Nejúčinnější akvarijní rostlina pro odčerpávání živin z vody
Zatím mi rostly nejrychleji vždy najas, růžkatec a vláknitá řasa
pokud chceš něco co likviduje hodně N a P tak se mrkni na tohle -
issuu.com/…
strana 15 tabulka
Určitě nedávej do filtru štěrk nebo písek. Za chvíli se zanese bude příliš brzdit vodu a utemuje se tak že ho nebudeš moct dostat ven.
Tak to s tou účinností nepřežeňte, ať nějaké "odpadní látky" zbydou i na kytky v hlavním akva!
nemám ani tak problém s odpadními latkami, navíc akvárko ještě není ani napuštěné vodou,
spíš jen chuť zkusit jestli by takový filtr fungoval a jak by byl účinný.
O tom, že bych nedělal přepážky jsem uvažoval, ale mám strach, že pokud tam nebudou tak na hladině rostoucí rostliny by vyhubily ty ostatní.
Je to pro akvarium 200l ve kterém je udělán přepad. Jinak filtrační akvárium by mělo být umístěno pod 200l ve skříňce a osvětleno jednou trubicí T5 24W. Osazenstvo vrchní nádrže budou skaláry. Co2 bude navrchu a topítko bych chtěl dát někam dolů, možná vůbec nikam protože v akváriu mám konstantně 25 stupňů i v zimě
...Máte nějaký jiný návrh?
Stačí zvýšit frekvenci a/nebo objemu výměny vody, abyste zredukoval
odpadní látky z vody.
Nedával bych žádné kořenící rostlinky, pokud tam budete mít štěrk, stejně to budete muset občas asi vyčistit... K jak velkému a zarybněnému akvárku to chcete připojit?
Já osobně bych se vykašlal na přepážky (nebo jen jedna s molitanem na začátek) a dal tam směs rostlinek volně a rychle plovoucích rostlinek (najas, růžkatec...) a na hladinu to limnobium, okřehek a jak již psal Johan, zapustit nějaké popínavky z květináčů, které stačí jen dát do vody, porostou jak o život...
já bych filtr nedělil na tolik přepážek,stačí dvě jedna na vstupu 5-6cm do které dáš hrubý molitan a vodu přivedeš spodem a potom na konec ,taky 5-6cm kde voda půjde přepadem a tam dáš navrch jemnou vatu a pod ní čerpadlo.Prostředek zařídíš jako aq bez ryb s 6-7cm vrstvou štěrku 1-4mm a spoustou rostlin,které si vybereš+ eventuelně topítko + co2 difuzor.Svít budeš stejně jako v hlavní nádrži a z přebytků rostlin si jí budeš zkrášlovat.
A co takhle Valisnerky. Na relativně malým prostoru, jich dokáže růst docela dost.
Ten echináč jsem chtěl použít protože ho mám. Je fakt, že extra rychle neroste, ale kořeny má snad všude. Proto si taky myslím, že bude vstřebávat celkem velké množství živin.
Jak tak teď na něj koukám asi bych ho tam opravdu bez újmy nevměstnal
Máte nějaký jiný návrh ?
echinodorus bleherae není zrovna kytka do jedné pětiny šedesátky...
Na rostlinný filtr bych echináče nedoporučil z důvodu relativně pomalého přírůstku nových listů, na to jsou jiní kabrňáci.
A že nezarostou kompletně akvárko bych si také dovolil nesouhlasit, samozřejmě záleží na výběru jednotlivých druhů, ale pár takových jsem již viděl
Díky za rady, trochu jsem hledal na internetu a dozvěděl jsem se, že největší množství odpadu jsou schopny odbourat bahenní rostliny.Líbil by se mi třeba mangrov, ale bohužel to není vzhledem k umístění akvária možné. Proto jsem se rozhodl, že akvárium o delce 70 cm rozdělím na 5 filtračních oddílů spojených dnem a přepadem. V rozích prvního a posledního oddílu bude udělán vtok a výtok. První oddíl bude mít vysokou vrstvu hrubého štěrku a bude v něm babelka nebo limnobium, druhý oddíl bude mít vrstvu písku cca5 cm a bude tam nějaká hygrophila, v dalším bude buď egeria densa nebo růžkatec, 4. zkusím echinodorus bleheri 5. jávský mech(protože ho mám hodně). Od řasokoulí upustím na jejich účinky coby přírodního filtru jsem nenašel žádný důkaz.
já doporučuji echinodory. nezarostou kompletně akvárium a dobře prorostou svými kořeny dno, kde pak odbourávají kal.
vytvořit rostlinný filtr...,záleželo by na skladbě a počtu obyvatel nádrže na četnosti krmení a samozřejmě na pravidelné výměně vody,potom by to mohlo fungovat.Mě se nejvíce osvědčily, Heteranthera zosterifolia ,Hygrophila polysperma ,Limnophila sessiliflora ,Ludwigia repens .Hodně zdaru
Řekl bych, že nejvíce odbourávají hlavně rychlerostoucí rostliny (Egeria densa, růžkatec, ...) Co se týče řasokoule, doporučuji pročíst
www.klub.akva.sk/… díl 21. a 22.
Pokud plánujete udělat akvárium jako filtr, tak bych submerzní rostliny nedoporučoval. Spíše nějaké plomoucí, jako je třeba ta pistie, ale spíš některé, které vyrůstají nad vodu. Třeba šáchor nebo i různé popínavky z květináče.
Zdravím všechny akvaristy,
mám jednoduchý dotaz, která akvarijní rostlina nejlépe odčerpává odpadní látky z vody ?
Osobně mám zkušenosti s okřehkem a babelkou, dále jsem slyšel o růžkatci a nedávno jsem někde četl, že řasokoule "filtrují" vodu - je to pravda ?
Chtěl bych zkusit udělat z 60-ti litrového akvária takový rostlinný filtr.
Díky za rady
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1569x