Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Spotřeba vs. účinnost osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Spotřeba vs. účinnost osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2010 17:46 Usine Re: RadekCX
Určitě bych ten zemnící drát připojil. Na 99,9% se nic nestane. Nikdy jsem neskoušel co tu indukci způsobuje, Za těch 40 let už mě prošlo spoustu typů zářivkových těles rukama, dříve se používaly ještě odrušovací kondenzátory a kovové kompenzační kondíky. Stačilo zapojit jen fázi a byla všude. S připojeným nulákem to byla už jen indukce na kostře, Při uzemnění kostry to zmizí. Rozsvítit trochu doutnavku není žádný problém, stačí do vícežilového kabelu pustit jen fázi a na všech ostatních drátech ti fázovka bude svítit. Žádnou ránu nedostaneš, když se dotkneš fázovka zhasne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2010 00:25 Usine Re: kortezhugo
Fázovka jako měřidlo je opravdu na ho..o. Musí se to s ní opravdu umět. Rozsvítí se i když s ní přejedeš po kalhotách. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 22:06 Muž Yirka [9126] Re: kortezhugo
On ten azbest ani tak nebyl o toxicitě. Hlavním zdravotním problémem bylo možné vdechnutí jeho mikrovláken, které se pak v plicích zapouzdřovaly a v krajních případech způsobovaly karcinogenní útvary.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 17:54 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
ee... X-)
Ja som to myslel tak ze "fazovka" je na dve veci.... :-D
Ved vies X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 17:47 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
fazovka je naprosto bezpecne zarizeni - mnohem vic riskujes kdyz mokrou rukou sahas na vypinac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 17:45 Muž RadekCX [219] Re: Usine
Usine napsal: Většinou se jedná jen o indukci, musel by jsi se máchat ve vodě aby jsi něco ucítil.
mohl bys mi a ostatni objasnit jakym fyzikalnim zpusobem se tam muze naindukovat (na kus plechu) zapalne napeti doutnavky? myslim, ze by to ocenili vsichni vyrobci transformatoru ;-)

maximalne to muze byt tzv. svod coz znamena ze vyrobec setril na izolaci a nebo, ze je nekde chyba vetsiho razeni

osobne bych s tim pripojovanim ochranneho vodice tedy pockal - pokud je tam skutecne faze tak by to melo zajimave pyrotechnicke efekty - rozhodne by pak zminena nehorlava podlozka byla naprosto podruzna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 16:52 Muž kortezhugo [983] Re: Usine
JJ azbest....
Dnes je "toxsicita" pouzivanych materialov XY-krat vyssia X-)

Ale k tej "podlozke"....?...nie je mi jasne na co ma sluzit?....
Ako som pisal su na to "aktivne" ochrany....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 16:39 Usine Re: Maxim_cz
Musíš ji připojit na ten plech. Zelenožlutý drát. Většinou se jedná jen o indukci, musel by jsi se máchat ve vodě aby jsi něco ucítil. Doutnavka by měla přestat svítit když se dotkneš plechu druhou rukou. To ale moc nedoporučuji, jistota je jistota řekla jeptiška... znáš ten fór. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 16:33 Usine Re: RAP
Koupíš jí na stanici 136 a 175 Rokycanova, kousek nad hospodou. Je tam elektro. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 16:31 Usine Re: kortezhugo
Bohužel nehořlavá podložka plech není, pokud leží na dřevě. Používá se lignát, nebo jak se to dneska jmenuje. Je to šedivá slisovaná hmota. Dříve z podobným materiálem (azbest) byly potíže protože to nebylo nic zdravého. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 16:24 Muž Maxim_cz [2] Re: Usine
zpet k moji tlumivce.
celou sestavu mam zapojenou trizilovym kabelem, ale zem jsem nikam nepripojoval.ted kdyz se dotknu fazovkou plechu na kterem je tlumivka tak mi doutnavka sviti.muzu tu zem pripojit na ten plech od tlumivky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 16:10 Muž kortezhugo [983] Re: RAP
Najlepsia "nehořlavoá podložka" - resp.kryt je "plech"... :)
Na "horenie" je potrebna pomerne vysoka teplota....

A ak to niekomu treba - tak ako som pisal -tepelne poistky....-je ich "dost" X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 13:26 RAP Re: Usine
Já vžy nechávám mezi světlem a deskou mezeru, většinou na 1-2cm. A tu nehořlavou podložku znáš nějakou běžně ke koupi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 11:18 Muž kortezhugo [983] Re: Usine
"Zkrat za tlumivkou nevyhodí jistič, ale dokáže tlumivku rozpálit tak že až shoří."
Toto sa da tiez riesit...napr. tepelnou poistkou prilepenou k tlmivke...

