Odvlhčovač
U mě odvlhčovač Fagor dával NO2 hodnoty, které kapkový test JBL nedokázal změřit - hodnoty tak vysoké...
Určitě bych tu vodu nejprve otestoval alespoň kapkovými testy, lépe si nechat udělat profesionální rozbor. Nebo alespoň do pokusné nádoby přelovit nějaké barevně nepovedené krevetky a dostatečně dlouho testovat vodu na nich.
... a v nerezu je nikl, zinek, kdovíco. Jednou jsem takovou vodu z odvlhčovače ochutnal. Měla vodivost 30 uS, docela dobrou. Ale byla nějak podivně hořká.
Krevetky jsou docela citlivé na tyhle věci, já bych nešťoural do něčeho, co funguje.
Zajímavá myšlenka s mědí a její toxicitou... tohle mě nenapadlo... Zkusím zjistit, děkuji za radu. ;)
Pokud je to z nerezu a ne třeba měděné tak klidně.
Využít tu vodu z odvlhčovače. Momentálně ji vylévám do odpadu. K rostlinkám po bytě dávám tu z akva a přijde mi to jako škoda, nevyužít ji k něčemu.
Krevetárium je zaběhlé, rostlinky rostou, krevetky se množí...tak co chceš víc, když to šlape ???
0 22.12.2021 21:35 Shrimpson – Voda
Dobrý večer, ahoj, milý nadšenci do akvaristiky, chtěl bych se zeptat a nechat si poradit.Krevetarium mám zaběhlé už delší dobu, rostlinky rostou, krevetky se množí, vše je prakticky v pořádku...(proto nezakládám prezentaci),ale napadla mě taková věc, voda z vodovodního řádu má okolo 30-35 mg NO3, TDS oko 220 PPM, doma užíváme elektronicky odvlhčovač, který je schopen za týden vytvořit 10l Demi-vody... Myslíte dala by se tahle voda pouzit do akva? Objem má 100litru... takže 10 litrů Demi-vody, by mi trochu snížilo TDS... momentálně pro tuhle vodu nemám využití a hodnoty má jako Demivoda . Ventilátor funguje na principu rosného bodu, takže voda by mela být nezávadná, že? Děkuji za rady
Starší reakce
Musí se míchat... je to vlastně destilka... ale použitelná při tvrdých vodách výborně, třeba k ředění vody v akváriu...
Právě to jsem si myslel taky. Chtěl jsem vodu využít pro akva nebo pro přípravu hnojiva, ale to měření mě odradilo. Ta voda je asi nepoužitelná?
Z odvlhčovače by neměl pocházet žádný dusík. Ale připustím možnost, že tam oxiduje amoniak z ovzduší.
Zkusil jsem změřit NO2 ve vodě z mobilního odvlhčovače Fagor. Výsledek zcela mimo stupnici měření (nad 1,0 mg/l). Měřeno JBL kapkovým testem.
Starší reakce
Jak píší ostatní, je to v pohodě. Doma máme vlhkost taky mezi 40-60%. Pokud se ti nestává, že skrze mlhu odpařovanou z akvária nevidíš televizi tak bych to neřešil
.
V panelacich obcas byva dokonce i jen 15% a kdo to zna, vi jak se v tom bez nejakeho reseni spatne dycha, nebo to zdanlive ani nedela problemy, ale pak si clovek rika, ze ten kasel asi fakt neni jen od cigaret, kdyz kasle jen doma - vysychaji sliznice, coz take snizuje obranyschopnost organismu. Jako dite pamatuji, ze jsme meli na radiatorech zavesne nadoby s vodou. No a pac snad pul obyvaku zabiral klavir, presneji koncertni kridlo, ktere vyzaduje 45 az 70% vlhkosti, je panelak bez reseni vlhkosti katastrofa i jinak.
Ve vysledku je v mnoha bytech akvarium vylozena spasa. Jako optimalni se take uvadi 45 az 65% pri 20°C.
0 23.05.2015 23:32 halenar1984 – idealna vlhkost
a aka je idealna vlhkost v byte ?? ja mam dve 300 litrove akvaria v izbe a a vlhkomer mi ukazuje 60% je to moc ??
