Odčerpání živin pomocí emerzních rostlin
Jj, ty jsou moc pekne. Z pokojovek se da se pouzit cokoliv co snese vyssi vlhkost.
Výhodou je, že je možné použiť aj klasické izbové kvety. Kvitne tam anubias. Mne sa však najviac páčia kvety rodu "calatea"
0 09.02.2016 11:19 Sadiie [68] - Miniakvária Doporucuji zagooglit "riparium", "riparium plants" a podobne. Da se najit dost informaci o druzich, vhodnosti a zpusobu umisteni rostlin, at uz se jedna o ciste suchozemske jako Spathiphyllum, Cyperus nebo emerzni formy, treba z akvaristiky.
namatkou
www.plantedtank.net/…
www.plantedtank.net/…
www.ukaps.org/…
V moji nadrzi mam napriklad Spathiphyllum, Anubias gigantea, Chlorofytum, rizky Pilea a dalsi. Vsechny mam napichane na volno do klasickych kosicku od akva rostlin, vzadu jsem pripevnila prisavku. Davat je do uzavrenych kvetinacku s liaporem nebo jinym substratem se mi paradoxne moc neosvedcilo.
Starší reakce
Starší reakce
...no neviem...co tak pouzit Pistiu stratiotes...alebo nieco podobne?
???
Zkuste to tak trochu odhadem. Kdysi jsem v nějakém receptáři slyšel, že na fekálie čtyřčlenné rodiny je třeba samočistící bažinu o ploše nějakých 200 m2 osázenou orobincem. Trochu v menším mi to funguje doma. Mám monokulturu anubiasů a kryptokoryn na ploše 80x50 cm. Je tam 20cm vysoký sloupec vody a žije tam cca stovka formosek. Neodkaluji a celkem to dlouhodobě funguje bez problémů. Takže je docela možné, že i s těmi monsterami či filodendrony by to fungovalo, ale určitě ve větším rozsahu než je nějakých 20-30 rostlin.
A zadní strana nebo rohy zarostlé těmito kořeny by to akvárium určitě obzvláštnily.
Mno..., rostliny dokážou leccos - možná by to chtělo odzkoušet v menším objemu (i s rybkami), jak budou tyhle kytky fungovat. Obecné informace ale říkají, že to jde.
No já řeším to 3500L akva.Kytky mět v akva nemůžu, protože je ryby zničijou.
Mám vysokou koncentraci fosfátů PO4 cca 1,6mg/l a no3 cca 120mg/l.
Na no3 sem koupil selektivní iontoměniče za cca 5500Kč,ale nefungují dokonale, takže na ně řeším speciální filtr.Na fosfát sem koupil clearphos za nějaký 3000Kč, který sice fungují dobře,ale při představě 3000Kč za každé 2-3 měsíce tuhne usměv.
Toš sem místo dokupování technologických novinek a drahých náplní začal pátrat po přírodním řešení.
Těch kytek koupím klidně 20, jen mám obavu z té jejich jedovatosti.Aby mě něco nepouštěly do akva.
...asi vemu ten filodendron, dám ho nad akvárium a kořeny svedu někde kousek pod hladinu....
A co vás k podobným úvahám vede?
Máte vysoké hodnoty živin ve vstupní vodě nebo je v tom něco jiného?
Fungovat to bude, ale je otázka rozsahu. Nějaké látky ta rostlina určitě odčerpá,ale u jedné rostliny bude ten pokles spíše symbolický.
No já asi vemu ten filodendron, dám ho nad akvárium a kořeny svedu někde kousek pod hladinu.Kytka bude v substrátu,ale ty kořeny ve vodě.Myslíte, že to takhle bude fungovat?
Však já je tam měl dlouhé roky taky. Ale to s tím přece nesouvisí..
želvík58 má v akvárku s terčovci vzdušné kořeny od filodendronu a tuším, že i kořeny od monstery...
navíc jsou to rostliny které akvarijní ryby znají z domoviny takže nic jedovatého do vody nepouští.. S tímto tvrzením bych se držel zpátky.
dával jsem do filtru přímo odnož od popínavé rostliny normální suchozemské..můžeš zkusit udělat bypass k filtru a hadici vést přes obyčejnou 5 ti litrovou zavařovačku do které dáš vypraný štěrk a nasadíš do toho třeba monsera delicioza nebo směs filadendronů...vycucne ti to tak přebytečné živyny že budeš muset přihnojovat...navíc jsou to rostliny které akvarijní ryby znají z domoviny takže nic jedovatého do vody nepouští...teď zabíhám třecí akva pro terčovce a pro něj jsem použil filtr který měl předchůdce mého akva pro 250 lt..to třecí má sotva 80 (vím, že je to málo) a filtraci nebudu vůbec čistit a tak do ní dám právě "vyžírku" živin..obyčejný kelímek od jogurtu s dírkami a štěrkem a směsí popínavek...
jo am oje zkušenost..vycuclo mi to tak živiny, že kytky začali stagnovat..popínavka se rozsvítila jako žárovka jak se jí to líbilo...jinak
rybicky.net/profil/10886 to má v akva snad pořád jako součást biotopu...
Velmi dobré je mít postranní akvárium s pískem nebo nějakým jiným subtrátem a v něm mít tyto rosliny zakořeněné. Nebo mít nějaký košíček někde v rohu a v něm mít tyto rostliny a jejich kořeny nechat volně v akváriu...V tom se fantazii meze nekladou.
Myslím že Jura S to má tak urobené
No dává se šáchor, ten hodně dobře a statečně roste.
0 06.08.2010 12:13 sokar – Odčerpání živin pomocí emerzních rostlin
Mám nápad vzít květináče a částečně je ponořit do vody tak, aby byly kořeny v kontaktu s vodou ale kytky byla nad vodou.Potřeboval bych radu esi to bude fungovat a jaké rostliny, lekníny nebo něco podobnýho do těch květináčů dát.Vhodný by byly nějaký plazivky,ale nemám tušení která je nejvhodnější.
Díky za rady.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1019x