Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Salvinia - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Salvinia - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2021 13:55 Muž Papik [617] Re: vlka
Je to možné, u mě se jim při vířící hladině, pokud se samy hýbaly, nikdy nedařilo. Rovněž nemají rády, když na ně padají kapky vody, např. ze vzduchování. To časem zajdou. To samé jsem četl nejednou od jiných.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2021 13:39 R Muž afc1886 [14685] Re: chameleon
To víš že toho světla potom není tolik, ale já to tak jednou týdně protrhám a uberu plovouček. Potom to dám do darování a snažím se udělat aspoň radost někomu jinému. Ale v mém okolí už to ani kompostér nechce. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 13:25 Muž chameleon [63] Re: afc1886
Netieni potom ostatným rastlinám pod ňou? V akva mám len jedno svetlo a nie je extra silné, tak aby netrpeli rastliny na úkor salvinie hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2021 12:30 R Muž afc1886 [14685] Re: chameleon
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Není nad přepážku z vysokých rostlin, které zamezí pohybu plovouček.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2021 11:52 Muž chameleon [63] Re: vlka
Aj tak zrejme urobím nejakú prepážku nech nepláva po celom akva smich tiež sa bude dať snáď lepšie regulovať aby mi netienila príliš hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2021 10:32 Muž vlka [3453] Re: Papik
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Docela s tebou nesouhlasím. Téhle potvůrky jsem dal jen malou hrstku do separačního AQ, kde filtr Asap 500 brutálně čeřil hladinu a plovoučka byla jak v příboji, jak vidíš na druhé fotce, za cca týden ta potvůrka přetékala z AQ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2021 09:01 Muž Papik [617] Re: chameleon
Udělej jí ohrádku nebo nějakou přepážku. Plovoučky pohyb hladiny nemají rády.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2021 23:33 Muž chameleon [63] – Salvinia natans
Ahojte, mám otázku ohľadne Salvinie natans. Bude pekne rásť aj len tak "pohodená" na hladine aj keď sa mi hladine pomerne dosť hýbe a teda rastlina cestuje po celej ploche? Alebo jej radšej vyrobiť nejakú "ohrádku" z hadičky a pod. smich Poprípade aké sú vaše skúsenosti s touto rastlinou v akváriu s krytom? :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2018 13:50 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: zervan
Fotka k příspěvku Ano, ta salvinia - S.molesta, roste přes léto i venku, i když ten předchozí snímek je pořízen ve skleníku a venkovní foto dokládám k této reakci.

Přes zimu mráz nevydrží a nutno ji zimovat v bezmrazé místnosti. Venku může být celoročně ta, co se v mokřadech Evropy přirozeně vyskytuje - S.natans, viz článek search.seznam.cz/… .

Já ji před 23-mi lety poprvé sbíral na menší říčce v Kazachstánu, ale neudržel v pěstování.

Později jsem si ji dovezl z naleziště nacházejícího se v ostravské pánvi, kde je výskytem původní. Tyto sice na zimu, též odumřou, ale vytvořené výtrusy na jaře vyklíčí v nové rostliny.

Po několika sezónách mi vyhynuly, ani nevím proč a nemám je, pouze ty molesty, které zimuji v rybárně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 19:00 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: 0
Fíha, to rastie aj vonku? :-) Predpokladám, že počas zimy vyhynie a na jar sa musí znovu nasadiť? Každopádne, vonku má v lete luxusné svetlo. Inak áno, keď jej je priveľa, tak už sa vplyvom prúdenia začne hromadiť aj v 2. vrstve, ktorá už nemá prístup na vzduch a možno ani dosť svetla, takže odhníva a nerobí to dobrotu ani v akváriu, tiež ju treba držať na uzde.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.03.2018 17:00 0 Re: zervan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ten problém se jmenuje podzim a na fotce předcházející i té u tohoto příspěvku je stav rostlin vyfocený dne 18 října roku 2017. Už to prostě zatahuje a žloutne vlivem krátkého dne a dosti studené vody.

Já té salvinie minulý rok vyhodil na kompost několik 20-ti litrových kýblů ve stavu bez vody.

Tolik jí narostlo a hladiny nádrží byly tak hustě a ve vyšší vrstvě zakryté tím porostem, že se mi pod tím zadusily cenné odchovy ryb, což bylo tvrdé ponaučení, že se to nemá podcenit a provádět probírku včas.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 08:12 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: 0
Fotka k příspěvku 0 napsal: Vyhovuje ji měkčí voda s hodnotou do výše neutrálního pH. Veškeré informace si lze vyhledat a ověřit. Na priloženej fotke vidno nejaký problém - tie hnedé okraje listov. Možno len nízka vlhkosť a usychanie? Neviem, ja mám krycie sklo a to jej zdá sa vyhovuje.

