Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

eSHa Hexamita

 

NápovědaFórum » Nemoci » Léčení a léčiva 

eSHa Hexamita
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2020 02:18 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: KaGaOri
- pro běžně chované druhy šneků, zcela neškodné, při správné aplikaci léčiva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2020 21:23 Žena KaGaOri [89] – eSHa Hexamita vs. plži
Chtěla bych se zeptat těch, kteří tímto přípravkem léčili, zda jej použili v akváriu ve kterém byli také šneci (takové ty obyč. druhy - okružák, piskořka, levatka ...) a jestli jim léčbu přežili. Vygooglila jsem si příbalovou informaci, ale tam se o vlivu na plže nezmiňují, tak chci požádat o zkušenosti z praxe.
(Pro upřesnění - teď nic léčit nepotřebuji, ale v budoucnu bych ráda měla terčovce, tak si dělám přehled o léčivech na jejich časté potíže.)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2019 20:05 Žena Icestar [595] Re: kvietik
Návodem se řídím. První den 25 kapek na 100 litrů, druhý a třetí den polovic. O čtvrtém dni se nepíše nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2019 20:02 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: Icestar
Maš tam návod , tak sa riaď ním predsa. Vyliečiť ramirezky môže byť fuška a nie vždy sa to podarí. Treba nájsť príčinu ochorenia. A samozrejme biele výkaly nemusia znamenať , že ide o bičikovce. Môže isť aj o hlisístice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2019 19:43 Žena Icestar [595]
Ráda bych konzultovala postup léčby mýc cichlid. Postupné hubnutí, ztráta barvy, dlouhé bílé výkaly. Prostě bičíkovci. Nasadila jsem eSHa Hexamita, dnes je to třetí den. Snažila jsem se sehnat Entizol (nejde, pouze na předpis), TeraP, HexaEx - nikde nic nemají, ač webovky teda hlásaly opak, ale to je fuk. Nakonec jsem v Braníku sehnala tohle a chytré stránky ( www.akvarijni.cz/… ) o nemocech akva ryb hlásají, že na tyhle bičíkovce by to mělo fungovat. Nicméně v příbaláku se nic o bílých výkalech a ztrátě barvy nepíše, symptomy tam jsou popsané mírně jiné (vločkovitá kůže, napadání ostatními rybami... nic z toho, snad jen v pozdější fázi ta přehnaná lekavost, ta není ramkám moc podobná a připisuju ji nákaze).
Můj dotaz zní, funguje Hexamita opravdu na všechny bičíkovce? Byť subjektivně je rybám líp, trocha barvy se mladým modrým ramkám vrátila, ale strakatá samice se vláskovité bílé stolice zatím nezbavila. Nebo mám být jen trpělivá? Zítra už bych teoreticky neměla nic kapat - předpokládala bych, že ryby tedy budou zdravé. Když nejsou, mám kapat dál? Vyměnit vodu? Vyčistit filtr, nečistit filtr? Prosím o moudré rady zkušenějších akvaristů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 14:34 Muž strappy [39] – navodcz
Fotka k příspěvku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.08.2014 18:55 R Muž romant [27987] Re: Ičin
Tak potom bych do nich pral ten fishtamin hlava nehlava a dávkoval tu hexamitu a bude se vidět.
Edit: Rozhodujícím faktorem jsou jejich výkaly, ono se ani o parazity jednat nemusí, jenom jsou zabejčelý a musí si zvyknout na tvojí vodu a stravu. Jak je to dutý, nakouskovaný, déle se držící u řitního otvoru a ma to takovou mléčnou barvu, tak je to jasný, jsou tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2014 18:48 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: romant
právě k entizolu se nemám jak dostat, takže to zkusím zatím takhle. pokud se to nechytí, tak holt budu muset řešit jinak
EDIT : jo a ona to karanténa není. jsou tam sice prakticky sami, ale je to normální nádrž
