Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba průtokového topítka

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Výroba průtokového topítka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 22:18 Muž O.Tom [439] Re: Tlama
Ještě jsem žádný externí filtr nepoužíval podle hodnoty do jaké max litráže je určen, použití odpovídalo spíš minimální litráži.
A při filtru 2080 jsem si vystačil se 150W ohřívačem, EHEIM model s integrovaným topným tělesem 2180 ma 500 W :) taková rychlovarná konvice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 22:08 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: O.Tom
No mě se zdají být spíše poddimenzované.....filtr určený k AQ do 600l a výkon tělesa 210W ?? ale snad to mají dobře spočítané coze , jinak koukal jsem že jsem napsal špatný model....jedná se o eheim 2329.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 21:45 Muž O.Tom [439] Re: Tlama
OT
Já to pochopil hned napoprvé a mít ten filtr, tak se mi to zdá jako velice zajímavá možnost.
Taky proto, že jistě bude možné zvolit si vlastní wattáž tělesa, ty originální se mi zdají předimenzované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 19:57 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: Yirka
ne...to je to originální eheim, které je vadné.....to jen aby případní zájemci co nemají 2078 ale jný model eheimu věděli jak to těleso vypadá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 19:28 Muž Yirka [9123] Re: Tlama
V tom případě to chtělo foto toho nového. Z tvého příspěvku to totiž vypadá, že na fotce je to objednávané. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2016 17:55 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: Yirka
Co nevzbuzuje důvěru?? Mám špatné těleso a jelikož originál se nedodává- pouze kompletní nádoba tak jsem oslovil firmy v ČR kteří se zabívají zakázkovou výrobou topných těles. A nejlevnější nabídku mám za ty peníze který jsem sem napsal.Budu si nechávat dělat 2 ks. tak jsem si myslel že by se to někomu mohlo hodit a taky třeba sháněl těleso- nechápu co je ti na tom divného?? :-O Pro ostatní kteří by měli zájem....jedu do té firmy v pátek kde budu vědět přesně termín dodání, předběžně psali 4 týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2016 13:58 Muž Yirka [9123] Re: Tlama
Na rovinu.
Tedy příliš důvěry to nevzbuzuje....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.01.2016 12:13 Muž Tlama [9] - Afrika
Fotka k příspěvku Ahoj, budu si nechat dělat na zakázku nové topení do filtru Eheim 2078-předpokládám i jiné modely, kdyby někdo chtěl využít této možnosti, stačí mi napsat vzkaz a nechám jich udělat více. Cena je 1-2ks 501kč bez DPH, 3-4ks 438kč bez DPH. Hoj Tlama.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2012 07:27 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: OP a xnor
Topný kabel by nebyl špatný nápad... nechal by se umístit pod dno a i kytky by měli teplo na kořeny... otázka tedy zda pokud bude na topnám kabelu písek, tak zda nebude nějaký velký útlum v tom písku. Ikdyž asi by být neměl... Termostat by se kdyžtak asi nechal i vyrobit... na škole jsem hrozně rád dělal různé obvody ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 21:53 Muž Shrimpman [36] Re: xnor
To mě taky napadlo, ale byl by potřeba termostat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 21:19 Muž xnor [71] Re: Tomas23
A co nějakým způsobem použít topný kabel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 21:02 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: xnor
no kovové topítko by bylo určitě dobré... teda nejlpepší řešení by bylo vymyslet to nějak tak, abych nemusel nic externího dělat a vše to zůstalo v akvárku. Nebo kdyby byl nějaký způsob jak topení zabudovat do filtru ( fluval 405)

