Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pěstírna - rozvod vzduchu

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Pěstírna - rozvod vzduchu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 15:21 Muž Plecos [322] Re: LiborSprysl
Mě by kruh i vyhovoval, protože akva jsou po všech stěnách, resp. na jedné teprve budou, a z něj slepé vývody pro prostřední stojany...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 13:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: Chem
Jirko také jsem "koupil" napřed nutnost kruhu, a teď mám slepá ramena. Je to opravdu stejné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 10:31 Muž Chem [837] Re: rriki
rriki napsal: čím větší roura tím lepší 50mm, samozřejmě do kruhu
Duvod k vetsi roure chapu, zalezi i na velikosti otvoru na vystupu turbiny..

Znamená to, ze do kruhu (propojit to bez slepych ramen) ma nejaky duvod? Ze nebude ve slepych ramenech stejny tlak jako jinde? Mel jsem slepa ramena a neprijde mi, ze by s nimi byl nejaky problem..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 04:56 Muž LiborSprysl [9015] Re: rriki
S tou rourou souhlasím, kruh podmínkou není. Měl jsem oboje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 22:12 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Plecos
čím větší roura tím lepší 50mm, samozřejmě do kruhu
buť to
fytosel.eu/…
nebo z rozebíratelného téčka
fytosel.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 21:45 Muž Plecos [322] Re: Chem
Díky za radu.
Možná zkusím použít přímo ta škrtítka, co jsem dal link. Ty už jsem totiž nakoupil. Tak uvidím, jestli tam budou držet.
Ještě mám jeden dotaz ohledně ochrany bioakvacitu před rybami, ale zkusím najít vhodné vlákno. Sleduji, jak to tady redaktoři hlídají, tak ať to je na správném místě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 17:27 Muž Chem [837] Re: Plecos
Protoze mam mensi pestirnu, asi se nevyjadrim k tomu, zda staci "dvacitka". Odhadem - ano.

2)Slepy vyvod - v pohode, mel jsem to tak, tloustku jsem volil stejnou, ale zalezi pravdepodobne na odberu z toho slepeho vyvodu.. Nevidim duvod propojovat vsechno napric.
3) Do trubek jsem navrtal male otvory se zavitem. Koupil jsem toto: www.aquarium.cz/… a na jeden konec kohoutku jsem udelal take zavit. Ten jsem obalil (nevim jak se to odborne nazyva) jakousi izolacni paskou mozna snad teflonovou - takova ta, co se tim tesni i osmoza, vodovody apod. Kohoutek pak nasroubuji na otvor a vedu dolu hadicku.

Jinak diky za pekny dotaz - je videt, ze stale jsou mezi nami taci, kteri chteji ryby delat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 07:31 Muž Plecos [322] Re: Plecos
Jen aktualizuji svůj dotaz, přes víkend se rychle přesunul do pozadí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:39 Muž Plecos [322] – Rozvod vzduchu v rybárně
Zdravím ve spolek. Ježíšek mi nadělil turbínu Hailea VB-290G - 350 l/min.
Konečně bych si tedy chtěl v té mé rybárně udělat na pořádek rozvody vzduchu.
Viděl bych to tak, že pod stropem by vedly trubky "do kruhu" podle stěn s dvěma slepými vývody pro stojany uprostřed místnosti. Teď k tomu dotazy:
1) Jaký průměr trubek bych měl zvolit? Stačí dvacítka?
2) Můžou vůbec být pro stojany uprostřed místnosti slepé vývody a nebo je lepší přímo udělat propojku z jedné strany na druhou/protilehlou? Pokud by to byl slepý vývod, tak bych asi měl zvolit slabší průměr oproti hlavnímu rozvodu?
3) Jak propojíte vlastní vzduchovací hadičku s trubkou? Někdo v diskusi níže píše, že to má na přímo. Já bych tam raději měl nějaký nástavec, ale ještě jsem nic k tomu nevymyslel. Resp. mi jeden kolega doporučil toto:
www.akvariumruzicka-eshop.cz/…
Potom, co se mi ale tyto spojky dostaly do ruky, vím, že je rozhodně nepoužiju. Jednak musí strašně ubírat na výkonu a pak jsou tak titěrné a krátké, že z nich ta hadička musí po čase sklouznout...
Jak teď nad tím ale přemýšlím, tak bych možná dal ty hadičky taky na přímo. Nachystal bych si je dopředu, raději trochu více, než bude ve skutečnosti potřeba a ty které nebudu zrovna potřebovat jen osadím tímto:
www.akvariumruzicka-eshop.cz/…

