Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rámové akvárium

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Rámové akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 21:21 S Muž invalida [3881] Re: Wanderer
Oceli třídy 17
Žáruvzdorné, žárupevné a korozivzdorné oceli jako např: nerez (chirurgické nastroje, tanky a potrubí pro potravinářský a chemický průmysl)
Středně a vysoce legované
A teď je otázka co se stane když to zavaříš. V tomhle ohledu mám na mysli jak se zachová Tzv nerez když ji zahřeješ? Je li třeba potravinářská...kyselinovzdorná nebo nějaká nožířská. Fakt bych dal bacha na deklarovanou pevnost tažnost a jiný a pevnost atd po zahřátí. Legování je kumšt kterej dává matroš na spoustu věcí výborne a na spoustu věcí lehko zkurvitelnej. Zvlášť při napadení kutilem domácím. Toliko k metalurgii ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 20:29 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: invalida
Jojo 14% chromu minimum, pod to bych nešel. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 18:54 S Muž invalida [3881] Re: nekdo
Naprosto nezávislej názor starýho kováře. Co si představujete pod pojmem nerez? Anticorro? Něco jinýho? Tušíte že dva profily maj naprosto stejnej vzhled ale jiný vlastnosti? Říká vám něco třída oceli? Legování?Atd atd? Svařování bych řešil až na posledním místě, to je to nejjednodušší a dnes při nových technologických postupech vidím nejmíň 6 dostupných postupů. Ale to co se leskne můžou bejt i lisovaný plechovky. Pozor na falšování materiálovejch listů, na neodborníky běžně používaná praktika ano Ale pro špesl nádrž je potřeba i spešl starosti stydim
Do vyhledávače bych v případě zájmu zadal korozivzdorná ocel a třída 17, další parametr aasi zaručená svařitelnost což je tuším trojčíslí za třídou dle čsn..u jungheinricha je to jiný, francouzi to maj taky jinak..švédi maj taky svý tabulky smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2018 23:21 Muž nekdo [355] Re: Xpard
Nic mi do toho není,
Ale .. ceny nerezu znáte ?
Ne každý má zařízení na svařování - máte ve svém okolí někoho zrucneho s dobrými referencemi ?
Cenu za práci s nerezem (leštění a spol) znáte ?
Nakreslete si to a nechte si to ocenit ....
Nosná konstrukce by měla být (podle mého) z obdélníkového profilu a ne čtvercového ...
Každopádně si dejte pozor na to, co vám tu každý nezávisle na sobě píše - není to hezké (subjektivní záležitost).
Optiwhite je měkčí = pozor na čištění
Další věc je ta, že vynikne hlavně když je to s čím srovnat - což u vás asi nehrozí (a hrany budou překryté profily).
Když už jsme u toho - pokud jde o design - není jednodušší (levnější určitě) udělat klasické lepené akvarium a jen ho “olepit” profily ? Tzn jen L profily okolo..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2018 19:33 jamajcan Re: Tojsouvěci
A nebo plechové dno, pod kterým se topilo kahanem ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.06.2018 14:33 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tojsouvěci
Tak tmel jsem udělal podle Krčkova návodu (Akvaristická technika) a i po 20 letech byl z větší části stále měkký. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.06.2018 13:22 Muž Tojsouvěci [3592] - Kytky s čudlamaRe: vaaclav
Jj,a jak nás to bavilo smich ,vysekat tmel vytvrdlý jak kámen,naštěstí většina odpadla
i s rzí sama.Hit byla dna s bublinami okolo bezpečnostní :-D drátěné výzluže,ručo fučo očistit drátěným kartáčem,natřít suříkovou základovkou,několikrát přelakovat,namíchat suříkový tmel,tak to jsem rád,že to máme za sebou. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2018 11:28 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tojsouvěci
Fotka k příspěvku Tak já jsem první rámovku kterou jsem měl ještě na tmel dokázal rozebrat a skla znovu použít ale byla to hrozná práce. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2018 11:09 Muž Tojsouvěci [3592] - Kytky s čudlamaRe: ZDRI
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Detail nerozebiratelné nádrže k likvidaci,pouze pro názornost orámování z profilů.Nejsem si jistý,jestli jsou jednotlivé díly svařeny z vnitřní strany do kompaktu,nebo dodatečně nalepeny na hotovou nádrž.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.06.2018 18:06 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Xpard
Tak kvalitně slepená 200-300 litrová nádrž bude vypadat vždycky lépe než něco v rámu to mě můžeš věřit a je úplně jedno z čeho to je. Jinak to sklo co jsi si vybral je měkčí a náchylnější k poškrábání.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2018 15:58 Xpard Re:
Díky za doplňující informace.
Rám chci jednoznačně tvořící kompletní kvádr a nic nalepovacího.
Odnáším si informaci, že by se to cenově mohlo pohybovat někde mezi 5 a 20 tisíci CZK.
Nosná konstrukce pod akvárkem by měla být ze čtvercového profilu (30x30x3 nebo 4?) o rozměrech 1,1m na výšku a půdorys cca 81cm x 55cm a akvárko samotné L profil (opět 30x30x3 nebo 4) stejný půdorys cca 81x55 výška 50-60cm. Kvalita provedení racionálně technická i racionálně estetická (ne pozlacená :), pro srovnání se stačí podívat na nerezoskleněné konstrukce v novostavbách (různá zábradlí, schodiště a podobně), ty bývají zpracované hezky (je to viditelný rozdíl oproti klasicky autogenem svařovaným trubkám...).
Co je reálný termín? Nespěchám, bude problém to mít do 3 měsíců?

