Vnější filtr do malých nádrží
Já mám u 30 litrového miniakvárka taky externí Eheim, ale EccoPro 130 a je pravda, dělal nejdřív trochu silný proud, tak jsem ho na výstupu trochu přiškrtila a je to OK. Nemůžu si ho vynachválit, do jinýho už bych nešla. Myslím, že bude objemově asi podobný tomu tvýmu, možná o trochu menší, ale ztlumit se dá asi každý filtr a větší objem je jen k užitku. A je úplně tichý
0 21.02.2017 10:09 vip3r – Eheim 2213 na 30l
Chtěl bych nějak vylepšit filtraci v malém akváriu v ložnici (30l, betta a krevetky).
Současný filtr dost rezonuje (Fluval Nano) a v noci pořád slyším jak vrčí.
V Hornbachu jsem narazil na venkovní Eheim 2213, včetně filtračního košíku s molitany a sadou kohoutů za 1290 Kč, což je myslím dost luxusní cena. Dal bych ho do skříňky pod stolek a případně nějak zvukově izoloval.
Moje otázka zní - nebude to už moc? Jako jít tankem na komára?
Starší reakce
0 20.12.2012 14:13 79M [0] já mám Filtr Tetra Tec EX 400 vnější
www.zbozi.cz/… ,mám ho zatím asi 2 měsíce,ale jsem zatím spokojenej a je opravdu tichý. Před tím jsem měl čerpací hlavu s biomolitanem od Atmana a ta byla docela hlučná. Samozřejmě čas ukáže ,jestli to čerpadlo je dobrá volba.
včera měli v Hornbachu 2213 s náplněmi za 1345Kč a 2211 bez náplní 1200 a nějaký drobný
2211 bez naplni 1102,-
2213 bez naplni 1264,- s naplnema 1501,- s bio naplnema 1672,-
pozor na co koukas a co objednavas...
právě proto bych už radši 2213,prodává se komplet..a navíc je cenově na stejné úrovni,jako 2211 bez náplní
Já bych řekl, že při správném sestavení a funkci je tam takový podtlak, že by tam ty příchytky snad po rozjezdu ani nemusely být. Při příštím čištění to schválně zkusím bez jejich zaklapnutí. (Ale to bude pravděpodobně až v r 2014, protože jsem čistil před pár týdny).
ja jsem slysel jiny story (az hororovy, dotycny z toho byl na prasky).... ale mam tedka Eheim ecco a jsem spokojenej... odvzdusnovani taky bez problemu
a dalsi na co jsem slysel nadavat byly ty plechovy pacicky co drzej hlavu
Mám 2215 a popravdě nevím, co to odvzdušňování tohoto filtru je. Jednou za rok a půl odpojím v dvoukohoutech, pak spodním vypustím vodu z filtru, otevřu, vyčistím náplně, složím zpět, připojím přes dvoukohouty zpět do obvodu, filtr se samospádem napustí a během několika minut běží tak potichu jako před čištěním.
nejde mi na rozum proc futr operujes s 2213, nejmensi klasik je 2211, ale ten je jen bez naplní a zeptej se ty co ham nejakyho eheima clasic jak se jim odvzdusnuje....
máš pravdu,jde mi trochu o princip..proč bych měl platit víc,za malý,méně výkonný filtr,než za větší eheim 2213?Ten ale nevyužiju do 45litrového akva..nebo se to dá nějak hodně utlumit?
Eheim je TOP, pak je zbytek, pokud máš možnost, tak si něco málo připlať a kup si Eheim
to jsem pročetl..jsou negativní i pozitivní ohlasy,jako u všech filtrací..
No momentálně spíš pokukuju po Tetra Tec EX 400 prodává se za 930Kč..což je super cena,snad bude dobrý
Eheim clasic je huz pekne stara zalezitost (nekde jsem zaslech ze snad 20let!!).... kdezto aquacompakty se objevily pomerne nedavno
jinak pokud muzes, porid ho tedka, po novym roce pujdou ceny eheimu nahoru....
ano máš pravdu,špatně jsem se podíval
Nemusí být v rohu, kdekoliv z boku nebo zezadu.
Designovka, boom nano akvárií...