Ještě link na tu turbínu, kde je veškerá specifikace:
www.akvariumruzicka-eshop.cz/…

Rád bych si přečetl vaše postřehy z praxe, ať něco nezkazím a pak to nemusel pracně předělávat. Předem všem díky :-)
V.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 08:37 Roman32 Re: Tony2013
Díky moc za radu.Asi bude problém v tom kompresoru. Je to značka Elektromagnetický kompresor ACO 328 Hailea. Vzhledem k tomu, že se pěstírnička rozrůstá, tak přemýšlím nad nějakou slabší turbinou. Jaký máte názor na turbiny? Díky

Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 19:30 Muž Tony2013 [228] Re: Roman32
Fotka k příspěvku Ahoj.Nevim mozna to bude blbost ale delam technika na udrzbe a s rozvodem vzduchu se potykam dene.Na obrazku jsem dal zapojeni jake bych zvolil.Tam kde je skrceni bych to stupnoval podle dalky od kompresoru na prvni odbocce bude nejvetsi skrceni a pak se bude stupnovat az po konec kde uz nebude zadne za predpokladu ze jsou vsechny fitry stejne hluboko pod hladinou.Jestli jsou nektere nadrze hlubsi aspon o hloubku prvniho filtru tak byh neskrtil.Timhle zpusobem by jsme mely dostat tlak vsude stejny a ubytky by mely bat minimalni.Zaklad je dostat slejny tlak vzduch na zacate i konec.U nas to resime take tak.Pak je jeste moznost vzdusniku ktery bych dal tak do poloviny rozvodu nebo na zacatek podle situace a prutoku vzduchu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 08:48 Muž Chem [837] Re: tercovec5
Myslím, že zmatek mít nebude. Ptal se, zda 80 l/min stačí na 40 - 50 filtrů a zda stačí trubky dvacítky. Všichni se tusím shodli, že pokud je okruh bez úniků a kompresor skutečně dává 80 l/min, tak to stačí. Pak se to trošku zvrhlo na debatu o uzavřeném či nekonečném rozvodu, ale to už tazatel tolik neřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 08:26 Muž GAGAL [452] - HalančíciRe: Roman32
Taky se ještě přidám :-) Rovněž nemám okruh a fouká mi do trubek průměru 20 "jen" Resun (rovněž příliš nevychvalován při koupi) Jenže už fouká přes 5 roků a bez poruchy :-) Hadičky mám napojené přímo bez vsuvek. Díra je ale vrtaná samozřejmě menší. K tomu vzdušníku bych dodal ,že pokud máte dostatečné množství rozvodu tak není nutný. "My " to do těch pěstíren dáváme tak podle toho jak to má kolega :-) Vše by chtělo podle mne spočítat tak jak to mají strojaři co dělají do pneumatických rozvodů :-)
Možná tu někdo takový je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 05:04 Muž LiborSprysl [9015] Re: tercovec5
Je to o volbě, Vojto... smich já o tom také věděl prd a prostě jsem se pro jednu variantu rozhodl a mám to tak...také jsem věděl o uzavřeném okruhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2012 20:16 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: LiborSprysl
Tak teď z toho bude mít tazatel asi dobrý zmatek:-).Co člověk,to názor:-).Ale to je život:-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2012 12:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: Chem
smich to má logiku...stejný tlak... smich ale to potkávání mne napadlo v souvislosti třeba s tím, že na jedné straně je více větších nádrží a na druhé více menších...to už možná nějakou nestejnost vyrábí...podotýkám, že jsem s fyziky tak tak prolezl smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2012 08:57 Muž Chem [837] Re: LiborSprysl
Take se kacirsky priznavam, ze nemam okruh.. Vlastne netusim, proc by mel byt okruh lepsi, nez zakoncena trubice... Nicmene v tecku u stropu, myslim si, se nepotka (netece zprava doleva apod.) - tusim, ze se proste rozdvoji, tak aby byl porad stejny tlak v celem okruhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2012 06:33 Muž LiborSprysl [9015] Re: rriki
Zcela kacířsky musím prohlásit, že já vzduch nemám do kruhu, ani do jiného obrazce, ale od začátku do konce. Také mi to kdysi někdo doporučil, že je to lepší a nikdy jsem nezkoumal variantu uzavřenou a dává to dobře. Ten uzavřený okruh mi "nevoní" z toho důvodu, že na tom konci - tedy v tom téčku - se vlastně vháněný vzduch musí "potkat" a to se mi nezdá dobré...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 23:49 Muž rriki [818] - CichlidyRe: tercovec5
Vojto nám to kdysi Nymburský doporučoval tu 50 sátku.Dovozcem secohu je BIBUS ne Nymburský on je drahý dealer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 23:30 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: Roman32
Jednodušše:Od kompresoru vyvedeš např 20cm hadici,na jejím konci téčko,pak hadice u stropu kolem dokola rybárny nad stojany a oba konce nasunuté na téčko,čili každý z jiné strany.Tím je to do okruhu a je už jedno,jestli je hadice vedena do čtverce,obdélníku nebo jakkoli:-).Úplně nejlepší řešení,které doporučuje p.Nymburský-dovozce Secoh kompresorů,je udělat místo téčka vzdušník.Čili např. 1m dlouhou trubku o průměru např. 10cm,klidně i více,do vzdušníku zavést přívod z kompresoru uprostřed,vývod vzduchu samozřejmě zčela,čili z obou stran.
