Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hydroponie v akvaristice

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno  

Hydroponie v akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.11.2021 15:50 R Muž afc1886 [14718]

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2020 17:09 Muž RAP [1559] Re: Passenger77
Passenger77 napsal:...Osobně mám v hydroponii dlouhodobě řízek od Ficus retusa "Kimmen" a prosperuje dobře.
Ficus se pro hydroponii používá, nejčastěji pumila. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.08.2020 22:46 R Muž vaclav [14621] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maro_s.12
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Můžeš použít i akvarijní rostliny nemusí to být zrovna pokojovky. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2020 22:36 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Maro_s.12
O jaký stromek jde?
Ta přemíra živin je ale korektní argument, myslím, neboť tomu by měla odpovídat i úroveň osvětlení stromku. S udržením přiměřené vláhy mají bonsaie obvykle dost problémy a to by se tímto zase řešilo.
Osobně mám v hydroponii dlouhodobě řízek od Ficus retusa "Kimmen" a prosperuje dobře. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2020 21:01 Muž jiri609 [91] Re: Maro_s.12
pro bonsai je to dle mne nevhodné - při pěstování ji škrtíš, omezuješ v růstu, omezuješ hnojení, zálivku, aby byla malého vzrůstu, A ty ji dáš do prostředí, kde má všeho dostatek - živin, vláhy, prostoru....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2020 20:55 Muž RAP [1559] Re: Maro_s.12
Záleží na druhu, ale s bonsaí bych to nedělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2020 18:39 Muž Maro_s.12 [96] Re: RAP
Napadl mě malý bonsai co tady mám. Akvarko mám u okna takže světla by tam měl dost akorát nevim jestli by to bylo možné vůbec nerad bych ho zabil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2020 18:34 Muž RAP [1559] Re: Maro_s.12
Kterou rostlinu máš konkrétně na mysli?
Je hodně pokojovek, které se dají pěstovat hydroponicky. Můžeš je zasadit do inertního materiálu do květináče a ponořit ho do akva.
Když tak doporučuji projít si tohle vlákno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2020 15:57 Muž Maro_s.12 [96] – Pokojové rostliny
Ahoj. Máte někdo zkušenost z pokojovou kytkou která má kořeny ponořené v akva? Jak to funguje a není to pro ryby nebezpečný? Musí být ta kytka v hlíně nebo stačí jen kořen ve vodě? Děkuji za postřehy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2020 13:11 Muž Jarry [1438] Re: Tom
Já už mám skoro hotovo, ještě řeším ochranu proti přetečení, protože jsem zbytečně poddimenzoval odtokovou trubku a asi by se mohlo stát, že se časem ucpe a mohlo by to začít přetékat. Jinak už proběhl testovací provoz a vypadá to ok, jen musím najít čas a pořádně to doladit.
rybicky.net/fotogalerie.php…

rybicky.net/fotogalerie.php… - tady je vidět ta odtoková trubka, redukoval jsem to tolik proto, abych nemusel řešit hráz v hlavní tubce, která by držela výšku hladiny, ale nedošlo mi, že to zase bude na hraně s odtokem samospádem. Ono to pro takový systém snad dostatečný průtok (kolem 200l/h) v pohodě zvládá, ale kdyby se trubka věčím větším ucpala, mohl by být průšvih. Mám to sice nad akváriem, takže voda by případně přetékala na krycí skla, odkud by asi nějak protekla zpět do akvária, ale ještě tam před spuštěním do ostrého provozu chci dát hladinové čidlo, které bude v případě blížícího se přetečení vypínat čerpadlo.

Když mi v tom rostliny porostou a bude to mít nějaký smysluplný vliv na živiny ve vodě, tak udělám verzi 2, kde bude hlavní trubka 120mm, místo současných 90mm, přítok bude stejný, odtoková trubka 32mm, místo stávajících 20mm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.07.2020 12:25 Tom – Tady to jeden prezentuje...
Fotka k příspěvku Nazdar lidi, trosku jsem se o aquaponiku taky zacal zajimat (zatim ciste teoreticky) a nasel jsem tohle video.
www.youtube.com/…
Hlasovy projec toho chlapce mi uplne k srdci neprirostl, ale myslenku i provedeni nastinil. Mozna se, Jarry, muzes inspirovat!
Ja se priznam, ze mam jedno dilema. Momentalne mam asi rok cca. 80l low-tech akvarko, jenom svitim a topim, zadny filtr ani vzduchovani. Hromada rostlin, 5 skalar, 5 neonek, 5 krevetek, 2 black molly a nehorazna spousta mini sneku. (foto prilozeno) :-) Je to docela vybalancovane, kytky rostou, ryby vypadaji cile, a rasy skoro zadne, krom prave strany, kde zamerne udrzuji sagittariovou dzungli, aby se ryby mely kde schovavat. Nicmene se trosku bojim, ze pokud bych zacal vodu honit kolem a "filtrovat" ji pres hydroponicky pestovane rostliny, ubral bych zivin v akvarku, a zacaly by mi skomirat kytky uvnitr, ne? I na tom videu je to videt, v jednom akvarku kytky zivori, a v tom druhem ma myslim umele...
Ona by se tahle metoda mohla hodit spis na nejake Malawi cichlidove akva, co myslite?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2020 11:06 Muž Papik [617] Re: Jarry
Nedávno jsem četl článek o aquaponii:

decinsky.denik.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 21:23 Muž Jarry [1438] Re: liborass
Do trubky vykroužím díry kolem 5cm podle košíků, určitě budu stavbu fotit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 18:33 Muž liborass [174] Re: Jarry
A jak tam dáš košíky s kytkami? Čerpadlo stačí slabé, tak by to moc šplouchat nemělo. Pak to nafoť. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 16:45 Muž Jarry [1438] Re: liborass
No už to mám skoro vymyšlené, sklo mě napadlo, ale bude to 3m dlouhé, udělám to z 90mm PVC-U, tu na koncích zredukuju až na 20mm, do akvária to půjde 20mm trubkou přes koleno a u čerpadla do té 20mm trubky vlepím trn na 16mm hadici. Čerpadlo dám do přepadu, aby nebylo vidět. Celé to bude v nějaké polici, takže to PVC by také nemělo být vidět. Ještě aby to moc nešplouchalo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 15:02 Muž liborass [174] Re: Jarry
Něco takového jsem měl. Za akva jsem měl malé akva nudli výška byla myslím 12 cm a šířka 7-8, to byl prostor za akva ke zdi a délka byla přes celé akva. Košíky byly naplněné keramzitem. Čerpadlo jsem měl hodně slabé myslím 200 l/h a bylo v tom malém akva, před ním jsem měl pro jistotu molitan tm 10,aby případný bordýlek nešel do akva, sání "U" z pvc trubek na principu spojených nádob. Měl jsem v tom hlavně lopatkovec a ten rostl jak divý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 23:03 Muž Jarry [1438]
Zkusím téma oživit - mám za akváriem volnou zeď a napadlo mě (no napadlo - někde jsem to zahlédl:-)) pěstovat nad vodou rostliny a zároveň je tak využít k čištění vody. Všem doma se nápad líbí, ale vymýšlím technické řešení - jako první mě napadlo zavěsit košíky s rostlinami na hranu akvária, aby byl košík těsně pod vodou a rostlina nad, ale košíky budou vidět, musel bych kvůli tomu mít po celé délce akvária pootevřená krycí skla + se bojím, že budou ryby okusovat kořeny, co přelezou mimo košíky a nevím, jak by se to rostlinám líbilo. Dále tam vadí výztuhy atd., bylo by to řešitelné (kromě toho okusování), ale nevím, jestli optimální.

Jako další možnost mě napadá natáhnout nad akvárium 50-90mm PVC-U trubku, na jedné straně akvária by bylo nějaké malé čerpadlo, které by hnalo vodu do trubky, na druhé straně by se voda vracela zpět do akvária. Do horní strany trubky bych vykroužil otvory (nebo použít T kusy) pro košíky s rostlinami a bylo by v podstatě hotovo. Asi by bylo potřeba hlídat průtok, resp. výšku hladiny v trubce, aby se např. neucpala kořeny a nezačala otvory pro košíky přetékat, ale to by všechno mělo být celkem snadno řešitelné - trubka by se dala skrýt např, do dřevěného koryta a to by mohlo pro případ havárie být odspárované zpět do akvária, určitě by to šlo udělat poměrně bezpečné. Nemáte někdo něco podobného realizovaného, pro inspiraci?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 17:10 Angus68 Re: ZDRI
Batát odejde, koupíš nový a zase máš na chvíli vystaráno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 09:59 Muž Smetany [1226] Re: ZDRI
Taky už dlouho o něčem podobném přemýšlím a hledám nejvhodnější rostliny. Z těch krátkodobých mi nejvhodnější přijde Cannabis sativa (ale tři rostliny jsou dost málo) :-)
Vytrvalejší rostlina která nemá problém s kořeny ve vodě je banánovník.( Ten se ale neshoduje s mou představou velikosti akvária) fungovat by měli i orchideje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 09:23 Muž ZDRI [1415] Re: Angus68
Tento nápad jsem zaregistroval už před časem a také se mi moc líbí palec
Ta spleť kořen je krásná, navíc to bezvadně odčerpává živiny z vody. Chci ho doma použít v plánovaném úzkém parapetním akvárku s divokými živorodkami. Na zadní stranu akvárka dám průsvitnou fólii, takže tam nepůjde přímé slunce (řasy, přehřívání...). Ale emerzní rostlina v krycím skle bude mít "hlavu na slunci a nohy ve výživné vodě" - ideální kombinace.
Jen nevím, zda na dlouhodobé pěstování bude ideální ten batát (sladká brambora), není to trvalka, takže po nějakém čase asi "odejde". Takže spíš bych tam dal nějakou jinou rostlinu, která snáší přímé slunce na okně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   01.04.2019 18:29 Angus68 – Batáty
Myslím, že dekoračně zvládnuté využití sladkých brambor (batátů) při zařizování jednoduchého betárka ;-)
www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 18:18 RAP Re: LiborSprysl
Libore, nemusíš se bát, jmenuje se to hydroponie v akvaristice a tím je řečeno - napsáno vše. Jinak Scindapsus mi roste ve sklenici s vodou léta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 16:52 Muž Bin [144] - AmerikaRe: Dejmon
scobak.blog.sme.sk/…

