Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtr pro odstranění dusičnanů - ano nebo ne?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Filtr pro odstranění dusičnanů - ano nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:58 host Re: halenar1984
Pro změkčování a demineralizaci se používají jiné ionexy než pro odstranění dusičnanů. Zadej do vyhledávače "selektivní ionex".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:39 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: halenar1984
Na přednášce jsem byl asi v roce 2000 -2001 www.akvarijni.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:27 halenar1984 Re: vaclav
nevies ani cca v ktore cislo by som mal hladat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: halenar1984
Já to mám z jeho přednášky kterou jsem kdysi absolvoval. V knize 100+1 záludných otázek Akvaristika tak tam je uvedeno že regenerační roztok je dle výrobce. Možná by se to dalo najít v časopisech Akvárium Terárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:16 halenar1984 Re: xnor
tim ze sa ten chlor uvolni do vody to asi nebude fungovat ci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:14 R Muž romant [27987] Re: halenar1984
Jasně, tak to bude popisovaný v jiný knížce od pana Franka, prostě tu souvislost mezi ním a Tvým dotazem mě usine nějak oživil. Tahle knížka to je podle mě taková bible akvaristy, kterou by měl mít každý ve své knihovně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:10 halenar1984 Re: romant
dik za odkaz presne tuto knihu mam uz som ju preluskal ale nic take som tam nenasiel skoda ale dik aj tak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:03 Muž xnor [71] Re: halenar1984
Pokud Anex zregeneruješ roztokem NaCl tak si Anex převedeš do Cl formy. Samozřejmě že bude chytat všechny Anionty ( NO3- , NO2- atd ) kromě Cl- ten se bude naopak do vody uvolňoval. Jinak regenerační roztok mám pocit je 10%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 19:00 R Muž romant [27987] Re: halenar1984
Třeba Ti to v něčem pomůže, myslím si že by se to v této jeho knize mělo dát najít, ale jistý si nejsem, nemám jí teď k dispozici v tištěný formě, je zapůjčena. chch.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 18:52 halenar1984 Re: vaclav
skoda ze sa o tom nemozem nikde docitat myslis ze by to mohlo fakcit? a kolko percentnym roztokom sa to vlastne regeneruje?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 18:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: halenar1984
Propagátorem téhle metody byl pan doktor Stanislav Frank přidával k regeneračnímu roztoku ještě lžičku sody. Jak dlouho to vydrží nevím. To by jsi musel vyzkoušet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2012 15:52 halenar1984 – no3
ahojte rad by som ozivil tuto temu mam starsiu demikolonu katex anex ktore mi pracovala na zmekcovanie vody celkom super chcem sa spitat ked odpojim anexovu patronu a regenerujem ju roztokom kuchynskej soli preplachnem a nasledne napojim na cerpadielko ktore mi bude tlacit vodu z akva cez tuto zregenerovanu anexovu patronu znovu do akva bude upravovat no3? alebo je najlepsie zohnat novy iontomenic dik za odpoved

