Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Netradiční rozměry akvária

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Netradiční rozměry akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 17:31 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: grunda
čtete dobře, ale výbojky nejedou, není třeba - zářivky stačí, stejné světlo je třeba i na 60 cm vysoké akva. ;-) Terče jsem měl v předchozím akva - 60 cm výška, teď je mám v 75 cm výška a jsou mnohem spokojenější.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 15:46 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Martin71
No, kromě kryptokoryn a bakopy jste to moc netrefil.
No nic. Mějte třeba Ottelia alismoides, Echinodorus uruguayensis, Vallisneria neotropicalis, Anubias gigantea, Nuphar lutea, Nymphaea cordata, Ceratopteris thalicroides či doslova stovky dalších v 50 cm vysokém akváriu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 15:12 Martin71 Re: Johan
sem měl spíš na mysli různé vallisnerie, šípatkovce, lekníny apod.

Právě i Valisnérie, Cabomby, Bakopa hodně stonkovek takhle roste položené na hladině ne kolmo vzhůru zakořeněné ve dvou metrech. Šípatky rostou nad vodou ponořeny jsou jen v době záplav a to několik měsíců. Většina rostlin roste u břehu v nižších místech, mokřadní rostliny. Kryptokoryny taky nenajdete v hloubkách ale na břehu nebo částečně zatopené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 15:03 Martin71 Re: Johan
Co zvětší výkon o 300% u 3, 18 W zařívek ? Poraďte rád ušetřím za elektriku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.03.2013 15:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Martin71
Je více druhů reflektorů. To už je o nápaditosti. Stejně tak i případná výroba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 14:56 Martin71 Re: Johan
Jo na 50 cm délky akvária a metr výšky stačí přidat reflektor pod 2 nebo 3 18 W zářivky které měří 60 cm. Při té délce akva. A můžete pod tím pěstovat i lilovníček ne? smich To je původní rozměr akvária na který jsem reagoval.

Jinak u "normálního" vysokého akvária nad 60 cm ale i dostatečně dlouhého už musíte k těm reflektorům použít světlo co má grunda, aby to prosvítilo tu výšku akvária o to jde. Ale takové světlo u rozměru akvária 5O cm délka a 30 cm šířka X 1oo cm výška je nepoužitelné a těžko ho budete i vyrábět doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 14:46 Martin71 Re: grunda
Pokud by jste četl pozorně tak jsem psal že do akvária nad 60 cm je potřeba už svítit víc a více za investovat. Pokud je to možné a půdorys akvária to dovolí.
A pokud dobře vidím vaše akvárium má 4 X 54W + 2x150W HQI výbojky. Čtu dobře? Terčovce máte nebo jste měl v akváriu vysokém 60 cm + nějaká výška dna a nevěřím že akvárium skoro přetéká. A trpěli vaší terčovci zřejmě jak týraná zvěř dokud jste je nepřelovil do akvária s větší výškou co? smich smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.03.2013 14:44 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Toník
Proto tu omílám použití reflektorů... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.03.2013 14:16 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Martin71
já budu taky reagovat - ohledně těch energií, svítím do 75 cm vysokého akva 4x54W a roste mi tam vše. Nemyslím, že by to bylo nějak náročnější na nasvícení, než akva o výšce pouhých 60 cm. Jinak terčovci si libují ve vyšším akva, vidím to doma ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 14:08 Muž Toník [396] Re: Johan
Voda světlo v akvarijních podmínkách možná moc nepohlcuje, ale i v akvarijních podmínkách jeho intenzita klesá se čtvercem vzdálenosti.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.03.2013 13:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Martin71
Spousta rostlin by ocenilo nádrž více jak 1 m vysokou. Stačí se podívat, kde v přírodě rostou.
Jinak vy tu debatujete o tom, jak to je zbytečné apod. Není tohle náhodou na zvážení toho, kdo si ho chce pořídit? Co je pro někoho na nic, pro druhého to je zlatý grál.
Jinak ke skalárám v pár cm vodě v přírodě. Vy také část dne trávíte v místnosti "1x1m", ale kdyby vás chtěl někdo chovat jako mazlíčka, určitě by to pro vás nebylo to pravé místo. ;-)
To ne, ale mečovky v půl metru ono a jistě by se vešly do 10 cm..

