Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vývod z filtru (měděné kolínko)

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Vývod z filtru (měděné kolínko)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2011 08:11 Muž afinko [27] Re: Mirek
Vobec sa do toho nevyznam, ale mozno by nebolo zle, uz ked, tak pouzit bezolovnaty cin. Trosku blbsie sa pajkuje, treba na neho vyssiu teplotu, ale neobsahuje olovo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2011 20:18 Mirek – cín
Jaký máte názor na cín? Potřebuju spojit dvě hadice co vedou od filtru a dneska jsem koupil za tím účelem měděnou trubičku. Jak tady čtu, tak měď radši moc nedoporučujete, ale dá se to uvnitř krásně pocínovat, myslíte že by to bylo OK?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 20:24 Muž Lukinulus [10] – měď
Já používám měděný chladič na chlazení piva po chmelovaru a zatím celkem žiju a pivo je poměrně dost agresivní (myslím tím vřelý po chmelovaru) a v pivovaru mají taky skoro vše z mědi - ale souhlasím že do aq bych ji nikdy nedal. Vodu v baráku mám v plastu a s tím se dělá strašně fajn - tedy pokud máš pistoli na svařování trubek - vytvaruješ co potřebuješ za pár vteřin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2011 18:42 Muž tomsk1 [10] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Tak ja mam mosadzne spojky na externom filtri a zatial som za pol roka nespozoroval nic negativne ani na rybach, ani na slimakoch ano dufam ze to tak aj ostane :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2011 18:10 cendulka
měĎ je vysoce toxická pro vodní organismy. Navíc je extrémně toxická v kombinaci se zinkem. Ale sám mám vyrobenej externí filtr a na něm mám právě měděný kolínka. Rybičkám to nevadí a šneky tu mám taky.v celé sestavě jich mám 6. Parametry vody nesleduji. Akva běží už asi 2 roky. Viz má 160ka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 23:18 Muž sollik [257] - CichlidyRe: stetinka
Ty originály od Eheimu jsou předražený, ale v akvaristice (teda asi ne v každý) se dají koupit různé průměry trubiček a kolínek, na výrobce si teď nevzpomenu. Já kupoval u akvaristika ve Vratislavicích za pěkné ceny www.akvaristik.eu/… a www.akvaristik.eu/… ;-) A za pár korun si složíš tvar jaký potřebuješ :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 19:52 Muž 2lizard [7] Re: stetinka
Ty to potřebuješ ohnout okolo skla?
Já na to mám toto:
www.akvaristik.eu/…
www.akvaristik.eu/…
a maximální spokojenost-musím říci, že se to za ty prachy víc než vyplatí.

a nebo napojit klasická plast.kolínka:
www.akvaristik.eu/…
a dají se i zkracovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 18:25 Muž NASREDDIN [1383] Re: stetinka
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 18:14 Žena stetinka [270] Re: cenega
ten písek tam byl, aby se nesplaskla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 18:13 Žena stetinka [270] Re: 2lizard
přesně tohle mám a jsem z toho na palici.V akvárku mám totiž ty skleněné pruhy jako výstuž nebo na krycí sklo, přesně v místě výřezu v krytu. Manžel mi to nějak nad ohněm přihřál, ale teď to zase trčí do akvárka... potřebuju vymyslet něco jinýho. Přemýšlela jsem nad měkkou hadicí a takovou tou vyztužovací podložkou pro hadici u pračky (prodává se to s nimi)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 18:12 Muž cenega [1] Re: 2lizard
ja jsem si vyrobil neco podobnyho jako na predchozim odkazu,koupil jsem si v hornbachu plastovou trubku o prumeru asi 10mm,stena asi 1mm,naplnil jsem ji piskem a nad sporakem vytvaroval dle potreby,zatim drzi ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 17:22 Muž 2lizard [7] Re: Lukys1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 16:44 Muž FreeDale [17] - LabyrintkyRe: Lukys1
Plast že nejde smáčknout? A to ani po zahřátí??? Bych se divil... Ale tu měď ne, fakt to prý škodí, nejvíc šnekům a těmhle potvorám. Ale pokud vážně jinak nedáš, šoupni tam nerez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2010 07:05 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové rybyRe: 2lizard
Tak se mi zdá že ta diskuse trochu změnila téma z vývodu z filtru na vodovodní potrubí :-D to newa.Ale napadá vás nějakej jinej způseb než Nerez nebo tvrzenej plast ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 00:07 Muž 2lizard [7] Re: LuboZ
Teplá voda se dává do mědi, ale musí se dodržet několik pravidel:
-pokud má pitná voda hodnotu pH v rozmezí 6.5 < pH < 9,5 a obsah CO2 (celkový) ≤ 44 mg/l
-pokud splňuje hodnotu kyselinové neutralizační kapacity KNK4,5 ≥ 1,0 mmol/l
-a pokud voda není jinak agresivní

