Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nové rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Nové rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2012 18:39 Muž lopuchojd [10] Re: kofejn
No ten mech mi spis prislo jako měchýřka jávská.Kulicka-hnojivo? Roste to primo na koinku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2012 18:34 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: lopuchojd
Jinak microsorium má obvykle kořeny tmavé, ještě jsem ho nikdy neviděl s bílými.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.10.2012 18:32 Muž kofejn [963] Re: lopuchojd
Ten mech byly kořínky a kulička je pravděpodobně hnojivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2012 18:19 Muž lopuchojd [10] – Hnědovka křídlatá?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj
Od znameho sem dostal rostlinu kterou sem identifikoval jako hnedovku kridlatou.Nwm teda kde rostla pred tim(znamej ji koupil na akva trhach)Oddenek mel celi cerny jak kdyby rostl v hline a mezi tim byl i jakysi mech.No a kdyz sem se ho pokousel zbavit nasel sem u korinku jakousi kulicku.Nevite nekdo co to je?
Diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.09.2012 20:15 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: Paul
Ne, ty rostliny by to měli vydržet. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2012 20:13 Muž Paul [2] - AsieRe: katterinecka
Díky, jo a o tom propírání... Zítra se chystám dát nové kameny , rostliny jsem koupil dnes, a zatím jsem je tam nechal plavat. Bude to problém ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.09.2012 20:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Paul
v pohodě to bude dokud se ti tam ty echinodory vejdou :-D Zakroucené valisnerie a jsou trochu náročnejší, uvidíš jestli se jim tam bude dařit.
Nepropírej celé dno aď tam mají živiny (pokud bys to náhodou dělal), jenom odkaluj, ale moc neryj blízko nich, aby v klidu rostly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2012 19:59 Muž Paul [2] - AsieRe: romant
Díky ;)

A ještě se chci zeptat jestli je v pohodě že mám ve 24 l akva 2x Echinodorus bleherae , a 1x Vallisneria corksrew. A nemám Co2. Píšou že jsou méně náročné a potřebují jen bio. Filtraci ale raději se ptám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.09.2012 19:46 R Muž romant [27987] Re: Paul
Ne, vyndat a zasadit pouze samotnou rostlinu(y).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2012 19:35 Muž Paul [2] - Asie – rostliny s květináčem ?
Ahoj, prosím vás, můžu do kamínků zasadit rostlinu i s takovím tím květináčem a s tou vatou co tam je ? bude to růst ? ... díky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 14:05 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: gargamel
Tak jestli jsem se správně dopočítal tak:

Mn-EDTA 1x týdně po výměně dávat 1,75 mg
MgSO4-7H2O 1xtýdně po výměně dávat 2,8 mg

Jsou tyto hodnoty správné?

Easy-Life Kalium (K) 25ml týdně
Easy-Life Profito 35ml týdně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:22 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
Já jsem to teda pochopil z toho co jste psal Vy a gargamel že mám takto postupovat :) Tak nechápu "Jak chcete" ? :)

Výměnu provádím 1x týdně cca 1/3 :)

Dnes jedu do AquaSpace pro prvnky a rovnou se poradím kolik se toho dávkuje tak na týden pro mou nádrž toho MnSO4, MgSO4. Raději si vždy namíchám konkrétní dávku a tu aplikuji týdně než mít větší množství rozpuštěné v petce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:15 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Xixao
Jak chcete. Ale vaše rostliny nevypadají, že by to bylo nezbytné. Výměna vody by měla stačit. :-)
Na druhou stranu - ten Mn můžete zkusit, ať víme, jestli to tomu echinodoru pomůže, (poškozené listy to ale nezachrání), a decentním přidáváním K a Mg taky nic nepokazíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:08 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
vodu máme stejnou :)

Dnes si jdu pro stopový prvek Mangan a budu doplnovat K2SO4, MnSO4, MgSO4...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 09:56 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: gargamel
...Raději si pořídím MgSO4, které mám na X let než kupovat test na GH. Navíc i když naměří vysoké GH, není řečeno, že je tvořeno Mg++, může být třeba z Ca - vápenaté vody...
Nám, co máme raději povědomí o tom, co spolu s čerstvou vodou do akva lijeme, nedělá problém alespoň orientačně zjistit, jaký se Ca a Mg podílí na celkové tvrdosti. Stačí k tomu běžně dostupné hobbytesty. :-)
Ovšem to až poté, co se nám nepodaří sehnat komplexní rozbor. V případě, že je nám pitná voda poskytována dodavatelsky, to zase tak velký problém není; dodavatel je ze zákona povinen takové rozbory (nechat) dělat. Jde jen o to, jak se k nim dostat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 09:37 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Kytka
Pokud Xixao skutečně používá vodu z vašeho odkazu, pak by se potvrdila moje domněnka o možném deficitu Mn. :-)
0,004mg/l je IMO málo, což ještě v souvislosti s poměrem k Fe (0,08mg/l + přihnojování "hnojivem Fe od Rataje") víc vynikne.
Nic proti doporučení "přidávat makro", ale (pokud jde skutečně o vodu z rozboru!), kromě draslíku (a trochu rozhozeného poměru Mg:Ca) ta voda vypadá dostatečně úživná; s lehkým přídavkem K a mikroprvků bych si odzkoušel "hnojení výměnou části vody". (A u toho K bych si rozmyslel, jestli formou K2SO4 nebo jinak.)
EDIT: Profito Kalium je hnojivo "neznámého složení"; neobsahuje náhodou taky nějaké Fe?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 07:05 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: gargamel, kytka
Testy mam JBL a Sera obe hodnoty merim...

