Béžový / bílý povlak v akváriu
Děkuji za radu
Projdi tohle vlákno, už to tu párkrát bylo...
Já bych přidal pár šneků, okružáky, kružníky, levatky. Rádi tě povlaku zbaví a budou i dále užiteční...
Ahoj
Kopiruji prvni vetu co by vam vybehla na google:
Tyto povlaky způsobují bakterie, které se živí sloučeninami uhlíku v čerstvých kořenech. Když se tyto sloučeniny uhlíku spotřebují, růst bakterií se omezí a bílý povlak se rozpustí. Povlak je pro akvárium zcela neškodný a pro živočichy a rostliny neškodný.
Jak je napsano, bily povlak je neskodny a casem po zabehnuti akvaria zmizi.
Lehce odbocim a rovnou doporucim razantne pridat na rostlinkach a rybky nepridavat drive nez za mesic. Taky doporucim zalozit si zde prezentaci, aby se vam pripadne dalsi problemy lepe resily s kolegy akvaristy
At se dari
Dobrý den,jsem nováček a mám dotaz. V neděli 14.7. jsem založil akvárko, v úterý byla malinko zakalená voda, ale ta se hodně rychle zpravila. Problém je, že se na kořenu začal dělat nějaký bílý povlak (viz. foto).
Prosím o radu, jestli se to dá nějak zlikvidovat, než tam pošlu rybičky.
Děkuji
Starší reakce
Projdi tohle vlákno, už to tu párkrát bylo...
Ten "bordel" tam, kde není povlak, je co? Zbytky krmiva?
Co prosím může být tohle a dá se toho nějak zbavit?
Ten povlak prostě sám zmizí, mech ho zakryje a pod ním pak zmizí, ale kupovat si kvůli tomu několik krabiček mechu, aby ten kořen zakryl, je cenový nesmysl, pokud ti ho někdo zdarma větší množství nedaruje.
Prostě zmizel pod ním. Mech prosperuje a nestrádá.
Jakože ho nějak vyžral? Nebo jen zakryl? Já mám ten kořen obalený celý, tak bych musel dát ten mech všude?
Já přes to dal Jávský mech a bylo po povlaku
Vydržet
Ahoj všem, tak je to 14 dní od založení. Rostliny se chytly, voda někdy více kalná, někdy méně.. Jen ten bílý rosol kolem kořene stále nemizí. Co počít? Vydržet?
Starší reakce
Každé akvarko funguje jinak a je individuální. Takže i kdybys založil úplně dvě stejné akvarka s úplně stejným substratem, počtem rostlin, technikou apod., tak každé si bude žít svým životem.
Mám podobnou zkušenost, že tento povlak se mi udělal jen v jednom akvarku, ale když jsem zakladala jiné, tak už jsem se s tím nesetkala.
Ryby ne, pár okružáků klidně, spasou to...
Moc děkuji za reakci
Ale ryby bych tam asi ještě nedával, že? Zajímavé je, že jsem založil ještě jedno menší, stejným stylem a krásná čistá voda. Že by větší kořen, či jiné rostliny ?
Klasika po založení, za pár dnů až týdnů zmizí.
0 15.09.2023 08:55 profesor – bílý zákal po založení
Dobrý den všem, po založení akvária 30l se substrátem Invital japanese soil, kořen dragon wood, přidáno FilterActive a Aqua Safe od Tetra. Dělá se tam takový bílý šlem kolem kořene (viz foto) a na stěně také hnědý (v barvě kořene). Byl tam ještě kámen na zatížení kořene (octovým testem prošel) sebraný na zahradě. Poradíte prosím co s tím? Počkat, jestli to nezmizí, novou vodu...? Děkuji
Starší reakce
Je dobře, že je to lepší, ale to akvárko je na tyhle ryby krutě malé, tak že je dost možné, ze problémy zase přijdou, když to nezměníš...
Díky za radu, zkusil jsem přidat pár rostlinek, vyměnit vodu a hned to celé vypadá zdravěji.
také jsem se dnes dozvěděl že když tu byla párty tak jim tam prej nějaký opila přilil trochu vodky
co lidi nenapadne no..
To je ta 3 měsíce stará nádrž s 22 litry čistého objemu?
Je tam toho víc špatně. Jde vidět dost živorodek, které toho dost nadělají a ty k tomu celkem flákáš údržbu. Za další jde vidět na listech mokřanky a dně povalující se zbytky potravy, což taky ničemu nepomůže. No a těch rostlin by to taky chtělo mnohem víc a potom by tě nějaký noční výpadek proudu nemohl překvapit.
EDIT- ani to ostré dno není nejvhodnější.
Nechci se plést,případně mě někdo opravte,ale podle fotek to vypadá na zamoření sinicema a následnou otravu ryb,cyanobakterie - udušení z nedostatku kyslíku,dík sinicím.