Pokud tomu tak není, je možné použít měděné potrubí uvnitř pocínované.

Toť norma...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2010 23:38 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: sollik
Opravdu se dělá ano
Ale je nutno dodržet množství parametrů a norem jak ohledně vlastního rozvodu, tak parametrů rozváděné vody včetně již zmiňované max. rychlosti proudění.

Měď bych ale směroval do rozvodů s nějakým minimálním průtokem v čase. Doma bych si asi po 12hod v práci ( a 12ti hod. stání vody v trubce) kafe nevychutnal. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2010 23:34 LuboZ Re: sollik
já už jsem na pár místech viděl, že studená voda byla v plastu a teplá voda byla v mědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   14.11.2010 23:07 Muž sollik [257] - CichlidyRe: grizly
grizly napsal:
Víš proč se dneska vodovodní rozvody začínají stále ve větší míře dělat v mědi, místo v plastu, který před pár lety vytlačil železo??? ;-)


Hm..... pitná voda v mědi, to jsem ještě neviděl .... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 22:47 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: 2lizard
Takzvaná kavitace. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   14.11.2010 22:35 Muž 2lizard [7] Re: grizly
grizly napsal:
Víš z čeho je vyroben vnitřek vodovodní baterie???

Nevím jak u tvých vod.baterií (každý máme jiné finanční možnosti), ale ty mé mají keramickou kartuší :-P

Spec. pro tebe cituji z odborných stránek - "Měď je esenciální stopový prvek; je nepostradatelnou součástí mnoha enzymních systémů. Měď sama o sobě nebezpečná není, pouze velké množství mědi je škodlivé."

Vzhledem k "velikosti" tvora jako je člověk a k jeho fyziologii nemá problém s obouráváním/ukládáním malého množství těžkých kovů z těla. Co je ale pro člověka "neškodné" nemusí být neškodné i pro rybu, která je nejen podstatně menší, ale hlavně má jinou fyziologii. ;-)

P.S. Fyziologie je vědní obor studující mechanickou, fyzikální a biochemickou podstatu procesů a činností v organismu.

Ještě spec. pro tebe doplním:

"Nepříjemným problémem je použití mědi v soustavách s přerušovaným provozem. Odstávky celého nebo části systému může znehodnotit pitnou vodu vysokým obsahem iontů mědi ve vodě. Vyšší obsah mědi je nebezpečný zejména pro kojence, u nichž měď napadá játra."

Opět vytaženo z odborné literatury.

grizly napsal: Víš proč se dneska vodovodní rozvody začínají stále ve větší míře dělat v mědi, místo v plastu, který před pár lety vytlačil železo??? ;-)
Trvanlivost na věčné časy (nekoroduje, nepraská) a chemická stálost materiálu.