PO4 0.5 NO3 30mg na litr, vcera mereno...

Ty stranky znam podle nich kalibruji testy ze namerim stejne nebo velmi podobne hodnoty ve vstupni vode....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.08.2012 23:25 Žena Kytka [2146] Re: Xixao, gargamel, lhajek
Nevím, jestli jsi napíchnutý na ten samý pražský vodovod co já, ale jestli jo, tak výsledky jsou tady:
www.pvk.cz/… - firemní stránky
a vpravo aktuální kvalita vody: www.pvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 23:06 gargamel Re: Xixao
Na starých listech už zlepšení nehledej.
Kontroluj průběžně hladinu NO3 a PO4, tady si myslím se vyplatí koupit pořádné testy a případně zakročit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 23:02 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: gargamel
Cajova lzicka po vymene ok
Easylife kalium po vymene ok
Davky zvysim z 3ml dene na 5ml.

Dekuji
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:50 gargamel Re: Xixao
Jak psal sid, použij k tomu Tenso cocktail, přípdně CSM+B. Nebo jen zvyš dávky Profita.
Profito taky používám, ale přidávám k tomu i extra dávky Tenso cocktailu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:48 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: gargamel
Dekuji moc za radu, jen ten Mn mam jeste k temto dvoum pridavat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:46 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Xixao
Tak to je právě alkalita, která s obsahem Mg a Ca nemá co do činění, tedy ne v tom smyslu jak jsem to myslel já v souvislosti s přidáváním Mg.

Ale to co napsal Gargamel jako zdůvodnění má svou logiku a klidně to podle něho udělej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:45 gargamel Re: Xixao
Na zvednutí K použij K2SO4. 50g rozpusť v 800 ml vody. Přidáním 1 ml pak dodáš 0,5 mg/l na 50 litrů akvarijní vody.
S tvým osvětlením a osázením nepočítej s tím, že pofrčíš jen na Profitu, minimálně draslík ti bude chybět a bude ho třeba dodávat pomocí K2SO4 nebo EasyLife Kalium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:43 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: gargamel
Jo OK, máš pravdu že u tvrdosti může převažovat Ca a to na testu nepoznáme. I to je můj přístup raději víc než aby něco chybělo. Ať žije EI ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:42 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: lhajek
KH 7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.08.2012 22:40 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Xixao
Jaká to je tvrdost tzv. celková nebo uličitanová neboli alkalita? Bohužel obojí se zaměňuje a proto se ptám.
Pokud nevíš oč jde tak třeba zde vysvětlení:
tvrdost: maniakva.sweb.cz/…
alkalita: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2012 22:40 gargamel Re: lhajek
Rozhodně to neublíží. Když pomůže, bude dávkovat dál. Když né, bude vědět, že má Mg ve vstupní vodě dostatek. Raději si pořídím MgSO4, které mám na X let než kupovat test na GH. Navíc i když naměří vysoké GH, není řečeno, že je tvořeno Mg++, může být třeba z Ca - vápenaté vody. Nebo si může sehnat rozbor vody z vodárny, což by bylo nejlepší. Ne každý to ale najde a raději tam nasypu lžičku soli po výměně vody než hledat hodinu na netu rozbor. To je ale jen můj přístup, který se někomu nemusí líbit, ale osvědčilo se mi to nejvíc, vždycky raději trošku víc než míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:35 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: gargamel, sid
Dekuji moc zkusim tu cajovou lzicku mgso4x7h20 po vymene vody...

K = k2so4 ?

Tvrdost mam 7.

Mn odvtoho rataje ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2012 22:31 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: gargamel
gargamel napsal: .......Začni s jednou čajovou lžičkou MgSO4x7H20 na tvoje akva po každé výměně vody. Přidával bych i 5 mg/l K týdně.
Proč Mg? Nenašel jsem nic o tom jakou má vstupní vodu, pokud není měkká tak by se Mg nemusel dodávat, ne? Něco jiného je moje vstupní voda 2°dGH, tam Mg přidávám a přemýšlel jsem i nad Ca, ale zatím to jde i bez něho.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2012 22:27 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Xixao
Jak jsem opakovaně napsal - z fotky určit se 100% jistotou, co rostlině chybí nebo přebývá, dost dobře nejde. Ale na druhou stranu existují "signální rostliny" se "signálními příznaky", u kterých - kdyby šlo o život - bych si to lajstnul. Tohle by mohl být takový případ. :-) spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2012 22:25 gargamel Re: Xixao
Já osobně bych vše nesázel na jednu kartu a přidal bych raději i Mg a K. Toto Profito obsahuje jen v malých množstvích, takže to bude dost pravděpodobně chybět. Začni s jednou čajovou lžičkou MgSO4x7H20 na tvoje akva po každé výměně vody. Přidával bych i 5 mg/l K týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:19 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
No nrzelo by me kdybych o rostlinky prisel...

