Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nebojte se moře

NápovědaFórum » Mořská akvária  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Nebojte se moře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2020 13:15 Muž honcka [39] Re: Aneta
Rozhodně bych mraženým krmil, hromada druhů sušený nežere a i ty ryby, co ho žerou, tak budou za mražený rádi a taky je jde naučit krmení z ruky, mě takhle žere i kreveta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2020 14:22 R Muž lacewings [5313] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Aneta
- nepředpokládám, problém bude jinde
- založte prezentaci, to pomůže lépe se na problém podívat, z více pohledů
- oblibou sapína, jsou rovněž drobné druhy ryb a maso ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2020 09:38 Aneta – ztrácí se nám ryby
Dobrý den,

máme doma mořské akvárium a nějak se nám ztrácí rybičky. Prvně to byl klaun očkatý, teď dva zelení sapíni. V akváriu máme štětičkovce malého, na internetu se píše že může lovit drobné ryby, tak nevím no :/ Ryby nekrmíme mraženým krmivem a někde jsem četla, že když štětičkovec nedostává maso, může právě lovit ty ryby. Nemá někdo zkušenosti? Předem děkuji za odpověď.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2019 16:33 Muž RAP [1332] Re: ZDRI
ZDRI napsal: .....když mi teče z vodovodu čistá kojenecká téměř destilka, NO3 do 5 mg.....
Právě že jen skoro destilka. I jen minimální obsah solí ti může při míchání mořské vody dělat problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2019 15:22 Muž Jarry [1400] Re: ZDRI
Počítám, že ti to nikdo nedoporučí. Pro akvárium jenom s rybama by to asi bylo ok, ale ta mini RO se dá strčit do šuplíku (u moře jí potřebuješ jednou za 14 dní). Navíc se na moře používá i DI stupeň, aby byla vodivost opravdu skoro nulová. Ono by to asi nechcíplo, ale je riziko, že tě budou trápit řasy a další věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2019 14:08 Muž ZDRI [1414] – Jarry
Tak jsem během dvou večeronocí přelouskal Hynka Dařbujána - Mořská akvaristika (2. aktualizované vydání). Jako ucelený úvod do problematiky bezvadné, lepší než prolézat fóra na webu se spoustou balastu. Škoda, že tam ke konkrétním druhům mořských živočichů není více podrobností o jejich chovu, ale to se dá nastudovat následně.

Takže celkově to vidím schůdné, jediné, s čím mám problém, je RO. Nemám kam dát a dráždit manželku "dalším krámem do baráku" se mi nechce. Zvláště, když mi teče z vodovodu čistá kojenecká téměř destilka, NO3 do 5 mg. Zkušení Mořáci - no schválně koukněte na tento rozbor rybicky.net/forum/14104-voda-v-ceskych-budejovicich, myslíte, že by se fakt nedala použít?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.06.2018 16:43 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: smile
Mrkni tady.... www.reef.sk
A čti a čti a ještě jednou čti. A až po měsíci či dvou se ptej na onom foru. Pokud tuto dobu přeskočís éra mít vysněné a krásné mořského akvária skončí velice rychle a změní se v noční můru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 16:20 Muž smile [1]
Ahoj. Ked chcem zalozit morske akvarko tak pre zabehnutie potrebujem bakterie z dobre zabehnuteho filtra. Mozem pouzit filter z tropickeho akva alebo musi byt len z mora? Dakujem za kazdu odpoved.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 15:01 Muž Chico [0] - Mořské ryby
Kdyby se někdo chtěl podívat na rozjezd nového akva v realu a popovídat o tom jak a co. Tak stím nemám problém. Mám i nějaké věci ze starého 600L .

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 21:16 laKatos Re: TRULY
Za 400-500 eček se tam prodávají luxusní funkční komplet vybavená akvaria (použitá) s životem. Kdybych si pořizoval první mořské akvarium tak to udelam prvně takto že se na takovem naučím, co vše je potřeba a za čas (až bych zjistil co a jak a zda mě to bavi) bych si sestavil komplet nové na míru podle mých představ a zkušenosti.
Pokud se kamarádovi moře nezalibi tak ho zase prodá dál s tím že až tak o moc nepřijde než kdyby kupoval vše nové a nebude to správně kompatibilni.
Hlavně at čte, čte a čte z toho fóra. Moře není jen že to postavis a ono to bude hezké celou dobu. U něj se sakra musíš otáčet.

