Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

JBL Manado

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
JBL Manado
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:10 Žena miguela [21] Re: Aforte
jde mi o to, že chci vyměnit dno a nechci dávat Liapor (vypadá dosti uměle) a chtěla jsem nějaký substrát, ale zjišťuji, že s mřenkama jsem bez šance na cokoliv a budu muset zůstat u štěrku a přemýšlet o CO2..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:09 Muž Legioix [574] Re: miguela
Nevím, ale mám Aquaclay Ground : rybicky.net/atlasryb/pancernicek_kropenaty a nijak ho nerozrývají. Je pravda, že tento matroš je už nějaký ten měsíc usazený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:04 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: miguela
Manado je lehké. Oproti písku je mnohem lehčí, jestli ti jde o tohle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 21:52 Žena miguela [21]
chci si pořídit JBL MANADO, je možný ho mít s mřenkama? obávám se, že s Liaporem bych neměla šanci..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 13:39 Žena meleri [12] - AmerikaRe: zervan
dekuji za cennou radu! poridim uz konecne testy tvrdosti. jo je to voda ze studanky.nekde jsem cetla, ze pH je na nic, ze se dost meni, pry opravdu staci zatrepat lahvickou a ph se zvysi.
taky me prekvapil clanek kde psali, ze lidsky organismus nemuze cerpat mineraly z vody, ale jen ze stravy, a ze piti vselijakych mineralek je zbytecne, spiz ze je pak telo zatezovano, bylo tam vysvetleno proc ale to uz bylo nad me chapani stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 08:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: meleri
Tá voda s pH 6,2 je, ak sa nemýlim, z nejakého prírodného prameňa, však? Treba zmerať aj jej tvrdosť / alkalitu, pretože môže byť trochu mineralizovaná a s obsahom CO2. Ten však po čase z vody vyprchá, čím sa môže značne zvýšiť pH, v závislosti od alkality. Ak nie je k dispozícii test tvrdosti a alkality, bolo by dobré vzorku vody riadne pretrepať, nechať deň odležať (samozrejme otvorenú nádobku, napr. pohár) a potom zmerať pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 03:26 Žena meleri [12] - AmerikaRe: dome
kytky mi pred vymenou dna rostly pekne. jen koberecky kvuli vysokemu pH ne. proto jsem pred mesicem zacla lit vodu o pH 6,2 do akvaria.
po vymene vody pH kleslo a ted jje to par dni a zas stouplo. doufam ze to s tim Manadem nebyla chyba, a nemela jsem koupit klasicky sterk. pry casem stejne ztezkne.

jinak mi se vzhledove libi, v tom neni pro mne problem.

O Ade bych ani neuvazovala....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 01:14 Muž dome [6] - RostlinyRe: petulinakk
to že se ADA rozpadá je prostě fakt.to že mají v Nigatě pár kousků starších 5let+- je fakt druhý :) takže jdeto,ale....
ps:vlákno je o JBL Manado vs Rataj Aquaclay Ground(spíš profi soil)...a já sem spíš pro Manado,které bude absolutně zakryté aby nešlo vidět jak je HNUSNÉ! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2014 23:48 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Aforte
Aquasoil se jednu dobu opravdu rozpadal - bylo to ale jen pár šarží a předposlední model, co vím tak ADA se za to omluvila, vylepšila technologii a nová Amazonia je mnohem lepší než ta předchozí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 23:34 Žena Kytka [2146] Re: Aforte
Kolik máš zkušeností s ADA substráty, abys mohl vynášet takovéhle jednoznačné soudy? Dělal jsi s nimi nějaké dlouhodobé experimenty?
Podle tvých prezentací mi připadá, že tvoje zkušenosti jsou spíš z oblasti "jedna paní povídala", ale praxe žádná.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 18:49 Žena petulinakk [2016] Re: Aforte
No vidíš, a já myslela že jsi dneska psal tohle:

Aforte napsal: ADA po dvou letech používání se rozpadá a tvoří bahno.
.. a taky, že se z toho stane bahno "v brzké době".

Není to poprvé co si protiřečíš...

