Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nadměrné zanášení filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Nadměrné zanášení filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.05.2023 13:21 Muž Lojza007 [1175] Re: stodvacitka
Bez prezentace, kde je vyplněno co nejvíc informací ideálně včetně měřených hodnot, se prostě radí velice špatně. Dotaz bez prezentace položit jde. Jenže pak je otázka, jak relevantní budou odpovědi a většina lidí raději neporadí, než aby poradila nesmysl na základě zcela nedostatečných informací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2023 13:12 Žena stodvacitka [0] Re: skypi
Ahoj Skypi, pokud bych nevěřila, že to je správně, tak bych to asi před tím nevytvořila, takže mě napadáš naprosto zbytečně. Slušně jsem se zeptala a Ty jen poukazuješ na mojí hloupost. Ano stalo se, akvárium jsem ale zakládala s nejlepšími úmysly. Tvoje poznámka (prezentace nikde) to je nějaká nová podmínka pro pokládání otázek? Děkuji za výklad, každopádně to přesně vypadá na Tebou popsanou příčinu jenže nezlob se, to můj dotaz vůbec neřeší. Co tedy s tím mám dělat? Vyměnit substrát a znovu zabíhat celé akvarium? Pořídit ještě více kytek? Častěji měnit filtr? Přidat 1/3 osmotické vody? Častěji odkalovat? Více vzduchovat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.05.2023 02:28 Muž skypi [248] Re: stodvacitka
Tak pokud věříš, že to dno je takto správně,tak to s ním hodně štěstí. Já to odhaduji na organickè přetížení prostředí,kdy přemnožené nežádoucí bakterie kolonizují ve velkém povrchy a spotřebovávají velké množství kyslíku v době, kdy rostliny neasimilují (kolik jich tam vlastně máš netuším, prezentace nikde). Proto mají ancíci problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2023 22:19 Muž Adzo [6] Re: stodvacitka
Ahoj! Ja som mal tiež problém v 20L akva so slizom vo filtri,ktorý ho za 2 dni upchal. Vyriešila to až výmena pidi filtríka za bublifuk. Buď pomohlo zväčšenie filtračnej plochy,alebo zníženie prietoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2023 22:06 Muž Lojza007 [1175] Re: stodvacitka
NO2 by po třech měsících mělo být 0. NO3 by to ideálně chtělo přesnější měření, než je proužkový test, nejlíp si to zaplatit, jedno měření vyjde určitě levněji, než kupovat nepřesný kapkový test. Ideální je laboratoř, ale levněji to třeba udělá Profiplants a zahlídl jsem, že testy dělá i Sklorex.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2023 12:13 Žena stodvacitka [0] Re: Lojza007
Hodnoty změřím. Co tedy dělat? Měnit častěji vodu?
Jo a toho soilu je tam opravdu malá vrstva, cca 1 cm
Edit: Tak NO2 skoro vůbec a NO3 Mi vyšlo v normě,ruzove.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2023 12:11 Žena stodvacitka [0] Re: skypi
Tak s vulkánem problém nikdy nebyl a ten soil halvně kvůli kytkám :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2023 11:19 Muž Lojza007 [1175] Re: stodvacitka
Jaké jsou hodnoty NO3? Osobně tipuju, že budou dost vysoké a to z několika důvodů. Může jich být dost už ve vstupní vodě (chce to získat od provozovatele vodovodu rozbor), spoustu odpadu budou generovat ancistrusi a živorodky a podle mě toho bude dost uvolňovat i samotné dno. A tipuju, že rostlin prostě po třech měsících a přechodu z emerzu nebude tolik, aby tolik NO3 odčerpaly.
Filtrace se prostě zanáší odpadem a ucpává nitrifikačními bakteriemi, které se množí díky dostatku amoniaku a NO2.
Ale je to jenom můj odhad, protože chybí vyplněná prezentace a do té bych doporučil změřit aspoň to NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2023 10:38 Muž skypi [248] Re: stodvacitka
Složení dna-to Ti někdo poradil, nebo to je vlastní nápad?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2023 08:55 Žena stodvacitka [0] – Filtrace - nebo jiný problém?
Ahoj, snad se ptám na dobrém místě, mám dlouhodobější problém. Mám založené akvarium 3 měsíce, patřičně osázené (valisnerie, egerie, mech, echinodory) objem 100 litrů. Filtr Eheim Biopower 160, přikoupena ještě jedna nádobka. V nádobkách je odspodu molitan, kamínky, kuličky, molitan. Vše originál Eheim, kromě filtračních kamínků. Používám Substrát je rataj staré dno 2 litry, pak rataj Volcano red 8 litrů a nahoře Japanese Soil. Vše řádně usazené. Obyvatelé jsou 5x ancistrusek, 5 Black Moll, 5 krevet Japonica.

