Sagittaria platyphylla ( šípatka širokolistá )
Určitě je to nenáročná rostlina, já jí mám už několik let v akváriu bez světla jen u okna. Zimní měsíce přežije celkem v pohodě ale jakmile začne svítit tak se cpe nad hladinu a i krásně kvete. Takže přiměřeně.
tak díky a budu doufat měl jsem tam takovej hustej kout kam se rybky radi schovávaly a ted jim to nějak prořídlo a ještě v popisu píšou že šípatka nepotřebuje moc světla a mě se zda že jo tak nevíš jak je to?
To jak dopadnou ti nemohu říci. Je to ale dost houževnatá rostlina a má na kořenech takové malé hrášky a z těch ti vyroste nová rostlina kdyby to ta stará nerozdýchala.
akva bylo v pohodě než jsem tam na přezimování hodil dvě závojnatky z venk. jezírka čímž jsem si to pohnojil a osádka mě lehce prořídla zavojnatky jsem dal prič a akva zaléčil ted už je to vice jak tři tejdny po léčbě. vzpamatujou se ty šípatky? Musím předělat prezentaci.
Určitě to vliv mít může jsou to docela velké jedy. Asi bych tu tvou osádku co je vidět na hlavní fotce trochu zredukoval. hodně ryb a rostliny nejde moc dohromady. jestli se to už díky nemoci kterou si léčil nestalo.
Zdravím , už mám akvárium založené přes rok a šípatka mě tam dělala docela dobře bez chem. přísad a musel jsem ji i přepažit abych neměl plné akva a ted najednou mě začla ve velkem odcházet , dával jsem léčivo spirohexol a baktopur mohlo by to mít vliv. díky za radu.
Starší reakce
Zdravím. Po založení nádrže mi cca od 3 dne flekati od vrcholu sagittaria. Listy se az rozpadaji. Muže to byt předzvěst problémů nebo bezne přepeření? Aqua 180l, dno deponmix+ manado. Voda ph7 GH18 kH7 no2 ok no3 17.5 co2 20mg/. - 40x/min Hnojiv jsem zatim dal pouze s7 dennerle. E15 a v30 zatim neaplikovano. Prezentace není aktuální. Díky za rady.
Starší reakce
Ahoj nevím kam s touto rostlinou do jakého fóra psát a tady to je taky podobný druh..
Dostala jsem ji z akva daha jako rostlinku do popředí na koberec. Rostlinku mám chvíli a už se strašně "rozjela" do výšky, můžu ji přistřihnout? Nebo ji potom ty listy uhnijí? vysokých rostlinek mám dost chtěla jsem ji jako kobereček, poraďte prosím jak na ni.
Starší reakce
Objednala jsem rostlinky z AQUA-DAHO a jako pozornost podniku dostala košíček s touto kytkou. Celkem byly v košíčku 4 krásné, silné rostliny. Bohužel mi při manipulaci ze dvou odpadly zásobní hlízky. Bude to mít vliv na růst? Má někdo zkušenost?
Starší reakce
Máš pravdu mě také pořád kvetou. U mě je to tím že je pořád ještě teplo.
Starší reakce
Děkuji za vysvětlení, tak to ještě nechám
, ale už také pochybuji
Jakmile to nejsou klasické páskovité submerzní listy tak ty kopinaté se budou drát nad hladinu. Jde to ale postupně a několika listům se hned nepodaří vyrůst okamžitě z vody. Mají ale už pod hladinou emerzní (kopinatý) tvar.
Starší reakce
Zkusím to nechat. Uvidím jak to dopadne. Děkuji
Edit: Ještě bych měl na tebe dotaz. Už to žene druhý "kopinatý" list, ale ten první se ještě nad hladinu nedostal. Schází mu tak 5 cm, ale už bych řekl, že neroste. Jestli by měl vyrůst až nad hladinu hned, tak bych to asi odstranil, jak už jsi mi psal a počkal bych na příští rok. Předem dík za odpověď.
Jak je z fota vidět je to osvětlené jen denním světlem, nic umělého. Myslím si ale, že je trochu pozdě a květů už se asi nedočkáte.
