Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Průtok filtru a objem akvária

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Průtok filtru a objem akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2021 17:55 Muž vlka [3426] Re: dandy75
Vyfiltruj si v objemech nádrží +- 600 litrů a omrkni, čím akvaristé mající +- tento objem filtrují, snad to pomůže ve výběru filtru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2021 16:31 Muž dandy75 [6]
Potřebuju poradit ohledně skalár. Známí si chtějí pořídit akvarium cca 600 litrů na 20 skalár a nějaké cichlidy k tomu, plus ancistrusy a možná k tomu neonky, aby to bylo pěkně barevné :-). Řeší filtr, ale nikde jsme se pořádně nedopídili, jaký by byl optimální reálný průtok akváriem. Všude se uvádí, že skaláry nemají rádiysilný proud. Jenže co to je silný proud. Kolik litrů za hodinu se tím myslí ?
Je lepší použít rampu, nebo proud vody podél předního skla extra čerpadlem. Délka akvária bude asi 160cm, výška 60.
Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 09:36 Marcel G Re: Jakubknotek
Akvárium Rio 125 od firmy Juwel jsem sám pár let měl, a nemůžu říct, že bych s ním měl nějaké problémy. Mrkni se sem na fotku a krátké video: prirodni-akvarium.cz/… . Filtr v tomto akváriu tedy určitě nemůže být takový problém, když v mém akváriu (se stejným filtrem) se rostlinám pěkně dařilo. Musíl ale dodat, že jsem tam přidával CO2. Jsem si ale jistý, že při dobrém výběru rostlin to jde i bez CO2. Jak tu už ale zaznělo, pokud chceš lépe poradit, bylo by dobré si zde založit prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2013 22:56 JoKa Re: jakubknotek
Klasická odpověď, která tady zazněla mnohokrát: zařiď prezentaci nádrže a vyplň tam maximum informací. Tím pádem nebudeme vařit z vody, budem vědět o čem je řeč a zároveň ti (a na to vsadím boty) poradí víc lidí a v drtivé většině případů lépe, než "prodavač" v ZooShopu...
Jen tak na okraj, průtok filtru je důležitý, ale ne tak, jako objem jeho filtrační náplně. To bude asi jádro pudla, jestli je to ten juwel, co si myslím, že je... I tak ale nevěřím, že filtr bude jediná příčina tvých nezdarů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2013 22:48 jakubknotek Re: Urtman
diky za info,no nejak se v tom placam,predstava byla jina,
jsem pul roku od zalozeni,kytky chcipli jak na zacatku s hnojenim,tak i ted po pul roce bez hnojeni,jediny co zije tak ruzkatec a stejne ma na sobe rasy,tak hledam chyby,jestli ve filtru juwel,vsichni to hani nebo nevim,vodu samozrejme kazdy tyden menim 20procent,svitim osm hodin,rybicky pouze neonky mlade..klidne bych i nekomu zaplatil,kdo mi poradi,ale tady v Kladne ve zverimexech vam rekno dve veci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2013 22:39 JoKa Re: jakubknotek
Někde jsem četl, že průtok filtru by měl být takový, aby se voda v akváriu "otočila" 5x za hodinu (ty to splňuješ). To znamená na 100l akvo filtr 500 l/h... Také jsem se dočetl, že se má "otočit" rovnou 10x, ale to se mi zdá zbytečně předimenzované. Já se držím té verze 5x a nemám problémy...
Ovšem s určitostí, podložené vědeckými fakty, ti to neřekne asi nikdo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2013 22:31 jakubknotek – prutok filtru k objemu akvaria
Zdravim vsechny profiky,zaroven vam zavidim ...
vlastnim juwel rio 125 s vnitrnim filtrem s prutokem 600l za hodinu a zajimalo by me,
jak ma byt velky prutok filtru k objemu vody v akvariu kvuli cisticim bakteriim,me totiz zarazi,ze ten samy filtr davaji i k akvariu 300litru...moooc dekuju vsem,kuba

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 17:58 Muž fido16 [631] Re: marek21
Časem určitě bude potřeba nějaké čerpadlo na honění vody po akvu. Zezačátku bude stačit samotný filtr ale až se zaběhne asi bych uvažoval o čerpadle :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 17:49 Muž marek21 [16]
zdravim

planujem zalozit malawi 150x50x50 s filtrom JBL e1501 je potrebne pre taketo akva este nejake pomocne cerpadlo na cirkualaciu ? mam doma este Ehecim compact 1000 ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2006 22:40 Muž [] Re: Sid
Teoreticky by navržený filtr NO3 odbouravat ale je to málo pravděpodobné - pravděpodobně se nesníží objem kylsiku na takovou úrověn aby vzniklo vhodne prostředí a pak většina látek, poskytující bakteriím energii je spotřebována v nitrifikační části.
Lepší je za pořádný nitrifikační biofiltr přes bypass připojit denitrifikační filtr.

Mam u své nádrže 150L biofiltr který provozuji při velmi malém průtoku ale redukci NO3 je neměřitelná.
Na snižování NO3 mam za tento filtr napojený jiný, kterým protéka jen zlomek vody z biofiltru.