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2014 18:44 R Muž romant [27987] Re: Ičin
Rozumím, na to byl možná lepší entizol vpraven do nich stejným způsobem jako ten fishtamin, prostě jak žerou, tak ro žrádla, to je nejefektivnější a pokud je máš v karanténě, tak t cysty nemuíš tolik řešit, ty se vyřeší posléze savem, při restarku karantény.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2014 18:39 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: romant
Je to spíš prevence u nových terčů, takže ani nevím co mají nebo nemají. Ale jsou pohublí a přitom žerou dobře
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2014 18:07 R Muž romant [27987] Re: Ičin
Ano.
Edit: Bude to jako obvykle o čase, kdy se problém podchytí. Na silněji napadené ryby se mě lépe osvědčil Flagellol a podle mě je to i o druhu parazita. Jako podporu doporučuji prát do ryb jakmile začnou přijímat potravu Fishtamin, ideál je namáčet do něj krmení, to je nejefektivnější způsob, jak to do ryb dostat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2014 18:03 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Tuší někdo jestli likviduje i cysty?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 21:22 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
A co se píše v návodu? Tři dny, tak tři dny. Po léčbě bych standartně vyměnil více vody a na podporu imunity přidával rybám vytamíny, ideál je do krmení, třeba Fishtamin nakapat na krmení před podáváním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 20:32 Muž Tomiino [43]
lidicky,jak dlouho pouzivate toto lecivo pri leceni?3 dny..nebo i vice?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 18:27 Žena EditHa [91] - TetryRe: Tomiino
Esha Optima je kombinací základních látek, které jsou přítomny v tropických vodách. Optima tedy pečuje o zajištění důležitých prvků, které jsou nezbytné pro vitalitu, růst, barvu a schopnost páření ryb. Není to tedy léčivo, ale je vhodné je použít třeba po léčbě na lepší zotavení ryb. Stojí přibližně 115Kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Zab01
Na rozdil od eSHa 2000 to ryby trosku drazdi. Hned po pouziti jako by odkaslavaly, snazi se neceho zbavit z tlamky, alespon Ramky mi to zacaly delat. Ale po chvili je to preslo. Myslim ale, ze uz se opakuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:26 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tomiino
Tak s jistotou ti to říci nemůžu, ale myslím si, že to ani nezaregistrují :-D mně to vydržely na chemii mnohem citlivější ryby bez problémů. Aspoň u exitu a 2000, myslím, že hexamita bude mít vliv na ostatní zdravé ryby stejný jako tyhle 2, tudíš žádný :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:21 Muž Tomiino [43] Re: Zab01
aktivni uhli tam zatim nemam.Jen biomolitam a sklokeramicke kulicky,valecky.Kdyz to nitrif.bakterie neznici...logicky muze filtr bezet dale.Jen nevim jak se na to muzou tvarit neonky ?? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:17 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tomiino
Já myslím, že eSHa zdravým neublíží, filtr jsem nevyndával, každý mi tvrdil, že oproti jiným lékum eSHa užitečné bakterie neničí, hexamita by neměla ničit žádné, jedině jestli tam máš aktivní uhlí tak to bych vyndal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
V navodu to je napsano. Takze do nej koukam a pisi, ze filtraci nechat, vyradit UV, iontomenice... no proste vyhazet veci, ktere by mohly to lecivo vyfiltrovat a nebo znicit. Ma se lecit v cele nadrzi a doporucuje se i jako prevence. Zdravym rybam to nemuze nic udelat, kdyz to preziji i oslabene, tedy ty lecene ;-) .

