Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vliv UV na množství kyslíku ve vodě

 

NápovědaFórum » Technika » UV 

Akvaristik.eu

Vliv UV na množství kyslíku ve vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 17:14 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Petr03
Jasně to chápu , to potřebuješ pokud se nepletu UVC , no a vzhledem k tomu že ti to světlo z ní může i trvale poškodit zrak , popálit kůži atd , tak bych raději doporučil zakoupit hotový UV sterilizátor který se zapojí na hadice filtrace ,takové UV sterilizátory jsou vyrobeny z materiálu který záření nepropustí a pracuje i s bezpečným napětím , takových výrobků jsou eshopy plné, stačí si vybrat podle průtoku filtru .
Na druhou stranu , pokud tam zatím nejsou ryby , dá se s řasou bojovat i biologicky ,například na jaře nasadíš do jezírka buchanky , perloočky a jiný plankton který se řasou živí a zakrátko ti jezírko od řas vyčistí , je to daleko ekonomičtější , UV lampa nejen že stojí peníze ale i odebírá proud , takové buchanky a perločky pracují zdarma a navíc ještě získáš kvalitní živé krmivo pro své rybky v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 16:40 Petr03 Re: MonterMonty
Potřebuji germicidní zářivku do jezírka, tvoří se mi tam vždy během léta spousta řas a dočetl jsem se, že díky germicidním zářivkám se dá docílit čisté vody na delši dobu.
Rybičky v jezírku zatím nemám, takže by to nemělo ničemu vadit, ale v budoucnu, bych je tam rád umístil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.02.2015 23:02 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Petr03
já mám spíš obavy kam tu UV zářivku chceš dát ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 22:57 R Muž Silent [5949] Re: Petr03
Sylvania patří mezi renomované výrobce v oblasti světelných zdrojů, takže bych z koupě jejích výrobků obavy neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 22:54 Petr03 – UV osvětlení Sylvania
Dobrý den,
našel jsem zde na webu odkaz na www.sterix.cz - mají tam UV zářivky od značky Sylvania. Máte někdo zkušenosti s touto značkou? Co jsem si četl na internetu, měla by to být kvalitní značka, ale chci se poradit.
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 18:45 matchbu Re: Heimdall
Původně jsem výměny vody, chemii a nakonec 4ks UV-A při čerpadle 200L/hod v průběhu týdne vymizely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 18:26 R Muž Silent [5949] Re: matchbu
Jakým způsobem ony zmiňované UV-A diody na tu sinici působily? O takovémto použití slyším poprvé. Co se použití UV-C diod pro čištění topítka a čerpadla tak tam problém nevidím, byť myslím, že je to zbytečné. Jednou za rok bych topítko i čerpadlo vyčistil manuálně ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 18:13 matchbu Re: Heimdall
Osobně jsem 1x použil levnou UV-A lampu s diodami na sinice, ale to bylo řešení násleků nikoli hledání příčiny. Po úpravě rozstřikovací rampy mám pokoj a akvárko vůbec nečistím, jen filtr 1x za 3 měsíce vymačkám a vodu měním tak aby mi nechcípli živočichové citlivý na vysoké hodnoty NO3. Př. škeble a krevety.

Momentálně mě zajímá lampa zajímá z jediného důvodu jinak ji považuji za zbytečnou.
Stavím vlastí filtry. Uvažuji umísti UV diody za filtrační médium před topné těleso a čerpadlo.
Cíl by byl nemuset čistit topné těleso ani čerpadlo.

Zároveň to chce mít měřák REDOX potenciálu a vše si předem změřit a spočítat, tak aby se dalo v akvárku žít. Cílem je jen snížit v akvárku množství bakterií na podobnou hranici co je v nepřerybněné přírodě a nemuset čistit čerpadlo a topné těleso.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.01.2015 18:12 R Muž Silent [5949] Re: matchbu
Účinky UV záření jsou mi samozřejmě známy a to jak pozitivní tak i negativní. Všechny akvaristické UV lampy používají výhradně germicidní výbojky s UV-C zářením. Tyto lampy je proto mají používat jen krátkodobě při problémech jako je přemnožení plovoucích řas, nálevníková kalamita nebo po léčbě ryb jako desinfekce vody. Použití těchle lamp ve sladkovodní akvaristice dlouhodobě je zbytečné až kontraproduktivní, ale nesouhlasím s tím, že při běžném a střídmém použití lamp dojde k hroucení biosystému akvárií. Sice jsi to rozepsal hezky, ale podle mně to může začátečníka nebo nezkušeného akvaristu až vyděsit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 18:02 matchbu Re: Heimdall
Bohužel nemám nastudované všechny existující výrobky, je třeba si u výrobku zjistit jaký tip (jaké vlnové délky)
UV záření se dělí na UV-A; UV-B; UV-C; širokospektrální lampy.

