Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostliny k terčovcům

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Výběr rostlin 

Rostliny k terčovcům
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 16:08 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hasic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 14:37 Hasic – Jaké rostliny k DISKUSUM
Zdravím, zakládám akva a chtěl bych od Vás nějaké návrhy na rostliny k terčovcům a krunýřovcům, nejlépe něco z jejich bitopu věřím, že mi tu někdo určitě dobře poradí. Zatím mam v merku jen Hnědovku křídlatou... co dál? Stačí když napíšete jen název, ale komentářům se nebráním. Děkuji předem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2010 00:21 Muž elko [30] - SumciRe: filipsi
Tak to závidím,mě giganty odchází a řekl bych že teplotou to nebude protože byly v akváru dřív než jsem začal topit pro terčovce a nějak se nerozjížděly.Chtěl jsem se ještě zeptat jestli má někdo zkušenost s traventinem,měl by prý dle rad starších zvednout tvrdost.Koupil jsem jeden kousek v obi ale na 400litrů je to asi málo tak přemýšlím že zaběhnu ještě pro jeden.Jinak díky za odpovědi,omrknu co máte v nádržích...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 11:32 Muž filipsi [1295] Re: elko
Moje tvrdost 2, alkalita 0, a valisnerky (spiralis) jedou krasne. I zbytku zeleniny se obstojne dari. Ovsem ne za tak velke teploty jako asi bude u tercovcu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 09:52 Muž kortezhugo [983] Re: elko
mrkni moje Spodne akva...
z vodovodu mi tecie cca3 dGH

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 01:21 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: elko
Mrkni se ke mě,co,a jak mě všechno roste,nádrže Romy2 a Romy 4.U obou zhruba stejně,teplota 30,pH-5,6-5,8,kH-3,gH-6.Nehnojím,vše obstarají ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 01:06 Muž elko [30] - Sumci – rostliny do měkké vody
Snažím se osázet akváro s terčovci nějakými nenáročnými kytkami,chtěl jsem jen obyč. valisnérky ale mám tu hodně měkkou vodu,necelé 3dH a vůbec mi nechtějí růst.Z echinodorů roste jen odolný E.blehery,ostatní se doslova rozpadly.Má někdo odzkoušené nenáročné kytky do takhle měkké vody?uvítám radu.Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2010 11:18 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Těhňajs
rybicky.net/nadrz/2416/151.jpg Echinodorus 'Marble Queen'

rybicky.net/nadrz/2416/190.jpg Echinodorus bleherae

Z mého kytičkového období :) bez CO2 a přihnojování i kvetly.Pěkně mi šla i Sagittaria subulata.Hnojení není nutný terčovci jsou čuňata, takže poskytnou rostlinám dostatek živin, jen to chce dostatek světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2010 10:38 Těhňajs Re: Dahak
Takže Echinodury... Máte někdo nějaké zkušenosti... jak rosou bez co a hnojení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 20:20 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Dahak
A mě to snad neroste smich Každou chvíly vyhazuji a rozdávám plný kýbl, proto přemýšlím že to udělám jako ty a budu mít klid :-D

Těhňajs: jak píše Dahak echinodory a dál vallisnerie, hygrophily a spousta dalších, musíš sám vyzkoušet co u tebe poroste, každé akva je jiné X-)