Tady už končím, prohlášením, že za rozpad substrátu v bahno můžou mimojiné i rybky, když se leknou a rozvíří dno, jsi mě fakt odrovnal, a já to vzdávám :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 18:46 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: petulinakk
Já neříkám, že to je otázka jednoho max dvou let. Záleží na okolnostech. Může to být za dva, ale i za 6 let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 18:43 Žena petulinakk [2016] Re: Aforte
Jen pro informaci - měla jsem Amazonii v akva cca rok a půl, i přes moje poměrně časté rejpání ve dnu - přesazování kytek, protože se mi vzhled pořád nelíbil, a odstranování sinice (kterou jsem tam ale měla hlavně vlastní blbostí), jsem nezaznamenala žádný rozpad, a po roce a půl měla Amazonie podobu pořád stejnou, bahno se nekonalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -4   01.03.2014 18:31 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: petulinakk
Většinou to dělají tak, že dají bahno naspod a překryjí ho novým substrátem. To se nerozpadá jen neustálým hrabáním se ve dně. Můžou to způsobit i rybky, které se leknou, rozvíří dno apod. I pokud nechceš, tak stejně se ti z toho v brzké době stane bahno. Ono to asi ničemu nevadí. Málo lidí se vydrží dívat na vzhled akva delší dobu než dva roky. Proto je dobré bahno nechat a nahoru přidat nový substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 18:20 Muž PedroRabiaSorda [83] Re: petulinakk
Akadama je substrát, který má svůj původ v Japonsku. Substráty Akadama používal před zavedením substrátů ADA ve svých akváriích i Takashi Amano (substráty ADA mají s Akadamou mnoho společného). Hlavním rozdílem oproti substrátům ADA je, že tento sediment není obohacen živinami. Budete-li si chtít tedy vytvořit obdobu substrátu ADA, použijte trochu rašeliny, na to přidejte hnojivo (nejlépe Osmocote), a překryjte to dostatečnou vrstvou Akadamy.
Pálené jíly mají oproti sušeným jílům tu výhodu, že jsou tvrdší a tudíž se tolik nerozpadají/nedrolí.

Zdroj: prirodni-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 18:00 Žena petulinakk [2016] Re: Aforte
Ano, ale jednak "obměnit layout" ještě automaticky neznamená vyměnit i dno coze
A jednak, pokud už dno vymění, tak z jiného důvodu, než že by to staré už bylo na bahno ;-)

Pořád jsi mi ale neodpověděl, jak je v téchto akvárkách, kde dno není prakticky nikde odkryté, možné udělat ze dna mechanicky bahno. Nebo se to rozpadá samo od sebe?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 17:50 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: petulinakk
Druhé a třetí akvárium jsou akvária předních aquascaperů České republiky, kteří každoročně obměňují layouty svých akvárií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 17:44 Žena petulinakk [2016] Re: Aforte
Proč by se měl měnit na bahno?

Jistě, pokud se v něm bude někdo často rejpat, a hloubkově odkalovat, pak se zrna substrátu můžou časem mechanicky poškodit a rozpadnout.
Ale pokud bude v hustě zarostlé nádrži ( a právě do takových nádrží se asi nejčastěji kupuje), a bude se s ním přiměřeně zacházet, nevidím důvod, proč by se měl masivně rozpadat, a proč by neměl být vhodný na dlouhodobé používání?

Jak poškodíš substrát při šetrné údržbě třeba těchto akvárek?

rybicky.net/fotogalerie.php…

rybicky.net/nadrze/17637

rybicky.net/fotogalerie.php…

atd...

Některá akvárka s tímto substrátem fungují už roky (třeba hned to první, podle prezentace), asi by bylo potřeba říct majitelům, že mají substrát vyměnit? ;-)

A pokud má někdo potřebu denně přesazovat rostlinky, jsme zase u toho, co už jsem napsala dřív - je třeba vhodně zvolit substrát pro svoje účely ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   01.03.2014 17:21 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: petulinakk
Špatně jsem to napsal. Já nemyslel, že to a to je nejlepší. Já jen říkám, že každý substrát má výhody i nevýhody, jak říkáš. ADA pro rostlinné akvárium je asi nejvhodnější. Každopádně má i nevýhody. Cena. Není vhodný na dlouhodobé používání, protože se po čase mění na bahno. To pak může dělat v akvárium bordel. Tohoto je manado ušetřeno. Je levnější a nemění se ani po dlouhé době na bahno. Zase je méně výživné a nedá se tolik tvarovat. Dále nesnižuje pH.

Jinak zkušenost mám se štěrky, písky, manadem. Taky jsem si toho o substrátech dost přečetl, což mi dalo taky jednoznačné názory na jednotlivé substráty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.03.2014 17:13 Žena petulinakk [2016] Re: Aforte
Byla bych opatrná s těmi jednoznačnými soudy, že "to a to" je nejlepší.

