Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Lávová drť

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Lávová drť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2023 20:04 Muž Sha [500] Re: Michal37
Někdo používá tvrzený polystyren, další plexisklo nebo plastové rošty atd. Hlavně aby podložka neuvolňovala do vody něco problematického. Ohledně Iwagumi a substrátů snad poradí znalejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2023 19:54 Michal37 Re: Sha
Ďakujem za info. Na YT som videl ako na to kamene pokladajú len tak ale obávam sa toho tlaku. Aké podložky sú na to vhodné prosím? Budem ukaldať dragon stone. Chcem sa pokúsiť o Iwagumi. Prípadne aký substrát by bol vhodnejší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2023 19:44 Muž Sha [500] Re: Michal37
Kameny se pokládají na dno a substrát se sype okolo. Pod kámen můžete dát podložku, kterou kámen zvednete když chcete aby byl vidět co možná nejvíce.
Edit: Pod velké šutry je třeba dát podložku kvůli bezpečnosti automaticky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2023 19:38 Michal37
Ahoj. Som začiatočník a chcem sa spýtať na substrát Volcano Black. Nehrozí pri tomto alebo podobnom substráte prasknutie dna keďže má dosť ostré hrany? Ešte keď naň poukladám tažké kamene.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2021 12:09 Muž Lojza007 [1201] Re: palio
Třeba Sklorex a Invital prodává drť na kila a je možný, že je z jinýho zdroje a má menší frakci. A pak by měl splňovat Rataj Volcano, ten má dle popisu menší frakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2021 10:21 Muž palio [141] – Mensi zrnitost?
Nemate tip na lavovu drt mensej zrnitosti nez je obi/forestina 8-16mm?
Sa mi nedari nic lahko dostupneho vygooglovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2021 09:29 Muž Lojza007 [1201] Re: Papik
Ve Forestině bylo míň těch červených kousků, ale připadlo mně, že v ní bylo víc odpadu. Taky měla větší frakci, což se může při použití jako dekorace hodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 22:33 Muž Papik [617] Re: Lojza007
Z lávy je vždycky hrozně bordelu. A z té z Obi nejen prach, ale i hlína a bůhví, co ještě. Ovšem kdo shání černou lávovou drť větší frakce, než od Rataje Volcano black, tak v Obi najde.

Lávová drť žhavé uhlíky, frakce 8-16 nebo 16-32, pytel 20 kg. Mezi černou lávou, je zamíchaná i trocha červené různých odstínů, ale ta se dá vybrat při sušení. Je s ní spousta práce, ale černá stojí za to. :-)

V Rubrárku jsem právě zkombinoval Volcano black od Rataje + lávová drť žhavé uhlíky z Obi + černé lávové kameny z Invitalu. Z Invitalu byla bohužel polovina kamenů nepoužitelná pro mé účely, protože některé byly moc velké nebo moc těžké. Z 26 kg kamenů docela drahá sranda, ale využiju je časem jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 17:23 Muž Lojza007 [1201] Re: afc1886
Takže moje zkušenost, i když ne úplná. Drť z Obi www.obi.cz/… má lepší kvalitu než drť od Forestiny www.bauhaus.cz/… . Ta z Obi má lepší rozsah frakce, ale určitě to není ani omylem 8-16mm, jsou tam i větší kousky a pokud by to někdo použil na výzdobu, tak má i lepší barvu. Bohužel to nemůžu srovnat s čímkoliv z akvaristik.
Každopádně je potřeba vymýt a nejlépe někde venku. Doma bych se bál, že to blatíčko ucpe odpad, z těch 20l byly asi dvě hrsti nepoužitelnýho blata.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   20.04.2021 15:36 R Muž afc1886 [14681] Re: Lojza007
Jako s mnoha dalšími věcmi to je pořád dokola. Přebalené do akvaristického obalu a prodáno za mnohem větší cenu. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2021 15:25 Muž Lojza007 [1201]
Liší se nějak lávová drť, co se prodává v hobby marketech od té v akvaristikách? Bude sloužit jako podklad pro modelování, proprat se musí obojí. Nemá někdo prosím osobní zkušenost?
Nechce se mi platit za drahou dopravu, když se můžu stavit do Obi, koupit tam dva pytle a zbytek vysypat na zahradě.
Předem děkuji za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 22:11 Muž vlka [3444] Re: KarásekLut
Souhlasím s Anthraxem, obyčejný křemičitý písek je dobrý. Ta drť mně připadne jednak ostrá a jednak si myslím, že se po čase ,,slehne,,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.04.2021 21:28 R Muž Anthrax [4762] Re: KarásekLut
Nevím co je to kuličkový substrát. Ale jestli plánuješ běžné společenské akvárium, tak ti IMHO nejlépe poslouží obyčejný křemičitý písek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 08:27 Muž KarásekLut [93] Re: afc1886
Díky za informace. Říkal jsem si že do novýho akvárka raději koupím "kuličkový" substrát :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 08:18 R Muž afc1886 [14681] Re: KarásekLut
Už ti odpověděl kolega v jiném tématu, že má ostré hrany a proto není vhodný pro ryby dna nad kterými uvažuješ. A ani pro rostlinky to není úplně to nejlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2021 07:46 Muž KarásekLut [93] – lávová drť ve 30 l akvárku
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím.