edit: já zapoměl už vlastně nemám terčovce smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 20:11 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Těhňajs
Projeď si nádrže chovatelů terčovců(mimo mě) a koukni se co jim tam roste.Romymu nebo Vladislavovi to roste pěkně.U mě se vždycky dařilo echinodorům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 18:22 Žena stetinka [270] Re: Těhňajs
běžně v pohodě vallisnerky, anubias
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 18:19 Těhňajs Re: Raider
Nechci rostliny které jsou závislé na hnojení, osvětlení a co2!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 18:16 Raider Re: Těhňajs
A co takhle kouknou do atlasu a anjít si rostliny co jim nevadí vysoká teplota?? :-P :-D ...Nevím o terčovce se nezajímám ale viděl jsem u terčovců Cabombu Carolinskou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 18:10 Těhňajs – rostliny k terčovcům
Prosím o radu... Jaké si mám pořídit nenáročné rostliny k terčovcům? Nyní mám v akvárku rychlerostoucí rostliny, ale nedaří se jim páč vlivem vysoké teploty a nedostatku co2 ( co2 nemám) nerostou jak by měly.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 20:52 Muž filipsi [1295] Re: Chrostík
Tak to zpravidla byva, na zacatku rust nadherny, bez hnojeni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 19:09 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Dahak
Nevhodná? Přesné "číslo" nejspíš neví nikdo, (citlivost různých druhů ryb bude nejspíš různá), ovšem alespoň orientačně se uvádí, že koncentrace ("hrubo") převyšující 100 mg/l mohou mít na ryby narkotizující účinky.
("Hrubo" píšu proto, poněvadž se mi vybavuje číslovka "200", ale nevím, kde jsem k tomuto údaji přišel a nemám teď možnost si jej ověřit. :-O :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:57 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Sid
Jaká hodnota CO2 je pro ryby dejme tomu už nevhodná ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 18:19 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: filipsi
...ta cisla, co napsal, nejsou "temer nulova", ale naopak na "prirodni" vodu slusne vysoka...
Včera jsem si chvilku "hrál" - na stránkách Kerstena Opitze jsem si našel přírodní lokality výskytu jednotlivých druhů terčovců a snažil jsem se k nim "přiřadit" mně dostupné informace o parametrech vody v (přibližně!) těchto lokalitách. Podařilo se mi takto "propojit" asi 6 míst a pokud si dobře pamatuji, obsah CO2 se pohyboval někde mezi 0,5 a 12mg/l.
Vím, že podobný postup má minimální vypovídací hodnotu, přesto si ho dovoluji zveřejnit.
V každém případě souhlasím s výrokem, že hodnoty pohybující se v řádech jednotek (příp. i "o něco málo vyšších") zase tak nízké na přírodní vody obývané rybami nejsou. :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 16:27 Chrostík Re: Romy
Romy, díky za radu. Určitě některé s rostlinek, které máš ve svém ag vyzkouším palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 16:02 Chrostík Re: filipsi
Ahoj, výměnu asi 1/3 vody s odkalením dělám v rozmezí 7-10 dnů. Filipsi, nehnojil jsem ani při zakládání akvárka a vše rostlo (možá až moc) bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 13:39 Muž filipsi [1295] Re: Johan
Ona totiz ta cisla, co napsal, nejsou "temer nulova", ale naopak na "prirodni" vodu slusne vysoka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 13:21 Muž filipsi [1295] Re: Chrostík
Chrostík napsal:
Co se hnojení týká, krom CO2 z bomby jsem nehnojil a hnojit nechci.... Ze začátku to vše rostlo tak, že jsem to nestíhal protrhávat a dnes? Jedním slovem BÍDA! ...

