Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Staré dno

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Staré dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 19:30 smik Re: Dimi
Ono to samozřejmě jde založit tak jak v tom videu. Není potřeba zakládat akvárko plné růžkatce nebo rotally a pak tam přidávat jiné rostliny a ty původní vyhazovat. Ono není moc žádoucí ve dně, které je obohacené nějakou výživou se nějak zbytečně hrabat a každou chvíly něco přesazovat.
Důležité je mít jasnou vizi jak chceš aby ten výsledný aquascape vypadal. Jaké použít rostliny a jaké jsou jejich přibližné nároky (aspoň na vodu, světlo a CO2).
Druhá věc je, že málokomu se podaří hned na první pokus založit "amanovskou" nádrž bez větších zkušeností. Vím je to těžké, když ony jsou tak parádní :-).
Těch rostlin tam musíš dát na začátku maximum a nespoléhat se na to, že se namnoží.
Každopádně bojuj fandím ti palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 21:52 R Muž romant [27987] Re: Dimi
A o to přesně jde. Nastartuje Ti to akvárko a můžeš se jich začít zbavovat na úkor těch co tam do budoucna chceš mít. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 21:51 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: romant
Chtěl jsem tam původně růžkatec tak si ho tam přidám, jinak ty ostatní rostlinky rostou až moc rychle - zaplňují akvárium a pak nevíš co s tím :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 21:38 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: vaclav
Jsem šel podle tohoto videa www.youtube.com/… a obecné instrukce po startu akvária od Amano. jaké konkretně stonkovky byste doporučil? Děkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.04.2011 21:16 Usine Re: Dimi
To jsi na velkém omylu. Potřebuješ nacpat akva rychle rostoucími stonkovkami. Až se ti akvárium zajede tak bych teprve začal uvažovat o nějakém trávníku. Jinak skončíš utopený v řasách. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 20:54 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: vaclav
Já potřebuji ale jen trávnik, už je tam navíc subulata a cabomba :) Jinak chci přidat Pogostemon, ten prý se má sázet až do rozběhlého akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 17:21 Usine Re: Dimi
Než ti narostou rostliny to se načekáš. Jsi Pražák tak přijď sraz rybicky.net/akce/661 vem si sebou větší igelitku a zadarmo máš pytel rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 17:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: smik
Doufám, že sem významově napsal to samé.
Johan napsal: až vám akvárium zaroste kytkama (to bude asi trvat déle, když tam nemáte žádné stonkovky), tak to asi zmizí.
Nevím kolik tam máte světla, 3 zářivky? Jednu bych zatím odstavil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 17:00 smik Re: Johan
Johan napsal:
Pro rostliny (kvalitu i kvantitu) bohatě stačí výměna vody a hnojit se rozhodně nemusí!

No za určitých podmínek se určitě hnojit nemusí, jestli je to případ Dimiho nádrže toť otázka :-). Navíc ten Dimiho start se mi nezdá zrovna šťastný. Poměrně málo rostlin a světlo na cca 1W/L, nevím, nevím.
To, ale tobě psát nemusím :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 13:02 R Muž romant [27987] Re: Dimi
Naprosto souhlasím s Johanem. Mám v akva max. 5cm dna ze štěrku o vel. 2-5mm a Kryptokoryny kalatkolistý co měsíc rozdávám a ničím jiným, než týdenní výměnou vody a rybama nehnnojím. Takhle, jak to máš nastavený Ty to dle mého povede k problémům s řasama, ale rozhodně Ti to nepřeju. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 12:55 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Dimi
Vrstva písku může být sice důležitá, ale jde to i bez 10 cm. V 500l mám 3 cm jemného písku a z něho vesele rostou 50 cm echináče.