Problém mám s filtrací, ať dělám co dělám, každý týden se zanese a udusí. Vždy musím proprat houbičky a vyčistit rampičku. Ostatní dvě nádobky nečistím, abych v nich zůstaly bakterie. Odkaluji každý týden 1/3 dna a měním 20-30 litrů vody z obecní vodárny (studny) ošetřené Agua Safe. Průtok vody mám na úplném minimu. Vzduchuji přes kamínek, protože jinak se stává, že Ancíci ráno zrychleně dýchají. Další problém jsou plenaria, v jednom místě dna se vyskytují, po odsátí se za dva tři dny opět objeví. Nevím co dělám špatně. Přikoupili jsme i Invital UV lampu, ta má maličkou houbičku na filtraci a i ta je po pár dnech naprosto neprůchodná kvůli nadměrně vytvořenému slizu.
:-(
Co by mohl být důvod?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 11:09 Muž Buči [0] Re: Buči
Dakujem za kazdu radu. Zatial mam na vyber medzi zvysenim filtracnej kapacity (co by som uz nerad, kedze tam mam 2 filtre kazdy na 160 l akva), alebo znizenim rybej osadky (co by som tiez nebol rad ) :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 14:45 R Muž romant [27977] Re: Buči
Já osobně s tím juwelem nemám dobrý zkušenosti a to právě s tím zanášením. Jako možný opatření by se dalo nahradit část těch filtračních hmot nějakým porézním, dobře osídlitelným materiálem, typu substrat pro, či siporax.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 14:40 Muž Buči [0] Re: romant
Fotka k příspěvku Nazdar,

diky za odpoved. Ta prezentacia je uz stara. Mam tam teraz trochu inu skladbu ryb aj techniku. Prikladam aktualnu fotku. Z zivorodiek tam mam asi 6 mecunov, potom este 6 ancistrusov, 2 thorakaty, 10 neoniek a 1 mrenku nadhernu a 1 sumcek. Je to dost na taku nadrz, preto som aj pridal filter, ale boli casy ked som tam mal 10 ryb a problem tam bol stale.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 13:58 R Muž romant [27977] Re: Buči
Souhlas s kolegou, jenom doplním nemáš eheim, ale juwel bioflow. Osobně bych přidal místo toho eheimu pick up jinou kombinaci a to klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 12:39 Muž Yirka [9117] Re: Buči
Sid se ti asi neozve. Jednak už tak často nereaguje a dále pak je ta návaznost na vláknu delší než tři roky.
Díval jsem se do prezentace tvé nádrže a velký problém bych viděl nejen v množství rybek, ale také v jejich skladbě. Prostě za ten čas dorostly a jejich nároky přesahují možnosti nádrže. Pak se hromadí odpadní látky a většinou pak ani dobrá péče nemusí stačit a technika nestíhá. Vezmi si jen jak dorůstají ty mřenky a thorakáti, jak dokáží nádrž zaneřádit živorodky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 12:22 Muž Buči [0]
Zdravim vsetkych,

Mam podobny problem s nadmernym zanasanim filtra. Mam eheim bioflow 160 v 125 litrovom akva. Akva ma jeden rok. Filter sa zanesie velmi skoro uz asi po 3-4 dnoch ma slaby prietok a musim ho vycistit. Vnutri sa tvori blato ktore nakoniec uplne zastavi prietok vody. Pridavam CO2 a posledne 2 mesiace aj hnojim Feroxom. Problem je tu vsak uz asi pol roka. Akvarium je tiez celkom slusne zarybnene a osadene rastlinami, ktorym sa ocividne dari.

Kedze sa na filter nemozem spolahnut, pridal som este jeden Eheim pick up na 160l akva. Po tyzdnoch sa znizil prietok a pri cisteni najdem filter uplne zaneseny od toho isteho bahna.
Ak treba dalsie informacie, rad poskytnem.
Neviete mi poradit v com to moze byt?
Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 15:55 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: Sid
Tak to docela cumim, od roku 2007 a bez vymeny... coze tak to tam mate hezkou rovnovahu palec

Ale jak se rika, lina huba, hole nestesti... Radej se zeptam na blbost, nez pak neco zanedbat, nebo delat neco spatne... :-)

Jeste jednou diky a preji hezkou nedeli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 15:27 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: chuanvaldes
Pokud se nesnižuje průtok vody filtrem, nechal bych to tak. Osobně mám vnější filtr bez čištění od října 2007 a ještě pár let do něj nehodlám vrtat. :) (A to mám oproti vám akva docela dost zatížené rybkami... :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 15:16 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: Sid
Side, dekuji za reakci...

