda byla předtím ve vodě asi 3h aby se ustálila hodnota.
1:0 pro tebe

To jsem zase plácnul blbost.
Akorát by mě zajímalo, jestli se ty účinky popisované v tom patentu shodují s tím, co se děje při obyčejné elektrolýze, nebo se jedná o nějaký jiný proces. Údajně při tom vznikají ionty kyslíku a vodíku (bylo to uvedeno na jedné korejské webové stránce, než to odsud stáhli), což by odpovídalo právě té elektrolýze. Kyslík, vodík a v malé míře i ozón navíc zvyšují redox, což má negativní vliv na řasy.
Marcel G napsal: Jelikož se jedná o patent, tak si nedělej velké iluze o tom, že se ti podaří zjistit, na jakém principu to přesně pracuje. A pokud se ti to náhodou povede, tak to rozhodně nikde veřejně neprezentuj, protože bys tím poškodil patentem chráněnou technologii, což by tě mohlo vyjít na pokutu v řádu hezkých pár miliónů dolarů. Podle mého názoru by mohlo být jedním z klíčových prvků u tohoto přístroje zvýšování redoxu. Pokud totiž v akváriu zvýšíš redox na hodnoty 280-400 mV, nebudeš mít obvykle problémy s řasami.
1. V patentu musi byt presne uvedeno, co je jeho predmetem, jinak neni co patentovat.
2. Patent si muze precist kdokoli, jinak by nebylo mozno patenty neporusovat.
3. Pro vlastni pouziti, si muzes vyrobit co chces, at je to patentovano jak chce.
4. Pokud objevis jakoukoli zminku ze neco bylo prokazatelne prezentovano ve smyslu konkretniho patentu nekym jinym, muzes ho nejen napadnout pro nenovost, prakticky ho sestrelit, ale i kdyz zacnes neco vyrabet a nekdo Ti na zaklade sveho patentu vyrobu predbeznym opatrenim zakaze, muzes se s nim soudit o nahradu skody.
5. To ze je neco patentovano, vubec neznamena, ze je to dokonale chraneno a ten kdo je jeho drzitelem, se dokonce svym neuvazenym chovanim muze dostat na totalni dno

.
No ja chtel hlavne naznacit, ze provadet elektrolyzu v akvariu na zaklade toho, ze to take dela bublinky nemusi vest k cili
Jinak v nejakych diskuzich jsem vycetl, ze ten controler nedela jen to, ze tam nejak roztridava proud, ale mimo jine meni 'davkovani' bublinek v case. Cili je tam zrejme nejaky mikroprocesor, ktery tomu dava nejakou dalsi inteligenci.
Jelikož se jedná o patent, tak si nedělej velké iluze o tom, že se ti podaří zjistit, na jakém principu to přesně pracuje. A pokud se ti to náhodou povede, tak to rozhodně nikde veřejně neprezentuj, protože bys tím poškodil patentem chráněnou technologii, což by tě mohlo vyjít na pokutu v řádu hezkých pár miliónů dolarů. Podle mého názoru by mohlo být jedním z klíčových prvků u tohoto přístroje zvýšování redoxu. Pokud totiž v akváriu zvýšíš redox na hodnoty 280-400 mV, nebudeš mít obvykle problémy s řasami.
replikant33 napsal: originál je napájeny 220V AC přez trafo na 12V DC z trafa do ovládací krabičky jde těch 12V co jde potom dál se mi zatím nepodařilo zjistit. z mích zkušeností nemají A vůbec žádný vliv ať jsem dal 0,8A a nebo 16A výron plynu byl stejný.
Podle toho, co je napsane v tom patentu muze byt fligna mimo jine v tom, ze to tam posuti nejaky strivavy proud o vysoke frekvenci (treba aby se vzikajici bublinka po dosazeni vhodne velikosti od membrany 'utrhla'):
"The controller applies voltages to the first conductive mesh 30 and the second conductive mesh 50 so that polarities of the voltages of the first conductive mesh 30 and the second conductive mesh 50 are changed alternately."