Mockrát děkuji za info. Hned sem klidnější
. zatím neschle!
Tak to bych si hlavu nelámal...
Tak to určitě nemám
. Jen jedno 250L.
No u běžně fungujících bytových akvárií se tak neděje. Pokud nemáte v místnosti 150 akvárií jako já...
A bude se tvořit když tam nebude?
1/Ano. 2/ Ne.
Zdravím přátelé!
Chci se zeptat,jestli používáte v místnosti s akváriem nějaký odvlhčovač vzduchu? Tvoří se vám v místnosti plíseň? Předem děkuji za odoověď!
Starší reakce
Na odvlhčovači mám filter ,čiže sa tam prach a podobný sajrajt nemá ako dostať.Tak kde je podľa teba problém?
Ale ten problém prostě nebyl ve vodě z odvlhčovače.
Znáška bola určite v poriadku.Pár od ktorého som ju mal sa mi vytiera opakovane a stále úspešne.
Ancistrusům k líhnutí leju vodu z odvlhčováku půl na půl a pokud jsou jikry v pořádku, tak se prostě vylíhnou. V té vodě to fakt není.
Ako som písal sparvil som si pokus s vodou z odvlhčovača a vodou z RO na ikrách ancíkov.
Niečo tam určite nie je v poriadku pretože vo vode z odvlhčovača som proste nič neodchoval.
Meral som len pH a vodivosť,ktorá sa zdala byť v poriadku.
Ako písal jamajcan CU je lepším vodičom,len je drahá tak sa často nepoužíva ako hliník.
Hliník není lepší vodič tepla,než Cu.Tepelná vodivost hliníku,je 237 W·m−1·K−1.Tepelná vodivost mědi,je 386 W·m−1·K−1.Jednoduchá pomůcka pro laiky je,že tepelná vodivost přímo souvisí s vodivostí elektrickou.Tzn.jedná se o počet volných elektronů,ale to už zacházím do detailů.Měď je nejen lepším elektrickým vodičem než hliník,tak stejně,jako tepelným.
Přiznám se že odvlhčovač jsem nikdy rozebraný neměl, protože jsem ho nikdy nevlastnil, ale ty hliníkové lamely jsou logické. Hliník je lepší vodič tepla než měď. A co se týče bakterií a chemie, toho bych se vůbec nebál. Tatáž bakterie může místo do nádobky odvlhčovače padnout do akvárka, kde bude mít mnohem příhodnější podmínky pro život a množení. A co se týče té chemie, tak pokud v domácnosti přežijeme my, tak ty ryby v akvárku přežijí taky. Jenom se bojím jedné věci. Hliník byl už před časem zakázán pro použití v potravinářském průmyslu, protože jeho sloučeniny údajně poškozují mozek. Tak aby se tu za čas neřešilo že tím, že liju vodu z odvlhčovač do akvárka riskuju, že mi zblbnou ryby.
sice nemám tucha kde jste přišli na to, že jsou v odvlhčovači měděné trubky, ale vyvedu vás z omylu - hliníkové lamely, na nich se sráží voda a odtéká plastovými trubičkami do plastové nádobky. Takže otázkou jsou opravdu jen ty bakterie a chemie
Priznám,že raz som takúto vodu skušobne použil pre ikry ancíka a nič z toho nebolo.Ancíky inak odchovávam bežne.Ak použijem rovnako RO vodu,tak problém nemávam.
Vysvetlenie?
Osobne si myslím,že sa takáto odpoveď v pestiarňach stala obľúbeným vtipom na otázku akú vodu používajú.
chlapi to v pěstírnách používají běžně a problémy nehlásili
bez problému vodu z odvlhčovače používám a zatím jsem žádné nežádoucí účinky nepozoroval, ale je pravda že to dělám teprve krátce cca 1,5 měsíce. Zase tolik bych se toho nebál
To s tím alkoholem je nesmysl. V pivovarech se dříve používaly měděné trubky i na přívod vody do varen a sám uznáš, že tato voda žádný alkohol neobsahovala. A co se týče té sběrné nádobky. Sám víš že vzduchem poletují částice prachu, které se na vodu přichytí, takže ten sajrajt holt přilétl vzduchem, ale není problém tu nádobku občas vymýt.
