Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hustota sázení rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Hustota sázení rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2011 22:46 Jacob Re: Těhňajs
Není to vůbec přehnané, klidně můžeš ještě nějaké rostliny přidat, pokud chceš mít nádherně zarostlé akvárium. Dokonce bys to mohl podle AQUA-DAHO zdvojnásobit a mít tak ještě jednou tolik rostlinek, jelikož AQUA-DAHO má největší objednávku s 55 rostlinama, kde je uvedeno, že je to vhodné pro 200-300 litrové akvárium. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2011 22:45 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Těhňajs
Hodně zelí je základ, nebál bych se toho ani v případě že jsou ty počty v košících a ne jednotlivé rostliny a stonky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2011 22:03 Těhňajs
Nebo takhle se zeptam, dělám si akvárium 200 x 50 x (výška)60 cm a kupoval bych rostliny: Echinodorus uruguayensis 1x
Měchýřka jávská – RICIA 1x
Echinodorus angustifolius 4x
Ceratopteris siliquosa 2x
Echinodorus Beauty Red 1x
Echinodorus Marble Queen 1x
Ludwigia repens 6x
Echinodorus bleherae 1x
Vallisneria torta 5x
Sagittaria subulata 6x
Eleocharis parvulus 10x
Tiger lotus red hlíza 1x
Hygrophila polysperma 6x
Hygrophila corymbosa 6x
Rotala rotundifolia 6x
ECHINODORUS LATIFOLIUS 5x
ECHINODORUS 'RUBIN NARROW LEAF 1x
Echinodorus aschersonianus 3x
Není to náhodou přehnané?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 20:02 Muž Sanka [10] Re: Yirka
Světla na ní dopadá dost,tak snad ano.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 19:53 Muž Yirka [9118] Re: Sanka
Ten vliv bude asi jen optický.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 19:34 Muž Sanka [10] Re: katterinecka
Ach jo.. :( A mám další otázku.. :-D Když zasadím rostlinu proti doporučení,kdy se má sázet do středu nádrže a já jí dal spíš dozaději,jak velký to může mít vliv?Vadí to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 18:23 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Sanka
mě se to v jíném dně než ve velmi jemném písku nepodařilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 18:11 Muž Sanka [10] Re: Johan
No to asi ne.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 10:28 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sanka
Přinejhorším neporoste. Přece nebudete kvůli jedné kytce měnit dno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2010 23:08 Muž Sanka [10] Re: katterinecka
Můžu se ještě zeptat,četl jsem tedy o tom,i jsem hledal fotky,ale pro jistotu se ujišťuji,koupil jsem si dnes několik rostlin a mezi nima taky Hemianthus callitichoides,mám ale dno Aquaclayground,tak se mi spíš povedlo to tak nějak neuměle zastrkat,je nějaká možnost,že mi tedy poroste?Vím,že záleží na ostaních faktorech,jako světlo aj.,ale ostatní splňuji,jen se prosím chci dotázat na to dno,jestli tolik záleží na ZAsazení..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 18:37 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Sanka
ani nemusí mít kořeny, jen se otrhají listy které by byly pod substrátem, zakoření samy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 18:24 Muž Sanka [10] Re: Pet
To jsem se chtěl taky zeptat,tyto stonkové rostliny se prostě ustříhnou někde kde koření např. uprostřed stonku když vyrazí kořeny a znovu se zasadí do dna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 07:36 Muž Pet [56] Re: vaclav
Mám v akváriu porost Rotaly čtvrtým rokem a žádný problém to není. Pokud začnou růst kořeny, ustřihnu níže. Heteranthera to stejné. Je to jen otázka údržby.
Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 01:06 Muž Sanka [10] Re: Johan
A třeba takový hemianthus? :) Mám dno aquaclay,to je se sázením taky o něčem jiném..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2010 20:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Usine
Já stonkovky dost často ufiknu třeba centimetr nad substrátem a oni obrazej hned od substrátu, takže se žádná spodní část nekoná. :-) Tímto způsobem se dá udělat i trávníček skoro z každé stonkovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2010 20:41 Usine Re: Johan
Spodní část vypadá hrozně po měsících, natož po rocích. Tím nemyslím že opadají spodní listy, ale obroste to všechno kořeny.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2010 19:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Usine
Proč ne? Když je zastřihneš, tak obrazej a udržujou se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2010 19:30 Usine Re: Pet
Drobet si nedovedu představit, aby porost stonkovek vydržel 2 - 3 roky.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.11.2010 12:16 Muž Pet [56] Re: ustavprochore
Přesně tak, hustý porost rostlin, podle mého skromného názoru, docílíme kombinací sázení a střihu. Dám příklad. Rotala rodundifolia je typické stonkovka a svádí k tomu, abychom vzali 10 rostlinek a zapíchli je do písku. Co se stane. Spodní část začne ztrácet barvu a listy dřív, než rostlinky zakoření. Já to dělám tak, že vezmu 2- 3 rostlinky do svazečku a zapíchnu je do písku. Další svazeček píchnu o 3-4cm dál a takto postupuji, až osadím požedovaný prostor. Porost je velmi řídký, ale každá rostlina má dost světla. Když rostlinky dosáhnou hladiny, ustřihnu je 5-7cm nad dnem. Odstřižené vrcholy mohou posloužit jako další sazenice. Spodní, zakořeněná část obrazí a zhoustne. Když opět doroste k hladině, provedu zástřih o pár cm výš, než minule. A takto se to opakuje, až je porost naprosto kompaktní. Potom už stříhám podle zamýšleného tvaru v akváriu. Takto založený porost bez obtíží vydrží 2-3 roky, pak od spodku začíná slábnout a většinou ho obnovuji. Rostliny jako Heteranthera, Hygrophila, Alternanthera, Limnophila sázím zásadně samostatně.Heterantheru nikdy nenechám dorůst až k hladině. Zaštipuji každý delší výhon, aby stále houstla a stále tvořila kompaktní tvar. Každá rostlina chce trochu něco jiného.
Trošku jsem se rozepsal, ale snad to někomu pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2010 12:13 Muž Sanka [10] Re: ustavprochore
Tak teď jste mi tady pěkně nasadili brouka do hlavy.. :-D Ale tak je to určitě moje chyba,tuhle debatu jsem mohl vést předtím.. :) Zase ty valisnerky mě tak netrápí,když jsem je předtím zasadil ve skupinkách po několika,tak stejně za čas zarostli celý zadní prostor,spíš mě zajímalo jak co nejlépe vyplnit střed a předek akvária,vždycky mi přijde,že to mám takové nekompaktní,nebo jak to nejlépe vyjádřit.. stydim
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2010 06:17 Žena ustavprochore [567] Re: Sanka
Pinzetu si kupte, já to před časem udělala a sázení je hned o něčem jiném než to tam nějak zahrabat rukou. stydim
Podle mě i když už máte zasázeno nahusto, je lepší to přesázet.
BTW, tajemství hustě zarostlých akvárií je z velké části taky v kvalitním sestřihu. Tak až půjdete pro pinzetu, vemte i dobré nůžky. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2010 23:10 Muž Sanka [10] Re: Frissky
No,ale přijde mi,že v tak krátké době je 2krát přesazovat ( během jednoho týdne ) jim taky neprospěje..A navíc nemám žádnou pinzetu.. :( Ten eleocharis jsem sázel čínskýma hůlkama,to byl teprve test trpělivosti.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2010 18:49 Žena Frissky [5] - Asie
Také příspěji =) protože nedávno jsem o tom samém přemýšlela při sázení rotali nakonec jsem jí zasadila po jednotlivých stoncích a začla krásně růst (bohužel na ní mám malo světla tak už tak hezky nevypadá) a valisnerie sázím také po jedné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2010 17:15 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Sid
mě sázení eleocharisu přijde jako příjemná relaxace, zato takové vázání anubiasu na členitý kořen. Do mý 200l mi to pomáhala mamka, skoro hodinu a stejně to není jak jsem chtěl. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2010 16:14 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Sanka
Valisnérie?! coze
Za trest bych vám dal osázet 100 l nádrž Eleocharisem acicularis! A pěkně po jedné rostlince! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2010 15:58 Muž Sanka [10] Re: Sid
No,tak třeba ty valisnerky sázet po jedné,když jich mám tolik,to aby jsem si na to vzal dovolenou.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2010 14:33 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: ginny
...Já jsem spíš toho názoru, že každá kytka by se měla sázet zvlášť, tzn. ne tak jak se kupují namačkané na sobě, a to včetně stonkovek...
Narozdíl od Václava s vámi souhlasím. Jak jsem napsal včera - kytky (vč. stonkových) je záhodno sázet jednotlivě, (příp. v malých skupinkách po 2, 3, 4 jedincích) v závislosti zejména na potřebě světla. (Jasně - takový Eleocharis acicularis je možné sázet ve skupinkách i o 10 rostlinách, ale i u něj platí - čím méně rostlin ve skupině, tím lépe.) U některých kobercových rostlinek by to bylo "o bednu", (H. callitrichoides, U. graminifolia...), ale i takovou Glossostigmu nebo M. micranthemoides je možné sázet po jednotlivých rostlinkách. Sice to chvilku trvá, ale výsledek stojí za to. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2010 10:03 Usine Re: ginny
U stonkovek si ten tvůj způsob sázení nedokážu dost dobře představit. Zabral bych si příliš velký prostor a sázet je po jednom stonku snad ani nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2010 09:05 ginny Re: Usine
Já jsem spíš toho názoru, že každá kytka by se měla sázet zvlášť, tzn. ne tak jak se kupují namačkané na sobě, a to včetně stonkovek - já mezi něma nechávám mezeru cca 2 - 3 cm a tímto způsobem vytvořím skupinku, Vallisnerie nechávám tak 4 cm od sebe, Echinodory jsou kapitola sama pro sebe, pokud vám vyšlo podle Sery číslo 36, tzn. akvárium půdorysně 60 x 30 cm, dal bych max. dva menší druhy Echinodorů každý na jednu stranu akvária.
