Voda
Zdravím, včera som testoval vodu u mňa doma(o týždeň zakladám akvárium). Mal som k dispozícii 3 vzorky(obecná voda, voda zo studne, a voda z prameňa(pitná)). Potreboval by som poradiť, ktorú vodu by som mal zvoliť pre akvárium + ako ju upraviť. Do akvária by som chcel ramirezky.
Testy som robil prúžkovým testom 6v1
Výsledky testov:
Obecná voda
PH: 8-8,5
KH: 40
GH: 16,8
TC:0
NO2:0
NO3:0
Studňa
PH:8-8,5
KH: 16,6
GH: 16,6
TC:0,6
NO2:0
NO3:10
Voda z prameňa
PH:8
KH:10
GH:8,4
TC:0,6
NO2:0
NO3:0
Zjavne najlepšie vyzerá voda z prameňa, ale keďže ide o 320 litrové akvárium a k prameňu nemám priamy prístup tak ju budem môcť iba zmixovať s nejakou(druhá vec sú mikroorganizmy ktoré v nej žijú - nespravia v akva bordel??)
Čo sa týka PH má každá vzorka veľa. Odporúčate nejaký prípravok na zníženie PH?
Ďakujem
Starší reakce
Záleží jak které. Tvrdost by měla zůstat. pH a alkalita se pohnou. Atd.
Starší reakce
Pokud to je voda kterou chceš do akva lít, tak ... není dobré když je překročený některý z limitů (a to asi nebude, když - předpokládám - jde o vodu pitnou).
Ostatní - pH, tvrdosti si budeš muset dopočítat - podle doporučení pro rybky...
IMHO takový rozbor je super pro chemiky, pro akvaristu (běžného či začínajícího) má vyšší vypovídací hodnotu obyč test 6v1...
0 13.09.2015 11:18 Trollo – Info o vode
Ahoj. Prosim vas, mohli by jste mi poradit na co vsechno se mam v uvedene tabulce kvality vody
www.pvk.cz/… zamerit? Ktere hodnoty jsou v poradku a na ktere si dat pozor a vodu upravit? V Aqua budou cichlidky z Tanganyiky.
Starší reakce
Ahoj, vybudoval sem si menší jezírko pro koi kapry na zahradě, je foliové 17m3 + 3m3 filtrace
filtraci jsem vyfolioval a následně v ní udělal 2 příčky ze šalovek které sem zalil betonem. Problém nastal ve chvíli kdy jsem jezírko napustil, po 4řech dnech má jezírko ph kolem 7, ale filtrace (je oddělena od jezírka kohoutem a není zapojená, jen napuštěná).. na to byl můj ph tester krátký, můj odhad něco kolem 12° Ph. Nevím si stím nějak rady zkusil jsem filtr vypustit a pořádně vypláchnout od usazených zbytků cementu a teď jej znova napouštím.
Myslíte že se bude ph dostávat do normálu tím jak beton bude zrát? nebo to bude pořád tolik ovlivňovat..
Myslíte, že když pustím filtraci a filtrem bude rázem kolovat 20 kubíků vody, že to postupně ovlivní všechnu vodu? Napadlo mě jí normálně pustit ale mám strach abych nezmařil všechnu vodu, přece jen 20kubíků pitné není zadarmo.
Máte nějaké tipy jak PH snížit?
nechci tam lítat s kýblema chemie, to bych si rovnou mohl udělat bazén
Může (jaký) mít vyšší PH - řekněme kolem 9ti - 10ti negativní vliv na ryby (koi kapr, případně jeseter)
A ještě jeden dotaz, nezmařím takhle vysokým PH nitrifikační bakterie? Mám pořád takovou tu naději že beton za pár dní/týdnů uzraje a bude klid, přecejen je spousta čistě betonových jezírek.. a tady mám jen 2 příčky 1x1 metr
Budu rád za vaše názory
Starší reakce
Dobře,děkuju,nic náročného nemám,ani ryby,ani rostliny. jen jsem myslel,že pH má být pod 7. Tak jo,nechám to,díky.
