Bývalá hasičská nádrž - přeměna z žabince
uloz.to/… - norma ČSN 74 2410 Malé vodní nádrže
Zákon 185/2001 sb. o odpadech
Příloha 9
Limitní hodnoty koncentrací škodlivin ve vytěžených sedimentech z vodních nádrží a koryt vodních toků
Zn mg/kg sušiny 600
Ba mg/kg sušiny 600
Ni mg/kg sušiny 80
Be mg/kg sušiny 5
Pb mg/kg sušiny 100
AOX1) mg/kg sušiny 30
As mg/kg sušiny 30
uhlovodíky C10-C40 mg/kg sušiny 300
Cu mg/kg sušiny 100
trichlorethylen mikrog/kg sušiny 50
Hg mg/kg sušiny 0,8
tetrachlorethylen mikrog/kg sušiny 50
Cd mg/kg sušiny 2,5
BTEX mikrog/kg sušiny 400
V mg/kg sušiny 180
PAU mikrog/kg sušiny 6 000
Co mg/kg sušiny 30
PCB4) mikrog/kg sušiny 200
www.mzp.cz/…
jinak sem se ptal sestry, a pokud je nádrž stále vedená jako požární, tak se do ní nesmí nic vysazovat.
není to tak jednoduchý, v zásadě si kaly uchovávaj obsah kovů podle toho, jak byly koncetrovaný ve vodě v době, kdy se ukládaly. Navíc jsou kovy těžký, takže maj tendenci se ukládat na dně, takže koncetrace v bahýnku bejvá řádově větší než ve vodě.
omnihash napsal: mno zrovna rybniční kaly jsou docela často řazený jako toxickej odpad, záleží na obsahu hlavně těžkejch kovů, což pár kiláků od Mostu asi nebude žádnej med.
Maminka býválé přítelkyně je vodohospodářka a dělala tehdy testy na kovy myslim..voda dopadla dobře..nevim teda jestli když je voda ok, tak bahno taky tomu nerozumim..
mno zrovna rybniční kaly jsou docela často řazený jako toxickej odpad, záleží na obsahu hlavně těžkejch kovů, což pár kiláků od Mostu asi nebude žádnej med.
Bahno problém neni, kdyby někdo chtěl může si ho hned hodit na pole..dělali to takhle na chatě, když bagrovali rybník..nicméně je to umělá nádrž a netušim jak je to hluboký..na chatě je taky podobná věc..ale tam to funguje jako koupaliště..raději bych pracoval s tím co mám a ne s tím, že kdyby bahno bylo pryč nebo kdyby to bylo hlubší..mám co mám a vím co vím..
Jasné, pár takových nádrží teď slouží jako vesnická "koupaliště" s koupáním na vlastní nebezpečí.
Chtělo by to šikovného člověka na obci. Myslím si, že na takové věci jdou sehnat peníze relativně dobře. Umístit tam pár laviček či altánek a nazvat to relaxačním místem a určitě by se někde takový projekt udal.
A i kdyby ne, tak na vesnici jsou určitě zemědělci a ti mají potřebné vybavení na vyprázdnění takovýchto nádrží. Jen je problém s tím bahnem.
v tom samozřejmě souhlasím
měl jsem právě namysli spíš tu hloubku, že po vyčistění tam najednou může být hloubka kolem 150cm. Nádrž se přes léto nebude tolik přehřívat a nebude docházet k tak obrovskému bujení sinic řas a jinšího nežádoucího... a jestli jde o nádrž s postupným svažováním z jedné strany, která má přítok odtok, tak by to pak mohlo vypadat velice pěkně. Rostlin už tu bylo jmenováno dost
To je tam nános listí a jinsiho bordelu přes 1m? Dokud tento humus nepujde ven, tak nemá smysl tu něco řešit a nádrž nebude fungovat. To záleží na obsahu živin v substrátu. Není bahno jako bahno. Pokud se organický odpad špatně rozkládá, tak je v takovémto substrátu dost kyslíku na to, aby se v něm vodním kytkám úžasně dařilo. Pokud je tam příliš živin a substrát se začne rozkládat, tak už to moc dobré není, ale i tak to stačí spoustě druhům kytek.
Ne, to je výčet nejběžnějších či nejméně náročných vodních rostlin, kterým by se tam asi dařilo. Elodea je sice nepůvodní, ale poměrně zdomácnělá a do takové nádrže se i hodí. V některých podobných jsem jí už i viděl. Její nevýhodou je, že se jí občas daří až moc dobře.
Jak jsem psal, musíš se jít projít někam k rybníku či lépe do malých potůčků na loukách, či škarpy, kde je voda.
psal to kousek níž-výš...
přítok: teče tam pramen z bývalého pivovaru
odtok je sveden přes mříž a rouru do potoka. - Takže je dost možný, že se rostliny můžou přes potoky dostat do Ohře..
Truchu mě tu zaráží ta hlobka 30-40 cm. Ty nádrže mívají hloubku mnohem větší(min na jedné straně), jinak by byly docela nefunkční. To je tam nános listí a jinsiho bordelu přes 1m? Dokud tento humus nepujde ven, tak nemá smysl tu něco řešit a nádrž nebude fungovat.
Má to nějaký přítok nebo je to jen dešťovka.
Johan napsal: doporučuji tam vysadit Veronica beccabunga, Elodea canadensis, Potamogeton crispus, Stuckenia pectinata, Myriophyllum spicatum, Acorus calamus, Iris pseudoacorus, ale radit bez fotky je dost těžké. Prostě se projdi kolem nějakého rybníku a vem inspiraci tam.