Ale když tak o tom přemýšlím, tak mě filtr začíná docela vytáčet a budu vyrábět nějaký vlastní do kterého by se nechalo topení bez problému zabudovat... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:57 Muž Shrimpman [36] Re: Tomas23
Bych na aukru vydražil nefunkční externí filtr, dal do něj topítko, díru pro elektriku bych zalepil silikonem a hotovo :-) A jelikož to bude na výstupu, kde teče čistá voda, tak bych to dosypal válečkama a ještě tak zlepšil biologický filtrování :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:51 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: OP
ne, ne ... kovová trubka tam nikde nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:47 Muž xnor [71] Re: Tomas23
Kovové topítko bude mít lepší přenos tepla, asi i menší průměr topného tělesa a bude jistota že sklo nepraskne. Sváry jistě vydrží spiše jsem myslel právě velmi důkladné zatěsnění silikonem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:38 Muž Shrimpman [36] Re: Tomas23
Tak jestli tam bude nějaká kovová trubka, tak na ní můžeš rovnou dát nějaký vnější těleso třeba
www.elkop.cz/…
a termostat do akvária hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:35 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: xnor
no ta velikost mě asi až tak netrápí... stejnak to bude schované za akvárkem. Těstnosti bych se také nebál bude to svařené svářečkou na trubky a když to vydrží tlak ve vodovodní síti, tak tlak co jde z filtru to musí také vydržet a topení by bylo pečlivě osilikováno :-)

v čem bude lepší to celokovové oproti skleněnému ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:35 Muž Shrimpman [36] Re: xnor
Však ten external heater se snaží vyrobit. Prvotní myšlenka i náčrt OK, vidím to bez problému. Hlavně to nezfušovat, aby tím nevyteklo aq.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:17 Muž xnor [71] Re: Tomas23
Fungovat to samozřejmě bude v tom problém nevidím. Ale chtělo by to spíše celokovové topítko. Problém spíš vidím v celkové velikosti vlivem délky dostatečně výkoného topítka a dostatečně pevnému zatěsnění. Další možnost je koupit externí topítko např. www.levnaakvaristika.cz/… ale cena je poněkud vyšší. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 20:13 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: sollik
no s vytopením na požadovanou teplotu problém není, ale jak jsem psal, topení je nyní umístěnu u nasávání do filtru a toto je celé uzavřené jakoby v jedné komoře za 3D pozadím... jenže nasávací koš je umístěn tak, aby byl co nejvic zapasovaný do nasávacího otvoru a co nejlépe to nasávalo nečistoty... ale účinnost topení si myslím že bude v takto zvoleném uspořádání docela malá...
proto uvažuju o změně
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 19:57 Muž Yirka [9123] Re: Tomas23
Mně to připadne zbytečně krkolomné a fyzikálně těžko uchopitelné co se klonečného efektu týče. Je málo uvažována setrvačnost již ohřáté nádrže a distribuce od topítka činností filtru. A rozhodně není třeba mít strach z velkého ochalzení při púrůchodu filtrem. Ten proces je rychlý a pokud se jedná o filtr externí i tam je jistá tepelná setrvačnost. Anmo, dělají se topítka zabudovaná ve filtru. Ale důvodem je především estetická stránky věci, že je vše schováno. Zkráceně: jako vychytávka k lepší efektivitě ohřevu či úspoře energie mi to nepřijde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 19:54 Muž Lucky005 [197] Re: Tomas23
a co nejak nacpat topitko primo do externiho filtru, nebo koupit filtr i s topitkem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 19:48 Muž sollik [257] - CichlidyRe: Tomas23
Tomas23 napsal: Chtěl bych tedy zvýšit jeho účinnost nějakou vychytávkou...

Jesti nebyl problém s vytápěním tzn. že by topítko nedokázalo vodu ohřát na požadovanou teplotu, tak bych to neřešil. Je to krkolomné řešení a riziko úniku vody některým ze spojů je celkem vysoké ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 19:27 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: Deathbull
:-) rybník a akvárium je trochu něco jiného... když strčíš do akvárka kabel co zapíchneš do země, tak je to taky proklepe...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.03.2012 19:19 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Tomas23
A proto jezdí pytláci s kabelem k vodě, protože to rybám vlastně nevadí a omračují je klackem :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 19:19 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: xxxmichal
z jakého důvodu by měl být termostat v nádrži? myslíš, že pokud bude termostat v topítku, tak proudící voda ho bude natolik ochlazovat, že bude neustále topit ?