CO2 nedávám.
Tá hodnota pH, pokiaľ sa nepridáva CO2, mi pripadá v poriadku. Ak by mala byť nižšia, je už nutné pridávať CO2. Teoreticky, ak by sa alkalita (KH) blížila 0 (čo rozhodne nemožno odporúčať), tak pH by sa zhora blížilo k 7,0 - menej už nie. Prakticky sú tam aj iné vplyvy, ale v malej miere. Inak pH by som moc neriešil, pokiaľ nie je nejaký konkrétny dôvod - či už odchov nejakých náročnejších rýb alebo pestovanie rastlín, ktoré chcú mierne kyslú vodu.
A dnes dalších 15 litrů,z RO, a voda je už-parametrově-snad srovnaná. Jen to vyšší pH-7.6. Mohlo to být tím Zeolitem,že je vyšší?
Starší reakce
0 29.07.2015 14:08 Jindráš – Parametry vody
Zdravím,tak jsem dnes vyměnil 40l vody,z toho jsem dal 30l z RO. A po hodině jsem ji změřil- dGH - 10 (původně 21),dKH - 9 (18),pH -7.8 (8.4),NO2 -0 (0),NO3 - 12. Takže paráda. Děkuju všem za rady. Snad se časem i pH sníží. Měnil jsem 10l z RO,druhý den zase 10,pak 2 dny klid a dnes 30l. Je to tak dobře?
A ještě jsem vyčistil filtr,teda jen hadice,kolena a hlavu. Teď to zas jede,musel jsem hodně ubrat. Největší radost z toho mají asi SAE,lítaj po nádrži,jak janci,honěj se a div se nezauzlujou. Akary mají jen pořád hlad.
Starší reakce
Krmivo je nejlepší rozemlít na prach, s tím už si různé breberky poradí lépe. A taky co oko nevidí, to nebolí(případná plíseň). A samozřejmě dávkovat s rozumem. Jinak šneci jsou nejlepším řešením.
S krmením akvária bez živočichů se musí extrémně opatrně. Nerozloží se a plesniví. Lepší je dát po týdnu pár zajížděčích ryb/šneků a měnit vodu.
Múj názor:
Pokud jsi zakládal bez použití nějakých bakteriálních kultur, vodu neměň, ale:
Akorát je dobrý čas začí tam po troškách přihazovat krmení, až se dostaneš na dávky předpokládané pro rybičky.
Tak za 2 týdny bude - pokud bude všechno v pohodě - akorát dobrá doba dát tam rybičky, podle výsledku testú třeba i vyměnit část vody.
Pokud jsi kultury použil, mohl bys skusit obsadit rybičkama, pokud nebudeš mít smúlu mělo by už akvárko fungovat.
Každopádně si ho dobře hlídej, nové akva umí udělat paseku "zničehonic" - ráno v pohodě a odpoledne voda jak mlíko a rybičky břichem u hladiny.
catfish napsal: Dovolím si polemizovať ...zkus polemizovat třeba s tímhle konkrétním grafem
www.akvarijni.cz/… ...
catfish napsal: ... odstrániš zároven aj baktérie, ktoré treba. nesmysl ... nitrifikační bakterie žijí přisedle, nikoliv ve vodním sloupci ...
catfish napsal: ... Prečo si každý myslí, že v novom akváriu sa vyrobí toľko škodlivých látok, že to treba riešiť? ...Protože tzv. syndrom nově založené nádrže podcenila už spousta lidí ... a pak jim všechno pochcípalo (viz graf) ... to mi přjde jako docela pádný důvod ... tobě ne?
Bakterií, o které při provozu akvária jde, prostými výměnami vody moc neodstraní. Tedy pokud nebude zároveň odkalovat, což zase v zabíhající nádrži nemá smysl. Tyto bakterie (nitrifikační a spol.) žijí v nádržích přisedle na substrátech, rostlinách, dekoracích, stěnách a hlavně ve vhodném filtračním materiálu. Takže výměn vody během záběhu bych se nebál. Ovšem s přehnanou hygienou rámcově souhlasím
.