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2011 21:14 Usine Re: Fery78
Od té doby co jsem to zkoušel uběhlo už dost let. Nevím jakou výdrž mají anexi dnes, ale tenkrát to za moc nestálo a rychle se jejich schopnost vyčerpala. Záleží samozřejmě pro jak velké akvárium to potřebuješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2011 20:40 Muž Fery78 [3] Re: vaclav
:-) budu to tedy míchat v nějákém poměru abych byl tak něják kolem 20mg / l , teď to akorát doměřit bo spočítat ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2011 20:19 Usine Re: Fery78
Na odstranění dusičnanů doporučoval anex ve svých knihách už Stanislav Frank. Regeneroval ho potom kuchyňskou solí + trochou sody. (doufám že si to pamatuji správně) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2011 19:43 Muž Fery78 [3] – Filtr NO3
Dnes jsem si zkusil napustit 20 l přes filtr s obsahem 5l anexu typu II ( silně bazický )
vstup PH 7.6 NO3 40 mg/l výstup PH 6.3 NO3 0 mg/l
Chci se zeptat jestli někdo némá zkušenost s ostatním složením vody ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 09:41 zstloukal Re: filipsi
Bohuzel - s odstranovanim Ca a Mg zkusenost nemam - ke zmekcovani vody pouzivam reverzni osmozu.
Co se tyka pouziti vody z iontomenice. Pro dospele ryby ji pouzivam tak, jak z iontomenice vytece - jsem schopny pomoci patrony menice delat z vody se 100 mg NO3 vodu, kde NO3 bude nekde na 3-5 mg (tedy beznymi kapkovymi testy na hodnote nemeritelne). Jak jsem jiz psal - zcela zasadni vyznam na vykon iontomenice ma spravny zpusob regenerace. Druhym problemem je konzistence iontomenice - jedna se sice o granulky, ale tak male, ze k sobe slehnou takovym zpusobem, ze znemoznuji prutok vody pres iontomenic a voda tento menic vlastne obteka - dusledek je nasnade - reakcni plocha iontomenice je omezena jen na jeho povrch, 95 % je nevyuzito. Pokud by byl zajem, poradim i s timhle - ale obecne - nacpani iontomenice do bezneho externiho filtru neni resenim. Tedy je - ale s onou 5% ucelnosti

Takze - jak jsem psal - pro dospele ryby pouzivam vodu z menice tak jak vytece - regeneruji ji jen v chloridovem cyklu. Pro poter pouzivam vodu z menice a beznou vodovodni vodu 1:1, v pripade nutnosti zmekceni vody nahrazuji pomernou cast vodovodni vody vodou z osmozy. Obecne - u poteru pouzivam minimalne polovinu vody z iontomenice. U jiker tohle vubec neresim - proste pouzivam iontomenic bez jakychkoliv omezeni.

Nevim, jak moc tahle moje zkusenost jde aplikovat na vsechny ryby - ja chovam cichlidy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 19:30 Muž filipsi [1295] Re: zstloukal
A jak s vytery, pouzivate take vodu upravenou timto iontomenicem? Co na to ryby, na zvysene cl- na ukor no3- ? Opravdu pomuze pludku a lihnuti tahle uprava, nebo ji pouzivate jen u velkych ryb k prodlouzeni intervalu vymeny?
Ono je tady totiz take spousta lidi, co chteji podobne iontomenice pouzivat k odstranovani Ca+Mg (zmekceni), a pak opravdu v Na cyklu najhrazuji tyto kationty Na+. V tom pripade podle me pludku i rostlinam vylozene skodi. Ale osobni zkusenost s tim nemam, a nechce se mi hledat vysledky (pokud nejake jsou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 15:11 JuraS
na odstranění (snížení téměř na 0) stačí "vycucávači" živin..např plovoucí piscia případně různé neakvarijné rostliny..výtečný je šáchor, filodendrony a nebo monstera...stačí do filtrace zařadit průtočný kýbl s těmito rostlinami a no3 vycucnou za chvíli..lepší než nějaké filtry na bázi chemie....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 10:49 zstloukal Re: Bak
Pisete, ze se podarilo snizit mnozstvi dusicnanu jen o cca 30%... Duvodu muze byt nekolik. Predne je potreba si uvedomit, ze ionex ma svoji kapacitu. Ciste teoreticky je 1 litr iontomenice schopny odstranit z 1000 litru vody 40 mg NO3. Samozrejme je to jenom teoreticky - v praxi se da dostat nekam k cca 80% vykonosti ionexu - potom uz iontomenic dalsi NO3 na sebe nevaze a je potreba provest regeneraci
Spravne zvladnuti regenerace ma naprosto zasadni vliv na vykon iontomenice. Pokud se nam nepovede pochopit jak spravne regenerovat - potom jsou vysledky doslova zoufale. Urcite nestaci menic vymachat v kyblu se slanou vodou - takhle to nefunguje. Na druhou stranu - nic sloziteho na tom neni. Osobne regeneruji patronu se 4 litry iontomenice kazdy druhy den a cela regenerace se da v naproste pohode zvladnout behem hodinky
Co se tyka vlivu chloridu na rostliny v akvariu - nemam tuseni. Ja mam v akvariich americke cichlidy - takze pokud bych tam dal rostliny, znici je jeste driv, nez stihnou nejak reagovat na ty chloridy. Potom by nemel byt problem regenerovat do hydrogenuhlicitanoveho cyklu - ale uz to samozrejme zabere vic casu a rostou naklady na regeneraci.
Tyhle iontomenice jsou urcitym zpusobem, jak omezit nutnost vymeny vody v akvariich. Je ale potreba si uvedomit, ze ani iontomenic neni zazrak - a beznou vymenu vody nikdy nedokaze nahradit
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 10:48 Muž karelchess [45] Re: Moucha
Jak moc je u těchto filtrů důležité dodržet správný průtok vody? U normálních denitr. pomalutekouích filtrů je to velmi důležité, když je moc velký, tak tam probíhají aerobní procesy a když malý, tak vznikají nežádoucí produkty jako metan a sirovodík. Nevím právě, jak je to v případě sírových.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 10:18 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: NHKG
zkusmo jsem zadal heslo granulovana sira a nasel nekolik inzeratu ze to prodavaj.... baleni 50kg, ale jsou ochotny odsypat i mensi mnozstvi....

