Žárovka vs. zářivka
Žárovka, pokud je to LEDka je úplně v pohodě. To samé zářivka, může být klasická i LED. Vše záleží na konkrétní nádrži, na druhu a počtu rostlin, na výšce nádrže atd.
Samozřejmě lze, jak myslíš, že to dělali "staří" akvaristé
Problém může být intenzita (dosažené PAR u dna-tím pádem omezený výběr rostlin) a to, že je to energeticky velmi neúčinný zdroj.
0 15.01.2022 13:12 Zdenda – Můžu svítit kytkám klasickou žárovkou?
Dobrý den všem zkušenejsim. Chtěl jsem se zeptat jestli je možné použít pro svícení pro růst kytek klasické osvětlení žárovkou? Nebo potřebuji extrabuřty svícení? Díky za odpověď ????
Starší reakce
ad lineární vs. kompaktní zářivka ("úsporka") :
planta.aquariana.cz/… (odstavec "Ekonomické řešení osvětlení akvária s rostlinami")
Já osobně bych se přikláněl k zářivce, i když jí nemám.. Já být tebou, tak dám zářivku, jestli na to máš krit, nebo rampu, tak neváhej.. A tím že dáš úsporku se nic nezmění.. Taky ten "kryt" někde z něčeho musíš udělat.. A jestli to chceš na akvárko (na krycí sklo, nebo do plastovýho "deklu"), tak vol rozhodně zářivku..
Starší reakce
Ono vůbec polemizovat s některými lidmi je o pevných nervech.
Ani ne proto, že by se člověk mohl dovědět něco nového, ale pro značnou dávku arogance, která takovou polemiku provází...
(Jeden má co dělat, aby se udržel. Asi to tu brzy zapíchnu jako z_i_K...
)
Průměrná roční sluneční radiace (W/m2)
- tropický vždyzelený les - 205-240
- tropický sezónní les - 225-255
- středozemní tvrdolistý les - 180-230
- temperátní opadavý les - 145-195
- boreální jehličnatý les - 165-235
- savanový les - 140-250
- savany - 250-270
- stepi a louky - 210-275
- křoviny - 220-280
- tundra - 135-155
- pouště - 255-330
- ledovce - 145-165
(Ito A., Oikawa T.: A model analysis of the relationship between climate perturbations and carbon budget anomalies in global terrestrial ecosystem:1970-1997. Climate Res. 15: 161-183, 2000)
Ale podle mne měl pan Hejný pravdu. To že v dnes 9:00 byl "výkon" slunečního záření ve Stromovce pouze 18W přece nevyvrací tvrzení autora že v letním období je max. hodnota v naší zeměpisné šířce kolem 1kW/m2 nereálná.
Viz. třeba
www.ekodum.cz/….
Velice rád bych váš vzkaz panu Hejnému předal, ale bohužel - už nežije...
Tak vam doporucuji projit i dalsi odkazy, najit si mereni a radky v knize, kde se to pise, zacernit a prepsat na jine cislo.
Hned v tom prvním odkazu je uvedeno: "aktuální intenzita slunečního záření - 18 W/m2"
Pro zajímavost: S. Hejný (v níže uvedeném materiálu) uvádí pro letní den na plném slunci (v celém spektru) až 1000 W/m2.
Štěpán: maximum slunečního svitu na povrchu země se uvádí až 100 000 lm/m2.
Odkud máte tento údaj?
Slavomil Hejný a kol. (Rostliny vod a pobřeží) uvádí až 150 000lm/m2. U nás.
... a zapomina pocitat, kolit toho slunecniho svetla se v kterou denni dobu (uhel nad obzorem) do vody skutecne dostane.
Viz - uhly pruniku svetla a odrazu na rozhrani voda/vzduch
Takze to co vypocital v prvnim vypoctu, plati v ten nejslunecnejsi den na jihu sahary v obdobi dvaceti minut se sluncem v nadhlavniku a nehybne hladine
On je Štěpán malinko komik.
Starší reakce
V tom případě je k dosažení ideálních podmínek v tropickém akváriu nutné použít ma 1m2 hladiny akvária 81,3 zářivek SUN GLO 20w/60cm.(1230lm) V přepočtu na waty to je tedy 1,626Kw/m2 při doporučené ceně 175,-/ks je to tedy 14 227.50,-za zářivky (kryt asi taky nebude nejlevnější .............se s toho zbláznim
Vsetkym velmi pekne dakujem za rady, vezmem si ich k srdcu a pokusim sa ich splnit co najlepsie. V kazdom pripade som rad ze je tu takato partia nadsencou ochotnych pomoct zaciatocnikovi.
to Norton - Ospravedlnujem sa ze som neuviedol rozmery ale trafil si ich presne
No dobře, tak jsem to možná trošku s tím hynutím přehnal... Mimochodem, při výpočtu jsem vycházel ze světelného toku 50 000 lm/m2, maximum slunečního svitu na povrchu země se uvádí až 100 000 lm/m2.
to Sid. Však také jako prioritu jsem doporučil buď 9W "dezety", nebo 8W T5. Naproti tomu právě, při ceně kompaktů a jejich všestrannému užití v domácnosti, je zde za relativně levný peníz možnost experinentovat a "ladit" osvětlění co se umístění, či intenzity týká. Pokud by však Matej použil pouze jednu kompaktní žárivku většího výkonu, narazí podle mne na problém s velikostí osvětlené plochy (ikdyž je poměrně malá). Toto by šlo řešit sice zvětšením vzdálenosti, a to pak kompenzovat přidáním výkonu...