Ano, v řece je možná půl metrů, ale také je proud pěkně rozprostře. Což v akváriu opravdu není. Krom toho sem měl spíš na mysli různé vallisnerie, šípatkovce, lekníny apod. Těch pár druhů, které se pěstuje je sníže o hodně druhů, které se nepěstují rize z prostorových důvodů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.03.2013 13:20 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Martin71
Voda světlo v akvarijních podmínkách moc nepohlcuje (jde hlavně o UV a infračervené). Viditelné světlo pohlcuje v řádech metrů. Takže to je o použitých reflektorech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 13:00 Martin71 Re: LiborSprysl
Nikdy jsem se ji neptal :) ale myslím že ji to je jedno pokud není v nižším akváriu než 50-60 cm. V přírodě je nacházejí jak v půl metrové výšce tak i v hlubší vodě. No a jelikož v akváriu většinou chceme i rostliny a tím i dostatek světla pro ně je ta výška už tak nějak logicky daná. 50 je pro skaláru málo pro kytky víc jak 60 už zbytečně moc. Pokud neplánujeme platit za zářič nad akváriem nebo pořizovat drahé výbojky a sponzorovat ČEZ. Ale 130 cm výšky akvária pro skaláru aby to "ocenila" a měla metr vody pod sebou to je fajn ale zároveň dost nepraktické pro domácí akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 12:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: Martin71
O energiích jsem nedebatoval...Psal jste o ocenění, nikoliv o trpění...a to, co vy považujete za dostačující, mohou (a dokonce nejspíš vidí) ryby vidět úplně jinak. Je pro třiceticentimetrovou skaláru 60 cm výška to, nad čím by jásala? Já myslím, že metr vody pod sebou ocení víc... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 12:41 Martin71 Re: LiborSprysl
Můj názor na výšku akvária je max.do 60 cm. Nad 60 cm to stojí už moc energie na osvětlení pokud jsou plánované rostliny. Pro ryby je 60 cm taky dostačujících (terče, skaláry), Ryby co žijí ve větších hloubkách a musí mít akvárium vyšší než 60 cm zas tolik není. Vlastně ani takovou rybu neznám co by tím trpěla. Myšleno v 50 - 60 cm výšky akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 12:30 Muž LiborSprysl [9015] Re: Martin71
Martin71 napsal: Proto si myslím že je to akvárium nepraktické. Nehledě k tomu že jen velice málo ryb ocení takovou výšku. Stejně se budou držet ve středu a spodní části akvária. Nižší akvárium by zájemci ušetřilo mnoho problémů. Ale to je každého věc.
K těm světelným poměrům se vyjadřovat nebudu...k tomu rybímu oceňování ano. Nemáte pravdu. Je to o tom, ve které výšce se běžně vyskytují, jakou potravu preferují, kde se množí apod. Je nelogické, aby se labyrintky vyskytovaly ve středu či u dna, u dna nebudou ani skaláry či disky. Tu výšku budou ryby vnímat zcela podle daných zvyklostí...takže nikliv málo ryb ocení, výšku ocení ty, které se většinou pohybují ve vyšších vrstvách vody a těch je naopak většina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 12:25 Martin71 Re: Silent
Akvárium má 50 cm na jedné straně na druhé 29,7 jak tam můžeš dát těleso o délce 120cm??? Nechápu. Podívej se na půdorys akvária.

