Testy nefungují
jj,je to tou destilkou,taky jsem si myslel,že jsem si koupil zajíce v pytly,ale ted si opravdu nemohu stěžovat,ba naopak je to dobré mít s čím porovnat (NO3-50mg/l),2 skumavkami se to hned lépe rozpoznává
Tak to bude asi fakt tou destilkou.
No tak ja skusim este inu destil. vodu.
Mne sa ani ta vzorka 50mg NO3 nezafarbila.
Naprosto stejná zkušenost.Testovací vzorek NO3 se zbarví jak má, ale voda z akvária jako by neobsahovala dusičnany, což je absolutní nesmysl v nádrži kde je cca 150-200 ryb.Já mám zatím ještě testy od Aquaru ale už dochází, tak doufám, že je budu moci objednat přes jejich eshop.
a toho prášku opravdu málo....
zkus jinou destilovanou vodu a bude to O.K.
Bud z lékárny nebo já používám od Velvany,také mi to nefungovalo,ted už jsem nad míru spokojen
Dnes som kupila test Rataj Azotan NO3. tri krat som ho skusala a ani raz sa mi to redukcne cinidlo R nerozpustilo v 1ml akvar.vody + 9ml destilovanej (podla navodu) a potom ani po pridani 10 kvapiek kolorimetrickeho roztoku A a B sa mi vysledny roztok v skumavke nijako nezafarbil.... co s tym? ake mate s Rataj testami skusenosti vy?
Starší reakce
A co takhle se vrátit na začátek, řekněme včerejšího pozdního večera, kdy se tady ten Tvůj dotaz objevil a zaměřit se na tu vstupní vodu. Pokud bude ta vstupní voda mít ty hodnoty co zřejmě má a bude se používat, tak při normálním fungování akvária a normální týdenní výměně vody bude nutný odsledovat, jak si s tou vstupní vodou dokáže to akvárko poradit. Vzhledem k tomu, že je to akvárium v záběhu, tak bych tomu rozhodně dal ještě čas.
Jeste by se dalo zkusit:
seracz.webnode.cz/…
a kdyby se merenim ukazalo, ze to nebyla zadna vyhra, tak kdyby nic jineho, treba by to pobralo skodliviny. Nakonec neco takoveho mit se vzdycky hodi. Ovsem krevetky nechovam, takze nedokazu na 100% rict, zda je tohle pro ne neskodne.
Odstaranit NO3 k nejakym hodne nizsim hodnotam, bude asi nejak jednoduse problem.
Ok, ten druhý filtr jsem dal pryč, nechal jsem tam jen ten jeden (s bioakvacitem).
Ven z akvária nic pěstovat nemůžu, nedovolí mi to kryt.
Mimochodem, omlouvám se, že píšu tak opožděně, kouše se mi internet.
Pak by pomohlo pestovat ven z akvaria nejakou poradnou rostlinu, ktera se v nem svymi koreny o nadbytek zivin postara. Uz jsme tady kdysi probirali externi filtr s poradnou rostlinou (koreny ve filtru), urcite to pujde dohledat.
Ok, a neví tedy někdo, jaký obsah no3 krevetky (palmata green) snesou?
Koukal jsem na tu stránku, a píší :
"dlouhodobé snížení obsahu nitrátů na hodnotu od 40 - 50 mg/l (záleží na podmínkách v akváriu)"
to mi nestačí, budu potřebovat méně.
Filtr, kterym proteka pomerne rychle voda, meni NH4/NH3 na NO2 a to pak na NO3, tomu se rika nitrifikace, je to proces, pri kterem se spotrebovava kyslik a jedovate latky se meni na relativne neskodne NO3. Tedy at je filtru kde probiha nitrifikace kolik chce, NO3 jimi dolu nepujde.
Jeste take existuje denitrifikace, kde se NO3 rozebere tak, ze kyslik si vezmou bakterie a dusik svisti do vzduchu. To by sice bylo prima, jenze tohle se deje tam, kde necim voda tece, ale tak pomalu, ze se ve vzdalenejsich castech toku vody uz nedostava kyslik s tou vodou prinaseny. Obnasi to velike objemy filtru a pomaly prutok. Pokud vim, v akvaristice se to prakticky nepouziva, nebo aspon kdyz se o tom pise, moc tomu u bezne velkych filtru neverim.
Pokud jsem nekde nepresny, klidne mne opravte, nejsem v tom profik a znam to jen povrchne, proste aby mi to k memu konicku stacilo. V kazdem pripade pridani filtru do akvaria pro snizeni hladiny NO3 nepomuze.
Rozhodně bych tam ten původní fitr nechal, protože ke krevetkám mě Tvoje řešení filtrace příjde jako vhodné. Ten přidanej, až se ten co tam máš od začátku řádně zaběhne ,budeš určitě moct dát pryč.
OK, nevím jestli ji někde v akvaristice seženu.
A přidání filtru tomu pomůže, nebo mám ten 2. vyndat?
