Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Písková filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Písková filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 21:54 Muž MilanSuchy [2] - SumciRe: Jirka
Dokončuju teď akva cca 400l a filtraci jsem si dělal vlastní z 150mm novodurových trubek (3x1m) a jako první vrstvu sem dal asi 6 litrů štěrku co sem měl původně na dno pak jsou vrstvy biomolitanu prokládaný biokuličkama, o písku sem přemýšlel taky ale ten by byl opravdu asi moc jemný a rychle by se snižoval průtok, ještě uvažuju o mechanickym předfiltru (takovej ten průhlednej co se dává na sání čerpadel) kterej by se dal rychle a pohodlně vyčistit od větších mechanických nečistot jako třeba listy atd. Časem dám do profilu prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 20:30 Usine Re: Jirka
Pokud ti mohu poradit tak písek rozhodně ne. Ten jsem používal než jsem narazil na pěny. Je z tím hrozná práce. Hrozně rychle se zanáší a časem se tak utemuje že nejde vyndat. O brzdění vody ani nemluvím. Pokud jde o biologickou filtraci a povrch pro usazení bakterií, tak to není žádná sláva. Pro akvárium 350 litrů ti bohatě stačí pěna tak o obsahu 10 litrů.

:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 20:06 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Jirka
tyhle filtry se používají v úpravně vody, samozřemě při správným postupu je to i biologická filtrace. Ale pro akvaristiku to má podle mě několik nevýhod. Rozhodující je plocha a ne objem (nahoře se po čase utvoří biologická membrána). Důležitá je pomalejší rychlost (ta pak podle plochy závisí na průtoku). A pokud se filtr regeneruje tak se zase musí nechat znovu zaběhnout, takže je lepší jich mít víc. Normální jsou anglický nebo evropský filtry (to je podle rozvržení vrstev) v těch je průtok trochu rychlejší a propírají se vodou, pak je ještě anglická pomalá filtrace, kde je tlustší vrstva písku a voda proudí o dost pomaleji, a ty se čiští tak že se odebere vrchní vrstva a propere. Ty rychlosti si teď nemůžu vzpomenout a omlouvám se jestli jsem něco popletla :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 11:51 Jirka Re: Moucha
Použití pískové filtrace na akvárium jsem právě nikde nepotkal, proto jsem tady založil téma. Co se týká biologické filtrace - akvárko bude mít kolem 350l a množství písku odhaduju na cca 20l(objemu) filtr bych chtěl mít spíše pomaloběžný a zároveň skrápěný. Mám pocit že by písek mohl mít dostatečnou plochu na uchycení baktérií. Čištění si představuji tak, že koš s pískem propláchnu silným proudem vody (abych ho rozhýbal a promíchal), což bude i poměrně jednoduché na provedení. Jinak rád bych taky zmínil ekonomickou stránku věci - 3 kýble plaveného písku asi budou o něco málo levnější než řekněme biomolitanová kostka 30x30x30 cm. Ale rád bych zjistil jestli se v tom množství (ploše) nepletu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 10:34 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: RadioactiWe
...Pri použití správneho množstva a zrnitosti piesku by to mohla byť podla mňa dosť intenzívna mechanická filtrácia...
Biologická taky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 10:25 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: Moucha
Zbytočná téma by to bola len vtedy ak by sa to tu už riešilo (čo som neskúmal).

Je síce pravda že podstatná je hlavne biologická filtrácia, ale nemožno opomenúť ani mechanickú. Pri použití správneho množstva a zrnitosti piesku by to mohla byť podla mňa dosť intenzívna mechanická filtrácia a nahromadené nečistoty by bolo možné jednoducho odsať...
Takže podla mňa by to bol dobrý nápad, ale nezabudnúť pri tom na biologickú zložku filtrácie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 09:57 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Jirka
lepsi nez pisek je bioakvacit, keramicky krouzky, kulicky z palenyho jilu, filtracni vata je toho spousta, zbytecne tema
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 09:52 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: Jirka
nejsem odbornik, ale piskova filtrace je mechanicka a v akvariu potrebujes predevsim biologickou fitraci, takze bioakvacit na 100 zpusobu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 09:46 Jirka – Písková filtrace
Zdravím vespolek,
zkoušeli jste někdo přemýšlet nad pískovou filtrací do akvária? nemyslím přímo rvát tam sud z bazénové filtrace, ale narazil jsem na děrovaný koš na lekníny, a napadlo mě, nasypat do něj písek a nechat na něj téct vodu z přepadu, případně na něj ještě položit vrstvu bioakvacitu. Jaké jsou názory zdejších odborníků?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1012x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14951-piskova-filtrace