Třeba tady je takové mini ( reef.sk/… ) ......da k nemu i klauny případně se dohodne na záměně .....ale ja bych začal s větším akvariem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 21:04 Muž TRULY [163] Re: laKatos
Tak.ja som sa zle vyjadril. 100€ sim TYCHsimlel len za filter. CIZE myslene tak ze ak by stalo akva 100 +svetlo 100 + filterz za 100 tych 200 by dal len asi to je fakt na to forum lebo ani sajnu nemam o giltracii a postacujucom svetle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 18:05 laKatos Re: TRULY
No právě a ta ryba "nemo" se nejlépe cítí v sasankach. Je to pro ni přirozený úkryt. Určitě at počítá s cenou min 200 euro za jety cely komplet a bude to nádherný koníček i pro něj a dcera se bude s ním dívat. Ale do ceny 100euro se nevejde tak aby mu ryba přežila.

Ať se na reef.sk registruje a kouká v sekci prodam. Bývají tam super nabídky kompletních akvarii včetně života.... myslím ze pro něj asi nejlepší možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 17:36 Muž TRULY [163] Re: laKatos
TAK ASI ho tam pošlem, tak jemu čisto ide o tu rybku a nejake kamene skaly nahadzať do akva, asi bez rastlin, proste fakt len zaklad + dobre podmienky pre nu. No poslem ho tam vdaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 15:00 laKatos Re: TRULY
Řekni mu ze reef je taková střední škola s maturitou a sladkovodni akvaristika je základní škola.
pokud nemá zkušenosti a znalosti se sladkovodni určitě bych se mu to snažil vymluvit. Finanční náročnost je pak
taky jinde. Píšu tady jako o mořské akvaristice kompletní. Tedy ryby, sasanky, ježci, koraly atd
na slovensku jsou parádní stránky reef.sk
Ať se popta tamních borců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2016 14:47 Muž TRULY [163]
Ahojte, včera mi volal kamarat a pýtal odomna radu ako od akvaristu a poradiť som mu nevedel. Tak som mu ponukol že napíšem tu na forum a že niekto skusenejší poradí a tak mu to odkážem.
Jedná sa o to že chcel pre dceru rybku ´´NEMA´´ (viete ako deti) tak že či neviem aku techniu a čo k tomu treba.
Preto sa chcem spýtať len orientačne, nie konkretne (ak by sa niekomu chcelo aj konkretne) že čo je potrebne a aký základ technický treba dať takejto rybke.
Ci stačí jedna, alebo pár, proste nejaký ten základ. Počítam že ak je potrebná osmoza, odpenovač, nejake 3x54w svetlo a filter tak za 100e tak asi do toho nepojde, ale radšej sa spýtam či je možná nejaká LOW-TECH variacia. Vdaka

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 21:59 Muž lhajek [1815] - RostlinyRe: DavidŽ
Vodovodní vodu nejprve vyčistit od všeho pomocí reverzní osmozy a pak v ní rozpustit správné množství mořské soli podle požadované hustoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 21:08 Muž DavidŽ [0] - Rostliny
prosím poradil by mi někdo jak doma napodobit mořskou, nebo alespoň braktickou vodu, děkuji - kdžtak do zpráv :) :-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 13:49 Hjub Re: lhajek
Diky za odpoved. Jasny nejak se k tomu propracuju sam. Jen jsem to chtel zkustit takto:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2015 09:20 Muž lhajek [1815] - RostlinyRe: Hjub
Taky jsem u nás sháněl až jsem se do toho pustil jen z toho co jsem si načetl ..... Jsem tedy ve fázi že mám akva ve výrobě a vše potřebné, krom živých kamenů a živé vody, mám jinak doma připravené. Živý materiál mám předběžně domluven až u Prahy.... Ale nejdu do ničeho velkého je to v podstatě nano s hrubým objemem vody 80L (takže když tam bude čistý objem kolem 60L tak budu asi rád).

