Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Záložní zdroj

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Záložní zdroj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 17:34 raji Re: Jarry
Tak u toho přepadového filtru si to umím tak nějak představit. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 17:24 Muž Jarry [1438] Re: raji
Čerpadlo by jelo zcela nezávisle, umístěné v přepadovém filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 17:17 raji Re: Jarry
Jen taková úvaha. Nebude vám to(předpokládám) vsazené čerpadlo do okruhu hadic a filtru brzdit průtok za normálního provozu? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 15:39 Muž Zip [277] Re: Jarry
Možností je spousta, osobně jsem to nijak neřešil.
Jen jsem chtěl upozornit, že není ideál jen baterka a čerpadlo.
Spíš než na nabíječku, bych koukal na nějaké all-in-one řešení, co přepne na baterku a bude se o ní i starat.
Je to jednodušší, když je spotřebič na 12VDC.
EDIT: asi něco takového, taky první odkaz www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 14:41 Muž Jarry [1438] Re: Zip
Já vím no, ta elektronika by ještě byla asi ok, horší by to bylo s údržbou baterie:-) I když teď koukám, že se prodávají malé nabíječky, které hlídají stav a mohou zůstat stále připojené - www.autokelly.cz/… (nijak jsem to nezkoumal, byl to první odkaz, co mi vypadl z google :-)) Pokud by tohle fungovalo, tak sepnutí při výpadku by mělo jít snadno vyřešit a s nejlevnějsí gelovou baterií a 20W čerpadlem bych se mohl dostat možná i na 30h provozu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 14:26 Muž Zip [277] Re: Jarry
12V čerpadlo a autobaterie je asi nejjednodušší pokud u toho budeš.
POkud by to měla být automatika, tak k tomu elektronika na přepnutí při výpadku, řízené nabíjení a údržba AKU, ochrana proti podvybití atd. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 13:49 Muž Jarry [1438] Re: O.Tom
Všechno co píšete v podstatě potvrzuje mé obavy, že UPS nebude pro daný účel vhodná:-) Vzduchovací motorek by mi asi moc nepomohl, potřeboval bych zajistit alespoň malý průtok ve filtru v případě delšího výpadku, ale 12V čerpadlo s autobaterií by mělo být ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2018 18:56 Muž O.Tom [439] Re: Zip
Dalším problémem (možná jen těch levných UPS) je, že jsou stavěny převážně pro bezpečné vypnutí PC při výpadku a chod tedy pár minut při zátěži ve stovkách W.
Známý si se stejným úmyslem pořídil UPS a sama o sobě měla takovou spotřebu, že se do 50 minut vybila a připojení nebo nepřipojení zátěže 20W na to nemělo vliv.

Také nepříjemně pípala, dalo se to vypnout přes program, ale při úplném vypnutí UPS ze sítě, se nastavení neuchovalo, prostě totální šmejd a low-end...