Na ten Dural se zkusím podívat, je to možná alternativa k nerezu, ale ten zatím vede.
Sklo nechme Optiwhite.

Wanderer: trošku nerozumím, proč v jedné větě píšeš o snaze šetřit a hned v následující větě, aby to bylo hlavně drahé.
Chápu, že jsou lidi, co si nechají pro korunu koleno vrtat, a kolikrát za korunu úspory jsou schopni ve svém čase a nepřímých a vedlejších nákladech utratit i několikanásobek, aby na tu úsporu dosáhli. Stejně tak jsou i lidi, pro něž je kvalita pouze synonymem vysoké ceny a stejný produkt jen v pozlaceném vydání a předraženou cenou je pro ně "zárukou" kvality.
Obě tyto filozofie jsou mi zcela cizí. Přesto je zajímavé sledovat, jaké reakce způsobí, když mi nejde o co nejlevnější řešení, ale jsem ochotný si připlatit rozumný peníz za vyšší kvalitu a specifické řešení :-)).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2018 07:37 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: ZDRI
Živím se strojařinou a montážními zakázkami dlouhé roky, včetně svařování a spolupráce se zámečnickými firmami. Dost věcí jsem sám svařil. Jestli na všech svarech nebudeš dělat 100% rentgenové zkoušky kvality svarů, tak je to za pár svařených jeklů prostě drahé, i kdyby je ručně leštili. Můj odhad je založen na tom, že mám pouze tu informaci, že chceš dělat jeklový kvádr o objemu cca 300l. Třeba to nebude 5, možná 7, podle provedení, ale určitě to bude kvalitně, když si to pohlídáš a nebude to za 20. Vycházím i z toho, že pro hodně akvaristů je i několika set velké vydání docela položka v rozpočtu.

Ale jestli budeš postupovat filosofií, že to musí být hlavně drahé, abys měl dobrý pocit, tak je to samozřejmě tvoje věc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2018 22:53 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Xpard
Nedá mi nezeptat se: Jaké máš zkušenosti s akvarijními rostlinami? Aby se ti nestalo, že necháš vyrobit super drahou krásnou nádrž svých snu a bude plná řas a rostliny budou chcípat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 22:10 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: antiA
Celé dno je 180 x 50 cm a protože jsem použil skla z původního akvária které jsem kdysi musel dělat napolovic protože jsem nesehnal za komančů silnější sklo než 8 mm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 22:03 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: vaaclav
Jedná se cca o plochu dna 6x1m. Max 6x1,3m
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 22:01 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: antiA
Tak to si už nepamatuji ale dal se svařit nebo aspoň bodnout obyč. svářečkou, to jsme ještě neměl COčko. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 21:57 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: vaaclav
Kolik mm tlustý ten plech byva?
Abych pravdu řekl zajímám s o tento typ stavby pro několika kubikove akvarium.
Zadní a boční stěna plastová (s vyztuhami) nebo skleněná. Beton chci maximálně vyloučit. To dno je oříšek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 21:11 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: antiA
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak správné rámové dno je plechové a do něj je položené na tmel sklo. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 21:01 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: ZDRI
A jak je to u ramovych akváriích s dnem? Klasické lepené velké akvarko bývá vypodlozeno celou plochou dna (třeba na skříňce + karimatka nebo polystyren) U ramovych je vlastně celé dno ve vzduchu a drží jen po okrajích. Tam si myslím je dosti značná nevyhoda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2018 19:58 Muž ZDRI [1415] Re: Wanderer
Při vší úctě (Tvé akva příspěvky jinak max. uznávám) - potíž je v tom, že ty to odhaduješ, kdežto mě stavební inženýring živí a podobné zakázky se subdodavateli pravidelně řeším.

