LED reflektory ve sladkovodní akvaristice
ja by som sa chcel spytat ci by bolo mozne pouzit ako doplnkove svetlo napr taketo reflektory
www.smdledziarovky.sk/… pretoze chcem mat kobercove rastlinky a ako hlavne svetlo mam 2x39w trubice osram 2800l vdaka za rady
Starší reakce
Máš ty z tvého odkazu? Pokud ano můžeš dát foto jak to vypadá? Já chci objednávat tento týden.
tak už jsou na aqa. 2x studená
. Nakonec jsem jich bral celkem 5 a byli za 128,-
(množstevní sleva). Vypadá to super
Starší reakce
Diky. Zkusim 2x studeny a popr. casem predelam.
To je fakt myslím otázka vkusu. Já třeba to teplé žluté světlo v akváriu vyloženě nemám rád. Takových 6500K je pro mě ideál. Ale každý má jiné oči, znám lidi co si v teplém světle libují. Já mám rád teplé světlo od ohně, z elektriky ne.
Ale až jednou budu dělat vlastní LED osvětlení, tak tam použiju obojí, nebo k bílým navíc pár RGB ledek, a udělám si stmívání a rozednívání spojené se změnou barvy světla, v přírodě je přes den světlo studené, ale za soumraku a svítání teplejší. To by byla docela pěkná vychytávka to simulovat.
Ok diky za vycerpavajici odpoved. Zvolil by jsi teda 2x studenou, nebo 1x studenou a 1x teplou?
Kytky preferujou světlo, které by se ti nelíbilo. Neumí dobře využít zelené světlo (protože ho zelený chlorofyl odráží, proto vypadá zeleně), na které je naopak lidské oko nejcitlivější. Kytky jsou nejcitlivější na červenou a modrou a proto mají speciálky pro kytky fialovou barvu (nikoliv tedy spektrálně fialovou, ale směs červené a modré). Červenomodré led světla používají třeba pěstitelé marihuany. Pro akvaristiku se dělají speciální červenomodré zářivky, které se ale imho nevyplatí. Bílé světlo je pro kytky naprosto dostatečné a vypadá to mnohem líp. Jestli teple nebo studeně bílá je kytkám asi víceméně jedno (teplá má víc té červené, studená modré). Důležité je, jak se ti na to bude koukat. Já také preferuji studenou (ale ne moc).
Řešit spektrum a svítit kytkám modročerveně má smysl tehdy, když je pěstuješ pod umělým světlem a chceš maximalizovat produkci a minimalizovat spotřebu energie. Což je spíš zemědělství než akvaristika.
Určitě jak které.
Ale kdykoliv jsem měl v posledních letech světlo více do žluta, řasám se tam, nevím proč, líbilo více.
Ale co preferujou kytky?
Osobně bych preferoval, a preferuji, studenou bílou.
To já právě taky ne. Tak snad se najde někdo kdo nám poradí
Nemám žádný, ale šlo mi o to, ze os. odběr je v Ově, ale ten tvůj je také kousek a opravdu cena je jinde. Za ty peníze asi do toho půjdu. Jenom nevím zda ta teplá bílá by byla ideální.
Nevím jaké zkušenosti máš s tímto obchodem, ale já nic moc. Je to na delší povídání, ale už bych od nich nebral. Já se díval že bych zkombinovat tyhle 2:
www.lednadoma.cz/…
www.lednadoma.cz/…
i cena je trochu jinde
Nee byla to klasika krátká cca 50cm 36Wka záživka. Aqa má jen 60cm a cca 55L
Bartolomiu napsal: Právě řeším na stejnej rozměr aqa. LEDky ( odešla mi zářivka 36W). Nebudou 2x 10W moc pro ryby? A řešíš i barvu (kelviny)?Měl jste na té 36 W (předpokládám T8) zářivce reflektor? Pak jsou dva tyhle 10W LED reflektory málo = ekvivalent jsou tři ... zářivka má 120cm = dva a ani tři reflektory nedokážou udělat rovnoměrné osvícení tak dlouhé nádrže (pokud nebudou zavěšeny hodně vysoko nad hladinou).
