Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kalibrační roztok

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Kalibrační roztok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2020 22:01 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Tak v návodu je většinou uveden postup a když ho dodržíš můžeš použít kapalinu opakovaně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2020 20:58 Muž teakmon55 [6]
Zdravím,mám elektronický pH tester.Je možné namiešané kalibračné kvapaliny použiť opakovane alebo treba pri každej kalibrácii namiešať nové?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2015 23:31 RBSC Re: infernus
Měnil bych. Trvanlivost(pro dostatečnou přesnost) pufr.roztoků je různá v závislosti na složení a způsobu skladování, počtu otevření. Akvaristické neznám, ale asi jich bude spousta podobných, takže většinou v řádu měsíců. Skladovací podmínky jsou důležité - suché, chladné místo ideálně a uzavřené, neprůhledné láhve zvyšují životnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2015 21:03 Muž infernus [12]
Ahoj, máte někdo tušení jak dlouho vydrží ph kalibrační roztoky. Kupříkladu ty od Sera. Na obalu jsem žádnou expiraci nenalezl. Už jsem je načnul, ale jsou cca 2 roky v šuplíku. Můžu je použít nebo radši koupit nové?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2012 20:59 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Silent
Mne sa to stalo 3 krát ale vždy iba v roztoku pH4. Je však pravda, že je to China ;-) Ale hodnotu ma podľa zistení správnu aj napriek znečisteniu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2012 20:54 R Muž Silent [5949] Re: Michaldvd
Mně se nikdy nic takového nestalo. Používám pufry jen od firem Sera, Dennerle nebo Milwaukee.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2012 17:18 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: corydoras
Úplne nový. Takže nikomu sa nič podobne nestalo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2012 16:33 Muž corydoras© [72] - Ode všeho trochu ;-) - Raci, Labyrintky, Plži...Re: Michaldvd
To je nový ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2012 13:58 Muž Michaldvd [45] - Asie
Fotka k příspěvku Našiel si už niekto v kalibračnom roztoku pH 4 takýto bordel ako ja? Je to už tretia fľaštička a vo všetkých som to mal. Je to náhoda, alebo je to normálna tvorba zrazenín pri tomto roztoku?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 21:48 halenar1984 Re: filipsi
no navod som k tomu nemal ziadny kupil som ho z netu a myslim ze v tom case ked visiel nebol najlacnejsi je to znacka Radelkis ale ten postup najprv nakalibrovat na 7 a potom na 4 ph som este neskusal vsetci mi radili najpr 4 ph a potom 7
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 21:36 Muž filipsi [1295] Re: halenar1984
Myslim, ze skoro u vsech levnejsich je spravny postup Ph7, tam nastavit (tim jednim cudlikem se nastavuje "nula", hodnota 7), pak teprve Ph4, a druhym cudlikem nastavit na 4 (tim se nastavuje "strmost"). Pak jeste pripadne opet 7, jestli stale ukazuje 7.
Postupujes podle navodu k tomu tvemu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2011 19:51 halenar1984
Ahojte tak mam zas problem nakalibrovat ph meter.Mam dva pufre 4 ph a 7 ph. Ked nastavim jeden pufer na ph 4 jednim potenciometrom je to ok.Ponorim do pufra ph 7 doladim druhym potenciometrom ukazuje na 7 je to ok. a ked zas ponorim elektrodu do pufra ph7 rucicka mi klesne na nulu. Neviem preco to robi ci to tak ma bit spravne. Ked zmeram vodu v akva ukazuje mi ph 8.5 mam dost extremne tvrdu vodu tak neviem ci ph meter ukazuje spravne. Dik za kazdu radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 23:28 halenar1984 Re: Usine
je tam pisane 50mikroS/cm na tej flasticke co mam a cistiaci roztok je tam tiez ale na nom je pisane nieco ine ten ani doma nemam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 19:22 Muž filipsi [1295] Re: halenar1984
A co je psane na te lahvicce? V shopu v popisu 50mikroS/cm, ale na obrazku neco uplne jineho, 1mS/cm ... Je tam teplotni tabulka?
(na jednobodovou kalibraci se nejcasteji pouziva ten 1413uS/cm, v zavislosti na teplote)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 17:25 Usine Re: halenar1984
Moc se mě ten kalibrační roztok nezdá. To co je na obrázku mám, ale jako čistič na pH sondu. Jen má žluté víčko. Nápis je stejný.