inak momentálne mam tri miniatúrne lopatkovce v horčicovej fľaši a začínajú koreniť a jeden isto pôjde do do miničká a druhý Koikaprovi do 300vky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 16:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: Dejmon
Ale jo, to jo...koncem...proto říkám, že částí ano, nikoliv jako pod vodu...už si rozumíme? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 15:59 Muž Dejmon [64] Re: LiborSprysl
Od toho to téma tu máme, a tak se radit můžeme ;-) , já si pamatuji jako kluk, že ji mamka měla tak 6 let ve vodě a v pohodě, tak uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 15:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: Dejmon
No já netvrdil ve vodě... no ...lezl mi přes vodu, některé listy a kořeny ve vodě...pokud bude permanentně ve vodě, zdechne, stejně jako ostatní jmenované kytky...uhnije...Abyste mne pak nekamenovali...on říkal (psal).... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 15:01 Muž Dejmon [64] Re: LiborSprysl
Tak jsem si dal do AQ Scindapsus (Epipremnum pinnatum),doufám, že se mu tam bude dařit a pěkně poroste. Někde, na nekterém webu píšou, če trvale ve vodě také není pro něj dobré. Tak uvidíme. Ještě si zkusím sehnat Monsteru, ta se mi moc líbí, hlavně musí mýt metrové listy :-D a do výšky alespoň 5 metrů smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 17:47 Muž LiborSprysl [9015] Re: Dejmon
Monstery,syngomia, scindapsusy a příbuznou pakáž, mají ve světlých rybárnách léta běžně. Nebo u zdroje světla a kytky lezou po akváriích, i do nich, bez následku. Já míval scindapsus také...čichavci pod listy stavěli hnízda ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 14:27 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Dejmon
Tohle mě napadlo taky...hydroponie v akvárku, pár volných bude, jen se to týkalo jiných rostlin :-D

Nakonec jsem usoudil že moje původně akvarijní osvětlení i když na ty objemy více než silné bude málo a nezkusil to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 14:20 RAP Re: Dejmon
Zkus tyto stránky a najdi si ty správné články www.tuncalik.com ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 14:14 Muž Dejmon [64] – Hydroponie v akvaristice
Zdravím všechny, hledal jsem tu něco ohledně hydroponie a použití akvária jako nádoby pro hydroponii rostlin, ale nějak nebylo nalezeno nic, co bych mohl uplatnit, tak zkouším založit toto téma. Už s tím máte někdo zkušenosti? Jedná se mi o to, zda se nic nestane, když dám Syngónii, Puškvorec, Monstera, Lopatkovec, Šplhavník ..... prostě nějaké rostliny z čeledi Áronovitých (a nejen těchto) do akvária, co se bude dít, případně, zda bude dostatečné hnojení jak pro Aq tak pro hydroponii, které se přidávají do AQ (já osobně používám PMDD), či se bude muset vytvořit za 3D pozadím něco jako květináč pro keramzit, co budou rostliny vypouštět rybičkám do vody, případně jak jim tím pomůžou či ublíží atd..... . O hydroponii na netu se dá dočíst opravdu hodně, ale nic takového, co se týká spojení s akváriem. Já se tohoto tématu zúčastním spíše okrajově, neboť zkušenosti zatím nemám, a spíše je budu do sebe soukat, pokud toto téma zůstane aktivní. Díky všem a pro všechny, Mirek

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 842x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19053-hydroponie-v-akvaristice