Sklovatění rostlin
Přihnojil jsem Akvaflorem, průběžně PMDD, kolem rostlinek jsem neodkaloval do hloubky a sklovatění přešlo. Takže buď chybělo něco ve vodě, nebo bylo málo živin u kořenů.
Starší reakce
0 02.01.2020 08:30 mirlun [48] - Rostliny text z roku 2012:
Gumish napsal: Mám už dost dlouhou dobu problém se sklovatěním listů Sagittaria graminea weatherbyana. Sklovatí jak mladé rostlinky, tak starší listy. U mladých rostlin se listy i kroutí a krablatí. Také mi lehce černají a odumírají špičky Sagittaria subulata. Nevím zdali to je nedostatkem fosforu či manganu.
Je to 55l akva. 2 roky staré.
Osvětleno 2x18W 12hodin denně.
Ryby 10x neonka, 6x tetra paraguayská, 1x přísavka thajská.
Voda: Ph:7,4 KH:8° GH:8° NO2:0 NO3:10mg/l P:~0
Dost dlouho jsem bojoval s různými druhy řas, takže se mi moc nechce experimentovat s přidáváním fosforu. Pokoušel jsem se tam i lehce přidávat Fe hnojivo od Rataje, ale bez jakéhokoliv efektu. Jinak Fe jsem vůbec neměřil.
tak v tyto dny mi takto roste valisneria asiatica, ostatní jsou pěkné, ale mohly mohly by být zelenější. hnojím pmdd. mám 6litrů filtrace molitan, hustě rostlin. teplota 28°C. chybí mi fosfor? krmím a mám přerybněno. železo? díky
Starší reakce
Všechny prodávané Echinodory se pěstují mimo vodu. jak rostlinu umístíš do vody, staré (emerzní) listy odejdou a začnou růst nové, už přizpůsobené vodnímu prostředí (submerzní).
0 21.11.2018 21:32 koteky Čaute,kúpil som Echinodorus peruensis,chcem sa spýtať či je normálne že mu začali sklovatieť listy?Ako to chodí s týmato potvorami? Nahodia nové listy?
Starší reakce
je docela možný,že mi to neměří stoprocentně.měřím ph a dGh-dajana a kh použivam karbon KH od rataje.přidavam aji kompletni hnojky easy life profito dle navodu.přiložim obrazek podle testu eSHa
ja měl taky pocit jako by se chystali na přechod na submerzi,ale nove listky jsou uplné žlute a nějak pokroucene.celkově ty staurogyme jsou nějak schřadlé
Něco na tom měření je hodně špatně.
Dělají to i nové listy? Mně se staurogyna zbavila původních emerzních listů a nové submerzní už jsou OK
0 24.11.2013 11:06 pawka – sklovatěni listu a nasledny rozpad
Zdravim.mam založenou nadrž cca 3 týdny a nyní mi začinaji sklovatět listy na staurogyme porto velho.cele jako by se kroutili a pak upadnou a konec.od založeni jsem hnojil easy life kalium.svitim 9h denne 2x54w 830-865.co2 přidavam.KH-17.dGh-28.ph-6,3
u mě největší nevyhoda se vstupní vodou,je strašně tvrdá.poradte co stím
Starší reakce
Mě se líbí jak všechno hned víte.
Nekroza v mezižebří. Přehnojení draslíkem za absence vápníku. Pokud hnojíte draslíkem nebo KNO3 (draselnou solí) musí být vždy dodržen správný poměr K/Ca.
Co si myslíš že je tohle, krunýřovci tam nejsou.
me 3 ancici zraly a zraly echinac, az sem je dal pryc, protoze by ho jinak uplne sezraly ...
Netuším jak vypadá "norma" požeru krunýřovců? Můžete nějak přesně definovat rozdíl požeru krunýřovce vs. menší lorikárie nebo jiného řasožrouta který dostal chuť na zelený?
Takhle nevypadá klasický požer od krunýřovců.
Mechanické poškození listu je na té fotce krásně vidět. A pokud by vám šlo i o ty světlé žilky listu. To by mohl způsobovat nedostatek železa. Otestoval bych to. Nebo je to jen tak nešťastně nafocené?
Ano ešte mam v akvariu oni idu aj po mojich ech. bleheri takže možno oni su povodcovia tych narušených listov.
Ten Echinodorus má totálně ožrané listy a ty ožrané konce už uhnívají. Nemá to nic společné s nedostatkem živin. Protože listům bez rostlinné tkáně už nepomůže ani přidávání hnojiva po kilogramech.
Jiné druhy rostlin tedy podle fotek vašeho akvária tento problém evidentně nemají. Takže? Co ty krunýřovce a lorikarie máte je ještě pořád v akváriu?
