Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Silnější zdroj

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Silnější zdroj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.02.2020 09:03 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Blackie89
Ten zdroj nevyhořel proto, že by měl příliš malý jmenovitý výkon, ale proto, že je prostě postavený z laciných čínských součástek, vysychají v tom levné kondenzátory atd. Stejné problémy můžeš časem mít i se silnějším, akorát o něco později. Slušné spolehlivé zdroje vyrábí třeba česká firma BKE.

O tom, kolik bere reálně světlo, se zase nedozvíš nic podle štítku, řekněme, že je v něm 39 W výkon LEDek, ale je tam i nějaká řídící elektronika (aby se ty LEDky nespálily) a ta má taky nějaký odběr. Proto je lepší to změřit, bez toho reálně dneska nevíš nic (a ty jednodušší multimetry dneska stojí stokoruny, sice nejsou moc přesné, ale to nevadí).

Protože tam je ta řídící elektronika, je pro tebe podstatné to napětí (v nějakém rozmezí), proud by měl umět dát prostě větší, než jaký chceš odebírat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.02.2020 08:54 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Blackie89
nejdůležitější je koupit zdroj v mém případě na 12V a ty ampéry už nejsou tak důležité? Číňanovi moc nejde věřit pokud jde o tyhle údaje. Najdi si na you tube o tom video používají vyřazené vykuchané srágory které často shoří. Ty otevřené zdroje používám ale už jsem z nich několikrát fénoval vodu takže si jejich umístění rozmysli. Jinak ty udaje o proudu jsou důležité při koupi nového zdroje který ale může být také z Číny ale jiné kvality. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2020 07:55 Muž Blackie89 [493] Díky
Díky všem za rady a snahu pomoci palec
Jak jsem již psal, elektrice moc nerozumím a žádné měřáky ani doma nemám...

Nějak mi nejde do hlavy, že i na těch zdrojích co mám doma se píše ( mám tři osvětlení chihiros A 601, A 501, A 251 ), že je 12V 5a ( nejspíš 60w ) Ale když jsem se díval na "originální" předražený zdroj chihiros, který prodávají na rostlinna akvaria tak tam píšou, že to je 12V 6a 72w : www.rostlinna-akvaria.cz/…

Takže jestli to chápu dobře, nejdůležitější je koupit zdroj v mém případě na 12V a ty ampéry už nejsou tak důležité? Jde o to, že zdroj s 5A je 60w ten tedy mám a skoro u toho světla A 601 vyhořel i když světlo dává údajně max. 39W a měl jsem jej na 95% - byla tam tedy i malá rezerva. Tím pádem bych chtěl silnější zdroj a nechtěl bych kupovat po roce zase nové zdroje...

Takže můžu s klidem vzít na jedno osvětlení chihiros A 601 třeba toto, když ty odkryté, které jsem posílal už níže nejsou moc vhodné? : www.led-tech.cz/…

A na dvě tyto osvětlení třeba toto? : www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 19:13 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: ZDRI
Hledal jsem technické parametry, konkrétně napětí. Na aliexpresu o napětí neříkali nic, tak jsem hledal dál. Vypadlo na mně tohle: www.ukaps.org/… i s obrázkem zdroje na 19V. Ano, měl jsem se podívat lépe.

Na druhou stranu, samotným LEDkám ani tak neublíží dvojnásobné napětí jako vyšší než jmenovitý proud. Jednou jsem si koupil samotné vysokosvítivé diody a trochu jsem s nimi experimentoval. Co se napětí týče, zvládaly hodně, ale než jsem si postavil omezovač proudu (žádná věda, dva tranzistory a dva odpory), nebyl nejmenší problém ji během pár set milisekund zničit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 18:56 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: ZDRI
V tom prípade áno, treba silnejší. Najlepšie je zmerať si spotrebu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 17:36 Muž ZDRI [1415] Re: zervan
Ale ten Chihiros A601 má max. 39W a adapter 12V/5A viz www.rataj-spk.cz/…
Já nevím, kde vzal kolega UCX ta čísla, která uvádí ve svém příspěvku.
A počítá se s jeho použitím na 2 taková světla (tzn. max. 2x39W)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 17:03 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Blackie89
Treba si odmerať spotrebu alebo prúd a podľa toho kúpiť. Taký nejaký 100 W aj mám (rovnako vyzerá), no príde mi zbytočne silný aj na 2 svetlá, ak pôvodný adaptér mal 2,5 A (teda 30 W).

Nepoznám Chihiros a neviem, či vyžaduje práve 12 V a má svoju reguláciu, no pokiaľ ide napätie rovno do LED pásov, osvedčil sa mi tento nastaviteľný: www.aliexpress.com/… - s ním môžem stiahnuť intenzitu podľa potreby až na nulu. Ja používam 24 V LED pásy (bežne v dome) a pre ne variant zdroja 9 - 24 V / 3 A. Pre 12 V svetlo treba 3 - 12 V / 5 A.