Pripájam svoju fotku z doby, keď som mal makro-živiny veľmi nízko (1 - 5 mg/l NO3, 0,1 mg/l PO4, 6 mg/l K), mikroprvkov trochu viac (0,15 mg/l Fe), tvrdosť a alkalitu stredné (4 °dKH, 7 °dGH) a pH 7,0. Bola pokrytá kompletne celá hladina.

Plži produkují mnoho detritu, takže, ..... .... . ... takže urýchľujú recykláciu živín (rozklad starých odumierajúcich listov). Z molekúl vody žiadne živiny nevyrobia.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 00:34 0 Re: Maq
Fotka k příspěvku Vyhovuje ji měkčí voda s hodnotou do výše neutrálního pH. Veškeré informace si lze vyhledat a ověřit.

Plži produkují mnoho detritu, takže, ..... .... .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 20:31 Maq Re: Morticia, kaira
Brněnská voda: Dusíku a vápníku dost, málo fosforu, draslíku a hořčíku.
Je-li tam víc zeleno než průhledno a voda se mění (doplňuje) jen trošku, i ten dusík může nakonec být v nedostatku.

A jak píše kolega zervan: ŠNECI NIKDY ŽÁDNÉ ŽIVINY NEPŘIDAJÍ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 19:11 Žena Morticia [118] Re: Kaira a zervan
Neodkaluju, nevim ani, zda by to šlo - jde o nádrž Šnekokóla u mě v prezentaci. Ani nehnojím, vše roste krásně, tedy v prezentaci uvedeno i to, co nešlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 18:56 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zervan
Upřímně řečeno, vůbec nechápu, z čeho tam ty rostliny žijí. Ale světlo i živiny musí být dostatečné, protože obě prosperují. Škoda, že už je tma a nemůžu to vyfotit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2018 18:40 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Kaira
Ak tam je veľa Egerie a Salvinie, nehnojí sa a ani prehnane nekŕmi, hodnoty živín tam pravdepodobne budú nízke. Slimáky (šneci) nemôžu živiny vyrobiť, len ich získajú späť z rastlín ich konzumáciou, nemenia bilanciu v systéme. V podstate tam živiny pribúdajú len v prilievanej vode (asi ich veľa nebude), prípadne s krmivom a odbúdajú vyhadzovaním rastlín. Pokiaľ nie je krmiva viac ako vyhadzovaných rastlín (oboje v suchej hmotnosti), tak je tam hlad po živinách. Podľa mojich pozorovaní naozaj Salvinii pomáha hlavne dostatok svetla, vtedy vie byť aj pekná veľká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 18:36 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Morticia
Tak to fakt nevím, možná že je tam moc uklizeno? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 18:28 Žena Morticia [118] Re: Kaira
Tak proč u mě ve šnekáriu na okně nejde?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.03.2018 08:38 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Morticia
Podle mě jí nechybí světlo, ale spíš živiny (dusík). Mám sedm akvárií, salvinii mám nebo jsem zkoušela mít ve všech, ale nikde se jí nedaří tak dobře jako ve šnekáriu na okně. V akvárku jsou jen šneci, kilometr egerie a spousta bordelu, protože vodu jen dolévám, není tam žádný pohyb vody a světlo jen denní. Přesto ji nestačím vyhazovat. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 22:10 Žena Morticia [118] Re: 0
Mmmm,takto bude ono - málo světla, velká konkurence a tím možná i málo dusíku pro ni, i když ostatní roste dobře... Díky za odpovědi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 21:08 0 Re: Morticia
Fotka k příspěvku Bez přisvětlení na minimálně tropickou délku dne zanikne.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 20:42 Žena Morticia [118] Re: jarovo
Pohyb vody žádný, jde o low tech...a je pravda, že nahusto to trochu je. Teď jsem to trochu povybírala, ale stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 20:29 Muž jarovo [1695] Re: Morticia
podla fotky to tam máš dosť "husté" - je tam pohyb vody? tak aby sa menila pri koreňoch a dodávala nové živiny ? Pri stojatej vode sa voda pri koreňoch vyčerpá a rastliny nerastú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 20:19 Žena Morticia [118] Re: jarovo
No,je pravda, že nesvítím.. A dusík ,jak píšu, neměřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 20:11 Muž jarovo [1695] Re: Morticia
povedal by som že je tam málo NO3 a málo svetla - Salvinia je náročnejšia na živiny ako bežné rastliny - ja to každý týždeň vyhadzujem po hrstiach
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 19:48 Žena Morticia [118] Re: NHKG
Dusík netuším,nemám testy,ale ostatní rostliny rostou velmi hezky,nedávno jsem je i zastřihovala (tedy stonkovky). Nádrž je na okenním parapetu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2018 19:22 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Morticia
Je v nádrži dost dusíku? Není moc ve stínu?
Protože to vypadá, jako by vůbec nerostla a přitom u mě to je jediná rostlina, co roste bez ohledu na parametry vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2018 19:17 Žena Morticia [118]
Fotka k příspěvku Salvinia je nějaká nehezká...? Nahnědlá, s dirkami v listech, většinou chybí takové ty chloupky... (nádrž Šnekokóla...)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.09.2017 20:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fingerstyle
Ty přidáváš s ramirezkami KNO3. no Šupni tam ty plovoučky a na KNO3 zapomeň. Salvinia jde lehce regulovat, pokud ti bude NO3 moc klesat, většinu jí vyhodíš...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2017 20:13 fingerstyle Re: Magic
Mám tři páry Ramirezek takže v KNO3 jsem opatrnej.Hnojim PMDD + KNO3 5 ml denně.Potlačuju černou štětku tak to nechci přehnojovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2017 19:52 Muž Magic [879] - RostlinyRe: fingerstyle
Doplniť NO3- je snáď to najmenej, nie?