Příliš světla a nízký sloupec vody má za následek velkou spotřebu živin a ty je zřejmě nestačíš dodávat.
Starší reakce
Já teda nejsem žádnej odborník na rostliny, ale nebude se spíš jednat o rozsivky, než o uhnívání? Z té fotky to já moc nedovedu odhadnout, on se někdo věci znalejší jistě ozve.
díky, takže bych měl asi začít řešit uhnívání Hygrophila difformis
U toho microsoria je to normální růst listu, kdy je ze začátku, když je list ještě mladej ta špička jakoby průsvitná a postupem času jak stárne, tak ten list dostává stejnou barvu po celý svý dýlce.
0 26.12.2012 19:25 Honzisx Zdravím, mám problém se sklovatěním listů rostlin. U Hygrophila difformis jsou to listy cca měsíc staré a u Microsorium pteropus špičky nových.
Na fotce to vypadá jako uhnilý, ale ve vodě spíše jako sklovatění. U microsoria je špička průsvitná cca 14 dní. zelená a list roste dál.
Dokáže někdo prosím poradit?
Starší reakce
jj vlastně . Díky ale vážně to vyzkoušej a myslím že budeš spokojený.
Chlazení akvária ... příspěvek 02.07.2012 13:54
No mě to taky chvilku zabralo. Ale efekt je perfektní napojení na 12V adaptér za 200 a je vyřešené. Jaké to bylo fórum prosimtě?
jj zrovna tvé fotky jsem viděl na sousedním foru
zkusím, co to udělá ale musím se k tomu dostat a to nebude hned
jinak mi by stačilo na 28°C
Já mám v místnosti skutečně 35° a akva mi to zchladí na 25° - 26°. Vyzkoušej a uvidíš sám. Jinak na to tvé akva by stačily taky 3 ventilátory a měl bys teplotu v pohodě
tím ventilátorem nevím, nevím. Teplota v místnosti je ještě o 1.2°C vyšší, než v akvárku. To chlazení akva sleduji také. Jinak trochu pomohlo odejmutí skleněného krytí hladiny a přizvednutí krytu s osvětlením. Tím si teď držím teplotu o trochu nižší, než v místnosti. Jinak to bylo naopak a měl jsem v nádrži více než v místnosti.
Zkus to vyřešit ventilátorem z pc. Já mám na 250L akva 3 ventilátory a v pohodě to srazí teplotu na 25°. A v místnosti mám skoro 35° chladím nonstop už týden. Akorát musíš víc dolívat vodu. Mrkni do mého profilu jak to mám vyřešeno já
Môžeš vyskúšať aj chladenie akvárka pomocou ventilátoru z CPU
Zkus to skobminovat s výměnou vody, chladím taky tak a ještě je to akvárku prospěšný. Ono jenom takový otevření, či sejmutí krytu(pokud je to možný) na dobu kdy se nesvítí taky docela pomůže, alespoň tím, že teplota nestoupá.
Edit: sousední aktuální vlákno.
rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria… no pod 30°C to nedám, zchladím to a za chvíli je to zase nahoře. Ale teď jsem dal do mražáku 2x 3,5 litrovou bandasku, tak snad to bude lepší
a uvidím co se bude dít ... když, tak to asi bude jistit klíma
bude dobře mi, i rostlinkám
... a nebo to prostě nějak provizorně uchladit, než se rostliny zabydlí. Mohlo by se tak na týden ochladit
No ta teplá voda také není ideál, jak tu bylo vzpomenuto. Myslím, že to teplo dost výrazně působí na pletivo...
jen tak pro info. v místnosti je v tuto chvíli 31.7°C a v akvárku je 30.6°C nebude dlouho trvat a nádrž bude na stejných hodnotách ... i když ... teď jsem si vzpomněl že jsem včera dal do mražáku jednu petku
už fičím ochlazovat
Nevím...čistě empirická zkušenost za tu dobu co stavím nádrže...Nejsem rostlinář, tak mohu sloužit jen praktickými poznatky...
Jestli to nebude tím, že čím dokonalejší podmínky při pěstování, tím hůř jdou kytky pod vodu. Karel to má hodně vychytané...
proč z největší blízkosti ? Kdyby to byly emerzní, tak by se to dalo pochopit, že mají podobné podnebí ale subemerzní ? I když většina z nich byla pěstována emerzně tak by mělo být jedno jestli přecházejí do subemerzní podoby třeba v Německu. Ještě takový malý detail. Voda je upravována reverzí.