Tak to jí určitě nechám. Kryt se dá odklopit i vzadu, fakt jí nechám, snad mi i vykvete. Opravdu dík, že jsi mi napsal a poslal fotky
. Tak na to jsem zvědav, jestli se mojí zadaří. Nějaké speciální hnojení v době květu, nebo něco ke kořínkům
?
Květy má opravdu pěkné.
Tak to dík za informaci. Pěkná fotka, ten květ se mi moc líbí. Možná bych jí nechal vykvést
Pokud listy nejsou páskovité dej je pryč. Je to pokus dostat se nad hladinu. Až takhle to může dopadnout. Pod vodu se mně vrátí vždy až koncem podzimu.
0 14.08.2012 13:41 yenya – Listy
Tak po dvou měsících musím napsat, že kytka "jede" dobře, má široké listy až k hladině, ale najednou mi teď začala vyhánět, v atlase popsané jako kopinaté, listy na dlouhých řapících (Sagittaria weaherbyana), které již skoro hladiny dosahují. Nevíte někdo, jestli se mají ty listy dát pryč, nebo nechat? Předem dík za reakce
Starší reakce
Děkuji ti! Poslední pokus, snad.
Přeju ať se daří, já si ji už radši nepořizuju.
No koukám, že máš stejnou zkušenost jako já, ale před měsícem jsem uviděl jednu nádhernou v akvaristice a zase jsem jí koupil (po 10 letech), tak uvidím. Zatím "sedí" a žloutnou jí emerzní listy.
Starší reakce
Tomasi, Ono jde spíše o moji lenost do lékárny nebo k doktorovi zajít. Spíše stále spoléhám na to, že potkám sestru mojí přítelkyně která dělá v nemocnici a donese mi ji zdarma a ušetřím tu děsivou sumu 6Kč, která by mě totálně zruinovala a já kvůli tomu skončil pod mostem i s akvárkem
Hele Obraene ještě jednou napiš slovo zubař a budu tě mít rád jako lidi co se tímto živí
Jinak já neříkám že nehnojím, hnojím, ale baj voko... a zatím se nic nepodělalo
Jestli je to jen o sehnání stříkačky, tak mám jeden tip kde jí sehnat. Pravda není to dostupné všem, ale když se zeptáš v kterékoli lékárně, tak ti nabídnou i různé velikosti. Pravda není to nejlevnější, posledně jsem jich kupoval asi pět a vyšli mne na děsivých 6,- Kč.
Neber to jako výsměch či narážku, ale to že nemůžeš sehnat stříkačku mne fakt pobavilo.
Martin Honzejk
Tvoje metoda zní velmi lákavě
ja teď leju dvakrát týdně bioflor cca 10ml na celé akva. Zatím se mi nepodařilo sehnat stříkačku, kterou bych mohl dávkovat přesněji, ale i od oka to zřejmě stačí, zatim se nic neobvvyklého neděje. Jeden borec mi psal, že půl litru biofloru má na rok při zhruba stejné velikosti nádrže. Zajimavé, ja ji mam po čtvrt roce z víc jak polivny pryč
Na to měření taky nemám čas. Ale to je právě výhoda PMDD. Můžeš si s tím hrát, namíchat si to všechno zvlášť a dávkovat to co je zrovna potřeba. A nebo to jednou dvakrát změřit, případně přidat dusík nebo fosfor a hnojit. Já osobně rozdělím všechny pytlíky na půlku, nasypu do lahvičky od majolky, zaleju cca. 200 ml destilky a dávám (podle toho jak si vzpomenu) 4,5 ml/100L. A kytky jedou. Jednou za 14 dní vyměním 50% vody, ostříhám kytky a namíchám burčák. Na nic víc není moc času
Jj, to jsem taky někde četl. když jsem sledoval chvíli diskuzi kolem PMDD, tak každej měřil jak oživot, míchal si dávky od každého prvku. No, to by na mě nebylo. Jo a proč mi nadáváš s tím KNO3
Asi bych se měl zase učit chemii. Jediné dva prvky co znám jsou voda a alkohol
Na to PMDD nemusíš jít tak "odborně"
Navíc Bioflor není nic jiného než PMDD (jen tuším bez KNO3).
Upřimně řečeno PMDD bych se rád vyhnul. Neříkám že to je dobré hnojivo, ale měřit kvůli němu každý den hodnoty a laborovat kolik toho dávat se mi vskutku jednak nechce a nemám na to ani čas. Takže nějaké "univerzální" řešení by nebylo ve formě již namíchaného hnojiva ala bioflor?