0 23.07.2021 23:52 Kryštof66 – náhlá změna
Zdravím, přes noc neběžel filtr(nejspíše výpadek proudu) a vytvořil se zákal přes celé akvárium. Zkusil jsem vyměnit vodu a vyčistit dno, ale bohužel jsem během pár hodin našel už dvě rybičky mrtvé bříškem nahoru u dna(celý den se chovaly normálně pak se převrátili a po chvilce uhynuly). Prosím poraďte mi někdo co se děje nebo co s tím dělat.
Voda měněna jednou týdně-30l. Akvárium je založeno začátkem dubna, kromě boje s řasou a okružáky žádné problémy nebyly.
Starší reakce
Chce to čas, trochu tomu pomoct odkalením a přidat šneky, kteří si na tom pochutnají. Je to normální věc na čerstvě přidaných kořenech.
EDIT- více zjistíš tady
rybicky.net/forum/11050 Prosím o radu, jak se tohoto zbavit. Děkuji moc
Starší reakce
Děkuji za rady. To víkendové krmivo tedy vynechám, stejně ho nejí, bylo jen trošinku oďobkané.
-nejpíše to víkendové ,ale spolehlivě na 100% to říci nemohu
-těch pár ryb není potřeba krmit při víkendové nepřítomnosti ,spíše to prospěje akvu i rybám druhů ,které chováte
-doporučení
-odkalit ,krmit v menšich dávkách ,zamezit vniknutí jakýchkoliv vodě znečištujících možných prvků ,
-pokud se to objeví znovu ,použijte 3% peroxid přímou aplikací na postižené místo pomocí injekční stříkačky v dávce 2x 2ml ,následně opět odkalit postižené místo
Děkuji za odpověď. Dáváme jim vločky TetraMin, Ancistrám občas Wafer Mix (ale to jen když si vzpomeneme, ne častěji než jednou týdně). Dvakrát jsem jim tam hodila víkendové krmivo Tetra, ale moc je nežerou. Co s tím mám dělat, je to pro rybičky nebo celkově pro akvárium škodlivé?
-pravděpodobná reakce na některé z používaných krmiv
0 20.02.2019 20:43 Barbora – Bílý povlak na skle
Dobrý den,
máme od Vánoc nové akvárium. Set na 54l s vnitřním filtrem (Cat-Gato Pacific 300 l/h). Máme tam nějaké rostlinky (anubias, solenka, mokřanka a rúžkatec - ten jsem teď ale hodně zredukovala), dno štěrkové. Dali jsem tam asi týden po založení 8 pavích oček a 2 krunýřovce. První měsím všechno v pohodě,jen filtr se námdost zanášel,tak jsem ho museli občas propláchnout. Cca po 7 týdnech od založení se na skle začaly dělat bílé skvrnky. Současně se na hladině udělal nějaký film (nevím zda to souvisí, spíš jsem si řekla, že dcerka sáhla do akvárka s nakrémovanýma rukama, nebo tak něco). Rybičky mělytendenci držet se kolem filtru, k hladině se moc nehrnuly. Druhý den jsem našla jednu mrtvou. Akvárko jsem vyčistila, odkalila, očistila skla a vyměnila asi třetinu vody (možná i o něco víc - doplnila kohoutkovou vodou s přípravkem AquaSafe). Bílé flíčky zmizelya navíc se nám den po vyčištění narodily malé rybičky. Cca po týdnu se skvrny na skle objevily znovu, teď (ani ne po týdnu) jsou výrazně rozsáhlejší, všimla jsem si, že se rozlízají i po kamíncích na dně. Co to je a co s tím? Prosím o radu. Předem moc děkuji
Starší reakce
Pokud je to houba, tak tam musí být dost organiky. ať už ve vodě nebo v tom dně (což by mohlo souviset s tím hrubým štěrkem).
Mně se zdá, že na tom moc nevymyslíme. Připadá mi to jako nějaká houba. Takových jsou tisíce a každá může mít jiný důvod, proč tak zdárně roste.
Pomůže tedy nějaká změna. Nejspíš změna složení vody. Pokud tyhle možnosti nemáš, můžeš toho dosáhnout nepřímo - změnou osvětlení, rytmu údržby (výměny vody, ev. odkalování), změnou pohybu vody (filtrace, vzduchování).
Mikroskop bohužel nemám a ani mě nenapadá, kdo by ho mohl mít
Pokud máš mikroskop, tak ten kekel prohlédni pod mikroskopem. Třeba by stačilo si půjčit od nějakého děcka takový ten z hračkářství.
Akvárium má 25L (40cm x25cm x25cm), substrát je staré dno a na něm tříděný akvarijní praný štěrk velikosti 5-10mm. Z rostlin tam mám Anubias barteri var. nana, Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne walkeri, Alternanthera splendens, Elodea canadensis Michx., Cabomba caroliniana, Najas guadalupensis, Ludwigia repens, Hygrophila polysperma a na hladině Lemna minor. Z živočichů mám jen endlerky, krevetky red cherry a 2x neritina zebra. Filtrace je JK-MIF 300, topení je Thermo plus 50 nastavené na 25°C a osvětlení mám žárovku 12W/827; 120mA; 50/60Hz. Akvárium mám 4 měsíce a vodu měním polovinu jednou týdně. Snad to bude stačit, kdyby jste ještě potřebovali vědět tak klidně pište. Mě už totiž nenapadá nic co bych mohl připsat
Jak je to akvárium staré, fauna, flora? Chtělo by to zřídit prezentaci.