myslel jsem, že až bude voda ohřáta na dostatečnou teplotu, tak se přestane vytápět a jen se občas sepne když bude potřeba srovnat teplotu...

nejlepší by bylo zkusit to v praxi jak to bude fungovat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 19:16 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: PanJirka
tak elektriky se nebojím... s tou jsem kamarád už od mala a prošel jsem si tím i na škole... :-) Jinak elektrika ve vodě by rybám vadit neměla, nám ovšem ano, protože narozdíl od ryb jsme lépe uzemněni :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 19:12 Muž Tomas23 [3] - AmerikaRe: Deathbull
No s tím si právě nejsem až tak jistý ... sice bude v kontaktu s vodou minimum času, ale pokud bude nutné přitopit vodu, tak by to mělo být rychlejší, protože topení bude vlastně topit pořád dokud se nedostane voda na požadovanou teplotu... otázka zda se topení nemůže třeba nějak spálit.

Zda bude topení ohřívat velkou lázeň nebo bude okolo voda jen protékat, tak by to mělo být asi jedno... energie která se vynaloží na ohřev topítka se přenese do vody tak jako tak...

jen když bude voda protékat okolo topení, tak by měla být ohřátá voda lépe distribuována do celé nádrže

i když je možné, že je to vše úplně jinak :-D a tohle vše co píšu je jen moje teorie co se mi zrodila v hlavě hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2012 19:08 xxxmichal Re: Tomas23
Zdravím tohle by fungovalo i dobře ale termostat by musel být někde v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2012 19:02 Muž PanJirka [1] - CichlidyRe: Tomas23
Podle mě to efektivitu topení zvýší, ta energie se někam musí uvolnit, jinak by ti topítko křuplo, ale nekřupne, protože ho naustále ochlazuje proudící voda, z topítka se tedy uvolnuje energie, kterou si bere proudící voda X-)
Některé filtry dokonce na tomto průtokovém ohřevu fungují už od výrobce, jen bych si dal bacha aby se ti do akva nedostala elektrika a neusmažlo to rybky nebo dokonce tebe, poradil bych se s elektrikářem při zapojování.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 17:42 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Tomas23
Voda bude v kontaktu s topením minimum času, takže použití běžného topítka no nevím nevím. Počítám že aby to fungovalo tak by to topení muselo mít vysokou teplotu, což si nejsem jistý že bude mít. Podle mě je rozdíl když topení co umí 32 stupňů celsia ohřívá kontinuálně velkou lázeň a nebo kolem velmi rychle proudí voda...ale na fyziku jsem nikdy nebyl tak počkáme na nějakého odborníka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.03.2012 16:49 Muž Tomas23 [3] - Amerika – Výroba průtokového topítka
Fotka k příspěvku Ahoj, mám v plánu vyrobit průtokové topítko do akva. Momentálně mám zastrčené topení za 3D pozadím a myslím, že proudění vody okolo něj je minimální...

Chtěl bych tedy zvýšit jeho účinnost nějakou vychytávkou... napadlo mě něco takového to... viz obrázek

určitě si polepším v tom, že voda se bude ohřívat až poté co opustí filtr a půjde do akvária... i když ve finále je to asi jedno, ale zase jsem si říkal proč ohřívat vodu co putuje do filtru kde určitě trochu vychladne. :-)

Dále si myslím, že bude určitě znát když bude proudit voda okolo celého povrchu topení než když je topení jen zapíchuto kousek od sacího koše, který nasává pouze ve spodní části topítka a zbytek výkonu topítka je využit minimálně.

Co si o tom myslíte ? Popřípadě uvítám rady a tipy na konstrukci...

Zatím plánuju udělat kryt na topení z plastových trubek na vodu, ke kterým různě posvařuji přechodky, tak aby mi to vyšlo na průměr hadice od filtru a topítko zalepím do trubkového udělátka na silikon...
 

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 393x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17776-vyroba-prutokoveho-topitka