Pro rostliny (kvalitu i kvantitu) bohatě stačí výměna vody a hnojit se rozhodně nemusí!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 12:45 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: vóťa87
Ahoj, díky za připomínku. S tím dnem je to trochu průšvih já víím :)) Koupil jsem málo písku, hnojivo JBL Florapol je pokryté jen lehce vrstvou písku a v některých místech se dostalo na horu coze Chtěl jsem to pak vše předělat, ale nakonec jsem to nechal tak jak je - uvidíme co z toho bude :) Vodu měním obden 30%. Řasy zatím nejsou žádné. Po přidání K2SO4 + CO2 kytky začaly růst a bublat hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 12:15 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Dimi
Celkově tohle nevidím jako úplně dobrý začátek-výška dna mohla být rozhodně vyšší, obzvláště v zadní části, rostlin je tam opravdu poskromnu, zda za zákal může Envifish je otázkou...Měníte vodu? Pokud to podceníte, společně s tím, že svítíte 4mi trubicemi 7 hodin a předpokládám že nehnojíte?Máte možná zaděláno na masivní nárůst řas-hnědé a zelené bych bral jako normální průběh u nové nádrže, jakmile vám tam naskáče staghorn bude to už horší...Nějaký zákal bych viděl jako uplně poslední problém v tuto chvíli. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 11:46 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: Johan
Zařivky jsou tam 4x24W T5 10000K, zatím svitím 7 hodin denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 11:22 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Dimi
aspoň máte ponaučení, že používat takovéto vymoženosti je spíše na škodu. Prostě počkejte a až vám akvárium zaroste kytkama (to bude asi trvat déle, když tam nemáte žádné stonkovky), tak to asi zmizí.
Nevím kolik tam máte světla, 3 zářivky? Jednu bych zatím odstavil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 11:18 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: smik
Tady je video záznam ze dneška www.youtube.com/… takto to vypadá i po sedmí dnech :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2011 11:06 smik Re: Dimi
No jo jasně, způsobí to mléčné zakalení, ale maximálně do několika hodin byl u mě pryč. Ty píšeš, že to máš 5 dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 22:38 Voloduson – ...
Podle me je Stare Dno, takova divna sranda... Osobne pouzivam ADA power sand + amazonii (coz je myslim nejlepsi substrat na svete), ackoliv stoji haldu penez...
Nicmene skvela a mnohem levnejsi alternativa je od Dennerle Deponit Mix, nebo dna od Tropici (ktere se ale u nas skoro nedaji sehnat)... Existuji jeste napodobeniny ADA dna od jine japonske firmy, ale na nazev si nevzpomenu, urcite by pomohl google... A samozrejme skvely dno od Knotta (nemecky Aquascaper)... Podle toho jak se Stare Dno vyrabi, si myslim, ze se absolutne neda kontrolovat mnozstvi bordelu co v tom je... Cemuz napovida i rozdilne reakce uzivatelu... Nekdo si to chvali a nekdo nadava na rasy jak blazen... Ja bych neexperimentoval... A pokud nejsou penize vubec, tak radeji uplne cisty kremicity pisek a zamerit se na hnojeni do sloupce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 21:44 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: smik
Ale vážně, vždyť ten EnviFish je bílý prášek a když to dáš do akvárka tak voda je pak mléčná. Možná jsem toho tam dal hodně? coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 10:16 smik Re: Dimi
Já jsem ho ze zvědavosti zkusil a vodu mi nezakalil. Ten tvůj zákal bych spíš dal do souvislosti s nově založenou nádrží v těch je to celkem běžné.
Zkus tady pohledat bílý (mléčný) zákal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2011 12:04 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: smik
Ahoj, děkuji za radu, skutečně jsem si pořídil EnviFish v Hornbachu - měli tam poslední balení akorát pro mně :) Jinak jsem založil akvárium, použil jsem StaréDno a po naplnění odstátou vodou jsem přidal EnviFish - dle manuálu - nejprve jsem ten prášek rozmíchal zvlášť v nádobě s odstátou vodou a pak jsem to po 20 minutách přelil do akvária. Voda je z toho mléčně zakalená a pořad to tak je i do dneska, a už je to 5 den po založení coze Po 3 dnech jsem vyměnil 30%, ale voda je pořad zakalená a pravděpodobně to mi udělal enviFish potlesk Je to normální a mám ještě počkat, než voda bude se zprůhlední? :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 11:37 smik Re: Dimi
Nevím kde v Praze, ale v Olomouci jsem ho viděl v Hornbachu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 11:20 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: lajos
Ještě dotaziček kde se dá EnviFish koupit v Praze? Děkuju potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 09:22 Muž lajos [3] Re: Dimi
Vůbec nemusíš mít obavy ze starého dna, dej ho tam a EnviFish nebudeš potřebovat pokud máš obstojný filtr. přeji hodně úspěchů se založením. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 21:34 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: smik
Díky, bilion mikrobů zní moc dobře, pořídím si to a to staré dno tedy taky zkusím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 16:01 smik Re: Dimi
Dokázal bych si představit, že právě na tento účel by se dal použít EnviFish zmiňovaný v jiném vlákně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2011 13:45 Muž lajos [3]
Osobně jsem toto staré dno od Rataje dával do svého aqua jako spodní vrstvu cca 10 kg a navrch jsem dal od Rataje Aquaclay ground cca 15 kg celková výška dna je od 5 cm u přední hrany do 15 cm vzadu. Po založení a napuštění vodou cca 12 hodin lehký mléčný zákal po 48 hodinách nasazení rostlin spojené s dalším lehkým zakalením.Po 24 hodinách přidány tablety BIOACTIV užitečné bakterie, taky od Rataje. 100% funkčnost a spokojenost. Řasa žádná, sinice taky žádné, voda čistá a bez problémů, kytky se rozrostly jako blázen a rovnováha v aqau je od založení cca 2 roky perfektní a stálá.