Co mám tak vyzkoušeno,a nyní se mnou asi RIKKY nebude souhlasit ;-) ,na membránové kompresory je vhodnější menší průměr rozvodu,na turbíny naopak čím větší,tím lepší.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 22:44 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Roman32
Do kruhu :-D Tak do obdelníku no.Tak to máme všichni.Čí větší průměr tím méně trpí membrány.Já to mám z 50 tky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 22:14 Roman32 Re: tercovec5
Prosím tě jak to myslíš do okruhu? Já to mám rozvedené u stropu a to tak, že na jedné straně mám kompresor a druhý konec je zaslepen. Právě že u píst. kompresoru by to mělo být nějak jinak rozvedeno. Nevím ale jak. A navíc dost lidí tvrdilo, že ten průměr vodovodní trubky plast 20 je málo a ten vzduch se prý nějak seká.???No tomu nerozumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 20:22 Muž rriki [818] - CichlidyRe: cudla76
Šunt :-D ? V roce 1997 kdy se u Plačka objevili secoh želvy a bylo to v tu dobu nejlevnější vzduchovadlo na trhu, taky se nad nima ohrnovalo.A dnes se to vychvaluje. Jsou to obě číny, secoh jde přes tři ruce a proto je mnohem dražší.Rozdíl mezi nima je asi ,že Japonci si to trochu hlídají a atman je dobře okopčenej. U atmana jsou náhradní díly poměrně levný tak není problém mít doma sadu membran doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.12.2012 20:12 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: Roman32
Také si myslím,že bude nějaký problém v kompresoru.Jinak k rozvodu-mám ho dělaný jednoduchým,ale bezproblémovým způsobem.U stropu mám upevněnou zahradní hadici 1/2.půlcoulku,zapojena do okruhu,tedy nikde nekončí-a napojena na kompresor.Do hadice do navrtaných otvorů natlačené konické spojky na hadičku,takže nikde nemůže docházet ke ztrátám.
Pokud používáš typy filtrů na kamínky,a ty vyndáš,snížíš průtok filtrem.Lepší než vzd.kameny je použít perlátory,nebo nejlépe filtry s drážkou a malými otvory v místě přívodu vzduchu.
Zkus ten tvůj rozvod nafotit a dej sem foto.A pokud máš možnost,půjč si u někoho funkčí kompresor a hned budeš vědět,na čem jsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 19:33 Alois Re: Roman32
Myslim, že budeš mít málo tlaku, pokud to nezvládne ani vodní sloupec akvaria. Nemáš tam někde dírku? Zkus solo kompresor, to přece musí bejt znát, jesli něco ufoukne nebo ne. Jinak pokud nemáš odbočky přiškrcený (což je asi hloupost) měl bys mít vsude hadičky stejně hluboko pod vodou, jinak ti bude vzduch unikat nejmělčí hadičkou a do hloubky to nedostaneš. Jak máš udělaný ty odbočky na vodovodní trubce(tuším tam broblém)? Elegantně jde rozvod udělat pneumatikářskýma hadičkama, ale není to zadarmo www.norgren.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 19:15 Muž cudla76 [14] - LabyrintkyRe: Roman32
To vypadá na vadný kompresor, kdyby dával 80 lt/min tak musí stačit. Secoh je prý dobrý, já mam levný Atman 4000 a je to zatím v pohodě. Sice se nad tím každý ušklíbne že to je šunt ale mě funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 17:01 Roman32 Re: Semtex
Kamínky jsem vyndal ze všech filtrů. Tak už nevím.
No a jaký kompresor zn. je tedy dobrá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   11.12.2012 16:15 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Roman32
Problém může být taky v těch filtrech. Pokud mají uvnitř vzduchovací kamínek, tak ten se časem zanáší a je třeba jej jednou za čas vyčistit.
Já osobně mám bublifuky bez kamínků, vyhodil jsem je. Ale tam kde je potěr, mám kamínky, aby voda z vývodu filtru tak necloumala s potěrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 12:07 Muž Chem [837] Re: Roman32
Tak tech 80 l/min by melo bohate stacit na 40 - 50 filtru.. Ja mam v jedny mistnustce 30 l/min na 25 filtru. Je to tak tak, ale staci to.. Edit: Jeste chci dopsat, ze jsem se v minulosti nekolikrat setkal s kompresory, u kterych vyrobci deklaruji nejakou hodnotu l/min vzduchu a pritom je realita jina - maji mensi vykon...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 11:33 Roman32 Re: Chem
Kompresor je Výkon: 80 l/min, Tlak: 0,030 Mpa,
řekl bych že výkon je stejný jako na začátku, jen je tam rozdíl vzhledem k tomu, že jsem přidal další filtry. Takže nevím co mám dělat. Vzduchuje to mála a jen asi dva cm pod hladinou. Takže filtry skoro nefungujou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.12.2012 10:57 Muž Chem [837] Re: Roman32
Prumer trubek - dvacitky na 35 akvarek je v pohode. Zalezi samozrejme, kolik mas filtru (molitanu - bublifuku), ale pokud do tech 50ti filtru, mohlo by to byt OK. Kompresor - 60W obecne nikomu nic nerekne - zalezi, kolik doda vzduchu - kolik litru za minutu. Pokud jde o pistovy, ktery neni nicim mazany, pak bych se obaval, zda neni poskozena silikonova vlozka ci neco, diky cemu pist tlaci vzduch beze ztrat. Zalezi, proc Ti to nestaci - zda je to stale horsi, nebo zda to nestaci od zacatku.

