Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reef pár otázek začátečníka

NápovědaFórum » Mořská akvária  

Reef pár otázek začátečníka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2019 16:33 Muž RAP [115] Re: ZDRI
ZDRI napsal: .....když mi teče z vodovodu čistá kojenecká téměř destilka, NO3 do 5 mg.....
Právě že jen skoro destilka. I jen minimální obsah solí ti může při míchání mořské vody dělat problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2019 15:22 Muž Jarry [804] Re: ZDRI
Počítám, že ti to nikdo nedoporučí. Pro akvárium jenom s rybama by to asi bylo ok, ale ta mini RO se dá strčit do šuplíku (u moře jí potřebuješ jednou za 14 dní). Navíc se na moře používá i DI stupeň, aby byla vodivost opravdu skoro nulová. Ono by to asi nechcíplo, ale je riziko, že tě budou trápit řasy a další věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2019 14:08 Muž ZDRI [586] – Jarry
Tak jsem během dvou večeronocí přelouskal Hynka Dařbujána - Mořská akvaristika (2. aktualizované vydání). Jako ucelený úvod do problematiky bezvadné, lepší než prolézat fóra na webu se spoustou balastu. Škoda, že tam ke konkrétním druhům mořských živočichů není více podrobností o jejich chovu, ale to se dá nastudovat následně.

Takže celkově to vidím schůdné, jediné, s čím mám problém, je RO. Nemám kam dát a dráždit manželku "dalším krámem do baráku" se mi nechce. Zvláště, když mi teče z vodovodu čistá kojenecká téměř destilka, NO3 do 5 mg. Zkušení Mořáci - no schválně koukněte na tento rozbor rybicky.net/forum/14104-voda-v-ceskych-budejovicich, myslíte, že by se fakt nedala použít?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.06.2018 16:43 Muž antiA [332] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: smile
Mrkni tady.... www.reef.sk
A čti a čti a ještě jednou čti. A až po měsíci či dvou se ptej na onom foru. Pokud tuto dobu přeskočís éra mít vysněné a krásné mořského akvária skončí velice rychle a změní se v noční můru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 16:20 Muž smile [1]
Ahoj. Ked chcem zalozit morske akvarko tak pre zabehnutie potrebujem bakterie z dobre zabehnuteho filtra. Mozem pouzit filter z tropickeho akva alebo musi byt len z mora? Dakujem za kazdu odpoved.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 21:16 laKatos Re: TRULY
Za 400-500 eček se tam prodávají luxusní funkční komplet vybavená akvaria (použitá) s životem. Kdybych si pořizoval první mořské akvarium tak to udelam prvně takto že se na takovem naučím, co vše je potřeba a za čas (až bych zjistil co a jak a zda mě to bavi) bych si sestavil komplet nové na míru podle mých představ a zkušenosti.
Pokud se kamarádovi moře nezalibi tak ho zase prodá dál s tím že až tak o moc nepřijde než kdyby kupoval vše nové a nebude to správně kompatibilni.
Hlavně at čte, čte a čte z toho fóra. Moře není jen že to postavis a ono to bude hezké celou dobu. U něj se sakra musíš otáčet.

Třeba tady je takové mini ( reef.sk/… ) ......da k nemu i klauny případně se dohodne na záměně .....ale ja bych začal s větším akvariem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 21:04 Muž TRULY [161] Re: laKatos
Tak.ja som sa zle vyjadril. 100€ sim TYCHsimlel len za filter. CIZE myslene tak ze ak by stalo akva 100 +svetlo 100 + filterz za 100 tych 200 by dal len asi to je fakt na to forum lebo ani sajnu nemam o giltracii a postacujucom svetle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 18:05 laKatos
No právě a ta ryba "nemo" se nejlépe cítí v sasankach. Je to pro ni přirozený úkryt. Určitě at počítá s cenou min 200 euro za jety cely komplet a bude to nádherný koníček i pro něj a dcera se bude s ním dívat. Ale do ceny 100euro se nevejde tak aby mu ryba přežila.

