Vysoká hladina NO2
Můžu se tedy zeptat, zda v mém případě může ve dně i jiný problém než jen onen substrát? Jak už jsem psala, byla to taková začátečnická chyba, to silnější dno je nakonec vlastně důsledek toho, že jak jsem ho zkraje rozvrtala při sázení rostlin, víc jsem ho zasypala pískem. Jinak myslím, že rostlin mám dost, mám tam i plovoučky, původní vatová náplň filtru byla vyměněna za siporax, tak snad ani tady by nemusel být problém... Ráda cokoli vylepším, holt se pořád učím...
Ty jseš zaujatý? No, já ty "průsery" skoro obden řeším v nádržích "ulovených". Přiznávám, byl jsem i na straně používání a i jsem sem tam doporučil, ale od jistý doby říkám NE a to zvlááááště začátečníkům.
Já jsem proti těm substrátům zaujatý, to je fakt. Takže mě ber s přiměřenou rezervou. Ale dusitany ze dna jasně signalizují, že dno nefunguje správně. Je tam redukční prostředí, a to nejen lokálně (což je správně), ale zřejmě převažuje. Je možné, že to půjde dál - rostliny začnou odspoda hynout, a nakonec ucítíš možná i sulfan.
Máš tam toho důkladnou vrstvu, to možná taky hraje roli.
Tekutý uhlík je biocid, bakteriím určitě dobře nedělá.
Mam ve dně taky substrát, většinou se mě neopatrné hrabání či odkalení projeví mastnou hladinou. NO2 mě ještě nikdy nevyletělo.
Afc1886: To jsem si původně myslela. Jen jsem si říkala, že skoro po roce už možná nebude to dno tak nebezpečné. (Byla to klasická začátečnická chyba, dala jsem úplně na dno ten substrát a pak různě přesazovala, měla jsem s tím trable už při zakládání. Pak jsem dlouho do dna moc nesahala, možná jsem nebyla předevčírem dost opatrná...) Jinak mi totiž přišlo, že akvárko jede v pohodě. Občas jsem zkusmo měřila NO2 a bylo to o.k. Zkusím tedy ještě případně ten Toxivec, budu měnit vodu, a uvidíme. Každopádně děkuju za reakce a rady.
Mám ve filtru siporax mini, právě pro zvětšení plochy pro bakterie, hnědý bahínko tam je, doposavad jsem nepozorovala problém. Průtok mám na minimum. Snažím se nepřekrmovat. Ještě mě napadá, že jsem přednedávnem začala přidávat tekuté CO2 od Rataje - to na to nemůže mít vliv?
Podle mě jsi se prostě hrabala ve dně a to je ten problém. Je to malé akvárium, kde se vše rychleji projeví. Já bych teď tu kvalitu podržel denními výměnami části vody po dobu jednoho týdne a potom postupně najel na zavedený styl.
Áno, dusitany má odstraňovať práve filter, resp. baktérie v ňom. Niečo nefunguje - filter je príliš malý vzhľadom na množstvo odpadu alebo ním voda prúdi príliš rýchlo a baktérie sa neusadia. Dá sa pozrieť, či je vo filtri akýsi hnedý sliz - ak áno, svedčil by o prítomnosti baktérií.
Pokiaľ bolo pôvodne všetko v poriadku a až teraz vznikol problém, tak možno niečo vyhubilo baktérie vo filtri alebo v akváriu z niečoho vzniklo nárazovo priveľa odpadu.
Ano, mám problém. A netuším, jak vznikl, takže netuším, jak ho řešit... Může být problém ve filtru?
Ta zervanova rada není špatná; rybáři opravdu proti dusitanům nasazují chloridy. Moc přesně si ten účinek nepamatuju, ale princip je v tom, že chlorid neškodně "obsadí" to "místo", kde dusitan zabíjí ryby.
mysz: Nitrivec je snad dobrý jako první pomoc, ale máš problém. Ze dna by se dusitany uvolňovat neměly, neměly by tam vůbec být, nitrifikační bakterie by je měly oxidovat, anebo denitrifikační redukovat. Máš tedy problém se dnem a s nitrifikací. Což je vážná situace.
Děkuju, zkusím ještě skočit do zvěroobchodu, jestli Toxivec seženu...
Samozřejmě, že dusitany vadí i bojovnici. Ten Toxivec by měl ty dusitany vyvázat, což by určitě bylo lepší, než solit.
V havarijnej situácii pomôže pridať bežnej kuchynskej soli - na tých 20 l by som dal cca 0,5 až 2 g. Dusitany síce nezníži, ale zvýši odolnosť rybiek. Či však dusitany vadia aj bojovnici, to neviem. A či chloridy pomôžu prežiť Neritine, tiež nie.
Ano, toxivec je pro podobne havarijni situace
Chyba testu to bohužel není. Používala jsem ho už dřív a pokaždé byla voda k akvárka o.k. Pro jistotu jsem teď tedy ozkoušela i vodu z vodovodu, a nic. Lze ještě použít třeba Toxivec? Slyšela jsem, že v podobných havarijních situacích může pomoct...