pro rozjeti bude nejlepe to naockovat tou vhodnou bakterii.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 10:13 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Moucha
Já jsem síru testoval a neosvědčila se. Nepodařilo se mi ani pořádně ten filtr rozjet. Na výstupu bylo víceméně totéž co na vstupu. Hrál jsem si s tím dost a výsledky byly nulové, takže za sebe nemůžu doporučit. A je i velký problém vůbec sehnat síru. Dá se sehnat v prášku a ten je nepoužitelný a domácká výroba granulátu je životu nebezpečná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 08:00 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Bak
a co pouzit siru? viz. pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 20:37 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: zstloukal
Tenhle ionex jsem zkoušel, koupil jsem myslím že vzorek od Sery. Přestal jsem ho používat když dokázal odstranit jen asi 30 procent dusičnanů ale to horší bylo že hrozilo že bych si zaneřádil vodu chloridy, ty prý mají dost negativní vliv na růst kytek, tak když někdo bude chtít zkusit, mám stále doma pytlík selektivního dusičnanového ionexu ( není bazický, ten bazický se používá hojně na výpary HCl, Cl2 pokud se nepletu ) regenerace se dá párkrát provést v roztoku NaCl jak píší v návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.08.2011 16:54 zstloukal Re: host
Ty stranky znam, je to lez. Ono pro zvyseni prodeje se da udelat hodne veci...
Myslite, ze vsechny vodni zdroje, ktere pouzivaji tenhle ionex k uprave vody pousteji lidem do vodovodniho radu slanou vodu? Opravdu si to myslite? Prectete si ty stranky dobre - treba ta cast, kde se vapnik a horcik meni za vodik - ta je obzvlast zajimava, ale takovych perel je tam vic...
Nechapu, proc hledate informace na pochybnych strankach pochybnych firem... Kdybyste si je nasel na strankach vyrobce iontomenice - tak asi udelate vyrazne lepe.
Mate pravdu - nema smysl se hadat. Pokud pouijete v cesku vyrazne nejrozsirenejsi selektivni iontomenic na odstraneni dusicnanu - potom to bude IMAC HP555. Vzhledem k tomu, ze jej sam pouzivam, muzu Vam s naprostou jistotou rict, ze voda z nej opravdu slana neni. Stejne tak Vam muzu rict, ze pri pouziti nedochází k narustu mnozstvi NA ve vode. V posledni rade Vam muzu s jistotou rict, ze dochazi k narustu mnozstvi Cl - presne, jak uvadi v produktovem listu vyrobce i dodavatel.
Tyto radky jsem schopny dolozoit jak produktovymi listy, tak vůastnimi merenimi, tak rozbory vody z akreditovane laboratore. Myslim, ze jakekoliv dalsi dokazovani skutecnosti je zcela zbytecne
PS. Mimochodem - i dodavatele tohoto iontomenice upozornuji na omezeni u vodnich zdroju, ktere maji vysoky obsah chloridu - norma je 100 mg