Barva studená, konkrétně tento
www.smdledzarovky.cz/… ale konkrétně ještě nevím, pořád vaham i nad zářivkou 2x18w. Jinak myslím, že pro ryby nebudou, dokonce to tady někdo měl již v prezentaci a psal, že je to akorát.
Právě řeším na stejnej rozměr aqa. LEDky ( odešla mi zářivka 36W). Nebudou 2x 10W moc pro ryby? A řešíš i barvu (kelviny)?
Starší reakce
pozor, ten čip v reflektoru je napájen proudově, takže pokud tam vřadíte stmívač na LED pásky, tak při snížení napětí prostě přestane svítit.
Ahoj,
pokud se nepletu, tak by se stmívač musel přiřadit mezi ledky a trafo, které je napájí, takže asi trochu komplikovaný zásah, ale určitě to nějak jde...
Starší reakce
Ahoj možná že to tady někde bude ( kdo to má vše číst
) , ale dají se ty reflektory nějakým stmívačem regulovat ( stmívat)?
Starší reakce
jedna velice smutna vec s reflektory je ta, ze v podstate neobsahuji optiku a to je dost omezuje v nastaveni vysky nad akvariem.
ne malo reflektoru taky neobsahuje zdroj adekvatni deklarovanemu vykonu a tam pak mohou vznikat nedorozumeni.
rozlozeni zdroju muze napomoci odstraneni "hotspots" na hladine, kde mohou vznikat problemi s presvicenim.
add fotografie - ja mu neberu jeho vkus, jen to brat jako vzor osvetleni mi neprijde stastne. obsah akvarek je ale luxusni.
Ty moje reflektorky jsou od sebe něco přes 20 cm. Těsně k sobě je samozřejmě dávat nechci, ale víš co - tak jak to říkáš by to možná šlo. Samozřejmě zůstává otázka, proč mít dva desetiwatty těsně u sebe, když může člověk dát jeden dvacetiwatt. Jestli se mi ale 20 W reflektor dostane do rukou, určitě to jen tak pro zajímavost vyzkouším a porovnám.
A mé vztahy k fyzice (a její ještě hnusnější sestřičce matice) rozhodně veřejně rozebírat nechci
Fyzika ti asi nic neříká. 2x10W LED zdroj 900 lm a 1x20W LED zdroj 1800 lm budou svítit do akvária úplně stejně, pokud budou mít stejné úhly vyzařování a ty 10W dáš těsně vedle sebe!
Samozřejmě, když použiješ zdroje s širokým úhlem vyzařování tak na dně u vyšší nádrže bude tma, protože většina světla se ti ztrácí do boků (osvětluje pozadí a prostor kolem akvária).
Dík za osvětu, velmi podnětné
Nicméně mám pocit, že oba mluvíme o něčem jiném. Já nemluvím o rovnoměrnosti osvitu, ale o dosahu světla. Mám v akváriu asi 38 - 39 cm čistý vodní sloupec, plus krycí skla. A mám odzkoušené, že když dám reflektorky víc, než 23 cm nad hladinu, tak začíná být osvětlení dna nedostatečné, světelný kužel zkrátka nedosáhne. A je jedno, jestli manipuluji s jedinou lampičkou, nebo se všemi najednou, rozdíl je jen v osvětlené ploše. Proto nemůžu 10 W reflektorky doporučit nikomu, kdo má akvárium nad 50 cm výšky. Silnější reflektory to ale nepochybně dají.
Mimochodem požívám tyto:
www.ledsviti.cz/…. Mají údajně nahradit 70 W halogen, na to můžu říct jen zlááátý voči - pro mé potřeby jsou ale přesto dostačující. Jiné LED čipy v této kategorii ovšem můžou být mnohem kvalitnější a výkonnější, to nezpochybňuji. S LED pásky zkušenost nemám, nemám tedy k tomu co říci.
Jinak i v jiných případech zapojení více medií s nižší svítivostí přece nemusí nahradit v dosahu světla jediné silnější s adekvátním výkonem. To by šestnáct 3W žároviček na vánočním stromečku dosvítilo ve tmě přinejmenším stejně daleko, jako 40 W žárovka. A tak to přece není, že?