Tak mě celkem překvapila cena..jak může být takový prcek dražší,než jeho větší a výkonnější bráška 2213?
Navíc bych ho asi nemohl použít,jelikož nasávací hlava se vkládá do rohu akva,ale já tam mám ty skleněné výztuhy,takže bych ji tam asi nedostal
Ten Eheim ti stačí, sice má menší objem pro filtraci, ale daleko kvalitnější náplně a na tento objem je skutečně ideální.
ještě jsem přemýšlel nad TetraTec EX 400,ale to už bude asi zbytečně velké
Starší reakce
Měsících, klidně i letech, při střídmém zarybnění čistotnejma rybkama, žádnej problém. No vždyť víš.
Myslím, že jsi plně nepochopil Sidovy připomínky k AquaClay. On totiž netvrdí že předfiltrace nefunguje. Naopak popisuje, že to sám velmi často využívá. Jen nadhodil, že konkrétně Aquaclay se i při sebedokonalejší předfiltraci velmi rychle zanáší už jen samotnou činností bakterií. Což ostatně mohu sám potvrdit. A to rozhodně není vlastnost kterou by měla mít ideální biologická média. IMO to není podružná věc když při použití AquaClay musíš filtr čistit po pár týdnech oproti jiným hmotám (Sera, Eheim) kdy čistíš filtr po dlouhých měsících. Když použít Aquaclay tak jako substrát, ale do akvária a ne do filtru
. Ve dně totiž jako dodatečný filtrační substrát funguje skvěle, ale do jakéhokoli filtru se prostě nehodí.
0 02.07.2012 06:35 jamajcan –
Re: Sid Já nevím, o čem pořád polemizujete?I ten největší demagog si musí uvědomit,že řešíte podružnou věc.Já tady nepropaguju Aquclay.Ale to Vy moc dobře víte.A pokud mi chcete tvrdit,že ten biomolitan nezamezí z velké části zanášení filtračních médií,včetně Aquaclaye, v tom případě nemá cenu dál něco řešit .
...Aquaclay mám vyzkoušený jako médium ve vnitřních kazetových filtrech a to byla katastrofa, okamžitě zanesený a zaprasený a u vnějších se tomu dá předejít právě použitím toho biomolitanu místo sacího koše...
A to je to, s čím nemohu bez výhrad souhlasit.
Nejen ve vnitřních kazetových, ale také ve vnějších kanystrových filtrech se IMO AquaClay rychle "zaprasí", a návlek na sacím koši (nebo sací trubce) na tom nic nezmění. Proč, to jsem už dříve napsal a Silent - domnívám se - velmi srozumitelně "dovysvětlil".
Závěr: AquaClay jako filtrační substrát už nikdy.
Já mám právě pocit,že jsme se nepochopili,když se ptal,co krevetky,když tam nebude koš.asi to měl řešeno jinak.Každopádně Aquaclay mám vyzkoušený jako médium ,ve vnitřních kazetových filtrech a to byla katastrofa,okamžitě zanesený a zaprasený a u vnějších se tomu dá předejít právě použitím toho biomolitanu místo sacího koše.Samozřejmě filtrace s ním není tak účinná,jako při použití těch zminovaných kvalitnějších médií.
Já myslím, že Sid to pochopil velmi dobře. Problém u AquaClaye je, že i když má velmi dobrou předfiltraci, například Tebou uvedeným molitanem na sání, tak se poměrně brzo zneprůchodní namnožením bakterií. Nemá totiž dobrou strukturu hmoty a bakterie tuto hmotu de facto zalepí a zneprůchodní. Proto je mnohem lepší sáhnout buď hlouběji do kapsy a koupit kvalitnější biohmoty nebo použít levnější řešení a to bioakvacit buď v blocích nebo nastříhaný na kostičky.
1 01.07.2012 17:27 jamajcan –
Re: Sid Sací koš jde v tomto případě pryč.
Na kvalitu nákresu moc nehledte.Je to kresleno narychlo od ruky.To je ten princip výměny sacího koše za biomolitan.K médiím ve filtru se mech.nečistoty prakticky nedostanou.
