Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do mini akvária (do 20 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do mini akvária (do 20 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2013 22:38 Muž dudak [1885] Re: RBeil
a co třeba tohle www.kupzarovky.cz/… žádný patice už nepotřebuješ, jen šňůru do zásuvky, ale na 10 l to bude asi moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2013 20:18 Muž RBeil [174] Re: Aforte
Připadá mi to o dost dražší a komplikovanější, musí tam být chlazení a trafo a to jsou další peníze navíc. Ono kompaktní zářivka s paticí G23 v hodnotě 80kč (i kdyby dvě 80kčx2) i s paticemi výjde určitě o dost levněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2013 19:07 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: RBeil
A co takhle volba LED pásků?
rybicky.net/clanky/914-led-osvetleni-akvarii-i
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2013 18:56 Muž RBeil [174]
Ahoj, chci se zeptat, budu si vyrábet dřevený krit na akvárium 10L s tím že bych to měl pro odchov rybiček (platy,mečovky nebo neonky)s tím že by tam byli rostliny především jemnlisté nějaké kobercové rostliny či javský mech (i něco náročnějšího na světlo) Kolik wattovou zářivku s paticí G23 (kompktní zářivku) tam mám dát aby stačila i pro náročnější kytky buť jednu silnou nebo 2 slabší, ale bral bych radši 2 slabší. A budou se nějak víc snižovat watty které projdou přez sklo (3mm) do vody ? nebo to je zanedbatelná ztráta ? Dík moc :-) ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 18:39 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: petulinakk
Až u toho budou mít aspoň svítivost v lumenech, aby se dala určit účinnost jestli je aspoň kolem 100 lm/W tak pak se o tom dá uvažovat. Cokoliv s nižší účinností bez problémů nahradí zářivky T5 a bude to daleko levnější.

Ale když prodejce ani neuvede kolik světla to opravdu vydává tak se o tom dá úspěšně pochybovat jako o vhodné koupi. Ale LED jsou momentálně v kurzu a dá se na těch cenách docela nahnat marže tak proč to zákazníkům nenabízet, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 10:29 Muž kortezhugo [983] Re: KarlosS
Sa viac oplati ako samotne osvetlenie.Ked zobereme co stoji nadrz+ohrievac+filter?
X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.12.2012 10:07 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: petulinakk
Sranda je, že tohle komplet i se světlem, vyjde pomalu stejně draho, jako malé LED světlo jinde:-)
www.vyprodeje.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 22:10 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: petulinakk
Tak já to okouknu a dám vědět. Kdo ví, jestli si to rovnou nedonesu domů. To bych Ti to pak mohla i rovnou vyfotit.

P.S. - jojo, hlavně ty rybky, ty to ocení :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 22:05 Žena petulinakk [2016] Re: ivaha
Na tom videu vypadá dobře, jestli se tomu srovnání dá věřit, znáš to, asi jako "nejlepší je Ariel" :-D

Nad tím videem mě pobavila věta: "Poskytuje velmi dobrý výkon světla i pro nejnáročnější rybičky" heheee :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 21:57 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: petulinakk
Na tom videu u třetího odkazu to světlo vypadá moc dobře, řekla bych.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 21:49 Muž Burik [727] - AquascapingRe: petulinakk
máš pravdu,blbě se mi to zobrazilo..

V jedné akvaristice tady na Kladně má vystaven a zprovozněn Diversa nano set s touto o něco menší LED lampičkou a celkem mu to tam jde..ale je to jen 30L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 21:38 Žena petulinakk [2016] Re: Burik
Opravdu, cenově vyjdou jiná řešení líp, ale tohle vypadá prostě hezky.
O pořízení dvou neuvažuju, tak je samozřejmě otázka jestli by těch 13W stačilo a jak kvalitní osvětlení to vůbec je.
Jinak na prvním odkazu je lampička.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 21:30 Muž Burik [727] - AquascapingRe: petulinakk
Ty první dva odkazy bys asi nevyužila,jelikož je dělané k připevnění do stávajícího krytu

ale to poslední by určitě šlo..a kdybys koupila dvě a dala je vedle sebe,tak si myslím,že by to nemuselo být tak špatné,ale cenově určitě vyjdou jiná řešení lépe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 20:37 Žena petulinakk [2016] Re: Miso
Děkuju všem za rady :-)