V nejakem clanku na ktery odkazuje Marcel na svem webu jsem nabyl dojmu, ze velikost te bublinky je klicova pro spravny ucinek. Cili 12V na zeleznem sitku nejspis bude poustet bublinky kysliku/vodiku do vody, bude to vypadat efektne, ale mam pocit, ze s originalem to nebude mit nic moc spolecneho. Chtelo by to proste nejak zmerit. Chvili jsem googlil, ale nemel jsem stesti na vysledek, treba bude nekdo z vas sikovnejsi.
No ono je to ťažko - nejde ani tak o to, že ORP merač nemám kalibrovaný, nejaký ten posun (či už konštantný alebo podľa nejakej krivky) by nebol problém...
Zobral som ho teda znovu, dal som do tégliku s čistou vodovodnou vodou, nechal som ho tam dosť dlho, kým sa hodnota ustálila na cca 250 mV. Zobral som vodu z môjho akvária (bez Twinstar), nechal v nej, ukazoval asi 200 mV. Opäť som nabral vodovodnú vodu - cca 360 mV. Späť do vody z akvária - 280 mV. Neviem, či niečo robím zle, ale takto to nemá žiadnu výpovednú hodnotu.

Marcel G napsal: Zkoušel jsi měřit redox (ORP) v akváriu s Twinstarem a bez něj? To by mě dost zajímalo.
Žiaľ, s meraním redox potenciálu som nepochodil - ten lacný merač si meria ako chce, žiadna konzistencia vo výsledkoch nie je, jeden deň ukazoval niečo iné ako v druhý deň.
Zkoušel jsi měřit redox (ORP) v akváriu s Twinstarem a bez něj? To by mě dost zajímalo.
Pozorovanie 2 týždne po odobratí Twinstar: Objavuje sa klasická štetinková Ruducha na listoch Echinodoru, Vallisnerie a trochu i na filtri, na listoch pod svetlom sa rozrastá Jelení paroh a čiastočne zelená riasa (i na skle), ale tej zelenej sú len náznaky, asi ju zvláda držať na uzde upratovacia čata. Tieto riasy neboli prítomné v prítomnosti Twinstar (resp. po jeho nasadení zmizli), tak sa domnievam, že Twinstar má naozaj pozitívny vplyv na potlačovanie rias.
Na väčšine rastlín nebadať zmeny v intenzite rastu - rastú stále slušne. Ale sú výnimky: Ludwigia repens prestala rásť, pritom predtým (aj pred nasadením Twinstar) rástla veľmi intenzívne a každý týždeň som musel zastrihávať. Alternanthera reineckii 'Rosanervig' a 'Rot' začala mať po odobratí Twinstar problémy - akosi sa rozpadajú listy a nové listy sú zakrpatené, pokrútené. Tie však vykazovali iné problémy už predtým - začalo to dierami v listoch ako pri nedostatku draslíka, ten som následne zvýšil spolu s bórom. Preto si zatiaľ nemyslím, že by zhoršenie stavu rastlín priamo súviselo s Twinstar.
Stav v Miminom akváriu (
rybicky.net/nadrze/19970 ) s extra silným svetlom (viac ako 1 W/l): Krátko po zapojení Twinstar boli zredukované plávajúce rastliny a došlo k poruche na dodávaní CO
2, čo spôsobilo masívny rozmach Jelenieho parohu. Keďže je akvárium veľmi nízke (24 cm) a bolo vidno, že bublinky z Twinstar sa dostanú sotva do 1/3 priestoru, nebolo badať nejaký efekt a odporučil som prepnúť na režim 2 (pre väčšie akváriá, bublinkuje častejšie). Potom došlo k zaujímavému javu: Jelení paroh začal belieť a opadávať, povaľovali sa kade-tade biele "chlpy", i predfilter bol nimi zanesený. Zatiaľ ešte úplne nevymizol, ale zdá sa, že Twinstar zaberá. Na raste rastlín zatiaľ nevidno nejaké zásadné zmeny - rástli predtým, rastú i teraz.