Ať se na reef.sk registruje a kouká v sekci prodam. Bývají tam super nabídky kompletních akvarii včetně života.... myslím ze pro něj asi nejlepší možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 17:36 Muž TRULY [161] Re: laKatos
TAK ASI ho tam pošlem, tak jemu čisto ide o tu rybku a nejake kamene skaly nahadzať do akva, asi bez rastlin, proste fakt len zaklad + dobre podmienky pre nu. No poslem ho tam vdaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 15:00 laKatos Re: TRULY
Řekni mu ze reef je taková střední škola s maturitou a sladkovodni akvaristika je základní škola.
pokud nemá zkušenosti a znalosti se sladkovodni určitě bych se mu to snažil vymluvit. Finanční náročnost je pak
taky jinde. Píšu tady jako o mořské akvaristice kompletní. Tedy ryby, sasanky, ježci, koraly atd
na slovensku jsou parádní stránky reef.sk
Ať se popta tamních borců.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 14:47 Muž TRULY [161]
Ahojte, včera mi volal kamarat a pýtal odomna radu ako od akvaristu a poradiť som mu nevedel. Tak som mu ponukol že napíšem tu na forum a že niekto skusenejší poradí a tak mu to odkážem.
Jedná sa o to že chcel pre dceru rybku ´´NEMA´´ (viete ako deti) tak že či neviem aku techniu a čo k tomu treba.
Preto sa chcem spýtať len orientačne, nie konkretne (ak by sa niekomu chcelo aj konkretne) že čo je potrebne a aký základ technický treba dať takejto rybke.
Ci stačí jedna, alebo pár, proste nejaký ten základ. Počítam že ak je potrebná osmoza, odpenovač, nejake 3x54w svetlo a filter tak za 100e tak asi do toho nepojde, ale radšej sa spýtam či je možná nejaká LOW-TECH variacia. Vdaka

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2014 12:05 Muž vik [2] - Mořské rybyRe: Havlis
NEDALA!!!
A ptal ses už i na www.reef.sk - nedostaneš jinou odpověď. Reverzní osmóza už je dneska dostupná za takovou cenu, že o ničem jiném nemá smysl ani uvažovat. Doby kdy stála desítky tisíc už jsou dávno pryč a ta úplně nejmenší a přitom pro malé nádrže plně dostačující ( 50GPD ) stojí cca 1 500,- Kč včetně příslušenství k zapojení a u některých prodejců i se sadou náhradních předfiltrů.
Pokud do mořského akvária budeš lít jinou vodu, koleduješ si nejen o vleklé problémy s řasami a sinicemi, ale v horším případě časem i o kolaps systému.
Více informací najdeš třeba na mém webu - vikovo.cz/… nebo vikovo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 20:25 Muž Havlis [-1]
Zdarvím...nedala by se použít treba kojenecká nebo vodovodní převařená voda..? Do NANO REEFU ? tk 30L

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 12:28 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: Buffy
Tezko rict, s nano reefy zkusenosti nemam, ale co sem hodne sledoval, tak se pouzivaji ruzne zavesne filtry a obvykle se do nich dava vata a kemira, nebo nejaky sorbent fosfatu. Stoji to par korun a je to ucinne. V podstate se tam da dat jakekoliv medium.

Ohledne destilovane vody si dovolim citovat "Vika":