Zkus se poptat na www.reef.sk tam spíš někoho najdeš .... O někom z Brna jsem tam určitě četl ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2015 22:52 Hjub
Zdravim,

nejakej brnak s reefem? Co by mi poradil do zacatku? Precejen je lepsi to videt nez jen cist X-) diky
Vyzkoušejte

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2014 12:05 Muž vik [2] - Mořské rybyRe: Havlis
NEDALA!!!
A ptal ses už i na www.reef.sk - nedostaneš jinou odpověď. Reverzní osmóza už je dneska dostupná za takovou cenu, že o ničem jiném nemá smysl ani uvažovat. Doby kdy stála desítky tisíc už jsou dávno pryč a ta úplně nejmenší a přitom pro malé nádrže plně dostačující ( 50GPD ) stojí cca 1 500,- Kč včetně příslušenství k zapojení a u některých prodejců i se sadou náhradních předfiltrů.
Pokud do mořského akvária budeš lít jinou vodu, koleduješ si nejen o vleklé problémy s řasami a sinicemi, ale v horším případě časem i o kolaps systému.
Více informací najdeš třeba na mém webu - vikovo.cz/… nebo vikovo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 20:25 Muž Havlis [-1]
Zdarvím...nedala by se použít treba kojenecká nebo vodovodní převařená voda..? Do NANO REEFU ? tk 30L

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2014 15:53 Muž Designer [5691] - CichlidyRe: vik
71% povrchu planety pokryva slana voda, a na tech drahocenych 29% jeste budu akvariem se slanou vodou zabirat kus dalsiho mista? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2014 06:59 Muž Dejmon [64] – Moře
Já bych se moře nebál, ale cenově je to pro mě nedostupné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2014 00:01 Muž vik [2] - Mořské rybyRe: carlik0
Podle náročnosti osádky nádrže ( korálnatců, rybám je to fuk ) je, nebo není potřeba doplňovat do vody další prvky - především Ca a Mg.V případě osazení AQ pouze méně náročnými měkkými korálnatci postačují pravidelné výměny vody. Pokud máme v nádrži SPS a LPS korálnatce, tak jejich mnohem pestřejší barvy a tvary jsou vykoupeny mimo jiné i potřebou doplňování makro a stopových prvků.
Vodu zásadně pouze z reverzní osmózy. Nejlevnější typy stojí jen lehce přes 1 000,-Kč
Závěsný filtr je dobrý spíše pro gupky, ale malé moře se s ním v omezené míře provozovat dá.
Více info na mém webu www.vikovo.cz, anebo na serveru věnovanému české a slovenské mořské akvaristice www.reef.sk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2014 13:23 carlik0
ahoj chci si zalozit 50l more ctu co se da atd tak se chci zeptat na par veci. nikde sem se nedocetl jesli se do vody pridava jen sul nebo i jena chemie.Kde kupujete vodu?je vhodna tato filtrace shopakva.cz/…

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 12:28 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: Buffy
Tezko rict, s nano reefy zkusenosti nemam, ale co sem hodne sledoval, tak se pouzivaji ruzne zavesne filtry a obvykle se do nich dava vata a kemira, nebo nejaky sorbent fosfatu. Stoji to par korun a je to ucinne. V podstate se tam da dat jakekoliv medium.

Ohledne destilovane vody si dovolim citovat "Vika":

"Její použití je vhodné pouze pokud víme, že destilační přístroj neobsahoval měděné elektrody. Měď je totiž i v nepatrném množství pro bezobratlé mořské organismy extrémně toxická. Z tohoto důvodu nelze doporučit použití destilované vody, nakoupená v obchodě, nebo např. na benzinové pumpě."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 09:58 Buffy – Filtr blau fm-120
Dobrý den,
Myslíte, že stačí do nano reefu (19l) filtrace blau fm-120? V návodu je napsáno, že ano, aly když jsem se dívala na některé filtry do nano reefů, tak mi přišly mnohem složitější... Je ale pravda, že filtruje dobře :-) . Kamarádka si zakláda nano reef a já tenhle nepoužívám. Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 23:53 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Tragett
proč ne destilku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 21:10 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: klaudiee
Tady nejde jen o měkkost, ale i o škodlivé látky a těžké kovy obsažené ve vodě. Kvalitní vstupní voda je základ a rozhodně nedoporučuju začínat bez RO, čekaly by Tě akorát problémy. Investuj do RO, kvalitní soli a moře Ti bude dělat radost. Zapojení je jednoduché a použití také. V některých případech se dá RO voda nahradit destilkou, ale ani to nemohu doporučit. V případě, že plánuješ malé akvárium se lze i domluvit na tom, že někdo v Tvém okolí bude schopen Ti vodu dodávat byť za nějaký menší peníz. Ale i tak se vyplatí investice do RO v řádu do 2tisíc, než riskovat špatný stav mnohonásobně dažšího života uvnitř akvária.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 18:45 Muž Burik [727] - AquascapingRe: klaudiee
RO se neboj,není to nic složitého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 18:42 Muž Legioix [574] Re: klaudiee
klaudiee napsala: Mořští živočichové potřebují měkkou vodu, nešla by tedy nahradit Celková tvrdost vody v mořských akváriích má vysokou hodnotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 18:17 Žena klaudiee [0] - Labyrintky – Jiná voda než z RO
Dobrý den chtěla bych se zeptat, jestli se nedá voda z reverzní osmózy nahradit jinou. Možná bych si časem chtěla založit mořské akvárium, ale s RO nemám vůbec žádné zkušenosti a tak bych se tomu nejradši vyhnula. Mořští živočichové potřebují měkkou vodu, nešla by tedy nahradit, třeba dešťovou? Bydlím u lesa a celkem daleko od silnice... Pokud to ale jinak nepůjde tak ji nejspíš koupím... Děkuji za odpovědi