Ja by som dal a keď tak dohnojil. Rybičky majú plávajúce rady. (samozrejme ako ktoré)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2017 17:55 fingerstyle
Zdarec.Mám si dát plovoučky když jsem rád za 10 mg NO3.Mám obavy že mi všechno vysosanou na nulu...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2017 21:00 Muž Elson82 [4] - Low-tech, Neoheterandria elegans, Xenotoca doadrioi, Ameca Splendens, Heterandria formosa, Girardinus metallicus, Limia perugiae, Poeciliopsis gracili
Ja mám salviniu v 4 akváriách a darí sa jej presne podľa množstva svetla. Tam kde mám osvetlenie najsilnejšie je obrovská tam kde najslabšie ledva prežíva :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 11:25 vincky Re: zervan
Děkuji za Vaše reakce a rady. Zkusil jsem salvinii vylovit a dát do plastové nádoby na okno a přihnojit. Uvidím co to udělá. Díky za připomínku s tvrdostí. V Brně máme velmi tvrdou vodu, mám okolo 20 DH. Třeba to bude i tím. Jak dopadne pokus napíšu potom sem do vlákna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 22:57 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lhajek
Ja len doplním, že v pomocnom akváriu so slabým svetlom a hromadiacimi sa dusičnanmi i fosforečnanmi, sa Salvinia zmenšila na úroveň Lemna minor, vari i menšiu a postupne mizne. Takže asi aj dostatok svetla je dôležitý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 22:42 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vincky
Mám Salvinii minimu ve dvou akváriích. V jednom je normální a ve druhém tvoří také velmi prťavé lístečky. Ale určitě úplně neodhnívá a neodchází. Nové přírůstky jsou vždy větší než to co uhnije asi stářím ... Kromě mikroprvků(tenso) a Mg s Ca (mám velmi měkkou vodu) občas přihnojím i N a P.
Jeden čas se přestala množit a postupně jí hnědly kořeny. Po doplnění N a P nové přírůstky měli opět pěkné světlé kořeny a zase se rozjela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 17:58 vincky
Fotka k příspěvku Mám doma v akvárium (20 l) Salviniu už něco přes rok. Koupil jsem ji na akvaburze v Brně. Původně měla listy dlouhé něco přes jeden centimetr. Bohužel listy se neustále zmenšují (5mm )a ochabují. Hnojím hnojivem od Sery Florena a používám vodovodní brněnskou vodu - NO3 kolem 30mg/l. Bohužel to vypadá, že o Salvinii přijdu, je menší a menší. Dá se vůbec nějak zachránit? Na internetu jsem četl, že v přírodě vytvoří semena a lisy spadnou na podzim na dno rybníka/nádrže. Na jaře ze semen vyroste. Takže to není vhodná plovoucí rostlina do akvária? Nevíte?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 10:00 Muž zervan [1123] - Rostliny
Plávajúce rastliny všeobecne sú vraj dobrým indikátorom nedostatku živín. Týka sa to aj Salvinie? A čo znamená, keď niektoré listy začali hnednúť? Rastlinka je v akváriu len týždeň, ale spočiatku kúpe neboli hnedé žiadne listy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 21:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ondra
To ste četl o Salviniích ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 21:00 Muž vhisky [45] Re: ondra
když leze kořen rostliny ze substrátu, zezelená a provádí fotosyntézu taky, ale mě právě zajímají plovoucí(okřehek a pistie)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 18:10 Muž ondra [168] - Živorodky
Nejsem si sice jistý, ale mám pocit, že to co vypadá jako kořeny jsou ve skutečnosti podvodní listy (myslím,že jsem to kdysy někde četl).

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1018x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19171-salvinia-pestovani-problem