Nenáročné červené rostliny
Já mám ludwigia repens rubin a roste pěkně. Docela rychle roste,musí se krotit, teď jsem jí poprvé řízkoval tak uvidím jak se mladý chytnou.Ale je to nenáročná rostlina, nedávám ani hnojiva,CO2 a světlo také nemám extra silné.
No jo, ale mercedes není nikde k dostání. S klidem bych si pro něj někam přijel. A dál bych za něj tak minimálně deset kryptokorin kalatkolistých.
Jedinej z těch rádoby menších je k mání indian red.
V dobře vedeném akváriu i bez CO2 a se středně silným osvětlením se Flamingu daří dobře. Jak jsem napsal - neukáže sice svůj obrovský potenciál, ale parády udělá i tak dost.
Echinodorus" (rosé,orisisi,barthii) Tak budou to dost velké rostliny, já bych šel spíše do menších druhů jako je třeba mercedes atd.
tak ta "flamengo" je nádherná!!!
myslíš, že se uchytí pod mým světlem (39w) bez toho co2, aby se trochu probarvila a prospívala? Ještě se mi zalíbila "Echinodorus" (rosé,orisisi,barthii)
díky za info, jde mi právě o to něčím to akva probarvit zelených (světle/tmavě) jich tam mám dost
děkuji moc za tipy, jsou zajímavé všechny, ještě vyberu svého favorita Ještě se mi zalíbila "Echinodorus" (rosé,orisisi,barthii)
Proserpinaca sycení CO2 nepotřebuje, ale teprve s ním a pod silným osvětlením ukáže svůj potenciál. Totéž platí např. pro velmi dekorativní "nezelenou" rostlinou do popředí - kryptokorynu Flamengo.
co se týče Hygrophila sp.Tiger,tak ji mám v akváriu s CO2 i bez CO2 a roste naprosto perfektně,jen té červené se dá docítil pouze silným světlem ,CO2 a hnojením,jinak je zelená,ale roste pěkně,pokud by si chtěl,mám napěstované v emerz podobě
Zdravím, rád bych se zeptal, zdali má šanci nenáročná červená rostlina v akváriu 126l (4 týdny zajeté),světlo 39w, bez co2, zásobní substrát, jinak zatím nehnojím. Téma jsem si pročetl, ale jedná se aby rostlinka byla z Amazonie. Mám tak celé akva a nechci to míchat. Mí favorité jsou "Proserpinaca palustris" nebo "Hygrophila sp. "Tiger"".
Díky moc za odpověď.
Starší reakce
Podle mě je to úplně jedno, když se to dělá s rozumem. Můj názor. Asi záleží, jaká je vstupní voda, jestli je vůbec potřeba hnojit. Když máš vodu 'chudou', tak se tomu naopak nevyhneš v případě, že zakládáš s čistým pískem a nejsi ochotný čekat, až se dno vyhnojí 'samo'. Já jsem třeba při zakládání malého akvária použila tablety do dna tak, že jsem je rozdrtila a posypala dno před nasypáním písku. Takže se k tomu dostaly rostliny všechny. Hlavně do čerstvé nádrže, která není dostatečně zajetá a není vidět, že kytky rostou a proslerují, bych krevetky asi nedávala.
(už jsme krapet OT)
Spletl, nevadí.
Každopádne v novom krevetárku bez hnoja je asi lepšie hnojiť do dna ako do vody, či?
(Nevím, jestli sis nespletl, komu píšeš) Hnojivo ke kořenům dávám jen pod kytky, se kterými nehodlám hýbat... echinodory, kryptokoryny. Pod stonkovky ne, dělalo by to neplechu, protože je čas od času vytáhnu a zmladím, tedy ty co jsou zasazené, většinu mám na volno jen zatížené u dna. Pod stonkovkami ale neodkaluji, takže hnojivo se nastřádá.
Hnojivo ku koreňom používam vždy to, ktoré je najlacnejšie v hornbachu alebo na eshope kde v tej chvíli kupujem rastliny. Takže to nebude tak dôležité.
ale treba si zistiť skúsenosti, či vybrané neškodí krevetkám.
Aquascaping používá tento trik s nízkým NO3 pro barevnější rostliny.
Jo už jsem zaregistrovala, že jsi to někde zmiňoval (hned mě napadlo, že to bude i 'můj' případ), je to zajímavé (a neumím si vysvětlit proč, nikde jsem na to nenarazila). I Janík si drží výraznou barvu, a to světla nemá moc. Světlo je taky důležitým faktorem. Ve třicítce mám Rotalu, u hladiny byla pěkně barevná a co jsem z toho udělala kořenové kafíčko a světla ubylo, ubylo i na hladině barev. Ve třicítce je NO3 ještě nižší.
Tak červenou ji máš hlavně proto že máš tak nízko NO3 kdyby bylo na 20 už by tak červená nebyla.