Můj kalibrační roztok na měření vodivosti vody, vypadá uplně jinak a má hodnotu
940 - 1413 µS/cm (záleží na teplotě vody).
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 15:08 Muž navik [908] - SumciRe: halenar1984
Pokud Vám přístroj měří běžnou vodu bez problémů pak už mě napadá jen zkusit naředit kalibrační roztok a vyzkoušet zda se dostane do měřítka konduktometru... (pak by byla chyba v kalibračním roztoku - není přestárlý či dlouho otevřený?).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 12:22 halenar1984 Re: navik
www.akvaobchod.sk/…
Myslim ze nie lebo chvilku mi to aj hodnoty ukazovalo pri kalibracii s timto pufrom ale z nicoho nic to zacalo blbnut a ked som isiel merat vodu tak normalne pohoda len som to nestihol nakalibrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 11:58 Muž navik [908] - SumciRe: halenar1984
Není ten kalibrační roztok v koncentrátu, který je třeba dle předpisu naředit třeba destilkou? Můžete dát odkaz na eshop/produkt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2010 11:38 halenar1984 – Kalibrace
Ahojte mam problem. Kupil som si z eshopu kalibračny roztok na ktorom je napisane 50 mikrosimens. Ked však chcem nakalibrovať moj merač vodivosti tak mi začne ukazovat nemeratelne hodnoty ručicka vyskoči az za hranicu merania. Keď som však skusal zmerať destilovanu vodu alebo normalne vodu v akva mi hodnoty ukazali. Čim to moze biť ? Zly pufer mohol som ho neako pokazit ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 21:27 Usine Re: Johno
Pokud je řeč o phmetru tak jeho sondu musíš po určité době znovu nastavit (kalibrovat) aby měřila správně. Jsou to roztoky většinou o pH 7 nebo i pH4. Sonda se namočí v destilce potom zregeneruje v chloridu draselném (KCL) a před novým použitím opět namočí v destilce a potom v kalibračním roztoku. V něm odstraníš odchylku a můžeš měřit. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 21:22 R Muž Silent [5949] Re: Johno
Kalibrační roztok má přesně danou hodnotu pH (nebo vodivost) a tudíž lze přístroj nastavit podle tohoto roztoku. Kalibrace je u elektronických přístrojů nutná, protože dochází vlivem venkovních vlivů k opotřebování sondy a proto je nutné toto kompenzovat kalibrací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2010 21:11 Johno
ja mam taku blbu otazku...... ale na co je kalibracny roztok.....niekto pisal ze sa to musi castejsie kalibrovat...preco?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2010 11:47 Muž fernety [11] - CichlidyRe: luky
Kalibrační roztoky se dají zakoupit i v potřebách pro zahradkáře (Growshopy),nebo kde prodávají bazény a pomůcky pro provoz bazénů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2010 08:21 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: luky
S důvěrou se obraťte na kolegu Technika. :-)
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 23:53 Muž karelpavel [18] Re: luky
Aaano, v nějakých laboratořích bych hledal nejdřív, a pak jedině eshop ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 21:14 Muž pros [36] Re: luky
pokud ho neseženeš v kamenným obchodě tak si ho objednej někde v e-shopu většinou co dáš do poštovného tak o to ho v e-shopu seženeš levněji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 15:37 Wexelo Re: luky
Zeptej se v lékárnách, jinak ti asi nezbyde nic jinýho, než objednat z internetu. Já ho budu taky asi muset objednat :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 14:33 luky – Kalibrační roztok
čau lidi nedavno jsem si koupil přes e-shop pH metr, potřeboval bych kalibrační roztok na kalibraci, jenže sem tady v Ostravě nenašel žádný obchd proto bych se Vás rád zeptal zdaa-li nevíte nějaký obchod v Ově kde mají kalibrační roztoky ... děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 23:22 R Muž Silent [5949] Re: karelpavel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 21:13 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: karelpavel
Možností bude neurekom, ale jednou z nich je třeba tahle: shop.rataj-spk.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 21:02 Muž karelpavel [18]
Kde sehnat PH Pufry ke kalibrování ? ( 4, 7 )