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 16:34 Muž vik [2] - Mořské rybyRe: dan
Vteřinového lepidla se rozhodně nemušíš bát.
Něco z historie:
Vteřinové lepidlo bylo vyvinuto pro americkou armádu. Aby si vojáci mohli snadno, bezpečně a hlavně rychle ošetřit drobná poranění utržená v boji.
Já sám si takto "lepím" ruce, když se říznu, již řadu let. A vzhledem k tomu, že na klávesnici pořád ťukám všemi prsty, tak asi nekecám ;-)
Lepení korálů vteřinovým lepidlem je celkem běžná praxe. Jen je vhodnější použít druhy lepidel s označením Gel ( např. Loctite Gel - modrá, nebo černá tuba ). S lepidly označenými Liquid to sice jde také, ale příliš tečou, což je pro tento účel nepraktické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2013 16:38 Dan Re: Tragett
Děkuju moc za radu,ale asi bych se bál toho sekundáče.Co jsem se dočet ,tak všechny jsou vesměs na bázi kyanu a to je dost silný jed.Neublíží to korálům a rybám ? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2013 20:33 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: dan
Já sem to dělal několika způsoby, fungoval mi každý nejen na xenie.Tak třeba se Ti jeden z nich povede.

1. Odpustit vodu, třeba 10-15cm, sklo očistit, osušit a vteřinovym lepidlem nalepit, pak hned napustit vodu.

2. Nalepit xenie pod vodou - kus korálu napatlám gelovým vteřinovým lepidlem a pod vodou přitisknu na sklo (nehýbat rukou!), po minutě drží a postupně zatvrdne, stačí, aby kxenie držely na kousku, dobře se rozrostou.

3. Kámen s xeniemi jsem přiložil ke sklu a ony si "přelezou" na sklo sami. To trvá sice déle, ale jde to.

Každopádně při lepení je třeba vypnout streamy, nebo aspoň část tak, aby proud nenarušil lepidlo. Chce to praxi, ale fakt se mi na lepení nejvíc osvědčilo vteřinový GELOVÝ lepidlo.

Děj vědět, jak se Ti to povedlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2013 21:42 dan – dotaz
zdravim.Chtěl bych se zeptat, jak dostat ty xenie na boční sklo.Myslím v tom švícovím akva.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2013 23:34 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: veve
Plno prodejců a nejen prodejců je vstřícných. Mořských akvaristů je mnohem méně, než "klasických", vždycky je kam zajet, koho se na něco zeptat a kde čerpat velmi důležité informace, které v ČR nejsou zrovna dobře dostupné v mateřském jazyce. Kdo umí anglicky, německy, nemá problém.

V poslední době sleduji trend, možná způsobený všeobecnou oblibou "nano" akvárií, který se promítá i do mořské akvaristiky. Zde na fúoru je vidět desítky doslova nesmyslných sladokovodních nádrží, kdy se nalije voda například do sklenice, dá se tam kytka a frk s tim na rybicky.net. Takto se bohužel moře dělat nedá, zejména je tu velký problém se stálými parametry vody. Za nanoreef se považue obecně i nádrž do cca 160l, což je už docela solidní objem. Nejčastěji se objevují nádrže cca 60l, ale i 5litrové (to už je kategorie "pico, nebo piko" reefů). Na provozování nano, nebo i pico reefu je ale třeba zkušeností, sebemenší chyba znamená kolaps a úhyn ne zrovna levných živočichů.