Ano, ono se to "nějak" za 5 tisíc udělat dá. Ale stačí si přečíst požadavky investora, je evidentní, že si představuje max. kvalitu, nejen racionálně technickou, ale i estetickou. Tzn. minimální výrobní tolerance, začištěné sváry, z venku prakticky neviditelné, profi finální povrchová úprava. A to už v nerezu taková sranda není, bude tam sousta ruční práce, kterou si dnes zámečníci nechají tvrdě zaplatit, zvláště u jednorázové, kusové zakázky. Momentálně bude vůbec problém na to někoho v reálném termínu sehnat, vím, o čem mluvím... Hlavně vřele doporučuji zadat to firmě, se kterou budeš schopen naživo konzultovat zadání a Tvou představu a dopředu Ti ukážou, v jaké kvalitě ten finál bude. Při zadání a výrobě na dálku ex post všichni šílí, jaký bastl přišel a jak si vlastně na začátku vůbec nerozuměli.

PS: Mmch, to zlacení na menších věcech se dělá celkem běžně a zdaleka není tak drahé, jak se zdá. U tohoto velikostního formátu mě jen nenapadá komu to dát, a pravda, zlatit to ručně - plátkově by bylo asi drahé i pro našeho investora :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 17:46 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: ZDRI
20 tis. za svařený a překartáčovaný rám z nerezového jeklu je docela nesmysl. Za ty prachy by to museli i pozlatit. Nevím přesně rozměry a provedení, ale tu cenu odhaduji tak čtvrtinovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 17:10 Muž ZDRI [1415] Re: Tojsouvěci
Přesně, souhlas!
Vzal jsi mi to z klávesnice - osobně bych hodně zvážil variantu rámu z duralu/hliníku.
Paradoxně to nejspíš bude levnější a lépe se dělá finální úprava. Navíc je zde široká škála barevných a strukturálních povrchových úprav (vč. leštění, kuličkování, atd.). Pokud by investor chtěl nějaký barevný odstín, sladěný se zbytkem interiéru, na hliník není problém udělat i barevný elox (možná lze i na nerez, ale v praxi žádného dodavatele eloxu na nerez v malozakázkách neznám).

Ta video jsou poučná, pro doplnění - kalený Restex je extrémně odolný, vyjma úderů tvrdými špičatými předměty. Proto např. ta "kladívka" v autobusech, jinak není šance to rozbít.

Zpět k akvaristice - z Restexu je obloukový akvarijní tunel v botanické zahradě Liberec (viz aktuální foto v jiném tématu). Zde se efektivně spojila potřeba velké odolnosti a potřeba ohnout skla do půloblouku (za tepla - takže ve finále je to kalený Restex). V ČR to bez problému na míru (a i kusové výrobě dělali v GlavUnionu v Chuděřicích, ale nevím jak ochotní jsou dnes. Pro jednu realizaci v ČB (vstupní portál banky na náměstí - historický objekt) nám to dokonce ohýbali z historického bublinkatého skla, tzn. "OldDeutch".

A ještě pro úplnost - obě verze se dají kombinovat - dvě tvrzená skla Restex se spojí bezpečnostní connexovou folií. Z tohoto měly být skleněné schody v bývalém autohausu na Borku (Fiat, pak BMW). Jenže na poslední chvíli šetřili, slepili to z normálního skla a pak se divili, že se to škrábe kamínky v botách (tvrzený Restex je i mnohem odolnější proti poškrábání).

