Stonkové rostliny
První nenápadné plus pro pěstování "náročných" stonkovek máte, nízký sloupec vody. Tyto plazivé a poléhavé bahenní rostliny vysoký sloupec vody zrovna nemilují. Výživné substráty pro náročné druhy rostlin jsou pouze marketingový trik; stačí čistý říční písek a živiny dodávané do vody (živiny obsažené ve výživném substrátu se vyčerpají a jeho hodnota je stejná jako hodnota říčního písku, jen cena je jiná). Pěstování určitě zkuste, pokud by se rostlinkám nedařilo, zkuste změnit osvětlení pomocí obyčejné 40W zárovky; ona sice žere, ale na oplátku vyzařuje plné spektrum viditelného světla.
To ti nikdo dopředu asi neřekne. Pro každého jsou náročné trochu jiné rosliny. Jestli chceš mít větší jistotu, tak jdi do nenáročných rostlin. Taky mi přijde, že na ni nemáš dost vysoké akvárko. Když odečtu dno a rozdíl hladiny a horní hrany, tak nemáš ani 20 cm vodního sloupce.
Tekuté „CO
2“ bych nekupoval, to je jen takové šidítko.
Dobry den. Chcela by som si kupit rastlinu Rotala sp. Nanjeshan.Citala som, ze ma vyzsie naroky. Ja mam 31L akva (dlzka 50cm, sirka 25cm, vyska 25cm). Osvetlenie mam taketo
abc-zoo.sk/… .Mam mäkku vodu. Substrat: 2cm vrstva Sera floredepot, cca 3-4 cm vrstva cierneho strku 1-3mm. Planujem kupit hnojivo Seachem Flourish 100 ml a tekuté Co2 Seachem Flourish Excel 100ml. Myslite, ze by prezila v tychto podmienkach?
Dakujem za kazdu odpoved.
Starší reakce
Já bych to vytrhal pokud nemáš nějaký výživný substrát.
a z těch zbytků vyrostou nové nebo ty kořeny vyhnijí?
Holé stonky vyhoď nebo ustřihni až u dna jestli máš nějaký zásobní substrát a zasaď vrcholové řízky.
když stonkovka nemá dole lístky je lepší celou vytáhnout ze substrátu i za cenu pořádného bordelu v akvárku a nebo ustřihnout u dna a ona obrazí znovu?
Starší reakce
Pokud jde o saggitarii tak ze začátku je poměrně menšího vzrůstu a časem hlavně v zadních partiích začne růst do velikosti 50-60cm.
Podle mě je to rostlina která poroste k hladině za každé situace ať už je to slabé světlo (to poroste z větším rozestupem) nebo silné světlo a dostatečné hnojení, to pak bude vypadat a moc lépe ale pořád to bude hrozný rychlík. Co jí zarazí jsem zatím nezjistil jestli je to teplota nebo opravdu silná pařba.
Mne sa saggitaria ťahala k hladine len keď išla do kvetu aj to len 2 trsy.
Nemôže byť na vine NO3 a PO4? Ja mám svetlo stále rovnaké ale tie rozostupy sa menia. Mám pocit, ako by pri vyčerpaní NO3 bola limnophila "tlačená" do rastu nelimitným fosforom.
Pred výmenou zistím NO3 menej ako 10, čo môže byť aj nula. Výmenou dodám cca 3 mg NO3 a niečo málo prihnojím. Vtedy krásne zhustne, stonka zhrubne.
Celkom sa jej darí keď mi ujde ruka pri kŕmení.
To je zvláštní....U mě je to přesně naopak. Mám 2x svetlo chichiros a čím více světla, tím míň se táhnou za světlem. jsou pak i lépe (husteji) rostlé. To jaký to má vliv na řasu je věc druhá.........s chichiros svítím na 60% a je to dostačující.
Vodní rostliny mají ještě jeden důvod táhnout nahoru - nedostatek kyslíku.
Prý je to důvod, proč někdy Sagittaria subulata dělá delší listy.
Myslel jsem to tak, že v kombinaci se slabším světlem to smysl má. Každých 10 cm vodního sloupce nad rostlinou ze světla ubere.
Tak můžu zkusit pokus až budu příště stříhat tak nasadim par ks přímo pod světlo a uvidím. Zatím díky
Tím to není. Já mám AQ vysoké 45 cm, druhé 50 cm, ale bahnatka je OK. Když jsem ji měla na boku akvária, kde bylo pro ni nedostatečné světlo, tak živořila (totéž jiné stonkovy).
Taky to může být, že má akvárium vysoký 45 cm.