A kde to seženu? doufam, že se nejedná o invazivní druhy..když teda vidim Elodeu..tak asi jsou, protože jestli si to dobře pamatuju, tak to je vodní mor ne?
www.ekopodebrady.cz/…
To chce prostě zajít za vedením obce a tam podat nějaký návrh. Ne sem na rybyičky, kde se akorátá tak všichni pohádají kvůli "kytkám"
musíš postupně, zeptat se, za jakejch podmínek by to šlo, popřípadě co musíš splnit v rámci byrokracie. Případně se můžu zeptat ségry, právě dokončila dizertačku z ochrany vodních toků. Pokud to bude neprůchozí, tak ti pořád ještě zbyde guerilla gardening.
www.mapy.cz/…
chtěl bych někdy vidět Terezy obývák
zas tak malé to není
Tak sem to byl vyblejsknout a zřejmě sem tu velikost trošku podcenil..ale zase ne o moc..každopádně teď tam neni ani okřehek..pistii sem tam naházel v pátek a ještě tam plave něco zelenýho..vypadá to jako kusy zašmodrchaný vláknitý řasy
přítok: teče tam pramen z bývalého pivovaru
odtok je sveden přes mříž a rouru do potoka. - Takže je dost možný, že se rostliny můžou přes potoky dostat do Ohře..
Může se stát že obec nebude mít na úřadě odbor ochrany životního prostředí a z revitalizace nějaké malé nádrže se stane boj s úředním šimlem v hodně vzdáleném městě. A ono taky záleží na tom, na jakého úředníka na daném odboru narazíte. Jenom pro vysvětlení - jeden kaktusář v době, kdy jsme ještě nebyli členy EU, chtěl vyvézt do západní Evropy několik kaktusů. Vývoz zahaproval na tom, že úředníkovi nebyl schopen doložit, že vývozem do EU neohrozí původní lokality v Mexiku.
když mě nikdo nechytí, tak mi nikdo nic nedokáže
to je jako trhat kukuřici u silnice..
Kryštof napsal: Jak víš ze ryby vychcípaly? Karas přežije i zamrazení ;)
To samozřejmě nevím s jistotou..někdo tam naházel kdysi asi kapry, protože v zimě jich dost chcíplo před pár lety..ale když se tam díváš zjara, když tam neni ještě žádná vegetace na hladině, tak tam nic nevidíš..taky sem tam zkoušel házet chleba a pozoroval sem to, jestli to něco zobne a během dvou hodin co sem se tam válel, tak nic..
No, jenže kdybych se tam zeptal..tak by asi měli problém s tim, že je to obecní brčál..ikdyž teoreticky..když je tady tolik odborníků v různých směrech (to neni ironicky myšleno)..tak možná by stálo za to, vymyslet nějaký projekt..sice je to asi ztráta času a ves to může shodit ze stolu..ale kdyby to vyšlo a obec souhlasila, tak by se mohli nějaké původní druhy tímto zachránit..
Někdo známej řešil znovuzavlečení nějakejch čolků k němu do rybníku, poměrně rychle a rozumně mu poradili na místním odboru ochrany prostředí, zkusil bych se obrátit o radu tam, nebo na
eagri.cz/… , myslim, že když jim napíšeš rozumnej mail, tak ti buď poraděj, co tam, nebo tě aspoň odkážou na někoho, kdo to řeší, a budeš to mít úředně pojištěný
No tady už se o tom bavili, ale než se začne něco dělat, tak já už tady nebudu..
Možná by bylo potřeba tu nádrž nejdřív odbahnit, aby tam vůbec něco přežilo. Co zkusit zburcovat místní úřad, aby to řešili?
Z nějakého důvodu tam nic jiného neroste. Nemáš fotku? Václavovi rady ohledně kytek si moc neber k srdci, protože ti radí x chráněných druhů, které vysazovat bez povolení nemůžeš. To, že se tam za čas můžou objevit, je věc jiná.
Pokud chceš nádrž trošku ozelenit, zkus rákos či různé kamišníky či zblochan. Jinak doporučuji tam vysadit Veronica beccabunga, Elodea canadensis, Potamogeton crispus, Stuckenia pectinata, Myriophyllum spicatum, Acorus calamus, Iris pseudoacorus, ale radit bez fotky je dost těžké. Prostě se projdi kolem nějakého rybníku a vem inspiraci tam.
Co zkusit zjistit majitele a dát podnět k nápravě? Může se taky stát, že dostaneš pokutu a budou po tobě chtít, aby si to vrátil do původního stavu. V našem absurdistánu bych se ani nedivil.
PS: Nebo si sjeť do Plzně, viz Zajímavé odkazy
Horší než mráz je ale příliš teplá voda
Jak víš ze ryby vychcípaly? Karas přežije i zamrazení ;)
Zdar, vim, že ochránci mě asi ukamenujou, ale už mě nebaví koukat za plotem na tu žumpu "hrachovku" celé roky je na povrchu jen žabinec, ryby už dávno vychcípaly a nebaví mě každej rok tam házet něco z akvárka, co přes zimu chcípne.
Poradí mi někdo s "rekultivací"? Co tam mam hodit a kde to mam vzít? Zase do toho nechci zbytečně investovat vlastní prostředky. Začal bych rostlinami a drobnými živočichy.
Předem prosím nadávky si nechte pro sebe, stejně něco udělam a nikdo z Vás nemá šanci mě urazit..díky
rozměry jsou odhadem 25*15*30-40 cm vody a buhví kolik bahna pod tím..
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Jezírka a venkovní nádrže • Zobrazeno 1029x