Starší reakce
Určitě bych na první dobrou začal častěji měnit vodu. Jako další věc bych zřídil prezentaci předmětný nádrže a uvedl tam co nejvíce informací o daným akváriu, aby bylo z čeho vycházet.
0 10.03.2013 20:47 martincihak – Poradíte mi, co je to za sajrajt??
Ahoj,
v našem akvárku je na stěnách cosi bílého. Ale největší starost mi dělá to samé, ale je tím pokryté dno. Vypadá to, jako nějaká plíseň, ale bůh ví. Máme dost přerybněno, tak to může být i tím. Máme i krevetky, ale ty nám postupně umírají. Netuším čím to. Čištěno je celkem pravidelně a to 2x týdně. Žádám Vás tímto o identifikaci toho svinstva u fotky. M.
Starší reakce
Ja som to mal tiež,asi to bolo zo štrku lebo som ho nepremýval a dokonca na obale od štrku bolo písane že je určený pre záhradné filtre,nuž ale bol dost lacný ale zato kvalitný a už to je v poriadku ale ktvojej teme by som povedal že sa nemáš čoho báť pretože to stačí sitkom povyberat ,do filtra dat vatu aby zachytil tie malé nečistoty z toho a odkalovat pokial to nebude akvárium čisté
Tu přesnou příčinu, podle mě určit nelze a viděl bych to jako kombinaci zde zmíněných faktorů, takže ta trpělivost je podle mě tím nejlepším postupem. Ano se saponátem v akváriu jsem se setkal, konkrétně to byl jar a šlo o téměř totožnou situaci. Za pár dní byl klid a voda vizuálně čistá. Trošku se akvárko více propláchlo výměnama vody, což mu ostatně v začátku stejně pomůže nejvíc, i kdž by se o nějakou saponátovou nehodu nejednalo. To měsíční čekání je chválihodné, ale je nutné posléze dodržet ten postup nehromadného nasazení osádky, jinak je ten měsíc čekání na nic. Krátkodobé zvýšení N látek udělá svoje a s komplikacema se stejně člověk může setkat.
Já teda s rybama čekám měsíc i normálně
Jestli to je třeba jen ten prach z písku, jak psal yenya, tak bych se nebála. Ale z toho saponátu mám opravdu smíšený pocity. Ovšem Ty jsi podstatně zkušenější než zelenáč jako já. Už jsi se s něčím podobným setkal (nevymytej saponát)?
Nepanikařil bych a dal tomu tak tejden čas tzv. na zotavenou. Akvárium začne pomalu fungovat a i voda se bude dočišťovat, chce to jenom vydržet. Můžeš klidně častěji měnit vodu, obden, nebo denně, podle toho co sneseš a uneseš, to platí obecně, ne jenom v tomto případě. Nějaký startovací rybky či jiný živočichy bych dal tak po 14 dnech a posléze velmi pozvolna zarybňovat.
Když ti to bude fungovat a s klidným srdcem tam dáš osazenstvo, já bych to asi předělal. Ale možná je to z toho suchého písku
No, dělej, jak myslíš... Jak jsem už psala - já bych to zbytečně nepokoušela. Jen, co si matně vzpomínam - co jsem se tak zajímala po narození prvního dítěte, tak snad jen Savo nevadí, když se pořádně neopláchne, protože se z něj ve výsledku stane obyčejná sůl. Když jsem myla něco čímkoliv jiným, vždycky jsem dbala na řádný opláchnutí. A vodní organismy jsou citlivější než člověk...
No já tak teochu chemik jsem a anionaktivní tenzidy se opravdu odbourají, ze zákona se smí vyrábět už jen tenzidy, které se rozkládají na "bezpečné" látky. Zajímal mne Váš názor a zkušenosti, zda někdo náhodou takový povlak neměl ve svém akva. Experiment, který jsem dneska udělal, prokázal, že zákal rozhodně nezpůsobil clin. Děkuju za názory a rady.
Tak jsem trošku hledala - aniontový tenzidy by se měly za cca 14 dní z 35-90% odbourat, ale nespolíhala bych na to. Vymejt a založit znova vidím jako správný řešení.
(P.S. - tím Clinem jsi z toho vlastně udělal "odpadní" vodu)
Neřeš to tady ..znova to vymej...aspoň si to budeš příště pamatovat.
Clin skutečně obsahuje tenzidy, ale nedostanou se pryč odparem spolu s alkoholem?
Pro upřensnění, vytvořil se zprvu film na hladině a pak se nalepil na stěny. No nevím..Co to ale jiného mohlo být že..
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 1645x