Bahnatka je nenáročná rostlina, ale dostatek světla vyžaduje, aby se netáhla - přesaď ji přímo pod světlo, nenechávej ji na boku akvária. Uvidíš, že nové přírůstky budou OK.
EDIT: Na fotkách je vidět, že je nakloněná na stranu (táhne za světlem), kdyby měla dostatek světla, tak poroste rovně a nebude mít mezi listy takové rozestupy.
Mám na svých cca 250 litrů 110w led osvětlení. Nezdá se mi to málo na tak nenáročnou rostlinu.
Velké rozestupy jsou důsledek slabého osvětlení - rostlina se táhne za světlem.
No neviem, lebo ked som mal svetlo na max. tak rastlinky mali omnoho vacsie rozostupy ako pri nizsej intenzite svetla.
Práve naopak. Čím majú viac svetla, tím hustejšie majú listy. Keď je málo svetla tak sa ťahajú za ním, aby ho mali viac
Bude to silnym svetlom. Skus znizit intenzitu svetla, pretoze cim silnejsie svetlo, tym sa rastlinky viac tahaju za svetlom.
Starší reakce
Nemůžeš mít všechno, rozmysli se co je priorita, jestli koberec nebo trochu nakřivo rostoucí stonkovky.
svietim približne na tých 50%, znížiť to ešte viac ? Čiže ak chcem pekne vzpriamené rastliny musím ubrať na svetle aby sa mohli rastliny ťahať za svetlom a tým budú vzpriamenejšie ? Správne som to pochopil ? Neublíži to ale trávičke ?
Většinou za to může světlo u krevetek máš zřejmě silnější.
Ako zariadim aby mi Limnophila aquatica rástla pekne vzpriamene a nepadala mi do strán ? (presádzal som z prvého akvária do krevetkária, takže je možné že je ešte malá na to aby udržala takú stabilitu, ale aj tak prosím o radu ak by mohlo niečo tomu napomôcť aby stála)
Starší reakce
Zalezi na intenzite svetla, ale nie je to jediny faktor.
U suchozemskych rastlin je napriklad dokazane, ze zlozenie spektra ma vyrazny vplyv na to ako rastlina rastie a kvitne - vratane toho, ako daleko su prstence od seba atd. Napriklad, ak si dobre pamatam, modra zlozka (dominantna v "beznych" LED) prave podporuje hustejsie usporiadanie jednotlivych "poschodi"; zatial co pri svieteni prevazne cervenym svetlom sa rastliny akoby "tahali" za svetlom. Je to celkom kontraintuitivne ked sa nad tym zamyslime, nakolko svetlo v cervenej oblasti ma vo vsetkych ohladoch lepsiu penetracnu schopnost (tak vo vode ako cez tkaniva).
Tvrdí se to, ale podle mě to nebude tak jednoduché. Měl jsem jí pod silným světlem, rostla rychlostí tak 20cm / týden a prstence byly od sebe daleko. Teď jí mám v lowtech malé nádrži s celkem slabým osvětlením a vypadá moc pěkně, vzdálenost mezi prstenci je určitě poloviční, než co mi dělala pod silným světlem - je to ta samá, přesazoval jsem jí mezi nádržemi.
Když má prstence s listy daleko od sebe = málo světla?
Roste, jako kdyby se natahovala za světlem, nicméně výrazně neopadává.
Starší reakce
Co si můžeš dovolit za rostliny si musíš vyzkoušet sama to ti asi nikdo nepoví. Pokud jde o řasu a dobu svícení tak to chce také zkoušet ubrat můžeš vždycky pokud je řasy příliš.
Zdravím vespolek, chtěla bych vás poprosit o radu. Mám 200l akvárko (prezentace je aktuální) a svítím tam 2x30W + reflektory. Papírově je to málo a brala jsem nenáročné kytky, ale Limnophilla sesiliflora má červené vršky, roste jako z vody (10cm za týden?), echinodory mi rudnou a mám tam docela pěknou zelenou řasu, takovou tenkou mechovou vrstvičku, vcelku dekorativní. Aktuálně svítím 11h denně. Ve zdrojové vodě mám dost NO3, hnojivo bylo jen ke kořenům, jinak dávám tekuté CO2.
Je možné podle stonkovek a ostatních kytek zjistit, jestli je toho světla i se 60W nadbytek? Mám svítit míň? Mohla bych tam mít na světlo náročnejší kytky? Díky
To je pravda, proto jsem psal podmínky a ne voda
Mě to dělá i vallisnerie, kterou přesazuju do jiného akvária, ale stejné kohoutkové vody.
Neberte to jako polemiku, ale mám aktuálně trochu jinou zkušenost.