Pokud budete argumentovat pouzitim jineho iontomenice, nez IMAC HP555 - potom prosim napiste jaky iontomenic mate na mysli. Predem upozornuji, ze princip vsech selektivnich iontomenicu s prioritou odstraneni NO3 je stejny - pokud se tedy nejedna o nejake HI-TECH technologie (cenove nekde uuuplne jinde), tezko najdete na teto planete iontomenic, ktery funguje na Vami popisovanem principu

Edit: jeste drobnost. Pisete, resp prevzal jste:
"Sůl "nabije" anex do chloridové (Cl), katex do sodíkové (Na+) formy"

Selektivni iontomenice k odstraneni dusicnanu jsou silne bazicke anexy - vsechny, bez rozdilu. Neni tedy cim a jak "nabijet" katex - kdyz tam neni. Jina situace je u kolon, ktere zmekcuji vodu - ale to ji jine tema
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 15:53 host Re: zstloukal
Nemá smysl se s dohadovat. Zde je výňatek z níže uvedeného odkazu jednoho z mnoha dodavatelů:


...Ke zhoršování vody dochází i tehdy, obsahuje-li filtr anex i katex a k jeho regeneraci vám výrobce předepisuje kuchyňskou sůl - NaCl. Sůl "nabije" anex do chloridové (Cl), katex do sodíkové (Na+) formy. Ve vodě přítomné anionty jsou pak vyměňovány za chloridy, kationty za sodík. Nepijete přírodní vodu, ale roztok NaCl - kuchyňské soli.

www.fontanus.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 14:41 zstloukal Re: host
Napsal jste to nejen velmi zjednodusene, ale uplne spatne.
Za prve - tvrzeni ze dostavame slanou vodu - probuh, kde jste na to prisel? ten ionex je urceny pro upravu vody v potravinarskem prumyslu - urcite z toho netece slana voda. Mimochodem - Na neni slane, dokonce ani CL neni slane - slane je jenom NaCl
A za dalsi - pisete ze dochazi k odebrani N a nahrazeni Na. Musim Vas zklamat, vubec jste nepochopil princip fungovani tohoto ionexu. Tady totiz dochazi k navazani NO3- (NO3 minus iontu) a jejich nahrazeni chloridovou skupinou - tedy Cl skupinou. Ten sodik do toho vubec neplette - ten je tam v zasade jenom shodou nahod, prave proto, ze tenhle typ regenerace je z ekonomickehpo hlediska nejlevnejsi, ale taky nejjednodussi. Jinak to muzete samozrejme regenerovat jakymkoliv chloridem - ten chlorid je totiz dulezity
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 13:21 host Re: zstloukal
zstloukal napsal: ale nechapu, jako ma sodik souvislost s NO3?
Zřejmě jste nekoukl na uvedený odkaz, ale ani nečetl co jsem napsal. Tak ještě jednou,
Kolben používá k odstranění NO3 selektivní filtraci. Filtrační patrona je regenerována nějakým(?) způsobem. Vpřípadě jednoduché regenerace v Na cyklu dochází při filtraci k
odebrání N a nahrazení Na. To znamená že vytéká slaná voda.
Velice zjednodušeně.
No a co je jednodušší v tomo případě, než použít "surovou" vodu ze studny a nenáročné rostliny např. doušku či ružkatec a další?