Takže až kolega Xpard bude požadovat to opravdu něj, ví co má chtít :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2018 15:21 Muž Tojsouvěci [3592] - Kytky s čudlamaRe: Xpard
Něco málo k tomu rámu,jsou tři možnosti,udělat klasický rám,nebo jenom vrchní a spodní rámeček a případně nechat na zvážení,jestli přilepit i boční vinklíky.Co se týče bezpečnosti,
tak rámová nádrž se skly vlepenými silikonem je věčná,na druhou stranu má nevýhodu,že je nerozebiratelná,takže při nehodě u které dojde k poškrábání skla jedné tabule se musí při její výměně zlikvidovat kompletní prosklení a pořídit všechny skla nová.Např. Němci vyrábějí rámové nádrže z hliníkových profilů s fabiony a výstuhami,včetně drážek pro krycí skla a otvorů pro technické kabeláže.Bezpečnostní skla s folíí mohou působením vlhka a světla časem zmatovatět a objevit se mikrobubliny,výhodnější je tvrzené sklo. Poškrábaná hliníkovka se mi válí v kůlně a nerezovku jsem poslal při stěhování do světa,případně fota možná někde dohledám.Používají se i profily z UH,ale ty víceméně složí pouze jako ochrana hran a součást kapotáže,na konstrukční pevnost a bezpečnost nádrže nemají vliv.
youtu.be/…
youtu.be/…
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 11:34 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Xpard
Není pravda co tvrdí pepan že rámové akvárium je těžší na údržbu. Pokud je u lepených nádrží nahoře přilepená výztuha je to podstatně horší na údržbu než úhelník 30x30mm I k vyztužení do hloubku stačí u rámovky pasovina 3cm silná a u skla potřebuješ daleko větší šířku která pak překáží. Pokud jde o sklo tak bez hran asi vůbec jeho barvu nepoznáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2018 10:14 Xpard Re: ZDRI
Díky za komentáře.

Mým cílem zde bylo doptat se na rámové akvária a věci kolem něho, nejde mi o diskuzi zda rámové akvarium ano či ne, zda to dává smysl, nebo zda by nestačilo lepené, případně s nalepovacími lištami. Tohle prostě nechci. Ve svém úvodním příspěvku jsem položil otázky, kterými se chci doptat k informacím kolem rámového akvaria. Bohužel kolem tohoto tématu je na internetu docela málo informací, a ta trocha, co jsem našel, se točí jenom kolem obnovy starých rezavých akvárii a hodnocení, že nakonec levnější bude ho vyhodit a koupit si nové lepené - i tam jsem našel reakce původních tazatelů nebo některých přispěvovatelů, že jim nešlo o to ušetřit 150 korun a nakonec se jejich příspěvky stočily směrem, že si ho stejně zrevitalizovali a že s výsledkem jsou spokojeni (dobře to vypadá, je to praktické a podobné důvody).
Někdo má prostě rád holky, jiný vdolky. Přece nedává smysl aby spolu ti dva diskutovali, co je lepší, ať si každý má to, co je mu bližší. Ale to nebrání tomu, co má rád holky, aby se doptal na nějaké informace o holkách a vdolkách i toho vdolkaře.

V mých otázkách v úvodním příspěvku jasně přiznávám, že jsem si vědom, že rámové akvárium může být ve srovnání s lepeným zbytečné a drahé. Toho jsem si vědom a i s tím vědomím se k němu přikláním. Je tedy zbytečné řešit smysluplnost a cenu. Levné lepené akvárium o velikosti 200-300 litrů se dá sehnat za 3000. Kdejaký mobil, lcd telka, jízdní kolo, nebo prakticky cokoli, co si kupujete, aby vám to chvíli sloužilo a dělalo radost, stojí víc. Pohybujeme se v cenové kategorii, na kterou má každý, kdo si je schopen vydělat nějakou korunku. Proto jsem hned na začátek uvedl, že cena není atribut, podle kterého bych se řídil, ať ji neberete v úvahu. Pokud vás to dráždí, omlouvám se, ale mým cílem bylo se pouze vyhnout debatě, jak na tom akvárku ušetřit. (což je předmětem mnoha jiných diskuzí)