Dovolím si polemizovať, odstrániš zároven aj baktérie, ktoré treba. Prečo si každý myslí, že v novom akváriu sa vyrobí toľko škodlivých látok, že to treba riešiť? Ved si tam dal uplne čistú vodu v plnom objeme, tak čomu to uškodí? Tá voda sa predsa musí zabehnúť, zaplniť baktériami, dozrieť ako to dokáže, ked ju furt budeš meniť? Prehnaná hygiena je nepriateľ akvária, tvrdím dávno.
Ano je. Abys dostal z akva ty škodlivé látky co se tvoří při záběhu.
Starší reakce
Ja by som pre účely akvária dal obsah dusičnanov, dusitanov, amoniaku, fosforečnanov, vápnika, horčíka, železa, mangánu, ale pre pitie sa dávajú aj rôzne mikroorganizmy, ako bičíkovce, enterokoky, koliformné baktérie, vláknité baktérie, mikrocyméty, ... V laboratóriu budú vedieť, čo treba.
Pěkné odpoledne všem. Chystám se nechat udělat rozbor vody ze studny. Můžete mi někdo poradit, co všechno si mám nechat zjistit?? Díky.
Téměř vždy používám vodu takovou jaká mi teče z kohoutku (tvrdá i měkká), případně naprší.
Vodu je zcela zbytečné chemicky upravovat. Stačí nechat pár hodin odstát a šup s ní do akvária.
Myslím, že väčšina ľudí odpovie, že žiadnym. Nanajvýš hnojíme alebo používame reverznú osmózu, ale to nie sú chemické prípravky upravujúce vodu.
0 27.01.2015 14:32 Dzuda – Chemie
Ahoj, zajímalo by mě, kolika různými (chemickými) přípravky upravujete vodu?
Starší reakce
jiri609 napsal: měkká voda ... na pití není dobrá, protože může z těla odstraňovat vápník...Znám řadu lidí, kteří pijí demineralizovanou vodu z RO každý den už několik let, a řekl bych, že si žijí vcelku spokojeně a i zdravěji než třeba já. Vedou se o tom sice polemiky, ale z toho, co jsem o tom četl, bych řekl, že množství minerálů obsažených ve vodě se asi značně přeceňuje. V jídle je těch minerálů řádově více, takže stačí tělu dodávat minerály v jídle, a ve vodě jich pak netřeba. A že by mi 3L demi vody "vytáhly" z těla všechen vápník, o tom dost pochybuju.
měkká voda není kyselá, ale na pití není dobrá, protože může z těla odstraňovat vápník... obecně čistá voda, tj. destilka nebo demineralizovaná, popř. z osmózy není vhodná na pití, protože vyplavuje z těla minerální látky... ale třeba káva z takové vody je mňam a voní
...
Nazývať čistú vodu (aj ak by bola destilovaná) kyslou, to je už podľa mňa značne prehnané, veď ak nie je sýtená CO2 (sódovka), tak je jej pH neutrálne 7. Mäkká voda však nemá žiadne minerály, preto nie je ideálna na pitie.
Mäkká voda je aj kyslá a deťom prekysliť organizmus by bolo nezodpovedné
aha, ptám se proto, že v obchodě, když se podívám na kojeneckou vodu je na ní napsané "nízký obsah minerálů"
v tomto případě to znamená hlavně že má nízký obsah NO3 (méně než 15mg/l)
0 22.08.2014 18:58 radim Ahoj
Když je v přírodě pramen s vodou, která je údajně vhodná pro kojence, znamená to, že je ta voda měkká? Předpokládám, že když je pro kojence, tak by mohla ne?
Starší reakce
týden asi...
něco tam dám, kompresorek navíc se najde
Záleží na tom, jak dlouho bude stát, ale já bublám furt...