Dost listu je v poradku...

55 korun za mn je v pohode tak zkusim.. kdyz to neublizi

I kdyz easylife profito uz mangan obsahuje co davam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:19 gargamel Re: Xixao
Nebo si nepřidělávat práci a nekomplikovat život a začít s metodou Estimative index. A když chemikálie koupíš ve velkém, ještě ušetříš za Profito, speciální vodičky s manganem atd.
Určit chybějící prvek jen podle příznaků na listech není až tak jednoduché, možná to manganem je, ale možná taky ne. Ber to jako jednu z možností, netvrdím že ta tady navrhovaná je špatná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:16 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Xixao
Bude velký průšvih, když Mn nepomůže? :-O To bych nerad...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:05 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Xixao
Také řešení ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:03 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
Uf, mohu pouzit www.akvarista.cz/… ?
Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 22:00 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Xixao
Taky jsem přehlédl, že si nerozumíme. :-O
Já jsem ale psal o T.c., resp. Plantexu. ;-)
Další možností je Mn-EDTA nebo MnSO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.08.2012 21:53 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Xixao
POZOR Mn není to samé jako Mg. Mangan a Hořčík jsou různé prvky!!!!

Úplně jsem ten rozdíl toho co doporučuje Sid a co máš ty na poprvé přehlédl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:52 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
Siran horecnaty heptahydrat , prasek , mgso4...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:52 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Xixao
Jestli chceš tak počítej zde: pmdd.mrp-cz.com/…
Je tam k dispozici MnSO4· H2O - jestli to je to co máš ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:46 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Xixao
Neuchopitelný... hmm
Mn je stopový prvek = stačí jej ve vodě "stopy". Spočítejte si, o kolik se zvýší koncentrace Mn přidáním 1g (nevím čeho) do 250 l vody a uvidíte sám. :-)
EDIT: Tak jo. Já bych zkusil přidávat pár dní Mn tak, aby se jeho koncentrace zvýšila denně o nějakých 0,01mg/l. :-) Pokazit by se tím nic nemělo a na nových listech byste viděl případný efekt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:42 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
To je pojem dost neuchopitelny...

Trochu znamena 1g na 250l?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:37 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Xixao
Stačí trochu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:31 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
Fotka k příspěvku Fe merim JBL Fe testem...
MgSo4 mam v samostatnem baleni...jen nevim kolik gramu pripade na zkousku pridat na 250l... a kdy bycse mela projevit pripadne zmena...

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:29 R Muž romant [27987] Re: Sid
To slovní spojení "kolik ho nenaměříte", to mě příjde jako velmi podstatný. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2012 21:24 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Xixao
Pokud byste si troufl vyloučit nadbytek Fe, mohlo by se jednat o (přirozený) deficit Mn. Do ničeho vás nenutím; znovu opakuji, že jistotu nemám, ale kdybyste si chtěl "zaexperimentovat", mohl byste zkusit Mn lehce přihnojovat. Klidně spolu s Fe, např. pomocí Tenso cocktailu nebo Plantexu. (Při tom ale zároveň zvážit další aplikaci, případně náhradu, toho stávajícího hnojiva.)
EDIT: 0,2mg Fe/l... :-O Záleží nejen na tom, čím Fe měříte, ale i na tom, "kolik ho nenaměříte" - Fe v substrátu... (Že Fe do substrátu nepřidáváte, nemusí nic znamenat - ono se do něj dokáže dostat. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 21:09 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Sid
Dnes jsem zrovna FE měřil a hodnota je 0,2mg/l...
Vstupní voda má 0,05 FE přidávám používám od Rataje hnojivo s FE...

Hnojivo do dna nepoužívám pouze CO2, Easy Life profito...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2012 21:04 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Xixao
Pro echinodory je typická tzv. heterofylie. To je (zjednodušeně) stav, kdy rostlina tvoří dva (u některých rostlin i více) různých typů listů, které se liší morfologicky ("tvarově") a mnohdy i fyziologicky ("funkčně").
K hlavním morfologickým znakům, rozlišujícím emerzní a submerzní listy téhož echinodoru, patří především štíhlejší tvar spolu s ostřejším úhlem báze čepele, (místa, kde "čepel přechází v řapík").

Co se týče černých teček na listu echinodoru na fotografii, netvrdím, že musím mít pravdu, ale nejvíc mi to připomíná důsledek deficitu Mn. Není vaše vstupní voda bohatá na Fe? Nebo nehnojíte tímto prvkem? (Že byste to s ním třeba přehnal... :-O)

EDIT: Odumírání emerzních listů vypadá jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2012 20:11 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: lhajek
nevím jak zjistit že byly pěstovány emerzně... ale předpokládám to...

pročetl jsem vypadá to na draslík ale pouze příznaky tečky jiné příznaky nepozoruji...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2962x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17014?od=51