Jestli nakonec nejlevnějším a nejjednodušším řešením nebude vzduchovací motorek na 12W, autobaterka a relátko co sepne při výpadku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2018 16:36 Muž Zip [277] Re: Jarry
Problém většiny "běžných" UPS je, že nemají sinus, ale trapézový průběh. To může některým motorům vadit, takže bych byl opatrný.
Když jsem slyšel jak vrčí čerpadlo od kotle na UPSce, tak jsem radši koupil zložní zdroj pro čerpadla.
Neřím, že to nebude fungovat, jen bych byl obezřetný a případně na to dohlížel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2018 16:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jarry
Mám tuto UPS: www.alfa.cz/…
FSP Fortron Nano 800, 800VA offline - baterie 12V/9Ah
Kupoval jsem ji na poslední chvíli před plánovaným výpadkem elektřiny, tak jsem bral co bylo skladem. Mám na ní jen vzduchování 4,5W. Zatím vše přestála. Ale má jednu extrémně nepříjemnou vlastnost. Po celou dobu výpadku hlasitě pípá co 10 sekund a to pípání nejde vypnout. Takže nejsem schopen otestovat, jak dlouho vydrží, protože u toho pípání nejde být delší dobu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 16:04 Muž Jarry [1438] Re: NHKG
Jakou UPS používáš? Zatím jsem na to koukal jen zběžně, ale levnější UPS dle grafu, co jsem našel, mají i při celkem malé zátěži (kolem 20W) výdrž řádově v desítkách minut. Také by se mi hodilo něco, co utáhne čerpadlo kolem 20W alespoň 8h. Ta autobaterie by asi byla nejlevnější řešení, kapacitu baterií moc u UPS nezveřejňují, alespoň v základních popisech ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 14:52 Muž Zip [277] Re: DavFM
V pohodě, jen jsem reagoval, že je to jiná konstrukce.
Z gelovky nic neutíká, z autobaterie může.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 14:08 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Zip
To ne, já se jenom snažím popsat, kam to až došlo, ten pokrok :-) U gelovky je princip funkce stejný a přesto ta baterka může být úplně uzavřená a nemusí "dýchat".Časy, kdy se při nabíjení musely povolit všechny špunty, jsou pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 14:05 Muž RST [16] Re: Skrblík
Pro zachování bakterií ve filtru nepotřebuješ plný průtok - výkon čerpadla, Šel bych cestou druhého slaboučkého 220V čerpadla např: www.profiplants.cz/… a menší UPSky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 14:04 Muž Zip [277] Re: DavFM
Ale gelovka není klasická autobaterie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2018 13:50 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Skrblík
Aha. A proto je v mém transitu autobaterie přímo pod řidičovou sedačkou? Rovnou 2 kusy?
Prostě kecy, aby prodal.
Edit:dneska jsou ty baterky úplně uzavřené, gelové baterky můžou být i vzhůru nohama nebo naležato
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 13:41 Muž Skrblík [9] Re: NHKG
Právě že bydlím na vesnici. Uvažoval jsem, že bych místo drahé baterie použil dostupnější autobaterii. Když jsem se s touto otázkou obrátil na prodávajícího, tak mi řekl, že se z autobaterie pri dobijeni uvolňují nějaké výpary a že by se musela místnost větrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 13:13 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Skrblík
Taky používám UPS, ale jen levnou na vzduchovaní. Bydlím ve městě, nepamatuji výpadek delší než 8 hodin, takže jsem dimenzoval na 12 hodin.
Ale na vesnici můžou být výpadky delší dobu, v odlehlých místech i několik dní. Takže záleží kde bydlíš. A přinejhorším u té tvé ups by šly na prodloužení doby zálohování použít baterie z auta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 12:47 Muž Skrblík [9]
Dobrý den,