Aha promiň já reaguju na něco jiného na dotaz
KENTa a LUKASSONa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 12:23 Martin71 Re: Johan
Kolik by si musel přidat těch zářivek na délku akvária která je 5Ocm? A to jen na jedné straně. U této délky zářivek 60cm takže ještě o deset cm delších je to max 18W? 24W? + reflektor i tak mě to příjde málo na metr výšky i bez krycího skla. Úsporek se do krytu taky moc nevejde místo je dost omezené rozměry půdorysu akvária. Nezapomeň že s každým cm výšky voda světlo dost podstatně pohlcuje. Pro javský mech, hnědovku to možná bude stačit ale pro ostatní rostliny to bude hodně málo. Proto si myslím že je to akvárium nepraktické. Nehledě k tomu že jen velice málo ryb ocení takovou výšku. Stejně se budou držet ve středu a spodní části akvária. Nižší akvárium by zájemci ušetřilo mnoho problémů. Ale to je každého věc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 12:09 R Muž Silent [5949] Re: Martin71
V tom odkazu je 10 různých modelů osvětlení. Pokud je délka akvária původního tazatele (Faraon323) 120 cm je tam IMO ideální osvětlení 4AQUA T5 3x54W - 120cm nebo závěsné 4AQUA T5 4x54W - 120cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 12:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
No židle...dík....to není praktické...a světlo, to je pořád o té technice....jo dá se. Znám dokonce domácí akvária na výšku dvoumetrová...ale už je potřeba více řešení, více přemýšlení.... ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 11:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Martin71
To se dá přeci řešit přidáním vhodných reflektorů, popřípadě jiných zdrojů světla - výbojka, ledka.
Co se týká ceny, vždy se dá něco vyrobit doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 11:19 Martin71 Re: Silent
V tom odkazu je dvou zářivka 2 X 24 W délka 60cm plánované akvárium má 50cm?. Dvě 24W zářívky, ale neprosvítí metrovou výšku akvária ani náhodou. U dna nebude už žádné světlo. Co by šlo tak výbojka a to je o jiných částkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 10:10 R Muž Silent [5949] Re: Martin71
To se dá řešit závěsným osvětlením. Na trhu už jsou poměrně dobrá a za slušné peníze například je nabízí Rataj shop.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 09:03 Martin71 Re: RAP
Hlavní problém bude s osvětlením pokud tam plánujete rostliny. Je to nepraktický rozměr akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 08:56 RAP Re: Faraon323
A co tam chcete chovat za ryby? Pro ty, které máte v prezentaci je to víc než dostatečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 08:52 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kryštof
mám ho 80 cm nad zemí, a ano, musím si vzít židli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 08:44 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: grunda
Ale člověk si musí vzít židli aby tam dosáhl, nebo jste ho měl hodně nízko ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 08:03 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: navik
já mám jinou zkušenost, mám akva výšku 75 cm, postava standardní - necelých 190 cm, ruce taky nemám jako opice a obsluha akva je v pohodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 07:41 Muž navik [908] - SumciRe: Faraon323
Nechte si poradit od starého praktika, Libor Vám radí dobře. Měl jsem i akvárka o výšce 60 cm a dosáhnout v případě potřeby na dno k zadní stěně už vyžadovalo ruku Saxany, byť mi matka příroda nadělila také nadprůměrnou výšku... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 05:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: Faraon323
Nebyl bych rád, kdyby vznikl dojem z lehké nadsázky, že je výška nějakým limitním faktorem...pokud chcete akvárium obsluhovat komerčně standardním způsobem, jste především limitován tou vaší fyziognomií a penězy, které chcete do techniky investovat.
Já mám bez pár centimetrů dva metry, o něco málo více větší rozpětí rukou, pokud je nádrž v úrovni pasu, zvládám o něco málo více než 60 cm výšky akvária.
Samozřejmě čím větší je výška akvária tím složitější je údržba i technicky. Filtrace je zpravidla samostatnou součástí, někde skryta...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 22:18 R Muž romant [27987] Re: Faraon323
To už by vyžadovalo sílu skla 12 mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 22:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Faraon323
má, každý litr navíc se hodí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 22:16 Muž Faraon323 [2] Re: LiborSprysl
Tak že mám zůstat u stávajícího rozměru, že? ;-) 20 cm přidat na výšku by asi nemělo smysl, jak tak koukám... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2013 22:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: Faraon323
Důležité je vycházet z několika předpokladů - těmi jsou délka paží, případně samotná výška tazatele. Nezanedbatelná pak je schopnost zadržet vzduch, případně pak vlastnictví šnorchlu... smich
No a nakonec přichází ke slovu technika...správná volba filtru... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 22:04 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Faraon323
Při 10 mm bych nad 60 cm výšku nešel a použil podélné i příčné výztuhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 21:48 Muž Faraon323 [2] – Poradíte?
Mám danou šířku a hloubku akvária (120cm x 40cm). A zajímá mě, jakou maximální výšku by jste mi z vaší praxe doporučili? Nyní mám doma akvárium o rozměru (120cm x 40cm a výšku 50cm) Ale ta výška mi příjde dost nízká. Tak bych nechal vyrobit nové a s větší výškou. Poradíte mi (v síle 10mm skla), jak vysoko bych se měl dostat a jak by nahoře mělo být lepené kvůli tomu, aby vydrželo ten velký tlak vody. Děkuji! :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 07:58 Muž Lukasson [40] Re: Kusma
Díky za rozumný a přesný výpočet. Akva bude vysoké 40 cm, takže na litry to vychází 108.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 09:38 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Lukasson
Pokud se nepletu, tak povrch tohoto dna by byl 27,05 dm2.
Je to počítané bez tloušťky akvárka ale myslím, že v tomto případě to už takovou roli nehraje.