Tak jsem dnes měřil NO3 znovu - 50mg/l.
Včera jsem ještě přidal záložní filtr, a přidal pistii, je ještě něco, čím bych mohl odčerpat NO3?
Jakou hodnotu jsou krevetky schopné snést?
(dohodnul jsem se s prodejcem, a teď je ještě posílat nebude)
Jasně, moje poznámka o tom hnojení patřila hlavně tomu menšímu akvárku. Pokud je vstupní voda 100, tak si dovedu těch 50 ve fungujícím akvárku představit a u toho menšího, podle mě stále ještě v záběhu a tudíž nestabilního s ještě nedostatečně funfujícíma rostlinama, kterých je tam ostatně na můj vkus málo, si tu vysokou hodnotu NO3 taky dovedu představit.
Rozhodně bych tomu dal ještě čas, protože jak už jsem napsal, to akvárko je čerstváček a proces přeměny amoniaku na dusitany a následně na dusičnany je stále ještě v začátcích a ve spojení se zabíhajícím se filtrem to jistě také hraje svoji nepostatnou roli.
Já ale budu mít krevetky, a potřebuji to co nejvíc snížit.
Říkal jsem, že už nehnojím.
Info u nádrží je staré.
Re filtrace:
Ano, je poháněná motorkem asi na 150l akvárium.
Cirkuluje lépe než ten předešlý filtr.
no ide o to ze do 50mg/l je norma pre pitnu vodu
vecsina ryb znesie bez problemov koncentraciu niekolko nasobne vyssiu...
pri odchove skalarov som raz "vyletel" na hodnotu nieco cez 200
merane JBL NO3
Podle mě je důležitý vědět, jaká je ta hodnota vstupní vody a z toho vyjít. Rozhodně bych nehnojil, protože kdyby ta hodnota NO3 měla bejt pravda, tak v kombinaci s hnojivem tam budeš mít za chvíli řasokoktejl. Ano, rychlerostoucí rostliny budou se snižováním NO3 určitě pomáhat, velmi dobrej je Rohatec, to je pěknej žrout dusičnanů.
EDIT: Co filtrace, chápu to správně, že v tom menším je čerpací hlava s biomolitanem? Jak Ti cirkuluje voda po akvárku? Čeří se hladina?
A jestli tedy mám vysoké NO3, jak ho mám snížit? (v obou mám hodně rychle rostoucích rostlin, zkoušel jsem i sera toxivec)
Ale nechápu tedy, jak je možné, že mi ani jedna ryba nezemřela?
Tak to bych si myslel, že je to právě tím hnojením. Pro kontrolu, bych si koupil ještě jiný test.
V malém jsem hnojil asi před 3 dny, přestal jsem, když jsem zjistil, že to může krevetám vadit.
Ve velkém nehnojím už asi 1/4 roku.
Takže z vodovodu Ti teče ta studniční voda, rozumím tomu správně. Ještě bych se podíval na složení těch hnojiv, jestli se Ti tam nehromadí.
Teda, neuhynula.
Žádná ryba, ani potěr, ani malí listonozi neumřeli.
50mg/l mám v "Paradise"
100mg/l mám v "Shrimps"
Edit: Říkal jsem, že jsem vodu z vodovodu měřil, taky to píše 100mg
O který to Tvoje akvo se jedná? Píšeš nepřežila, ale máš na mysli neuhynula, nebo se pletu?
EDIT: Změř si vodu z vodovodu, ta by neměla mít víc než těch 50 mg/l, to je norma, ale viděl bych to tak kolem 20 mg/l.
No, v pondělí mi mají dorazit krevetky, a nevím, jak rychle to srovnám.
Vodu jsem neměnil, nevím, jak je možné, že mi voda v akváriu skočila z 10mg/l na 100mg/l.
Ale je divné, že mi žádná ryba nepřežila.
Pokud používáš tu studniční vodu a teď jsi měnil, tak bych si spíš myslel, že je to tou vodou. Ony vody ze studní bývají v těchto ohledech nestabilní. Kolikrát staší pěknej déšť a dusičnany jdou ve studni nahoru. Taky používám studnu a kolísá to. Jinak co se týká té hodnoty 50mg/l, tak to je hodnota rybama povětšinu akceptovatelná, ta stovka to už je mimo normu a mohlo by se to na rybách projevit. Asi to bude chtít ještě porovnat s jiným testem.
0 27.04.2011 22:58 Fugee – Testy nefungují?
Dobrý den, je možné, že mi testy nefungují? (NO3)
Ve velkém akva mi píše, že mám 50mg/l, a ani jedna ryba mi neumřela, naopak, tam mám i potěr, v malém mám najednou přes 100mg/l, i když jsem měl před 3 dny 0mg/l, mám potěr i tam, a je v pořádku.
Je možné, že by se mi test "zbláznil" (sera testy)?
(měřil jsem tím i studniční vodu, a taky mi psalo 100mg/l)
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 721x