Jsem rád, že akvaristé přibývají, že je s kým řešit problémy a postupy, že je s kým měnit a od koho nakupovat koráli a život. Držím palce všem lidem, kteří se chtějí do moře pustit, nebo už pustili a vězte, není to tak náročné, jak se možná domníváte :-) Rozhodně ale doporučuji začít s nádrží cca 250l, to bych řekl že je rozumné optimum co se týče pořízení a údržby. palec Soli zdar :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 11:53 Muž LiborSprysl [9010] Re: veva
A jaké pěkné moře mají v mělnickém Viváriu... potlesk palec ahoj a jak jsou tam vstřícní k nováčkům....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 11:50 veva Re: Tragett
Tak to moc děkuji za nabídku! Určitě vidět naživo zázemí je nejdůležitější, klidně chci slyšet ze v mem akva to je blbost mit moře, ale když jsem chtěl mít u baraku palmy, tak hodně lidí taky říkalo hloupost :-)a jak zadařilo přes zimu! Jsem z lounska, takže neni problém!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 10:48 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: veva
Nejdůležitější je to vidět na živo. Zajeď is k někomu, kdo má moře doma a popros ho o cenné rady. Přestavba akvária na mořské není úplně jednoduchá a na začátku by bylo obrovské množství otázek, proto sjeď k někomu na konzultaci, vše si poctivě zapiš, udělej si orientační rozpočet a pak se do toho vrhni. ;-) Můžeš se stavit u mě, jsem z Kladenska ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 09:20 veva – sladké za slané
Zdravím všechny fandy a chovatele mořské akvaristiky,
V létě bych chtěl zprovoznit mořské akva. V současnosti mám 160l vestavné ale o rozměrech 80x80x25cm. Prosím někoho třeba amatéry s kontakty o rady a zkušenosti. Moc děkuji a doufám, že do léta to stihnu...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 16:42 Muž longer [1] - Mořské rybyRe: seeter
Švíco je Guru nano akvarek o tom žádná, ale na 160 litrů se už Švícova metodika neda moc použít!
Nejlepší je opravdu vyhledat nekoho ZKUŠENÉHO ve svem okolí, kdo moře provozuje už nejaky ten patek a je ti schopen pomoci při zakladaní AQ.;-)
U takovéto nadrže zapomen na externí filtr. Nejlepe je si nechat udelat akvarium na miru i s nalepenym prepaden a dirama pro trupky v prepadu.;-) Do prahy to más kousek, tak se zajed podívat za klukama ze seareefu www.seareef.cz. Urcite ti poradí a da se u nich objednat i akvarko a veskera technika a do budoucna maj ohromny vyber ryb a koralu.;-)

A jako hlavní a prverade ti doporuju podivat se na www.reef.sk, poradne to forum precist a tam i najdes odpoved na vetsinu svych otazek.

Jinak co budes pro zacatak potrebovat, dam ti jednoduchy seznam:

Světlo - min. 1W/L (At už LED, T5, HQI)
Akvarium s prepadem
Filtrační vicekomorove akvarium
živý písek
živé kameny
oživena voda (pro zalození)
reverzní osmoza
hustomer
testy
specialní sul
odpenovac
proudová čerpadla
vytlacne cerpadlo
nejake ty sorbenty (podle druhu filtrace), ale urcite bych doporucil kemiru (phosex) na PO4
topítko
teplomer

A pak urcite sikovne ruce, aby to daly dohromady.;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 08:21 Muž LiborSprysl [9010] Re: seeter
Udělejte si výlet do Vivária na Mělník, pokud nemáte ve svém okolí někoho, kdo moře dělá, a je vám schopen radit. Najděte Pavla, a když mu budete při práci za zadkem, abyste ho nezdržoval, budou to pro vás z hlediska informací nejužitečnější chvíle vzdělávání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 08:18 Muž Yirka [8771] Re: seeter
Zkus pohledat inspiraci i informace zde: rybicky.net/nadrze/11826 , najdeš tam také odpověď na většinu tvých otázek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 21:49 Muž seeter [3] – filtrace
Ahoj, přemýšlím nad založením moře cca 112 - 160 litrů, nic velkého :-) co budu potřebovat??? akvárium, osvětlení 1W/1litr, filtrace, RO, sůl,... co dál??? filtry jsem koukal většinou přepadové, nešel by tam třeba klasický vnější (tetra, eheim) pokud se upraví filtrační hmoty...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.12.2012 16:12 Muž ivo1339 [161] - Amerika – Jak začít?
1. Nastudovat informace z literatury a najít ochotného chovatele v okolí, který poradí
2. Zhodnotit finanční možnosti, 150-ti litrové akvárium jde zprovoznit za 10 tisíc (s veškerou potřebnou technikou a životem), ale "šikovný" obchodník z Vás dokáže vytahat i 50 tisíc za "nezbytnosti" a nebude to ono
3. Nebát se mořské akvaristiky, "Tangaynika" je složitější a podstatně víc nevyzpytatelná
4. Umístění akvária - pozor na letní Slunce a přehřátí ve vedrech