Mima ma upozornila ja problém: Vraj ju už 2 razy "skopalo", keď mala ruku vo vode a zároveň sa dotkla kovového držiaka osvetlenia. Pritom bol Twinstar vypnutý (len vypínačom, zostal v zásuvke). Pred jeho nasadením sa jej to nikdy nestalo. Skúsim tam zájsť a premerať rozdiel potenciálov a zistiť, v čom je problém.
Žiaľ, s meraním redox potenciálu som nepochodil - ten lacný merač si meria ako chce, žiadna konzistencia vo výsledkoch nie je, jeden deň ukazoval niečo iné ako v druhý deň. Ešte sa s tým pohrám, ale zatiaľ by som to zhrnul porekadlom "Skúpy dvakrát kúpi"

Tak určitě by se to dalo uzavřít do plastové síťky.
Aha,to je zajímavé..a nejde ty destičky z boku něčím zakrýt,aby se tam nic živého nedostalo?
Jsem zvědavý na tvé další informace,jestli to něco z řasou dělá,nebo ne..Včera jsem na Twinstar koukal v Aquascape a měl jsem nutkání to koupit na zkoušku.
to mně právě dělají taky. a když sebou škubne špatným směrem a prohučí mezi mřížkou omráčí ji to a na cca15sec. znehybní na dně. ale zatím se vždycky probraly i ta vzdálenost při které nastane tato reakce je stejná. zajímavé je že pokud jsou na dně tak jim to vůbec nevadí když jsou blízko .
není normální dobře si všimni toho prudkého trhnutí.
Neřekl bych,že to je způsobeno Twinstarem,pohyb se mi zdál normální.
on ani ten org, nebí zase až tak bezpečný tady na tom videu sledujte cca 0:40sec. stejný cukavý pohyb mi krevetky dělají po přiblížení taky
www.youtube.com/… Odběr proudu je daný odporem spotřebiče a napájecím napětím. Takže pokud si vezme 0.5A na 12V, silnějším zdrojem tam rozhodně víc ampérů nenacpu.
Naopak ... pokud použiji slabší, než je nutné, hrozí to shořením. U zdrojů made in ROC s vcelku slušnou pravděpodobností doslova.
originál je napájeny 220V AC přez trafo na 12V DC z trafa do ovládací krabičky jde těch 12V co jde potom dál se mi zatím nepodařilo zjistit. z mích zkušeností nemají A vůbec žádný vliv ať jsem dal 0,8A a nebo 16A výron plynu byl stejný.
Co se týče originálu tak použití tech cenných kovů,tak díky nim dosahují mnohem větší efektivity co se tyče poměr (plocha/výron plynu), abych dosáhnul stejného výkonu musel jsem plochu asi ztrojnásobit a postavit mřížky na kolmo oproti originálu to má docela velkou mouchu a to že pokud se mezi mřížky dostane nějaký tvor okamžitě se odporoučí na dno a cca po 15sec. se teprve vzpamatuje. Výhoda vodorovného umístění je v tom že se mezi mřížky nic nedostane, takže nehrozí žádné nebezpečí.