Proč to má majitel akvárií na fotografii vychytané, jak má, se mě neptej. Nejspíš to má tak odzkoušené - jako zkrátka každý, kdo si podobné osvětlení pořídil. Nejen mně se jeho styl velmi líbí, že ty jsi proti tomu tak trochu (víc) zaujatý, tvůj problém. Přece proti gustu... atd.
0 20.01.2016 19:58 Katicicka –
Re: Bin Do slabsich urcite nepujdu, rozhoduju se mezi 20 a 30W.Nechci zbytecne moc silne i s ohledem na cenu a abych rybam nevypalila oci
ahoj, tak ja tam mám 4*20w, a 10w už nechcem an vidieť. Prečo? Bolo to veľmi slabé nedosvietilo to poradiane na spodok akvária a vznikali tam veľmi tmavé miesta.
Takže odo mňa len odporúčanie ísť do 20w
Díky za tip, mrknu na tu prezentaci. 10W si myslím, že bude určitě málo, spíš se rozmýšlím mezi 20 a 30W, bojím se spíš, abych to nepřepálila. Tak se ptám, jestli nemá někdo zkušenosti
nevim, kde se vzal tento pristup k fyzice, ale budu se snazit sirit osvetu
primo pod reflektorem JE vetsi osvit, ale ten svetly flicek je na úkor zbytku plochy, takze rovnomernejsi rozmisteni bodu osvetleni prinese rovnomernejsi osvit.
pokud by byla pravda, co povidas, tak ledpasky, kde jsou jednotlive body v radu 100 mW by neprosvitily ani louzi a zarivky by nemohly fungovat taky.
nemluve o ruznych profisvetlech slozenych z mnoha jednotlivych chipu.
i na rostl. akv. jsou mereni s kolmou vzdalenosti od zdroje (jakkoli si myslim, ze vysledky jsou prehnane)
edit: na burikem zverejnenych fotech pouzite osvetleni povazuji za naprosto nevhodne. vzdyt to sviti spis vedle nez do akvaria... navic proc asi nepouzil 1 silnejsi svetlo?
Na osvětlení plochy nejspíš žádný nebo velmi malý. Silnější lampa ovšem určitě dál dosvítí. O trochu níže na tomto vlákně Burik poslal fotku akvárií osvětlených 30 W reflektory. Visí dost vysoko nad hladinou a přesto jsou akvária perfektně prosvětlena. Kdybych dal do této výšky desetiwattovky, měl bych v akváriu tmu. A množství lampiček by to nezachránilo.
prosím jaký je rozdíl v použití 1x 20W a 2x 10W?
Já používám desetiwatové reflektorky a ty jsou na tvou hloubku rozhodně slabé. Se silnějšími zkušenosti nemám, ale zkus se podívat na zdejší prezentaci "MaMMuT", tam jsou použity dvacetiwatové, tak se pokus si to nějak odvodit pro potřeby svého akvária
EDIT: Pokud bys chtěla mít jen plovoucí rostliny na hladině a pod tím ve vodě pár anubiasů, hnědovek nebo jiných stínomilných rostlin, desetiwatovky by stačily. Na metr délky akvária by měly být tři. Výška světel nad hladinou je 15 - 25 cm, to už si musíš odladit sama. Až na dno ti to ale pořádně neprosvítí.
0 19.01.2016 17:27 Katicicka – Osvětlení 300l
Ahoj, plánuju osvětlení do nádrže o rozměrech 100x60x50. Jsem rozhodnutá, že chci reflektory. Jak silné byste mi doporučili, aby světlo bylo v pohodě na ne úplně náročné rostlinky a kolikbych jich měla pořídit? Nikde jsem se moc teorie nedočetla, a tady by s tím mohl mít někdo zkušenosti.
Díky K.
Starší reakce
siroky kuzel tvoreny reflektorem se na krajich lame od hladiny, pokud by tam byla optika s uzsim vyzarovanim, o vlnky by se to tak nelamalo, slo by to dat vys nad hladinu a "lepe dosvitilo" na dno.