Na posledni otazku muj nazor: Na 50 filtru by stacil kompresor cca 80 litru za minutu, trubky 20mm bych v klidu nechal. On je nejuzsi otvor na vystupu z kompresoru, coz tuto otazku tusim taky dost ovlivnuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 10:12 Roman32 – Rozvod vzduchu v pěstírně
Mohl by někdo poradit jak udělat rozvod vzduchu v pěstírně a jaký kompresor? Mám cca 35 akv. ve třech regálech a celkový obsah vody je cca 1500l.
V současné době mám rozvod udělaný z plast. trubky na vodu 20, kterou mám taženou u stropu a z ní mám do každého akv. nataženou slabou hadičku. Kompresor mám píst. 60W. V současné době již toto nestačí a filtry (bublifuk) fungují slabě jen těsně pod hladinou.
Když jsem toto popisoval několika lidem, kteří se pohybují v pěstírnách tak jsem od každého dostal jinou odpověď.
-Jeden říkal, že je rozvod v slabých trubkách
-druhý - že je slabý kompresor
-třetí - že je rozvod udělán špatně, že kompresor by to měl utáhnout

Mohl by tedy někdo poradit jak bych měl udělat rozvod vzduchu na výše popsaný kompresor? Jaký průměr trubek a jak je rozvést. Popřípadě jaký kompresor, aby tam byla ještě rezerva na cca 5-10 akv. obsah cca 500l.
Děkuji moc všem za radu

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 770x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18377-pestirna-rozvod-vzduchu