Doporučili mi tuto lávovou drť ale jelikož sem zatím nezkušenej "akvarista" tak nevím jestli ji pro moje nový akvárko budu moct použít nebo raději koupit nějaký "kuličkový" substrát? Můžete mi prosím poradit zda ho při zakládání nového akvárka můžu použít? Díky za informaci
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 19:11 Muž hunti [4] – Lávová drť
Zdravím,

Chtěl bych dát první vrstvu dna lávovou drť. Chci se zeptat zda jsou všechny lávové drtě stejné, nebo se nějak liší. Jde mi o ovlivnění chemie vody.

Například zde:
www.saitobrno.cz/…
www.saitobrno.cz/…

Liší se tyto prodávané v obchodě s okrasnými kameny nějak od drtí, které se prodávají v akvaristikách? A je nějaký rozdíl mezi tím mulčem a drtí? Zaráží mě, že mají v popisu napsáno, že obsahuje důležité minerály a stopové prvky. Láva by měla být inertní ne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 17:47 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: lacoryb
takze máš pemzu vhodnou do filtru...
zkopíroval jsem:

www.akvarista.cz/…

Pemza:
SiO2 ca. 70 %
Na2O ca. 3,5 %
Al2O3 ca. 12,5 %
K2O ca. 4,5 %
Hustota: 0,65 - 0,85g/cm3
Hmotnost pri max. nasycení vodou: 0,95 1,1 t/m3
Nasákavost: - dle hrubosti 30-80%
pH ca 7 - 8,5


Láva:
SiO2 ca. 45,0 %
Fe2O3 ca. 10,0 %
Al2O3 ca. 12,0 %
CaO ca. 13,0 %
MgO ca. 14,0 %
K2O ca. 4,0 %
P2O5 ca. 1,0 %
Hustota: 0,9 -1,25 g/cm3
Hmotnost pri max. nasycení vodou: 1,2 -1,4 t/m3
Nasákavost: - dle hrubosti 10-20%
pH ca 7 - 8

departments.fsv.cvut.cz/…
www.bonequip.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 17:45 lacoryb Re: zervajs
Kúpil som to tu: www.agrona.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 17:21 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: lacoryb
vyfoť obal nebo napiš pod čím jsi to koupil.dík
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 17:20 Muž maros77 [0] Re: lacoryb
Odkiaľ si to kupoval? Aj by som povedal že to lávová drť nieje... možno malé percento lávových kamienkov tam bude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 16:44 lacoryb
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Kúpil som na skúšku lávovú drť udávaná frakcia 2-5mm
25 litrové vrece za 9€ a za sucha vážilo 16kg
kamienky sú pekné oblé žiadne ostré hrany to nemá
chcem to do 500L akvária, ale zdá sa mi to dosť ľahké, síce nepláva ale je dosť ľahká, časť kamienkov poletuje tesne nad dnom. Možno keď sa dobre namočí prípadne prevarí a schladí bude to lepšie..
prídám foto a video, čo vy na to?