Ps. je právě otázka v jakém cyklu je od výrobce dodaná náplň ovšem pochybuji, že šel na dražší způsob dvouproudé regenerace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 11:09 zstloukal Re: host
Mate sice pravdu - ale nechapu, jako ma sodik souvislost s NO3? To uz je potom zase otazka, jak daleko se da takhle s mnozstvim sodiku zajit - pripadne potom provadet alespon castecnou regeneraci do uhlicitanoveho cyklu. Ale to uz je opravdu na konkretni situaci - snazil jsem se jen velmi zjednodusene nastinit moznosti odstraneni NO3
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 21:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: karelchess
Osmóza už není v dnešní době zase tak moc drahá. A je to nejlepší možnost, jak získat rozumně měkou vodu z tvrdé. (Dešťové v ČR nevěřím a vozit vodu do akva z nějaké studánky by se mi taky nechtělo) Bylo to doporučení, je na Kolbenovi aby zvážil, zda to pro něj má smysl. (nevím jak má velké akva, jaké má parametry vody atd...)
Rostliny vodu nezměkčí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 20:24 Muž karelchess [45] Re: NHKG
Ale stejně tak nebudu doporučovat drahou a možná zbytečnou osmózu, když existuje jiná cesta v podobě rostlinného akvária. Když má někdo náročné ryby, tak by měl vědět, co potřebují za vodu, a už vůbec bych jim nedával vodu o neznámém složení z iontoměniče, což tahle evidentně je ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 19:32 Muž filipsi [1295] Re: NHKG
Souhlasim, pro spoustu pludku muze byt stejne fatalni vysoky obsah dusicnanu, jako toho, za co se vymeni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 18:59 host Re: kolben
Pokud Kolben používá vodu filtrovanou přes uvedený filtr, může(!) být problém právě v něm. Záleží totiž jakým způsobem je regenerován. Pokud je to pouze(!) v sodném cyklu, tedy regenerace NaCl, vytéká z filtru voda s velmi vysokým obsahem sodíku. Filtr by musel být regenerován dvouproudně kdy k tomuto nedochází.
Spíše bych viděl použít vodu přímo ze studny a rychle rostoucí rostliny. V každém případě ale v běžném fungujícím akvariu tyto hodnoty dusičnanú nejsou nijak kritické.