Zatím si odnáším tyto informace:
- JirkaŠčobák - rámová akvária jsou bezpečnější než lepená, ale už to nehraje takovou roli, jako v minulosti
- Pepan - rámová akvária mohou být náročnější na čištění a opravy
- a zejména ZDRI - díky, toto je přesně ten důvod, proč jsem se zde přišel zeptat. 20 tisíc za rám mi přijde na to co chci rozumná částka, a počítám, že to bude zakázková výroba od firmy, co se tím živí. Ale jak říkáš - očekávám kvalitu provedení :-).
Co se týče skla - co jsem zatím viděl, tak jsem získal pocit, že Optiwhite je "průhlednější" než FLOAT, takže je tam trošku viditelný rozdíl i při pohledu bez hran (ty budou schované). Nebo je tam rozdíl prakticky nulový a bez hran nepůjde poznat o jaké sklo jde? Když jsem se díval do nabídky akvárek na eshopech, tak jsem nezaznamenal žádný rozdíl v ceně mezi FLOAT a Optiwhite (respektive, pokud tam byl, tak jsem ho přehlédl). Pokud mne sklo na akvárko bude stát o tisícovku více za Optiwhite, tak mi to za jakýkoli sebemenší (ale stále viditelný) rozdíl v průhlednosti stojí. Connex podle toho co popisuješ nedává smysl, Restex asi taky.
A co se týče lepení - popisuješ přesně to, co chci. Tvrdý kontakt je neakceptovatelný, proto jsem se ptal, zda mezi kov a sklo nedat nějakou mezi vrstvu (třeba to, co se dává pod akvárka). Předpokládám ale, že sklo + lepení mne stále vyjde levněji, než ten samotný rám.
V každém případě - díky za reakci, tohle oceňuji.

Ocením jakoukoli další informaci o rámových akváriích, způsobech řešení, na co si dát pozor, atd.., zejména (ale nejen) v oblastech, na které jsem sepsal otázky ve svém úvodním příspěvku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.06.2018 09:45 Muž ZDRI [1415] Re: Xpard
Ano, technicky a ekonomicky je to naprostý nesmysl, nesmyslné je i dimenzování na několikatunovou zátěž. Na druhou stranu - pokud se Ti to takto líbí a jsi ochotný to zaplatit - proč ne.
Jsou lidé, kteří mají doma masivní záchodovou mísu z ryzího zlata, proti tomu je toto zcela racionální nápad :-)

Jen počítej s tím, že při uvedeném rozměru z nerezu v kvalitním provedení (přesnost, zabroušené sváry) ten kovový rám na akvárko bude stát cca 20.000,- Kč pokud to má trochu vypadat, opracovávat nerez není úplně triviální.

Ještě technické poznámky:

- Použít na toto sklo Optiwhite je nesmysl, jeho použití dává smysl právě tam, kde jsou vidět hrany skla.

- Lepené bezpečnostní sklo typu Connex (tzn. více tenkých skel s folií mezi nimi) - zrovna na akvárko těchto rozměrů bych určitě nepoužíval. Ano, ta skla při prasknutí drží folií pohromadě, ale jde o více tenkých skel, takže pevnost celého skla při nárazu je dána pevností (tloušťkou) krajního skla. Takže např. na náraz je to choulostivější než normální sklo o stejné tloušťce. Smysl Connexu je, aby to při rozbiti drželo pohromadě. Jak hodně to drží pohromadě, je dáno tloušťkou té folie. Pokud chceš opravdu odolné sklo na náraz/poškrábání, používá se tvrzené (kalené) sklo typu Restex. To je násobně odolnější než normální sklo, ale musí se napřed nařezat na přesný rozměr, vytvrdit a pak už se nedá řezat ani brousit. Pro představu - z Restexu se dělají např. skla na squashové kurty. Je třeba počítat s tím že Connex i Restex má horší optické vlastnicti než klasický Float o stejné tloušce (ale je to poznat až u hodně silných skel).