Necitite tady ten rozpor? Nemuze ten problem, ze to nejde, lezet prave v hnojeni? Akva sycena co2 a dostatecne osvetlena, je nutne pro zdarny rust rostlin take hnojit, skoro vzdy se najde "neco" co chybi.
Co vymeny vody, tydenni, pravidelne, jsou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.12.2009 00:53 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Chrostík
Bohužel jsem dnes neměl možnost reagovat,až teď,ale také přidám trochu svých zkušeností do mlýna.
Nebudu se zabývet aplikací CO2,neb nejsem,,salátář" a rozumím tomu jen v základu,pro mne jsou priorita ryby.
Ano 30°C je vysoká teplota na většinu rostlin,ale každá nádrž je jedinečná a velmi záleží na podmínkách v každé nádrži.Já mám dobré zkušenosti s rostlinami Cabomba caroliniana,Vallisneria spiralis,Ludwigia repens,Hygrophila polysperma,Cryptocoryne axelrodii,Sagittaria subulata,a poslední pozitivní zkušenosti jsou s Myriophyllum aquaticum a Rotala rotundifolia.
Jak jsem už psal na začátku,každá nádrž je jedinečná a hlavně jiná(i v jednom bytě),v každé s daří jiné rostlině,pokud samozřejmě nehnojíte a cíleně se o rostliny nestaráte.Je to věc poměru zarybnění a rostlin,nikdy jsem nad tím moc nepřemýšlel,bral jsem rostliny tak,jako asi každý,buďto jde,nebo nejde...
Někdo tu psal,že v původní nádrži se dařilo echinodorům,a v nové ne.Jak většina ví,že jsem někdy v únoru zakládal 540 l.Jako hlavní rostlinu jsem tam dal Echinodorus amazonicus,který měl asi 50x50 cm,prostě macek...Trvalo mu skoro třičtvrtě roku,přes všechny problémy s řasami,kdy přišel o víc jak polovinu listů,tak začal konečně zase růst a vyhánět nové listy.Dnes je na původní velikosti.Možná je to i v tom,že na teplotu kolem 30°C už byl zvyklý,stagnoval a čekal jen na dostatek živin,aby se mohl rozrůst.Snad se k tomu nějaký rostlinář vyjádří...
Zaznamenal jsem i narážky od některých,že nádrž je dlouho zařasená,možná ano,ale jsem trpělivý,tak mne za ta léta akvaristika naučila,příroda si to vyřeší sama.
Můžete se mnou souhlasit,nebo ne,ale dnes nestačím protrhávat.Upravená,,zahrádka" s terčovci je sice krásná,ale já bych na to neměl tu trpělivost.
A kdo jí má,před těmi smekám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 19:05 R Muž Silent [5949] Re: Johan
Prodávám jak jsem nakoupil ;-) . Netuším jakým způsobem profesor Harald Sioni tyto hodnoty naměřil, ale nevidím důvod jim nevěřit. Jisté ale je, že v přírodě jsou hodnoty CO2 výrazně nižší než v nádržích sycených CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 19:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Silent
(Rio Negro), kde povětšinou terčovci žijí má téměř nulový obsah CO2. Taky tam nebývá téměř žádná vegetace, zato spousta větví, kořenů a listí. Díky těm větvím a vodě bez vegetace se tomuto číslu asi moc věřit nedá ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 19:00 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Chrostík
Aby jsme to nezakecaly :-D jestli netoužíš po rajské zahradě tak v téhle teplotě mě rostly slušně Echinodory, anubiasy, valisnérie, hygrophily, egerie a bahnatka X-) Řase jsem se moc nevyhnul když jsem měl prcky a krmil víckrát denně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 18:58 Chrostík Re: Bob66
Díky všem za rady.
Bob66: Jak si aq představuji: středně zarostlé s terčákama a teplotou vody kolem 30 - 31°C. Jde o to, že když jsem akvárko zajížděl, tak jsem tam měl tak velký echinodorusy, že jsem je nemohl ani unést. Anubiasy jsem měl nádherné a čisté, rozrůstaly se před očima. Akvárko jsem "zajížděl" při 28°C. Pak jsem zvýšil teplotu na 30°C - 31°C a šlo to nějak do hajzlu. Většina echinodurů mi přestala růst, anubiasy mi nerostou vůbec a jsou samá štětičková řasa.
Krom té teploty a 6 terčáků se mi v akvárku nic nezměnilo. Hodnoty vody stejný, CO2 pouštím tak jak předtím, osvětlení si myslím, že mám dostatečné, část vody měním ve stejných intervalech, filtrace stejná ....
Co se hnojení týká, krom CO2 z bomby jsem nehnojil a hnojit nechci(i když toho mám nakoupeného tolik, že bych s tím mohl pohnojit rybník). Ze začátku to vše rostlo tak, že jsem to nestíhal protrhávat a dnes? Jedním slovem BÍDA! Můj cíl je, dostat se kvalitou rostlin tam co jsem byl na začátku.
Ještě jednou všem díky za rady a těším se na další informace.
Ch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 18:53 Muž Bob66 [2103] - CichlidyDahak, Sid
Kolik CO2 nevím, ale spíš si myslím že toho světla tam moc nebude :) Terčovci spíš žijí ve spleti kořenů než v zarostlé rajské zahradě :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.12.2009 18:52 R Muž Silent [5949] Re: Sid
Právě tzv. černá voda (Rio Negro), kde povětšinou terčovci žijí má téměř nulový obsah CO2. Taky tam nebývá téměř žádná vegetace, zato spousta větví, kořenů a listí. Hlavní tok Amazonky má podle Maylanda cca 8-17 mg/l volného CO2 a přítoky s čirou vodou, třeba Rio Tapajós, mívá 3-6 mg/l. Hodnoty se samozřejmě mění a jaký je aktuální stav vám při nejlepší vůli nepovím :) . Ovšem já to neměřil. Mám to vyčtené.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 18:04 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Chrostík