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2010 12:42 Muž Eff [417] - RostlinyRe: kortezhugo
hmm Ach jo,kalibrovat pH metr destilkou, měřit pH destilky... ne Asi by stálo za to říct, že pro účely měření pH destilky se používají speciální sondy, neboť u měření pH destilky a velmi měkké vody dochází k velkým odchylkám - např. permeát může mít skutečně např. 6,5 pH ale běžná sonda nebo nedej bože kapkový test naměří pH 5,5. Tedy destilku nelze použít pro kalibraci sondy, maximálně k jejímu oplachování. Destilovaná voda snižuje kapacitu pufru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2010 10:39 Acinonyx Re: kortezhugo
Ja nechapem, preco sa tu so vsetkymi hadas? Niektori ludia tu robia v labaku, a taky pH meter a rozne ine sondy bezne pouzivaju, takze asi maju prehlad, aku chybu to sposobi, alebo nie.

Ano, cista H2O ma pH 7, ale taku nedokazes normalne zohnat a uschovat, a preto ju NEMOZES pouzit na kalibraciu pH metra. To je to, voci comu maju ludia vyhrady, pretoze ty si to predtym schvaloval a radil.

Na co si kupujete pH meter na presne meranie pH, ked nie ste schopni dat par Kc na kalibracne roztoky.

Edit: Aby som to ujasnil, pokial bude destilka dost ujdena (napr. 5.5 ako tu niekto spominal) a nebodaj bude este jednobodova kalibracia pH metra, tak mozes mat chybu merania kludne +- 1 pH, co je uz riadna supa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 22:43 Muž kortezhugo [983] Re: filipsi
...no takto ...nie deasatin ale stotin... X-)
H2O ma pH7
a znova opakujem - kalibracne roztoky sa bezne predavaju...
www.mikrochem.com/…
XYZ....roztokov.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 21:47 Muž filipsi [1295] Re: kortezhugo
Pokud pokladas hodnoty o nekolik desetin mensi za skoro nemeritelne Ph metrem, za neco, o cem nema cenu pri kalibracu uvazovat, tak to je pak jina, to se pak opravdu nedomluvime.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 21:47 Žena Somali [98] Re: kortezhugo
kortezhugo napsal: ...ano to +- su hodnoty skoro nemeratelne...

Ty rozdíly se dají změřit vcelku bez problémů... Filipsi má pravdu, ke kalibracím je destilka nevhodná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 21:38 Muž kortezhugo [983] Re: filipsi
...ano to +- su hodnoty skoro nemeratelne...
kalibracne roztoky sa bezne predavaju... X-)
www.mikrochem.com/…
a XXXXX....dalsich....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 21:28 Muž filipsi [1295] Re: kortezhugo
Tak ja jsem asi autobus. Co tedy znamena tohle?:
Jethro napsal: takze destilku z lekarne mozem pouzit na kalibraciu meraku Ph
kortezhugo napsal: ...podla mna mozes...a hH +- bude podla mna zanedbatelne..
Ne, pouzit ji nemuze, pokud nechce merit nebetycne kraviny. Je to pitomost. Jak jinak to kulantneji napsat, uz nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 21:24 Muž kortezhugo [983] Re: filipsi
...ja ale nic "nekalibrujem" X-) ...a H2O ma ph7...-kolko ma podla teba mat??? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 21:09 Muž filipsi [1295] Re: kortezhugo
Jiste, ja ti na to jen rikam, ze to je sice hezke, ale prakticky ti to je uplne k nicemu, protoze tu "cistou h2o" nedokazes sehnat, uchovat a pouzit na to, na co chces.
Staci, abys ji nechal otevrenou nejakou tu chvili stat, a uz Ph 7 nebude, staci, abys do ni namocil ke kalibraci sondu Ph metru namocenou predtim v roztoku kcl, a uz Ph7 nebude ...
To u Ph7 pufru s nim muzes provadet hodne veci, a stele s nim rozumne nakalibrujes sondu, stale bude kolem 7-mi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 21:09 Žena Somali [98] Re: filipsi
filipsi napsal:
Ten clovek z lekarny to muze zarucit jen pokud h2o premeri, naplni do sklenene zabrousene lahvicky po okraj, a zaleje voskem.