potřeboval bych poradit. Mám 240 litrový filtr pro akvárium o čistém objemu 470 l a v něm Malawi. Nyní nastává otázka, co se s filtrem stane při výpadku proudu?  Trošku jsem zapátral a našel řešení, které ale stojí i s baterkou 10 tisíc. Čerpadlo (www.profiplants.cz/…) by  tento systém utáhl na záložní baterii cca den.  Do tohoto bych šel: www.himalaj.cz/… a baterie: www.himalaj.cz/… . Není to nejlevnější věc, ale nedokážu si představit, kdyby mi např. na 12h klekl filtr, jak dlouho bych ho  osidloval novými bakteriemi. Jaký máte názor na tuto zálohu chodu hlavního čerpadla a běhu filtru?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 11:29 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ludvik
tak tohle bude dělat šikovný kolega z práce s elektrikářem, tak jsem myslel, že to s tím proudem bude problém. Jinak díky za upozornění, tahle varianta mě ani nenapadla potlesk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.09.2013 11:27 Muž ludvik [1082] Re: Losky
I dělníci budou elektřinu potřebovat. Jednoduše si udělají prodlužovák přímo z jističů.
Řešit zálohu v rámci dnů jinak se moc nevyplatí ... Jediné řešení je veliká baterie a měnič.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 11:21 Žena Kytka [2146] Re: Vstorm
No jestli je to bytovej dům, tak by neměl být problém někoho najít, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 11:20 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Kytka
hmm, tak s tím moc nepočítám:))) Starší protivní lidé:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 11:17 Žena Kytka [2146] Re: Vstorm
No, jelikož se "výpadek" týká jen vašeho bytu, viděla bych jako nejjednodušší řešení natažení prodlužováku k sousedům ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 10:56 Muž Vstrom [82] - Malawi
Ahoj, za měsíc budeme řešit přestavbu bytu (koupelna, kuchyň, chodba vše s novou elektrikou). Problém je, že určitě to nebude vše pořád pod proudem. Řešil jste to někdo někdy? Potřebuju aby aspoň běžely filtry (cca 16W + 9W).
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 19:09 Muž Walker [66] - CichlidyRe: romant
Ok. Asi mas Romane pravdu. Nechám to byt a uvidím. Akva slape v pohodě takže by se nemělo stát vůbec nic. Dno je pres rok staré. Diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 18:57 R Muž romant [27987] Re: Walker
Šlem nevadí, do rána máš akvo čistý, nech to tak. Den před odstávkou vyměň v akváriu vodu a bude to v pohodě a kdyby po odstávce něco, tak zase vyměníš vodu a jede se dál.
Edit: Pokud budeš propírat, tak ne celej a když tak jenom zlehka, žádný brutální zásahy a hlavně neodkalovat, dno máš jako záložní filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 18:51 Muž Walker [66] - CichlidyRe: Yirka
Ahoj. Diky za ohlasy. O rovnováhu v akva strach nemam. Spis aby mi po znovu naběhnutí filtru nevletl do akva šlem. Filtr už je pul roku neotevřený tak asi dnes properu a bude to ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.08.2013 07:41 Muž Yirka [9140] Re: Walker
Jedním slovem: nic.
Z vlastní zkušenosti si dovolím tvrdit, že zajetého akvária ani půldenní výpadek elektřiny neměl na jeho chod žádný vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 19:22 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Walker
Den, dva před odstávkou bych ho propral.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 19:11 Muž Walker [66] - Cichlidy – plánovaný výpadek proudu
Ahoj všichni. Ve čtvrtek naší ulici čeká pětihodinový výpadek proudu. Přemýšlím co udělat s vnějším filtrem. Bude po takové době v pohodě? UPS bohužel k dispozici nemám. Jak byste to řešili vy? Díky za nápady. Honza

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 17:27 sokar
Když sem řešil záložní zdroj,tak sem koupil UPSku za cca10000Kč a nefungovala dobře.
Nedokázala totiž pobrat ten skokový nápor odběru i když sem dopojoval postupně.Tak jsem ju reklamoval a oni to uznali.

Toš sem koupil elektrocentrálu od HONDY za cca 17000Kč a sem v téměř v klidu.
Nedoporučuju kupovat levnější centrály, protože nemají stabilní napětí.Tyto HONDY používá kamoš při výpadku proudu na napájení serverů a jemné elektroniky, takže odzkoušeno. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 17:20 Muž JaV [22] Re: JuraS
Je jasné, že když se někdo ocitne v situaci, že má v pokoji 2m vody, tak starost o 8 ryb po třech stovkách je to nejmenší co ho trápí. Jen mně v téhle souvislosti napadlo, že před 13-ti lety nám tady elektřina nešla asi týden, tak jestli by šlo po tu dobu udržet alespoň filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 16:45 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: RadekCX
Nie je problem kupit wattmeter, ale naco to robit, ked to viem odhadnut aj rukou, ze? :-) Ta UPSka je mala a bez vetracich otvorov, takze keby som ju vykuchal a dal dovnutra 60W ziarovku (kde 94% eletriny ide do tepla), tak do hodiny je horuca. A dnes dokonca nekurime a znova som ju skusal - je studena a len velmi slabo tepla v okoli zasuviek. Jedinykrat co bola horuca bolo vtedy, ked sa nabijala, ale tam je vtedy ovela vacsi odber...

