Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvarijní vata

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Akvarijní vata
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2019 06:43 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostlinyRe: vlka
Fotka k příspěvku Originál molitan (molitanová vložka) mám v dostatečném množství. Nemůžu sehnat filtrační vložku. Do filtru se dává molitanová vložka a na ní filtrační vložka...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2019 04:14 Muž nekdo [355] Re: sejvi
tento molitan je na zamýšlenou akci příliš "tlustý" (vysoký) - řezat ho podélně bude zlý zlý nepěkná věc. to už raději tu vatu od juwelu - je tam 5 čtverečků uvnitř
www.akvaristik.eu/…
nicméně znovupoužitelnost a pratelnost molitanu je někde úplně jinde, než u vaty.
na druhou stranu ale nezachytí úplně nejjemnější částečky (což se dá řešit zase tou vatou na molitan pro "jemnější" filtraci (vata pak nemusí být v takové vrstvě ((ani nemůže:)) pokud v této filtrační věci bude molitan pod ní)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 22:21 Muž vlka [3444] Re: sejvi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 20:43 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: sejvi
Asi bych ten jemný nepoužil spíš www.akvarista.cz/… ale nejdřív bych to zkusil s vatou když je tam původní, jak dlouho ti vydržela musíš vědět sám. Molitan je dost nezničitelná věc dá se říci na roky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 19:45 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostlinyRe: nekdo
Tedy mám radši koupit tento molitan a vystříhnout střed? Jak dlouho tento molitan vydrží, po umytí můžu znova použít?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 19:21 Muž nekdo [355] Re: sejvi
lze, ale budete to pořád čistit - nesmí se to nacpat úplně moc - lepší řešení bych viděl spíše v uříznutém molitanu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 18:13 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostliny – Filtrační vata jako náhrada
Fotka k příspěvku Zdravím zdejší odborníky.
Vlastním akvárium FLUVAL CHI a nemůžu sehnat originální filtrační vložku do filtrace. Proto se ptám můžu tuto filtrační vložku (viz. fotka) nahradit filtrační vatou? Třeba touto: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Předem děkuji za odpověď...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 16:07 Muž Xif [336] Re: ZDRI
Ahoj já používám do filtru vatelín,ale to asi nehledáš?
www.google.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 10:41 Muž ZDRI [1415]
Nemáte tip na nějakou hodně jemnou, syntetickou filtrační vatu (!ne bavlněnou lékárenskou!)? Ucpávání/snížený průtok nevadí, pravidelně ji čistím/měním. Před časem dával odkaz kolega Maq (bylo to primárně určené na likvidaci ropných havárií), bohužel to zmizelo spolu s jeho nádrží Vodno. Pokud správci fóra mohou sáhnout někam do archivu, předem moc děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 22:17 R Muž ctibum [6899] Re: F1||4π6®08
vaclav napsal: jednu vrstvu tak jak ji vytáhneš z balení
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 21:59 F1||4π6®08 Re: vaclav
Asi ano. Ale pořád nevím, který množství tam dát. Jestli te vaty mám nacpat do košíčku co nejvíc, nebo jen slabě. Zkrátka nevím, jakou zvolit hranici, aby to dobře filtrovalo ale zároveň, abych to neucpal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 23:51 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: F1||4π6®08
Já od sery a asi to bude stejné musíš kus utrhnout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 23:13 F1||4π6®08 Re: vaclav
Ahoj, já mám vatu od fluvalu. 100g, který se dle potřeby odtrhává.. dávám to do fluvalu 204.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 16:06 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: F1||4π6®08
Dal bych jen jednu vrstvu tak jak ji vytáhneš z balení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 13:30 F1||4π6®08 – Množství
Ahoj, jaké množství filtrační vaty se má dát? Mám to tam napěchovat? Nebo jen trošku ? Jak to mám odhadnout? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 17:42 Pavlis
Nechápu proč používáte vatu,mám hrubý molitan pak keramiku a jemný molitan a voda jako křišťál.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 19:52 R Muž Silent [5949] Re: dblazeks
Za prvé se obvazová vata velmi rychle slepí v téměř neprostupný kus hmoty a za druhé nevydrží dlouhodobou činnost bakterií. Ty jsou schopny, pokud je filtr dobře zajetý, vatu skoro rozložit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 19:49 Muž dblazek [16] - CichlidyRe: Silent
a ta vata škodí?(rybám,vodě..)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 18:06 R Muž Silent [5949] Re: dblazeks
Filtrační vatu ano. Běžnou obvazovou z lékárny ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2012 18:03 Muž dblazek [16] - Cichlidy – Vata
chci se zeptat jestli bych mohl použít do filtru jako filtrační hmotu vatu šlo by to?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2011 12:49 R Muž Silent [5949] Re: HWS
Filtrační vata je mechanické filtrační médium. Dokud je průchodné svou funkci a to zachytávání suspendované špíny plní. Na časovém úseku nezáleží. U některé nádrže kde je málo ryb se vata může měnit třeba po roce, u frekventovaných nádrží to může být třeba týdně. Základ je se ve filtru hrabat až když je to nezbytně nutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 10:45 Muž HWS [1] Re: Silent
Mám ji tam od 4.11. a na průtoku filtru zatím nic poznat nejde. Ale je stli vůbec po takovej době plní svou funkci... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 10:40 R Muž Silent [5949] Re: HWS
Já ve filtru měním vaty až když je téměř nepropustná a při pokusu o proprání se slepuje a nejde vyčistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 10:30 Muž HWS [1] – výměna
Ahojte...jak často měnit vatu ve vnějším fitru? Mám ji tam jako jednu ze 4 vrstev. Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 20:49 R Muž Silent [5949] Re: matlala
Já kupuji vatu střední hrubosti od firmy Amtra www.levnaakvaristika.cz/… ta vyjde ještě levněji a je prvotřídní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 20:46 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Silent
aha, já právě kupuju to drahou od sery, sice s výraznou slevou ale i tak je asi 2x dražší, asi ji zkusím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 20:41 R Muž Silent [5949] Re: matlala
Běžná hrubší filtrační vata. Díky tomu, že je trochu hrubší než bývají ostatní (Sera, Hagen) tak se tak brzo nezanese.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 20:38 Muž matlala [798] - Rostliny
ahoj, chcu se zeptat jestli někdo má zkušenosti s touto filtrační vatou? budu brát ěnjaké testy na vodu, tak bych chtěl přibrat i vatu. shop.aquar.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.07.2010 20:41 R Muž Silent [5949] Re:
Vatu bych jako samostatné filtrační médium ve vnějším filtru nepoužil. Její osidlovací povrch je oproti jiným hmotám velmi malý na druhou stranu má velkou hustotu a proto je velmi vhodná pro předfiltraci nebo jemné dofiltrování.
RE Kuba: vzhledem k tomu, že v tvém případě je vata jako poslední medium je to blátíčko směs jemného detritu a filtračních bakterií. Sice to silně omezuje průtok, ale pokud je pro tebe dostatečný tak to v pořádku. Funguje sice i jako biomédium, ale není to jeho primární funkce.
RE Maza: Bakterie ve filtru netvoří pouze mikroskopickou vrstvičku, ale ve hmotách vytváří kolonie a shluky takže časem mohou filtrační hmoty i ucpat. Ostatně ve filtru nežijí jen bakterie, ale i spousta druhů prvoků a jiných živočichů. Tyto všechny tvoří biomasu, která rozkládá organické odpady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2010 17:49 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kuba
Teď se nechci hádat. Myslel jsem, že bakterie jsou jen mikroskopická vrstvička na povrchu filtračního (jakéhokoli) média, a proto se upřednotňuje médium s maximálním povrchem. To hnědé je spíše rozkládající detrit, který asi taky obsahuje bakterie.

