Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Podstavec pod akvárium

NápovědaFórum » Technika » Skříňky, stolky, podstavce 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Podstavec pod akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 17:57 Muž fido16 [604] Re: vaclav
Já bych doporučil nohy strojní stavěcí. Tak to mám já. Do jeklu se koupí zaslepka se závitem:

www.montako.cz/…

www.montako.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 17:30 R Muž vaclav [10768] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Moinic
Asi bych to udělal na 6 noh ale i takhle to bude fungovat jen to chce trochu větší podložky pod nohy. Já mám 200 x 50 x 75 (150) Konstrukci jsem vytáhl i nad akvárium (150) a mám na tom kryt jak po stranách tak nahoře. Dělal jsem si ho ještě před revolucí a drží to dodnes bez problémů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 16:08 Muž ZDRI [862] Re: Moinic
Z jeklu 40x40x3 jsem měl svůj poslední kovový stojan (o trochu větší). Jen měl navíc krátké výstužné příčky (vodorovné) v obou patrech. Na horní desce i ve spodním patře masivní impregnovaná spárovka 28 mm, nahoře jedno velké, v patře 2 menší nádrže. Pod nohami navařené silné kovové pláty cca 10 x 10 cm. Tuto dimenzi mi doporučil a svařil vyzkoušený zámečník, fungoval bez problému, stál přímo na betonu v 5. patře paneláku (kupodivu rovná podlaha, nebylo třeba podkládat).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 16:02 Muž Moinic [0]
Zaujímalo by ma, že či je nejaké riešenie ako sa vyhnúť strednej priečke, keby chcem mať pod tou 270-kou len jedno akva po celej dĺžke, či použiť pevnejší materiál o inej hrúbke alebo je tá priečka nevyhnutná. Každopádne vám ďakujem za trpezlivosť a rady. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 15:46 Muž Moinic [0]
Fotka k příspěvku No začína to byť čoraz komplikovanejšie :-D Ukotvenie, priečky... Vzhľadom k tej podlahe by bol lepší nápad mať tie nohy. Len to ukotvenie, fakt sa tomu nerozumiem a neviem, či je to nevyhnutné. Najnovší upgrade vyzerá takto, materiál jokl 40x40x3.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 17:55 Muž _ucx_ [131] - Symphysodon + CorydorasRe: Moinic
Takový stojan si hlavně dobře ukotvi do zdi. Pokud tě takhle navečer zavalí jedna dvěstěsedmdesátka a tři nebo čtyři osmdesátky, není to úplně ten nejlepší pocit. A taky to může být pocit poslední...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 17:24 Muž zervajs [200] - RostlinyRe: Moinic
jekl 25*25
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2019 17:02 R Muž vaclav [10768] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fido16
Pokud nebude země rovná může se ti ten profil co na ní bude ležet prohnout. Nohy jsou o něčem jiném. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 16:43 Muž fido16 [604] Re: vaclav
Pokud by ti tam ovšem ta svislá příčka nevadila. Když mrkneš ke mě do profilu hypancistrus l213. Tak zhruba uvidíš jak to mám já. Svařený obdélník pod akva az boku navařené nohy. Mám na tom 1x160L a 2x150L akva a je to vařené z jeklu 30x30x2 a nic se neprohýbá. Na dalším stojaně mám 3x160L akva jekl 30x30x3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 16:20 R Muž vaclav [10768] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Moinic
Tak v tom bodě co jsi nakreslil vodorovnou příčku bych udělal ještě svislou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 16:15 Muž Moinic [0] Re: vaclav
Áno, hore to veľké a pod ním 3 - 4 menšie. Myslel som to tak, že na podlahe bude tá obdĺžniková podstava a o pár cm vyššie tie menšie akvária aby neležali na zemi. No a navrchu to najväčšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 15:54 Muž Moinic [0] Re: zervajs
A z akého materiálu o akej hrúbke si mal ten stojan postavený? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 15:54 R Muž vaclav [10768] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Moinic
Tak bavíme se o podstavci ale ten plánek asi zkresluje. Pochopil jsem to tak že akvárium bude až v druhé části a nahoře to velké. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 15:48 Muž Moinic [0] Re: vaclav
To už mi dáva zmysel, ale keďže chcem mat pod tou 270-kou ešte 3-4 nádrže, tak by to esteticky a funkčne nebolo dobré. Mám na mysli niečo takéto, len by to nemalo 3 "poschodia", ale 2.
Edit: www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 15:41 R Muž vaclav [10768] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Moinic
Tak ne, vzadu a vepředu v prostředku a svislou příčku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 14:09 Muž zervajs [200] - RostlinyRe: Moinic
mě se na stojanu prohla ta druhá od vrchu, navařil jsem svislou vzpěru a prohla se ta spodní...pokud je to srozumitelné hmm ,dal jsem ještě prostřední nohu a vyřešeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 13:46 Muž Moinic [0] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Musím to pomerať, ale mám pocit, že rovná nebude. A akú vzperu si myslel? Tak dole ako som to vyznačil červenou, to bude asi blbosť, neviem. Asi si myslel čosi iné.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 10:11 Muž fido16 [604] Re: vaclav
Ano vzpěru bych tam taky navařil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.09.2019 09:15 R Muž vaclav [10768] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fido16
Pokud ta spodní část nebude mít ještě minimálně jednu vzpěru nebude to k ničemu protože se profil prohne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 09:07 Muž fido16 [604] Re: Smetany
Ano máš pravdu, Ale i tak kdyby nebyla rovná, dá se lehce vypodložit na více místech. To chce prostě změřit zda je podlaha jakž takž rovná.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 08:44 Muž Smetany [913] Re: fido16
Pokud je rovná podlaha. Pokud ne může to být horší než nohy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.09.2019 20:35 Muž fido16 [604] Re: Moinic
Ano přesně tak ;-) váha se ti krásně roznese.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2019 19:01 Muž Moinic [0] Re: xvalp06
Zaujímavé, tú dosku nemáš nijak ukotvenú, resp. prišróbovanú k tomu stojanu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2019 14:25 Muž Moinic [0] Re: fido16
Fotka k příspěvku Myslel si niečo takéto?