Takisto Juwel cerpadlu to nevadi, islo bez problemov aj viac hodin pri vypadku prudu v sieti. Jedine comu to trochu vadilo, bolo Eheim cerpadlo, ktore zacalo slabo rachotit, ale cerpalo dalej... Takze ziadne prehrievanie resp. nefungovanie na UPSke sa nekonalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 11:36 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
...neber to zas tak tragicki
ja UPS pouzivam presne na to na co je urcene - teda zalohovanie sietoveho PC...
...ved som aj pisal ze cerpadla som este na tom neskusal...

"pokud lidi nebudou zodpovedni za svoje konani tak to bude s byrokracii z EU cim dal horsi - viz zakaz zarovek, zakaz olovenych pajek (duvod proc elektronika vydrzi cim dal tim mene), ted se pripravuje zakaz mene ucinnych zarivek - je to presne dusledek uvazovani lidi jako jses ty"

toto neviem ako si presne myslel ale? X-)
ja pouzivam aj budem pouzivat olovenu pajku,tak isto mam peknu zasobu 100W ziaroviek...
a "duvod proc elektronika vydrzi cim dal tim mene" ak opravujes? tak to poznas sam...
len priklad - zdroje v DVD prehravacoch kondik "schvalne" oprete o diody nech sa dobre hreju - optika zivotnost cca 1000 hodin - toto je "pokrok"?
popri tom 20 rokov dozadu sa vyrabali optiky zo zivotnostou 10-15000 hodin "TOTO" je podla mna produkcia odpadu -vyrabat kopec "srotu" co pobezi - ak Boh da 3roky... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.05.2010 09:38 JuraS Re: JaV
je li otázkou jak vyřešit výpadek proudu v souvislosti s povodněmi tak ti co jsou zasaženi tohle jako akvarijní rybičky berou jako úplně poslední starost (když jim plave nábytek okolo) nehledě na to, že kdo ví jak dopadne akvárium stojící nějakých 70 cm nad zemí když voda stoupne do metru a víc...co se týká běžného provozu tak bál bych se výpadku proudu u akvária do 100 lt (baj woko) slabě zarostlého květenou, mladé a s nízkým dnem, s hafem rybek a překrmovaným..a nebo chovny..na akvarista.cz (tuším) byl článek o akváriách do kterých se roky jen svítí a občas vymění jen část vody..velmi občas..tím chci říct, že akva den, dva bez filtrace vydrží..v té době ale nekrmit a pak vyměnit víc vody než normálně..
ups při povodních stejně nic nevyřeší, leda by byla umístěna někde jinde (v patře)..větší škodu než z mrtvého akva bude na domácí elektronice a zkaženém obsahu mrazáku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 09:02 Muž RadekCX [219] Re: RadekCX
jen na ukazku jak vypadaji "modifikovane sinusy"


apc back-ups hs 500 www.volny.cz/…
apc cyberfort 350 www.volny.cz/…

a jedna opravdu sinusova

apc smart-ups 700 www.volny.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 08:55 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
kortezhugo napsal:
...to beres s kade??? -PFC filtruje ako vstup tak aj "mozne" rusenie siete...a podla normy musia mat vsetky pulzne zdroje PFC - ci uz aktiv alebo pasivne...