Ovsem opatrnosti nikdy neni dost, po nasazeni cehokoli ryby alespon zpocatku sleduji kazdou chvili, pripraven vymenit vodu...

A ano, nektere druhy ryb nektera leciva nesnasi a odpadnout mohou treba az za 3 dny kvuli znicenym jatrum a podobne, ale tady Ti napisu jen to, ze s timhle lecivem mam zkusenost jen s Ramkami.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:14 Muž Tomiino [43] Re: Designer
a eSHa Optima ? má někdo zvás zkušenost?s používáním,jen při nemocích nebo pravidelně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:10 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
Zkusím to a uvidím jak to dopadne. S jinými výrobky eSHy jsem velice spokojen, tak to nebude snad tak hrozné. Jelikož jsem léčil na začátku roku Entizolem a zdálo se mi, že tam trochu dělal neplechu a účinek taky nebyl zrovna nejlepší. Od té doby co léčim eSHou mi nezemřelo nic, ancistrusi se vytřeli, rostliny rostou, takže si myslím, že negativní účinky nejsou žádné, i na obalu je napsáno, že vedlejší účinky žádné nejsou známi, tak snad to tak bude :) Takže doufám, že když ty bičíkovce vykropím eSHou včas, všechno bude v pořádku X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Zab01
Tak ctu, tohle Te asi zajima:
"Přípravek hubí parazity (Hexamita, Octomitus) působící tzv. děrovou nemoc terčovce a jiných cichlid..."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 17:01 Muž Tomiino [43] Re: Zab01
Jak píše Zab01 ,, ryby nevypadají špatně ,,.tak mě zajíma toto:Když si myslim že ryby nejsou v pořádku a naordinuji do akva eSHu hexamita,může to nějak ublížit zdravým rybkám???při použití se vyndavají biologická média ve filtru (micromeck)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:50 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
Tak já to zkusím a uvidíme. U dvou novějších skalár mám takové podezdření, nezdá se mi že jsou uplně fit, ale na druhou stranu ani špatně nevypadají, tak snad ještě vydrží, jelikož v našem malém městečku eSHu nemají, tak budou muset vydržet do čtvrtka a uvidíme, pak dám vědět, jestli se žravost vrátila :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Zab01
Entizol mi u Ramirezky nepomohl, ryba stale stejne priznaky. Na webu jsem nasel, ze nasledne pouziti SERA Flagelol po nezabrani Entizolu nepomohlo, proto jsem sahnul po eSHa HEXAMITA, at pouziju neco jineho. Jak uz jsem uvadel, ryba zacala den po pouziti zrat, maly zazrak, ale uz byla asi moc napadena, takze dalsi den odesla (pokud mela treba perforovana streva a nazrala se, neni divu, alespon laicky hodnoceno). Nicmene dalsi ryba uz vypadala, ze zacina mit stejne problemy a vypada to, ze je v pohode. Zacala divoce zrat, ne jen tak aby se nereklo, nazere se jak muze, vykaly ma normalni, takze bych rekl, ze minimalne ostatni ryby mi to ochranilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:31 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
