Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plži proti řasám

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Plži proti řasám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 20:58 Alinois – Šneci v akváriu
Aniž bychom si to vlastně přáli získali jsme do akvária několik druhů šneků. Zřejmě jsme si je přinesli s nějakou kytkou z akvaristiky. Nejdříve byli opravdu maličkatý, ale někteří už jsou docela dost veliký. Nevíme vůbec co je to za druh, snad jediného kterého jsme identifikovali je Okružák Kanadský. Potom tam máme minimálně další 3 druhy. Říkali jsme si že je tam necháme aby pomohli čistit akvárium. Nicméně dneska jsme si všimli, že se šneci páří a do večera byli všude po akváriu snůšky jiker. Na stěnách akvária i na listech rostlin. 100% jsou to jikry od šneků, i když jikry od rybek by potěšili více. Budeme je muset dát pryč, už takhle je tam šneků víc než bychom chtěli. V akváriu chováme Bettu ale že by se pustil do šneků to ho ještě ani nenapadlo. Možná sežere aspon ty jikry. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 23:03 Žena sivon [1694] - PlžiRe: goldinka
Ale Betta si je možná ráda dá ke svačince. Nevím, zda zrovna kružníci jsou v jejím "okruhu zájmu" , ale levatky mi likviduje dost pečlivě.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 21:16 R Muž afc1886 [14655] Re: goldinka
O nikoho se nemusíš bát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 21:13 goldinka prťata šneků
Hmm tak to jsou opravdu prťavci... Má smysl je do toho akva dávat? Jo a Betta si je také nemůže splést s krmením? Teda... je mi to asi jedno jestli je sežere nebo ne, spíš aby si neublížila tím že je sežere :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2016 20:47 R Muž afc1886 [14655] Re: goldinka
Možná okružáci,ale já si spíš myslím kružník. rybicky.net/atlasostatnich/kruznik_maly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 20:27 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: goldinka
Ampulárie je nezbaští, aspoň to tak je umně v akva, ty piňďové jsou asi okružákci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 20:07 goldinka – prťata šneků
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
při likvidaci obsahu malého 12l akva jsem si všimla velkého množství pidišnečků. Netuším teda jak se tam dostali, protože žádný šnek v tomto akva nebyl (asi s kytkou?) každopádně pár jsme jich odchytili a dali do sklenice. Dá se z takové velikosti poznat co je to druh?
Je šance, že dorostou - šoupla bych jich pár do druhého akva... Nebo hrozilo by jim, že je ampulárie sežere?

Děkuji, přikládám pár pokusů je vyblejsknout :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2015 21:42 Koště Re: beermajkl
Když reguluji plže v akváriu, spařím salát nebo kapustu (něco měkkého co je doma a má dostatečnou plochu), okurka je nějak taky neláká, během pár hodin tahám hrst ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.03.2015 20:40 Žena sivon [1694] - PlžiRe: majklbeer
Tito plži (a ani o něco větší okružáci) prostě nemají tak silná " kusadla", aby dělali díry do zdravých rostlin. To má na svědomí určitě něco jiného - podmínky v akváriu, kdy se rostlinám nedaří. Třeba právě ta řasa, od které se ti tito pracanti snaží pomoci.
A k tomu zkrmování- není nutné je ani vyndavat, to je zbytečná práce. Jdou velmi snadno rozmáčknout o sklo i prstem. Ryby (krevetky i ostatní plži) si je najdou.
Na okurku se opravdu moc nalákat nedají(jak už zde bylo mnohokrát napsáno).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.03.2015 12:06 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: majklbeer
Dírky v listech nemívají obvykle na svědomí šneci, ale nedostatek draslíku, u kryptokoryny by mohlo jít taky o kryptokorynovou chorobu. Na okurku kružníci nepůjdou, takže Ti asi nezbyde než ten ruční odchyt, anebo počkat, až vymizí sami. Mně třeba zmizeli.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2015 12:03 Muž beermajkl [3] Re: Legioix
už jsem začal no,pokusím se to nějak regulovat hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2015 11:29 Muž Legioix [574] Re: majklbeer
Počet ti nikdo neřekne. Na okurku moc nelezou, takže nezbývá nic jiného než je vysbírat což ale nikdy není 100%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2015 11:10 Muž beermajkl [3] Re: Koště
Řasu se snařím zapudit přípravkem Rataj co2 vital,všímam si pár malých dírek v listech cryptocoryny,listy mám ořasené ale nechci aby se mi ti malí dacánci živili rostlinkama,pořeším asi odlov okurkou :-)jaký počet by měl asi zhruba být na 30l?Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.03.2015 10:57 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: majklbeer
Tito šneci zdravé rostliny nenapadají. Požírají jen odumírající části rostlin, takže Ti pomůžou s úklidem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2015 09:51 zvedavka Re: majklbeer
Přemnožení šneci značí hodně odpadních látek v akváriu. Mají co baštit. Až nebudou mít co baštit, přestanou se přemnožovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.03.2015 09:21 Koště Re: majklbeer
Tu hranici poznáš sám, já je nasadil na řasy, když se mi rozjely. Pomohli, ale jak měli hodně co žrát, tak se dost rozmnožili. Když spásli řasu, začali mi vyžírat do měkčích rostlinek malé dírky. Začal jsem praktikovat odlov pomocí okurky, salátu a zregulovat populaci. Teď už se to reguluje tak nějak samo, pořád tam jsou, ale asi jak nemají tu řasu, tak se nemnoží tolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2015 08:26 Muž beermajkl [3] Re: koyack
Ahá :-)do jaké míry můžou být neužiteční?Všiml jsem si jich teprve včera a je jich přes dvacet,můžou napadat i rostlinky samotné?Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2015 07:51 Muž koyack [87] Re: majklbeer
Vytáhneme rozmáčkneme a krmíme. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2015 07:46 Muž beermajkl [3] Re: sivon
No jednoho jsem vytáhl a poslal pinzetou bojovnici,ta ho ožužlala a vyflusla :-) a pancéřníčci taky asi nemají zájem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2015 22:37 Žena sivon [1694] - PlžiRe: RBeil
Jak se to vezme. Jsou užiteční i po přemnožení - určitě musí něco žrát (kdepak se to v tom akváriu asi vzalo :-D ) a naopak velmi jednoduše uděláme krmení z nich.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2015 09:52 Muž RBeil [174] Re: majklbeer
Ja je mam taky a jednu dobu jsem jich měl tolik že jsem jich měl na skle tak 30ks/dm2 a v pohodě, papali řasu a pak zas trochu vymizeli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.03.2015 09:33 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: majklbeer
jo, jsou užiteční. Než se přemnoží ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2015 08:28 Muž beermajkl [3] – kružník
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím,máte někdo osvědčenost s kružníky?Teda jestli to co mám je kružník :-) Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2011 14:36 Muž riso [129] - Cichlidy – Septaria porcellana
docela zajimavy clanek je tady:

scobak.blog.sme.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.07.2010 14:07 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: JuraS
...respektive do lidštiny..moc světla, ... výkonná filtrace co převádí no2 na no3 a je zaděláno na hodně řas..zelených...protože na ty tmavé, hnědé žádný šnek není..
Vcelku souhlas s tím, co jste napsal, ale na hnědé řasy je kopa šneků, (klasika jsou např. okružáci), a to, že filtrace účinnně převádí NO2 na NO3 bych viděl spíš jako přednost, než nedostatek. (Nejen z pohledu vyšší rostliny vs. řasy...) :-)
A co se týče světla - zhusta je to právě jeho nedostatek, který podporuje řasy... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2010 13:55 JuraS – Re: Bartolomiu
taky záleží jak máš akva napadené řasami..nejlepší je nevytloukat klín klínem..tedy nemít řasy jako problém ale jako běžnou součást akva pod dohledem a řiditelnou..moc řas v akva vždy znamená nerovnováho živin a jejich spotřeby..respektive do lidštiny..moc světla, moc rybek co kálejí do vody, výkonná filtrace co převádí no2 na no3 a je zaděláno na hodně řas..zelených...protože na ty tmavé, hnědé žádný šnek není..jinak zelené řasy žere de fakto každý šnek..kromě clea helena...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.07.2010 13:16 Muž Lukasson [40] Re: Bartolomiu
V popisu je vždy napsáno jaký potřebuji objem. Záleží taky jaké máš osazenstvo, filtr, rostliny atd. U těch neritin to není až tak důležité, ale třeba u ampulárii je to problém, prtotože jejich výkaly zhoršují kvalitu vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2010 12:48 Muž Bartolomiu [17] Re: Lukasson
jj dik za radu. A netušíš kolik si jich mám cca koupit do 60l AQ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.07.2010 12:12 Muž Lukasson [40] Re: Bartolomiu
Šneků, kteří likvidují řasu je spousty. Jeden z nich je neritina, která požírá jenom řasy a rostlinek si nevšímá, takže je ideální. Dále je možné pořídit Ampularii astralis, která zežere vše co ji přijde do cesty a to i jemnolisté rostliny, takže do rostlinného akvária moc nedoporučuji.
Chtělo by to prostudovat sekci ostatní a tam si projít popis jednotlivých plžů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2010 11:43 Muž Bartolomiu [17] – Šneci proti řasám
Čuzte, jsou nějací šneci , kteří by byly ideální proti řasám. Chtěl bych si nějaké pořídit a netuším jaké. Předem děkuji za odpověď
Vyzkoušejte

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 2237x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15005-plzi-proti-rasam