PFC je obvod na vyrovnani uciniku - tedy aby se kompenzoval skluz napeti vuci proudu - obvody na ochranu proti ruseni (ruzne napetove spicky vznikle spinanim velkych spotrebicu, blesky atd.) meli i zdroje bez PFC - vetsinou kombinace varistoru/transilu - sirokopasmove ruseni vznikle pripojenim nevhodneho spotrebice je uplne o necem jinem

kortezhugo napsal:
...ja som to UPS nevyrobil - ak to splna normu EU? co mas na tom riesit??? X-)

takze pokud zapnes cirkularku na detskem hristi a odejdes pryc je podle teto logiky uplne stejne a v poradku - cirkularka splnuje veskere EU predpisy, hriste ma take vsechno podle norem - ze to obcas nejakemu diteti ufikne ruku?
silne mi to pripomina suseni kocky v mikrovlnce - v navodu prece nebylo, ze se to nesmi

kortezhugo napsal:
k tej baterii X-) vzdrz ani tak neriesim ked berem cenu - napr.

jasne stoji to 700Kc (predpokladam ze jsou tam dve) na dva roky (nez kleknou) - to je koruna za den
pokud na tom budes mit poveseny filtr s prikonem 10W tak je to 0.24kWh za den coz je cca take koruna na den
takze jen naklady na baterie ti zvednou celkove naklady o 100% plus samorejme spotreba UPS ktera nebude mensi - takze z puvodnich 1Kc/den mame razem cca 3Kc/den
to vubec nemluvim o tom, ze vyprodukujes kazde dva roky odhadem 8kg oloveneho odpadu

pokud lidi nebudou zodpovedni za svoje konani tak to bude s byrokracii z EU cim dal horsi - viz zakaz zarovek, zakaz olovenych pajek (duvod proc elektronika vydrzi cim dal tim mene), ted se pripravuje zakaz mene ucinnych zarivek - je to presne dusledek uvazovani lidi jako jses ty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2010 08:35 Muž RadekCX [219] Re: protein007
protein007 napsal: Nuz, schvalne som sa pozrel na specifikaciu na krabici :-) Je to InfoSec Zenergy Station 3000, vystupom je modifikovana sinusoida. Ako presne modifikovana, to neviem, ale hlavne ze to plni svoj ucel :-)

modifikovana sinusovka je PR oznaceni pro obdelnik prohnany pres trafo - tedy trapez - se sinusovkou to ma spolecne akorat maximum a tim ze to meni polaritu

je takovy problem zmerit samotnou spotrebu UPSky? watmetr ma uz skoro kazdy - nez se spolehat na sofistikovane metody pomoci prikladani rukou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 22:40 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
"vis co znamena PFC? to nema s odrusenim naprosto nic spolecneho - je to jen korekcni obvod na vyrovnani uciniku!!! "
...to beres s kade??? -PFC filtruje ako vstup tak aj "mozne" rusenie siete...a podla normy musia mat vsetky pulzne zdroje PFC - ci uz aktiv alebo pasivne...
"az si k tobe prijede CTU"
...ja som to UPS nevyrobil - ak to splna normu EU? co mas na tom riesit??? X-)

ale ako som povedal akva cerpadlo som na tom este nemal...
k tej baterii X-) vzdrz ani tak neriesim ked berem cenu - napr.
www.avelmak.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 21:57 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: RadekCX
Nuz, schvalne som sa pozrel na specifikaciu na krabici :-) Je to InfoSec Zenergy Station 3000, vystupom je modifikovana sinusoida. Ako presne modifikovana, to neviem, ale hlavne ze to plni svoj ucel :-) Spotreba tam nie je uvedena, ale dal som k tomu ruku zo vsetkych stran, a ma to skoro rovnaku teplotu, takze 60W spotreba sa urcite nekona (to by bolo uz dost teple; a na elektrickych hodinach by to bol fakt rozdiel). Ma to rozmery 30x12.5x8.5cm. A je to jedna z tych lacnejsich UPSiek, stoji okolo 50 eur bez DPH vo velkosklade...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 19:06 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
me fakt fascinuje jak jste si oba jisty