0 01.07.2012 15:52 jamajcan –
Re: FJ Pro největší účinnost je nejlepší,když je kostka zevnitř tzv.vyztužená a to proto,aby se při zanesení neměla tendenci deformovat.Bud se už prodávají originál takové kostky,např.Atman.Většinou si ale člověk musí přispůsobit bud originální rozměr ,který je na molitanové kostce,nebo trubku sání vnějšího filtru.Nebo se vyztužení kostky dá vyrobit doma,použitím pvc,nebo novodurové trubky příslušného rozměru,která se navrtá hustě otvory po třech čtvtinách délky a vsune se do molitanu,který tyto tzv.výstuhy nemá.A nasadí se na trubku sání filtru.
Na trubce sání bývá obvykle nasazen sací koš a vložky do filtru Elite Jet Flo mají vnitřní "dutinu" odpovídající průměru sacího koše.
Jestli se vám druhý den návlek z vložky Elite Jet Flo zanesl, pak musíte mít v akva neskutečný "nepořádek". S těmito návleky na sacím koši už nemusím po otevření filtru odlovovat nasáté krevetky a filtr jako takový s filtrační náplní z nastříhaného "filtrenu" (akvacitu) vydrží s dostatečným průtokem řadu měsíců.
A abych dostál jistým závazkům, které jsem dal majiteli nádrže, filtr otevírám a jeho vložky proplachuji zhruba po 6 měsících. Vydržel by určitě mnohem déle.
Samotné návleky čistím zhruba co 2-3 týdny, a to spíš "preventivně" - po takové době nemají na průtok filtru hmatatelný vliv.
Asi si ale nerozumíme...
Napsal jsem svou zkušenost s Aqua Clyaem jako náplní do vnějšího filtru EHEIM 2217. Tou zkušeností je, že se filtr "ucpával" řádově v týdnech od vyčištění, a to přesto, že sací koš je opatřen návlekem. Při použití jiného média při stejném návleku se tento interval prodloužil řádově.
Je ale možné, že někdo jiný podobný filtr provozuje dlouhodobě bez mnou popisovaného problému = zanášení AquaClaye a z něho plynoucí radikální snížení průtoku filtru v relativně krátké době.
Jen blbý dotaz.
Jak "kostku" navléct na sání
(možná už má otvor, omlouvám se jestli se ptám na blbost)
0 01.07.2012 15:14 jamajcan –
Re: Sid Ten návlek z náplně Elite Jet flo je k úplně k ničemu.Zkoušel jsem ji shodou okolností taky,a druhý den letěla do koše,protože se okamžitě zanesla.Používám kostký biomolitanu 10,10,15cm a to už je o něčem jiném.Do filtru se nedostane skoro nic.
Vynikající rada to je, v mém případě ale nefunkční.
Nevím, jak funguje u jiných, u mně vůbec...
Jako návlek používám filtrační náplň do Elite Jet Flo. (Nevím, jestli do "75" nebo "100" - chodím pro ně na jistotu /"poslepu"/ do jednoho regálu v Hornbachu...)
Na standardní sací koše TETRA, EHEIM, ATMAN... padnou jak ulité, bez nutnosti sebemenší úpravy. Pórovitost dostatečně velká na to, aby nesnižovala sání a přitom nedovolila např. nasátí malých krevetek, které ve zmínění nádrži chovám.
Přesto, jak jsem napsal, návlek nezabránil opakovaným potížím se zanášením filtru. Ten Aqua Clay se totiž nezanášel mechanickými nečistotami, ale nestíhal pojmout kolonie bakterií tak, jak to zvládá aktuálně na kousky nastříhaný akvacit.
Ale je to jen moje osobní zkušenost, kterou nemusí nikdo další potvrdit.
Vyjadřovat by se ale měli spíše ti, kdo mají s tímto substrátem ve vnějším filtru zkušenost; teoretické dohady jsou na dvě věci...
Vynikající rada. Navíc pokud Filip plánuje mít v nádrži krevetky. Zabrání se jejich nasání do filtru a ještě se sami krevetky budou starat o čištění takovéhoto předfiltru
.
Určitě šel.Vetši frakce.Ekvivalent Liaporu,AquaClay,prodává Rataj jako filtrační médium
EDIT:Silent tentokrát rychlejší
Aby jsu zabránil problémům se zanášením filtračních médií ve vnějším filtru,je dobré umístit na sání misto koše kostku biomolitanu.Tak Ti mechanické nečistoty zůstanou v něm a do filtru nemusíš dlouhou dobu vůbec zasahovat.