Koupil jsem si reverzní osmózu a během dvou týdnů jsem v akváriu výměnami vody dost značně změnil její parametry - ppm z 300 na <100, pH ze 7.3 na 5.8. S výjimkou kryptokoryn a jejich známé kryptokorynové nemoci (ne u všech) žádná negativní reakce u rostlin nenastala.
Krom toho připomínám, že v přírodě jsou změny parametrů vody dost normální; stačí když zaprší, a i během dne kvůli asimilaci a spotřebě O2/CO2.
V obou situacích ovšem zůstává stejné dno a nejsou zničeny kořeny.
Mě se taky rostliny pořízené jako submerzní rozpadají snad víc, než emerzní formy
I když jsem třeba přesadil vallisnerie z jednoho akvária do druhého (se stejnou vstupní vodou), tak jsem nakonec původní listy otrhal. Odpovídá to tomu, co jsem kdesi četl, že pro rostliny je přechod z emerzní do submerzní formy jednodušší, než změna podmínek u formy submerzní.
U mna to bolo napriklad zaujimave. Takmer najviac utrpeli submerzne pestovane Blyxa a Bacopa caroliniana. Obe takmer uplne zhnili nez zacal rasit nove listy (a patra).
Naopak, emerzne rastliny stracali listy alebo sa tvar novych listov pomaly menil na submerznu formu. Takze by som tomu, ze su submerzne neprikladal velku vahu.
Takze ako vravi Roman, zatial si kludne sadni a otvor si k tomu jedno.
JJ, já to myslel tak nějak univerzálně. Vím, že se to musí zajet.
Myslím, ale, že všechny rostliny byly submersní...
Ale pamatuji se, že jako mladý jsem měl problém s řasama a moc jsem nevěděl co s tím.
Musím to nastudovat...
To jsou všechno moc zjednodušená řešení. Máš čerstvý akvo, máš s největší pravděpodobností stále nepřelistovaný rostliny, v akváriu se teprve utváří stabilnější prostředí a proto bych se prozatím nepouštěl tzv. do větších akcí.
Když ty listy odpadávají kvůli nedostatku světla, šlo by to prosvítit nějakým reflektorem - např. bodovou ledkou?
Limfolie mi hnědne (odspoda) , a když otřu sklo zevnitř tak mám nahnědlý prst = hnědé řasy = nedostatek světla?
Nepanikařit a dát tomu čas až plně přelistují a samotný event. problém hodnotit až u plně přelistovaných rostlin.
Ta coymbosa je celkem OK - tak 1-2 listy plavou po hladině za den (v akv tak 20 stonků)
Polysperma, tam je to horší - na dně i hladině jich je tak 5 - 10 za den (stonků v akv asi taky 20)
Ale všechno roste, když to srovnám s fotkou starou týden...
Podle mé zkušenosti by to mělo jít pomaleji. Pokud jsem správě rozpoznal např. Hygrophila corymbosa.
Pravda, nepíšeš jestli jde třeba jenom o sem tam pár lístečků; pak by to bylo v pořádku. Ale jestli vyholují rychle, něco se jim nelíbí.
Je to normální jev u všech, tedy jak submerz. tak emerz. stonkovek. Jedny přelistovávají a druhým se obvykle nedostává světla ve spodních partiích a opadávají. Obvykle se to řeší tím, že se maskují něčím před, taky to nechce sázet moc na husto vedle sebe.
U 10 dní starého akvária mi opadávají listy ze stonkovek?
Je to normální výměna listů, nebo je něco blbě?
Mám poměrně velký proud vody kvůli parmičkám, tak asi upadávají snadněji...
Starší reakce
nebo ještě krapet uber hnojení , ale obě jsou to plevele , rostou jak šílené
Svého času jsem toho měl plné akva a pak přestala jít.až my skoro nic nezbylo,teď se pomalu vzpamatovává,ale musím počkat až se rozvětví a pak našmikat tu Limnophilu
tak roste to asi líp než předtím , tu Limnophilu bych ošmikal spodky , vršků nasázel víc kouskůk sobě a bude to vypadat taky dobře , růžkatec bych neřešil, ten se větví až moc , nebo přitlač na světle , jsem ti říkal že se budou dít věci s přidáním CO2
Mám s tím co dělat CO2,řekl bych,že dříve to nedělali.
letí za světlem , mě to dělaj taky , u dna jsou husté , tak do půlky akva , pak jsou patra i pět cm od sebe , kdybys přidal světlo nepotáhne se tak.
ve 250tce mám nad rúžkatcem tolik světla že celej zrezivěl , patra má tak 2-3mm od sebe, v jiném akva je zelenej patra i 2cm daleko
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3 4
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6121x