Já bych tím testem zkusil otestovcat čistou vodu - např. vodovodní by měla být bez dusitanů - pokud ten test ukáže dusitany i v čisté vodě, je to chyba testu.
Osobně bych zkusil ještě jiný test
0 24.11.2017 14:48 mysz [12] Dobrý den,
prosím o radu. V úterý jsem v akváriu Trocha zelena dosazovala rostliny, nějaké jsem naopak protrhala/vytrhala, a od té doby zkusmo měřím hladinu NO2 (mám kapkový test od Rataje). Už včera byla vyšší, vyměnila jsem polovinu vody. Dneska jsem opět změřila, a úplně mě ta růžová barva vyděsila (naměřila jsem cca O,2 mg/l). Takže jsem teď opět vyměnila polovinu vody a aplikovala trochu Bio Nitrivecu. Doplňuji, že mám v akvárku pod pískem zásobní substrát od Dennerle. Akvárium už běží skoro rok, je ale možné, že je nárůst NO2 daný tím, že se mi podařilo rozvrtat ten substrát? Jinak nic zvláštního nepozoruju, ryba se zatím zdá v pořádku. Můžete mi případně jako zkušenější poradit, co ještě mohu udělat nebo jak dál postupovat? Předem děkuji.
Starší reakce
Už jsem se opravovala - 0,1 mg.... Odkalovala jsem krátce, pár minutek.....
10 mg/l je asi opravdu hodně.Není to spíše 0,1 mg/l?No každopádně bych dneska ještě vyměnil klidně dalších 15 l vody.Dle tvé prezentace by jsi tím pádem vyměnila 1/2 vody v AQ.A zítra 1/3 a tak pokračovat každý den.Dokud dusitany neklesnou.
PS:Jak hluboko si odkalovala?Já ty kuličky používám taky a ještě se mě to nestalo.Nicméně ty kapsle můžou taky vyplavat,poté co se jim rozpadne vnější obal.
Tak díky za info, to bude tím odkalováním...
Tak 0,1 mg/l je hodnota, ktorá sa normálne objaví napr. pri rozrytí dna alebo i po silnejšom kŕmení, vôbec sa netreba toho obávať.
Opravuji se, napsala jsem to chybně, patří 0,1 mg. Do vody přidávám Dajana Start pro odstranění chlóru.....
Ani čpavek? Ak máš vo vode chloramine, tak po aplikovaní antichlóru môže vzniknúť ako vedlajší produkt. Mohlo sa stať aj to, že baktérie premenili čpavek na NO2.
NO2- (dusitany) na 10 mg/l? Sa mi nezdá reálne, to by živočíchy neprežili. Hnojivá neobsahujú dusitany - keď tak dusičnany. No v substráte môže byť veľa odpadu a ten baktérie spracovávajú, pri prehrabávaní sa mohlo kadečo uvoľniť, no také veľké množstvo asi nie.
Neobsahuje, tu už jsem také testovala....
Voda z kohútku neobsahuje NO2?
Dnes jsem měnila 10 l vody, spojeno s odkalováním. Před odkalováním NO2 na nule, zkusila jsem udělat ještě test po odkalování - NO2 stouplo na 10 mg ! Je to možné? Fakt je, že se také při odkalování dostala do vody nějaká rozsypaná hnojivá jílová kulička (už je nebudu používat, kapsle jsou prý lepší)... Je to tím?
Starší reakce
0 18.11.2016 22:58 holecmi5 No jo už na to koukám...do řiti...nicméně hodnoty se opravdu zlepšili...
no je to několikanásobně víc než by tam mělo být, ty 3g nejsou na litr vody ale na litr dna, pochybuju, že tam máš 60 litrů substrátu.
0 18.11.2016 22:31 holecmi5 Tak toho osmocote tam mam jenom cca 170 gramů takže to na 200l akva je v pohodě. Dnes jsem znova měřil a hodnoty klesají, osázel jsem další rostliny tak myslím že to bude lepší a lepší. každopádně děkuji všem za rady.
Bohužel, bohužel, bohužel, právě v tom "nebraní doslova" je, tedy tak jak s tí mám zkušenosti já, velkej problém a to v tom, že lidi nečtou, nedávají si věci do souvislostí a jsou prostě a jednoduše(nikoho se nechci dotknout) ovce, který tupě zírají. Tak i proto jsem tě korigoval, ale s tím nic nenaděláme, jenom můžeme a na to si všichni odpovězme samy.
Neberte ten navrhovaný pokus doslova. Chtěl jsem tím naznačit, proč já bych raději znovu založil akvárium, než bůhvíjak dlouho běhal s kýblama a stále doufal a měřil, zdali se Osmocote už konečně vyčerpalo.