Být to nedostatkem N, pak nejlépe pomocí KNO3. (Dá se sehnat např. u prodejců PMDD - jde o součást složek tohoto hnojiva.)
Aha a být to teda tím nedostatkem dusíku, tak jak ho do vody dostat? Formou hnojiva? Používám bioflor. Ten ho nemá? Je psáno :"Složení: Hnojivo obsahuje K, Mg a mikroprvky Fe, Mn, Cu, Zn, Mo" Nejsem teda chemik a naposledy jsem chemii viděl před víc jak 10ti lety, ale dusík je N ne? Tak se tam dá dostat jiným hnojivem?
...Ve vzduchu je dusíku cca 75% což to těm rostlinám nestačí vzduchování?
Vyšší rostliny fixovat vzdušný dusík nedokážou.
Plovoucí jsem před dvěma týdnama odstranil. Nechal jsem jenom růžkatech a asi pět bábelek. Uvidim jestli se začne dařit. Když jo, tak svtělo, když ne tak dusík
Ve vzduchu je dusíku cca 75% což to těm rostlinám nestačí vzduchování?
Tak to sa kľudne môžeš vrátiť k teórií deficitu prístupného dusíku, pretože plávajúce rastliny ho spotrebujú obrovské množstvo...Ja by som sa asi fakt prikláňala skôr k tomu dusíku...
je to rostlina cca půl roku stará, hodnoty taky neznám. Nicméně jak jsem psal, pokud ostraním plovoucí rostliny, tak se roslinám daří, když něco stíní, odcházejí, takže zřejmě jenom to světlo.
Ja by som povedala, že je to skôr otázka nedostatku prvkov...Keď sa pozrieš na odumierajúce kraje listov, ide to zvrchu, zatiaľ čo na spodku sú ok...Ak je to novo kúpená rastlina, môže to byť otázka emerzných listov, pretože majú iný tvar ako novo rastúce listy..Neviem tiež aké máš hodnoty NO2 a NO, pretože deficit dusíku sa prejavuje prvotne na starých listoch, čo očividne tie tvoje poškodené sú..
ok, dekuji za rady, jdu pro nuzky
Val. Gigantea jsem stříhal hlava nehlava a nic se jí nedělo, naopak čím více byla stříhána tím více odnožovala, takže mě to časem přestalo bavit a šla z akva pryč.
0 16.12.2011 14:29 pepino –
Re: Sid no asi mi nebude jina moznost nez pristrihnout.
Nerad bych vám špatně poradil, protože mám s valisneriemi v posledních několika letech minimální zkušenost. Ale pokud si dobře pamatuji, takové V. asiatica nebo V. nana jsem občas podle potřeby "přistřihl křidélka" a zvládly to statečně.
(Určitě se najdou pěstitelé valisnerií, kteří připojí své zkušenosti...
)
V každém případě - pokud se rozhodnete pro zkrácení, doporučuji hodně ostré nůžky.
0 16.12.2011 14:14 pepino –
Re: Sid Zdravim, mam doma Vallisneria a je asi 130-155 cm dlouha. Muzu ji ostrihat na 40 cm asi, stini po cela hladine. neznici ji to ? Neuhniji zastrizene listy? dekuji moc za typ ci radu. pekny den.
...Dalo by se nějakým způsobem, třeba hnojivem do dna docílit toho aby tolik ta rostlina netrpěla když je zastíněná. Pokud to je teda způsobeno nedostatkem světla...
Podle popisu to na vliv nedostatku světla vypadá. Hnojením jej ale nenahradíte.
Zdravím. Mám dotaz. V avkárku mám šípatku širokolistou a zrovna moc se jí nedaří. Je možné, že dané problémy (zežloutlé listy) viz fotka
rybicky.net/nadrz/13126/2.jpg jsou způsobeny nedostatkem světla? Pokud je zastíněna bábelkama, tak takto žloutne. Pokud je odstraním, tak se za pár dní začně zelenat a růst nové listy. Dalo by se nějakým způsobem, třeba hnojivem do dna docílit toho aby tolik ta rostlina netrpěla když je zastíněná. Pokud to je teda způsobeno nedostatkem světla.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1175x