Počet reflektorů ti ovlivní spíše velikost osvícené plochy, než prosvícenost vodního sloupce do hloubky. Moje rostliny mi rostou zhruba stejně, jako pod zářivkami, tady by sis moc nepolepšil. Takže - pokud vyměníš skladbu rostlin za méně náročné druhy, pak by osvětlení čistě jen reflektorky určitě šlo, ale s tím odrazem vlnění hladiny asi nic nenaděláš...
¨Jde mi také o tu úsporu. Velké akvárko mám sice o 10 cm vyšší ale zase tam budu svítit třemi reflektory. Nemůže to být takový rozdíl. Uvažoval jsem i o čtyřech.. Pořád váhám. Přeci jen je to investice, která se musí vyplatit nejen na úspoře energie, ale také na růstu rostlin. Ach jo..
Ta tmavost krevetkária je jen optický klam, je právě způsobena tím efektem ostrých stínů. Krevetkárium je také o 10 cm mělčí, každý cenťák rozhoduje. Zkusit doplnit zářivky reflektorky samozřejmě můžeš, já to ale nekombinuji, k pořízení LED světel mě vedla úspora za elektřinu. Já mám akvárium dlouhé 120 cm a mám čtyři. Když jsem zářivky vyměnil za reflektorky, většina kytek si toho ani "nevšimla" - až na tu rotalu. Takže co se týče výkonnosti, zářivky jsou určitě lepší.
No tak ted tedy nevím. Mám ještě male krevetkárium, kde svítím 7W světlem s LEDkama, a vše roste perfektně a to i bez použití jakýchkoliv hnojiv. Když se na to AQ kouknu, příjde mi tmavé ale naprosto jinak zabarvené než pod zářivkama. A vše funguje. Taky měš napadlo nechat tam T5 trubice a přisvítit to LEDkama..
Nedoporučuji. Máš v akváriu na světlo náročné rostliny, dokonce i kobercovky. Ty to u dna díky ostrému stínění schytají nejvíce. Já mám pod čtyřmi 10 W reflektorky anubáče, echinodory, hygrophily, rohatce, hnědovky ap. a rostou slušně, ale na rotalu to třeba už nestačilo. Možná silnější reflektory by to daly, ale já mám zkušenost jen s desítkami, bohužel. A ten problém ostrých stínů silnější wattáž samozřejmě nevyřeší.
No OK. A co se týče samotného osvětlení? Budou mi tyto reflektory stačit na moje AQ?
LED reflektory vrhají ostré, nerozptýlené světlo. To znamená, že také vytváří ostré stíny, třeba i vlnící se hladiny. Mě osobně to nevadí, ale některé lidi z toho prý po chvíli koukání do akvária bolí oči. Nevím, jestli by pomohlo vyrobit si nějaký "difusor" z kousku mléčného skla nebo plexiskla, nikdy jsem neměl potřebu to zkoušet. Myslím ale, že by to dost snížilo účinnost reflektoru.
Mám dotaz. Uvažuji o změně stávajícího světla u mého akvária. Nyní svítím 2x 39W T5 trubicema a uvažuji o třech reflektorech EMOS MCOB 10W. Dnes jsem si přinesl jeden domů na zkoušku, abych alespoň zhruba viděl, jak to bude svítit. Nesvítí to nejhůř, ale odráží se chvějící se hladina, čož mi přijde, jako dosti rušivý element. Nemislím si, že po pořidání dalších dvou reflektorů tento jev zmizí. Nějaké návrhy?
ja bych treba takto do akva sviti nechtel, vzdyt tam jde mozna 1/3 svetla. ten zbytek v mistnosti znacne rusi...
kdyby tam mel nejakou optiku, tak potom super, ale takto....
Cha! Jsem asi ten poslední v republice, kdo nemá ještě digitální foťák ani v mobilu, jinak bych tu už dávno měl prezentaci. Když jsem zrušil zářivkové osvětlení, inspiroval jsem se hodně zdejší prezentací "Ochozske prales č.2", jukni na to, mám teď něco podobného v trochu menším.
Dobře, já to tomu korejci vyřídím
Mas to super, ale tie v lavo by som dal nizsie...
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 18
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 25008x