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 11:39 Muž ivo1339 [161] - AmerikaRe: Semtex
Ano, ve 20 až 40 galonech vody, ne v litrech, a o to tu jde. Ten obrázek, který jsem přidal v příspěvku výše je pouhé FAKE (seskládat, nafotit a rozložit zpět). Celkem dobře je to vidět v reklamních nádržích na takových akcích, jako Interzoo v Norimberku. První den je vše OK a třetí den jsou kolonie vzájemně popálené, jen sliz z nich vlaje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 10:54 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: LiborSprysl
Přesně tak, jak uvedl Cosmogagy, web zaměřený na nano reef, který sleduji asi 2 roky, tak musím říct, že někteří v takové trošce vody dokáží udělat hotové divy, jak vystřižené z velkého útesu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 10:53 Muž ivo1339 [161] - AmerikaRe: Cosmogagy
Problémem malých mořských akvárií je nestabilita vodního prostředí. O teplotu kupodivu ani nejde, střídání vodního proudění v moři přináší kolísání teplot. Daleko horší je výrazné kolísání hodnoty pH ve dne a v noci, rychlý a v malém prostoru těžko regulovatelný pokles alkality, nestabilita rH (nebo ORP), jak chcete. I bez externího přísunu potravy narůstá množství DOM.
Korálnatci jsou taky pěkní "prevíti". Upravují si prostředí pro sebe, vedou mezi sebou chemickou válku, a to vše v malém prostoru. Navíc pro svůj růst spotřebovávají ve vodě obsažené makroprvky, jejichž obsah by měl být stabilní.

Ve 30 litrech hrubého objemu mít 5 litrů dekorací a techniky a 20 litrů vody pro chov korálnatců je nesmysl, za tím si stojím. Dnes se internet marketingově zaplňuje fotkami nanoreefů www.reef2reef.com/… , v nichž jsou natěsno naskládány desítky kolonií krátkopolypových korálnatců. Jenže má to háček - většina kolonií se začne "pálit" a zůstanou holé skelety. To už na těch FAKE reefech vidět není. Stylopory nebudou kamarádit s Acroporami, Acropory nebudou kamarádit s Montiporami, Caulastrey nemají rády čistou vodu, kterou Acropory bezpodmínečně vyžadují.
K tomu výčtu korálovčíků:
"Discosomy" potřebují "špinavou" vodu, nesnáší vodu čerstvou
Rhodactisy jakožto invazivní rod vyžadují velmi čistou vodu prostou DOM (rozpuštěných neodpadních organických látek)
Zoanthusy jsou chemičtí bojovníci, velice invazivní.
Určitě bych toto nedával dohromady v "nanu".
Ještě horší nápad jsou Xenie, mají sice rády špinavou vodu s nižším rH, ale rychle rostou, dělí se a dokáží umořit veškeré ostatní korálnatce a nakonec pojdou taky.

Ryby v nanu - to je další kapitola. Malí hlaváči potřebují bezpodmínečně superčistou vodu, a malých druhů ryb žijících v přírodě v malém teritoriu moc neznám. A že se logicky jedná vesměs o velmi agresivní druhy snad nemusím rozebírat.

Když jsem před 30-ti lety začínal s mořem, začínal jsem s 80 litrovou nádrží a bylo to málo. Taky to vlastně bylo nano osvětlené 2 trubicemi T8, odpěňovač vlastní výroby na lipové dřívko, dekorace tvořily tufy a říční písek.
Dnes je jiná technika (mikroodpěňovače, sběrače slepé hladiny, dávkovače, odlehčená keramika jakožto dekorace), ale to vše taky zabírá prostor. A stojí dost peněz. To už bych stejné peníze nacpal do něčeho většího a měl bych na výběr podstatně širší spektrum druhů korálnatců, dalších bezobratlých a ryb. A když jsme u těch prezentovaných nanonádrží na "slovenském" fóru, funguje to pouze Švícovi, za cenu obrovské píle, "přebytku" znalostí a chovatelského citu.
Ivo (Rybka) Barteček

+ Přidat reakci

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Mořská akvária • Zobrazeno 2776x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17593-nebojte-se-more