Ještě poznámka k tomu sajratu. Vzduchem létají drobné částice organického i anorganického původu, které vodní hladina úspěšně lapá. Jenže vzduchem létají i nejrůznější bakterie. Říkala mi pracovnice jedné vysoké školy, že udělali pokus. Nechali na stole ve sklenici stát několik hodin minerálku a pak kapku té minerálky dali pod mikroskop. Zděsili se, protože tam bylo tolik bakterií, že ta voda připomínala močůvku. Takže dneska tam ke kávě servírují minerálku v malých lahvičkách. Kdo se chce napít, odšroubuje uzávěr, napije se a zase láhev zavře. A u té nádobky v odvlhčovači - asi není problém ji jednou za dva týdny vymýt. Nebude se tam hromadit ten sajrajt a voda z ní se bude klidně dát použít do akvárka. Omezíte tak možnost bujení těch bakterií a vylévaní té nádobky nebude tak eklhaftní.
Alkoholik toho znesie.
Za nova to vo vode z odvlhčovača nebadať,ale pozri si zbernú nádržku po pol roku a zdesíš sa aký sajrajt sa tam nazbiera.To by som vážne do akvárka nedával.
Nevím jak teď, ale dříve měly měděné trubky všechny hospody na vedení piva ze sudu do pípy. A pořád žijeme.
Okrem už spomenutého, odvlhčovače mávajú medené trubky.Čo tiež nemusí robiť dobrotu.
Zkuste udělat to co já. Takovou vodu obohatím hnojivem a používám ji na zálivku pokojových kytek. Má to výhodu v jedné věci. Voda z vodovodu ve větší či menší míře obsahuje soli, které se ukládají v zemině a po nějaké době máte u pokojovek na povrchu substrátu nehezké konkrece, které navíc zhoršují kvalitu substrátu. Uvedená voda je ideální pro kytky jako bromélie a orchideje. Mám to vyzkoušeno dlouhodobě a funguje to. Kromě toho kytky samozřejmě zalívám vodou získanou odkalením akvárek.
Existuje spousta varování proč to nedělat. Já bych to zkusil... v rybárně mi jedou tři a dolévám asi 15 let...Kdyby se u vás v bytě jednalo nějakou kontaminaci vzduchu...možná byste to poznali dřív na sobě, než ty ryby...s ohledem na to, že máte otevřené akvárium
no to netuším , ale dalo by se to vypočítat , stačí kouknout jakej průtok má ventilátor v odvlhčovači , no ale netuším jak vypočítat pohyb vzduchu nad hladinou akvárka s ohleden na plochu hladiny
každopádně těch pětlitrů kondenzátu (ne destilky jak píšeš) není zas tolik abys to raději neriskoval a dolil vodu z kohoutku či osmózy
to jsem si tak nějak myslel, jen jsem si chtěl být jistý. Nicméně o kolik bude vyšší koncentrace ve vodě než co je v akva - otevřené akva 170x60cm. Denně mi odvlhčovač udělá cca. 5 litrů destilky, takže bych jen lehce doléval
to bych nedoporučoval , klasické odvlhčovače založené na principu studeného výparniku- voda se na výparniku bude srážet i se všemi sajrajty ve vzduchu(tím myslím třeba chemikálie obsažené v prášku na praní, nikotin z cigaret atd ) to asi pro ryby nebude to pravé ořechové
Starší reakce
Pokud to dobře zakryješ tak ho nepotřebuješ.čím silnější tím víc se voda odpařuje./plně stačí ten s 12 litrama za 24 hodim.JÁ MÁM DESA 721 no po dvou letech musí na repas.Od Nymburskýho jsou drahý ,ale vydrží, ty z hobby marketu nic moc nevydrží ,jen tak záruku.
Ahoj,chci se zeptat zde zkušených,od kolika litrů bych měl v místnosti použít odvlhčovač .Místnost je cc 8x5m v 1 patře,větráno skoro celý den střešním oknem,bytová teplota +-,celkově součet vody je cc 900litrů.Případně poradit kde koupit-stránky www,či kontrétně zkušenosti se značkou.Díky moc.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 775x