PS:Ja som "ZA" kombinaciu tepelnej+prudovej poistky...teda ked chce clovek "kludne spat"
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 09:08 Usine Re: RAP
Jakmile něco montuješ na dřevo měl by jsi světlo, vypínač, zásuvku mít podloženou nehořlavou podložkou. Tyhle světla mají sice určitou vzduchovou mezeru od podkladu, což je také jedna z možností ochrany, ale ta je malá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 07:18 RAP Re: Usine
Když už se tu psalo o možnosti požáru, jak je to s tzv. podlinkovými světly? U těch se předpokládá montáž na spodní stranu skříněk v kuchyni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 00:15 Muž kortezhugo [983] Re: Maxim_cz
"tak je cela i s tim plechem na kterem je upevnena pod fazi"????? coze
Jedine az je "prerazena"...
"sahnu fazovkou"
"Fazovka" je vec ktoru:
1.Nechcem pouzivat
2.Nebudem pouzivat
3.Nemusim pouzivat
4.Je to pomerne "nebezpecny" vynalez...... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 00:06 Usine Re: Maxim_cz
Pokud svítidlo (jeho kostru) neuzemníš, bude ti doutnavka svítit. Měl by jsi k jeho připojení použít třípramenný kabel nebo šňůru. Jestli je to špatně zapojené se zkouší jen fázovkou špatně. Přiložíš fázovku a zjistíš že svítí, tak se musíš dotknou druhou rukou třeba topení nebo kolíku v zásuvce, nebo něčeho kovového co je určitě spojené se zemí. Jestliže doutnavka zhasne není to jen uzemněné. Pokud se ale rozsvítí více je to špatně zapojené a radši to celé vypni. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 22:12 Muž Maxim_cz [2] Re: Usine
Muzete mi prosim tedy poradit, jak a kde ma byt tlumivka nejlepe ulozena?
Kdyz se podivam na stropni zarivkove teleso , tak vidim tlumivku prisroubovanou primo k plechovemu spodku telesa.

Kdyz na tlumivku co mam zapojenou u akvarka sahnu fazovkou, tak je cela i s tim plechem na kterem je upevnena pod fazi.
Proto jsem ji taky celou zavrel do elektrikarske krabice.
Mam ji snad spatne zapojenou? je normalni, ze je pod fazi?



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 18:08 Usine Re: RadekCX
Zapomeň že má tlumivka 55°C to možná ty staré protože byly vyrobeny trochu poctivějšího materiálu. Dneska jsou trochu více ošizené a dokážou se rozpálit že se o ně popálíš, zvláště pokud svítí dlouho. Prošlo mě rukama tisíce zářivkových těles a vím jak vypadá vyhořelá tlumivka. Ve svítidle neudělá žádnou paseku, protože je na plechu, ale dokážu si představit jak ti shoří v krabici na stole. Zkrat za tlumivkou nevyhodí jistič, ale dokáže tlumivku rozpálit tak že až shoří. Pokud v takovém svítidle něco začne hořet tak jsou to kondenzátory. Ty staré(kovové) jen vytekly, ale ty nové(plastové) doopravdy pěkně hoří. Jinak jsou ve svítidle jako kompenzace učiníku, neboli eliminují indukčnost tlumivky. V žádném případě nezpůsobují žádné nadproudy. Světlo bude fungovat i bez nich. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 15:25 Muž RadekCX [219] Re: NASREDDIN
bohuzel mas... coze protoze pozar zpusobila zarivka - nikde jsem si nevsiml, ze by tam bylo napsano, ze vadna tlumivka roztavila plast a ten neco zapalil

je to stejne asi jako kdyz budes tvrdit ze pozar auta zpusobilo palivove cerpadlo v nadrzi, pritom pricinou pozaru byla praskla hadicka v motorovem prostoru

nicmene ten clanek psal novinar (viz nedavna kauza o samovznecujicich se zasuvkach v baraku) - protoze uz jen formulace, ze vadny kondenzator (ktery nema z hlediska sviceni na nic vliv) mohl zpusobit onen nadproud zarivkou

mimochodem ted jsem to docetl az do konce:

Lidové noviny požádaly o vyjádření i Elektronický zkušební ústav (EZU), jehož experti tvrdí, že i kdyby se zářivka začala tavit, neměl by roztavený plast způsobit požár. A to za předpokladu, že svítidlo splnilo všechny technické normy. Pokud roztavený plast přece jen odkapává ze zářivky dolů, neměly by se od něj vznítit ani mnohem hořlavější materiály, než jsou lůžkoviny.