Normou ČSN 73 6655 [39] je povolena maximální rychlost proudění vody 1,2 m.s-1. Při překročení této rychlosti dochází k erozní korozi mědi. V potrubí se velmi rychle vytvářejí díry a životnost špatně navrženého potrubí se může snížit i pod jeden rok. love
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 22:30 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: grizly
To ovšem platí pro trubky dle ČSN EN 1057 z 99.9% Cu+Ag a při pH vody nad 7.
Při cestě ze zdroje pitné vody až po kohoutek pitná voda do styku s Cu armaturami nepříjde a když už se dostane až do baterie, je v kontaktu s ní pouze po velmi omezený čas.

V uzavřeném oběhu vody v akváriu s měděnými/mosaznými fitinkami a s pH pod 7 si dokáži představit, že zakrátko bude stoupat koncentrace Cu v akvarijní vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 21:15 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: grizly
Závidím vám vaši jistotu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   14.11.2010 21:11 Muž grizly [145] Re: 2lizard
A já bych zase řekl, teda vím to, že z měděných trubek se neuvolňuje nic, co škodí rybám. ;-) To když voda, kterou napustím do akva přišla během transportu z místa odběru do místa spotřeby do kontaktu s "těžkými kovy"(jak to Tudy nazval) tak se mi rybky v akva otráví??? smich
Víš z čeho je vyroben vnitřek vodovodní baterie???
Víš proč se dneska vodovodní rozvody začínají stále ve větší míře dělat v mědi, místo v plastu, který před pár lety vytlačil železo??? ;-)
Trvanlivost na věčné časy (nekoroduje, nepraská) a chemická stálost materiálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 20:59 Muž 2lizard [7] Re: grizly
Řekl bych, že zvířeti velikosti člověka to malé uvolněné množství není zdraví škodlivé, než výrazně menší akvarijní rybě :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 20:57 švíco Re: grizly
Tady nejde o lidi ale o vodní organismy. Člověk snese kde co... citlivá ryba nebo kreveta ne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   14.11.2010 20:52 Muž grizly [145] Re: Tudy
Tudy napsal: Těžké kovy do akvárka nepatří (pokud to není přechodné - léčivo). Bude to pomalu a permanentně trávit vše živé.
Takže trubky a armatůry z "těžkých kovů" se montujou na rozvodné soustavy pitné vody proto, aby nás "někdo" otrávil??? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 14:54 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové rybyRe: švíco
ok díky aspon za tohle štěrbinu už sem vyřešil jak se prodávaj tuhy do pentylky tak v tom plastovým obalu uříznu jednu stranu a do druhý udělám drážku ze který potečee voda ale ty kolínka z nerezu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2010 14:48 švíco Re: Lukys1
V nerezu problém není. Ten klidně použij ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2010 14:33 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové rybyRe: Tudy
no v plastu je právě problém kov zmáčknu to úzky hubice jenže plast ne :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   14.11.2010 14:25 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Lukys1
Na to neumím odpovědět, zda třeba nerez pod vodu časem stejně nezrezne :-) . Lepší bude nějaký tvrzený plast, ale v tomto si nejsem jistý.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 14:00 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové rybyRe: Tudy
hmm tak nic no :( a co nerez s toho by to šlo ???? 2 kolínka + 1cm trubička nerezová zmáčkla aby to chrlilo vodu ??? půjde to z nerezu nebo stoho taky ne ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 13:59 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Lukys1
Těžké kovy do akvárka nepatří (pokud to není přechodné - léčivo). Bude to pomalu a permanentně trávit vše živé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 13:46 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové ryby – Vývod z filtru(měděné kolínko)
Zdravím chci se zeptat bude vadit když na vývod z filtru nasadím měděné kolínko, nebude s něco uvolňovat do vody ??? potřebuju to mít uplně zahnutý o 180° protože to mám podél skla za akváriem a potom podél skla v akváriu. Chtěl sem dám z nerezu ale to sem nesehnal může to být z mědi ??? nebo z něčeho podobného ???

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1607x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15957-vyvod-z-filtru-medene-kolinko