to ze v siti neni elektrina neznamena ze nikoho nerusis - az si k tobe prijede CTU s tim, ze tvoje nevhodne zatizena UPS nebo menic znemoznuje kvuli ruseni, ktere leze vsudemozne po dratech i vzduchem, prenaset data v teplarenskeho vymeniku naproti, ktery samozrejme ma vlastni napajeni a normalne funguje (treba jen mereni, pokud nejedou cerpadla)

nebo, ze rusis vedle vysilajiciho radioamatera ti je take u pr...le - hlavne ze se vam toci filtry

co se tyka uvah o kvalitnejsim chodu a ucinnosti synchroniho motorku na hranatou stridavinu doporucuji nejakou literaturu pro SŠ s elektrozamerenim

spotrebu uz komentovat vubec nebudu - mam tady momentalne na opravu a opravenych x UPSsek 700-1500VA znacky PowerWare (nyni Eaton powerquality.eaton.com/… ) od line-interactive a po online systemy (podotykam ze PW patri opravdu k tomu lepsimu - baterie v nich vydrzi 5-7 let) - ta 1500VA zere trvale 55W kdyz nenabiji ta 700VA bere tech 20W

ono logicky neni nic zadarmo - specielne ty levne UPS co v nich vydrzi baterie 2 roky i mene prave basti, protoze trvale dobijeji baterie, ktere se vysusuji (zaroven kvuli vysoke teplote) a tim se nici

no nebudu vam do toho kecat

kortezhugo napsal: to rusenie siete - je bezpredmetne jednak je tam PFC filter

vis co znamena PFC? to nema s odrusenim naprosto nic spolecneho - je to jen korekcni obvod na vyrovnani uciniku!!! a i tak marne premyslim, ze na tom akvacerpadle by mohl byt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 18:03 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
to rusenie siete - je bezpredmetne jednak je tam PFC filter a podruhe ako pisal protein007
vlastnu spotrebu som nemeral ale meral som ucinnost menica z 12-230V a bolo to dobre...

o tom ze to nema sinusovy priebeh a co na to cerpadlo neviem - niekedy to vyskusam...ale teoreticky bi malo este vecsiu silu...
...ci sa bude prehrievat? - to asi tazko - zvysenie teploty mozno o par stupnov nie je prehrievanie X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 17:08 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: RadekCX
Spatne rusenie siete nas nemusi zaujimat, ked nieco ide na zalozny zdroj, lebo v sieti nie je ziaden prud :)

Z vlastnej skusenosti viem povedat, ze sa to da prevadzkovat s UPSkou pre PC, ako uz vyssie pisal Moucha. Mam tak zapojene 2 akva, kazde na samostatnej 600VA UPSke - filter a ohrievac su na bateriou zalozenych zasuvkach, osvetlenie a emg. ventil CO2 na obycajnych s prepatovou ochranou. Jeden cas som mal aj svetlo na mensom akva na UPSke, ale po vypadku prudu blikalo a svietilo asi 2-3x mensou intenzitou... Filter v malom akva isiel vzdy bez problemov, ale Eheim filter vo vacsom akva vzdy zacal dost rachotat, aj ked cerpal vodu dalej (s akou ucinnostou, to uz neviem). Kazdopadne, keby nebol na UPSke ohrievac, tak teoreticky vydrzi napajat samostatny filter cca. 5 dni, mensie filter aj dlhsie, ale taky dlhy vypadok sme tu este nemali :-)

Pri UPSke treba hlavne pocitat s tym, ze dlhodobym pouzivanim jej kapacita klesa, aj ked je v sieti stale prud. Co si pamatam, tak vo firme sme zvykli podobne UPSky vyhadzovat tak po 2-3 rokoch, lebo uz mali iba 10% kapacity a menej...