Ještě odkaz:
vydavatelstvi.vscht.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 17:20 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: karelchess
Pokud nemáme dost informací, je vždy třeba počítat s tím nejhorším - citlivé ryby a žádné rostliny! Jinak hrozí, že vašim bagatelizováním ohrozíte tazatelovu nádrž. A 70mg je strašně moc. Například moje Perleťovky by tohle do pár dnů poslalo do rybího nebe. Spousta druhů ryb tuto koncentraci sice bez problémů přežije, ale proč je trápit, když je možnost dát tam vodu s lepšími parametry?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 10:57 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: zstloukal
poskozovani jiker resp. pludku On to chce na odchovy? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 10:51 Muž karelchess [45] Re: zstloukal
Ale já mluvím o takovém případě, kdy kytky budou NO3 razantně snižovat, takže výměna vody bude v pohodě. Sám mám doma vodu o 40 mg/l a když jsem měl hodně stonkovek, kleslo mi to v akva i na 5mg/l. Teď se i s pravidelnými výměnami vody držím na cca 15mg/l.
Myslím, že kdyby se změřila koncentrace v některých méně udržovaných nádržích, tak se dostaneme i na vyšší hodnoty. Některé ryby to snášejí dobře, jiné méně.
Edit: Ono tam není uvedeno víc věcí, třeba jak má velkou nádrž, jaké má druhy ryb a rostlin a kolik, jaké má světlo... Tyto informace jsou důležité pro výběr vhodného a ekonomického řešení.
Ale je pravda, že pokud by plůdek sloužil jako zpestření potravy ostatním rybám, tak mě asi nějaké deformace a pomalý růst zajímat nebudou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.08.2011 10:40 zstloukal Re: karelchess
Dovolim si nesouhlasit - 70 mg ve vstupni vode je hodne. Berte v uvahu, ze jde o vodu, ktera jeste neni zatizena biologickym materialem z akvaria - takze konecna hodnota vody v akvariu bude nekde kolem 100 mg - a to uz malo urcite neni, nemluve o tom, ze pripadna vymena vody se 100 mg NO3 za vodu s hodnotou 70 mg - jaksi postrada jakoukoliv efektivitu - pri vymene 50% vody se dostanete na 85 mg...
O nebezpecnosti pro ryby - opet nesouhlas. Nejedna se o kratkodobe zvyseni na uvedenych 70 mg - jedna se minimalne o trvaly stav, ktery muze byt v lepsim pripade na hodnote 70 mg, spise se postupne horsi. U kratkodobeho pusobeni v zasade o nic nejde, u dlouhodobe expozice muze dochazet k deformacim, poskozovani jiker resp. pludku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 08:28 Muž karelchess [45] Re: zstloukal
Jelikož se k tomuto filtru prodávají náhradní náplně, mají omězenou životnost a je specifický na dusičnany, tak předpokládám iontoměnič s pryskyřicí. Hodně záleží, co je to za akvárko. Pokud by tam bylo méně ryb, hodně rostlin - rychlerostoucích, víc světla a vzhledem k vyššímu pH a tvrdosti CO2 (chce to přesné hodnoty), tak bude moct rostliny prodávat, řasa zmizí a NO3 výrazně spadnou. Jinak pro akvárium nejsou NO3 v téhle koncentraci nebezpečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 06:58 zstloukal Re: Kolben
Skutecne je otazkou, na jakem principu Vas filtr funguje. V zasadě existuji 2 dostupne moznosti, jak odstranit dusicnany z vody - reverzni osmoza nebo selektivní iontomenic. Pokud pouzijete na odstraneni reverzni osmozu - potom ziskate vodu bez dusicnanu, ale take bez dalsich rozpustenych mineralnich latek - mekkou vodu.
Pri pouziti filtru se selektivnim iontomenicem dojde jenom k odstraneni dusicnanu, tvrdost vody zustane stejna. Nevyhodou pouziti iontomenice je nutnost regenerace naplne, ktera se nastesti provadi pomoci roztokem NaCl - takze pri spravnem zvladnuti jde o minimalni provozni naklady (radove v korunach za mesic).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2011 00:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kolben
Otázkou je, na jakém principu to zařízení funguje a co všechno odfiltruje a jak moc (a jestli vůbec funguje). Chtělo by to aspoň změřit aspoň tvrdost a obsah NO3 ve všech vodách (studniční, upravené a akvarijní). Já bych ale kvůli rybám vodu s vysokým obsahem NO3 do akvária nelil, když je jiná možnost. NO3 nemusí být příčinou problému s růstem řas a rostlin. Žabí vlas mi v akváriu zmizel po snížení proudu z filtru a teď, kdy ho mám kvůli rybám velký, se už pravděpodobně kvůli častější výměně vody nevrátil.
Pokud máte hodně tvrdou vodu, tak bych být vámi koupil reverzní osmózu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2011 21:32 Kolben – Filtr k odstranění dusičnanů (NO3) - ano/ne?
Dobrý den, vzhledem k tomu, že u domu máme studnu, která má, vyjma obsahu dusičnanů (NO3 - cca 70 mg/l), vhodné parametry pro pití, využíváme pro vodu k přímé spotřebě filtr na odstranění NO3 - tenhle: www.enviromarket.cz/… . Zajímalo by mě, jestli je vhodné vodu z něj používat i do akva, nebo je lépe používat vodu, které není takto přefiltrovaná, případně to střídat... Zatím jsem používal vodu filtrovanou. Trápí mě nepříliš uspokojivý růst rostlin a naopak značný růst řas, zejména pak "žabího vlasu". Jinak má voda i vyšší hodnoty GH, KH i pH, ale to sem příliš nepatří. Díky za radu.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 1066x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17049-filtr-pro-odstraneni-dusicnanu-ano-nebo-ne