Jediný větší problém u mne byl s teplotou chromatičnosti světla, ale to je problém ryze subjektivní. A jako perličku, když jsem si pořizoval trigon, tak mi v krámu prodavačka tvrdila, že mi na něj bude v pohodě stačit jedna 9W "dezeta"...
To Isamik, Matej uvádí 35l vody a to odpovídá při 2*8W 0,457W/l. Předpokládám rozměry akvária 45*30*30.
Isamiku, Matej, na jehož otázku jsem reagoval, má akvárium 40 l...
Pokud by vám váš prostý výpočet "sdělil", že 2*8W kompaktní třípásmová zářivka bude pro takové akva málo světla, můžete podpořit doporučení Nortona - zkusit 2*11W...
Já bych to ale neviděl nijak dramaticky - při nízkém vodním sloupci, (který se dá předpokládat), platí poněkud jiné "vzorečky"...
Hodně bude záležet na nárocích pěstovaných druhů rostlin a trochu experimentovat neškodí...
Nikdy jsem nemyslel, že je to až tak dramatické? Já mám u 50cm hlubokého akvárka podle této tabulky 0,27W/L a kytky víceméně nehynou.
Kde dělám chybu?
K dosáhnutí intenzity slunečního světla by jste v akváriu o ploše hladiny desetiny metru čtverečního (takový povrch hladiny předpokládám u 20 l akvária) potřebovali 6 zářivek o výkonu 11 W, dosáhli byste 3,3 wattu příkonu zářivek na litr. 0,5 w/l je minimum, kdy rostliny přestávají hynout a začínají aspoť trochu růst.
Tak sem z toho nejak zmatenej. Vsude se docitam, ze osvetleni by melo bejt tak nejak 0,5 W/l. A tohle pri pouziti me vychazi k 0,8 W/l pri pouziti 2x8W na 20l.
Nějaké přepočítávání klasických žárovek a úsporných zářivek mi příjde zbytečné - "klasika" má jedinou "výhodu" - cca 97% spotřebované energie přemění na teplo...
Půjde-li o akvárium s živými rostlinami, nebojte se vybavit kryt objímkami pro 2 úsporné zářivky. Vhodné jsou zejména třípásmové - označené 8xx. 2*8W by mohlo stačit...
Záleží na rozměrach akvária. Jako výhodnější se mi zdá použít dvě jednopaticové "DZ" po 9W, nebo 2x 8W zářivky T5. "úsporky" mají velké + v tom, že nepotřebují extra patice, ani předřadníky, či startéry. Zápory jsou: většinou pouze extra teplý ton 2700K a poměrně malá osvetlená plocha jednou "žárovkovou". Ve tvém případě, pokud se rozhodneš pro "úsporky" bych volil dvě 11W spíš delší, opatřené vhodnými reflektory (vždy je můžeš vyměnit za slabší a ty 11W dát třeba do lustru...
).
0 16.01.2007 09:41 Matej – Pomoc?
Zdravim, chcem vas poprosit o radu, mozno nepatri do tohto tematu fora , ale zakladat nove nebudem. Chcem na osvetlenie 40l akva ( voda cca 35l ) pouzit usporne ziarovky a neviem kolko W pouzit. Plati pomer ktory udava vyrobca - 1:5 voci klasickej ziarovke? Teda pouzit priblizne 8 alebo 11 W? Vdacny som za kazdu dobre mienenu radu.
Starší reakce
40W žárovka má světelný tok 415 lm, kdežto 11w zářivka (DZ-taková ta dvojitá co se dává také do stolních lamp) má 900 lm. Takže doopravdy by byla lepší ta zářivka, a to nejen protože víc svítí, ale vzhledem k vyprodukovanému světlu má asi osumkrát nižší spotřebu elektřiny. "úsporné" zářivkové žárovky na tom nejsou tak dobře, 11w má jenom 600 lm.
Tome, ty do akvária nesvítíš, ty do něj přímo pražíš
. Klidně žárovku vyměn za 20W či jen 15W.
Zářivka je lepší, hlavně co se týče spotřeby el.energie, ale to bych u Tebe neřešil. Nebo zkus do stávajícího šroubení pro žárovky vyzkoušet tzv. kompaktní zářivky (úsporné žárovky) s výkonem 9 či 11 W.
0 10.01.2007 15:41 Toňas – žárovka vs. zářivka
zdravím,mám 20l akvárko a svítím 40w žárovkou a kamarád mi řekl at si pořídím zářivku že je lepší,tak s eptám jestli jo a včem?Moc díky...
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1994x