Ono to může trvat týdny či měsíce, a rostlinám se v takové mase dusíku taky nebude líbit. Bude tam lítat pH, asi budou zákaly, řasy... to je prostě zgruntu podělaný začátek.
navíc kulička osmocote nezmizí, ale zbyde tam z ní prázdná slupka, která je k nerozeznání od plné, většinou se ale doba, kdy se přestanou látky uvolňovat pohybuje v měsících, v závislosti na teplotě
Hmm, to je odvážné, byl bych opatrnější, ve sklenici vody a v akváriu kde jsou i když nic moc, ale přesto rostliny, to je dost nesrovnatelné.
Vhoďte tabletu osmocote do litrové láhve. Vyměňujte denně polovinu vody tak dlouho, až tableta zmizí.
To by mohlo poskytnout představu, jak dlouho budete běhat s vodou, než se voda spraví.
A psal jsem mu snad něco jiného?
NO2 má smysl řešit až měsíc po záběhu akvária. První měsíc to je jen průvodní znak zabíhání filtrace.
Holecmi: Nemůžeš zvážit zbytek hnojiva a spočítat dávku kterou jsi dal do akvária? Nebo odhadnout kolik jsi tam toho nasypal pomocí zvážení podobně velké dávky jako jsi nasypal?
Doporučuju sehnat akvarijní plevel jako je růžkatec nebo plovoucí rostliny.
To je hrozně jednoduchý a dá se i globálně odpovědět. To že tam je no2 znamená, že akva není stabilizované, po deseti dnech běžná věc. Musí se nejprve zajet filtr a v něm bakterie. Dej denně třeba vlocku krmiva ať mají bakterie co bastit. Násada nitrifikacnich bakterií vše urychlí. NO3 je zase důsledek toho nadupaneho dna hnojivem a tím, že za deset dní nebyla provedena výměna vody. Měl jsi začít tak,že každý den aspoň 10l vyměnit... Dle velikosti akva. Rada, měn denně část vody, namnoz bakterie a vysad rostliny. Jestli neplanujes mít zcela zarostlé akvárium, tak to dno predelej, protože ty živiny se budou postupně uvolňovat a když je nezuzitkuji kytky, budou je využívat řasy a to se jim bude hodně líbit. V první řadě řeš to no2, to je pro živočichy jedovaté a musí být 0!!!.
Víc k tomu nemá cenu psát, klasická chyba při zakládání.
0 17.11.2016 23:09 holecmi5 Já to bohužel nevážil :-/ měřil jsem to obyč testem od JBL 6 v 1. Voda z vodovodu i z akva měřena stejným testem.
co to znamená všude trochu? obecně se doporučuje 3g osmocote na 1 litr substrátu. Z osmocote se živiny uvolňují pomalu a postupně, pokud si toho tam nedal mnohonásobně víc, tak by to tím být nemělo. Vůbec mi ty hodnoty připadají až trochu nereálné, je to určitě dobře změřeno? respektive, čím je to měřeno a je vstupní voda měřená stejnými testy?
Podle mě taky nic nebagruj. Jedině měnit tu vodu a dosadit kytky. Jediný problém, který tam vidím je v tom, že je to pohnojené jak na porost půlky pralesa a je tam jen pár kytek co by se za ně styděla i poušť
Což se dá snadno napravit.
Nic nepředělávej, nic neměř, nech tomu 10 dní, měň po tuto dobu častěji vodu a potom napiš.
0 17.11.2016 18:43 holecmi5 No po pravdě tak nějak přiměřeně jsem to rovnoměrně posypal těma kuličkama osmocote aby všude bylo trochu....
Kolik si tam toho dal? Pokud toho nebylo moc, tak znovu založení mi přijde zbytečné.
Ale pokud už budeš zakládat znova, tak určitě do dna nic nedávej, jen čistý písek. Většina druhů rostlin stejně přijímá živiny spíše listy z vody než kořeny ze dna.
0 17.11.2016 17:06 holecmi5 Tak já to asi vybagruju :-/ Písek tedy properu a založím znovu. Nově tedy mám založit uplně bez substrátu jenom písek? nebo mám dát pod písek substrát pro vodní rostliny bez hnojiva? Moc díky
Ve Vašem případě máte enormně vysoké úrovně dusíku. Z něčeho to musí být. Ryby tam ještě nejsou. Tak to bude asi z toho hnojiva a/nebo zásobního substrátu. Nezůstalo to ve dně, nýbrž se to vyplavilo do vody.
Budete-li sázet další rostliny, budete rýpat do dna a tím spíš se uvolní další dusík (a bůhvíjaké další živiny). Budete mít zákaly, řasy, výkyvy pH, ... cokoli.
Nikdo ale nevíme, kolik tam toho dusíku celkem máte. Takže buď párkrát vyměníte vodu a půjde to postupně dolů, a nebo taky ne.
Proto můžeme jenom hádat, zdali je lepší zůstat u výměn vody, anebo se toho zbavit naráz a předělat akvárium.
No a já bych to naopak založil celé znovu, jen čisté dno.
...a teď si můžete vybrat
Plus samozřejmě přidal spoustu
nenáročných rostlin.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 8 9
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 8239x