KAŽDÝ substrát má svá pro a proti, s každým substrátem mají lidi pozitivní i negativní zkušenosti, třeba i jen proto, že si vybrali nevhodný substrát pro svoje konkrétní akvárko s jeho specifickými nároky.

Je třeba ADA "to nejlepší" pro malawi? Taky nevím kde jsi vzal, že není vhodná na dlouhodobé používání...

Pro někoho je "to nejlepší" zase jiný "spešl" substrát jako fluval stratum, shirakura... pro někoho obyčejný štěrk... to tady pak může každý řičet, že "tohle je nejlepší", a každý bude mít svou pravdu, protože každý se prostě hodí pro něco jiného.

Kolik těch substrátů jsi vyzkoušel osobně, že máš takový přehled? ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -4   01.03.2014 00:05 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: dome
Manado je to nejlepší, co můžeš koupit hned po ADĚ. Navíc má jedno zásadní plus oproti ADĚ. Nerozpadá se. ADA po dvou letech používání se rozpadá a tvoří bahno. Je to spíše děláno pro akvária, která se každoročně mění na soutěže. Není to na dlouhodobé používání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 23:58 Muž dome [6] - RostlinyRe: meleri
já bych to moc neřešil a jestli ti nejdou kytky tak si nemyslím,že by to bylo zrovna substrátem! oba dva jsou stejně naprd :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 20:01 Žena meleri [12] - AmerikaRe: romant
no co jsem to vymenila tak to vystrelilo nahoru, nemam moc kvalitni testy ale liju tam uz mesic vodu o pH 6,2 a pH podle tech testu je tak 8. na tvrdost testy nemam.
kytky nic moc no, ludwigie jedou, spolecne s vodnim morem ale bacopy a echinodorus mi stagnuji. pogostemonovi se to libi...:)
protoze tam mam furt to slabe svetlo tak to taky nepomuze..
od te doby co mam to dno tak se mi to rozlizaji rozsivky plus takova ta kratka syte zelena rasa, vim ze to chce cas, ale moc to radost nedela no. bublam co2 porad a liju tam Brutus a tu mekkou vodu.
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 19:56 Žena meleri [12] - AmerikaRe: zervan
tak sem koukala na internet, a pry je to pravda! psali to nejaci frantici, ze to zvysuje pH a tvrdost, ale podle nich jen prechodne! zbytek uz byla debata pro chemiky tak jsem to vzdala, ale toto mi stacilo. takze to chce asi vytrvat, vymenovat vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 14:28 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: meleri
K pH sa vyjadriť neviem, lebo v tom akváriu sa pridáva CO2. Len som sa dosť začudoval tej tvrdosti, namerali sme ju viackrát a pritom u mňa v podobne osadenom akváriu nie, tak som to "zvalil" na substrát, ale nemusí to byť isto ním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 14:17 R Muž romant [27987] Re: meleri
Jak prosperují rostliny, je to měřený ve stejnou dobu? Je klidně možný, že to Ph zvedají lehce nahoru rostliny, tím jak se jim daří. Jinak kolísání Ph v akváriu je během dne normální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 14:14 Žena meleri [12] - AmerikaRe: zervan
namerila jsem vyssi pH. testy na tvrdost nemam.
tak nevim, je to prechodne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 14:11 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: meleri
Môžem potvrdiť, že v tomto akváriu s Manado sme namerali vyššiu tvrdosť ako má vstupná voda, tak možno na tom čosi bude: rybicky.net/nadrze/19970
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 14:07 Muž fido16 [631] Re: meleri
Proč si to myslíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 13:55 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: meleri
Nevšimla jsem si podobnýho jevu, vždycky jsem v nádrži s Manadem naměřila cca ty samý hodnoty jako v ostatních.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 13:22 Žena meleri [12] - Amerika
ahoj, myslim, ze JBL Manado zvysuje pH a asi i tvrdost vody. Mate nekdo stejnou zkusenost?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2014 06:44 jamajcan Re: kitycta
Moje nádrž MIXXX.Hnojení EI+glutaraldehyd+Caco3,ve dně Osmocote.Krevety.N.heterophoda,N.palmata,C.japonica,A.molucensis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2014 06:28 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: kitycta
Musíte si říct, co je pro vás prioritní. Rostliny nebo krevetky. Já mám v akva krevetky a jsou v pořádku :) Nic se jim nestane. Pod tím mám JBL Florapol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2014 03:31 kitycta
No, toš snad to nebude tak hrozné s tím jbl manadol.coze Většina lidí, jak vidím, je spokojená. tak snad budu i já. :-) Podsypáváte to něčím? - čím? nebo stačí to pro zakořenění kytek? Já chci pořizovat krevetky a bojím se hnojiv. Vím, že tam určitě někde složení bude napsané, ale radši bych zkušenosti z praxe... :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 13:22 Muž dome [6] - Rostliny
tak jbl manado jsem koupil v hornbachu za nějakých 220kč 3L.což je fajn cena,ale substrát sám o sobě již tak fajnový není.
1)hrozná barva(když ho překryjete jiným šterkem tak fajn,ale i tak když vyplave je to děs)
2)docela lehký(ne tak jako rataj,ale I presto tu tendenci vyplavávat má a rostliny v něm drží zle)
3)dost špinavý(nebavilo mě ho proplachovat,toho bahníčka bylo dost)