"Její použití je vhodné pouze pokud víme, že destilační přístroj neobsahoval měděné elektrody. Měď je totiž i v nepatrném množství pro bezobratlé mořské organismy extrémně toxická. Z tohoto důvodu nelze doporučit použití destilované vody, nakoupená v obchodě, nebo např. na benzinové pumpě."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 09:58 Buffy - Mořské ryby – Filtr blau fm-120
Dobrý den,
Myslíte, že stačí do nano reefu (19l) filtrace blau fm-120? V návodu je napsáno, že ano, aly když jsem se dívala na některé filtry do nano reefů, tak mi přišly mnohem složitější... Je ale pravda, že filtruje dobře :-) . Kamarádka si zakláda nano reef a já tenhle nepoužívám. Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 23:53 Muž grunda [1771] - CichlidyRe: Tragett
proč ne destilku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 21:10 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: klaudiee
Tady nejde jen o měkkost, ale i o škodlivé látky a těžké kovy obsažené ve vodě. Kvalitní vstupní voda je základ a rozhodně nedoporučuju začínat bez RO, čekaly by Tě akorát problémy. Investuj do RO, kvalitní soli a moře Ti bude dělat radost. Zapojení je jednoduché a použití také. V některých případech se dá RO voda nahradit destilkou, ale ani to nemohu doporučit. V případě, že plánuješ malé akvárium se lze i domluvit na tom, že někdo v Tvém okolí bude schopen Ti vodu dodávat byť za nějaký menší peníz. Ale i tak se vyplatí investice do RO v řádu do 2tisíc, než riskovat špatný stav mnohonásobně dažšího života uvnitř akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 18:45 Muž Burik [724] - AquascapingRe: klaudiee
RO se neboj,není to nic složitého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 18:42 Muž Legioix [559] Re: klaudiee
klaudiee napsala: Mořští živočichové potřebují měkkou vodu, nešla by tedy nahradit
Celková tvrdost vody v mořských akváriích má vysokou hodnotu.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 18:17 Žena klaudiee [0] - Labyrintky – Jiná voda než z RO
Dobrý den chtěla bych se zeptat, jestli se nedá voda z reverzní osmózy nahradit jinou. Možná bych si časem chtěla založit mořské akvárium, ale s RO nemám vůbec žádné zkušenosti a tak bych se tomu nejradši vyhnula. Mořští živočichové potřebují měkkou vodu, nešla by tedy nahradit, třeba dešťovou? Bydlím u lesa a celkem daleko od silnice... Pokud to ale jinak nepůjde tak ji nejspíš koupím... Děkuji za odpovědi
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 14:47 Muž ivo1339 [159] - Amerika
Výška 60 cm bohatě stačí, pro manipulaci u dna je 55 cm vysoký vodní sloupec tak akorát. Boční a zadní sklo může být protaženo nahoru, sůl je prevít a umí krásně vzlínat.
Krycí sklo nad mořem ne, systém musí maximálně odvětrávat. Kumulace CO2 nad hladinou je dost průšvih. Mořská voda jej velice ráda absorbuje a klesá pH. Něco jiného je ochrana světelných zdrojů.
Filtr stačí dvoukomorový, v první komoře odpěňovač a fluidní filtr na sorbent fosfátů (je to lepší a hlavně účinnější než nějaké punčochy), ve druhé komoře pak výtlačné čerpadlo (sump). Dusičnany lze zvládnout pomocí bakterií (Prodibio) přímo v nádrži. Je tu i možnost použití peletek, ale zkušenosti jsou zatím dost rozporuplné.
Na Ballinga stačí nakoupit potřebné soli (NaHCO3, CaCl2.xH2O, MgCl2.7H2O, MgSO4) a digitální kuchyňskou váhu s váživostí po 1 gramu. Kalkulaček je dost. Stopové prvky pak zajistí jakýkoliv multipřípravek (JBL, Corashop). Dost stojí testy, navíc se musí dokupovat celkem pravidelně, dost rychle stárnou. A naučit se správně titrovat. U nádrže o objemu 300 litrů už bych se nebál využít beztlakový Ca-reaktor (k vidění: Pepa Vala - Merhautova Brno). Ratajovu soupravu CO2 + 2x čerpadlo Atman + plastová dóza s náplní (dolomit) a pár drobností jsem nedávno zprovozňoval doslova za pár korun.