Ja si nejak nemohu pomoci, ale at koukam jak koukam, nikde na tech videich poradne nevidim, cim je to napajene. Prijde mi trochu zvlastni, ze by original sestaval ze 2 nerezovych mrizek + 12V zdroje. To by mi ta cena prisla dost premrstena
V kazdem pripade me to nahlodalo, budu to muset pristi tyden v praci ozkouset. Mozna je fligna v tom, ze pokud ta mrizka neni platinova nebo neco podobne exotickeho, tak se po kratkem case rozlozi do vody. (ale treba se v takovem pripade ukaze ciste zelezo jako velmi vyhodny material
V kazdem pripade pokud je to tak easy, pocitam, ze napodobeniny za zlomkovu cenu se ebay objevi velmi zahy. Preci to nemuze byt tezsi zkopirovat nez iPhone 6, to mi nerikejte
PS: Samo stale je asi k dizkuzi, jak moc a cemu to v akvariu pomaha/skodi... Ptal jsem se na to pred casem Adama Votavy, ten si to chvalil (ale tusim, ze to i prodava)
amrtin přesně to mám objednané
nigelxx ten interval bude asi kvůli stabilitě plynu, k dosažení určité koncentrace po celý . po dobu 15min, by to vyrobilo obrovské množství plynu. z jedné molekuly vody 1x O a 2x H nejsem si uplně jistí co by to udělalo s živočichy. přirovnal bych to k hnojivu: pokud máš dávkovat každý den 5ml PMDD a řekl by sis že bude pohodlnější nalít do AQ na začátku měsíce dávku na cely měsíc (30x5ml) tedy 150ml jistě by jsi rychle zjistil že musíš znovu navštívit prodejce rostlin a rybiček
A proc musi byt tento interval?

Nikde jsem to nevycetl.Co by se stalo,kdybych to mel treba 1x po 2hod.na 15min.na priklad.
Jak chces vyresit zapinani 2x-3x do hodiny na 30s,nebo to muze byt zapnuto dele?
už vím to ja jsem se ho na to ptal , ale co jsem zkoušel tak A na to nemají žadný vliv at jsem dal 0,8 nebo 16A výron plynu byl pořád stejny
napájal to 12V DC 6A je to napísane v komentoch
jde to ale chce to trochu vychytat napájení, koncem týdne snad bude laboratorní zdroj tak si stím ješte pohraju,
tohle je zatím nejvíc co jsem z toho na 12V vymáčknul
www.youtube.com/… Co vím, tak třeba solidní a levná firma (prodávající elektrody a roztoky) je ED Turnov (
goo.gl/… ). V odkaze najdeš tři kalibrační roztoky pro ORP elektrody. Myslím, že běžně se pro kalibraci používá roztok 225 nebo 250 mV. Lahvička 100mL stojí kolem 180,- Kč (6.5€).
Taký jednoduchý, typický lacný čínsky - volá sa "OROMETER 169B ORP Tester":
www.ebay.ie/…
Asi nebude dávať nejaké presné výsledky, ale mne ani tak nejde o presnosť, skôr o zmeny / relatívne hodnoty voči nejakému normálu. Áno, návod k nemu je. Je tam trimmer, ktorým môžem posunúť hodnoty voči kalibračnému roztoku.
Skúsil som ponoriť do akvária (kde od nedele nie je Twinstar) a ukazuje cca 210 mV (nič moc teda). Do čistej vodovodnej vody - cca 365 (keď nechám senzor ležať) až 380 mV (počas miešania).
Co přesně za "ORP test" jsi si koupil? Je to jen ORP elektroda nebo celý přístroj? Byl u toho nějaký manuál?
Na ORP, pokud vím, jsou sondy které potřebují kalibraci a taky sondy bez kalibrace, tu mám třeba já.
No a bacha na kalibrační roztoky od číňanů, ty moje k pH kontroleru byli skoro o 1 stupeň mimo.
Nechcem predbiehať, ale zdá sa, že sa mi začína v akváriu len 4 dni po odstránení Twinstar objavovať akási zelená, asi krátka vláknitá riasa na listoch pod svetlom a dokonca aj na prednom skle (nie je to tá klasická prášková zelená na skle, je tam vidno normálne vlákna). Ale tak možno je to len nejaký dočasný výstrelok, uvidím...
Kvôli inej veci píšem: Dnes mi od číňanov prišiel ten lacný ORP test a chcel som teda merať vodu bez a s Twinstar, lenže oni píšu v návode, že mám kalibrovať kalibračným roztokom, ibaže mi tam žiaden nedali

Mám to ignorovať a merať len tak ako je? Alebo sa dá nejako zarobiť?