Takže já 100% doporučuji a schvaluji a mám jen pozitivní zkušenosti. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 13:17 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: vóťa87
Aha díky, jsem právě myslel, že všechny potřebné bakterie v tom starém dne už jsou, tak já ho tam dávat nebudu :) Nevíš jestli jsou nějaké levnější alternativy bakterií pro akvária na našem trhu, než ADA? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 13:03 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Dimi
Problém při používání starého dna jsem míval dříve-naskakovaly řasy, někdy sinice. U novějších balení už se mit nestává, možná se trochu "hýblo" se složením...Každopádně problém je v tom, že jak psal Grizly, je to víceméně štěrk obohacený detritem-který při nedostatečném rozložení a zpracování bakteriemi(které v nově založené nádrži nejsou v dostatečném množství) způsobuje akorát tak další znečišťující zátěž pro nádrž a možný prostor pro řasy...Pokud ho tedy použiješ a případně smícháš s florapolem(což už je kompletní bomba), tak rozhodně překrýt dostatečnou vrstvou písku a přidat bakterie do substrátu, aby se urychlilo osídlení a rozběh biologické přeměny odpadních látek na živiny-tím, společně s častou počáteční výměnou vody, eliminuješ možný nárůst nepříjemných druhů řas...Osobně bych do tohoto řešení ale nešel :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 12:20 Muž kortezhugo [983] Re: Dimi
no ak sa toho bojis a chces to pouzit?
mozes to stare dno preplachnut a potom ho zmiesaj s florapolom a trebars aj uhlim
ale ako som pisal nizsie -ci to "nezazijes znova"? -to ti nikto nezaruci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 11:24 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: smik
Já to dno tu už mám a nevím jestli ho do nového rostlinného akvária mám dávat. Chtěl jsem to dat na spodní vrstvu a promíchat s JBL florapolem a aktivními uhli a na to všechno křemičitý písek. Někdo ale psal, že z toho se po celém akváriu rozšířili sinice, už jsem s ní měl špatnou zkušenost kdy jsem celé akvárko musel předělat a nechci to zažít znova :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 10:12 smik Re: Dimi
Souhlasím s grizlym. Určitě existují lepší alternativy obohacení dna živinami jak použití štěrku obohaceného detritem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2011 09:22 Muž grizly [145] Re: Dimi
Na stránkách firmy Rataj je (aspoň kdysi byl) článek o výrobě starého dna. Trochu jsem nad tím popřemýšlel, použil vlastní rozum a udělal si vlastní názor.
Skvělý marketingový tah p. Rataje. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 00:52 Muž tomsk1 [10] - CichlidyRe: Dimi
Nedavno som prerabal akva a pouzil som Stare dno od Rataja, pouzil hrubsiu vrstvu štrku na to stare dno cca 5-6cm koli bagrujucim cichlidam. Chvilku sice trva kym to korene rastlin prerastu ale uz sa da poznať na rastlinach ze im to prospieva. Ak mas postacujuci filter tak ani rias či sinic sa bat nemusis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2011 23:09 Muž kortezhugo [983] Re: Dimi
prave preto sa pouziva ako spodna vrstva...-teda do vody sa toho uvolnuje co najmenej
rastliny v nom rastu dobre...
a ci priamo "toto" sposobuje rast rias alebo sinic? - tazko povedat
lebo v novozalozenom akva mozes ocakavat "kadeco" -aj bez stareho dna X-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 22:03 Muž Svoboda777 [4] - Rostliny – RATAJ Staré dno
Dobrý den,

máte někdo zkušenosti s Rataj Staré Dno? Zakládám nové rostlinné akvárium s travničkem
a přemýšlím, že bych toto dno použil jako spodní vrstvu. Někde jsem četl, že to může vyvolat růst řas a sinici. Je to pravda?