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 08:47 Muž xvalp06 [141] - ŽivorodkyRe: Moinic
Mrnkni do mé prezentace San Marco (první fotky), jen pro inspiraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2019 19:51 Muž fido16 [604] Re: Moinic
Svařil bych to do krabice žádné nohy. Pěkně by se ti to rozneslo po podlaze. Svařoval bych z jeklu buď 35x35x3 nebo 40x40x3. Tu váhu to udrží v pohodě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2019 16:11 Muž jarovo [455] Re: Moinic
Ahoj, tak ako to je na fotke to bude určite labilné - keď už tak by som to robil z jaklov a nie na 4 body ale na 6. Ako podkladovú dosku používam to čo sa dáva na kuchynskú linku - dáš trochu presah cez rám. Tlak na podlahu zmenšíš buď zväčšením plochy alebo celou doskou na podlahu.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2019 15:58 Muž Moinic [0]
Fotka k příspěvku Ahojte, potreboval by som urobiť kovový stojan pre 2 akvária. Vyhovovalo by mi niečo ako je na foto. Vrchné akvárium by malo 270 litrov (120 x 45 x 50 - výška). Pod ním by bolo zopár menších. Mám plávajúcu podlahu a som na prvom poschodí, takže neviem, ako by som vyriešil tie nohy, aby ten tlak nebol na štyroch malých plochách. Ďalej hrúbka tých nôh, aby to udržalo tie akvária. A tiež neviem, ako vyriešiť plochu, kde sa položí akvárium. Na vrchu by malo byť plne zariadené 270 l akvárium a pod ním 3 - 4 akvária o celkovom objeme 180 l. Ak už niekto niečo podobné riešil alebo by mal niekto chuť poradiť mi, budem rád. pivo