Edit: este k tej spotrebe - nevsimol som si nejaku extra spotrebu, spotrebovanu elektrinu sledujem kazdy mesiac, a nejak sa to neprejavilo. Mam taku beznu UPSku, ale zeby to zralo 60W sa mi nezda, to by mesacne hned vyskocila spotreba o 7 eur vyssie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 15:14 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
podle toho co jsem videl tak vetsine akva cerpadlum bude vadit jiny nez sinusovy prubeh z menice nebo UPSky - vetsina i celkem drahych UPS/menicu ma trapezovy prubeh a tudiz nevhodny - cerpadlo bud nebude mit vykon nebo se bude hrat nebo oboji a to nemluvim o tom co to produkuje za ruseni zpet do site

jinak pokud by mel nekdo napad si UPSku dat trvale pred akvarko...je treba pocitat s tim, ze samotna UPSka ma nezanedbatelnou vlastni spotrebu - kvalitni 500VA UPSka bezne zere 20W ty bezne prodavane zerou treba i 3x vic

nez UPSku bych na nouzovou zalohu doporucil spis nektery ze sinusovych menicu a mit doma cas od casu nabijenou (jednou za 3 mesice muze stacit) vyrazenou baterii z auta

kolega zrovna ted bude testovat nejake menice prave kvuli sinusovemu vystupu tak napisu jak dopadl pokud by byl zajem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 12:11 Muž kortezhugo [983] Re: Moucha
...este treba dodat zevecsina UPS nema sinusovy priebeh ale hranaty...
...pri PC zdrojoch je to v podstate "jedno" - aj tak sa to "usmernuje"... X-)

ten co mam doma ja na tom som cerpadlo este neskusal ale urcite ten prer.chod sposobuje maly odber...preto ze tak maly odber moze zdroj "vyhodnotit" ako ze tam nie je pripojene "nic" a na co bi vyrabal 230 ked nema zataz...

...inac "zalozak" som zohnal zadara...kopec firiem ich "vyhadzuje" preto ze sa v nich pouzivaju "nestandartne" baterie -teda rozmerovo...
...ked som to tak pozeral tak som zohnal za cenu orig.baterie 3x silnejsiu X-) len som ju musel dat vedla "zalozaku"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 10:42 Muž O.Tom [439] Re: xOB
mozna si to nerozumelo z duvodu ze filtr ma maly odber... par watiku v porovnani s PC na ktere byl zalozni zdroj urcen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.05.2010 08:52 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: kreten
tomu cemusi pro PC se rika založní zdroj, či UPSka, je jich nekolik typu, pro nase ucely by stacila off-line (kdyz se napeti v zasuvce odchyli od tolerovanych hodnot, automatika prepne na napajeni z baterie), lepsi je Line-interactive (ta trafo s vice vystupy a tak pri prepeti dokaze snizit napeti do pozadovanych hodnot a pri podpeti dotovat z baterie, ci prepne na baterii)

kapacita se udava ve VA - VoltAmperach
vyrobci mivaji na strankach ruzne pomocne kalkulacky, je potreba vedet jaky prikon potrebujes a pak se da spocitat potrebna kapacita
jo a pozor vetsina UPS s vyssi kapacitou ma jen americky zasuvky (pocitracovy, takovy ty hranaty) takze nezapomen na pripadnou redukci a precteni navodu, protoze cast zasuvek nemusi byt napajenych baterii, jen jistenych proti prepeti (pro tiskarny a dalsi periferie)

chce to odzkouset, zalezi na kvalite vystupni sinusoidy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 08:39 Muž xOB [83] - CichlidyRe: JaV
Zkousel jsem napojit filtr na Smart UPS a nechodi to dobre. Filtr ma "prerusovanej" chod. Nekde uz jsem o tom v nejakym tematu psal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2010 07:38 kreten Re: JaV
Na jedno akvárko to dělají šikovní z čehosi k PC, jinak ostatní s více akvárii používají motorovou centrálu

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3045x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14717?od=51