S tou kúpou to bolo takto: Najskôr som asi mesiac váhal, či to skúsiť, lebo je to predsalen veľa peňazí (pre mňa). Potom som si čosi zarobil na jednej zákazke, tak som sa rozhodol to skúsiť. Na SK som nenašiel predajcu, v ČR a Poľsku boli ceny zhruba rovnaké, ale v Rakúsku a Nemecku nižšie (možno vďaka rovnakej mene). Tak ma to najlacnejšie vyšlo z nemeckého obchodu a vybral som si
www.garnelen-tom.de/… (170 € + doprava 14 €), pretože mali aj pre mňa zaujímavé rastlinky Alternanthera reineckii 'Rosanervig' a Ludwigia palustris 'Super Red', ktoré som si k objednávke prihodil
Marcel: Jasné že napíšem, čo zistím - vždy som rád, keď sa niekto podelí o skúsenosti s hocičím a aspoň niekedy mám čím prispieť aj ja
Ešte som zabudol spomenúť, že Neritiny sa potom spamätali a už sa správali normálne. Bolo to v čase, keď som pridal späť prísavníkov. Neviem, či to môže súvisieť, viac mi možno napovie ten merač na redox, je na ceste... Ale už som tú placku Twinstar nedával vodorovne po zlých skúsenostiach s uviaznutím neritín - v šikmej polohe funguje tiež.
EDIT: A ešte som zabudol jeden postreh - tie "listy" (resp. ich časti) Vallisneria nana, ktoré boli tesne (do 5 cm) nad Twinstar, teda v prúde bubliniek, zostali spálené, hnedé. Týkalo sa to asi 2-3 listov. Nikde inde ďalej od zdroja bubliniek som takýto jav nespozoroval.
Rád bych ti poděkoval za sdílení cenných poznatků. Pokud budeš pokračovat v testování, tak budu určitě rád, když se s námi o to zase podělíš.

7 15.07.2014 11:54
zervan [1123] - Rostliny Pripájam opäť aktuálny stav... Takže musím konštatovať, že zhruba po 2-3 týždňoch od nasadenia Twinstar Nano sa moje akvárium dostalo do najlepšieho stavu, v akom kedy bolo - prakticky všetky riasy zmizli a rastliny sa veľmi rozbujneli. Nie som však presvedčený, že je to zásluhou Twinstar Nano, ale momentálne som naklonený priznať, že nejaký pozitívny vplyv má a pokračujem v skúmaní.
Pripomínam, že spolu s Twinstar som zosilňoval svetlo (čo vždy doteraz znamenalo riasový problém), spočiatku sa riasy naozaj začali množiť, ale potom spomaľovali a mizli. Druhou zmenou bolo vrátenie dvoch dospelých prísavníkov (Ancistrus), ktorí vyčistili hlavne sklá a kamene a tiež o čosi zvýšili obsah dusičnanov. Tieto faktory mohli mať na to zlepšenie nezanedbateľný vplyv, preto som teraz v nedeľu skúsil Twinstar z akvária odobrať a budem sledovať dianie jednak u mňa, ako aj v inom akváriu (krevetkárium), kam som Twinstar požičal.
Zatiaľ je samozrejme skoro hodnotiť, ale mám dojem, že sa na Alternantherách začali objavovať diery v listoch ako pri nedostatku draslíka. Nezdá sa mi, že by to mohlo mať súvis s Twinstar, ale pre úplnosť to uvádzam. Skôr si myslím, že po tom, čo sa rozrástli rastliny, sa zvýšila spotreba živín a keďže som hnojenie nezvyšoval (podľa monitoringu dusičnanov, fosforečnanov a železa to nie je potrebné), mohol sa draslík stať nedostatkovým. Zvažujem, či mám mierne zvýšiť množstvo pridávaného draslíku - nechcem nejako ovplyvňovať experiment zmenami hnojenia.
Vďaka za informácie a dobrý článok, objednal som si teda lacnejší merač od Číňanov.
ono jsou i kombinované a umí měřit obojí, třeba PH-308, kterou mám já. No a twinstar plánuju vyrobit, zatím jsem ověřoval to co jsem psal a funguje to pomalu, ale jde to.