www.youtube.com/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2017 16:42 Muž prog [45]
Přidám, z odstupem, vlastní zkušenost s lávovým kamenem. Chtěl jsem použít něco jiného než klasický říční štěrk a zároveň něco přirozenějšího než čistý křemičitý písek. Lávová drť mne oslovila jednak přirozenou tmavší barvou za mokra a také pórovitostí. Přemýšlel jsem i o akadamě pro krevetky, ale cena za litr je výrazně vyšší a materiál se ve vodě postupně rozpadá. V okolí se dala drť koupit pouze v hobby marketu, problém byla velká zrnitost. První várku jsem pomenšoval velkým kladivem, ale účinnost byla relativně malá s velkým odpadem. Nakonec jsem použil silnostěnnou trubku, její konec naostřil a drť se tak dala jemněji nadrtit díky velmi porézní struktuře kamene (a člověk si ještě zacvičil :-)). Surový materiál je ostrý, z tohoto pohledu nevhodný pro všechny ryby dna, nezbývalo než napodobit přírodu a nechat drť míchat hodinu (asi by stačilo i méně) v míchačce spolu s tvrdými kameny (větší křemenné oblázky). Samozřejmě je nutné počítat s tím, že přibližně 1/4 s původního objemu bude odpad v podobě prachu po přesetí/proprání. Rostlinky v drti rostou normálně, dobře se přichytávají, jen se hůře sází. Do běžného štěrku se lehce zavrtáte prstem, oproti tomu se drť více zamyká do sebe. Asi by se jím daly mnohem lépe tvarovat různé nerovnosti, já to nepotřebuji, ale lze konstatovat, že je substrát vzdušnější a skýtá mnoho úkrytů pro nejmenší krevetky, brzy snad i pro ráčky. Co lávová drť dělá s chemizmem vody nemohu posoudit, nemám takové vybavení, nicméně krevetkám se daří a ani pancéřníčci nemají s drtí po omletí problémy. Povrch drti se po čase pokryl vrstvou biofilmu a na omak působí hladce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2016 02:36 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Jitka66
mel jsem to a rybam to nevadi, ale pancernickum to uplne obrousi vousky. a to co ja mel, ani tak ostre nebylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2016 17:06 Žena Jitka66 [8] Re: Daviman84
Díky za odpověd´. Při zakládání akva jsem dala i lávové kamínky na dno pod písek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2016 17:01 Muž Daviman84 [9] Re: Jitka66
Zkušenost mám jen s tím dát jí pod substrát, ale pokud nebude mít ostré hrany tak proč ne. Jako porézní materiál může být určitě dobrá k osídlení bateriemi. Takže jedině ta "ostrost", aby nedošlo k poranění ryb dna ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2016 13:17 Žena Jitka66 [8] – jemná lávová drt´
Dnes jsem v akvaristice viděla jemnou lávovou drt´ (tak 1 - 3 mm). Prý je to výborné na dno místo písku..... Máte někdo zkušenost s tak jemnou drtí?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2016 09:32 Muž kuriertomas [13] - Raci, krabi, krevetky – Natalit
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ja som s ním maximálne spokojný. Dá sa kúpiť už hotový, akurát ho treba premyť. Mám ho vo viacerých akvariách, voda je čistejšia, aj vďaka pórovitosti, rastlinky rastú bez problémov, aj koberčekovité rastliny. Odkaľuje sa bez problémov, v porovnaní s aquaclay, alebo inými ľahšimi štrkmi sa to nedá porovnať. Je dosť ťažký na to aby ho odsal odkaľovač (používam tetra GC-40), a bordel z neho vytiahne krásne. Tým že je tmavý vyniknú ryby aj rastliny.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 15:24 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: mkfortel
ty nejlepší, ostrou ale dospod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 13:57 mkfortel – lávové dno
Jaké máte skušenosti s použitím lávové drtě na dno akvária. Díky MK :-O
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 20:00 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Aforte
má ten filtr taky a narval jsem ho akvacitem a drtí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 19:36 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: KarlosS
A myslíte, že by se to dalo využít i ve filtru atman HF-0400? Jedná se o závěsný filtr. Přikládám také odkaz na filtr:
www.akvapotreby.com/…
Filtr mám zcela prázdný, aktivní uhlí jsem vytáhl a přemýšlím, co bych do něj dal. V akváriu bude dost takových materiálů - kopec z lávové drtě, na tom JBL manado a jako dekorace lávové kameny. Má to cenu spát i do toho filtru nebo tam radši koupit nějaké vložky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 19:31 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: blegon
přesně, neznám do filtru nic lepšího než lávovou drť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 18:24 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.Re: Aforte
Určitě proprat!!!
Já jí používám jako medium do filtru a vždy je v tom pytli plno sajrajtu(prachu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 18:14 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Aforte
prostě proprat, proč neprat? živiny v ní nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 17:59 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: KarlosS
Jedná se o balení:
www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 17:52 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Aforte
pokud je původu neznámého určitě proprat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2015 17:39 Muž Aforte [533] - Rostliny
Propírat nebo nepropírat lávovou drť? Bude se jednat o spodní vrstvu(tvarování kopce) pod substrátem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 06:37 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Prostě na(do) váleček(ku) se narve víc bakterií a hotovo. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2013 04:59 Muž LiborSprysl [9015] Re: matlala
No nějak se nechápeme, podle mne jsou ty póry nejdůležitější s ohledem na hustotu osídlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 19:40 Muž matlala [798] - RostlinyRe: romant
Tak menit můžu furt, zadarmo ta údržba nebude hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 19:35 Muž acik [416] Re: romant
měnit vodu furt pryč :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 19:32 R Muž romant [27987] Re: matlala
kdyžtak jim vyměníš polovinu vody a budou v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 09:29 Muž matlala [798] - RostlinyRe: LiborSprysl
Fotka k příspěvku právě proto nad tím uvažuju, ten filtr je na 150l hrubého objemu celkem malý, stejně jim navrhnu pozdější výměnu za nějaký eheim, pokud paní šéfová bude souhlasit s investicí několik tisíc.
Takže by láva do celého objemu a do akva na sací koš bych nasadil molitan jako předfiltr.