Proto se ptám - je tady někdo, kdo do toho vidí víc, aby nebyl Sody z této diskuze na rozpacích ? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2010 16:29 Kuba Re: Maza
Fotka k příspěvku Tak jednoduše to vidím, když otevřu filtr. Vata je uplně hnědá, plná takového typického bláta. Určitě jsou v tom i nečistoty, ale takhle hnědou vatu mám i v horním koši filtru, kde už voda prošla přez několik vrstev vaty v nižších koších. Vzhledem k tomu že vata je primárně určena k filtraci jemných nečistot předpokládám, že se nečistoty zachytili v nižších patrech filtru a ono hnědé bláto je tvořeno především bakteriemi. Mikrospokem jsem to nezkoumal, takže to nemůžu tvrdit na 100%, je to pouze můj odhad ;) Chtěl jsem tím hlavně říct, že v MÉM filtru funguje vata výborně i jako médium pro biologickou filtraci.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2010 08:26 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kuba
Tak nevím, jak jsi zjistil, že vata je osazená bakteriemi víc, než pěna. To by snad šlo porovnat až mikroskopem. Nejsou ty "bakterie" spíše víc zachycených nečistot v hustější vatě?
Vata má poměr plocha/objem opravdu nevýhodnější, protože je tvořena pouze z kulatých umělých vláken. Akvacit je na tom trochu lépe, zde je spíše výhoda pevného tvaru a pomalejšího zanášení se nečistotami.
Pro dobrou filtraci rozhodně kombinovat s nějakou keramikou, např. S..a siporax má 270m2 na litr média, a to je , troufnu si říct i bez výpočtu plochy litru vaty, pouze tipuju, tak 50x víc než vata. (tipl jsem si 5m2 na litr vaty, ale asi je to míň.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 19:22 Muž kortezhugo [983] Re: sody
ono je urcite dolezite "hrubost" a ako je to "natlacene"...
ale vecsinou sa pouziva na jemnu mechanicku filtraciu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 19:15 Kuba Re: sody
Mám filtr Atman CF 800 a kombinuju v něm filtrační vatu a filtrační pěnu. Vata je osazená bakteriemi mnohem intenzivněji než filtrační pěna. Celkem rychle se slehne a vytvoří tak vhodný médium pro bakterie. Průtok vody osazenou vatou je naprosto bez problémů, filtr téměř nečistím a zachovává si stále stejný průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 18:53 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Moucha
Bakterie se usadí, ale využitelná plocha vaty je oproti biologickým filtračním médiím (akvacit, keramika,..) jen nepatrná a tedy odbourávání dusitanů nebude dobré. Myslím, že pro mechanickou filtraci stačí vaty ve filtru max. 20%, zbytek určitě biologická filtrační hmota. Jinak budeš mít nadherně křišťálovou vodu, ale plnou jedů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 18:25 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: sody
ty bakterie vytvareji urcity povlak a ten by podle me ucpal vsecky pory v ty vate
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 16:18 Muž sody [0] – akvarijní vata
dobrý den, je možné použít ve filtru pouze akvarijní vatu? jde mi o to jestli se v ní usadí "užitečné" bakterie. při hledání jsem se dočetl že je vhodná pouze k mechanické filtraci.. děkuji za případné odpovědi..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2008 10:05 Muž pakozdy [17] Re: Mrakoplash
60l. prve 3 dni bolo bolo akva krystalovo ciste. potom som spravil zmenu filtra a odvtedy sa toho uz neviem zbavit. hoci filter je uskrteny na minimalny prietok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2008 16:38 R Muž Mrakoplash [1776] Re: pakozdy
jak velky mas to akva ?
me ta akadama krasne sedla, nemel sem filtr jen vetrackem pohyboval hladinou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2008 15:46 Muž pakozdy [17] Re: filipsi
asi druhy tyzden.teraz tam je stredne husta kocka akvacidu s cerp.hlavou s vatou v krabicke kinofilmu na vystupe.
ked to pozorujem nemam pocit ze by to bolo zvyrene ale proste to tam plava a neusadza sa to. ked vypnem filter trocha si to sadne ale voda nie je cira.
asi to dopadne tak ze nasadim velke tahanie vody cez hrubu vrstvu vaty.