- Vlastní technologie lepení (co dát mezi sklo a rám) je jednoduchá - místo dříve používaného sklenářského tmelu se dá silikon - ve výrazně silnější vrstvě než při normálním lepení akvária. Takto se dnes běžně renovují i staré kovové akvarijní rámy (jeden jsem takto také předělával. Když se silikonem přemázne i vnitřní horní hrana rámu, není pak třeba řešit "potravinářskou kvalitu" nerezu. Jen by to celé měl dělat sklenář, který s tím má zkušenosti (stejnoměrná tloušťka silikonu, bez bublin, bez tvrdých kontaktů sklo/sklo, sklo/kov). Je to docela pakárna, nedá se to dělal najednou během jednoho dne - tzn. zase výrazně vyšší cena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.06.2018 07:05 Muž Yirka [9140] Re: Xpard
No, já to shrnu lapidárněji.
Mně to prostě připadne jako kravina. A to tvé zdůrazňování, já na to mám ať to stojí co to stojí, hlavně se odlišovat mi přijde trochu směšné.
Zdravý selský rozum zkrátka říká, že kvalitně slepené akvárium vlepovat do extra kovového rámečku nedává smysl.
Tvými slovy, nač kupovat Porsche na silnici třetí třídy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2018 03:58 Muž Pepan [5044] - RostlinyRe: Xpard
Lepené akvárium má proti rámovému velkou výhodu i při údržbě. Čím méně nejrůznějších zákoutí, tím lépe se udržuje čistota. A ještě jeden podstatný fakt. Při prasknutí skla je výměna u lepeného oproti rámovému doslova hračka. U lepeného to zvládne průměrně šikovný člověk sám, případně s partnerem, který mu pomůže s manipulací, což u rámového asi nepůjde. Tam bych to nechal specialistovi. A co se týče plastových rámečků, tak taky nejsou hodny odsouzení. Někomu se může dostat do rukou starší lepené akvárko s nepříliš eteticky vyvedenými spoji a plastové rámečky mohou neestetické lepení zakrýt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 01:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Xpard
Z mého pohledu měla v minulosti rámová akva opodstatnění v bezpečnosti. Dnes už ale máme silnější skla a lepší silikony. Jediný smysl by to opět mělo v bezpečnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 00:03 R Muž vaclav [14625] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Xpard
Nic proti celý svůj akvaristický život mám rámové akvárium i když to klasické rezavé ale je to minimálně 500 litrů pro takové louže jako je 200-300 litrů dělat takový rám je blbost ale pokud to opravdu chceš tak si to nech vyrobit, jen bych k tomu přidal skoro 0 aby to stálo za to. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 23:49 Xpard Re: Jarry
Jak jsem psal níže - žádný nalepovací rámeček nechci.
Nejde jen o design jako takový.
Nalepovací rámeček v mých očích je jen takový fejk - hraje si to na něco, čím to není. Je to jako přijít k embéčku a nalepit na něj nápis Porsche. Rychlosti mu to nepřidá. Bude to jen nálepka. To samé s tím akvárkem. Nalepovací rám z toho rámové akvárko neudělá.
Nepotřebuji šetřit, tak proč tam dávat fejkový rám, když tam může být skutečný?
Takže důvody jsou:
- design, poctivý produkt, ochrana skla a zejména hran ale i spojů, pevnější držení tvaru, menší prohyby, a to včetně případů vyprázdnění a nového nalití, trvalejší a pevnější konstrukce včetně spojů, nižší pravděpodobnost vylití nebo průsaku, a hlavně ten ze všech nejdůležitější - chci.

Snaha předimenzovat tam je zcela zřetelná - ale pokud to bude pouze za cenu pár peněz navíc (a třeba i jen jedné nuly na konci navíc...), tak proč ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 22:41 Muž Jarry [1438] Re: Xpard
Pokud ten rám má být designová záležitost, tak by podle mě stačilo na hotové akvárium prilepit nerezové lišty, z pohledu pevnosti akvária to žádný smysl nemá. Lepené akvárium má oproti rámovému zásadní výhodu - nemá rám ;-) Dimenzovat konstrukci pro 300l akvárium na 5t mi přijde hodně přehnané, přiznám se, že mi uniká smysl celé té úvahy, ale to se vracím v první otázce - proč ten rám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 21:55 Xpard – Nové rámové akvárium
Ahoj, uvažuji o založení nového akvária.
Ale láká mne myšlenka, aby šlo o pěkné nové rámové akvárium, tedy pevná nosná ocelová konstrukce a do ní vlepené skla (taková, která by ten rám vůbec nepotřebovala...:-)))