Co je redox, se můžeš dozvědět třeba zde:
prirodni-akvarium.cz/… , ale existuje o tom jistě i řada jiných článků. Redox se měří ORP elektrodou. Některé pH metry umí měřit i redox, tj. buď na ně můžeš připojit pH elektrodu, nebo ORP elektrodu. Takový přístroj mám třeba já, ale ORP elektrodu zatím ještě nemám (bývá asi 2x dražší než pH elektroda). A kromě toho nemám ani Twinstar. Pokud pro tebe není problém si nějaký pH metr i s ORP elektrodou pořídit, tak budu jenom rád, když se pak s námi podělíš o výsledky měření v akváriu s Twinstarem. Já nicméně nevím jistě, zda Twinstar opravdu redox zvyšuje, ale připadá mi to dost pravděpodobné. Sám bych si to rád ověřil, ale jak už jsem zmiňoval, nemám ORP elektrodu ani Twinstar.
Uf, tomu nerozumiem

neviem čo je redox a ani ako ho môžem zmerať. Ak je nejaký merač a nie je príliš drahý, kúpim, zmeriam, poinformujem. Vodu mám dosť tvrdú (cca 19°dGH), ak to nejako súvisí. Čiže by bolo rozumnejšie Neritiny asi dať preč počas nasadenia Twinstar?
hohó, konečně informace co to dělá. ORP metr mám, aktuálně se snažím zuvedat ho přirozeněji přidáváním Mg, Ca, K a Na. Ale asi zkusím tu elektrolýzu, jen si ji musím vyrobit.
Podle toho, co jsem četl (ale neměl zatím možnost si to ověřit → nemám ORP elektrodu), se plžům při redoxu nad 320mV už údajně nedaří. Při redoxu nad 400mV už prý zpravidla hynou. Psal to jeden akvarista, který to dlouhodobě sledoval. To by odpovídalo i mému předpokladu, že Twinstar v akváriu výrazně zvyšuje redox.
Pridám aktuálny stav: Zdá sa, že Twinstar mi zlikvidoval ruduchy tradične rastúce na filtri. Síce to spočiatku tak nevyzeralo, ruducha prestala rásť a postupne sa akosi vytratila.
Ostatným riasam sa paradoxne darilo. Ale akonáhle som do akvária vrátil z materskej dovolenky prísavníkov, riasy zväčša zmizli - všetky hnedasté povlaky na starých listoch, zelené kamene a terasa značne zbeleli, ale i klasická krátka vláknitá riasa z listov začala miznúť). To je zatiaľ najlepší stav, aký som kedy mal s týmto zosilneným svetlom. A aj rastliny mi rastú a vyzerajú rekordne dobre (detailnejšie v denníku akvária), čo môže byť práve tým silnejším svetlom.
Čiže zatiaľ to vyzerá, že Twinstar pomohol s ruduchou, ktorú priamo "obublinkovával", ostatné neviem potvrdiť. Po čase dám Twinstar preč (zase na pozorovanie do iného akvária), nechám aktuálne silnejšie svetlo a budem sledovať i v mojom bez Twinstar i v tom druhom s ním.
Lenže sa mi zdá, že Neritiny sú akési "oťapené". Má niekto Neritiny spolu s Twinstar? Neubližuje im nejako?
No, Facebook ja nejako nepoužívam, snáď nezaškodí debata aj tu

Síce neverím na žiadne zázračné vodičky a zariadenia, som otvorený novým prístupom a rád experimentujem. Zaobstaral som si teda Twinstar Nano a pre začiatok testujem vo svojom hlavnom akváriu.
