DSB ve sladkovodním akváriu
Experimentovat se da spoustou smeru, ale ja bych se do techto smeru nepoustel. Urcite to prinese vic problemu, nez vyhod. Mozna, mozna bych o tom premyslel, pokud bych chtel akvarium bez rostlin. Ale asi i pak by se mi do toho nechtelo, pokud bych nemel extremne velke akva a drahou vodu. Mluvim o sladkovodnim.
No, není to, to co jsem myslel, ale je to určitě moc zajímavé. Nepoužíváte někdo to ´´Jaubertovo plenum´´ náhodou? Určitě si nechci rozdělávat stávající akvárka kvůli tomuto systému, jen by mě zajímala funkčnost.
Sice nevím, jestli je to přesně to, co hledáte, ale co takováhle inspirace:
www.akvarko.cz/… ?
No jako ten filtrační substrát by jsem chtěl, kdyby jsem něco takového dělal tak by jsem stopro použil nějaký hodně hrubý substrát, takže by s prouděním a provzdušněním dna nebyl problém. Jinak s půdním filtrem jsem nic nevymýšlel, na mysli jsem měl filtry využívající systému vysokého dna, na usídlení užitečných bakterií. A tím bahnem jsem myslel, že je to taky příklad fitrace k moři. Jinak vím, že je značný rozdíl snad ve všem. Ale DSB mi přišlo jako zajímavá věc a tak jsem se chtěl poptat, jestli by to šlo využít i mimo reef. Jo a abych nezapomněl, když by všechno klaplo (přeci jen je mi 12) tak budu v září, nebo koncem října zakládat 100l moře. Náklady 30k snad vystačí. Tak moři i sladké vodě zdar!!!
Já to vidím trochu jinak. Sirovodík vzniká působením anaerobních bakterií, tudíž to značí špatně provzdušněné silně zanesené dno. V dobře provzdušněném dnu sirovodík (a metan) vůbec nevznikne, takže teorii o "hladových" bakteriích nepodpořím.
U sirných bakterií mě to nepřekvapuje. Které jiné druhy bakterií to "z hladu" umí?
bakterie zijici ve dne, interpretuji co nam vypravej p.Petr Novak (gelova krmiva) na sraziku u 3Trojek
"bakterie z nedostatku potravy zacnou metabolizovat siru a tim zacne vznikat sirovodik"
...pokud ucejtis sirovodik tak to ukazuje ze bakterie maj hlad...
Které bakterie?
on je docela velkej rozdil mezi potrebama sladkovodniho a morskeho akvaria....
takze to bahno asi ne.....
piskove filtry se pouzivaji, ale jednodusi udrzba je u biomolitanu a keramickych valecku
jinak uz nekolik let mam jako dno aquacly a muzu pozorovat ze z nej obcas vyletej bubliny (zadnej smrad, pokud ucejtis sirovodik tak to ukazuje ze bakterie maj hlad)
ele pokud chces experimentovat... jen do toho
p.S. jeste k pudnim filtrum, ne vsem rostlinam vyhovuje proudeni vody substratem
Ahoj akvaristi,
už skoro půl roku prostudovávám různé stránky o mořské akvaristice, tudíž i filtraci. A jako první zajímavou filtrační metodu jsem našel tzv. Miracle Mud (zázračné bahno), ale ještě víc mě zaujal systém DSB. Toť filtr využívající vysokého dna k usídlení užitečných bakterií, používá se jak vrstvování, kde dole je hrubá drť a nahoře např. jemný aragonit, tak jen hrubá frakce. U sladkovodního by jsem se vás chtěl zeptat, jestli by to šlo využít např. s některými substráty od rataje, či s něčím podobným.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 393x