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2019 10:30 Muž fido16 [604] Re: vaclav
To máš pravdu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 22:22 Muž zervajs [200] - RostlinyRe: vaclav
Céočkem to máš jedno, elektrodou jó :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2019 22:20 R Muž vaclav [10768] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fido16
To jo ale trojka se lépe vaří. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 22:03 Muž fido16 [604] Re: vaclav
Ve výsledku je jedno jestli by jsi dělal z 50x30x3 na výšku nebo 50x50x2 i tak to akvárium udrží stejně ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 21:59 R Muž vaclav [10768] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fido16
Tak radši bych to dělal z 3mm materiálu a profil spíš na výšku takže třeba 50x30x3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.09.2019 11:32 Muž fido16 [604] Re: honcka
Zbytečně moc předimenzované. Mám podobný stojan svařeny z 50x50x2 na tom asi 1,1t a v poho. Být tebou udělám to z jednoho druhu jeklu. Věř tomu že zámečník bude radši dělat z jednoho rozměru jak se drbat z doměřováním. A ve výsledku tě tato šaškárna vyjde o něco více. Mrkni ke mě jaký mám stojan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 17:03 Muž vlka [482] Re: honcka
...axiální zatížení takových ,,jeklů,, vydrží mnohem mnohem víc...buď klidná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 11:03 Muž ZDRI [862] Re: honcka
No, jisté zatížení ty sváry také roznášejí, hlavně krátké příčné :-).
Ale myšleno obecně, aby celý stojan byl ve váze a nemusel se dodatečně rovnat/podkládat, přeci jen je to půl tuny. Jinak, máš-li slušného zámečníka, tu nosnost/vyztužení nech na něm, oni (většinou) znají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.09.2019 10:42 Muž honcka [39] Re: ZDRI
Díky za odpověď, jinak ohledně těch svárů, podle mě, když ty horní nosníky stojí na těch nohách, tak ta hmotnost sváry vůbec nezatěžuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 10:30 Muž ZDRI [862] Re: honcka
Já železo počítat neumím, ale 70x70, půl tuny, vzadu roznesené, empiricky OK. Limitem nebude jekl, ale detaily spojení (sváry) + přesnost zpracování. Chceš-li mít 200% jistotu - je tam docela rezerva na výšku - přední horní dlouhou zdvojte (druhá pod), s provařením ve více bodech, ale bude to trochu "overkill" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 10:17 Muž Jarry [974] Re: honcka
Já bych se toho ani trochu nebál, skoro bych řekl, že jekl 70x70 je zbytečně předimenzovaný (na 460l, jestli dobře počítám), ale ničemu to určitě nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 09:19 Muž honcka [39] – podstavec pro akvárium bez střední příčky
Myslíte, že tenhle podstavec
rybicky.net/nadrz/29804/2.jpg
unese tohle akvárium?
rybicky.net/nadrz/29804/5.jpg
nohy + vršek bude z jeklů 70x70, spodek a příčky z jeklů 30x30, nahoře bude 36mm lamino deska
jediný problém vidím, že tam nebude moct být uprostřed vepředu příčka kvůli sumpu
rybicky.net/nadrz/29804/3.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 18:05 Muž vlka [482] Re: ZDRI
...,,dům je stará kvalita a podložku má objednanou spolu s AQ, takže určitě dobrou, co tam patří,,...nevím o co ti jde, když jsem doporučil ,, dobrou ,, podložku......
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.09.2019 12:50 Žena zelenakapusta [690] - TetryRe: ZDRI
Vykonáno ano

Raději jsem se do toho pustila co nejdříve, aby lepidlo stihlo do zítra uschnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 10:54 Muž Tommo [205] Re: zelenakapusta
Nehrozí nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 10:48 Žena zelenakapusta [690] - TetryRe: ZDRI
To bych stolek musela znovu rozebrat a sestavit. Nehrozí v takovém případě, že se sešroubované spoje oslabí? Navíc jsem na některé kolíky musela použít kladívko, takže při vyndávání bych je mohla přelomit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2019 10:28 Muž ZDRI [862] Re: zelenakapusta
Není to zbytečné, na kolíky použij lepidlo. Tečka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 10:07 Žena zelenakapusta [690] - TetryRe: ZDRI
Pode mnou je sklep, sice není kvelbený, ale nade mnou je ještě plně vybavený dvoupokojový byt domácích - podkrovka, takže dům jako takový je ve výborném stavu, tohle by nějaká ruina neunesla.

Edit: Původně jsem chtěla při sestavování použít ke kolíkům lepidlo (Herkules, Chemoprén), ale nakonec mi to přišlo zbytečné, protože až se akvárium napustí, stolek bude "na mrtvo", neměl by se ani hnout, navíc, výrobce o lepení spojů nic neuvádí, takže to ani nemusí být potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2019 10:01 Muž ZDRI [862] Re: zelenakapusta
Buď v klidu, pokud by podlaha/strop neměla unést přímo u zdi 300 kg na 1/2 metru čtverečního, bylo by to hodně špatné i na normální bydlení.