No to já taky doufám, ale zkušenosti s tím zatím nemám, u ostatních léčiv téhle značky všude jsou kladné ohlasy - i já mám s exitem a 2000 dobré zkušenosti, ale konkrétně u Hexamity jsem četl, že se jim moc nepovedla, tak nevím co je na tom pravdy. Ta cena zas tak závratná není, ale rád bych našel někoho, kdo by to mohl porovnat účinnost třeba s Entizolem. Přeci jen je to použití i dávkování lehčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Zab01
Podle toho jak se to jmenuje, bych se divil, kdyby to nejakym zpusobem ty bicikovce nelikvidovalo ;-) . A jak a cim to funguje, to je u eSHa asi problem, u jinych leciv se slozeni hleda lepe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.05.2013 16:15 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tomiino
Většinou jedno s druhým souvisí, buď můžeš mít děrovou nemoc prostě z nedostatku aj iná příčina není, nebo jí můžeš mít z nedostatku právě kvůli vnitřním parazitům ;-) kus od kusu to je jiné, ale pokud jsi si jistý, že krmení a vitaminy jsou v pořádku a děrová nemoc se stále objevuje, něco asi není v pořádku. Jen se marně snažím zjistit, jestli ta hexamita zabijí přímo ty parazity a nebo jen pomáhá zacelit děrovou nemoc :-D jelikož všude píšou něco jiného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 15:20 Muž Tomiino [43] Re: Designer
:) jasný,na obalu jsem četl jen děrová nemoc.To ale nejsou bílé výkaly ne? :-)?když bude mít ryba střevní potíže-bílé výkaly znamená to že má i děrovou nemoc?
Je dobré používat pri vymene vody esha optima?nebo je lepší pravidelně přidávat sera fishtamin?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 15:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Tak zrovna k tomuhle je to lecivo z nazvu tohoto tematu urceno :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 15:10 Muž Tomiino [43]
když koukam na toto vlákno,dá se esha použít i na ryby,které mají táhlé bílé výkaly?na skaláry?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 14:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Zab01
Jo, do zelena, viditelne i pouhym okem. A cast se drzi chvili na hladine, takze promichat, staci i nechat to roznest filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2013 16:14 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
Fajn, tak já to nějak zkusím, jednou jsem léčil Entizolem, ale to jsem měl ještě v malém akva, výsledek byl sice docela dobrý, ale ne uplný, teĎ bych toho do 2stovky musel naházet hromadu aby to něco udělalo a to se mi přece jen tolik nechce, proto chci zkusit eSHu, když ostatní věci vypadají, že zabírají dobře, aspoň každý to tu chválí a já s 2000 mam dobré zkušenosti. Mám tu nějaké nové skaláry red devil, tak uvidím jak se poperou se stresem a vším okolo, občas se stane, že někoho ty hexamiti přeperou a chci se toho zbavit co nejdříve i kdyby to měla být jen prevence pro jednou X-)
A jinak nevíte někdo, jestli to barví vodu nebo tak něco? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2013 14:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Zab01
Lecil jsem Entizolem a bohuzel nepomohlo, coz mne dost zarazilo. Na webu jsem nasel, ze Sera Flagelol po nevyleceni Entizolem take nepomohl. Takze jsem zkusil eSHa HEXAMITA. Napadenou rybu jsem nezachranil, ale dalsi, ktera uz zacala take jevit priznaky, tu stale mam a vypada dobre.