Děkuju,
Dimi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2009 11:32 Mrakoplash Re: Tomasovic
Horác je neváže, ale provléká stonky obalené biomolitanem. Je to celkem šikovné. Ale to staré dno je neštěstí. Uvidíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2009 11:15 Muž Tomasovic [6]
Pri zakadani akva. jsem poridil stare dno a aquaclay. Musim rict, ze jsem ho pred zalozenim mel 14 dnu i s pytlem namoceny v kyblu s vodou. porad z nej sly bublinky, ale kdyz prislo na zakladani akvaria, neplavalo mi ani jedno zrnicko. Dalsi vec, kterou bych doporucil je, ze pokud vam rostlinky ve dne nedrzi, privazte k nim niti matku, tak jak to dela Horac, je to jednoduche a velmi ucinne. Proste a jednoduse nemam s timto substratem ani nejmensi negativni zkusenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2009 12:31 Muž vladislav [106] - Cichlidy
I já když to tu čtu tak bych do něj asi také nešel...Já nedám dopustit na tento druh dna..Byl sice trochu dražší s poštovným,ale šel bych do něj zase.. www.flexiobklady.cz/… palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2009 15:15 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe:bluedream
Fotka k příspěvku jasne ze to stare dno musi byt prekryte strkom (novym dnom).
V poslednom case sa na stare dno vela akvaristov stazuje.Viem preco ved ho mam aj ja...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2009 13:41 Žena bluedream [245] Re: Lucianetta
Když se dá na Staré dno ještě to nové (Aquaclay ground), tak se nic nezakalí. Dokonce myslím, že na pytlíkách je napsané, že se použije staré jako podklad a na to nové, ale to si nejsem jistá. V jednom akva jsem to tak měla a bez problémů. Jen to zakořenění rostlinek byl boj (byli tam totiž kropenáči a Aquaclay je dost lehký :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2009 12:53 xxx Re: prisavnik
jaku zrnitost by som mal vibrat???ja by som zobral 1-2mm 3-4 sa mi zda az privela vikali by prepadali az na dno??pouzijem ten kremicity
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2009 11:38 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Lucianetta
ak tam budes mat stare dno ktore obsahuje vela zivin,sinice sa urcite nevyhnes.Ja by som dal normalny strk a par pavich ok a za mesiac mas pekne zabehnute AQ ( bez draheho stareho dna) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2009 11:24 Žena Lucianetta [43] Re: prisavnik
bohužel musím souhlasit. Po založení akvárka bylo skoro 2 dny zakalené, než si to sedlo, a děsím se dolívání vody. A jestli je sinice ten bílej hnus, co se mi objevil na hladině, je to přesné rozzureny

Mimochodem, když koukám na ten křemičitý písek.... když bych ho smíchala s tím starým dnem, co už mám doma, a udělala to znovu, bude se to zase tak moc kalit a budou problémy se sinicí? Teda uznávám, že zatím nemám filtr, ale ten v brzké době bude, tak snad by taky trochu pomohl....? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2009 10:56 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: xx
ja so starym dnom nemam dobre skusenosti.strasne kali vodu,dlho trva dokym sa to usadi na dne a koli tomu som mal sinicu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 22:38 xxx Re: Romiš
jak si my včeraj pisal tak dnes som bol hornbachu a pytal naten TOMI piesik.Povedali ze ony toke dododavaju iba to co je vo vyklade a bola tam iba drť..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 22:34 Romiš Re: xxx
TOMI-písek dodává do některých akvaristik křemičitý písek, štěrkopísek a štěrk v několika zrnitostech a bez vápenitých příměsí.
Zkuste se někde domluvit, jestli by jej pro vás neobjednali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 22:28 xxx Re: isamik
keby to neni z CZ tak by som to hned kupil..unas v SK to mam problem zohnat jedine co som nasiel je www.poolmax.sk/… cenna
Kremičitý štrk 2,00 - 3,15 mm , je rovnaka ako aquaclay ground..totore by som racej vibral??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2009 22:19 Muž isamik [180] Re: xxx
Pro příště www.flexiobklady.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 3624x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16659-stare-dno?od=51