Pro zajímavost, narazila jsem ještě na dvě LED osvětlení o délce 50cm, ale to LED Intenso už tu bylo rozebíráno níž (ne moc příznivě) :-) a pro mě zůstává pořád záhadou kolik ty LED vlastně svítí, zvlášt když taky u dvou osvětlení stejné délky uvádějí u jednoho 13W a u druhého 5,8W coze

www.zverimex-rybarske-potreby.com/…

www.zverimex-rybarske-potreby.com/…

EDIT: obdobné www.vyprodeje.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 13:22 Muž Miso [470] Re: petulinakk
tu Hailea rampu mozes pouzit , ale podla mna je to slabe. Co sa ziariviek tyka, netreba vymyslat a kupit obycajnu T8 840, 865 za 3eura ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 13:16 Muž Burik [727] - AquascapingRe: petulinakk
ano,když tam dáš ty nožičky obráceně,tak jako dal ten z odkazu,tak to bude pasovat:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 13:07 Žena petulinakk [2016] Re: navik
Děkuji za tip jim napsat, zrovna majitelé těch nádrží jak jsem dávala jako příklad už tu pár měsíců nebyli, ale zkusím pohledat dál.

U té rampy píšou celkovou délku 56cm, takže by trochu přesahovala, ale nijak dramaticky, zkusím se kdyžtak poradit s prodejcem.

EDIT: asi by to mohlo vypadat nějak takhle? rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 12:57 Muž navik [908] - SumciRe: petulinakk
Ano, do tělesa/rampy v odkazu ta zářivka bude pasovat (a už jen zjistit, jestli ta rampa sedí na 50 cm akvárko...).
A co se týká odkazu na nádrže, pak bych jejich majitele (jelikož se nemusí do tohoto vlákna podívat) oslovil Osobním vzkazem s přáním do nového roku a prosbou o informaci/nafocení osvětlení :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 12:46 Žena petulinakk [2016] Re: Burik
No právě, že je odkaz na samostatnou zářivku, ale jak jí tam majitelé těch nádrží co jsem našla mají přidělanou? :-)

třeba tady
rybicky.net/nadrze/7469
rybicky.net/nadrze/8159

Dalo by se to dát třeba do této rampy? Nebo která zářivka do téhle rampy patří?
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 12:22 Muž Burik [727] - AquascapingRe: petulinakk
ted odkaz je pouze na samostatnou zářivku.Bohužel na 50cm dlouhé akva se rampy shánějí celkem blbě..není to standartní rozměr.Já budu řešit osvětlení do akva o délce 50cm dvojicí 18W blau lampiček
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 12:12 Žena petulinakk [2016] – Osvětlení na kava o hraně 50cm
Znovu uvažuji nad výběrem osvětlení, tentokrát u akvárka o délce hrany 50cm.

Našla jsem si tady v nádržích uživatelů obdobné nádrže, a hodně jich má tuto zářivku, bohužel jsem nenašla celkovou fotku, tak nevím jak je to tam přidělané, jestli je to zářivka jen do krytu, nebo se dá nasadit i na "nožičky" jako rampa?

Omlouvám se za možná blbý dotaz, co se týká techniky, jsem na tom s vědomostma hodně špatně, a do nějaké samodomo úpravy bych se nepouštěla, proto hledám nějakéjednoduché řešení (kryt nechci) stydim

www.rajkrmiv.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 14:31 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
S vodou se zabývat nechci, protože čas jsou peníze.

Snad to stihnu ještě do konce roku.

:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 08:26 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
Proč by to nešlo? V podstatě v tom mém příspěvku je na to i návod :-)

A nebo používat měkčí vodu ano Jak se k ní dostat tu myslím na fóru je ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 06:32 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
Ne, ne hladina je volná.

Asi to bude doopravdy málo CO2.