rozmyslal som nad akquaclear - tam pisu ze to vyzraza drobne necistoty do vlociek a tie je mozne lepsie pochytat vo filtracii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2008 15:02 Muž filipsi [1295] Re: pakozdy
Jak je to dlouho?
Bohuzel si myslim, ze nic jineho nez jemna filtrace nepomuze. Chemicka cesta mozna je, ale rozhodne bych ji neaplikoval (ani jsem nikdy neslysel o nikom, kdo by to v akva zkusil udelat).
Je v akva neco, co ty jemne castecky viri? Pokud ano, bude to asi nekonecne.
Holt to je dan za akadamu, bohuzel. Kazdy dalsi pohyb v akva rozviri droboucke castecky.
Co tam je ted za filtr? Co docasne nasadit nejaky externi, plny jemne vaty (treba viz nedavny navod zde)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2008 14:55 Muž pakozdy [17] – filracia velmi jemnych ciastociek
zdravim ..
mam na dne akadamu - jemny il a stale mi v akva plava velmi vela jemnuckeho kalu ktory sa usadza na rastlinach. skusal som sera filtracnu vatu - nieco zachytila, ale prechadza to aj cez nu. nemate niekto tip ako by som sa toho mohol zbavit ?

dumal som nad nejakou chemiou na vyzrazanie bordelu z vody, ale neviem ci budem mat uspech.

nemate niekto tip ako sa zbavit toho maleho ilu ?

vdaka.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2468x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15102