Jinak mne prekvapilo, ze ryba, ktera uz nechtela zrat, druhy den po pouziti eSHa HEXAMITA nastoupila na zradlo... no prislo mi to jako zazrak. Bohuzel pak ta ryba odesla, uz toho na ni asi bylo moc, nicmene to ze zacala zrat, to mne dost prekvapilo.

EDIT: Ryby po pouziti maji tendenci jakoby se neceho zbavovat z tlamky, vypada to jako nejake vykaslavani, proste je to drazdi. Za chvili se to ale uklidni, takze kdyz to pouzijes, nelekej se toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2013 14:03 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetky – Zkušenosti
Ahoj, máte prosím někdo zkušenosti s hexamitou od eSHy? .. mám doma 2000 i exit a ten zatím zabírá na vše když je potřeba, ale chtěl bych kvůli skalárum si pořídit i toto, pokud mi teda někdo řekne, že s tím má dobré výsledky :) díky za odpověďi :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 15:28 Žena Danila [4489] - SumciRe: danrycka
Voda, voda voda...Parametry vody?Velikost akvária, teplota....To bych řešila dříve, než tam narvu nějaké léčivo....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 14:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: danrycka
Koukám, že preferujete cichlidy...ten váš popis...napadá mne dvacet věcí naráz a kupodivu ani jednu bych neřešil zatím léčivem....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.11.2012 12:39 R Muž romant [27987] Re: danrycka
Pomohl by fotka těch postiženejch ryb a stran toho "preventivního" léčení, to je jak již napsal kolega na nic a může se klidně stát, že v rámci nevhodné prevence se vypěstuje pěkná rezistence vůči danýmu léčivu a až bude jednou skutečně potřeba, tak ouha, ono to nezabere. Je to velmi častá chybka, která se ovšem nemusí vyplatit.
Edit: Kolikrát je vodoléčba účinnější, než kdovíjaký zázračný vodičky(tím neříkám, že eSHa je špatná), ale je to někdy daleko těžší se s tím tahat, než tam cosi cmrndnout z malý flaštičky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 12:20 Muž danrycka [56] Re: LiborSprysl
Nepsal jsem že nejsou nemocné, jen že to nevím přesně. Dýchají zrychleně, občas má některá světlý trus, nesmyslně po sobě vyjíždějí a všiml jsem si že dvě mají změnu na kůži - ?děrová nemoc? tak to nechci podcenit. Žerou v pohodě, doteď jsem neměl problém a fakt nejsem zastánce nesmyslné preventivní léčby. Jde o terčovce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 12:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: danrycka
nač ta ironie? Pokud nejsou nemocné, není pak otázka jak dlouho léčit? na nic?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 12:02 Muž danrycka [56] Re: LiborSprysl
Děkuji palec velmi jsi mi pomohl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 11:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: danrycka
Logik...logicky....Hlavně je důležité vědět! zda jsou ryby nemocné. Jinak je to k prdu... ;-) logicky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 11:00 Muž danrycka [56] – Jak dlouho?
Jak dlouho má trvat léčba Hexamitou? Nejsem si jistý jestli jsou ryby opravdu nemocné protože mají jen některé příznaky a jinak vypadají v pořádku, ale nechci o ně přijít, tak jsem jim pro jistotu dal dnes již druhou dávku. V návodu se však píše pouze o dávkování v prvních třech dnech, co pak? Konec, vyléčeno? hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 09:13 Muž bladeblade [0] - CichlidyRe: Sewer
jo tu je tenang navod
uloz.to/…

tak ak som to spravne pochopil vymena neni nutna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 08:21 Muž Yirka [9126] Re: Sewer
Na druhou stranu jsou přípravky eSHa vyrobeny tak, aby se při jejich aplikaci nemusela měnit voda. Věřím, že se někdo s přímou zkušeností ozve, pokud ne tak opravdu nezbyde než se mrknout na příbalový leták-manuál někdy na krámu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 06:11 Muž Sewer [99] Re: bladeblade
No a jak je to teda s tím dávkováním? Já vím, že jsem kdysi používal nějaký přípravek (dávkování už si nepamatuju) ale voda se měla měnit denně, 20% - 25% a to do doby, než dojde 2x k výměně celého obsahu nádrže, čili 8 - 10 dní. A asi po 14ti dnech se celá akce musela zopakovat (denní výměna části vody).
Myslím, že kdyby jsi to dělal takhle, tak nic nezkazíš, bude to běžný postup, ale daleko líp uděláš, když zajdeš do obchodu, kde přípravek prodávaj a vše si sám ověříš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2010 18:01 Muž bladeblade [0] - CichlidyRe: Sewer
nj davkovani sem uz nasel ale nevim jak je to s vymenou vody ?:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2010 16:56 Muž Sewer [99] Re: bladeblade
Zkoušel jsem něco narychlo najít na googlu, ale nenašel jsem. Zkus zajít někam, kde ho prodávaj a jen se zeptat, protože jinak tady budeš čekat na odpověď od někoho, kdo ho má doma nebo má s jeho používáním zkušenosti a to by ses taky ani třeba nemusel dočkat... (třeba se pletu a za 10 minut ti někdo odpoví, ale když se do pondělí nikdo neozve, tak bych tam zašel...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2010 12:52 Muž bladeblade [0] - Cichlidy – Esha Hexamita davkovani
Zdravim vas nenasiel by niekto navod na davkovanie a naslednu vymenu vody niekde som ho stratil. Dakujem

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 2358x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14978-esha-hexamita