tak je to tam, snad to ty ryby rozdejchaj do pátka ráno než se akva předělá a tak půlka z nich pude pryč.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 08:15 Muž LiborSprysl [9015] Re: matlala
Válečky mají to kouzlo, že to jsou "jen samé póry" slisované dohromady.:-) To láva nee...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 23:51 Muž matlala [798] - Rostliny
Tak mám aktuálně ve plné moci další akva v pekárně ve vedlejší obci, dneska jsme se z toho pohledu zhrozil, přijde celé přezaložit. Bohužel tam je jen filtr atman 3335 a v něm byly keramický válečky ještě v síťce, která byla úplně neprodyšná, pak dva váčky aktivního uhlí co šlo pryč, použitelnej plátek molitanu a nepoužitelný vliess. Chybí horní mřížka a je prasklá přčevlečná matka na vstupním kohoutu.

Napadlo mě z důvodů úspor použít jako filtrační médium skoro v celém filtru lávovou drť, je podle mě poréznější než molitan. Co říkáte? Nechat tam jen půl koše nebo celý vyměnit místo těch válečků a nahoru jen kus molitanu a vliess. Nebo raději nechat dole válečky + molitanový plát a koš drtě s vliess nahoře?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 09:26 Muž kortezhugo [983] Re: matlala
Microsorium a Anubias bude v pohode.Ale bude asi potrebne ich na cas zatazit.Ja som v tej drti mal Vallisnerie.Ale celkom dobre som to vyuzival aj pri emersnom pestovani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 21:01 Muž matlala [798] - RostlinyRe: jitkaS
Tak jsme to zatím prosel přes pletivo s okem cca 1cm a možná to tak aj nechám, větší kousky budou asi lepší.

tak nějaké foto v prezentaci rybicky.net/nadrze/14940
Co myslíte? poroste v tom už něco? Kdo máte dlouhodobější zkušenosti. Uvažuju, že do té drtě by šlo zasadit i microsorium nebo anubias. Ovšem mám jen malou vrstvu cca 3cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 16:45 jitkaS Re: matlala
Pokud chcete podrtit větší množství, udělejte to jako já. Obsah pytle jsem přesypala do igelitového pytle silnějšího . Láva tam byla rozprostřena tak na jednu řadu- prostře rozprostřena po dně. Pytel jsem ještě vložila do starého povlaku od polštáře. Položila venku na beton , vzala do ruky žulový kámen a tak trochu drtila a drtila.Bylo to hotovo za chvíli a prach ani hluk žádný. Jen při tom vysypávání a proplachování. Toho bylo mraky. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 06:44 Muž matlala [798] - RostlinyRe: jitkaS
dík za reakce, podrtit uvidím, doma je to trošku problém, jak psal kolega níže. Propláchnout to vím, určitě tam bude i v tom pytli hodně prachu.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 4625x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16559-lavova-drt