suma sumárum...to je docela těžký.pro obyčené AQ.s echynáči apd. překryté ozdobným křemičitým pískem to lze použít docela dobře :) rozhodně plave méně naž rataj,ale vypadá hůře :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:46 Žena Kytka [2146] Re: dome
V Praze třeba tady: www.akvarista.cz/… - s osobním vyzvednutím na burzách nebo dle dohody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 14:07 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Aforte
třeba si trefil blbej den a měli vyprodáno, ale obvykle mívaj...ten liapor v sekci akvaristiky nehledej, používají ho tuším pro srovnání podkladu pod plovoučkama atp. takže ve stavebninách v podsypovejch materiálech...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 14:02 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Ciffik
V drive-in jsem nebyl, takže jsem ho neviděl. Aquabasis jsem viděl pod krmivem. Manado tam prostě nebyl. Možná jo, ale nevšiml jsem si ho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 13:59 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Aforte
vidíš to, je to 14 dní, co jsem byl právě v Olomouckém Hornbachu, měli jak jbl manado tak zásobní aquabasis, tak liapor - ale ten v sekci drive in ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 13:46 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: fido16
Nemusí to být úplně pravda. Já jsem chtěl koupit nové věci do akvária. Na stránce akva-tera.cz je měly všechny, ale když jsem jel do Hornbachu, tak říkám, že se podívám i tam. Pokud by tam něco měli levněji nebo pokud by měli vše nakoupil bych u nich. Začal jsem u dna. Chtěl jsem JBL manado a JBL florapol. JBL manado jsem nenašel. Měli jiná dna, ale JBL manado prostě ne. Po liaporu jsem se nedíval, ale řekl bych že bych si ho alespoň všiml. Bavím se i Hornbachu v Olomouci. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 12:02 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: dome
liapor tak samo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 11:45 Muž fido16 [631] Re: dome
Jbl manado mívají v Hornbachu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 11:20 Muž dome [6] - Rostliny
mohu se zeptat kde v praze lze koupit JBL Manado? Děkuji
případně kde sehnat Liapor?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 08:45 R Muž romant [27987] Re: lucie.aqua
Čas a výměny vody, to je to co pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 08:42 Žena lucie.aqua [511]
Dobrý den, já jsem po dlouhém přemýšlení a srovnávání koupila taky Manado a pod něj zásobní substrát. Sazení bylo v pohodě, ale co mě trápí, tak to, že voda je lehce zbarvená...Přestože jsem ho důkladně propláchla. Jakou s tím máte zkušenost vy - pomohou výměny vody?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 16:14 Muž Ad@m [1051] Re: janv
Ak sa rastlinkám darí, úpravy nie sú potrebné ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 21:45 Muž dravec [72] - RostlinyRe: azonic
To su len ilovite castice, ktore sa usadia...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 19:07 Muž azonic [63] - RostlinyRe: dravec
Nakonec jsem ho propral a šlo z toho hrozný bahno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 17:42 Muž dravec [72] - RostlinyRe: janv
manado je skoda zasypat strkom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 17:39 Muž dravec [72] - RostlinyRe: azonic
preprat mozes. staci ked ho namocis, na 24 hod aby nasiaklo

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 3380x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18104-jbl-manado-vs-rataj-aquaclay-ground?od=51