Reef se dá seskládat i ze suchých kamenů, na naočkování mikroživota pak stačí startovací korálnatci, jsou na živých podkladních kamenech. Ono totiž v živých kamenech bývají i nezvaní hosté. Písek živý, ale doporučuji jej přidat do nádrže až po překonání dětských nemocí. Při nájezdu je míň práce s údržbou a důkladnější čištění od sinic, zbytků vláknitých řas atd.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2012 20:50 Muž mita [56]
Díky oběma, jsem rád za každý postřeh. Filtr plánuju přes celou skříňku pod akva, ono tam vlastně moc místa nebude. Komory dvě až tři. Odpěňovač jsem koupil Hydor 450, snad bude dobrej. A koupil jsem ho tak brzo proto, protože nemám rád vysoký stolky (rád se dívám na akva s křesla) tak jsem si chtěl ověřit kam nejníž můžu jít abych ještě mohl s odpěňovačem manipulovat. Vychází to na 60cm vysoký stolek.
Chtěl bych časem najet na Ballingovu metodu, ale to chce ještě hodně studování na REEF.sk . Elektroniku dávkování už vyvíjím a čerpadla pomalu kupuju z ebaye.
Budu to dělat postupně, první bude to akva s filtrem a čerpadlem ať můžu honit vodu + světlo a pak postupně budu dokupovat. Koníček je to docela nákladnej :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2012 16:24 Muž longer [1] - Mořské rybyRe: mita
Ahoj,
jestli můžu tak se taky připojim do diskuze.:-) Na reef.sk je prozatim zakazaná registrace z duvodu nedávného utoku hackeru:-/ Ale snad se to brzy obnoví. ted tedy k otázkám. S tou vyskou akva, je asi fakt lepší tech 60 cm, jak pro manipulaci v akva tak i pro svetlo. Cenove dostupna a vykona jsou i obehová čerpadla new jet nebo eheim, eheima mam sam doma a nemuzu si stezovat, je i pekne tichy.;-) Co se tyka proudových cerpadel, jak rika švico, sel bych byt tebou do hydor koralia www.pepinuvutes.cz/…. Na stavbu utesu určitě použij živé kameny a "oživený" písek a pokud maš možnost tak i "oživenou" vodu od nějakeho reefaře kamarada nebo někoho z okolí kdo ma moře.
Když si budeš nechávat delat filtr, tak by chtelo už predem vedet jakou budes mít filtraci. Treba pro dsb nebo refugium by to chtelo docela velkou prostední komoru, u použítí pelet nebo jiných takovýchto filtracních medii nemusí být ta komora tak velka. Ale taky nechci nejak vic radit, protoze s dsb, refugiem ani peletama nemam zkusenosti. To si musís porádne nastudovat na reef.sk. Ja osobne jedu na starou dobrou a asi nejlevnějsí klasiku (odpenovac, zeolit, uhli, phosex, zive kameny). Samozrejme filtrace musí být umerna tomu co chces v akva chovat a mít za koraly. Jinak teda asi zakladem filtrace pro vetsi akvarka nez nano je urcite odpenovač.;-) Tot tedy asi zatim vse. Mej se a at se daří.;-) Jakub
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2012 19:33 švíco - Mořské rybyRe: mita
Použití led od CREE je dobré zozhodnutí. Já používám kombinaci 6x royal blue 3x blue 4x neutral white 1C0. Je to o vkusu... mám radši když korály více světélkují. Při použití LED krycí plexisklo bude nutností. Když ne přímo přes nádrž, tak na zakrytí osvětlovacího tělesa určitě, jinak bude po LEDkách za pár týdnů... již to mělo možnost pár akvaristů okusit... mořská voda je prevít! (totální oxidace - nefunkčnost)
Kromě oběhového čerpadla bych pořídil i čerpadlo proudové (stream) a popř. i topítko.
Písek bych vřele doporučil použít živý (třeba i namíchaný s mrtvým - suchým.
Kameny je ideální použít komplet živé, neměj obavy, lepit k sobě jdou dobře i za vlhka - ideálně pomocí lepidla reef bond.
Jinak co se techniky týče, prostuduj reef.sk, radit si moc netroufám. Jedině snad u proudového čerpadla, firma hydor dělá kvalitní a tichá čerpadla - řada Koralia.

