Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hierarchie plžů

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Hierarchie plžů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 08:52 Muž Yirka [9126] Re: Gladilaf
Nškteré druhy plžů mohou být značně citlivější na podmínky v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 07:50 Gladilaf Re: LiborSprysl
Mikroporost je dost logické vysvětlení, mít doma mikroskop tak bych si tu zoo prohlédl zblízka ;-) .

Pořád mi ale uniká, proč se na tohle místo, ať už kvůli jakémukoliv zdroji, nehrnou všichni plži najednou, ale vždycky jen určitá skupina, která je brzo po odlovení nahrazena další.

Určitě netrvám na myšlence sociální hierarchie něčeho, co má gangliovou nervovou soustavu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 06:13 Muž LiborSprysl [9015] Re: Gladilaf
Hierarchií to fakt nebude smich tone , ba dokonce ani kyslíkem. Pro plže není nic jednoduššího, než se vydat kamkoliv k hladině a má po nedostatku. Spíše to bude tím, že na tom místě se tvoří "mikroporost živočišného i rostlinného původu ", tedy vhodné krmě, pro plže, což způsobuje:
a) proudění očištěné vody a tedy vámi zmiňovaný přísun kyslíku
b) nezachycené zbytky z filtru se na tom místě usazují a mikroorganizmy je konzumují
Kdybyste udělal stěr pod mikroskop, myslím, že se nepletu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 01:44 Gladilaf – Hierarchie plžů?
Podivné téma psané v podivnou denní dobu, nicméně musím se podělit...

V letních měsících mi stoupá teplota vody v akváriu k 26°C. Pravděpodobně v důsledku této skutečnosti se právě nyní drobný, nejvýše dvoumilimetrový plž jehož taxonomické zařazení neznám, v poměrně hojném počtu (vždy kolem 30 jedinců) slézá na tom místě předího skla, kam dosahuje proud vzduchových bublin z vnitřního filtru a tudíž koncentrace kyslíku je v tomto místě vyšší než ve zbytku akvária. Potud vcelku logický fenomén.

Na zajímavosti nabývá ve chvíli, kdy pomocí síťky tuto skupinu plžů z akvária odlovím. Během několika desítek minut až hodin se zformuje z ostatních plžů v akváriu, dosud rovnoměrně rozlezlých, podobné uskupení, hledající (zřejmě) vyšší koncentraci kyslíku - na stejném místě.

Proč se ale jedinci, kteří nahradili vylovenou skupinu, nedoplazili na toto místo již předtím? Místa je zde pro minimálně pěti - až destinásobek jedinců na této kyslíkem bohaté části předního skla.

Má jediná hypotéza spočívá v tom, že určitá skupinka plžů, ať už "privilegovaná" (mají víc kyslíku), nebo "experimentální" (zkouší nové podmínky) se vydělí z jinak více méně rovnoměrně rozložené populace plžů v akváriu na základě jisté "sociální hierarchie" - ať už se přitahují či odpuzují chemicky (nějaká analogie buněčné laterální inhibice???) nebo jinak...

Možná jsem úplně vedle, ale třeba si to přečte nějaký biolog a poučí mě :-D

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 147x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17005-hierarchie-plzu