0 26.03.2014 17:00 radim Ahoj, když si chci dát bokem vodu z akvária, která je vlastně živá, musím do toho dát vzduchování-nějaký honič vody, nebo může stát?
Starší reakce
Nemusí to byť svetlom, záleží na hodnotách vody. Niečoho tam je viac. Stalo sa, že narušil rovnováhu tou výmenou dna. Meniť 1/3 vody a filtrovať, časom sa to upraví.
Každé akvárium je iné, každé akvárium je originálom
Tipnu si: to "zelené" má blíž k oknu a víc do něj pere sluníčko(?)
Dobrý den
musím se zeptat odborníků. Jeden známý má 2 akvária v práci a tedy se o ně i stará
měnil dna a celé je znovu napouštěl. Jenže v jednou akváriu se voda zcela vyčistila za pár dnů a je krásné a čiré a v druhém mu voda zelená ?
kde může být problém ? Děkuji předem
Starší reakce
zda se mi ze docela vysoke PH.Test mi ukazuje kolem 7
Najde se nekdo z Plzne,kdo vi jake parametry teco z kohoutku v Plzni?nemuzu to nikde najit a testy na vsechno doma nemam...
Starší reakce
To samé jsem těl taky asi tak po cca 3 měsíce po založení akva a měl jsem tam 5 ryb tka to z přerybnění určitě nebylo, zmizlo mi to samo, nevím jestli to bylo tím že jsem hodně vzduchoval ale zkusit to můžeš, jinak jsem tu mastnotu pořád odcucával a najednou to z ničeho nic zmizlo...
Pred nejakou dobou se mi na hladine zacal tvorit nejaky povlak. Pripomina to olejovou skvrnu. Snazim se odebirat vodu z hladiny ale zachvili je to tam zase. Navic mi v posledni dobe zacaly vymirat rybicky tak nevim jestli to neni tim. Prikladam jeste fotku melo by to tam jit videt kdyz se to priblizi.
Kdyz tak napiste co by to mohlo zpusobovat.
Starší reakce
pokud to opravdu potřebuješ, tak musíš použít jiný zdroj vody,který má nižší tvrdost. Případně tu svojí upravovat např. pomocí reverzní osmózy, což je relativně jednoduché,ale dražší řešení.
Dále pak lze použít komerční změkčovače, což bych nedoporučoval a dle některých názorů je výhodné použít rašelinu,jak a co si je dobré si vyhledat na webu.
Aha, děkuji
Nyní budu přidávat CO2, ale chtěl bych tu tvrdost stáhnout, čím se doporučuje ji stáhnout ? Děkuji.
Toto tam vidím já. (A snad nejsem sám!
)
Vápník+hořčík (tvrdost) mmol/l - 3,63
(Což je - pro vás asi srozumitelněji - 20,4 dGH)
EDIT: Pokud byste provozoval rostlinné akvárium, bylo by na místě přihnojování KNO3. (Síranů a chloridů na rozdíl od dusičnanů máte ve vstupní vodě dost.)
Ovšem jestli je potřeba něco přidávat do akvária ve vašem pojetí, nad tím je zbytečné lámat si hlavu.
Starší reakce
Studnu běžně používám. Vody studniční bývají s vyšším obsahem dusičnanů(nemusí být pravidlem), doporučoval bych nechat otestovat nějakou laboratoří, jejich voda může v průběhu roku v závislosti na klimatických podmínkách svoje vlastnosti lehce měnit. Vody z potoka, studánek se velmi často používají třeba jako vody vytírací pro druhy rybek který preferují vody měkké a s nízkou alkalitou, což platí spíš pro ty vody z lesních studánek.
0 23.10.2012 16:18 vratakovi – Voda z potoka
Pěkný den,
rád bych se zeptal na váš názor zda je dobrý (vhodný) do akvarka používat vodu z potoka či ze studny?
dekuji
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6110x