;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2012 17:29 Muž Yirka [7888] Re: mita
Doporučuji také těch 60cm. Sám mám 70cm a vícekrát bych do toho nešel. Údržba a veškeré manipulace na dně jsou velmi, velmi nepohodlné a nepraktické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2012 16:02 Muž mita [56]
Co se týče velikosti tak jsem omezen rozměrem 70x70 a tou výškou jsem chtěl nahnat objem. S tou manipulací mě to napadlo a asi teda skončím na těch 60cm.
Osvětlení, tak to mám myslím celkem dobře udělané LED na mém sladkovodním. Plánuju použít kombinaci CREE LED a to teple bílou XM-L s modrou a královskou modrou (nebo jak přeložit royal blue) A s tím souvisí možná to krycí sklo. Pokud bych osvětloval výbojkami tak ty vyzařují a část UV záření a sklo má docela velký úbytek pod 400nm. Mnou použité LED royal blue vyzařují vlnovou délku okolo 450. Je otázka jestli nedoplnit spektrum taky o UV LED, všiml jsem si že některé firmy je používají. No to bude otázka dalšího zkoumání až akva poběží :)
Dík za odpovědi, ještě mě napadá co pro začátek koupit krom oběhového čerpadla (asi to vypadá na Aquabee 2000/1) a armatůr, nějaký písek asi a mrtvé kameny na slepení útesu? Živé kameny plánuju taky ale z těch asi útes neslepím, nebo dá se to udělat jen živých?
Zatím nechám slepit akva s přepadem, filtr a udělat stolek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2012 13:34 švíco Re: švíco
PS: ještě pár postřehů... záleží čím chceš akvárium osvětlovat - koukni na standardní délky osvětlovacích T5 trubic... pokud použiješ výbojky nebo LED, tak je to bez problému. Jinak krychle je pěkný tvar, ovšem já už jsem s ho přejedl... další nádrž budu dělat jako opačný extrém a to stylem "nudle"... např. průřez 30x40cm a délka 1,5 - 1,8m ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2012 13:04 švíco Re: mita
Ahoj,
co se registrace na reef.sk týče, tak na dotazy z mé strany nikdo bohužel neodpověděl.
Jinak co se rozměrů nádrže týče, tak výška 70 cm je už opravdu na hraně. Zkus si představit manipulaci s něčím na dně... co se osvětlení týče, bude potřeba silnější. Ale nechá se to udělat i tak, že náročnější korály umístíš na vrchol útesu a méně náročné ke dnu... co se krychle týče, tak jsi trochu víc omezen při stavbě útesu a trochu hůře se ti bude docilovat vhodného proudění kolem celého reefu. Každopádně to ale není nijak zásadní překážka...
Co se krycího "skla" týče, tak hlavně je potřeba říci, že není vhodné použít klasické sklo z důvodu filtrování části spektra procházejícího světla. Proto se používá plexisklo, které propustí téměř komplet spektrum.
Krycí "sklo" je vhodné zejména u nano nádrží, kde účinně zabraňuje nadměrnému odparu a tím kolísání salinity. Až si budu zařizovat větší nádrž, tak počítám s krycí plexisklem i tam (o starost míň s doplňováním odparu - žádná negativa plexiskla nespatřuji)...
Dural na stojan... myslím že to bude OK. Ideálně s povrchem eloxováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2012 12:43 Muž fido16 [591]
mrkni sem. rybicky.net/forum/17593
Když napíšeš švícovi jistě ti rád poradí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2012 09:11 Muž mita [56] – Reef pár otázek začátečníka
Protože se na reef.sk momentálně nejde registrovat tak zkusím pár otázek položit zde. Do měsíce až dvou bych chtěl nějaké korálové akva. Zatím přemýšlím nad rozměrem.
Původně jsem chtěl 60x60x60 ale může to být i 70x70x70 cm. Bude v tom druhém rozměru krom asi potřeby silnějšího osvětlení a horší manipulace - čištění nějaký jiný problém?
Krycí skla u moře - je nějaký důvod je nepoužívat? Nějak jsem je u nádrží nezaregistroval.
Stolek z duralových profilů, je důvod nepoužít tento materiál?
Otázek bude časem více tak snad se někdo ozve.
Reklama

Zpět na obsah sekce Mořská akvária Přidat příspěvek • Zobrazeno 1167x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/17691-reef-par-otazek-zacatecnika