Ohledně deintrifikace se podívej do diskuze na www.akvarista.cz
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2006 20:30 Sid Re: Anonym
Souhlasím s vámi - a poněkud mi uniká smysl vaší rekapitulace.
Možná jsem se nevyjádřil dostatečně srozumitelně, ale zkusím to napravit :-):
Uvedl jsem, že Psychologův filtr mne zajímá, protože by mohl být jistým řešením pro ODBOURÁVÁNÍ N-látek v méně zarostlých nádržích, protože lze předpokládat, že při uvedené konstrukci, malém průtoku a poměrně velkém objemu filtrační hmoty, (předpokládám Filtren neboli Akvacit neboli Biocit...), by ve filtru mohly vznikat v části bližší výtoku bezkyslíkaté (denitrifikační) zóny.
Mám odzkoušeno, že v akváriích silně zarostlých dobře rostoucími rostlinami a s málo rybami, bývá spíš potřeba dusík dodávat. (Obvykle formou KNO3).
Pokud se ale rozhodnu pro akva s výraznou volnou nezarostlou plochou = méně rostlinami, uvedený filtr by mohl být řešením, jak N-látky v akva ODBOURÁVAT, nejen nitrifikovat.
Navíc ta moje otázka stran uvedeného filtru souvisí i s problematikou "staré vody", již jste tu nedávno vzpomněl, kde jako jeden ze zásadních prvků považuji "hamburský matracový filtr". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2006 19:11 Muž [] Re: Sid
Většina filtrů jsou nitrifikační tudíž N (dusík) neobourávají ale oxidují na NO3.
pouze denitrifikační filtry sloučeniny dusíku redukují až do plynné formy který pak vyprchá.
Takže pokud stoupá NO3 funguje filtr dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2006 18:10 Sid Re: Psycholog
Myslím si, že většině běžných ryb "tůňka" - na rozdíl od "peřejí" - nevadí a rostlinám určitě vyhovuje! :)
Ten filtr by mne skutečně zajímal. Mohl by být jistým řešením pro odbourávání N-látek v méně zarostlých nádržích. Při takovémto objemu a průtoku by mohly ve filtru fungovat i denitrifikační zóny(?).
Jak moc máte zarostlé akva a máte zjištěno, co ten filtr dělá s N-látkami? Jeho funkci si představuji podobně jako u "hamburského matracového" filtru, ale s výrazně lepším estetickým efektem. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2006 16:45 Štěpán Re: Psycholog
No nevím, ne všechny ryby žijí v nehybných tůňkách!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2006 12:37 Psycholog Re: pcword
U komerčně prodávaných filtrů je většinou malý objem filtrační hmoty aby byl filtr levný pro výrobu, museli jste častěji kupovat nové molitany atd. osobně jsem si z kusu novodurové trubky (1m dlouhá 20cm průměr) udělal externí filtr, běží již přes rok bey snížení průtoku. Průtok je cca 120l/hod a akvárium 300l. Nečeřím si zbytečně vodu. Pokud máte 40 Kč na trubku a 90 Kč na lepidlo, 30 Kč na hadice a hodinku času, pak nemáte co řešit.

Ježí se mi vlasy hrůzou, když vidím akvaria, kde voda frčí jako v divočící řece. Akvarium je něco jako tůňka.

Myslím, že to stojí za zamyšlenou.

akvarko@unetice.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2006 21:57 pcword – Filtr ELITE STIGRAY 5...35l
Zdravím pořídil jsem si akvárko 35l z tímto filtrem.Používá taky někdo tento filtr byl mě doporučen že je to dobrý..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2006 20:49 Roman Re: Štěpán
Nevím kde na netu,ale zjednodušeně vysvětlím princip.

Představ si nekolik kýblů nad sebou.V každém jsou navrtané díry(cedník)a nějaká filtrační hmota(různé drtě,láva atd. v jemnější zrnitosti.Vrchem přitéká voda a prokapává do spodních kýblů na jemnější filtrační hmotu.Tím jak voda kape volně vzduchem se okysličuje a bakterie mají ve filtru stálý přísun blahodárného plynu(O2).Ze spodní nádoby je voda svedena zpět do aqa :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2006 15:54 Štěpán Re: logos
Můžu se zeptat, zdali je někde na webu schéma toho zkrápěného filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2006 15:38 logos Re: KačkaB
Je potom také rozdíl mezi údaji: průtok vody filtrem a výkon čerpadla filtru. Protože výkon čerpadla může být třeba 500l/h, ale pokud tahá vodu do svého nejvyššího bodu výtlaku přes větší množství filtračních hmot, je třeba průtok poloviční...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2006 13:31 KačkaB Re: logos
našla jsem ji na ifauně v článku Zakládáme akvarium,část I. ... jen jsem se chtěla zeptat,protože jsem se na toto už ptala a ty jsi mi na to i odpovídal ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2006 13:28 logos Re: KačkaB
Nevím, kde jsi přišla na tu myšlenku, že filtr musí mít 2x větší výkon... Ano, jak jsi napsala, nejideálnější je, pokud filtr přefiltruje za 1hodinu 1x objem celého akvária! Dalo by se i říct, že čím pomaleji voda filtrem proteče, tím lépe se přefiltruje. Ovšem nitrifikační bakterie potřebují neustálý přísun čerstvé okysličené vody, proto nesmí dojít k přílišnému extrému! Existuje však něco, čemu se říká skrápěcí filtr. Jeho filtrační hmota není plně ponořena, ale je skrápěna proudem vody zhora, koloběh voy je zde hodně pomalý. Spousta lidí tvrdí, že je to nejlepší filtrace...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2006 13:22 KačkaB – filtr a výkon
teď jsem našla na ifauně,že výkon, který je uveden na obalu výrobku, musí být alespoň dvojnásobný než je objem vody v nádrži (např. nádrž o 200 litrech – celkový objem vody v zařízeném akváriu cca. 150 litrů – výkon filtru min. 300 l/h). před nedávnem mi tu bylo ale řečeno,že by filtr měl přefiltrovat celé akvarium za jednu hodinu...

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 479x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19151-prutok-filtru-a-objem-akvaria