Jde o to jak si akva představuješ ty, jestli se ptáš jen na to co roste při té teplotě, nebo chceš něco jako Pet. Pokud se spokojíš s pár druhy co rostou slušně ale občas se nevyhneš řase a nebudeš mít výstavní rostliny tak jednoznačně bez hnojení a CO2, jednoznačná priorita terčovci X-) Pokud si představuješ krásně zarostlé akva viz Pet tak hnojení, CO2 + dostatek světla, bez toho se neobejdeš, ale na to je třeba zkušeností, jinak jak píše Vladislav to mohou odnést ryby ;-) Jak píše Sid rozdíl mezi Petovou a ostatními nádržemi je patrný na první pohled, ale je to jen o prioritě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 17:56 Muž vladislav [106] - CichlidyRe: Sid
Já tu nechci rozfoukávat nějakou vášnivou diskuzi okolo prospěšnosti CO2 na ryby ..Sám se stále pořád jen učím v oblasti akvaristiky .Pravdou je,že kytkám moc nerozumím ,ale pro mě jsou hlavní ryby..Ale jednu věc jsem tu vypozoroval.Hodně začátečniků kteří si pořídili terčovce a chtěli mít hned nádherné rostliny pomocí hnojiv a CO2 za nějakou dobu začali plnit témata o nemocech ryb..Rozhodně kombinace CO2 a terčovců neni jednoduchá věc a měl by si s tím začít jen hodně zkušený akvarista...Můj názor je na to,že akvárium mám být přírodní....A s tímto úmyslem jsem ho i zakládal... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 17:43 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Sid
Já samozřejmě nikomu nic nevnucuji jen jsem chtěl upozornit, že to jde i bez těchto alespoň pro mě módních "vymožeností".Dřív nic takovýho nebylo a šlo to taky no a dneska bublá každej trouba i pětilitrový elementce kde má stoneček egerie.
Mám taková dejavu jako by jsme tenhle rozhovor už jednou vedli :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.12.2009 15:06 Muž Sid [6637] - RostlinyRe. Dahak
...CO2 a hnojení je naprosto zbytečný!!... Že to funguje bez hnojiv a podobnejch kravin dokazují nádrže...
Pokud je akvarista milovníkem nejen terčovců, ale navíc i "kytkař", bez hnojiv a podobnej kravin se obejde těžko. :-)
Při vší úctě k vám i ostatním jmenovaným nemohu prohlásit, že bych (jako kytkař) neviděl rozdílu mezi vašimi a Petovou nádrží... :-)
Ale jak jsem napsal - je to o prioritách. Kdo má potřebu koukat do "rajské zahrady s plovoucími skvosty" v podobě terčů, CO2 a živiny přidávat potřebuje.
(Debaty, jestli zvýšená koncentrace CO2 nebo živin může nějakým způsobem ovlivnit kvalitu života ryb, jsou jiná věc...)
Máte nějakou představu, kolik CO2 obdsahuje voda v domovině té které ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 14:05 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Chrostík
CO2 a hnojení je naprosto zbytečný!!.Pokud budeš mít akvarko rozumně zarybněný tak se těmhle blbostem můžeš vyhnout.S tím dostatkem světla souhlasím.Měl jsem valisnerky, různý echynodory a spousty hladinovejch rostlinek a rostlo to tak že jsem to musel každej měsíc prodávat nebo dokonce vyhazovat.Že to funguje bez hnojiv a podobnejch kravin dokazují nádrže Pepise, Romyho, Vladislava nebo Boba66.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 08:57 Muž Pet [56] Re: JuraS
Mrkni ke mně do prezentace. Všechny rostlinky jsou pěstovány při teplotě 29 -31. Ale jak už psal Sakul. Hhce to více světla, CO2 a hnojivo.
Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 08:53 JuraS Re: Sakul
mě anubius krní a krní a vypadá, že odejde..při teplotě 28-31 (při výměně vody jim zvýším teplotu i na 32..), jávský mech oděšel..rostou mi dobře echiadory..mám 3 různé, stonovky a lotos..ten vždycky nechám vyrůst a pak ostříhám..ty listy by mi zabrali celé akva..nehnojím..když přidám pmdd tak stačí 5 ml a akva je na druhý den plné řasy..pár sponku do sešívačky jsem hodil do filtru ať si rezaví...filtr jsem utlumil na maximum tak na průtok 50 lt/hod a akva prospívá..vodu mám měkkou pražskou rovnou z kohoutku a přidávám při výměně na cca 220 lt vody+filtr 30..3 ml aquahumu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 08:39 Muž vladislav [106] - CichlidyRe: Chrostík
Fotka k příspěvku V podstatě bych souhlasil ze Sakulem..Jen jde o to moc ty podminky nepřizpůsobovat kytkám,ale právě těm terčovcům... ;-) Ale kytkám se i tak přes vysokou teplotu vody poměrně daří.. palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 08:11 Muž MiHl [55] - CichlidyRe: Sakul
hm, byl jsem zvědavý, co používáš za hnojivo na železo, tak jsem se podíval na prezentaci nádrže, ale tam koukám:

co2: ne
hnojivo: ne
chemie: ne
osvětlení: 76 W / 300 l = 0,25 W/l

to nějak neodpovídá tomu, co jsi tu napsal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 07:32 Muž Sakul [13] - CichlidyRe: Chrostík
Pěkně se daří anubiasum a valisneriím, jde mi pěkně i echinodorus amazonicus. Mam tam rozmanitější floru, jenže sem lajdak a názvy sem zapoměl. Jde pěstovat věčina kytek, jde jen o to jim přizpůsobit podmínky. Věčí teplota- více světla, věčí spotřeba co2, výce živin obvzláště železo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2009 04:53 Chrostík – Jaké rostliny k terčákům (+ 30°C)
V brzké době bych chtěl předělat své akvárium s terčákama. Při této příležitosti bych se chtěl zeptat na Vaše zkušenosti s pěstování aq rostlin v prostředí, které přesahuje 30°C. Jaké rostliny Vám u terčáků z Vašich zkušeností rostou bez problémů? Jakých se mám určitě vyvarovat?
Díky za rady a informace. CH.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1621x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15288-rostliny-k-tercovcum