Ad vodováha - pokud je rozdíl do 1-3 mm na metr délky akvárka, čert to vem, pouze estetika. Pokud je to výrazně více, zpozorněl bych, resp. přidal desku se stavitelnými nožkami. Já su profesně deformovaný a řeším to, spousta lidí doma v klidu a pohodě provozuje mnohem větší zvěrstva. Budiž pozdravena sladká nevědomosti - čím méně vím a znám, tím méně se bojím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 09:44 Žena zelenakapusta [690] - TetryRe: ZDRI
Je jasný rozdíl mezi bodovým zatížením a plošným. Fyzika sice není moje hobby, ale tomuhle ještě rozumím.
Sama nevím, jestli se při plném zatížení objeví nějaký problém, budu doufat, že ne. Hladina stávajícího akvária mírně nahnutá je, ale nejsem schopná určit, zda je to skříňkou - je vyráběná doma, je to dřevo, ne dřevotříska - nebo podlahou.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 09:32 Muž ZDRI [862] Re: vlka
Moc prosím a nemyslím to ve zlém - nevyjadřujte se k něčemu, čemu úplně nerozumíte...
Měkká podložka mezi AQ a stolkem slouží k něčemu jinému - řeší eliminaci případných drobných nerovností mezi horní plochou stolku a dnem akvárka. Pokud použiji tvrzený polystyren, může pomoci (jen do určité míry) i roznést váhu akvárka na celou horní desku stolku. Nemá ale žádný vliv na statické roznesení zátěže na celý stolek/nožky, ani podlahu. A to tady teď s Kapustou+Ostatními řešíme.

Ještě k tomu co Vy nevidíte (foto spodku stolku s původními nožičkami) - zde je to relativně malá váha a stolek by klidně mohl stát na nožkách, je jich myslím 6 a jsou dostatečně dimenzované. Nejsou ale přesně pod osou zatížení spodní desky stolku (tzn. pod stojkami), takže spodní deska by byla zbytečně zatížená ohybem (na ohyb snese výrazně menší zátěž než na tlak). A totéž následný přenos síly/tlaku na podlahu - pokud tam bude bytelná armovaná betonová podlaha (panelák), je to jedno. Pokud jde o budovu, kde skladbu stropu/podlahy neznáme, je preventivně lepší počítat s nejhorším a zatížit ji plošně (tzn. spodní deskou stolku bez noh). Snad jsem to napsal dostatečně srozumitelně...

Omlouvám se, že píšu tak podrobně, ale podobné dotazy se pravidelně opakují a některé základní statické principy zde stále nejsou pochopeny. Proto ještě jedno doporučení. Častý stav (i nových domech) - podlaha je únosná, leč křivá (není ve vodováze). To je docela protivné ("křivá" hladina v nádrži), ale i potenciálně rizikové - vzniká těžko definovatelný stav nerovnoměrného zatížení celé soustavy AQ-podložka-stolek-podlaha. Tady doporučuji vždy začít takříkajíc "odpodlahy". Lépe než nějaké klínky/podložky je použít jako základ bytelnou desku (popř. kovový rám) + více stavitelných bytelných nožek, kterými to srovnám do úplné roviny a teprve na to postavit stojan s akvárkem. Popř., pokud je stojan dostatečně bytelný, dát stavitelné nožky přímo pod stojan, ale opět - přímo pod osou zatížení !!! Veselá situace nastane, když "nasucho" naměříte vodováhou rovinu a po napuštění (zatížení podlahy) je to najednou "trochu nahnuté". To doporučuji opravdu velmi, velmi zpozornět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 22:51 Žena zelenakapusta [690] - TetryRe: ZDRI
Dům je stará kvalita, tedy pokud je mi známo, nikdy jsem se o jeho historii blíže nezajímala, jen vím, že to není měšťanský dům, nespadá pod ochranu památkářů.

Pro vlka: Podložku jsem si objednala spolu s akváriem, považuju ji za nezbytnost.

Pro redakci: Velmi se omlouvám, že se kvůli mě tohle vlákno prolíná několika tématy, tak nějak to na sebe plynule navazuje stydim

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 5487x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/19269-podstavec-pod-akvarium