Mé myšlenky jdou tímto směrem
- L- profil rovnoramenný, např. 30 x 30 x ??, z potravinářského nerezu AISI 304 (uvažoval jsem i o chemickém nerezu 316L nebo 316Ti, nejsou však použitelné pro styk s pitnou vodou, asi do ní něco pouštějí... :-))
- profesionální precizní sváření - aby to bylo co nejrovnější (žádný hrbolatý svár, rovné plochy...)
- velikost cca 200 - 300 litrů, sloupec vody do 60 cm (šířka 752-810 x hloubka 480-600 x výška 464-600 mm)
- lepení akvarijním silikonovým lepidlem i tloušťka skla (10-12 mm), jako by šlo o lepené akvárium bez rámu (ale nechci žádný nalepovací rám jen pro parádu...)
- sklo Optiwhite, vlepované do rámu
- váha například u 260l - rám cca do 15 kg, sklo do 65 kg a obsah 260 litrů nebude jen voda, takže to bude někde mezi 300-400 kg - celkem tedy 350 - 500 kg
- akvárko bude stát na kovové konstrukci (opět zakázková výroba), dno ve výšce zhruba 1,1 metrů
- cena (zejména její maximální snížení) není cílem

Našel jsem spoustu popisků, které od rámového akvária odrazují, ale všechny měly jedno společné - popisovaly vždy stará akvária s tmelem a rezavým rámem. Nikde ani zmínka o novém akvárku. A teď mé otázky:
- Má vlastně nové lepené akvárium vůbec nějakou výhodu oproti novému rámovému?
- Proč se už vlastně nevyrábí? Má to jiný důvod, než že je to zbytečné a drahé?
- Jaká jsou rizika s tím mnou navrhovaným rámovým akvárkem?
- Na kolik mám dimenzovat nosnost kovové konstrukce pod akvárkem? (uvažuji minimálně 2-5 tun)
- Sklo jsem našel na netu jen FLOAT (naprosto běžné standardní skla do oken?) a Optiwhite (čirá, bez nazelenalé barvy, o jiných rozdílech se nepíše), žádná jiná skla neexistují? (tvrdší, pružnější, ...?). Když se dělají zábradlí ze skla zavěšeného do nerezové konstrukce, tak se používá lepené sklo - 2 tabule skla se slepí na folii. Když jedna tabulka praskne (například vlivem slunce a tepelného roztažení), zůstane plně přilepené na té folii, neodpadne ani střep, druhá tabule drží a nese váhu i popraskané tabule - takové lepené skla se na akvárko nehodí?
- co dát mezi rám a sklo? zatím uvažuji jen ten akvarijní silikon (představte si normální lepené akvárium, a k němu přilepit silikonem ten rám). Nechci tam mít volný prostor nebo nějaký pohyb. Chci, ať se sklo po celé délce o ten rám opírá a díky tomu není tolik prohnuté. Zároveň ale celé již slepené akvárko do rámu vsunout nepůjde, takže se to akvárium bude muset slepit vevnitř rámu, tedy skla standardně slepit k sobě, ale navíc zároveň i k tomu rámu.