Takže příklad: pokud by akvárko mělo být vysoké 3 dm (30 cm) tak stačí:
27,05*3 = 81,15 dm3 = 81 litrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 09:08 S Muž invalida [3881] Re: Lukasson
Vliv bych řek jen blbý čištění skla ve vnitřních rozích...K úplný litráži potřebuješ i vejšku akva a hlavně úhly ..jinak máš v prezentaci uvedený 24 let takže geometrii pro 4-5 třídu bys umět měl. Jestli si to už zapoměl tak dej doplnění a já Ti ty 2 minuty věnuju. Jinak plocha dna x vejška a odečíst sílu skla. stydim
Edit: Ještě mě napadá že litráž Ti řekne i sklenář...většinou se cena odvíjí od litru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 08:49 Muž Yirka [9137] Re: Lukasson
OT - A jsi si jist, že víš co je to pravý úhel? ;-) (Na tom tvém nákresu je totiž maximálně jeden)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2012 07:59 Muž Lukasson [40] Re: OP
Díky za postřehy, ale myslím, že nejjednodušší to bude těma štamprlema smich Rozdělovat a počítat nějaké geometrické bláznovství je ztráta času.
Ty nesmysly mají naštěstí pravý úhel, jinak by to to akva asi nešlo slepit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 18:22 Muž Shrimpman [36] Re: Lukasson
Ještě musíš dodat celkovou šířku skříňky, nejlépe mezi přední a zadní stěnou (47 a 29,7 cm), jinak to nejde spočítat. Nebo ty boční nesmysly mají mezi sebou pravý úhel?