V bežnej prevádzke tam nemám nejaké zásadné problémy s riasami, ale čosi tam predsa je: na väčších starších listoch býva sotva badateľný výskyt krátkej vláknitej zelenej riasy, čo slúži ako potrava pre Neritiny, staré listy Anubiasov mávajú čierne škvrny (asi nejaká "pisadlá Ruducha"), no a na molitáne filtra si rastie v malom množstve klasická čierna štetinková Ruducha a tiež nejaká zvláštna, jemná čokoládová. Na skle sa mi objavuje zelená prisadlá riasa, ale pravidelne pri údržbe ju zotieram, tak ju sotva badať. Jediný seriózny problém predstavuje dlhá vláknitá zelená riasa (možno "žabí vlas") v machu Fissidens fontanus - tú som si zavliekol práve s týmto machom, nikdy predtým som ju nemal

Mach sa síce rozrastá, ale i riasa v ňom, je ňou celý popretkávaný a rozhodol som sa riešiť to ultimátom: buď sa mi podarí zbaviť tej riasy alebo mach vyhodím.
Aby to však nebolo také jednoduché, ešte pred nasadením Twinstar som zvýšil intenzitu svetla, čo u mňa vždy spôsobí rozmach krátkej vláknitej zelenej riasy na listoch (používam, keď mám dojem, že Neritiny nemajú čo jesť).
Zatiaľ je asi skoro hodnotiť, Twinstar je v nádrži asi týždeň, a to zväčša bol v rohu bez prúdenia, až pred 2 dňami som ho dal pod výpusť filtra, nech roznáša bublinky. Ale zatiaľ vidno len to, že zosilnené svetlo zabralo: objavila sa zelená krátka vláknitá riasa, Ruduchy na filtri si pekne rastú (aj keď sú celé obublinkované), intenzita zarastania skla prisadlou riasou sa zvýšila, v machu nebadať ústup dlhej vláknitej riasy a dokonca sa pár starých listoch objavil akýsi hnedastý povlak (neviem, či je to rozsievka alebo len "zaprášená" krátka vláknitá zelená). Jediné možné pozitívum je, že tie čierne škvrny na starých listoch Anubiasov nejako zhnedli / zoranžoveli, ale možno je to ešte oneskorená reakcia na aplikáciu PMFE ešte pred Twinstar.
No a objavil sa praktický problém: Keď som mal Twinstar pekne podľa návodu (vodorovne), tak zvedavá Neritina vyšla na hornú mriežku a keď začalo bublanie, stiahla sa a zostala stiahnutá celý deň, zabublinkovaná, až som sa bál, že je po nej a vybral som ju von z akvária. Našťastie po čase vyšla a dal som ju späť do akvária, no bez zásahu by som asi o ňu prišiel. Tak som musel dať Twinstar šikmo (takmer zvislo), vadí to nejako funkčnosti?
tak jak píše kolega, dokonce se tam objevil návod na homemade. Jde vlastně jen o elektrolýzu vody-dvě nerezové sítka pár mm od sebe, každé tvoří jednu elektrodu a jako zdroj stačí běžný 12V adaptér nebo by byl možná lepší proudový zdroj. Spouští se to cca 2-3x do hodiny cca na 20-30s.
Používá to u nás několik akvaristů, vím o třech z toho jeden to i prodává. O zkušenostech bys mohl najít v naší skupině
www.facebook.com/… Používate niekto
Twinstar Nano? Oficiálny web výrobcu je
www.twinstarnano.com , pekný zrozumiteľný prehľad na
prirodni-akvarium.cz/… a zahraničné fórum k tejto téme
www.ukaps.org/… Ma trochu prekapilo, že na rybicky.net sa to nikde ani nespomenulo, tak som si dovolil založiť novú tému diskusie.
To zahraničné fórum som preštudoval - najskôr boli veľmi odmietavé reakcie, no nikto to neskúšal, len sa teoretizovalo o tom, na akom princípe to funguje (hlavne že čo sú vlastne tie bublinky) a hľadali sa dôvody, prečo je to zlé a nemôže fungovať (ľudia sú proste takí, všetko nové a priori odmietajú). Potom sa postupne našli odvážlivci, čo to kúpili a začali sa množiť pozitívne reakcie.
Zaujímalo by ma, či toto zariadenie niekto z tunajších diskutujúcich skúšal a potom nejaké praktické otázky...
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24358x