no tak to je presne to co jsem tvrdil - ten plast i kdyz potece nebude horet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 15:18 Muž RadekCX [219] Re: Usine
vaclav napsal: Jak je možné že to chytlo od prodlužováku když jsi napsal, cituji: mimochodem vsechny elektroinstalacni prvky jsou vyrabeny ze samozhasivych materialu
:-)


to je je velmi jednoduche - samotny prodluzovak (plast nehori), ale ten vnitrek prodluzovaku se protavil az na podklad (jsou tam takove zelezne sponky, ktere praskaji a kdyz prasknou sikovne tak zkratuji ty kontakty tak sikovne ze tam napecou ale nevyhodi jistic)

jenze to ma velmi malo spolecneho s tlumivkou ohratou na 55st, ktera pali do ruky

nicmene jste si vybrali z toho co jsem psal jen co jste chteli - tedy spis jste zapomeli kolegovi pripomenout, ze by mel mit na nehorlave podlozce veskerou elektroinstalaci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 15:16 Muž NASREDDIN [1383] Re: RadekCX
Škoda, že jste to vyňal jen tam kde se vám to hodilo :-D
, že kvůli poruše kondenzátoru, tlumivky či jiné závadě vznikne v tělese zářivky elektrický oblouk
A nebojte se čtením, či případně psaním, problém nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 15:09 Muž RadekCX [219] Re: NASREDDIN
problem se ctenim? vznikne v tělese zářivky elektrický oblouk představující silný zdroj tepla. A plastové části svítidla se pak mohou teoreticky roztavit a ve formě kapajícího plastu zapálit třeba lůžkoviny

tlumivka a zarivka jsou dve ruzne veci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 14:59 Muž NASREDDIN [1383] Re: RadekCX
RadekCX napsal: hele vy dva...to ze nekdy neco chytlo tlumivky jsem v zivote neslysel

A ani nečetl? Např.:
www.lidovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 14:38 Usine Re: RadekCX
Už jasně vidím jak po pár hodinách svícení tlumivku držíš v ruce. Přečti si nějakou normu o elektroinstalaci na hořlavý materiál. Že ty jsi neslyšel že něco chytlo od tlumivky neznamená že to můžeš hodit do krabice na dřevěný podklad. Jak je možné že to chytlo od prodlužováku když jsi napsal, cituji: mimochodem vsechny elektroinstalacni prvky jsou vyrabeny ze samozhasivych materialu
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 14:01 Muž RadekCX [219] Re: vaclav & RAP
hele vy dva...to ze nekdy neco chytlo tlumivky jsem v zivote neslysel (ono ze neco pali do ruky ma hoooooodne daleko k tomu neco zapalit), ale ze hromada lidi vyhorela kvuli nekvalitnim prodluzkam (3-5PEZ) neresite - osobne bych se mnohem vic klepal kvuli tem prodluzkam (videl jsem to u kamarada, kteremu od ni chytil pokoj ve dve rano)

mimochodem vsechny elektroinstalacni prvky jsou vyrabeny ze samozhasivych materialu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 12:52 Usine Re: RadekCX
Přečti si nějaký předpis jak má být uložená el přístroje na hořlavém materiálu. Ta krabice bohužel hořlavá je a tlumivka je pěkné topidlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 12:03 RAP Re: RadekCX
No tlumivka třeba ne, ale ta skříňka jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 07:54 Muž RadekCX [219] Re: Usine
no nedramatizoval bych to - na te tlumivce nema co chytit - je to jen zeleznej plech, medenej drat a impregnace (urcite nehorlava) - rozhodne to nemuze chytnout plamenem
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2010 23:34 Usine Re: Maxim_cz
Tlumivka bude hřát stejně s kondenzátorem nebo bez něj, ten je tam na něco jiného. Pocit máš opravdu oprávněně špatný. Jen krabice nestačí, pokud to celé leží někde na dřevě. Chce to nehořlavou podložku. Výhoda tlumivek je že je na rozdíl od elektronických předřadníků můžeš umístit v poměrně velké vzdálenosti od světla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2010 22:55 Muž Maxim_cz [2] Re: RadekCX
mel bych prosim jeste 2 otazky.
dnes jsem si zakoupil tlumivku 1x18W + starter a 18W trubici T8.Vse jsem zapojil a sviti to.
Jen me vadi, ze na tlumivce vznikaji dosti velke teploty.Muzete mi prosim rici, zda se nejak zmeni zahrivani tlumivky pokud pouziju do obvodu jete kompenzacni kondenzator?
momentalne ho v obvodu nemam.