Kostelní Lhota...ta to jistí
Hele nevěšte hlavu. Ony ty první - i když to u vás tak moc neplatí - zkušenosti bývají drahé. Václav ty kytky nemá možná tak krásné...ale je tu z kraje a kytky se chytají dobře. Vždycky je to lepší, když jsou to místní zdroje. Znám hodně lidí, kterým kytky od Ratajovců maximálně vyhovují a naopak. Kliku mají Hoškovci, kteří jsou od Ratajovců kousek, a jejich kytky se chytají dobře po celé republice. Ale jinak fakt je to vždy lepší z co největší blízkosti...
problém je ten že v místnosti je max. o jeden stupeň méně, takže když svítíte a ještě k tomu jste 12 hodin v práci ...
Už uvažuji, že sednu do auta a zajedu koupit ještě klímu
Všiml jsem si docela vysoké teploty vody. Konstantních 31°C při přechodu na submerzní formu nebude moc košer. To sklovatění může mít příčnu ve vysoké teplotě vody.
Tak to jste mne moc nepotěšil. Rostliny za 3,5 tisíce už jsou tak v hodnotě jednoho tisíce a to možná ani to né
Koberečky, které odešli jako první byli celkem drahé
ty také zesklovatěli a rozpadly se
a proč mne to napadlo z první...
Já nevím, že se člověk podívá na kytku a ví od koho je...Měl jsem s kytkami odsud také vždycky problémy při přechodu pod vodu...No obávám se, že s tím, žádné hnojivo nic nespraví...Teď jsem se podíval odkud jste...Už jsem takhle rýpal do naší šumavské kolegyně. Máte kousek od baráku docela dobrou pěstírnu rostlin Hořánek. Ne, zase kytky přes půl republiky, jako by to bylo něco samospasitelného, že to bude od Ratajů...
jj všechny rostliny jsou od Rataje.
Těm barterům se asi blbě leze pod vodu a myslím, že ten problém bude u všech rostlin, na které se stěžujete...Nějak jsem neviděl zdroj...Karel Rataj?
Poslední fotka u prezentace je ze včerejška. Nádrž vypadá pořád nádherně. Jen rozmanitost a seznam rostlin pomalu řídne, jak rostlinky odcházejí, aktualizuji jejich seznam v prezentaci. Bohužel se nedaří ani anubiasům umístěným na kořenech. Ze třech už zbyl jen jeden. S těmi jsem myslel že nebude žádný problém. U těch sice nezesklovatěli listy ale defakto uhnili od spoda a zdravé listy odpadly. Zbělal a po povrchu zesklovatěl ten odének s kořeny. Všechny byly umístěny na kořenech
Na poslední fotce v prezentaci je vidět, že poslednímu anubiasu zbývají už jen dva listy. Postupně všechny odpadli.
Nejlépe se daří stonkovkám "Heteranthera zosterifolia", "Ludwigia ovalifolia", "Proserpinaca palustris" a také "Hygrophila Red". Ty rostou jako z vody. "Heteranthera zosterifolia" dokonce už stříhám a rozšiřuji s ní zarostlé území. Jen mne tak napadlo, že těch živin je tam málo a ty rychleji rostoucí rostliny to málo rychle spotřebují.
Ta "Helanthium bolivianum 'Latifolius'" v pohodě roste, rozrůstá se a vyhazuje odnože ale prostě ztrácí zelenou a sklovatí to samé i ta "Helanthium bolivianum 'Isthmicus'" i když ta mi také postupně prořídla. Jediná z těch tří, "Vallisneria spiralis" stagnuje od začátku
A ty ostatní rostliny vypadají stále stejně jako v té prezentaci?
Dobrý den. Začínají mi sklovatět rostliny. Resp. jen některé. Akvarko má cca.270 litrů čistého objemu a je založeno 22 dní. Podloží dna je staré dno od rataje a SERA floredepot. Osazenstvo zatím jen pár mlžů a dva Gibbicepsy. Svícení 12 hodin 0,44w/l. Poslední měření vody 01.07 Teplota se stále drží kolem 31°C, pH 6-6,5, gH-8, kH-7, NO3-0 mg/l, NO2-0 mg/l, NH4/NH3-0.5 mg/l, PO4-1 mg/l, O2-4 mg/l, Fe-0 mg/l, Cu-0 mg/l viz. měření v mé prezentaci. Mám obavy, že je to způsobeno absencí živin, i když tam leji jednou týdně SERA florena (železo ve vodě je druhý den opět na nule) a denní hnojivo SERA flore daydrops 27 kapek. Již jsem objednal samotné železo Fe EDTA a PMDD+KNO3+KH2PO4 a nějaké tablety NPK+mikroprvky do dna.
Jedná se o Helanthium bolivianum 'Latifolius', Vallisneria spiralis a Helanthium bolivianum 'Isthmicus'
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3318x