Fytosel má Ludwigii Repens po 8 korunách a posílají stále. Minulý týden mi došly Vallisnerie Torty, krásné malé rostlinky v boxu a vše ok...
Ďakujem všetkým. Presne o to mi šlo, aby nezozeleneli keby aj mali menej svetla, je mi jasné, že nebudú také červené a pekné ako na fotkách. A hnojivo ktoré ku koreňom je dobré? Prípadne keby som dávala niečo takéto?
www.invitalshop.sk/… Taky bych vsadila na Ludwigii repens, není náročná, ochotně červená a roste docela rychle. Mám několik rostlin chycených gumičkou ke kaneni a jen tak položené na dně (nejde to v houští vidět), stříhám je odspodu a nestíhají zelenat ani spodní listy, jsou červené i ty schované části. (Co2 nepoužívám, hnojím lehce hnojivem bez dusičnanů a fosfátů, musím teď jen přihnojovat KNO3 abych zvedla dusičnany aspoň na 5.)
Edit:Rotala rotundifolia bude vespod zelená a červená bude až u hladiny...vypadá to ale taky moc pěkně.
Jasné že aby boli kytky krásne červené potrebujú veľa svetla a CO2.
Tá ludwigia a alternanthera sú ale asi najčervenejšie čo sa dá dosiahnuť v malom low tech.
Pri slabšom svetle odspodu odpadávajú a rastú pomaly, ale nezozelenejú ako klasická ludwigia.
Echináče, nymphea a červené cryptocoryny sú veľké a pri slabšom svetle tiež nebudú tak sýto červené.
A červené kytky chcú všetky hnojiť, aspoň ku koreňom.
Pokud jde o echinodory jsou to většinou ohromné rostliny a i ti menší zaberou většinu mini akvária. Pokud se podíváš na fotky z toho odkazu a porovnáš rostliny u dna z velikostí Echinodoru zjistíš že malý moc nebude.
rybicky.net/obr/rostliny/max/3179.jpg
Informace z internetu je třeba brát s rezervou a od obchodníků obzvlášť.
Lepší porovnat více zdrojů (a tím nemyslím stránky prodejce), než se pak divit.
Ta mnou doporučovaná Ludwigia bude méně náročná. Ale taky samozřejmě méně sytě červená. Já mám všude spíš slabší osvětlení a červenají se hlavně vršky.
To ma nenapadlo, z fotky ťažko usúdiť, čerpala som informácie odtiaľto, kde je uvedené 15 - 20cm
www.invitalshop.sk/… , chcem dať nejakú rastlinu na kraj pri sklo ale nie odzadu ale skorej k stredu akva, mám tam také hluché miesto a ešte jednu dozadu k hygrophille ale chcela som to nejako farebnejšie oživiť.A na Ludwigia repens rubin čo hovoríte? V atlase pri oboch ludwigiach je náročnosť na osvetlenie popísaná ako stredne náročná.
Sranda ale, že v atlase je o ludwigia super red a alternanthera reineckii mini písané, že sú náročné na pestovanie, CO2 aj svetlo. Tak preto sa radšej pýtam a nekukám do atlasu, lebo každý má inú skúsenosť.
Podle mě, aby byly krásně červené, potřebují dost světla.
Nepridávam CO2 a mám skôr stredné svetlo.
Mi oya je u mňa hnedá.
Rotala je u mňa oranžová len na miestach ktorým sa ujde maximum svetla.
Ludwigia super red a alternanthera reineckii mini sú u mňa stále červené aj v low tech.
Hlavne v pozadí kde budú bližšie k hladine by tieto dve nemali mať problém.
Ahoj. Do pozadí bych zvolil
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens je to nenáročná rostlina. Až se ti bude zdát moc vysoká, tak jí prostě jen zkrátíš, zasadíš vršky.
Echináč bych do malého akvária nedával. Koukni se do atlasu jak je velký.
Ahojte, poraďte prosím nenáročné na co2 a svetlo červené rastliny do pozadia a do stredu nano akvária. Premýšľam nad rotala rotundifolia, cryptocoryne red mi oya alebo echinodorus red diamond ale neviem ktorá je dobrá voľba a chcela by som aby boli viac červené ako zelené.
Starší reakce
Koukni se na ostatní příspěvky, je to pořád dokola.
Ahoj, mohl byste mi někdo doporučit nějakou nenáročnou rostlinu? Ideálně nějakou do popředí akvária. díky
Starší reakce
Super díky za nápady zkusím reineckii, nějaké rady? Bude to moje první zkušenost s červenýma rostlina....
Ahoj,
potřeboval bych pomoc s výběrem červené rostliny do nádrže. Umístění bych viděl do středu akvária mezi Glossostigmu v popředí a Blyxa japonica v pozadí. V prezentacije to pravá část nádrže, potřeboval bych tedy něco nižšího aby to nepřerůstalo blyxu, nějaké návrhy?