Také osobně preferuji pořízení rostlin na etapy, tzn. koupíte tři druhy a zasadíte do akvária a třeba po týdnu koupit další - je to vhodné z toho důvodu, že za tu dobu cca jednoho týdne, člověka většinou napadnou věci, kterých si v průběhu sázení nevšiml nebo si neuvědomil, také máte čas naplánovat si a rozmyslet, co dáte mezi ně, i tady platí dvakrát měř, ... Myslím si, že tato varianta je pro méně zkušené výhodnější, než koupit 10 košíčků roslin najednou a pak si trhat vlasy, protože nevíte co s nima
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 22:37 Usine Re: Sanka
Dnes je příliš informací a ne každý si dokáže vybrat ty pravé. Je to něco podobného, jako když dříve nebyly s porovnání s dneškem skoro žádné, výsledek je podobný. Chce to ale vydržet a dávat si jen na pár věcí pozor a ono to půjde a ten balzám se dostaví.
:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 22:15 Muž Sanka [10] Re: Usine
No,tak asi to dělám v pořádku..Spíš mě mrzí,když vidím ty akvária,která jsou zarostlá a vše vypadá tak kompaktně a tak no,ale to samozřejmě nemůžu čekat od nové nádrže.. :) Tak přemýšlím,že místo aby akvaristika byl balzám na duši,tak se tady z toho většina lidí hroutí.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 21:46 Usine Re: Sanka
To je celkem jedno, jen se ti rychleji zahustí pokud porostou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 21:20 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Sanka
Veškeré rostlinky je záhodno sázet především podle jejich nároků na osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 21:07 Muž Sanka [10] Re: Usine
A to já zrovna zasadil ty valisnerky po několika kusech.. :-D Ale daří se jim tedy u mě dobře i tak,tak nevím,jestli to mám přesadit..To je zase nadělení.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 20:53 Usine Re: Sanka
Musíš mezi rostlinami rozlišovat. Stonkové se sázejí po 5ti a více kusech dohromady. Vallisnerie a jí podobné odnožující jednotlivě. Echinodory v dostatečné vzdálenosti od sebe atd. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 20:39 Muž Sanka [10] Re: ginny
Za ty fotky se omlouvám,potřeboval jsem je vložit na internet a tohle jediné mě napadlo,vzhledem k tomu fóru..To by vyšlo asi na 36 rostlinek.. :) Tento vzorec znám,mě spíš přišlo,aby to vypadalo opticky jakoby na vzhled husté,ale stejně nevím,když si třeba zakoupíte jeden květináček řekněme s tou valisnerkou,tak je tam nekolik rostlin zasazených dohromady,ale je to tedy bráno jako 1 rostlina,nebo několik?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 19:57 ginny Re: Sanka
Je to hustotou sázení, ale i tím, že se rozrostou
Fa Sera používá vzoreček pro výpočet počtu rostlin, doufám, že si ho pamatuji dobře, a to délka akvária (cm) x hloubka akvária (chcete-li šířka, také v cm) / 50 a vyjde počet rostlin (jednotlivých kusů)
Hygrophila se sází na husto, Vallisnerie přibližně také.
To, jestli to máte přesázet mohu, vzhledem ke krásným fotkám co máte v prezentaci, těžko posoudit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2010 19:43 Muž Sanka [10] – Hustota sázení rostlin
Zdravím,chtěl by jsem se zeptat kolegů akvaristů,jaká se správná hustota sázení?Zní to jako hloupá otázka,nemám teď na mysli kolik rostlin by jsem do akvária měl zasadit,očekávám že mi na to každý odpoví co nejvíce,ale spíš by mě zajímalo,jak k sobě rostlinky sázet,konkrétně jak hustě,např. hygrophilu,nebo valisnerky?Všude vidím krásně nahusto zarostlé akvária,tak by mě zajímalo,jestli to je jen tím,že akvárium zaroste,nebo i sázením..Přijde mi,že v mém akváriu mám např. poměrně velké mezery mezi jednotlivými rostlinami a i se mi to tak nějak nelíbí..Tak prosím o radu,jestli to mám přesázet,než rostliny zakoření a už to nepůjde..

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2529x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15991-hustota-sazeni-rostlin