Zbyla mně 0,5 kg bomba od Rataje, tak přikoupim hodiny s el.mag. ventilem.
Přesně tak jsem nechtěl skončit :-D

Bez sycení to prostě s tvrdou vodou nepujde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2012 21:26 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
Pokud to světlo nepřistiňuješ nějakýma plovoucíma rostlinama nebo není poměrně dost vysoko nad hladinou tak si myslím že to bude nedostatek CO2. Řasy budou asi jen otázka času.

Jinak Rotala je pro nevyzpytatelná, kdysi mě krásně šla walichii bez CO2 a nějakého extra hnojení v mini 12L, pak přestala jít. Teď mám v 54L rotundifolii a nejde taky moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 22:14 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
AK jede cca 7 neděl.

Bez CO2 a přidávám 4 ml denně Tropicy s fosforem a dusíkem.

Rostliny : rotala, anubias, sagitarie, crypt. parvula

Rotala přestala úplně růst a ostatní tak nějak živoří (rostou, ale pomalu)

Anubias s cryptoškou asi rychle neporostou, jinak testy na makro+Fe v pohodě.
jediný co mě napadá je, že nádrž na 20 st. celkové tvrdosti asi bez CO2
nebude žádná raketa :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 21:32 Muž tajfun1 [222] Re: milosak
tak ono to není jen o světle, když do toho pražíš 18W na 20L, tak musíš dodat odpovídající množství hnojiva i CO2...když ne, tak kytky to málo co tam je rychle spotřebují a pak živoří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 20:31 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
Prezentaci k tomu akva koukám nemáš, ale přijde mě že 18W na 20L je až až. Bez problémů jsem provozoval něco málo přes 20L s 10W T8 trubicí cca 5-10 cm nad hladinou. Pak ale světlo odešlo amusel jsem použít 15W co bylo doma a od té doby válčím s vláknitou řasou (ikdyž už je to pod kontrolou ...)

Jak se ten údajně nedostatek světla projevuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 20:26 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: milosak
Určitě je to světlem? Provozuji několik nádrží do 30 litrů a vždy s osvětlením max. 11W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 19:54 Muž milosak [66] - Rostliny
Vracim se ještě k lampičce Blau 18 W.

Svítim s ní do mini 20 L a po měsíci rostliny strádají - evidentně málo světla.

Při tom by mělo být zhruba 1 w/l.Je mně jasný, že u malých nádrží se to nedá
doslova takto přepočítávat, ale stejně svítí dost málo,
co vy na to ??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2012 19:07 Muž muťa [554] - RostlinyRe: petulinakk
Pokud vím, tak tam měli i ten menší rozměr s 2x8w. Už jsem to našel: www.prirodni-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 10:44 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: petulinakk
Ale já nedával odkazy na 2x6W ale na 2x8W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 10:20 Muž kus [200] - RostlinyRe: petulinakk
V tom případě se omlouvám,(spíše se mi nechtělo vracet zpátky do doby kamenný, kdy to řazení příspěvků ve foru vypadá jak klínové písmo na hliněných destičkách :-)a ne do vláken pod sebe )
Jediný co můžu ještě poradit je v katalogu Wireli v sekci osvětlení je na straně myslím 182 lampa Triplex-toach a nechat si udělat kratší (pokud nejste zručná) a osadit je watově silnějším páskem a kvůli chlazení jeden třeba 36W pásek do allišty 15 a svítit dvěma či třemi allišty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 10:00 Muž kus [200] - RostlinyRe: petulinakk
petulinakk napsala:ale má jen 12W, potřebuji silnější :-)
V tom případě Vám nezbude než tam dát tak 100W žárovku, jako v začátcích akvaristiky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 05:25 Žena petulinakk [2016] Re: kus
Toto světlo (LED Diversa) se tu taky níž zmiňovalo (příspěvky z 4.11.), je slabé :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 05:23 Žena petulinakk [2016] Re: lhajek
Tohle osvětlení www.prirodni-akvaria.cz/… se tu už níž probíralo ale má jen 12W, potřebuji silnější :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 01:45 Muž Miso [470] Re: lhajek
tie Diversa LED tiez zvazujem ale ako pises v bode 2 nenasiel som nikde svietivost ani pouzite LEDky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 22:15 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: kus
Obávám se že to co výkonově vypadá už použitelně, tak je pro petulinakk už zbytečně moc dlouhé. A to jsme přesně u toho co jsem tu už psal - tyhle LEDlampičky bych si nikdy nekoupil protože:
1) co je v nich použito za LEDky a jak mají kvalitně udělané chlazení těch LEDek? Špatný odvod tepla od LEDky výrazně může zkrátit její životnost a tím vynaložené pěníze letí komínem dřív než stačí na energii něco ušetřit.
2) T5 trubice bude s velkou pravděpodobností účinnější než v těchto světlech použité LED. Nikde jsem u nich nenašel množství vydávaného světla v lumenech abych si to přepočítal na lumeny na watt a mohl porovnat jak účinné to vlastně je. Proč tak důležité info u toho asi chybí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 21:59 Muž kus [200] - RostlinyRe: petulinakk
no, ono stačí se podívat do záložky "výrobky". Hned v novinkách je odkaz na led světlo. Něco z tohodle by se Vám mohlo hodit: www.vyprodeje.net/… palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 21:51 Muž muťa [554] - RostlinyRe: lhajek
Ale už to tady je, někde níže jsem to dával. Jsou u toho dvě trubice 10 000K, ale vyměnil jsem je za 830 a 840.
Je fakt že to světlo není laciné, ale vypadá hezky. Mám ho v prezentaci. Myslí že je i na aquario.pl ( nebo tak nějak )a levnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 21:50 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: muťa
A že neporadíš ;-)