Takze myslite, ze to tam mam nechat? Je tam toho docela dost, pro predstavu, kdyz vemu do ruky biomolitam a zmacknu ho, tak mi "blato" bude vytekat pomezi prsty... :-O Kdyby to byl jenom nejaky povlak na vyplnich filtru tak bych to neresil... Ale tohle ma docela hustou konzistenci...

Tak ja to skusim tam nechat a hlidat hodnoty vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 15:09 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: chuanvaldes
Pokud je jediným projevem "nadměrného zanášení filtru" tvorba "něčeho jako bláto", pak si myslím, že neděláte dobře, když se tohoto "bláta" zbavujete! Jde s největší pravděpodobností o mikroorganismy, které se starají o biologickou filtraci vaší nádrže. :-)
Kdyby se výrazně snižoval průtok filtru, to by bylo něco jiného... :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 15:02 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: Sid
Side jak pisu, ve filtracnich hmotach se tvori neco jako blato... Kdyz vymacham naplne v kyblu ve vode po odkalovani, tak nevidim ani 2cm pod hladinu vody... Vune, jako raselina... Pritelkyne pak tim zaleva kytky a tem se dari az az... palec

Nak nepozoruji aby odemirali rostliny, jenom porad plavou listky od rotaly po hladine i kdyz je porad vylovuji... A taky postradam 2x clea helena...

Jinak vsechny hodnoty vody v norme... Jenom voda ma lehce nazloutlou barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 14:24 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: chuanvaldes
...Posledni dobou (3mesice) se mi nadmerne zanasi filtr...
Jak se to nadměrné zanášení projevuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 13:30 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: BarbarOSA
Na velikost AQ se muzes podivat v profilu... ;-) Myslim, ze filtr je dostatecne velkej... :-) Hnojim z duvodu, jelikoz mam nulove hodnoty NO3... ;-) 7neonek a 6razborek + paru krevet moc velky bordel neudelaji...

Kdyz se nepletu, tak objem filtru je 2,3L coz je na 45l vody dostacujici...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 13:21 Muž BarbarOSA [6] Re: chuanvaldes
prva otazka velkost akva je??
mozno by to chccelo vacsi filter, ono pisu ze taky ma vytlak cerpadlo, ale to je omnoho niekde inde a menej samozrejme..o tom som nechcel..

bude to tym, ze sa v dne kumuloval detrit nikdy neodsajes vsetko a teraz je toho tolko, ze do dna ist nemoze a filter sa postara o to aby sa on zaniesol a nie dno..
bud rad, pise sa tu o cervikoch atd..
ak tak viac rastlin..
mozno menej hnojenia, aby rastliny tahali aj dna nieco..
ak si nic nezmenil bude to uz spominany problem..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 13:15 Muž chuanvaldes [77] - Blackwater – Nadmerne zanaseni filtru
Zdravim vsechny,

mel bych na vas dotaz. Posledni dobou (3mesice) se mi nadmerne zanasi filtr. Pred tim jsem filtr cistil kazde 2-3mesice. Ted musim kazde 3-4 tydny. Vubec nechapu duvod... :-O

V AQ se za poslednich 5mesicu nezmenilo nic. Krmim porad 2x denne (okreme nedele) peletkami od Hikari + mrazene krmivo. 2x tydne granule pro krevetky a chips pro ancika. Porad stejne mnozstvi. Hnojim porad hnojivem od Dennerleho. Pravidelne odkaluji, zastrihavam rostliny, menim vodu. Pul roku stejne zabehlej kolobeh krmeni, vymeny vody, hnojeni a strihani...

Ale filtr (externi Fluval 105, napln biomolitan, keramicke valecky, mikrovlakno, aktivni uhli, mikrovlakno) se porad zanasi. Tvori se v nem neco jako blato, vuni to pripomina raselinu... :-O

Muze mit vliv na zanaseni filtru teplota vody? Kdyz bylo venku chladno, tak teplota se pohybovala v rozmezi 24-25°C ted je to 28-30°C...

Diky za postrehy a napady... TOM.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1089x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14903-nadmerne-zanaseni-filtru