Starší reakce
Ano, ale nebude v ní docházet k tlení a produkci CO2.
Ono platinum soil by mala byt lisovana cernozem ;)
Bez větších zkušeností nebo bez substrátu ze zeminy pravděpodobně ne.
Dalo by sa ale povedat, ze bez CO2 to s cervenymi rastlinami asi nedam ze?
Je to jedna z možností, finančně relativně nenáročná.
Pokud koupíš hotový CO2 set s bombou, bude to pohodlnější na údržbu než burčák nebo kyselina citrónová + soda, ale přesto je třeba mít v akváriu dostatek rostlin, které budou odebírat živiny z vody.
Nemušíš mít akvárium úplně zarostlé rostlinami, pokud se ti to nelíbí, ale je jich zkrátka třeba mnohem více, než máš teď. Pistia na hladině a mnoho růžkatce pod hladinou je dobrá cesta + přidání desítek stonkových rostlin, nejlépe dar od nějakého akvaristy.
Nečekej, že si je postupně namnožíš z pár rostlin, než by se tak stalo, řasy ti je dávno "sežerou". Je třeba přidat vělké množství rostlin jednorázově, ne každá se musí uchytit atd.
vaclav: Ano, teraz mam tie stonkovite rastliny nizke po prestrihu. Inak su az po hladinu. Ako budu rast tak budem uberat pistie.
Problem s dusikom bol podla mna nakoniec tam, ze pps-pro obsahuje KNO3. A druha vec, ze nasa pitna voda ma hranicnu hodnotu NO3 cca 40. Cize som mal NO3 nadbytok a robilo to pravdepodobne riasu.
Viete poradit, ak by som zaobstaral CO2 set tak v kombinacii s danym osvetlenim a hnojenim pojde o stav, kedy sa bude cervenym rastlinam darit?
Papik: Díky za rady
Místo břidlice připomínající rampu pro autíčka raději zasaď více (mnohem více) rostlin. Ze začátku především rychle rostoucí, po vytvoření stability v akváriu je můžeš postupně měnit za jiné. Případně nech břidlice jen kousek a nebo místo ní přidej nějaký hezký kámen nebo kompozici z kamenů a větví.
I když to jde i jinak (opakovaným testováním vody a přesným hnojením chybějících prvků v poměru), tak pro červené rostliny obecně platí nutnost dostatku světla, železa a CO2.
CO2 lze celkem levně (a efektivněji než burčákem) přidávat reakcí kyseliny citrónové s jednou sodou, za pomoci čínského kitu D501. Prvky koupíš nejvýhodněji ve větších baleních (v kg) od prodejců chemikálií.
Železo přidáš s mikroprvky, obvykle stačí koncetrace 0,1 mg/l. Podle pH vody v akváriu si vybereš chelatované železo v MicroMix(Plus), Tenso Coktail nebo Plantex CSM+B.
Světlo zreguluješ podle výskytu řas. Budeš ubírat dokud řasy porostou, samozřejmě až po vytvoření rovnováhy v akváriu. Během pár měsíců to vychytáš.
Tak tekutý uhlík je zředěný 1,5 % glutaraldehyde což je desinfekce podobná savu. Je z něho malé množství uhlíku ale dlouhodobé používání může mít negativní vliv. Když se chceš zbavit dusíku tak místo pistie použil podstatně větší množství stonkových rostlin. Zkus si burčák a sám uvidíš jaký je to rozdíl, nakonec ten dusík budeš ještě přidávat.
Ta hladina je plna Pistii, pokryva zhruba 50% plochy. Pistia pekne stahuje dusik, predopokladam, ze ju casom pretriedim. Musim ale ten dusik dostat pod kontrolu.
Tekuty uhlik je tema sama o sebe. Viem, ze to nie je CO2 ale zase ja vidim rozdiel s a bez. A co vidim tak tomu verim...Predpokladam, ze sam o sebe neskodi
Tie uvedene cervene rastliny, co mi uhynuli tak som mal este pred pistiou. Takze ta na to nema vplyv. Ak som pridal svetlo zo 6 na 8 hodin tak sa objavila riasa. Hnojit hnojim tak neviem ci to CO2 je taky zazrak sam o sebe, ze bez neho katastrofa a s nim krasne akvarium
Ale necham sa rad poucit.
Těžko chtít něco červeného když máš hladinu plnou rostlin. Ten tekutý uhlík tě u tak velké nádrže nezachrání pokud jde o CO2, je to vlastně desinfekce.
Poradili by ste červené rastliny do tohto akvária?
rybicky.net/nadrze/31174-rio-180
Neviem, či je to svetlom alebo tým, že nepridávam CO2 ale všetko červené je KO veľmi rýchlo
Skúšal som už :
Alternanthera reineckii mini
Ludwigia repens
Ludwigia Super Red
Ďakujem
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2893x