(není lepší pořídit na akva stojan?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 17:56 Žena Dona [5] - MiniakváriaRe: Lukasson
...si to rozděl na trojúhelníky a lichoběžník...ukroj jeden trojúhelník napravo a druhý nalevo, výpočet obsahu trojúhelníka je základna x výška děleno dvěma. Zbyde lichoběžník, tam se obsah spočítá jako základna spodní + základna horní (ty dvě rovnoběžky), vydělíš dvěma a výsledek vynásobíš výškou...vzdáleností mezi těmi základnami..kolmou. Když budeš vše počítat v decimetrech, dostaneš součtem obsahů těch trojúhelníků a středního lichoběžníku obsah dna v dm čtverečních. Ten vynásob výškou akvária, zase v decimetrech a dostaneš objem aakvária v dm krychlových neoli litrech. Hodně zdaru. :)
obsah trojúhelníka=z x v / 2
obsah lichoběžníka = [(z1 + z2)/2] x v
www.aristoteles.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2012 13:03 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Lukasson
Tak trochu jedna rada k tomu výpočtu. Jsou dvě verze jak to udělat. Jedna je matematická. To spočívá ve výpočtu obsahu základy (ten patvar co je půdorysem) a to celé pak vynásobíš výškou. Důležité je vše držet ve stejných jednotkách pro jednoduchý převod na litry doporučuji všechny rozměry převést na decimetry. Jeden decimetr krychlový odpovídá jednomu litrů.

Druhou verzí která je o něco jednodušší na myšlení, ale o to fyzický namáhavější je postupné nalívání vody to hotového akvárka. Někdo to praktikuje puncovaným půllitrem na pivo, já osobně doporučuji nějakou puncovanou štamprlu je to přesnější na měření. ;-) smich

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 13:02 Muž souky [594] - RostlinyRe: Lukasson
si to rozděl na trojúhelníky a obdélník ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 11:44 Muž Lukasson [40] – Netradiční rozměr akvária
Fotka k příspěvku Zdrávím Akvaristi, chystám se založit nové akvárium, které chci vyrobit na míru rohové skříňce zakoupené v běžném obchodě s nábytkem. Máte někdo podobnou zkušenost s tímto rozměrem? Nějaké postřehy co je nevýhodou či zda má vůbec nějaký vliv tvar akvária na fungování akva.
Popřípadě návod na výpočet čistého objemu? Prošel jsme snad všechny stránky,a le výpočet netradičních rozměrů jsem nikde nenašel. Tady se mi oplácí lajdáctví v hodinách fyziky :)

Díky za postřehy a rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.12.2010 07:49 JuraS Re: Kent
podobné akva jsem měl před hromadou let...získal jsem ho na inzerát ze slovy druhé anonnce...základna byla nějakých 60*50 cm a nahoru to bylo snad 97 cm...prostě bylo to vyráběný za socáče a bylo to ze zbytků skel..i si vzpomínám, že to snad nebyly všechny stejné šířky skla...nicméně..skláry vyrostli do obr rozměrů, valisneria gigantea byla fakt gigantická..stálo to na ubytovně na cca 10 cm stojanu co k tomu byl...vedle standartní stůl..údržba ? já ležíc na stole, kolegové mě držíc za nohy já vnořený do akva tak po ramena s cosi špičky prstů vyrábějíc na dně...jednak nebyla ještě taková technika, ale i celkově chce promyslet údržbu tohoho nestandartu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 18:52 Muž fantuomas [35] - RostlinyRe: Kent
..tak si dobre premysli, čo asi budeš chcieť chovať/pestovať..ako by to asi malo vyzerať...aby si túto voľbu rýchlo neoľutoval...podla mňa je rozmer skôr menej praktický, no neznamená to, že by sa tam nedalo vykúzliť naozaj pekné dielko..
- skaláre isto nie :)

ešte som teraz pozrel presné rozmery..meter krát päťdesiat cm...hm, račej by som šiel do niečoho ako 120x40x40 or so...;) nie komín samozrejme..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 10:23 Muž Landvir [57] Re: Kent
Zdravíčko, nevidím v tom problém, mám něco podobnýho akorát je jen 80cm vysoké. Kdysi jsem ho dostal od bratranca, pěstoval v tom konopí :-D
Sklo ja ale 8mm tlustý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 10:21 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: JagerMaister
Na výšku skvělé, ale asi by se točili do kolečka. Přeci jen 50 cm délka.. no nevím. :-O

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4413x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16084-netradicni-rozmery-akvaria?od=101