Určitě je třeba být opatrný u širokospektrální lampy a UV-C.

Př. UV-A sice dezinfikuje, ale formy života popálí a pokud je ho málo může dojít ke zhojení popálenin a tzv. k reaktivaci parzita, viru, organizmu atd.

UV-C má tu výhodu že i „malá dávka“ rozrušuje buněčné jádro a tím i schopnost buňky se dále množit či opravovat. Takže i málo výkonná UV-C za předpokladu dostatečné intenzity k průtoku lampou a za předpokladu že hubí rychleji než je schopnost nepoškozených organizmů se množit vyčistit akvárko 99% respektive snížit o 4řády množství nežádoucích forem života.

Př. pokud by se bakterie množili každé 4hod, stačí Vám přes UV-C lampu přefiltrovat akvárko 1x za 2hod.

Dále je důležitá intezita pro dezinfekci pitné vody se používá 400J/m2.


Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 17:59 R Muž Silent [5949] Re: matchbu
Takže podle toho cos tu popsal každý kdo používá, byť jen krátkodobě, UV lampy si dobrovolně ničí prostředí akvária. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 17:52 matchbu Re: tozan
Ještě UV-C lapmy zvedají tzv. REDOX POTENCÁL, to je schopnost tekutiny oxidovat prvky a ty jsou pak ve formě nedostupné pro rostliny a živočichy, ti Vám pak dlouhodobě budou trpět nedostatkem minerálů a stopových prvků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 17:34 matchbu Re: tozan
Omlouvám se za překlepy +, ještě jsem doplnil.

Určitě některé UV lampy obsahují část spektra, které je ionizační!!! Viz př. wikipedia
Je potřeba vědět, který tip lampy máte.
1) UV lampy mohou vytvářet ozón a tím otrávit ryby.
2) Mohou vytvářet formaldehyd a tím otrávit ryby.
3) Ozón dále usmrtí nitrifikační bakterie ve filtru a tím se sníží schopnost filtru odbourávat čpavek a tím se otráví ryby.
4) Ozón dále usmrtí nitrifikační bakterie ve filtru a tím se sníží schopnost filtru odbourávat NO2 a tím se otráví ryby.

Takže pozor při nákupu UV-C lampy.
Snad Vám to ušetří nervy a peníze.
Chovu zdar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 17:31 R Muž Silent [5949] Re: matchbu
Rád bych v tom případě věděl na jaké značky bych si měl dávat pozor. Ještě jsem se totiž za své praxe nesetkal, že by nějaká značková UV lampa poškozovala akvarijní prostředí či filtr nebo, nedej bože, přímo zabíjela ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 17:26 matchbu Re: tozan
Určitě některé UV lampy obsahují číst spektra, které je ionizační!!! Viz př. vikupedie
Je potřeba vědět, který tip lampy máte.
1) UV lampy mohou vytvářet ozón a tím otrávit ryby.
2) Mohou vytvářet formaldehyd a tím otrávit ryby.
3) Ozón dále usmrtí nitrifikační bakterie ve filtru a tím se sníží schopnost filtru odbourávat čpavek a tím se otráví ryby.

Takže pozor při nákupu lampy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 22:33 tozan Re: vaaclav
No, když jsem viděl rejnoky na hladině, tak jsem prodělal tři infarkty a klinickou smrt, čili mě v té chvíli nenapadlo vzít vzorek na dusičnany, ale rychle jsem měnil vodu atd...škoda, že jsem to neudělal, teď bych byl moudřejší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 21:49 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: tozan
Nevím jestli ti ta první UV dostatečně fungovala nebo na to nestačila. Dvojnásobné množství záření zabije podstatně více organizmů a může zvednout N látky na pro ryby už skoro neúnosnou mez. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 21:41 tozan – UV vliv na kyslík
Zdravím, chci se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s UV v souvislosti ovlivněním množství rozpuštěného kyslíku ve vodě. Jedno UV mám v 3m3 nádrži již zhruba půl roku nonstop, teď jsem chtěl kvůli lehké bakterce zkusit na pár dní zapojit i druhé UV. Přes noc jsem to nechal zapnuté, ráno byly ryby u hladiny a troubily. Do té doby jsem v akva ani neměl vzduchování (3 FX 5 celkem slušně víří hladinu). Selský rozum velí, že by UV mohlo rozkládat kyslík na ozon, ale nevím, jestli to není blbost... Máte s tím někdo zkušenosti? Díky :-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 396x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19208-vliv-uv-na-mnozstvi-kysliku-ve-vode