Jak nejlepe a kam ulozit tuto tlumivku a zabezpecit proti pozaru echtenemu sahnuti na fazi.
ja ji dnes zavrel do elektrikarske krabice o rozmerech 17x11x7 cm a cele to provrtal vrtakem, aby apon trosku vetrala,lezi vedle akva na skrince, ale dobrej pocit z toho nemam

:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 23:03 Muž RadekCX [219] Re: Maxim_cz
Maxim_cz napsal:
me se jen zalibila ta ucinost(ikdyz mozna jen zdanliva)


zrejme si to nepochopil... kup si 21W zarivku Osram (znackovou) a k ni dej znackovej predradnik od Osramu 18W a nameris take 22W

chapes uz jak se da dosahnout te skvele ucinnosti? proste predradnik je schvalne udelanej jako slabsi - proste ucinnost je bidna - zere to ale malo a jeste mene sviti

jedina rozumna metoda pokud nezmeris to co jde pred a za predradnik (nejde to lehce zmerit) je na ten predradnik sahnout - podle toho jak je teplej tak je ucinnej - pokud by se na nem ztracel jen jeden W jak pises tak bude uplne studenej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 22:51 Muž Maxim_cz [2] Re: RadekCX
v te kuchynske podlince je trubice T5 85cm dlouha s oznacenim 21 wattu.Takze normalne sehnatelna trubka.cela podlinka koupena v OBI za cca 390,-Kc

me se jen zalibila ta ucinost(ikdyz mozna jen zdanliva)

dulezite pro me je, co na to rika kolecko v domovnim elektromeru, ale na takovej pokus jsem linej.

kdyby jste mel nekdo nejake namerene hodnoty, tak sup sem snima ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.09.2010 22:08 Muž RadekCX [219] Re: Maxim_cz
no to co jsi nameril jsi jen chybne interpretoval

cely problem bude v tom, ze meris jen prikony a to jeste ruznych typu spotrebicu

namerene prikony teles s tlumivkami celkem souhlasi - ucinnost zarivek s tlumivkou je zavisla jen na jakosti tlumivky (jakym je vinuta dratem, jake ma jadro atd.) takze je velmi pravdepodobne ze stare tlumivky vyrabene za komancu budou lepsi nez nove, ktere prosly "katovanim kostu" (viz. google cutting costs ;-) - slabsi drat a mene zeleza na jadre

co se tyka te zazracne ucinnosti podlinky - jsou dve moznosti - bud tvuj merak nedokaze zmerit spotrebu predradniku kvuli tomu, ze prubehy proudu a napeti jsou mimo jeho limit (menice produkuji siroke spektrum ruseni) a nebo druha moznost je, ze levna cinska trubice nebo samotny menic neni proste staveny na prikon 21W ale treba jen na 18W - tomu se pro zmenu rika "ze vyrobek prosel technickym dizajnem" - rozumej nic se nezmenilo, jen jsme jej opatrili novym stitkem s vyssi hodnotou

treti moznost ciste hypotetickou tedy, ze menic ma ucinnost 95%, bych byl pripustit jen v pripade, ze se zblaznil vyrobce - menice s takovou ucinnosti lze vyrobit a nestoji to ani o mnoho vic penez (je nutne pouzit specialni lepsi rady soucastek - kondenzatory, civky), ale bohuzel jezisek je jen jednou do roka a to zrovna na marketingu nejsou v praci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 21:44 Muž FreeDale [17] - LabyrintkyRe: Maxim_CZ
ono nejde zas az tak moc o trubice, ale hlavne o ten predradník. vzhledem k tomu, ze je to novější technologie vyvinuta za účelem vyšší efektiviti, tedy ano, ma nižší spotřebu. ale trubice T5 byli údajně vyvinutý pro elektronický predradníky, tedy by meli dosahovat jeste lepších výsledků, nežli trubice T8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 21:36 Muž Maxim_cz [2] – spotreba vs ucinost osvetlovaciho telesa
ahoj,
dnes jsem obihal s digitalnim merakem spotreby cely dum, a rad bych se zeptal majitelu Glomat a podobnych osvetlovacich kompletu na jejich skutecnou celkovou spotrebu.

Muj akvarijni kryt Diversa 2x18w, provedeni T8 ma celkovou spotrebu 52wattu.(16 wattu sezere jen tlumivka, nebo elektromagneticky predradnik- coz je podle me dost)

v garazi mam stare zarivkove teleso ceskoslovenske vyroby T8, 3x40w a celkova spotreba 160W

a ted proc se ptam:
meril jsem i kuchynskou podlinkovou zarivku, patice T5, elektronicky predradnik 1x 21wattu a spotreba 22wattu

muzu teda brat jako bernou minci ze modernejsi telesa s T5 trubicema a elektronickym predradnikem maji spotrebu skoro rovnajici se vykonu trubice.
zkousel jste to prosim nekdo merit?

dekuji

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1524x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15463-spotreba-vs-ucinnost-osvetleni