Díky za jakoukoli užitečnou radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 21:50 lemon Re: Usine
Hmmm, tak já si ho nechám. Koupím lepidlo a pokusím se vyndat skla tak abych ne nerozbil. A sklenářství mám 50 m od domu.
No, ve středu mám zrovna cestu do brněnského Hornbachu, tak třeba se přece jen nechám zlákat na koupi nového, když by tam měli za slušnou cenu samostatné akvárium (ne set) podobně velké jako můj stojánek (82x32 cm). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2009 21:22 Usine Re: lemon
Pokud máš na nové tak ho kup. Pokud ne, tak oprava tě bude stát zlomek toho co nové a ještě jsi to můžeš udělat sám. Pořádně si prohlédni skla jestli nejsou poškrábané. Když to bude dobré, Vyřízni skla odstraň tmel natři rám antikorozní barvou, hlavně horní část. Dno si nech uříznout nové, ale už ne drátosklo. Celé to slep zpátky akvarijním silikonem. Já ho mám už více jak 20 let. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 20:56 zeck Re: lemon
kup nové,s timhle bude spousty práce a levné to taky nebude :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2009 20:54 lemon – Rekonstrukce staré rámové nádrže
Zdravím. Mám doma rámové akvárium o objemu 150 litrů (86x35x50), může být tak 25 let staré (posledních asi 10 let je odložené ve sklepě nepoužívané) Chtěl bych je zprovoznit. Ale nevím, jestli se to vůbec vyplatí. Jak tady čtu příspěvky na tohle téma, tak asi nejjistější bude staré sklo a tmel úplně odstranit a nechat akva znovu zasklít (akva má prasklé dno - drátosklo). Ale nebude ta rekonstrukce nakonec dražší než koupě nového akvária podobných rozměrů? To bych si mohl rovnou objednat nové a tohle odvézt do sběrného dvora. :-O
Rám vypadá zachovale, svým způsobem by byla škoda to vyhodit. Co myslíte, majitelé rámových akvárií, má cenu to opravovat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2007 21:29 RAP Re: Pizzmen
Já bych ho za babku vzal, ale kde vzít tu babku :-D . Vážně, klidně ho vem. Obrousit a natřít rám, místo tmelu akvasilikon. Příkladem může být právě Václavovo akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2007 21:01 BARRY 2 Re: Pizzmen
Fotka k příspěvku Mrkni se na moje . Je taky starší a rámové. Je po rekonstrukci a jsem sním spokojen. Jsou zde přesné návody jak naložit ze starým rámovým akvárkem. A 200 litrů je už pěkná nádrž.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 14:57 Jirka Re: Pizzmen
Nekupuj to ani za málo,protože potřebuje údržbu rámu a hlavně na vrchu,kde dochází vlivem vlhka ke korozi.Když začne tíct,tak přetěsnění je problém,pak třeba se musí vyndat i sklo,které je vedle.Lepené se dá přetěsnit tak,že se vyřízne strana která teče a znova se přilepí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2007 14:47 Usine Re: Pizzmen
Pokud je to jak píše Sid. tak bych ho bral Já mám rámové akvárium 20 let Jestliže ale je bez vody tak bych ho rozebral, odstranil tmel a nahradil silikonem. Rámové akvárium je daleko bezpečnější než lepené. Mě to předělání asi letos čeká také. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 14:31 DanMan Re: Pizzmen
starý rámový akva nekupuj.............hlídej inzeráty (radši si nějakou babku přidej)a pořiď si normální lepený no :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2007 11:46 Muž Jirka [11] Re: Pizzmen
Pokud je za babku nějakejch cca 500kč tak bych ho koupil a za 160 kup tubu akvalepidla,černé je lepší,starej tmel odstraň opatrně starým nožem nebo plochým šroubovákem.Poté sklo odmasti,na krajích nalep lepící pásku(kvůli pravidelnému okraji tmelu) a dej tmel.Prstem ho roztáhni a sundej lepící pásku,podle tloušky tmelu ho nech bez napuštění 4-7dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2007 10:30 Sidonius Re: Pizzmen
Pokud je toto akvárium zachovalé, (bez větší koroze, nepoškrábaná skla), mělo by stačit (pro jistotu) "máznout" spoje akvarijním silikonem, případně ošetřit rám a opatřit ho novým ochranným nátěrem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 10:03 Bobo Re: Pizzmen
Starý tmel hodně vytvrdne a pak netěsní.Kup si jen ten stojan.A podle velikosti si kup lepené akvarium.AHOJ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 08:41 Havel-st Re: Pizzmen
Jestli je to klasické akvárium - sklo na tmelu v rámu, tak pozor, starší akva často teče po vypuštění a opětovném napuštění, natož po transportu. Tmel už nemusí být tak pružný. Důvodů pro nekoupení může být víc, chtělo by to někoho, kdo se vyzná a taky je to o důvěře k prodávajícímu.
Já bych zhodnotil ostatní - stojan, zařízení a pod. Jestli se to i tak vyplatí, tak bych si nechal slepit nové akvárko. Pro klidný spánek je lepší ty 3 tisíce investovat, je to na mnoho let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 07:08 Pizzmen – Rámové 200l aqva
Spolupracovník mi nabídl za babku rámové 200l akvárko. Chtěl by jsem poradit, jestli do toho mám jít a na co si mám dát pozor, co prohlédnout, aby jsem pak nebyl zklamaný. Chtěl by jsem ho zařídit jako sladkovodní rostlinkové s nějakými hejnovými rybkami. Mám ale strach, nikdy jsem se s rámovým akvárkem nesetkal, jo je to i s podstavcem.
Předem díky za každou radu, přece jen kdyby mi nedej bože ruplo v bytě, byla by to celkem katastrofa.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1949x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1731