Liapor a podobné hmoty (Rataj Aquaclay) bych použil tak na předfiltraci. Má totiž osidlovací plochu maximálně cca 280 m2 na litr, spíše méně. Jako hlavní biologickou filtraci bych ale použil ten Eheim substrat pro. Tam totiž získáš plochu 450 m2 na litr což je výrazný rozdíl. Cena je sice vyšší, ale takováto hmota ti vydrží takřka navěky. Ještě jsem si vzpomněl na vynikající biologické hmoty od JBL a to MicroMec a SintoMec, ale ty vyžadují dokonalou předfiltraci.
Děkuji moc..
a šel by použít například liapor?? Je z cenového hlediska výhodnější.
A má dost velkou plochu pro osídlení bakterií
Štěrk bych tam nedával, ale zkombinoval bych různé hrubosti bioakvacitu. Jako předfiltr a jako biologickou část filtrace bych to viděl na PPI 20 a jako "dofiltraci" před návratem vody do nádrže bych dal PPI 30. Případně je ještě možnost použít jako předfiltraci levnější keramiku, hlavní biologickou filtraci PPI 20 a dofiltraci PPI 30, případně nejdražší, ale IMHO nejlepší řešení by bylo použití jako předfiltr levnější keramiku, jako hlavní biofiltraci Eheim substrat pro nebo Sera Siporax a dofiltraci opět bioakvacit PPI 30. Třeba tu ale ještě někdo přijde s ještě lepšími řešeními.
EDIT: jamajcan byl rychlejší
Do první komory keramické kroužky pro mech.filtraci a do dalších stupnů nějaký materiál s co největší osidlovací plochou pro nitrifikační bakterie.Výborný je např.Sera Siporax,nebo Eheim Ehfisubstrát.Edit:Samozřejmě jde použít i biomolitan,ale u toho není osidlovací plocha tak velká.
A jaké filtrační materiály by jste mě mohli doporučit??
Přemýšlel jsem pouze nad molitanem (modrý, pórovitost: PPI 30)
Možná do první komory štěrk o zrnitosti cca 1,5 - 2 cm
Děkuji za odpovědi
Já v tom nevidím žádný problém. Nesporná výhoda bude i v prakticky bezúdržbovém chodu takového filtru. Hodně ovšem záleží na správném sestavení filtračních hmot.
0 30.06.2012 20:20 Filip – NÁPAD
Mám dvě akvária o objemu 45l a 30l.
Napadlo mě - do jednoho akvária si dát krevetky a druhé akvárium použít jako externí bio-filtr.
Co si o tomto nápadu myslíte??
Zvětším si tím objem vody a obsah filtrační hmoty bude dost velký. Myslím že obě pozitiva....
Starší reakce
Pro uvedený typ filtru a velikost akvária je jakýkoli předfiltr zbytečný. Do fiktru je třeba dát mezi spodní vrstvu keramiky a SubstratuPro biomolitan. To celé funguje jako předfiltr.
www.akvaristik.eu/… Aha, já myslel, že to bude něco externího, co by šlo "předřadit" před Eheim. Ono integrovaný předfiltr mají i vyšší řady Eheimů... Ale díky
To jste mě docela potěšil
Někde jsem tu četl, že filtr při větším zaškrcení vrčí
Ale také si myslím, že dostatečné převýšení, kam bude filtr vodu tlačit + delší výpustní hadice (chci mít nasávání v jednom rohu a výpust v druhém, tak si myslím, že je vhodnější, aby ta delší byla výpustní) + částečná regulace kohoutem by mohla průtok zpomalit. Originální náplně zvažuji, přece jenom, když to "soudruzi" v Eheimu nějak naprojektovali, tak asi věděli proč
I když na fóru jsou lidé, kteří mají ten kýbl plný kousků biomolitanu... Uvažuji ještě o předfiltru, viděl jsem prodávat jednak Eheimův a řada uživatelů také doporučuje biomolitan na sání. Tak jsem trochu na vážkách
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1806x