petulinakk už hledá takovou dobu něco :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 21:48 Muž muťa [554] - RostlinyRe: lhajek
Tohleto mám a je i v menším - 30cm a taky jsou posunovací.

www.prirodni-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 21:46 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: petulinakk
Ale postavíš, tady to máš za vyšší cenu jen s lepším obrázkem. Nožičky jsou posunovací po celé délce osvětlení: www.prirodni-akvaria.cz/…

Tedy doufám že je to to samé :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 21:37 Žena petulinakk [2016] Re: lhajek
Děkuji za tipy, ale jak už jsem psala, jsem opravdu technický antitalent, do "samodomo" sestavení nebo úprav se raději pouštět nebudu, ta rampa na posledním odkaze by byla výborná, ale má na délku 42cm, pokd je to na nožičky tak to na akva o hraně 30cm nepostavím :-)
Každopádně děkuju palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 21:19 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: petulinakk
A co jít do nějakého světla sice určeného na svícení v kuchyňských linkách nebo nábytku. Třeba svetusporek.webnode.cz/…

Jen si nejsem jist jestli 8W trubice T5 by byla dost a asi by to chtělo vymyslet nějaké upevnění. Komplet asi nebude :-(

Nebo 2x8W: www.heureka.cz/…

Třeba něco vybereš.

EDIT:
V těch odkaze na heureku jsem ještě objevil toto: www.rostlinna-akvaria.cz/…

A nebo jít do vlastní výroby a zavěsit si ho na vlastní stojan nad akva: akvarium.romanholba.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 16:14 Žena petulinakk [2016] Re: sikula
sikula napsal: No, ono to chce ty šroubky dotahovat s rozumem....
Já je dotahovala s rozumem, a poté co mi první úchyt odešel a dostala jsem druhý, jsem si počínala extra citlivě, na lampičku jsem sahala co nejméně, a přesto začal i ten druhý praskat.

To že nejsem jediná kdo má takovou zkušenost (viz názory níž) asi o něčem svědčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2012 10:31 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: petulinakk
No, ono to chce ty šroubky dotahovat s rozumem.... Kdyby byly železný a dorveš je , tak zase rozdrtí sklo.
Já tuhle lampičku vlastním a používám dva roky a zatím drží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 21:50 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Miso
prostě ikdyž s tím upínacím bazmekem lidé zacházejí opatrně,tak se stejně něco ulomí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 21:44 Žena petulinakk [2016] Re: Miso
Přečti si níž můj příspěvek z 15.11.2012 08:20 a ještě pod ním jsou další zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 21:40 Muž Miso [470] Re: petulinakk
uvazujem o nej na minicko, co bolo zle s uchymi?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 7 8

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5041x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14949?od=51