Ani ten lékárník (neboli člověk z lékárny) Ti to pH nezaručí, páč pH metr není běžným ani požadovaným vybavením lékárny základního typu. Tam, kde se ještě destiluje, se pravidelně nechává kontrolovat destilovaná voda, která musí splňovat určité parametry, co se pH týče, tak je tam stanoveno lehce rozmezí, takže nikoli pH rovno 7. Tam, kde se destiluje už jen na oplachy, se tyhle kontroly provádět nemusí a na přípravu se používá voda pro injekce, která má už podstatně přísněji hlídané parametry, a taky smí být používána po otevření jen maximálně 3 dny.
Ke kalibracím pH metrů se jinak používají pouze pufrační roztoky o stanoveném pH. Destilka nikoli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 21:03 Muž kortezhugo [983] Re: filipsi
...neviem co tu riesis? ja som povedal ze H2O ma ph 7..... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 20:54 Muž filipsi [1295] Re: kortezhugo
Ten clovek z lekarny to muze zarucit jen pokud h2o premeri, naplni do sklenene zabrousene lahvicky po okraj, a zaleje voskem. Pak budes mit doma hezkou lahvicku s h2o o Ph7 (v lekarne mivaji i hezke nalepky :-) ). Jen do te doby, nez lahvicku otevres, a budes ji k necemu pouzivat.
Opravdu je dobre pouzit radeji namichany Ph7 pufr, at ti radeji kamarad z lekarny donese trochu toho, nez tu h2o (v lekarne take jiste maji), kdyz uz se ti nechce kupovat.

technik - to ja myslim nikdy netvrdil, ze konkretne tenhle test "keca" (koneckoncu nikdy jsem ho nemel). Ale rikam uz dlouho, ze pokud nekdo neco meri podobnym zpusobem, at uz jakymkoli testem, a spoleha se na namerene hodnoty jako na konkretni cislo, nedela dobre. At uz jde o Ph, nebo cokoli jineho.
(edit - jeste jsem si vzpomenul - nechces si zmenit nick? Na akvarko.cz je uz dlouho uzivatel technik, tak at se lidem s nim nepletes .... )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 20:15 Muž kortezhugo [983] Re: Acinonyx
a kto ti to zaruci???.........-mne to zaruci clovek z lekarni....-tebe kto???
:-O ...s cim potom ma clovek testovat?-a comu verit?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 15:29 Acinonyx Re: kortezhugo
Ale nikto ti nezaruci, ze kupena H2O je iba H2O, nevies kolko a akych plynov tam mas rozpustenych. Navyse je to tak nestabilny system, ze kalibrovat podla toho pristroj na meranie niecoho tak citliveho ako je pH, najma ked potrebujes presnost na zhruba desatiny pH, je samovrazda. Vacsiu presnost potom dosiahnes pH papierikmi/kvapkacimi testami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 15:06 Acinonyx Re: jethro
To by som v ziadnom pripade nerobil, budes merat nezmysly. Radsej si kup/zozen/daj namiesat pufracne roztoky o konkretnom pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 15:05 Muž kortezhugo [983] Re: jethro
...podla mna mozes...a hH +- bude podla mna zanedbatelne...-ale X-)nie som chemik...tiez si dam poradit...od ludi - kto sa v com vyzna?...
...o tom je forum - poradit sa a pomoct palec
PS:v lekarni maju dobre "masiny" a "musia" nieco splnat...ale ako spomenul kolega ten pufr. to udrzi tie hodnoty...-tada aspon bi mal...

...este sa "doplnim" pH7...
...len treba aj roztoky - a + na kalibrovanie...a tie musia bit namiesane...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 13:54 jethro – destilka
takze destilku z lekarne mozem pouzit na kalibraciu meraku Ph?ako dlho si udrzi Ph7? nebude sa postupne nasycovat Co2,a jej Ph nezacne klesat?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 986x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14735-kalibracni-roztok