Pravda, ak má to svetlo bežať vždy naplno, je regulovateľný zdroj zbytočný. Ostatne, aj tamten 100 W umožňuje jemne regulovať - dávam ho na minimum pre dlhšiu životnosť LED pásov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 16:22 Muž PetrO [752] Re: Blackie89
Fotka k příspěvku Já má 2x Chihiros světla + asi ješte 1,5 m led pásku na starém ATX zdroji pro PC. Jen jsem ho očesal na 12V a světla zapojil na TC420.
Možná nic moc, ale funguje to.
Mám to tak od prázdnin.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 15:52 Muž ZDRI [1415] Re: Blackie89
Tyto nekryté, neizolované zdroje bych určitě k akvárku nepoužil, teda pokud to celé neplánuješ ještě nějak zakrytovat. Ale já nejsem elektrikář, počkej radši na Slavka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 14:16 Muž Blackie89 [493] Re: _ucx_, ZDRI
Díky za rady. palec

Takže na jedno to světlo mohu použít třeba toto? : www.bighobby.cz/…

A na dvě třeba toto? : www.bighobby.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 12:50 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: ZDRI
Tohle je obecný princip pro všechna LED světla (ok, až na to napětí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 12:36 Muž ZDRI [1415] Re: _ucx_
Promiň, ale takhle to opravdu není. Počkej až to tu uvidí Slavo :)
Mmj., ten Chihiros je dělaný na napětí 12V...

Blackie
Můžeš použít jiný LED zdroj/adapter na 12V. Pokud chceš tato světla použít 2 stejná na jeden zdroj, sháněj 5-ti ampérový zdroj cca 100W (2x39W + výkonová rezerva 20-30%) + kup rovnou i výstupní rozbočovač/rozdvojku, konektory kompatibilní s Chihirosem. Není dobré použít ani zbytečně silný zdroj (při malém využití klesá jeho účinnost), ani málo dimenzovaný (při provozu na jeho max. zatížení se zkracuje jeho životnost).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 12:21 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Blackie89
Já nevím, jestli Chihiros má v těle toho světla ještě nějakou elektroniku (omezovač proudu). Proto bych byl na tvém místě se silnějším zdrojem opatrný, LEDky potřebují nějaký daný proud a nejsou si ho samy schopny omezit, čili pouhé připojení na jmenovité napětí způsobí, že se zableskne a je po LEDce. Pokud tam ta elektronika je, tak si prostě kup libovolný 20 - 24 V/60 W spínaný zdroj a máš vyřešeno. Pokud ne, potřebuješ ještě LED driver na jmenovitý proud toho světla (což by se dalo udělat tak, že si ten proud, který teče ze zdroje to těch ledek, změříš ampérmetrem). Na stávajícím zdroji se píše něco o 2500 mA (= 2.5 A), tak buď tomu věřit budeš nebo ne. TC420 se případně jako LED driver pro menší proudy dá taky použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 10:57 Muž Blackie89 [493] – Nový zdroj
Ahoj,
Potřeboval bych prosím poradit.
Mám osvětlení Chihiros A 601 z aliexpressu a samozřejmě je tam špatný zdroj, který mi každým dnem určitě odejde ( přehřívá se a začíná trošku i smrdět )...
Otázka zní: Jaký zdroj mám koupit, aby vydržel a měl výkon na případné napojení dvou těchto osvětlení naráz?
Moc tomu nerozumím a sám si nevím úplně rady a nechci kupovat nic naslepo...
Děkuji za odpovědi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2010 22:17 Muž kortezhugo [983] Re: mrazirna
...no takto - ak svieti jedna trubka bez druhej...tak druha moze mat kludne 15W ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2010 17:36 Muž O.Tom [439] Re: mrazirna
zkousel jsem to na muj osram QTi 2x14/24/21/39 , spatne to tu slabsi rozinalo a svitila mozna i vic do ruzova, tak jsem to radeji vypnul a jedu 2x stejny vykon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2010 16:36 Muž karelpavel [18] Re: mrazirna
podle mě, na tento předřadník ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2010 14:23 mrazirna Re: karelpavel
Jde o to, jestli by to fungovalo na tento předřadník: www.akvaristik.eu/… ? Co myslíte? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2010 06:24 Muž Miras [111] Re: mrazirna
mám zapojeno na 2x36W tlumivky 2x30W zářivky T8 a vše je O.K., takže by to tak mělo jít i u té 15W :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 23:24 Muž karelpavel [18] Re: mrazirna
pokud jde o T5 - problém to je ( ale některé předřadníky to umí ) , pokud T8 na obyč. tlumivku - tak ne palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 22:19 Muž j0hny [86] Re: mrazirna
Nikdy som to neskusal, ale nevidim dovod preco by sa malo tej slabsej rovnakeho druhu (T5) daco stat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 22:11 Muž Argo [6] - RostlinyRe: mrazirna
Myslím že to nepůjde budeš mezi to ještě dát odpor nebo tak něco.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2010 21:41 mrazirna – Silnější zdroj
Zdravím. Mám takový dotaz. Je možné na světelný zdroj 2x 30W připojit jednu 30W a druhou 15W zářivku? Nepoškodí se tím ta slabší zářivka. Děkuji X-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1114x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14920-silnejsi-zdroj